Een echt straatschoffie Voor een goud... Agenda ■non STARLET Folk van Magna Carta EUROASE CAFE DE ZWAAN NAKLAZEN Excursies Leerhuis teso FNV Vrouwen 1000 m2 TEXELSE JO COURANT Voor Texelaar en toerist Landal ZONDAG 12 DECEMBER Dinsdas 14 december Donderdag 16 december Texelse kunst van Engelsman Erskine Texel Helpt... is nu een stichting Vrijdag 10 december Woensdag 15 december Zaterdag 11 december Zondag 12 december Maandag 13 december Donderdag 16 december Dinsdag 14 december /M B? t Kerstsamenzang Manifestatie van dierenambulance ETEN? ^an Keijser Kampeercentrum VRIJDAG 10 DECEMBER 1999 i incio i Tev -,WIII9P. Schumakersweg 3,1796 NM De Koog info: 31 78 88 Zwemparadijs Calluna GrcenPai Parks Sluftervallei Krimweg 104, De Cockjdorp, tel 316819 KINDERFEESTJE?! zwemmen - bowlen - snoeken 12.00- 18.00 uur ƒ12,50 p/p Ook hét adres voor: feesten partijen recepties etc. Alle dagen geopend van 10 - 22 uur (reserveren gewenst) Zwaanstraat - Den Burg m.m.v. trio Aanvang: 18.00 uur Toegang gratis Verwacht: 18 december Piet Veerman Bij voldoende belangstelling begint om 14.00 uur een excursie in de Slufter. Informatie en aanmelden bij EcoMare, tel. 317741 De Waddenvereniging houdt een natuurexcursie met als thema 'Het wad en haar (on)zichtbare bewoners'. Aanvang 11.00 uur. Voor informatie en aanmelden. Waddenwinkel, Wilhelminalaan, Den Burg. Bij voldoende belangstelling begint om 14.00 uur een excursie in de Geul. Informatie en aanmelden bij EcoMare, tel. 317741 Dr. Geert H Cohen Stuart spreekt maandag voor het Leerhuis over Chanoeka, het feest dat in het Jodendom in december wordt gevierd. Dat gebeurt sinds bij de inwijding van de tempel, na de strijd tegen de Makkabeeën, een wonder gebeurde. Cohen studeerde natuurkunde en theologie in Leiden en Jeruzalem. In 1984 promoveerde hij op een dissertatie met de naam 'De strijd tussen goed en kwaad'. Ook van zijn hand zijn 'Tweestrijd', 'Land in zicht' en 'Een bevrijdend woord uit Jeruzalem'. Hij was jaren lang theologisch adviseur van de NH kerk in Jeruzalem Cohen houdt zijn lezing in de Vermaning in de Kogerstraat 'Deze begint om 20.00 uur. 'The Texel Collection' is de naam van een expositie van Engelsman John Erskine (55), die sinds dit jaar op Texel woont. Het gaat om olie- en waterverfschilderijen en tekeningen, die allemaal zeer Texelse onderwerpen hebben, maar die op een weinig voor de hand lig gende manier op het doek en papier zijn vastgelegd. Het werk is van zondag 19 december tot en met donderdag 23 december dagelijks te zien in zijn atelier, Gerritslanderdijkje 26. John Patrick Erskine is nogal een globetrotter De in Ierland geboren en in Engeland opgegroeide kunste naar reisde na zijn studie (onder meer aan het Royal College of Art in Londen) door heel Europa, waar hij werk tentoonstelde in London, Parijs, Aix en Provence, Brussel, Monte Carlo, Geneve en München. Aan de andere kant van de Atlantische Oceaan exposeerde Erskine in New York en Laguna Beach. Daarnaast werden tekeningen en portretten gepubliceerd in kranten als The Times, The Observer en de Daily Mirror. Tot februari van dit jaar woonde hij in Griekenland, waar hij zijn domici lie had gevonden in een molen. Bezoek aan vrienden bracht hem Filmnieuws De nieuwste kerstfilm heet 'Kruimeltje' en beleeft deze week z'n première in de Nederlandse bio scopen, óók in Cinema Texel. Deze 'alle leeftijden' gekeurde familiefilm is gebaseerd op het beroemde gelijknamige boek van Chr van Abcoude, dat in de jaren twintig verscheen Het vertelt het verhaal van het 10-jarige weeskind Kruimeltje, een echt straatschoffie, die samen met zijn hondje Moor allerlei ondeugende en verrassende avonturen beleeft Op één van zijn zwerftochten ontmoet hij kruide nier Wilkes, die erg begaan is met zijn lot en die hem en Moor onder dak biedt. Eindelijk heeft Kruimeltje een echt thuis. Dan blijkt dat Wilkes een oude jeugdvriend is van zijn vader en dat die