Herinrichting haven oogst bijval en kritiek Cjroen ^warLr Jexeh tn het hart Watersporters houden voet bij stuk Hongerige eenden zijn weesjes Groeneplaats permanente zee van sfeervolle lichtjes Molen open voor publiek Draaiende Traanroeier maandag overgedragen Uüim (Tlets PB NauiA -föorszel Saai Informatieavond haven Oudeschild - Kerstboom verdwijnt van plein Gemeente tegen schelpenwinning Ouwe Sunderklaas in De Cocksdorp Extra subsidie NIOZ voorlopig van de baan Commissie Welzijn komt te vervallen TEXELSE^COURANT drogisterij De TEXELSÊgCOURANTvan 24 december wordt weer een sfeervolle en gezellige Kerstkrant ÜOURANT Lever t/m woensdag 15 december a.s. uw tekst in bij onze advertentieafdeling Spinbaan 6 - Den Burg Telefoon 362600 Fax 314111 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11437 VRIJDAG 10 DECEMBER 1999 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vnjdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: tel. 0222 - 36 26 20. fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) Losse nummers 1,65, abonnementsprijs 58,60 per half jaar. Herinrichting van de haven van Oudeschild is een mooi plan, maar dan zonder tweede havenmond. Die conclusie valt te trekken uit de reacties van belanghebbenden die deze week op de plannen van wet houder Peter Bakker mochten rea geren. Vooral de watersporters zijn lel gekant tegen de tweede haven ingang, die volgens de wethouder een voorwaarde is om voor de be nodigde subsidie in aanmerking te komen. Voorzitter Jook Nauta: 'Het is belachelijk dat als je een door gang van dertig meter naar de watersporters afsluit, je zes mil joen gulden extra moet uitgeven voor een voorziening die niemand wil.' De wethouder hoopt dat de subsidieverstrekkers uitstel verle nen, zodat hij tijd krijgt om met de pleziervaarders tot een vergelijk te komen. Niet alleen het vele extra geld dat nodig is om een extra havenmond aan te leggen zit de Stichting Passantenhaven Texel (STP) en de Watersportvereniging (WSV) dwars. In tegenstelling tot de WSV heeft de passantenhaven van de gemeente geen garantie gekregen dat even tuele kosten voor het uitbaggeren met voor eigen rekening komen. Ook de aantrekkelijkheid van de haven gaat er volgens de watersporters op ach teruit. Een standpunt waarin ze niet alleen staan. Namens TVL uitte ook voorzitter Harry Wuis woensdag- ivond in 't Skiltje kritiek op de plan nen. Hij waarschuwde de makers er voor dat de gewenste spreiding van de recreatie- en beroepsvaart in toe ristisch opzicht een verarming is. Wuis betuigde steun aan het alterna tieve plan van watersport verenigingen. De clubs, die zich heb ben verenigd in een werkgroep, plaatsen verder kanttekeningen bij de veiligheid in de haven. Maar vooralsnog wijkt wethouder Bakker geen duimbreed af van het herinrichtingsplan dat in opdracht van de gemeente is gemaakt. Om zeker te weten dat het alternatieve plan inderdaad niet (of voor minder) subsidie in aanmerking komt, was met de watersporters afgesproken hun voorstel aan Bureau Laser uit Dordrecht voor te leggen, om te be oordelen of de ontwerpwijziging in- vloed zal hebben op dejoekennin^ of de hoogte van het toegezegde subsidiebedrag van ƒ12,5 miljoen. Bakker: 'Want het lastige is dat die subsidie pas achteraf wordt uitbe taald. En als gemeente willen we met met een gat van een miljoen of zes blijven zitten.' Volgens C.L. Dekker van Laser bestaat inderdaad de kans dat dit zal gebeuren. 