Heeft u al een idee voor Ouwe Sunderklaas? TEXELSE COURANT MOM* Huishoudens betalen meer aan waterschap Groen licht voor voorkeurslijst TB Officiële status Nauta in haven Wat ik zeggen wou. Scheepsrecht? Wat ik zeggen wou... \Yat ik zeggen wou. Georgisch beeld wordt hersteld Maffia-praktijken Dutchtone Kogers stellen teleur tegen Vesdo Hardwerkend SVO verliest van HOSV Lezing over veevoeding VRIJDAG 3 DECEMBER 1999 Volgende week zaterdag is het weer zover: massaal gaan dan de Texelaars de straat op om alle wan- en mis(toe)standen van het af gelopen jaar over de hekel te halen. Wie het afgelopen jaar een misstap heeft begaan, zal dat moeten bezuren. Ouwe Sunderklaas valt dit jaar op zaterdag en zal dus nog wel wat bezoek van de over kant trekken. Dit hoeft echter niets af te doen aan het Texelse ele ment van het feest. Tussen meer of minder verklede 'bezoekers' kunnen de Texelse voorstellingen duidejijk opvallen, zolang duide lijk iets wordt uitgebeeld. Voor wie nog geen keus heeft kunnen maken uit de gebeurtenissen van het afgelopen jaar, bieden wij - zoals gebruikelijk - een beknopt overzicht van mogelijke onderwerpen. Tips voor een goede voorstelling: maak het de toeschouwer niet te moeilijk - er is te weinig tijd voor moeilijke gedachtensprongen; maak de voorstelling niet te lang - er zijn nog meer spelers die aan dacht willen en maak eventuele tekstborden groot en duidelijk (waar bij als regel mag gelden: hoe minder tekst, hoe beter). blijft struikelblok voor nieuw sport park; Texelpop nu Stiptfeest. Opduin leidt eigen mensen op; Record deelname dartkampioenschap; Ge meente aangeklaagd voor milieu- misdaden; Omstreden garage in Hof van Geus; Paracentrum kan tijdelijk personeel niet kwijt; Hotel bij Calluna steeds dichterbij; Protestante kerken Oosterend gaan samenwerken; Zus ters Sint Jan van eiland vertrokken, WD scoort goed in verkiezingen; bierbrouwerij; Big Band Texel in de lift; RWS moet onderhoud aan kust beperken; Rechter oordeelt over ge bruik agrarische natuurgrond De Kroontjes; Verwaarloosd vee in be slag genomen; Plan Momberg voor haven Oudeschild; Plan voor heemtuin in Oosterend Vliegeren voortaan verboden; Eige naar Talk of the Town op de vuist met pachter; Problemen rond tweede ambulance; Elektronisch afslanken woonhuis jeugdbrandweer mikpunt graffity; Zitmaaierrace; Vernielingen op kerkhof De Koog; Modelvliegers vieren lustrum; Radio Texel viert tien jarig bestaan; Zaalvoetballers houden reünietoernooi; Nieuw fenomeen: Schaduwraad; Discussie over Duur zaam Toerisme, Stadsvilla's op plaats voormalig Casino. Fietsverhuurders tegen gratis open baar vervoer; Dringen tijdens Havenvistijn; Kotterstraat op televi sie; Texelse Courant naar drukkerij in Friesland, Midzomerfestival niet echt druk bezocht; Hotel De Weal ver kocht; Sommeltjespad bij Californie; Rechter laat bouw slagerij stilleggen. Vereniging van Oud-Leerlingen krijgt geld Noordijk-fonds; Voetbalvelden met geprivatiseerd; Sluitmgtijden ca fés verlengd; Nieuwe eigenaars voor Grooten Slock; Protest tegen rigou reuze bomenkap bij Oosterend; Franse legerafdeling op bezoek; Staatsbosbeheer viert jubileum sa men met muziekschool; Han Bakker sportman van het jaar; Momberg wil nieuwe attractie in De Koog; Docen ten in actie in Calluna; Kinderen van twee jaar naar mondhygiëniste; Wat moet er met de Groeneplaats gebeu ren?; Volkstuinders steken Pontweg over; Jacht op de Wadden verboden; Predikantenechtpaar voor Gerefor meerde kerk; Raadhuis wil nog maar één loket; Louie de Lussanet over voor huwelijk; Nieuwe rotonde in Den Burg; Bagagekarret|es bij TESO; Durper zwembad gesloten; Rabobank De Cocksdorp gesloten; Nieuw recreatiebasisplan; Fietspad langs Ruijslaan verlegd; Nieuwe hoofdredacteur Texelse Courant; Stichting tegen pesten