Misleidende titel voor uniek en onmisbaar wadvogelboek Foto's alleen al de aanschaf waard TEXELSE 7 C0URANT wou Leve Flora Vanaf vrijdagavond 4 december in de boekhandel VRIJDAG 3 DECEMBER 1999 de natuurliefhebber zal worden open geslagen en niet de kans krijgt om onder een dikke laag stof in de ver getelheid van de boekenkast te ver dwijnen. Dat zou zo'n dynamische uitgave ook met verdienen. - de conclusie van de auteurs pes simistisch: 'Het lijkt niet meer dan realistisch om ons op het ergste voor te bereiden wat betreft de toekomst van de door ons zo bewonderde wadvogels en de gebieden waarin die leven.' Inpolderingen, giflozingen en de me chanische visserij zijn volgens de auteurs bedreigingen voor de kwets bare soorten. De negatieve effecten van gasboringen zijn in hun visie te verwaarlozen; de scheldpdiervisserij achten zij daarentegen zeer schade lijk voor de vogelstand. Het grootste menselijke gevaar komt naar hun mening uit de derdewereld landen: 'Als het zelfs in rijke landen als Nederland en de VS niet lukt om zware maar uiterst winstgevende vormen van exploitatie van getijden- 'Ecologische atlas van de Neder landse wadvogels' is de titel van het onlangs verschenen vogelboek van de hand van IBN-medewerker Bruno Ens, NIOZ-onderzoeker Theunis Piersma, Leo Zwarts en fotograaf Jan van de Kam. Het is een prachtig uitgevoerd en voor de vogelliefhebber onmisbaar boek, maar de titel dekt de lading geens zins. Het is geen atlas. Wie denkt een naslagwerk te kopen met alle informatie over de soortgewijs ge rangschikte wadvogels, komt be drogen uit. Wie alles wil weten over de eigenschappen die de wad vogels gemeenschappelijk hebben en waarin zij verschillen, en de laatste kennis in huis wil halen over de leefomgeving, voedsel voorziening, seizoenstrek, broed- wijzen en bedreigingen voor de vo gels in het waddengebied, kan niet om de aanschaf van dit unieke boek heen. Bart Bosch De bijna 300 kleurenfoto's van de ini tiatiefnemer tot de uitgave. Jan van de Kam. zijn eigenlijk al reden genoeg om het boek aan te schaffen. Wie de uitgebreide bijschriften leest kan het verhaal bovendien heel redelijk vol- Jan van de Kam, Bruno Ens. Theunis Piersma en Leo Zwarts. Ecologische Atlas van de Ne derlandse Wadvooels. Schuyt Co. Haarlem 1999, i.s.m. Vogelbescherming Nederland. Prijs ƒ98,- (leden Vogelbescherming ƒ10,- korting). ISBN: 90-6097-509-X Theunis Piersma geeft ruiterlijk toe dat de 'atlas' geen atlas of encyclo pedie is. 'Dat was ook met onze be doeling. We wilden geen atlas schrij ven maar een boek waarin de wadvogels met elkaar werden verge leken om te zien welke algemeenhe den ze gemeenschappelijk hebben en welke juist niet. Maar de uitgever Rosse grutto's in tropisch mangrovebos. het leven van de wadvogels beheer sen: de trek, het zoeken van voedsel en de voortplanting. Hierin wordt de vraag beantwoord hoe de wadvogels in het hoogst veranderlijke milieu weten te overleven. De veel voorko mende steltlopers als scholeksters, bonte strandlopers, kanoetstrand- lopers, rosse grutto's, tureluurs en wulpen hebben de onderzoekers de laatste jaren een onmetelijke hoeveel heid informatie verschaft, die tot baanbrekende conclusies hebben geleid. Het zijn ook de hoofdstukken waarin de dynamiek van de vogels tot de lezer doordringt Veranderings processen staan centraal, of het nu gaat om seizoenswisselingen, paar- karakter van de benadering van de dieren en hun leefgebied, de noord westelijke Waddenzee. Het eerste hoofdstuk geeft een schat aan infor matie over de getijdengebieden. Waar ze liggen, hoe groot ze zijn, de factoren die van invloed zijn op de manier waarop de vogels hun voed sel moeten zoeken zoals het getij, klimaat, plantengroei, bodemge steldheid en natuurlijk het voedsel aanbod. De mate waarin de vogels afhankelijk zijn van het voedsel aanbod op de wadplaten verschilt per seizoen en tussen de soorten. Omdat de hele jaarcyclus van de vo gels wordt beschreven en zij ook in de Siberische toendra's en tropische waddengebieden verblijven, komen ook deze exotische gebieden aan de orde. Het tweede hoofdstuk is het enige dat het predikaat 'atlas' rechtvaar digt: hierin krijgt de lezer een opsom ming van een veertigtal soorten die tot de wadvogels behoren. Overigens behandelt het boek hoofdzakelijk de