Laatste Sunderklaas van de eeuw als vanouds gevierd 1995 c Piet Beemsterboer rekent opnieuw af met fascisme handige en voordelige Sit? rde d7't3'* I KEUKENHULPJES huishoudhandschoenen u_, ZEEMAN HELPT TURKIJE! dekens SUPERKOOPJt' y/Qft I MET ANTI AANBAKLAAG Goede en foute Texelaars beheersen herinneringen oud-gemeentesecretaris I 10$ C0URANT HEREN SM0KINGHEMD MET VLINDERSTRIK VELOURS T-SHIRT K3 W95 ORGANZA PLACEMAT 195 I KEUKENSET IN KERSTRUITEN: VERSHOUDFOllt 30 Meter. ALUMINIUMFOLIE IS Meter |9! VUILNISZAKKEN 20 sk van 50 liter. Na de verschrikkelijke aardbevinqen is er in Tnrkiio Zeeman texhelSupers stelt Lr 535 winkels in Eeropa' beschikbi 'aar om uw oude maar GROOT KERST SPEELBOEK 195 BRUIKBARE Inte zamelen. U kunt uw dekens mlevi Help Zeeman helpei en met Weverstraat - Den Burg Den Helder (2x) Voor in de boom 100 x 140 cm. Wit of champagne. I CHOCOLADE FIGUREN too gr. SCHUIM KERSTKRANSJES 250 g, TWEED BREIGAREN textielSupers N? 0612 TPYT7T CTT DINSDAG 7 DECEMBER 1999 3 De voorbereidingen voor hét Texelse volksfeest bij uitstek zijn in volle gang. Er wordt druk gebrainstormd en geknutseld om de laatste Ouwe Sunderklaas van deze eeuw extra origineel voor de dag te komen. Zaterdagavond is het zover en kan het publiek al naar gelang het dorp buiten op straat, in zalen en huiskamers zien wat voor moois al die inspanningen hebben opgeleverd. Hierna volgt per dorp het programma. In Den Burg kunnen jonge speulers zich vanaf 17.00 uur laten inschrijven in hotel De Lindeboom. In de drie ca tegorieën zijn prijzen te winnen: en kelingen, paren en groepen. De jurering vindt plaats tussen 17.00 en 18.00 uur bij Het Open Boek, Bentex en Nauta Boek. Deelnemers krijgen in de Coffeeshop van de Hema gra tis warme chocolademelk. Tot 20.00 uur wordt in Question Plaza mini- Ouwe Sunderklaas gevierd. De me dailles worden om 19.00 uur uitge reikt door sponsor Kees Jaap van der Kooi. Om 20.15 uur start de inschrijving voor volwassenen op het terras van De Lindeboom. De wagens mogen pas na 21.00 uur het centrum inrijden en niet hoger zijn dan 3.80 meter en met langer dan 8 meter, omdat zij anders de bocht niet kunnen maken. De jurering is op dezelfde plekken als bij de jeugd en de winnaars worden rond 23.30 uur in De Lindeboom be kendgemaakt In Oosterend is inschrijving niet no dig. ledereen kan de straat op om zijn kunstje te doen. De jury gaat dit maal undercover in de hoop dat daardoor overal en met slechts op één of twee plekken wordt gespeuld Tussen 17.00 en 18.00 uur is de jeugd aan de beurt; de ouderen worden tussen 20.00 en 21.30 uur verwacht. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in De Bij enkorf, die om 20.00 uur begint, wordt de uitslag bekendgemaakt. De Cocksdorp zoekt als vanouds de behaaglijke intimiteit van de huiska mers op om te speulen. De kinderen doen dat tussen 17.30 en 18.30 uur aan beide kanten van de Kikkertstraat tussen De Nieuwe Aan leg en La Morena, nadat ze een num mer hebben opgehaald in het dorps huis. Daar is ook de disco met, prijsuitreiking en krijgen de deelne mers een glas drinken en versnape ringen. Volwassenen spelen van 19.30 tot 23.00 uur in de Kikkert-, Plooster- en Hodshonstraat. Deelnemen kost ƒ3,- per persoon en de prijzen worden in de categorie enkelingen, duo's en groepen verdeeld. Vooraf inschrijven in Het Eierlandsche Huis is vereist. De toeschouwers in de huiskamers jureren de voorstellingen. Bewoners die nog plek voor kijkers hebben, kunnen zich aanmelden bij Bart Boon, tel. 31 64 71. Ook toeschou wers die nog een plaatsje zoeken kunnen zich bij hem melden, net als deelnemers die nog medespeulers zoeken. Inwoners van De Koog spelen in de Dorpsstraat en hoeven zich niet in te schrijven. De jury