in De Waal; Ezellied op CD; Jutters en Maritiem Museum in onderhandeling; Staats bos neemt Zandkuil op de schop; Nieuw uitvaartbedrijf; Nieuwe bunga lows bij PH-hotel. Nieuw fietspad langs De Waal; Maxi mumsnelheid omlaag; Gratis open baar vervoer?; Twee horecabeurzen wel wat veel van het goede; Ge meente op zoek naar alternatieve trouwlocaties; Provincie vindt tweede veerdient ongewenst; Nieuwe ambts keten; Luchtvaartmuseum op zoek naar nieuw gebouw; Taxi 312000 ver huist naar Spinbaan; Detailhandel VEM in Raad van State; De Koog en SVO bespreken fusie; Huub van der Lubbe op Kunst in Zee; Oud plan Dirk Leegwater: elektrische deken tegen ijzel; Kampeerboeren maken eind aan convenant; Groei aantal huwelijken; Twee jaar geëist tegen coke-dealer; Rechter wil geen winkels aan de Nikadel; Serre voor Havenzicht; Zee hondjes EcoMare live op Internet; Hollands Festival op losse schroe ven; Gratis fiets voor personeel OSG; Jan en Paula ezelechtpaar van het jaar. Wegbermen opgeknapt; Orthodoxe paus op bezoek; Mammoetorder voor Hans Boom; Havenzicht bestaat honderd jaar; Natuurmonumenten haalt lelijkste borden weg; RWS en SBB willen duinvalleien De Muy weer onder water zetten; Rijdende keuken in Den Hoorn; Oosterender school verbouwd; Nieuwe burgemeester; Snackbar veerhaven Den Helder nu echt restaurant; Veiligheid wielerbaan Kerk Den Hoorn gerestaureerd; Nieuw fenomeen: cabaret-café. Politie controleert meierblissen; Benefietconcert voor Kosovo afge last; Paul van Exel neemt afscheid; Meningsverschil over toekomst Dub bele von Sion; Reddingsplan Redmer Ijskaschoot mag niet baten; Zes tienjarige ooi lamt; Wel of geen Reiki in Den Burg-West?; Nieuwe eigenaar bij Bellefleur en Slender You; Bolder zes ton in de plus; Mosselbank in bestaan bedreigd; Ophaalbrug voor Skilsloot; Vraag naar personeel in horeca blijft groot; Vernielingen in school Oosterend; Gewonden bij vechtpartij op TESO-haven. Wegber men, sloten en akkerranden worden ecologische linten; Postagentschap Oosterend naar Koot; Oefen- Ger de Jong vertrekt; WC's loosden tien jaar in kruipruimte; Bakkerij Ofrein wordt sportshop; Grote potvis in weiland bij Oosterend; Night of the Proms in bollenschuur; Rondje Texel live op Internet; Nog steeds geen Nieuwe Toekomst in De Koog; Pro blemen rond vishal; Nieuwe directeur voor muziekschool; Actie voor reno vatie Bethel Gouwe Boltje neemt Bakker Dros over; Kombuis moet sluiten; AH wil parkeerterrein in tuin Sonnevanck; Parkeerwachten gaan leegstand controleren; Paracentrum dertig |aar; Doolland: Sprookjesachtig theater; Boel als blikvanger op veerhaven; Akoord over school en dorpshuis De Cocksdorp; Borrelbus De Koog; Schutters bouwen eigen onderko men; Hond bijt geit en kippen dood; Oosterend krijgt jeugdhonk; Toon de Haas schenkt schilderij aan ge meente; Nieuwe kantine voor Texel '94; Schone bussen voor Connexxion. Verzet tegen schuur bij Torenhuis; TWO viert jubileum; Nivon verkoopt Woutershok; Waddeneilanden niet één gemeente; Dutchtone plaatst antennes op Texel; Strenderpop uit gesteld; Met rolstoel naar Texel niet eenvoudig; Tuincentrum Eureka voor de rechter; Burgemeester koopt huis in Den Hoorn; Panden VTB worden verkocht; Plannen voor park Den Burg; Sint Jan gesloopt; Ingrid van Lubek naar Olympische Spelen; Texelse autocrossers favoriet in Lelystad; Archeologische vondst In Cor Bremerstraat; Koger pin automaat breekt record; Raadhuis 24 uur per dag digitaal geopend; Monu mentale iepen mogen niet gekapt; Vandalisme en diefstal voor grote strandvuren; Jaap Vlaming voert ac tie op de step. Omvang en inrichting veerboot ter discussie; Graaswedstrijd tussen Texelse en Drentse schapen; Nieuwe eigenaars voor De Zwaan; Doop plechtigheid bij dijk Oosterend: Starterswonmgen op plek timmer werkplaats