zo'n tien jaar geleden is geëmigreerd naar Amerika. Wanneer Wilkes het hem vertelt, beginnen Kruimeltjes ogen te glan zen... Bijzonder aan deze ontroerende film is het grote aantal Nederlandse sterren, die opmerke lijke bijrollen spelen. De nieuwste James Bond, 'The world is not enough', gaat de tweede week in op Texel. De oude succesformule - met de nieuwste technische snufjes op wapengebied, ruige actie en veel vrouwelijk schoon - is ook weer toegepast op deze film. Verschil is dat het verhaal en de karakters beter zijn uitgewerkt dan in de soms wat oppervlakkige voorgan gers. Dat heeft waarschijnlijk veel te maken met de achtergrond van de regisseur, Michael Apted, die eerder verantwoordelijk was voor 'Nell' Van een niet te onderschat ten invloed is uiteraard ook dat de belangrijkste bijrollen worden gespeeld door topacteurs- Judi Dench (van 'Shakespeare in love') als M en Robert Carlyle ('Trainspotting' en 'Full Monty') als Renard, de vijand van James Bond. Ook geprolongeerd is de nieuwste Disney-film 'Tarzan', waarin het klassieke verhaal van de aapmens op meesterlijke wijze in een geani meerd jasje is gestoken. Vertoond wordt de Nederlands gesproken versie Ouwe Sunderklaas betekent voor iedere Texelaar iets anders. Terwijl de één al weken in touw is om zijn vlotjes gesmede plannen in achteraf liggende schuurtjes vorm te geven, heeft een ander geen tijd om dit stukje te lezen omdat hij nog hele maal niet weet wat te 'speulen'. Een ander doet niet mee en kiest liever een plaatsje langs de weg of in één van de zalen of huiskamers om eens rustig te bekijken hoe dorpsgenoten de misstanden van het afgelopen jaar op ludieke wijze aan de kaak stellen. Er zijn natuur lijk ook (jeugdige) mensen die hele maal geen boodschap hebben aan de traditie. Wel geven ze hun haar een kleurtje, doen ze een raar pak aan en storten ze zich al bierdrinkend in de polonaise. Wat ze allemaal gemeen hebben is dat ze Ouwe Sunderklaas als hét Texelse feest bij uitstek beschouwen, een feest dat ze voor geen goud zouden willen missen. Morgen is het weer zover. Het is dan weliswaar 11 en geen 12 december, maar de Ouwe Sund wordt wegens geloofsovertuigingen nu eenmaal nooit op zondag gevierd. In de Texelse Courant van afgelopen dinsdag stond het volle dig programma. Wie dat niet meer heeft, kan best op de bonnefooi op pad gaan, want in ieder dorp valt veel te beleven. De kinderen speulen in het algemeen in het tweede deel van de middag. De vol wassenen laten zich vanaf ongeveer 20.00 uur aan het publiek zien. De hulporganisatie 'Texel Helpt...' is sinds 29 november ondergebracht in een stichting. Als rechtspersoon is zij drager van rechten en plichten en kan zij een bankrekening nummer hebben. Het nieuwe reke ningnummer (ABN-AMRO) voor het storten en overmaken van giften is 55.31.16.088. ten name van Stichting Texel Helpt. Het geld wordt gebruikt voor het verzamelen en transporteren van hulpgoederen naar noodlijdende delen van Roemenië. De stichting wil behalve aan Roemenië ook andere landen de helpende hand bieden. Achtergrond of geloofsovertuiging speelt voor Texel Helpt geen rol. Ook samenwerking met andere hulporganisaties gaat Texel Helpt met uit de weg. De hulppakketten worden op Texel door vrijwilligers samengesteld en verpakt en vervol gens persoonlijk naar de In de voorspeelzaal van d'Ouwe Ulo begint om 16.15 uur de kleutermu sical Klokkenkruid, geschreven door Ad Wammes van Sesamstraat. In Cinema Texel draaien om 18 45 en 21 30 uur Kruimeltje en om 19 00 en 21.45 uur 007, The world is not enough. Ouwe Sunderklaas (zie voor een vol ledig programma de Texelse Courant van afgelopen dinsdag) In Cinema Texel draaien om 13.45 uur Disney's Tarzan; om 13.30, 16 00 en 18.45 uur Kruimeltje en om 16.00 en 19.00 uur 007, The world is not enough. TVTexel besteedt in haar program ma aandacht aan onder meer de plannen rond de haven van Oudeschild, een antirookcampagne