'Het is niet ver standig om het plan uit te voeren zo als de werkgroep voorstelt, dus om al het scheepvaartverkeer door één havenmond te leiden en dit te regu leren met stoplichten.' Dekker erkent dat hij zijn advies heeft gebaseerd op een brief van ruim één kantje, afkom stig van Grontmij, het bureau dat het herinrichtingsplan voor de gemeente heeft gemaakt. Nauta laat zich bijzonder kritisch uit Ondanks de donkere dagen zag ik plotseling het licht en kwam tot het verbijsterende inzicht, dat ik een saaie sul ben. Want ik kijk met naar Big Brother, vind geen zeld zame sponszwammen, surf niet, zelfs niet op internet, ben te jong om een autobiografisch helden epos over m'n verzet in de Tweede Wereldoorlog te kunnen schrijven, voor sportman van 't laar ben ik te oud, ik slik geen XTC of andere geestverruimers, heb nog nooit een grote pri/s gewon nen, steek op oudejaarsavond geen vuurwerk af, rook niet, kijk tegen beter weten in nog steeds naar voetbal op de tv (je weet 't nooit!), ben allang gewend aan witte hekken, rotondes en auto's zonder licht bij slecht zicht, vind het misbruik van gemeenschaps geld als men iets voornamelijk doet 'omdat anders de subsidies verloren gaan', lees -zonder bril- vaker dan vroeger de overlijdens advertenties, het millennium- gebeuren zegt me niets en als klap op de vuurpi/l weet ik ook niks voor Ouwe Sunderklaas. Daarom ga ik maar incognito. Saai! Horszei Oudeschilders en andere betrok kenen bij de haven die niet wa ren uitgenodigd voor de infor matiebijeenkomsten die afge lopen week zijn gehouden, zijn komende woensdag welkom in 't Skiltje, alwaar wethouder Bak ker zijn plannen nogmaals zal uit eenzetten. over de rol van projectontwikkelaar Grontmij, die de herinrichting samen met aannemer Daalder en De Vries en Van Wiel moet gaan uitvoeren. 'Grontmij heeft belang bij een tweede ingang. Want als die er met komt, valt de investering zes miljoen gulden goedkoper uit. En daar zijn ze niet blij mee. Het is dus niet zo slim van de gemeente om Grontmij dat briefje naar Laser te laten sturen. De infor matie daarin over ons plan was verre van volledig. De brief is zodanig ge formuleerd dat Laser met anders kon dan afwijzend te reageren, doelt hij met name op een zin als: Het verbe teren van de veiligheid in de haven wordt bereikt door het aanleggen van een tweede haveningang. Nauta: 'Het is net alsof er staat: willen jullie even néé zeggen tegen het plan van de werkgroep. De wethouder is voorbij gegaan aan de afspraak om eerst de uitslag van het technisch onderzoek van het waterloopkundig laborato rium af te wachten.' Volgens Bakker is dit gedaan onder tijdsdruk. Subsidie Het laboratorium buigt zich over de drie gemeentelijk versies van de her inrichting, waarbij de tweede haven mond steeds op een andere plek komt. Mocht uit dit onderzoek blijken Lees verder pagina 5 De hongerende eenden bij het ge maal van De Cocksdorp zijn daar niet achtergelaten door een gewetenloze crimineel, maar door een groep kin deren uit de Kikkertstraat, die het beste met de dieren voorhadden. Dat zegt inwoonster Sjoerdtje Lakeman, die reageert op het artikel in de Texelse Courant van dinsdag, waarin Hans de Ruiter van de Dierenbe scherming zegt dat hij de Cocksdorper wil achterhalen die de eenden er heeft uitgezet, omdat die verantwoordelijk is voor de dieren. 