Keesomlaan; Nieuw haantje voor kerk Den Hoorn; Extra opstelterrein voor veerhaven; De Waal Centraal; Stichting tegen hinder vliegveld; ENW sluit deuren aan Wezenland; Actie voor nieuwe Texelse vlag, Broodnijd Boom en Hutjes wordt met de dag grimmiger; Wild West aan de Hoornderweg; Stichting Vrienden van het vliegveld. Straling brengt onrust in De Cocksdorp; Politiek ergert zich aan mobiele zendmast; Niet langer dorpscommissie voor Den Burg; Texelse huishoudens (ingezete nen) gaan volgend jaar meer omslagheffing betalen. Het tarief stijgt van 46,47 naar 73,86. Ook de categorie gebouwd gaat meer betalen. Daarentegen gaan de oolderlasten voor grondeigenaars ongebouwd) omlaag van ƒ162,14 |naar ƒ152,32 per hectare. Tot de gewijzigde kostentoedeling is be sloten omdat met name huishou dens meer profijt hebben van de activiteiten van Waterschap Hol lands Kroon. De aanpassing van de kostentoe deling was een heet hangijzer op de vergadering van het waterschap af gelopen vrijdag. Hoofdingelanden (bestuurders) uit de categorie ingeze tenen en gebouw maakten bezwaar tegen de aanpassing. Tijdens de stemming stemden uiteindelijk 24 van de 27 bestuurders in met de nieuwe omslagverordening. Het waterschap heeft in 2000 veertienmiljoen gulden nodig om de taken goed te kunnen uitvoeren. Dat is 6,9 procent méér dan in 1999. Ter wijl in 1999 wél extra geld nodig was, verkoos het bestuur vorig jaar de omslagheffing niet te verhogen. De ontbrekende ƒ800.000,- werd uit de reserve gehaald. Om dit gat te dich ten is dit jaar een extra verhoging van vijf procent nodig. De categorie inge zetenen moet 24 procent van de kos ten opbrengen (was 16,5 procent. De extra kostentoedeling voor ingezete nen houdt niet alleen verband met de zorg voor plezierig wonen en werken. Recreatie en natuur in de beheers gebieden van het waterschap vergen ook de nodige kosten. Gebouwd Leden van Texels Belang hebben het bestuur woensdagavond groen licht gegeven om het voorstel om van de alfabetische lijst over te stappen op de voorkeurslijst ver der uit te werken. 'Er was wel enige weerstand, vooral van mensen die aan de wieg van de partij hebben gestaan, maar het merendeel van de leden voelt er wel voor', aldus voorzitter Jos Timmer. Timmer kan zich het verzet van de oudgedienden wel indenken. 'Want we verlaten nogal wat', doelt Timmer op het systeem waarbij kandidaten met de meeste stemmen in de raad komen. Voorbeeld was de rentree van Daan Schilling in 1994, waarbij de TB-kiezers er met 926 van de 2723 uitgebrachte stemmen er geen twij fel over lieten bestaan wie ze als wet houder wilden. 'Het systeem heeft altijd goed gewerkt', erkent Timmer. Dat TB toch van de alfabetische lijst af wil, heeft te maken met de proble men die de kiesvereniging heeft met het zoeken van kandidaten. 'Want mensen die er met voor voelen in de raad te gaan, passen ervoor op de kieslijst te gaan staan, omdat bij veel voorkeursstemmen het risico groot is dat ze in de raad worden gekozen. Hierdoor slagen we er niet in vijftien gemotiveerde kandidaten te vinden. Met een voorkeurslijst hoeft dat ook niet. Als je vijf a zes capabele en ge motiveerde mensen hebt, is dat vol doende. De beweegredenen zijn dus rationeel en dat hebben de meeste lede ingezien.' Overigens is het met voor het eerst dat de alfabetische kieslijst ter discussie staat. Timmer: 'Maar toen was de tijd er nog niet rijp voor, nu wel. Een kandidaat die meer dan een halve kiesdeler haalt heeft, mits zijn of haar partij voldoende stemmen heeft, recht op een zetel in de raad. Dat systeem bestond in de beginjaren van TB nog met.' Binnen het TB-bestuur werd Erna Tromp-Tuinema tot opvolger gekozen van Ed de Bruin, die zijn termijn had uitgediend. Voorzitter Jos Timmer werd herkozen betaalt 17,8 procent van de