de Kroniek Een bietenrooier, het waterschap ATI LAN TA FEEST K Klif geeft het volk brood en spelen Sportverkiezing in Question NIEUW TELEFAX Ouwe Sinterkloas Bibliothecaris Jan Klerk vertrekt naar Haarlem Kerst- en millenniumcoupe in de prijzen Agenda TEXELSE COURANT" BEDRIJVIGHEID Kleuren-kopieerapparaat voor foto's en drukwerk uw advertentie tussen de TEXELAARTJES voor informatie kunt u terecht aan de balie van de Texelse Courant of bel: 12741. Historische vereniging verwelkomt 600e lid T[UR Zaterdag avond 12 December De Koog Texel Zwemdiploma's teso Adventmiddag Koger senioren Kabeltv biedt extra service Kleutermusical in muziekschool Even een pak SNERT halen in 22 Edah m Botanie Care shampoo Taft Prodent 'IK GA VOOR EDAH!' DINSDAG 7 DECEMBER 1999 Bijstaand decadent Romeins tafereel speelde zich vorige week af in bad huis Calluna, waar de artistieke ploeg van Klif 12 opnamen maakte voorde nieuwe kerstshow. Daarin wordt te ruggeblikt op het verleden, mede aan de hand van televisiebeelden, die het kleine podium in het theaterrestaurant volgens regisseuse Wil de Leeuw vi sueel uitbreiden tot een grote arena. Klif gaat verder terug dan het bijna voorbije millennium, en begint de zaptour door de geschiedenis bij het jaar nul. Romeinen regeerden toen de (westerse) wereld. Het impenalistische volkje kende een rijke badhuiscultuur. In de sauna, het stoombad en bij pruttelende zwavel bronnen werd geroddeld, politiek be dreven, vrouwen het hof gemaakt en gemoord. In Calluna gaat het er door gaans wat vrediger aan toe, maar de acteurs van Klif gooiden zich met zichtbaar plezier in de badbezigheden van 2000 jaar geleden. Als goede Romeinen wierpen zij na de opnamen hun gewaden af en doken zij gehuld in schaamkleed in het tropisch warme water. Of die laatste beelden ook in de voor stelling worden verwerkt is op 24 december te zien, als de show in pre mière gaat tijdens een copieus kerst diner. Dat wordt herhaald op 25, 29 en 30 december, en op 1 en 2 januah. Reserveren tel. 31 9633. (Foto Btrt Bosch) De verkiezing van de Texelse sportman, sportvrouw en sport ploeg van 1999 vindt op 29 januari 2000 plaats in Question Plaza. Na dat eerder theater De Kiekendief en sporthal Ons Genoegen als de cor fungeerden, hebben de organi serende Stichting Texelse Sport raad en Radio Texel het evenement teruggebracht naar het hart van Den Burg. Tot 21 december kunnen kandidaten voor de titel worden voorgedragen door verenigingen, organisaties en 'gewone' sportliefhebbers. Kandida ten moeten op Texel actief en woon achtig zijn. De voordrachten moeten worden gemotiveerd, waarbij een aantal criteria een rol spelen. Aller eerst de prestaties in het afgelopen jaar. Daarbij hoeft het met noodzake- lijkerwiis om prestaties op topniveau te gaan. Kampioenstitels tellen na tuurlijk wel mee, maar ook het gege ven dat een sporter in 1999 grote vooruitgang heeft geboekt zonder een laureaat in de wacht te slepen, kan een reden zijn om iemand te nomineren, net als een bewonde renswaardig doorzettingsvermogen of de tijd die hij in zijn sport investeert. Verder kan een opmerkelijke trainingsaanpak of de voorbeeld functie die een sporter vervult grond voor uitverkiezing opleveren. De sportploeg kan bestaan uit een groep sporters, een team, een vere niging en zelfs een organisatie zijn die zich in positieve zin heeft onderschei den. Voor de Jan Knippenbergprijs komen |onge talenten tot 16 jaar in aanmerking De prijs is tot nu toe twee keer uitgereikt, aan turner Boy van der Vis en atlete Eva van Zoonen. Tijdens de sportverkiezingen wordt een eregast in het zonnetje gezet. Ook die kan worden voorgedragen. Het gaat om mensen die altijd klaar staan om de helpende hand te bie den binnen een vereniging of bij sportevenementen Uit de voordrachten kiezen vertegen woordigers van de lokale pers de Om de laatste dertig hectare suiker bleten toch nog de grond uit te kun nen krijgen, maakte loonwerker Jan Grisnigt in december 1992 gebruik van een 'nieuw type rooimachine'. 