zetelt voor restau rant Capri, waar de jeugd tussen 17.00 en 18.00 uur welkom is, en volwassenen van 20.00 tot 21.00 uur. In Capri is aansluitend feest met prijs uitreiking. In Texels kleinste dorp De Waal speulen kinderen en volwassenen gelijktijdig door elkaar op het Hoger- eind en het Vermaningpad. Allen moeten een nummer ophalen in de kerk. hetgeen vanaf 19.30 uur kan, waarna een uur lang wordt gespeeld. Volwassenen wordt verzocht de kin deren de ruimte te geven. Geluid en licht mogen alleen gebruikt worden op het moment dat voor één van de drie juryleden wordt gespeuld. Rond 21.00 uur wordt in De Wielewaal be kendgemaakt wie er heeft gewonnen, waarna het feest nog eventjes wordt voortgezet. In Den Hoorn wordt door de jeugd gespeuld tussen 15.30 en 16.30 uur in dorpshuis De Waldhoorn, De Ver maning en café Het Wapen van Texel. De volwassenen spelen bovendien in Ons Huis. maar dan van 20.00 tot 22.00 uur. Speulers kunnen tussen 15.00 en 16.00 uur een kaartje opha len in De Waldhoorn, en daarna weer vanaf 19.00 uur. Kees Klaassen zorgt bij zowel de kleintjes als de groten voor een feestelijke entourage in het dorpshuis, waar de winnaars rond 17.30 en 23.30 uur worden uitgeroe pen. De kinderen van Oudeschild kunnen van 16.00 tot 16.30 uur de deelname- kaartjes ophalen in dorpshuis 't Skiltje. De jury beoordeelt hen van 16.00 tot 17.00 uur bij de Ruyterstraat 35 en 63 (W. Schouten en Fiets Spor tief). Rond 18.00 uur worden de uit slagen bekendgemaakt tijdens een feest in 't Skiltje Daar kunnen vol wassenen tussen 20.30 en 21.15 uur terecht voor hun kaartjes. Tot 22.15 uur staat de jury klaar op de Ruyterstraat 35 en 84 (W. Schouten en J. de Lugt). Rond 23.00 uur wor den de winnaars bekendgemaakt in het dorpshuis, waar tot in de kleine uurtjes wordt gedanst. Iedere deelne mer krijgt een herinneringsvaantje. Mt. 39-46 Diverse feestelijke kleuren. ^E^^MN Voor een sfeervol gedekte tafel. H Met gouden of zilveren rand. Schort£95 Ovenwant ^95 Pannen- JOO Katoen gevoerd. 164 Pagina's plezier. Keuze uit 3 kleuren. Grote 100 grams bol. een wat overmoedig gevoel van mijn kant, maar de symptomen van die gedachtegang waren talrijk.' Daarop noemt hij enkele redenen waarom hij en niet Keijzer de vertrou weling van Kelder zou zijn geweest, om te vervolgen met 'Al deze facto ren waren voor mij het duidelijke be wijs van Kelders vertrouwen in mi| en het waren voor mij aanwijzingen dat zich in de praktijk een. situatie had ontwikkeld alsof Kelder mij als zijn rechterhand en als zijn tweede man in de illegaliteit behandelde', daar mee de rol van Keijzer behoorlijk re lativerend. Een alinea verder gaat hij daar nog verder in door te melden dat Keijzer wegens zijn 'onopvallende il legale taak' en lidmaatschap van de NSB 'weinig risico' liep. Hij besluit het wonderlijke fragment met: 'Gememo reerd mag wel worden dat Jaap Keijzer en zijn familie door het verlies van zijn broers Wim en Piet zwaar getroffen zijn.' Het lijkt, kortom, wel of Beemster boer er een soort wedstrijd van maakt. Wie was goed en wie was fout? En wie van de goeden was de beste? Het doet ook de vraag rijzen met welke reden hij zijn boek heeft geschreven. In zijn inleiding zegt hij er nooit over te hebben gepeinsd zijn herinneringen op papier te zetten, maar dat de dromen die hij de laat ste jaren in toenemende mate had hem voorzichtig op andere gedach ten brachten en dat hij over de streep werd getrokken door zoon Martien. Met die uitleg in gedachte, verwacht je iemand die voorzichtig en met het nodige voorbehoud zijn verhaal op 'Toch kan ik ergens wat scherp geweest zijn.' Het is maar een kort zinnetje, een beetje terloops neergeschreven in de inlei ding en op het oog het soort verontschuldiging dat je wel va ker tegenkomt in boeken die nu juist met de grootst mogelijke omzichtigheid zijn geschreven. Maar in dit geval, waar het de oorlogsherinneringen van de bijna vierentachtig jaar oude Piet Beemsterboer betreft, blijkt het allerminst een loze waarschu wing. Overleven in angst, het vrijdag verschenen boek van de oud-gemeentesecretaris, is in feite één grote aanklacht tegen het fascisme, waarbij de verzetsman nog altijd met resolute streken de grens tussen 'goed' en 'fout' trekt. 