kosten (dit was 16,5 procent). Per waarde- eenheid van ƒ5.000,- komt dit neer op ƒ1,16 (was ƒ1,15). De categorie ongebouwd betaalt 58,2 procent van de totale lasten, ofwel ƒ152,32 per hectare (dit was ƒ162,14). Jook Nauta is maandag tot voorzit ter van de Stichting Passanten haven gekozen. Dat gebeurde drie dagen nadat hij ook al voorzitter van de Watersportvereniging Texel was geworden. Daarmee krijgt Nauta in feite een officiële status bij het behartigen van de belangen van beide instellingen. Op verzoek van de Watersport vereniging vormde hij samen met Rob Wortel, Herman Ridderinkhof en Norbert Dankers sinds enige tijd een commissie van 'wijze mannen', die namens deze vereniging de onder handelingen met de gemeente voert over de herinrichting van de haven van Oudeschild. 'Jook is een man met ervaring op velerlei gebied, die ook eens zijn voet dwars durft te zet ten als dat nodig is', verklaart Klaas van der Duim de keuze van de Watersportvereniging om Nauta als nieuwe voorman naar voren te schui ven. De Watersportvereniging heeft sinds vorige week ook weer ereleden. Het zijn Kees Drijver en Ben Beumkes, die sinds de oprichting in 1966 lid zijn en destijds grote voorvechters waren van een belangenvereniging. De Watersportvereniging moest het sinds het overlijden van Jan Brügemann stellen zonder erelid. Beste Cor, Jammer genoeg heb ik in 1990 maar een paar maanden met jou kunnen samenwerken. Bij de eerste Tegen stellingen' in 1987 was ik er niet bij. Net zo min als bij alle andere confron taties tussen de Stichting Texels Museum (STM) en de Stichting Jutters Museum (SJM) waren daar personeelsleden van het Maritiem en Juttersmuseum (MJM) bij. Dus kon den wij ons ook niet uitspreken Wel waren wij als personeel aanwezig bij de boedelscheiding toe die werd uit gevoerd. Na de verdeling zouden er nog ongeveer negentig spullen ont breken. Dat zou best kunnen klop pen, Wat je niet meldt, is dat veel waardevolle spullen door jutters uit eigen gelederen zijn weggehaald of ontvreemd. Wie zal het zeggen? Toen ik merkte dat er op een zater dag auto's werden volgeladen met spullen uit de jutterij van het museum heb ik onmiddellijk Jan Uitgeest ge beld Die is daarop naar Oudeschild gegaan en heeft tegen de desbetref fende 'jutters' gezegd dat hun spul len op de boedelscheiding verdeeld zouden worden. Later bleek dat dit al diverse keren was voorgekomen. Wat toen is weggehaald is nooit echt ge controleerd Dat kon ook niet natuur lijk. Bij de eerste boedelscheiding, waar bij alle jutters en enkele personeels leden van het MJM aanwezig waren, ging het er vrijelijk aan toe. Aan de hand van de bekende lijst namen de jutters hun spullen mee, maar er werd toen veel meer meegenomen dan jul lie op dat moment toekwam. Ook dit kon met worden gecontroleerd. Bij de tweede boedelscheiding werd om dit soort voorvallen te voorkomen een deurwaarder met assistent ingescha keld. Deze twee personen konden op het eind van de dag niet voorkomen dat er weer illegaal spullen op de hoop werden gebracht. Wij van het personeel zagen dat wel. Wij kennen namelijk jullie handelen, weten hoe Het bronzen beeld In vrede spelend kind, een geschenk van de Georgische gemeenschap aan Texel, wordt door Hans Boom uit Oude schild in oude glorie hersteld. Het beeldje staat sinds anderhalf jaar met meer bij de Lubertischool in De Koog en is eerst opgeslagen in een loods van Gemeentewerken op het Wezen land en inmiddels naar Oudeschild overgebracht. Het verkeert in deplorabele staat. Een bedrijf in Amsterdam vroeg f40.000,- voor de herstelbeurt, maar dat werd de gemeente te gortig. Na dat het idee om een Georgische kun stenaar over te laten komen werd verlaten, kwam kunstenaar Harry Tielemans op de gedachte om Hans Boom het herstelwerk te laten ver