'De kinderen hebben juist zo ontzet tend hun best gedaan', vertelt Lake man, wier dochter van tien tot het groepje jeugdige dierenliefhebbers behoort. Het verhaal begon afgelopen voor jaar. toen de kinderen ontdekten dat een eend een nest had gebouwd aan de rand van het kanaal. Toen het ge maal in werking werd gezet en de wa terstand steeg, dreef het nest plotse ling in het kanaal. De kinderen legden het weer terug, maar ontdekten toen dat de moeder haar eieren kennelijk had opgegeven, want ze bleef weg. Daarop brachten de jeugdige Cocksdorpers het nest naar een buurtgenoot met een broedmachine. Toen de eieren uitkwamen, werden de kuikens bij een kip gezet, die ze grootbracht. Uiteindelijk werd beslo ten de ionge eenden weer uit te zet ten. Aanvankelijk gingen ze vrolijk kwaterend door het leven, inderdaad geholpen door de stroom voedsel die toeristen achterlieten. Maar omdat ze niet echt hadden geleerd zichzelf te redden, kregen ze het later moeilijker, tot het moment dat dorpsgenote Petra Wuis hun misère niet langer kon aanzien en zich over de vogels ont fermde. 'Erg vervelend', vindt Sjoerdtje Lake man, die er echter op wijst dat de kin deren de eenden alleen maar hebben willen helpen. 'Ze hebben de gevol gen gewoonweg met overzien. Ik zelf trouwens ook niet.' Het is volgens haar overigens niet waar dat de een den aan hun lot zijn overgelaten. 'Mijn dochter ging elke dag nog met een zak brood naar ze toe. Maar het was kennelijk niet genoeg. De traditionele grote kerstboom zal dit jaar (en komende jaren) niet op de Groeneplaats te bewonde ren zijn. Daarvoor in de plaats wordt het gemeentehuis opgesierd met verlichte kerststerren en wor den de bomen op het plein behan gen met honderden kleine lichtjes. De sfeerverlichting zal na zonson dergang zowel 's zomers als 's winters branden. Alleen in het 'bloei- en bladseizoen' worden de lampjes verwijderd, om de natuur onbelemmerd haar gang te laten gaan. Het idee om het plein behalve met de donkere dagen voor kerst ook in zo mer en herfst om te toveren in een zee van lampjes, is afkomstig van de ondernemers op de Groeneplaats en de Vismarkt. Het initiatief hiervoor werd genomen door directeur Leo Timmers van de Rabobank, die een aantal bijeenkomsten belegde met de ING-bank, opticien Winnubst, de Chinees, hotel De Lindeboom, café De Karseboom, Zegel Modes en de gemeente. De ondernemers vinden het plein donker en sfeerloos, en de overgang naar het nieuwe millennium is volgens hen een uitgelezen mo ment om daar iets aan te veranderen. Het college sluit zich hierbij aan. De bomen die rond het plein en op de Vismarkt staan worden voorzien van snoeren met kleine lampjes, die wor den aangesloten op het stroomnet van de openbare verlichting, zodat de sfeerverlichting tegelijkertijd met de lantaarnpalen aan en uit springt. De meeste ondernemers alsmede de gemeente leggen elk 2.500,-op ta fel voorde investering van ƒ15.000,- Om de kosten met al te hoog op te laten lopen heeft het college beslo ten om te bezuinigen door de ver trouwde kerstboom bij het gemeen tehuis te schrappen. Naar verwachting gaat het systeem mini maal vijf jaar mee. De lampjes worden na Ouwe Sunderklaas aangebracht. Een gemeenteambtenaar stelde voor om aan de binnenzijde van het ge meentehuis kerststerren voor de ra men te hangen. Het college is met hem van oordeel dat het gebouw 's avonds 'een groot zwart gat' op het plein is, als de lampen zijn uitgegaan. Voor ieder raam komt een verlichte kerstster te hangen, hetgeen de pleinfunctie moet accentueren. Ook de Rabobank, makelaardij Eelman Van Heerwaarden en De Lindeboom zullen hun pand verlichten. Het college ging met akkoord met het idee van de ondernemers om ook het monumentale Waaggebouw op de Vismarkt sfeervol te verlichten. De middenstanders wensen daar niet aan mee te betalen. De gerestaureerde molen de Traan roeier zal maandag door Energie Noord West (ENW) worden