TVTexel in januari dagelijks in de lucht Miljoenenmetamorfose voor 'Ellen' Cjroen '^tmrL-Jexels het harL, Wij wensen u Lokale omroep gaat commercieel Schade door storm blijft beperkt Traps oude bokker nu moderne twinrigger TE X EE SE® COURANT huis - aan - huis TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Tarieven Teso Sportverkiezingen m Boek Beemsterboer m Sunderklaas m Late remise Texel'94 DeTEXELSE'JcOURANT van 24 december wordt weer een sfeervolle en gezellige Kerstkrant. •TmTV* in de TEXELsflCOllRANT Lever t/m woensdag 15 december a.s. uw tekst In bij onze advertentieafdelmg Spinbaan 6 - Den Burg Telefoon 362600 Fax 314111 Rijbewijs kwijt Landbouwer wil nieuwe schuur aan de Kleiweg Ambulance: motie toch in stemming OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11436 DINSDAG 7 DECEMBER 1999 T E X E LS E® COU RANT DINSDAG 7 DECEMBER 1999 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) Losse nummers 1,65. abonnementsprijs 58,60 per half jaar. lieren machinekamer en plaatste er twee gloednieuwe Caterpillars met een vermogen van 340 en 390 paarden krachten. De Bolnes van 1900 pk is opnieuw uitgelijnd en begoten. Het Schotse Smith Marine leverde de lie ren en assen, compleet met besturingssysteem. 'De FR 231 is een twinngger geworden die zich kan meten met alle moderne schepen in Schotland. Wij hebben er veel erva- nng mee opgedaan die we hopelijk bij andere twinrigverbouwingen kunnen gebruiken', aldus hoofdaannemer Klaas Hoekman in Vissen/nieuws. Wanneer de vernieuwde boot zijn geluk op voornamelijk schol en zwartvis zal gaan beproeven, is nog niet met zekerheid te zeggen. Trap: 'We hebben vorige week een paar proeftrekjes gemaakt en toen bleek dat er nog een paar kleine dingetjes veranderd moeten worden. En we wachten ook nog op een beetje be ter weer.' (Advertentie) Bel voor een abonnement S 362600 (Advertentie) (jruK "ZmorL-Jrxtli t» ba bin. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van- ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE (huis-aan-huis) NEE- Sticker maar wel geïnteresseerd0 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. TVTexel gaat commercieel. De lo kale zender die nu nog draait on der de vlag van Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT) start in ja nuari met dagelijkse televisieuit zendingen. 'De tijd is er rijp voor', aldus exploitant en Kabeltex-direc- teur Jaap Drijver, die een eigen zendmachtiging heeft aange vraagd het publieke omroepbestel verlaat. Het station dat momenteel eenmaal per twee weken een verse uitzending verzorgt, zal elke dag vanaf 17.00 uur een actualiteiten programma verzorgen, dat 24 uur per etmaal wordt herhaald. Om de dagelijkse uitzending moge lijk te maken neemt TVTexel-exploi- tant Jaap Drijver drie tot vijf mede werkers in vaste dienst. Het team rond hoofdredacteur Els Whyte en technicus Jaap Eelman wordt bij voorkeur geformeerd uit vrijwilligers die deel uitmaken van de huidige groep van zo'n achttien mensen van TVTexel, waarvoor een sollicitatie- De prijzen voor de voorrangskaarten van Teso worden verhoogd. De kaart voor 'Texelse' voertuigen gaat met ingang van 1 januari ƒ100,- kosten, niet-ingezetenen betalen 200,-. De kaarten zijn vanaf 16 december te koop bij de loketten van de veer dienst in Den Helder. De overige ta- i neven blijven ongewijzigd. procedure is gestart. Mocht dat niet lukken, dan zullen er krachten van buitenaf worden aangetrokken. Drijver: 'Onze eigen mensen hebben in de loop der jaren op televisie gebied de nodige know how opge daan, Ze weten hoe ze lokale tv moe ten maken.' Met de dagelijkse uitzendingen wil Drijver het Texelse kabelnet voor de abonnees aantrek kelijker maken Het is de bedoeling dat de kosten voor zover mogelijk worden betaald met de