richten. Die bleek de klus voor ruim f8.000,- te kunnen klaren Het col lege gaat daarmee akkoord en zal een deel van de kosten (f800,-) declareren bij de dorpscommissie De Koog. (foto orclunl Tmo/so Courant) Als lezer van de Texelse Courant heb ik de laatste jaren met verbazing en gevoelens van boosheid de onder linge haat en nijd van Koger onder nemers via artikelen in de krant ge volgd. Steeds als er een ondernemer boven het maaiveld uitkomt en zijn nek wil utsteken. is er wel weer een andere ondernemer die hem dat suc ces met gunt. Overigens, dit gerollebol over straat komt op het hele eiland voor. Wie is dan toch wel die ene meneer F. Langeveld? Zijn naam komt altijd in het nieuws als er gedonder in De Koog is. Steeds ligt deze meneer dwars jegens zijn collega-onderne mers. In Italië noemen ze dit 'maffia- praktijken'. is hij soms eigenaar van al die horeca-ondernemingen in het noor delijke gedeelte van de Dorpsstraat, waar de toerist van die schandalig hoge pri|zen voor zijn consumpties moet betalen? Ik heb geen medelijden met de dik belegde boterham van die zoge naamd klagende ondernemer. Chapeau voor de firma Mantje, die tenminste zijn tijd vooruit is en weet wat de toerist in De Koog wil zien Ik ben zo'n toerist, die al meer dan Beste Arthur Oosterbaan, Met verbazing hoorde ik je afgelopen zaterdag een boude uitspraak doen. Je beschuldigde de makelaar van de firma Dutchtone van crimineel ge drag. Jij durft. Dat is ook een beschuldiging aan het adres van de Texelse ondernemer op wiens land het zich afspeelde. Hij is immers medeplichtig. Onder crimi neel gedrag versta ik toch iets heel anders: vermoorden, eeuwigdurend treiteren van de medemens, inbreken in diens woning en meenemen wat met van jou is. Bijvoorbeeld. Nee, jij als raadslid van de gemeente Texel hebt de boot gemist. Als je raadslid wordt, bezit je de intentie dat je de samenleving tot nut kan zijn en datje daarvoor de nodige kennis en visie bezit. De Nederlandse regering heeft aan enkele telecom-bedrijven - waar onder Dutchtone - licenties verkocht voor bedragen die jij en ik niet uit kunnen spreken. Aan deze licentie is de voorwaarde verbonden dat er, voor het eind van deze eeuw, lande lijke dekking moet zijn, met met ge- dertig jaar in De Koog komt. En ik zou graag zien dat er meer ondernemers iets aan nieuwbouw gingen doen, of aan renovatie van hun haveloze pan den. Het geld hebben ze er wel voor, want de toerist wordt meer dan nor maal uitgekleed. Mijn advies is: laat de groep klagende ondernemers met onderzoeken of er juridische actie tegen de passage is te ondernemen, maar laat onderzoeken hoe alle on dernemers de schouders kunnen zetten onder een gezamenlijk plan vag aanpak ter bevordering van een modern en gezellig dorp De Koog. alsmede het gehele eiland Texel. Jan van der Poll, Zwolle. ringe boeteclausules. Dit is allang bekend, dus ook bij jou. De conse quenties daarvan zijn met moeilijk te raden: er moeten locaties komen die deze dekking mogelijk maken. Als je je visie als raadslid goed had benut had |e deze locaties zelf kunnen aan bieden en de financiële voordelen kunnen bestemmen voor een goed doel (bijvoorbeeld het Tesselhuus). Bij Radio Texel hadden we deze vi sie wel. We hebben deze meteen na het plaatsen van de zendmast schrif telijk aan de gemeente doorgegeven, met de boodschap dat eventuele aanvragers van harte welkom waren. Het contract met Dutchtone levert Radio Texel 7000,- per jaar op, iets meer ruimte voor de vervanging van de apparatuur. Om op Texel ook in het seizoen dek king te hebben zijn ongeveer vijf locaties nodig. Reken maar uit. Wat er in de PH-polder is gebeurd, moet je beschouwen als een sprong van een kat in het nauw. De makelaar moest voldoen aan zijn opdracht en de ondernemer pikte zijn