'Hij ging hiertoe over nadat de be staande oogstmachines door de ex treme nattigheid steeds dieper in de modder wegzakten Met een capaciteit van een hectare per uur rooit de machine zes regels in één werkgang. Ondanks een machine gewicht van zestien ton en een bunkerinhoud van maximaal twaalf ton bieten bleef de combinatie dank zij omvangrijke moerasbanden en een motorvermogen van 350pk niet steken in de blubber.Met de ma chine was een investering van zo'n half miljoen gulden gemoeid 'voor loonwerker Jan Grisnigt is dit voor lopig nog iets teveel van het goede. Ook teveel van het goede was het (nieuwe) ontwerp voor 'het hotel receptiegebouw' in het Stappeland in De Koog. 'De maquette toont een wit ontwerp in de vorm van een kruis met koperkleurige schuine dak- vlakken. En het waren precies deze dakvlakken waar de raads commissie voor ruimtelijke ordening over viel. Door het schuine dak kwam het gebouw namelijk boven de toegestane vijftien meter uit. En dat terwijl de discussie over het eer ste ontwerp al hoog was opgelaaid. Een discussie die nog lang niet ten einde was Het argument dat het schuine dak nodig was om de lift schacht te verbergen, was met voor alle commissieleden voldoende ver klaring. Zo merkte Jan van Asselt (onafhankelijk raadslid) op: 'Die van Opduin steekt toch ook niet uit? Volgens mij worden wij voor een of ander karretje gespannen. 'Wethou der Barendregt wist dat dat met het geval was. 'Niet alleen de lift wordt weggewerkt onder het puntdak, maar ook andere ontsierende za ken.' Verder werd in december 1992 be kend dat de fusie tussen de water schappen Texel. Aangedijkte Lan den en Wieringen en het heemraadschap De Wieringermeer onvermijdelijk was 'Gedeputeerde Staten hebben laten weten dat het naar hun inzicht de beste en enig aanvaardbare weg is en wijst ..lich tere" vormen van samenwerking van de hand. Alleen door fusie ontstaat een organisatie die finan cieel en bestuurlijk in staat is de nieuwe taken op het gebied van water, milieu, natuur en landschap uit te voeren. Het vliegveld Texel boekte in 1992 voor het eerst enige winst van be tekenis. Dit was te danken aan twee helikopters van Schreiner die Texel het afgelopen jaar hebben gebruikt bij het onderhouden van verbinding met boorplatforms.De vreugde was echter van korte duur want 'per 1 januari 1993) verhuizen de helikop ters naar de helihaven van De Kooij' Een echte complete voor maar ƒ755,— ex. btw. -©rT""» PRESENT Bock en KarJuorWkltanöel LinjcvekJ 4 de Kuuy Purkstrait 10. I»en Uuru Telefoon 02220 I/ai Fm 02220 Hlll pagina 6 ASV OMNIVAS Presenteert geiellig zuiplusliin mot verkleedpartijen OvomecMen mogc^t* 1 l> so Mcvn oen on een geve*, „odomenoo meenomen a genoeg WO*.'? Wees snol Bcpeiklo tnschr„v.ng winnaars. Die worden bekendge maakt tijdens een avondvullend spektakel in Question Plaza, waar heel sportief Texel welkom is. Nomi naties kunnen worden ingediend bij de Stichting Texelse Sportraad, Groeneplaats 1, 1791 CC Den Burg, tel. 36 21 56. In Calluna werden zaterdag de vol gende zwemdiploma's behaald: Teddybeerzwemmen: brons: Jur Broekman, Thijs Graaf, Antara Saai, Susan den Braven, Skeg van der Vis; zilver: IJsbrand Kikkert, Simone Blauw, Jacco Boon, Rafey Kabore, Rinske Evers; goud: Natasja Eelman. A-diploma: Daphne de Ridder, Yvonne van der Werken, Mandy van der Star, Gijs de Graaf, Simone Plaatsman, Karin ter Steege, Paul ter Steege, Kimberley Evers, Sean van Heenvaarden, Michiel Schoehuis, Marjet Tjepkema, Mariska