'Ik was fel anti-Duits en anti-NSB. Dat is nu verleden tijd, zoals uit mi|n taal gebruik blijkt. Als ik eerder wilde vra gen: hoe is dat in het Duits, zei ik: hoe is dat in het Zwitsers? Als er toen meer bekend zou zijn geweest over de houding van de Zwitsers ten gun ste van de nazi's, zou ik dat niet ge zegd hebben. Nu gebruik ik zelfs soms Duitse woorden', schrijft Beemsterboer in zijn inleiding. Piet Beemsterboer. In het slot van het boek herhaalt hij zijn stelling in andere bewoordingen: Na al deze blijken van waardering vind ik dat het geen zin heeft te blij ven mopperen over de tegenvallers van de naoorlogse periode. Ook niet over het feit dat ik gemiddeld eens per week droom over oorlogs situaties. Daar is tijden lang geen sprake van geweest, maar de laat ste jaren is het regelmatig raak. Zelf ben ik voor mijn gevoel helemaal over die periode heen. De Duitsers heb ik zo gehaat dat ik ze wel rauw kon eten. Met NSB-ers was het niet veel beter. Dat heeft lang geduurd, maar het is gelukkig verleden tijd. Ik ben niet meer anti-Duits en erger me soms aan uitingen in die richting, bij voorbeeld bij sportwedstrijden. Meestal door jonge mensen die de oorlog met hebben meegemaakt. Ik zie Duitsland - en trouwens ook Bel gië - als buurlanden waar we graag goede betrekkingen mee onderhou den en die belangrijke handels partners zijn. Voor NSB-ers geldt iets soortgelijks, met uitzondering van extreme gevallen. Ik vind dat een mens niet met haat moet blijven le ven en ik voel me daar wel bij.' Het staat er helder en klaar, maar wie zou denken met een mild geworden oude baas van doen te hebben, wordt voortdurend tot de orde geroe pen. 'Toen de bevrijding daar was, werd Buijs vanzelfsprekend gearres teerd; hij onderging net als de ande ren een zuivering, die veel te slap en te lamlendig was', schrijft hij over een bekende Texelse ambtenaar, die de kabinetschef van NSB-burgemeester Rijk de Vries was. Elders veroordeelt hij de handelswijze van de Duitsers tijdens de opstand van de Georgiërs, waarbij ze op zondagmorgen het vuur openden op kerkgebouwen: 'Weer een typisch staaltje van de mentali teit van de bezetters!' Het zijn slechts twee voorbeelden van felle veroordelingen die, hoe an ders hij ook mag beweren, nu nog uit de grond van zijn hart lijken te komen. Maar ook wanneer Beemsterboer al leen maar beschrijft wat destijds is gebeurd, is zijn verhaal doordrenkt van haatgevoelens. Met bijna zicht baar genoegen wijdt hij uit over de pesterijtjes waaraan hi| collega's en anderen onderwierp die 'fout' waren. Eén ervan trof een onderwijzer die solliciteerde voor een vacature aan de Openbare Lagere School in Oosterend en van wie Beemsterboer had ontdekt dat hij in Kampen onder duikers had verraden aan de Sicherheitsdienst. Toen Beemsterboer - op dat moment tweede ambtenaar ter secretarie - de sollicitant op verzoek van de burge meester van de bus haalde, behan delde hij hem zo onbeleefd mogelijk 'Op het opgegeven tijdstip stond ik bij de aankomstplaats met mijn rug naar de bus, zodat ik in de etalage ruit van de textielwinkel van Zegel de situatie goed kon overzien. Ik zag hem uit de bus stappen en rondkij ken. Hij zag mij als enige wachtende, kw^m op mij