graantje mee. Slordig, dat wel, maar Dutchtone heeft in een vroeg stadium keurig aanvragen ingediend bij de gemeente en de aanvraag om in de mast van de KPN en bij het Licht van Troost te mogen, ligt er allang Maar KPN Telecom heeft in deze een mo nopolie. Zij beschikken namelijk al over immense masten, zoals in Den Burg. Bovendien zitten ze niet echt op concurrentie te wachten en zullen ze zo'n aanvraag rustig een tijdje la ten liggen. Radio Texel was een paar jaar geleden ook matig welkom De zender mocht er in. maar tegen een woekerprijs en zonder zekerheid. Arthur, het is een lang verhaal gewor den, maar mi|ns inziens hadden jouw kennis en gezond verstand zonder een of ander duur onderzoeksbureau dit incident kunnen voorkomen. Zeg met hoe het met moet, maar geef aan hoe het wel kan Roelie Bakker, Den Hoorn. jutters te werk gaan. Echter, de op merking 'eerlijk duurt het langst' gaat hier wat te ver. Cor, ik kan mij voorstellen dat jij veel waarde hecht aan een lege wc- verfrisser, die je hebt gejut. Maar noodgedwongen zijn in de bijna twin tig jaar jutterij tal van dat soort spul len door ons naar de Hamster ge bracht. Al met al is de lijst met ontbrekende spullen snel opgelost. Ook jouw aantijging over het dak van de Activ die door 'wanbeheer buiten staat' zie ik iets anders. Dit dak was namelijk ooit van een schip dat jaren lang de zeeën heeft bevaren. Bloot gesteld aan storm en onweer met bulderende zeeën. Totdat het op de kust te pletter sloeg. Het dak bleef echter intact en nu kan het dak met in de luwte van het pakhuis staan? Cor toch... Nogmaals Cor en andere SJM- jutters: de hele affaire gaat over op vattingen van personen van het STM en het SJM Personen die komen en personen die gaan. Als personeels lid doe ik - en alle personeelsleden met mij - mijn uiterste best in Oude schild een goed museum draaiende te houden. Daarbij proberen wij de spullen naar behoren te beheren. Bedenk wel dat er bij sommigen van ons behoorlijk wat juttersbloed door de aderen stroomt. Maar wij zijn het Op de een of andere wijze schijnt De Koog tegen ploegen uit de la gere regionen maar moeilijk tot goede resultaten te komen. Werd vorige week nog met veel machts vertoon gewonnen van koploper Jisp, zondag werd in een matig duel verloren van Vesdo, de num mer laatst. Door dit resultaat lieten de Kogers de mogelijkheid liggen om de koppositie over te nemen. De Koog begon slap aan het duel en liet Vesdo gemakkelijk in het spel komen. Dit leverde enkele gevaarlijke momenten op voor het doel van Bas van Elk. De derde kans voor Vesdo. na circa twintig minuten, was raak. Uit een afgeslagen corner kon de spits van de thuisploeg vanaf de rand van het strafschopgebied vrij uitha len: 1-0. Door feller de duels aan te gaan trachtte De Koog hierna de bakens te verzetten. De passing bleef echter onnauwkeurig, wat balverlies in de hand werkte. Tot echte kansen kwam het dan ook met. Ook het spel van Vesdd bracht de handen van de toe schouwers nu met direct op elkaar De 1 -0 was dan ook tevens de rust stand. Na rust drong De Koog flink aan. Martijn de Veij was met enkele scho ten dichtbij de gelijkmaker. De lat en de keeper stonden succes echter in de weg. De kansen van Vesdo om de voorsprong uit te breiden waren ech ter veel groter. Spelers van de gast heren verschenen tot drie keer toe alleen voor de keeper van De Koog, maar faalden even zo vaak opzichtig. Nieuw Texels mosselperceel in ge bruik genomen; Saneren grond De Vang valt vies tegen; Onderzoek naar tevredenheid onder ambtenaren; Mantje bouwt koopcentrum in De Koog; Texelse Sommeltjes veroveren Europa; Uitbreiding Klif 23 stuit op weerstand; Harry Hartog veertig jaar bij De Bolder; Pascal Spigt wint NK voor stockcars; NAVO evacueert 100 Texaloniërs; Doolland pakt