opbrengsten uit reclamespots, want TVTexel krijgt geen subsidie. Kabeltex Het is de bedoeling dat TVTexel da gelijks een nieuwsbulletin gaat uit zenden waarin de lokale actualiteit centraal staat. Daarnaast komt er een plaatselijk weerbericht. Er is nog niet besloten wie de weerman of -vrouw wordt. De uitzending van een uur wordt aangevuld met meer algemene items, die niet zozeer aan de actuali teit zijn gebonden. Deze program ma's zullen deels worden gemaakt door vrijwilligers, die aan de televisie zender verbonden kunnen blijven. De organisatie komt onder financiële verantwoordelijkheid van Kabeltex te staan. Het team van de lokale tv werkt momenteel in de studio in het voormalige kantoor van de RST aan de voorbereidingen van de dagelijkse uitzending. Op welke datum in januari die precies van start gaan is nog niet bekend. Els Whyte: 'We gaan pas de lucht in als het echt goed is. Het is een helè stap die we ondernemen en die moeten we goed voorbereiden. Het wachten is nog even op de nieuwe apparatuur die we over een week of anderhalf krijgen. Die stelt ons in staat een stuk sneller te wer ken, waardoor onderwerpen veel sneller in het programma kunnen worden gemonteerd. We krijgen ook een autocue waarmee de nieuwsle zer de tekst die door de redactie is gemaakt kan oplezen.' De redactie van TVTexel krijgt een onafhankelijke status en beschikt over een redactie statuut. Vrijwilligers Het moet de vrijwilligers een stuk meer voldoening geven dat ze niet meer een week of langer hoeven te wachten alvorens ze het door hun gemaakte programma op televisie zien. 'De programma's van TVTexel worden afgestemd op de Texelaars, maar er worden ook items vertoond die interessant zijn voor de niet- Texelse kijkers, het soort beelden dat nu op onze toeristische informatie band te zien is.' Voorlopig vinden de uitzendingen nog plaats vanuit het oude RST-kan- toor, maar nu dat is verkocht zal de studio binnenkort moeten verhuizen. Als toekomstige locatie heeft Drijver het braakliggende terrein aan de Abbewaal op het oog, nabij de satellietschotels, waarvan Kabeltex al eigenaar is. Els Whyte en Jan Hennlnk tijdens de montage In de studio van TVTexel In het voormalige RST-gebouw. (Foto Gera/tf Timmerman) De zware storm van vrijdag heeft op Texel niet voor veel schade ge zorgd. In de Dennen gingen een aantal bomen tegen de vlakte en tussen de vuurtoren en het reddingboothuis verdween een meter of vier van de duinenrij in zee. Vrijdagmiddag kwam de brandweer in actie om het dak van een in aanbouw zijnde schuur langs de Pontweg voor de storm te behoeden. De dakplaten van de schuur dreigden rond een uur of vier weg te waaien, omdat de windveren ontbraken. Brandweerlieden spanden staal kabels over het dak, die met palen in de grond werden verankerd. De zuid wester storm, die in de loop van de dag naar het noordwesten draaide, blies langs de kust een grote hoeveel heid zand landinwaarts. Hierdoor sto ven flinke stukken met helm onder. Of de beplanting het overleeft hangt af van de mate waarin die met zand is bedekt. 'Als er nog een paar puntjes boven uitsteken, kunnen ze er wel overheen groeien', aldus Mart Zijm van Rijkswaterstaat. 'Bij een novemberstorm gebeurde vorig jaar hetzelfde. We hebben, een aantal stukken opnieuw moeten beplanten, maar de meeste plekken hebben het wel gered. Maar toen zijn er na no vember geen zware stormen meer geweest. We weten met wat ons nu nog te wachten staat.' Het zeewater bereikte volgens Zijm vrijdag met het hoge peil van begin november. Wel liepen de Slufter en de haven van Oudeschild onder water. De strekdam bij de vuurtoren heeft geen schade opgelopen, maar of dat met de overige strandhoofden het geval is, kon gisteren nog niet worden beoordeeld. De storm knabbelde wel wat