af en vroeg of ik Beemsterboer was. Toen ik dat be vestigde, stelde hij zich netjes voor: ik ben Sieffers, met een duidelijk uit gestoken hand. Ik was helemaal met van plan een verrader een hand te geven, die hield ik dus demonstratief op mijn rug. Mijn antwoord was: ik ben Beemsterboer, zo ik u al vertelde en u ook al van de burgemeester wist. Hij keek wat verbaasd, stak opnieuw zijn hand uit en zei weer: .Aange naam, ik ben Sieffers." Ik zei: ,,Ja, dat zei u al", uiteraard met mijn handen op mijn rug. Toen herhaalde hij de voorstelling voor de derde maal. Mijn handen nog steeds verbergend zei ik: ,,Dat is me nu wel duidelijk."' Ook Rijk de Vries spaarde hij met, soms op het onvoorzichtige af, met als gevolg dat die een uitgesproken hekel aan hem kreeg. Dat escaleerde bijna toen de burgemeester hem voor een dienstreis naar Amsterdam bij zich riep en vertelde dat hij vreesde voor zijn leven, omdat hij vermoedde dat Beemsterboer en zijn 'trawanten' een aanslag op hem hadden be raamd, Zijn tegenspeler gaf echter geen krimp, waarop Rijk de Vries woedend werd en zijn wapen op hem richtte. 'Kennelijk zag hij aan mijn gelaatsuitdrukking dat ik niet geïm poneerd was door zijn dreigement en ook met buren en collega's. Ook de 'goeden' worden onverbiddelijk langs de meetlat gelegd, waarbij Beemster boer complimenten uitdeelt en kant tekeningen plaatst. Zo meldt hij dat de beurtschippers Mets, Baijs, Wuis, Zuidewmd, Plaatsman en Bruin veel onderduikers van elders clandestien naar Texel vervoerden en dat daarbij nooit iemand is gearresteerd. 'Hulde aan de schippers voor dit belangrijke werk is zeker op zijn plaats', prijst hij, om te vervolgen met: 'Eén dissonant was er helaas. Het schip van Bruin werd in Amsterdam het gouden-rin- gen-schip genoemd. De titel spreekt voor zichzelf. Jammer!' Niet minder opvallend is de beschrij ving van de organisatie van de onder grondse op Texel. Onbetwiste leider LEGITIMATIE Landelijke Organisatie voor hulp aan Onderduikers (L.O.) leden van erkende verzetsorganisatie», militaire cn burgclijko autoriteiten worden dringend verzocht bezitter dezer papleren alle mogelijke hulp en Inlichtingen te geven. Ondergcteekcnde Is JUO&ewrlcer van <j; LO. Kenmerken van het persoonsbewijs: Naam: Boemster.boer Voornamen, Pieter Geboren te. Venhuizen N.H. Geboortedatum. 13 Deoenher 191$ Beroep connles ter secretarie No. T ?/472 Namens het C.B^ de Dlscrlcultldcr: de Houder. Het legitimatiebewijs dat Beemsterboer was verstrekt door de LO. de Landelijke Orga nisatie voor hulp aan Onderduikers. dat ik hem zelfs enigermate uitlachte. Toen werd hij helemaal ziedend, hij stond te trillen op zijn benen en schold mij uit voor alles wat slecht en lelijk was. Toen hij helemaal hyste risch was riep hij me toe, nog steeds met zijn wapen zwaaiend: ,,lk beloof je dat ik je eigenhandig kapot zal schieten als ik de kans krijg.'" Op dat dreigement komt Beemsterboer terug wanneer hij de bevrijding beschrijft. Hij had op dat moment eigenlijk het bed moeten houden wegens een ernstige ziekte, maar de haat dreef hem naar buiten 'Op de 18" mei heb ik me heel dik aangekleed, dé leren jas van Kees Boersen eroverheen, met daaronder een kruik met heet water Zo ben ik Den Burg in gegaan om het moment mee te maken, waarop ik 5 jaar had gewacht: de arrestatie van foute figu ren. Ik zie nog Looijen en Dlngemanse aan het hoofd van een hele stoet aan komen lopen in de Weverstraat. De gehate De Vries voorop. Ik heb hem in zijn gezicht uitgelachen. Hij heeft zijn woord niet gehouden toen hij zei: Ik beloof je dat ik je eigenhandig kapot zal schieten.' Opmerkelijk is dat Beemsterboer niet aarzelt om namen te noemen van Texelaars die met de bezetter sympa thiseerden. Dat