duurder uit, Texelse startpagina op Internet; Heyne mag oude stolp herbouwen en bewonen; Hogeberg haalt elektnciteit uit zonlicht; Texelaars gaan kiezen uit uitdagende toekomstbeelden; Bur gemeester opent Texelpark in Georgië; Minder verkeersborden in Oosterend; Geldorp op het matje wegens censuur; Japanse oesters op Texel gekweekt; Winkeliers wapenen zich tegen asielzoekers; Frans Pieterse is vernielingen spuugzat; Hoornders berichten aan dorps genoten van 2099. Kerktoren Den Hoorn met langer toe gankelijk; Stiltecentrum in Gollards; Burgerij mag meepraten over Natio naal Park; Reptielen trekpleister op Kotex-show; Van de Wetering koopt Taxi Smidt; Jachtopziener verdacht; Burgemeester praat met jeugd over uitgaan. Milieuvergunning brengt bollenteler in de problemen; Jonge ren vaker op het verkeerde pad; Oudeschilder bedrijven met langer achter schaamgroen; Scepsis over pas voor zestienjarigen; Dorp tegen dorp-spektakel; Schapen verdronken in de Slufter; Bewoners Sint Jan ver huisd naar Gollards. Geen serre bij de Karseboom. Buizerds slachtoffers landbouwgif; Conservenbedrijf ver huist productie naar overkant; Oopmaak Texelse Courant voortaan via beeldscherm; Massale zoekactie naar vliegtuig na misverstand; Com mercie drijft wig tussen horeca en dorpshuizen; Vanaf 1 december zacht leidingwater; Shantyfestival nog geen traditie; Nieuwe jeu de boulesbaan een goeie gooi. spuugzat om steeds negatief met 'ons museum' over deze zaak in de krant te komen. Dat wij nu een burgemeester 'krijgen' die met jullie lobbiet om op Flora een juttersmuseum te beginnen, is haar zaak. Mar wij Texelaars hebben een gemeenteraad 'gekozen' die hierover moet beslissen en juist die wens ik de meeste wijsheid toe. Wie zijn trouwens de echte jutters. Cor? Toch met alléén de vier leden van de SJM? W.S. Keijzer, Oudeschild. Een hardwerkend SVO heeft het zondag niet kunnen bolwerken te gen HOSV, dat gewoonweg beter speelde dan de thuisploeg. De ne derlaag van 0-2 was niet meer dan een logisch gevolg. De uitwedstrijd was begin dit jaar met 8-1 verloren gegaan en alleen al om die reden waren de Oosterenders gebrand op een goed resultaat. HOSV liet echter vanaf het begin- signaal zien welke ploeg de meeste aanspraak maakte op een overwin ning. Met goed spel werd SVO vast gezet op eigen helft en de verdedi ging moest alle zeilen bijzetten om de tegenstanders het scoren te beletten. Dat lukte slechts tot de dertigste mi nuut, toen de bal niet goed werd weggewerkt uit het doelgebied, waar één van de spelers van HOSV een hard schot losliet en doelman Dnjver passeerde. Na rust kwam SVO beter in de wed strijd. Tot grote kansen leidden de aanvallen echter niet. In de zeventig ste minuut kwam HOSV op 0-2, toen de goed spelende Danny Boon de bal verspeelde en de vijandelijke spits simpel kon scoren. Oosterend bleef daarna hard werken voor een beter resultaat. Sil van Dijk werd nog onderuit gehaald voor het doel van HOSV, maar 'de man met de fluit gaf geen geluid', zoals onze cor respondent meldt, zodat SVO met lege handen bleef. De inzichten in de veevoeding veran deren nog steeds. Door de invoering van een mineralenadmimstratie wordt het steeds belangrijker dat vee houders optimaal gebruik maken van het ruwvoer dat ze zelf winnen. Uit onderzoek komen steeds meer gege vens beschikbaar om het juiste rant soen op te stellen voor het melkvee Frank Lensink, medewerker van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek uit Oosterbeek, laat maandag zijn licht schijnen over de praktische mogelijkheden van het onderzoek. De bijeenkomst, georga niseerd door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel, begint om 20 00 uur en wordt gehouden in ho tel De Pelikaan nabij De Koog

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 9