van Engel dorp, Lianne Roeper, Marya de Rid der, Anna Sprenkeling, Kim Eelman, Karen Eelman, Jennifer Smit. Bibliothecaris Jan Klerk vertrekt met ingang van 3 januari naar Haarlem. Na zeven jaar de scepter te hebben gezwaaid in de Open bare Bibliotheek in Den Burg, wordt hij hoofd van het filiaal noord van de stadsbibliotheek in Haarlem. De sollicitatieprocedure voor zijn opvolger op Texel is ge start. Maandag vinden de eerste gesprekken plaats. Het was met name zijn kennis van internet waarmee Klerk zich in Haarlem in de kijker speelde. Op Texel ontpopte de bibliothecaris zich als stuwende kracht achter de digi tale activiteiten in de leeszaal. 'Iedere organisatie krijgt er vroeg of laat mee te maken. De één wacht het af. maar je kunt er ook op vooruitlopen. Inter net interesseert mij wel En de Texelaars blijkbaar ook. Want er heb ben al 250 mensen een internet- cursus bij ons gevolgd. Ik dacht eerst: dat zwakt wel af. Maar het worden er juist steeds méér. Mensen sluiten bijvoorbeeld een gratis inter netabonnement af en komen dan in de problemen.' Zoals internet een onderdeel is ge worden van de bibliotheek op Texel, gaat dat ook in Haarlem gebeuren. Klerk: 'Anders dan hier, moet het daar nog van de grond worden getild. De ervanng die ik er op Texel mee heb opgedaan, kunnen ze goed gebrui ken.' Coördinatie van de internet-activitei- ten is niet de enige bezigheid voor Klerk in zijn nieuwe functie. Hij krijgt de leiding over een veel grotere bibli otheek dan op Texel. Waar aan de Bernhardlaan 25.000 boeken kunnen worden uitgeleend, staan er in Haarlem 80.000 op de planken. Door het ruimere aantal medewerkers zal hij meer dan op Texel in staat zijn ta ken uit te besteden. 'Hier deed ik bijna alles. Van de inkoop van de boeken tot het indraaien van een lamp.' Budget Het krappe financiële budget voor de Texelse leeszaal en de daaruit voort vloeiende bezuinigingen zijn volgens Klerk niet de reden van zijn vertrek. 'Werken in de bibliotheek blijft, on danks het krappe budget, hartstikke leuk. En geemmer over subsidie kom ie overal tegen, dus ook wel in Haarlem. Ik beschouw deze baan als een mooie promotie. Tweede reden is dat mijn zoontje Fynn waarschijnlijk naar de Randstad naar school moet. In Haarlem zit ik dan al een aardig eind in de richting. Bovendien: ik ben 39 en als ik nog iets anders wil, moet ik niet al te lang meer wachten.' Toch betreurt Klerk het dat hij de lees zaal moet verlaten op een moment dat het jaar wordt afgesloten met een tekort van ƒ20.000,-. 'We proberen het tekort weg te poetsen door min der boeken in te kopen. Een ontwik keling die al jaren aan de gang is. Er gaat momenteel door veroudering meer uit dan er in komt. Informatieve boeken die gedateerd zijn kun je toch niet laten staan. Lezers beginnen dat best wel te merken.' Volgens Klerk moet het belang van de bibliotheek met worden onderschat. 'Er komen hier veel mensen. 43 procent van de Texelaars is actief lid, leent dus regel matig. Dat is ver boven het landelijk gemiddelde, ook al heeft dat wellicht te maken met onze monopolieposi tie. Mensen gaan niet zomaar naar Den Helder om een boek te lenen.' Klerks advies aan de gemeenteraad: 'Spring in de toekomst zorgvuldig om met het welzijnswerk.' Dinsdag 7 december In De Witte Burcht in de Molen straat in Den Burg wordt vanavond een open klaverjasdrive gehou den. Inschrijven tussen 19.30 en 20.00. Deelname kost ƒ6.