steltlopers onder de wadvogels, de dieren die al lopend naar voedsel zoeken op droogvallende zand platen, en minder de meeuwen, een den en ganzen. De hoofdstukken 3,4 en 5 vormen de kern van het boek. Daarin worden de belangrijkste thema's behandeld die heeft het boek in een serie onderge bracht met atlassen over vlinders, roofvogels en weidevogels. We zijn op zoek naar een Engelse uitgever, en dan zal de term atlas worden inge ruild voor ecologie of iets dergelijks.' De omissie zij uitgever Schuyt Co. te Haarlem vergeven, want met de publicatie van het boek is in een grote behoefte voorzien. Dit boek is uniek, het bestond tot voor kort gewoonweg niet. De dynamiek in het leven en het leefgebied van de wadvogels met daarin de wetenschappelijke bevin dingen van de laatste 25 onderzoeks- jaren is met eerder in populaire vorm gepubliceerd, alleen in voor acade mici toegankelijke uitgaven. En dat de gebezigde taal lekker wegleest, bewijst het volgende citaat: "Wel eens wadgelopen en tijdens het wor stelen door de modder om je heen gekeken? Viel het op dat sommige langbenige, ranke lieden maar een paar centimeter in de modder weg zakten, terwijl dikke mannen en kleinvoetige vrouwen wel tot de en kels door de blubber waadden? Dat fenomeen speelt ook bij wadvogels een rol' (blz. 84, 2.3.1), waarna een uitleg volgt over de fysieke aanpas sing van vogels aan de bodem waarop zij naar voedsel zoeken. De opbouw van het boek is logisch en doet recht aan het procesmatige Een scholekster met een vette prooi: een mossel. De vogels steken hun snavel tussen de twee kleppen en snijden met één beweging (Foto Jan van de Kan-, de sluitspier door. Het verhaal is eigenlijk bekend. Eerst komen de vrijwilligers en dan de pro fessionals. De vrijwilligers krijgen ver volgens een trap tegen het lichaams deel waarop wij veelal zitten. Zij vliegen voorzien van goede woorden en een bos bloemen de laan uit. Een tureluur in de weer met een strand- krab. (Foto's Jan van de Kam) j?c"leentesecretaris Wie staan er op deze foto? Dat is de vraag die Maarten Stoepker graag beantwoord zou zien. De foto is (waarschijnlijk) gemaakt tijdens een luchtbeschermingsoefening op 16 mei 1939 en een deel van de aanwe zigen zou verpleegster in het toenma lige Texelse hospitaal kunnen zijn. Maar zeker is dit allerminst. Eventuele oplossingen worden met spanning afgewacht door Maarten Stoepker, tel. 312940. Alle aanwezigen op de foto van vo rige maand zijn herkend Het betrof hier een vlucht van Luchtvaartterrein 'Texel' naar Amsterdam, op 9 april 1937. De aanwezigen waren (v.l.n.r.): Jan van der Slikke, Veltstra, Rein Kooiman (slechts half zichtbaar), Jan van der Zee, Adriaan Stiggelbout, Pieter Bugel. Noldus Buisman, van Looyen, Goénga, de Wilt en Piet Spigt. Een herkenbare beschrijving van de dilemma's en conflicten waarmee een overheidsambtenaar te maken krijgt die m oorlogstijd aan de goede kant wil blij ven staan. gedrag, verandering van vederkleed, vliegtechnieken, verbranding van vet ten of de strijd tegen de elementen: de steltlopers blijken over een indruk wekkend aanpassingsvermogen te beschikken. De grote hoeveelheid duidelijke tekeningen en grafieken verlevendigen de op zich al heldere verhandelingen over de flexibele manier waarop de vogels met hun leefmilieu omgaan. In het laatste hoofdstuk wordt de in vloed van de mens behandeld. gebieden vooraf te laten gaan door diepgaand onderzoek naar de conse quenties op allerlei niveaus, wat moe ten we dan verwachten van de ar mere landen? Het zijn de getijdengebieden in juist die landen die nu aan de beurt zijn om in klin kende munt te worden omgezet' (blz. 344). Ondanks de toenemende aan tallen wadvogels en verbeterde onderzoeksmethoden, is - mede door de te verwachten klimaat veranderingen en zeespiegelstijging gen en voor meer diepgang de hoofdtekst raadplegen. Gedurende tientallen jaren bracht Van de Kam duizenden uren door in schuilhutten op en bij het wad. Ver der reisde hij naar broedgebieden in Canada, Lapland en Siberië en naar de kusten van Zuid-Europa en Afrika om 'onze' wadvogels te fotograferen. De schitterende, kraakheldere platen, waaronder een groot aantal actie foto's, zorgen ervoor dat dit pracht boek keer op keer met plezier door

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7