suppletiezand weg. Dit verdween echter in de vooroever, waardoor het evengoed z'n beschermende wer king heeft. De verkiezing van de Texelse sport man, sportvrouw en sportploeg van 1999 vindt op 29 januari 2000 plaats in Question Plaza. Nadat eerder theater De Kiekendief en sporthal Ons Genoe gen als decor fungeerden, hebben de organiserende Stichting Texelse Sport raad en Radio Texel het evenement teruggebracht naar het hart van Den Burg. Tot 21 december kunnen kandi daten worden voorgedragen. Pagina 2 'Toch kan ik ergens wat scherp ge weest zijn.' Het is maar een kort zin netje, een beetje terloops neerge schreven in de inleiding en op het oog het soort verontschuldiging dat je wel vaker tegenkomt in boeken die nu' jurst met de grootst mogelijke om zichtigheid zijn geschreven. Maar in dit geval, waar het de oorlogs herinneringen van de bijna vieren tachtig jaar oude Piet Beemsterboer betreft, blijkt het allerminst een loze waarschuwing. Overleven In angst, het vrijdag verschenen boek van de oud-gemeentesecretaris, is in feite één grote aanklacht tegen het fas cisme, waarbij de verzetsman nog altijd met resolute streken de grens tussen 'goed' en 'fout' trekt. Pagina 5 Nog een paar dagen en de laatste Ouwe Sunderklaas van deze eeuw barst los. Dé gelegenheid om met een glimlach oude rekeningen te ver effenen en misstanden aan de kaak te stellen. Wie speelt waar en hoe laat? Zoals u van de Texelse Courant gewend bent, hebben we alles even op een rijtje gezet. Pagina 5 De ingebruikname van de nieuwe afsluitbare fietsenstalling in Den Hel der wordt even opgeschort. De leve rancier bleek met in staat tijdig voor de sleutels te zorgen. De uitgifte wordt nu begin januari verwacht. Met een verwoestende knal vanaf links, twee minuten in blessuretijd, schoot Maarten Koorn Texel'94 zon dag in Alkmaar naast Flamingo's '64: 2-2. Hij bezorgde de koploper daar mee een kostbaar punt, temeer daar concurrenten HRC en SRC beiden verloren en weer een punt verder achterop raakten. Het gelijkspel was verdiend op grond van het spel in de tweede helft. Pagina 7 (Advertentie) is verhoogd zodat de twee netten er in goten onder door kunnen lopen. De oude lier heeft plaatsgemaakt voor de keuken en het bemannings- verblijf voor een werkplaats en een ruim voor de netten. Afak Techniek uit Katwijk ontwierp de viszoekinstallatie en de geavanceerde sorteertrommel. De stortbakken zijn afgesloten met een luik aan bak- en stuurboord. Geveke Motoren bouwde de nieuwe Een 56-jarige man uit Den Burg was in de nacht van zondag op maandag flink in overtreding. Hij reed in zijn auto met een dusdanig hoge snelheid over de Pontweg, dat hij zijn rijbewijs moest inleveren. Daarna werd hij ge controleerd op het gebruik van alco hol. Een blaastest wees uit dat hij 505 ug/l in zijn adem had. De man is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Landbouwer Jaap Lap uit Den Hoorn heeft meer opslagruimte nodig voor materiaal, hooi, aardap pelen en stro. Hij heeft daarom bij de gemeente een aanvraag inge diend voor de bouw van een schuur nabij de hoek Kleiweg/ Westerweg. De Hoornder beschikt er over een bouwblok, hetzelfde perceel waarop de vervallen boet aan de Kleiweg staat. Het perceel werd als zodanig bestemd in 1972, in de tijd van bur gemeester Sprenger. Omdat Lap er al die jaren niet had gebouwd, wilde de gemeente het bouwblok bij de |ong- ste aanpassing van het bestem mingsplan buitengebied eigenlijk schrappen. Lap ging met succes te gen dit besluit in verweer. Hij mag er volgens het plan een schuur bouwen met een goothoogte van ruim drie meter. Lap, die een aanvraag heeft ingediend voor een schuur met een omvang van twintig bij veertig meter, geeft echter de voorkeur aan een hoogte van vier meter. Omdat dit af- wijkt van