overge dragen aan de Stichting tot Behoud van Molen de Traanroeier. De over eenkomst wordt getekend in Over- veen en daarna in het Maritiem en Jutters Museum door de stichtings voorzitter en museumdirecteur Benno van Tilburg gepresenteerd. Het college heeft namens de ge meente protest aangetekend bij de minister van Landbouw, Natuur beheer en Visserij tegen het verle nen van een vergunning aan het schelpenzuigbedrijf Rousant BV uit Warffum voor het winnen van schelpen in de Waddenzee en de kustzone van de Noordzee. De vergunning is verleend op grond van de Natuurbeschermingswet, die volgens het college helemaal niet van toepassing is op de Noordzee. Inhou delijk zijn b en w tegen de vergun ningverlening omdat de gevolgen van de schelpenwinning niet duidelijk zijn. Zolang dat zo blijft vindt het college dat het voorzorgprincipe moet wor den toegepast- in geval van twijfel geen menselijke activiteiten toestaan. Door de winning toch toe te staan overtreedt de minister volgens het college het wettelijke voorschrift dat een bestuursorgaan bij de voorberei ding van een besluit de nodige ken nis vergaart omtrent relevante feiten en de af te wegen belangen. De be langen die volgens het college in het geding zijn, zijn de gevolgen voor de zeewering, vaargeulen en de daar mee samenhangende consequenties voor natuur en recreatie. Vorig jaar heeft de gemeente op basis van de zelfde argumenten bezwaar gemaakt tegen afgifte van een zelfde soort vergunning. Cocksdorpers die nog geen adres hebben om Ouwe Sunderklaas te bekijken, moeten zeif op zoek naar een huiskamer waar wordt gespeeld. De bemiddeling waarmee Bart Boon vorig jaar experimenteerde, is dit jaar komen te vervallen. Ze kunnen ook zelf gaan speulen. Als ze donateurs van de buurtcommissie zijn, kan dat gratis. De molen is omgebouwd tot koren molen en zal maandag weer gaan draaien. Vanaf dinsdag is publiek welkom om de malende molen te bezichtigen en te beklimmen om van het fraaie uitzicht te genieten. De molen is in 1727 in Zaandam ge bouwd en heeft daar tot 1902 ge staan en dienstgedaan als pelmolen. In dat jaar werd de molen gedemon teerd en in Oudeschild weer opge bouwd Tot na de Tweede Wereldoor log heeft de Traanroeier geregeld gewerkt als meelmolen. De behoefte aan maalwerk nam af en de molen werd in de jaren '60 overgenomen door de gemeente In samenwerking met de Texelsche Elektriciteits Maat schappij werd de molen omgebouwd ten behoeve van de opwekking van elektriciteit. In 1982 werd de PEN ei genaar maar toen het Provinciaal Energiebedrijf Noord-Holland opging in ENW en naar de overkant ver huisde, werden de elektriciteits opwekking gestaakt en de wieken stilgezet. ENW wilde de molen afsto ten en gaf Texel een 'bruidsschat' mee voor renovatie van de Traanroe ier en de ombouw tot korenmolen. Expositie Van meet af aan wilde het stichtings bestuur dat de molen weer zou gaan draaien en de geschiedenis van de Traanroeier in de molen te zien zou De subsidiegelden die het NIOZ van de Nederlands Wetenschappe lijke Organisatie (NWO) krijgt, wor den voorlopig niet verhoogd. Re den is dat NWO zelf wordt gekort door de overheid. Voor het NIOZ vormt deze beslissing een teleur stelling. Gezien de 'zeer goede' be oordeling van de commissie die het instituut afgelopen voorjaar doorlichtte, was gehoopt op een verhoging van maximaal 3 mil joen, ongeveer vijftien procent van het totale bedrag waarmee NWO het NIOZ jaarlijks subsidieert. Het besluit geldt waarschijnlijk voor een periode van vijf a zes jaar. Daarna wordt het NIOZ wederom beoordeeld