- per koppel. In Cinema Texel draaien om 20.00 uur 007, The world is not enough en om 20.30 uur Fight Club. Woensdag 8 december In Cinema Texel draaien om 13.30 en 16.00 uur Disney's Tarzan; om 16.00 en 20.00 uur 007, The world is not enough; om 20.30 uur Fight Club en om 14.00 uur Inspector Gadget. Donderdag 9 december De Waddenvereniging houdt een natuurexcursie met als thema 'Het wad en haar (on)zichtbare bewo ners'. Aanvang 11.00 uur. Voor in formatie en aanmelden: Wadden winkel. Wilhelminalaan, Den Burg. In Cinema Texel draaien: om 18.45 en 21.30 uur Kruimeltje en om 19.00 en 21.45 uur 007, The world is not enough. Vrijdag 10 december Arts Martin Niemeyer uit Zeist houdt antroposofisch spreekuur in het Maartenhuls nabij De Koog. Afspraak maken via mevr. M. Commandeur of mevr. E. MacGillavry, tel. 317282. De kos ten zijn in overeenstemming met de tarieven van de landelijke huisartsenvereniging en worden over het algemeen vergoed door het ziekenfonds In de voorspeelzaal van d'Ouwe Ulo begint om 16.15 uur de kleutermusical Klokkenkruid, ge schreven door Ad Wammes van Sesamstraat. In Cinema Texel draaien om 18.45 en 21.30 uur Kruimeltje en om 19.00 en 21.45 uur 007, The world is not enough. De Schulpengat is nog steeds uit de vaart voor onderhoud. De dienst wordt waargenomen door de Molengat, die een kleinere ca paciteit heeft, waardoor de kans op wachttijden tijdens de drukkere perioden groter is voor voertuigen 'Drukkere perioden' zijn op Texel maandag- en vrijdagochtend van 9.00 tot 13.00 uur en zondag middag van 16.00 tot 18.00 uur. In Den Helder zijn de eerste afvaar ten op werkdagen druk voor vrachtauto's en zijn de afvaarten op vrijdag tussen 12.30 en 17.30 uur druk vooralle voertuigen. Hoogwater te Oudeschild Di. 7 7.40 en 20.05 u. Wo. 8 8.10 en 20.45 u. Do. 9 8.40 en 21.05 u. Vr. 10 9.10 en 21.55 u. Za. 11 9.56 en 22.36 u. Zo. 12 10.07 en 23.00 u. Ma. 13 10.30 en 23.30 u. Di. 14 10.50 en 23.57 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer- der hoogwater. De zon komt 7 december op om 08 32 uur en gaat onder om 16 27 uur 7 december nieuwe maan, 9 december springtij. De ouderen van De Koog kunnen woensdag 15 december in dorpshuis De Hof meedoen aan een advent- viering. Deze wordt georganiseerd door de dorpscommissie. De middag begint om 14.30 uur. De kosten be dragen ƒ5,- per persoon. Opgave is mogelijk bij F. Agter, tel. 317 283, V. van Beek, tel. 317 229 of I. van der Werf, tel. 317 895. Televisiekijkers die op het kabelnet zijn aangesloten kunnen vanaf maandag zelf hun programma pakket samenstellen. Via het keuze-systeem Mr. Zap en de ge lijknamige box krijgt de kijker toe gang tot de elektronische televisie gids. De uitbreiding is mogelijk doordat kabelexpoitant Jaap Drijver deelneemt aan Mediakabel, een samenwerkingsverband van kabelexploitanten dat 1,6 miljoen huishoudens in Nederland bedient. Naast de huidige pakketten, die op de huidige voet blijven bestaan, kan de kabelkijker tegen meerbetaling voortaan kiezen uit drie verschillende pakketten van elk drie zenders of een totaalpakket van tien. Daarnaast biedt Mr Zap een pakket van tien zen ders. Ook zijn er vier kanalen voor allochtone stations. Het systeem kent digitale muziekzenders zonder on derbrekingen. Verder kan de kijker films die nog maar een paar maanden in roulatie zijn vanuit de stoel bestel len, zodat ze op een gewenst tijdstip in de huiskamer worden vertoond. Ook kan men via het interactieve sys teem op televisie allerlei video spelletjes spelen. Een eigen film kanaal en internet via hel beeldscherm zijn ontwikkelingen die eraan zitten te komen. B-diploma: Ramon Reij, Joris Beintema, Rosa-lynn de Boer, Sjaak Kager, Annegeertje Tjepkema, Max- van Benthum, Anna Bremer, Robin Wijtten, Limanda Vermeulen, Thom Kraft, Melanie Kalverboer, Arnoud van der Ploeg. C-diploma: Marijn Betsema, Xander Graaf, Emma den Ouden, Bart van Ee, Jay Erwich. Sanne Sieprath, Martijn van der Linde, Rianne Hop man, Nicky Feenstra, Melissa Praamstra, Jesse Schuijl, Roy Middelbos, Natal de Wijn. ZVH-diploma: Damëlle van der