onder OSG-scholieren en de bijeen komst met nieuwe inwoners van Texel. De uitzendingen beginnen om 8.00, 11.00, 14.00, 17.00 en 21.00 uur. De jeugdafdeling van 'De Postzegelbeurs' houdt tussen 14.00 en 15.30 uur een ruilmiddag in het gebouwtje van Kotex aan het Paelwerck in Den Burg. In Cinema Texel draaien om 13.45 uur Disney's Tarzan; om 13.30, 16.00 en 18.45 uur Kruimeltje en om 16 00 en 19.00 uur 007, The world is not enough. Dr. G.H Cohen Stuart spreekt voor het Leerhuis over Chanoeka, het feest dat in het Jodendom in december wordt gevierd. Locatie is de Vermaning in de Kogerstraat in Den Burg; aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien om 20.30 uur 007, The world is not enough en om 20.00 uur Kruimeltje. De senioren van De Koog vieren vanaf 14.30 uur advent in dorpshuis De Hof. De kosten bedragen ƒ5,- p p. Opgave bij F. Agter, tel. 317283, V. van Beek, tel 317729 of I. van der Werf, tel 317895 In dorpshuis 't Skiltje begint om 20 00 uur een informatiebijeenkomst voor de bewoners van Oudeschild over de herinrichting van de haven In de Witte Burcht in Den Burg is het Katholiek Vrouwen Gilde afd. Texel al in kerststemming De viering begint om 20.00 uur. In Cinema Texel draaien om 13.30 en 16.00 uur Disney's Tarzan; om 16.00 en 20.30 uur 007, The world is not enough en om 13.30, 16.00 en 20.00 uur Kruimeltje. In de RK kerk van Den Burg begint om 19.30 uur de traditionele Kerstsamenzang, met medewerking van The Gospeltrain, The Singers of the Lord en het Texels Christelijk Mannenkoor. Om 20.00 uur is in EcoMare een ver toning van dia's van het nationaal park Texelse Duinen en een lezing over de broedvogels in het gebied De toegang is gratis. De Schulpengat is nog steeds uit de vaart voor onderhoud. De dienst wordt waargenomen door de Molengat, die een kleinere capaciteit heeft, waardoor de kans op wachttijden tijdens de drukkere perioden groter is voor voertuigen 'Drukkere perioden' zijn op Texel maandag- en vrijdagochtend van 9.00 tot 13 00 uur en zondagmiddag van 16.00 tot 18.00 uur. In Den Helder zijn de eerste afvaarten op werkdagen druk voor vrachtauto's en zijn de afvaarten op vrijdag tussen 12.30 en 17.30 uur druk voor alle voertuigen. Hoogwater te Oudeschild Vr. Za 10 11 9.10 9.56 en en 21.55 u. 22.36 u. Zo 12 10.07 en 23.00 u De gemeenteraad houdt vanaf Ma. 13 10.30 en 23.30 u. 19.30 uur een openbare Di 14 10.50 en 23.57 u. vergadering in het raadhuis. Wo. 15 11.17 en - u. Do. 16 0 50 en 12.10 u. De FNV Vrouwenbond heeft vanaf Vr. 17 1.25 en 13.20 u. 20.00 uur een gezellige avond 'met een creatieve inslag' in De Buureton. In Cinema Texel draaien om 20.30 uur 007, The world is not enough en om 20.00 uur Kruimeltje. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater De zon komt 17 december op om 08 42 uur en gaat on der om 16 26 uur. 16 december eerste kwartier; 17 december doodtij. eindbestemming gebracht, zodat er controle is op het aankomen van de goederen bij de mensen die ze nodig hebben. Voor scholen, bedrij ven en instellingen is een video beschikbaar met een verslag van een transport naar Roemenië (tel 32 90 20). Wie zich als vrijwilliger wil aanmel den kan bellen met Bep Kiewiet (tel. 31 27 85), Ria van Strien (tel. 31 86 79), Marjolein Woerlee (tel. 31 04 68) of Fokko en Bea Mulder (tel. 31 86 66). Kleding, schoeisel, groot speelgoed, knuffels, wol, dekens en andere goederen die nog in goede staat verkeren, kunnen op de volgende adressen worden ingeleverd: Den Burg: Loodgietersbedrijf Veltkamp, Maricoweg 37; Oosterend: fam Van Strien, Koningsweg 78; De Koog: fam. Huisman, Schumakersweg 96; Oudeschild: fam Kalverboer (winkel). De Ruyterstraat 27; De Cocksdorp: fam. Broekman, Hoofdweg 116, Den Hoorn: fam. Bruijn, Klif 38. nr. ZKESTKII MET DE ZEESTER-TX35 VANUIT DE HAVEN VAN OUDESCHILD Zaterdag, zondag en woensdag gaan we weer sleepnetvissen en naar de zeehonden Tot ziens aan boord! Telefoon 31 35 45 of 06-51 52 81 74 naar Texel. 