doet hij niet alleen met bekende eilandgenoten, maar was Willem Nicolaas Kelder, eerste ambtenaar op de gemeentesecretarie en zijn directe baas, die hem eerst voorzichtig en later met steeds meer vanzelfsprekendheid liet delen in zijn geheimen. Een belangrijke reden daarvoor blijkt uit het hoofdstuk Kel der: Kerel. e hebt de hele Texelse il legaliteit geredl, waarin Beemster boer schetst hoe hij Kelder eens het leven redde, door hoogst compromit terende stukken bij hem weg te gris sen, enkele seconden voordat de NSB-burgemeester het bureau van zijn ondergeschikte kwam inspecte ren. In datzelfde hoofdstuk vergelijkt Beemsterboer de rol van Jaap Keijzer en die van hemzelf. Keijzer was één van Texels bekendste verzetsmensen en door de leiding van het landelijk netwerk van ondergrondse organisa ties aangewezen als tweede in de hiërarchie op het eiland. Om zijn po sitie te versterken werd toegestaan dat hij toetrad tot de gelederen van de NSB, om op die manier als spion te kunnen functioneren. 'Ondanks Keijzers positie van tweede man, behandelde Kelder mij heel vaak of ficieus of ik dat was', schrijft Beemsterboer. 'Dat was ook wel lo gisch. Ik was door onze werkrelatie permanent dicht in de buurt, beschik baar voor overleg en hij wist wat voor vlees hij in de kuip had. Wellicht is dat papier zet, temeer daar hij het 'sto rend, ja zelfs pedant' vindt om voort durend het woord 'ik' te gebruiken. Het tegendeel is echter het geval. Beemsterboer trekt fel van leer, trekt weliswaar ook soms besluiten van zichzelf in twijfel, maar komt toch vooral over als iemand die behoorlijk overtuigd is van zijn eigen handels wijze en die veel op anderen heeft aan te merken. De vraag is ook waarom hij het wi|s heeft geacht de namen te noemen van mensen die 'fout' waren. Hij maakt ook zo wel duidelijk hoe de Texelse maatschappij functioneerde tussen 1940 en 1945. Het noemen van man en paard is uiteraard zijn maken kreeg de revue passeren en aarzelt ook daarbij niet stevige kritiek te leveren. 'Over J. Zuidewind kan ik niet op alle punten positief zijn', schrijft hij. om vervolgens de kachel met hem aan te maken en te beslui ten met: 'Bij mijn afscheid heb ik alle oud-wethouders uitgenodigd en ze kwamen allemaal. Jan Zuidewmd heb ik opzettelijk niet uitgenodigd. Ik vond het heel sympathiek dat zijn vrouw me toch de hand kwam geven.' Het doet nogal wat afbreuk aan Beemsterboers boek, dat deson danks de moeite van het lezen meer dan waard is. Het geeft een knap beeld van het dagelijks leven op Texel in oorlogstijd. De manier waarop hij goed recht, maar lijkt voor een goed beeld overbodig. Bovendien is het wat vreemd om dat pas nu te doen. Had hij het vlak na de oorlog gedaan, dan had er een waarschuwend effect van uit kunnen gaan. Nu betreft het voornamelijk mensen die zich niet meer kunnen verdedigen omdat ze inmiddels zijn overleden. 'Goed' en 'slecht' spelen ook een rol in het laatste hoofdstuk, Enkele noti ties over gemeentebestuurders. Beemsterboer laat er alle wethouders met wie hij als gemeentesecretaris te de dilemma's laat zien waarvoor een 'goede' ambtenaar kwam te staan die wél in dienst van de 'foute' over heid bleef maar tegelijkertijd de bur gers naar eer en geweten diende, is zelfs indringend te noemen. Het maakt de tekortkomingen er alleen maar groter door. Dat is jammer!, om Beemsterboers eigen terminologie te gebruiken. P Beemsterboers Overleven in angst; herinnenngen van een gemeentese cretaris is een uitgave van Langeveld en de Rooy; 150 blz.; prijs: 34,95. Joop Rommets FT'k d U>v' me' 6en yroot aantal NSB-ers wordt opgebracht Vooraan, tussen de twee politiemensen, loopt burgemeester

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5