Vis, Donny Noorlander, Jasper van der Sande. Sil Kooger, Gerben Polman, Ruda-ann Vledder, Nicky Kooger, Tamara Barhorst, Ramona van der Vis, Maikel Smit, Lucie Burgman, Simone Stiggelbout. De musical is populair onder de jeugd. Zelfs zodanig dat de Mu ziek- en Dansschool in januari start met een musicalcursus voor kinde ren van zes en zeven jaar. Ook is het de bedoeling dat volgend sei zoen een cursus muziek, dans en drama voor kinderen van acht tot twaalf jaar van start gaat. Maar ook de allerkleinsten hebben niet stil gezeten. Vrijdag van 16.15 tot 17.15 uur voeren kleuters in de Voorspeelzaal van d'Ouwe Ulo de musical Het Klokkenkruid op. Het verhaal draait om de zieke koning Valentijn, wienst hart tikt als een scheefstaande klok. Alleen het klokkenkruid kan hem nog redden. Zolang de wonderdokter dat nog niet heeft gevonden, houden de kinderen de koning in leven met muziek, dans en liedjes. Het stuk is geschreven door Ad Wammes, die onder andere schrijft voor Sesamstraat.De kleuter groep heeft tien weken plezier be leefd aan het voorbereiden van de voorstelling van vrijdag. De kleuters worden begeleid door band- en pia nomuziek. 'Muziekonderwijs gaat bij ons verder dan alleen een instrument bespelen. Showdansen, musicaltheater en zin gen staat erg in de belangstelling', aldus muziekschooldirecteur Maaike Deckers. De musicalcursussen zijn meer dan alleen wat danspasjes op playbackmuziek. De kleuters bespe len zelfs kleine instrumenten. Voor kinderen van zes tot zeven jaar start onder de titel 'Eiland van ver driet' in januari een musicalcursus. Inmiddels hebben zich al 24 gegadig den aangemeld voor de cursus, die onder leiding staat van docent speel- klas Jannemiek Klootwijk. De 19-jarige llona Westeriaken uit Den Burg heeft voor de tweede achtereenvolgende keer de jaar lijkse kapperswedstrijd van het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) in Den Helder gewonnen. Het thema 'kerst' inspireerde haar tot een sierlijke creatie in warme kleuren met gedraaide, rechtop staande 'takken', waarvoor zij Inge Veldman als model gebruikte. Er kwam een flinke boeveelheid gel en haarlak aan te pas llona werkt bij Cocky's Kapsalon en gaat één dag per week naar school. Haar tweede opleidingsjaar loopt naar wens en volgend jaar hoopt zij gediplomeerd allround-kapster te zijn. Het is in de historie van het ROC niet eerder voorgekomen dat dezelfde leerling twee keer de bo kaal won. Zij mag de wissetbeker houden, die een prominent plaatsje in de kapsalon krijgt. De 18-jarige Nicolle Kager werd derde van haar klas met een coupe die inhaakt op de komende millenniumwisseling. Zij voorzag het haar van Debby Sanders van kleurige veertjes, spoot het jaar 2000 in blauw op het achterhoofd en hield de plukjes op hun plek met klemmetjes in de vorm van het magische jaartal. Ook Nicolle is tweedejaars en werkt bij kapsalon 3oke (Folo 8oJcW Voor de theateropleiding muziek, dans en drama werkt de muziek school samen met musicalvereniging 'Geen C te Hoog'. Voor deze oplei ding die na de zomer van start gaat is het de bedoeling dat er speciale vakdocenten worden aangetrokken. Deckers ziet het als een mooi voor bereiding op de musical die leerlin gen van de basisschool vaak in groep acht uitvoeren. 'Kinderen hebben op die leeftijd doorgaans nog geen musicalervaring. Dan is het toch mooi als een aantal leerlingen de kar kan trekken.' (Advertentie) ToldiH.ii II 4N W (Advertentie) of crèmespoeling DIVERSE SOORTEN. PER FLACON Vemieuwd: styling producten DIVERSE SOORTEN, PER STUK VANAF -4^ tandpasta SOFTMINT, COOLMINT OF GEL, 3 TUBES A 75 ML, PER 3-PACK -W- De 1 principes van Feltih Prettig winkelen Compleet assortiment Scherpe prlj/en

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2