'Het was nat en koud toen ik hier kwam. Een beetje een raar oord eigenlijk, maar tegelijker tijd zo prachtig Ik werd gelijk verliefd', zegt Erskine over het eiland. Hij besloot te blijven en ging keihard aan het werk. Een deel van het resultaat is komende week te zien. Het zijn ongeveer zeventig<!) werken, waarop onder meer de Slufter, Oosterend en het Oude Dijkje zijn afgebeeld De manier waarop Erskine dat deed, is allerminst geijkt te noemen. Zo ver toont het dak van de boet die op de poster van de expositie staat een bonte schakering aan kleuren, van diep groen tot paars, en verloopt het landschap waarin het bouwsel staat van groen via geel naar oran je. Het dwingt de kijker, die bij het onderwerp 'Texel' misschien wat conventionelere verwachtingen heeft, goed te kijken naar het werk. De tentoonstelling wordt zondag om 12.00 uur geopend. Veel ceremonieel past daar niet bij en iedereen is welkom. Wel is er live muziek te beluisteren. Erskine neemt zelf de gitaar ter hand om folk- en bluesliedjes te spelen. Wie zin heeft om mee te doen of zelf wat uit te voeren, is bij deze uitge nodigd. De FNV Vrouwenbond heeft dinsdag een gezellige avond 'voor en door leden' en 'met een creatie ve inslag'. Locatie is De Buureton, aanvang 20.00 uur. Wie graag samen met anderen kerstliederen zingt, kan donderdag 16 december terecht in de RK kerk van Den Burg voor de jaarlijkse samenzang. Medewerking wordt verleend door The Gospeltrain, The Singers of the Lord en het Texels Christelijk Mannenkoor. Aanvang 19.30 uur. De toegang is vrij. Na afloop is er een collecte. De opbrengst is bestemd voor het Liliane Fonds. Over de zorg voor dieren, dierenbe scherming en andere dierenorgani- saties gaat een manifestatie die zondag in de Boerderij in Den Helder wordt gehouden. Van de partij zijn onder andere EcoMare en de Texelse afdeling van de dierenbescherming. De manifestatie wordt georganiseerd door de Stichting Dierenambulance, die actief is in de noordkop. De haalbaarheid van een dierenambu lance op Texel lijkt nooit overwogen. 'Het zou heel mooi zijn als er een zou zijn, maar het zal geen wild werk zijn', aldus Riet Veenendaal van de dierenbescherming. 'Als er een mel ding over een aangereden dier bij de dierenbescherming (telefoonnummer 31 53 05) binnen komt, brengen we het gewonde dier gewoon met de auto naar de dierenarts. Of Texelaars doen het zelf. Als jij een kat aanrijdt, laat je het dier toch ook niet liggen. Het vervoer van gewonde dieren gebeurt hier dus gewoon op z'n Texels.' RESTAURANT Stappeland 6, 1796 BS De Koog Tel. 0222-327222, fax 327333 'Een avond om met te vergeten', dat is wat Chris en Linda Simpson van Magna Carta het publiek beloven dat vrijdag 17 december hun optreden in Klif 12 bezoekt. Dat er veel fans op het concert afkomen, lijkt wel zeker. Deze uit Wales afkomstige folkband trad al vaker op in het Hoornder theater en de reacties vorig jaar waren niet minder dan laaiend enthou siast. De Simpsons lopen al even mee in de muziekwereld. Hun gezamen lijke carrière beloopt inmiddels 29 jaar, een periode waarin ze optre dens verzorgden in maar liefst 68 landen, van de Royal Albert Hall in de Engelse hoofdstad Londen tot Kathmandu. De folk - een combinatie van akoestische gitaar en fraaie zang - zijn ze altijd trouw gebleven. Ook de liedjes mogen er wezen, wat ook wel blijkt uit de bijnaam van Chris Simpson: 'de Engelse Paul Simon'. Het optreden in Klif 12 begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 20,-, 'Vrienden van Klif 12' betalen ƒ15,-. Een diner vooraf is mogelijk, vanaf 18.00 uur. Reserveren kan via tel. 319 633. Van 6 t/m 20 december zijn wij i.v.m. groot onderhoud GESLOTEN tenten, (sta) caravans, onderdelen, accessoires, gasvulstation, kampeer uitrustingen, reparaties, etc... Spinbaan 14 - DEN BURG - TEL 0222 - 313163

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 10