op de kwaliteit van het wetenschap pelijk beleid en wordt vastgesteld op welk bedrag het instituut daarna kan rekenen. Een gunstige beoordeling is een voorwaarde voor het krijgen van (meer) subsidie, maar betekent ken nelijk met automatisch dat die vervol gens ook kan worden geind. De com missie oordeelde dat het NIOZ 'zeer Twijfel over atletiekbaan De voor 22 december aangekon digde extra raadscommissie vergadering Welzijn over sportpark Den Burg-Zuid gaat niet door. De bij eenkomst zou om 15.00 uur plaats vinden in sporthal Ons Genoegen, maar het college heeft meer tijd no dig om een standpunt te bepalen over de aanleg van de atletiekbaan. De atletiekvereniging wenst een kunststofbaan, maar b en w vinden die investering tot nu toe wat al te fors. Verder moeten de twee honden sportverenigingen nog met elkaar in conclaaf over het gezamenlijk ge bruik van het nieuwe terrein. Al met al reden voor het college om de extra vergadering (nog) geen doorgang te laten vinden. zijn. Daarbij moest het niet alleen om de korenmolenfunctie gaan, maar ook over de unieke rol van de Traan roeier als stroomopwekker. Op de begane grond en de eerste verdieping heeft de elektriciteits functie vorm gekregen in een expo sitie. Op de tweede etage - de maal zolder - wordt de geschiedenis van de korenmolen uit de doeken ge daan. Het publiek dat het Maritiem en Jutters Museum bezoekt, kan zo een indruk krijgen van de indrukwek kende, bijna drie eeuwen oude le vensloop van de Traanroeier als pel- koren- en elektriciteitsmolen. De expositie is nog niet helemaal gereed, maar nu al zeker de moeite waard. Het museum is van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Ook aan de buitenkant is er nog het een en ander te doen. Naast schilder werk gaat het om herstel van de loop brug tussen de molen en de graan- pakhuizen, waarin het MJM is ondergebracht. Ook moet in de top van de Traanroeier een hekwerk wor den neergezet zodat het publiek bui ten kan genieten van het fraaie uit zicht. Maar voor een mooi panorama kunnen bezoekers nu al op de maal zolder terecht en door de ramen uit kijken over de haven en de Rede van Texel. goed' functioneert en vond dat voor een verdere verhoging van de kwali teit zelfs meer medewerkers moeten kunnen worden aangetrokken. Wat de consequenties zijn, nu NWO met dit besluit naar buiten kwam, is nog niet geheel te overzien. 'We ho pen nog steeds op een kleine verho ging', meldt NlOZ-directeur Jan de Leeuw 'Of die er inzit zal komend voorjaar blijken. Ondertussen zullen we moeten zien uit te komen met de bestaande subsidie. We gaan in ieder geval verder met het sobere beleid dat we de laatste jaren voeren.' Pensioenmigranten Den Hoorn als Wassenaar van de wadden. De wat cynische omschrij ving wordt gevoed door de komst van steeds meer pensioenmigranten. Niet alleen naar Den Hoorn, maar ook op andere delen van Texel kopen wat oudere mensen van de vastewal voor veel geld huizen, waardoor Texelaars die minder te besteden hebben ach ter het net vissen. Eén en ander blijft niet zonder maatschappelijke en so ciale gevolgen voor de oude dorps kernen. Pagina 7 Vreemde forens In het legertje forenzen dat zich twee maal daags doorTeso laat overzetten, is Roel Bruin een opmerkelijke figuur Terwijl generatiegenoten verknocht zijn aan hun geboortegrond en er lange reizen naar de overkant voor over hebben om maar op Texel te kun nen blijven wonen, maakt hij diezelfde tocht in tegenovergestelde richting. Pagina 9 {Advertentie} gnaTwan-Jixt, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1