de bepalingen in het be stemmingsplan, moet de gemeente hiervoor een artikel 19-procedure voeren. De raad moet zich nog over de aanvraag buigen. De bouw van de schuur houdt geen verband met een eventuele verplaat sing van zijn veehouderij uit de Kerk straat, waarover enige tijd geleden is gerept. Het vrijkomende land zou in dat geval beschikbaar komen voor toekomstige woningbouw Voorals nog is Lap echter met van plan Den Hoorn te verlaten. grote lieren op het voordek goed te zien. (Foto Bart Koning) Wie de twinrigger in de haven van Oudeschild ziet liggen, kan maar moeilijk geloven dat het de FR 231 ('Ellen') is. De 25 jaar oude bokker is in enkele maanden tijd in Urk volle dig omgebouwd. Alleen het casco, de hoofdmotor, schroef en het halve stuurhuis zijn overgebleven van de 'vorige' FR 231 van het in het Schotse Fraserburgh gevestigde bedrijf Ellen Fishing Company, waarin de Oosterender gebroeders Cor en Pieter Trap participeren. De metamorfose heeft et telijke miljoenen guldens gekost en hoewel het twinriggen in Nederland in de kinderschoenen staat en de opbrengst nog maar moet worden afgewacht, gelooft de familie erin. 'We hebben het volste vertrouwen in een goede toekomst', zegt vader Biem. Twinriggen is een Engelse manier van vissen, die door weinig Nederlanders wordt beoefend. Er komen geen boomkorkettingen aan te pas die de zeebodem omwoelen en daarom onder vuur liggen bij natuur beschermers. De twee loodzware netten worden achter de boot voort getrokken, zijn door borden van el kaar gescheiden en worden door twee motoren en lieren binnenge haald. Omdat er geen kettingen hoe ven worden opgetrokken is minder motorvermogen en minder gasolie nodig. Trap: 'Het vissen is in die zin goedkoper dan met de boomkor. Maar hoe het met de netten gaat, dat weten we nog niet.' Dezelfde onze kerheid heerst ten aanzien van de vangsten. 'De berichten die we heb ben gekregen waren goed. De jon gens hebben eerst de kat uit de boom gekeken en toen besloten om de verbouwing door te zetten.' De oude bokker voldeed niet meer. Ooit werd hij in opdracht van Trap gebouwd alsdeTX14.ini 992 rolde een nieuwe TX 14 van de werf en werd de oude omgedoopt tot FR 231 en omgevlagd naar Schotland. Tegen moderne kotters moest de bokker het door zijn geringere vermogen af leggen. Voor bokkers van 25 jaar oud bestaat nauwelijks belangstelling, dus de prijs die de Traps ervoor zou den vangen maakte nieuwbouw wel erg kostbaar. Daarom is besloten tot de rigoureuze verbouwing die is uit gevoerd onder supervisie van hoofd aannemer Hoekman in Urk. De vol ledige betimmering van stuurhuis, kombuis, vooronder en dek werd verwijderd, waarna alles van het dek werd gebrand en de machinekamer ontmanteld. Alleen de hoofdmotor - de nog prima functionerende Bolnes uit 1984 - en het eveneens in prima staat verkerende casco bleven over. Daarna konden de aannemers aan de slag, die tot op de laatste dag van de opbouw werden geadviseerd en geïnstrueerd door de gebroeders Cor en Pieter, die ermee gaan vissen. Er is een extra dek gebouwd waarop voor en achter lieren staan en de brug Hoewel minister Borst van Welzijn, Volksgezondheid en Sport vorige week heeft toegezegd dat zij de oor spronkelijk over drie jaren te spreiden verhoging van het Texelse ambulancebudget op 1 januari 2000 in één keer zal doorvoeren, komt van daag toch de motie in stemming waarin de Tweede Kamer haar op roept dit te doen. Na overleg tussen de fractiespecialisten en de Texelse gemeentesecretaris en provinciale statenlid Piet Zoon concludeerden de betrokkenen dat de toezegging van de minister bij nader inzien niet hard genoeg was. Kamerlid Buijs heeft daarop besloten zijn motie alsnog aan de kamer voor te leggen.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1