de Kroniek nmiMnoosmo L: Nog 5 dagen... 'Verdroging Slufter mogelijk gevolg van aanleg golfbaan' Hermandad op z'n Volendams Ingrijpende gebeurtenissen TEXOCARS RAD VAI\I FORTUIN 10 t/m 50% 'T.T!"*'' Laatste karwei Univé heeft de koopsom die bij u past! UNI YÉ$y oud Papier „Tesselaar van de Eeuw**. TEXELSE^? COURANT si~an - n Wat ik zeggen wou... Jeugd scoort goed in bowlingleague Beemsterboer Volkswagen Groep. Adie nep-tieten vinden we stom..." VOOt WdtGTSChdp Visrestaurant ,De Verliefde Kreeft' V* Wat ik :eggen wou.. Beemsterboer (2) 3edrijvig heid Klusser Houwing biedt rechterhand Medische zorg Raadsvergadering Kerkdiensten VRIJDAG 10 DECEMBER 1999 Mogelijk als gevolg van de aanleg van de golfbaan zijn de valleien in de noordoosthoek van de Slufter de laatste jaren droger geworden en dat is een bedreiging voor de zeldzame planten die er groeien. Dat is één van de conclusies van bureau Everts de Vries, dat in opdracht van Staatsbosbeheer de vegetatie van de noordelijke dui nen op het eiland in kaart heeft ge bracht. Of dat consequenties heeft voor de uitbreidingsplannen van de baan, staat nog niet vast. 'We staan niet onwelwillend tegen over eventuele uitbreiding, maar de verdroging speelt wel een belangrijke rol in de besluitvorming', verklaart woordvoerder Erik van der Spek van Staatsbosbeheer (SBB). Vakantie- centrum De Krim is voor realisatie van de plannen afhankelijk van SBB, dat grond zou moeten afstaan. 'Ik weet nog helemaal niet of dat er uitkomt, maar misschien zou het betekenen dat je grond in het gebied moet rijden of juist afgraven', aldus Van der Spek. Verdroging is in het algemeen één van de belangrijkste bedreigingen van de flora, stellen de onderzoekers vast, die vorig jaar de vegetaties van de Muy, de Slufter, de Eierlandsche Duinen, Wassenaar en 't Visje in kaart brachten. Zo kampt ook de Muy er in lichte mate mee, onder meer door kustafslag en de verlaging van het waterpeil in de polder. Beheer met kruipwilg en duinriet van de verruigde delen zou een oplossing kunnen vor men, meent het bureau. Voor Eierland wordt gesteld dat met maaien, plag gen en eventueel uitgraven de verdroging kan worden beperkt. Ove rigens hebben de zandsuppletie en de aanleg van de dam bij de vuurto ren een gunstige invloed op het te gengaan van verdroging, nog afge zien van de projecten die Staatsbosbeheer zelf heeft opgezet, zoals het plan Tureluur. Het algemene beeld is positief, zeker in vergelijking met de rest van Neder land. De noordelijke duinen tellen re latief veel plantensoorten. Op 1300 hectare werden er 120 gevonden, waarvan er maar liefst 40 op de na tionale 'rode lijst' staan en die der halve zeldzaam zijn of bedreigd wor den. 'Een gigantisch aantal', meent Van der Spek. De groenknolorchis, die op Texel heel behoorlijk tiert, is zelfs mondiaal gezien erg zeldzaam geworden. Het grote aantal soorten wordt toe geschreven aan de verschillende bodemsoorten. Er zijn allerlei overgangsgebieden, van zoet naar zout. van nat naar droog, van kalkrijk naar kalkarm, allemaal in verschil lende gradaties. De veertig soorten die op de rode lijst staan, komen vooral voor in duinvalleien, 'hei- schrale duingraslanden', heiden en kwelders. Staatsbosbeheer wil het onderzoek - een vegetatiekartering - eens In de tien jaar laten uitvoeren, om op die manier de ontwikkelingen goed te kunnen volgen. Eerder werden de zuidelijke duinen en de Dennen in kaart gebracht. Dit jaar volgden de duinen tussen paal 12 en paal 21 Twee vissermannen uit Volendam die de Texelse Courant lezen? Dat roept vragen op Wie de gezichten goed bestudeert herkent de Texelse politieagenten Bruno Reitsma en Lou Ni/huis. De foto werd genomen toen het tweetal bij een bezoek aan het paardensport evenement Jumping Amsterdam een jolig uitstapje maakte naar het palingdorp. Op dat moment moes ten ze denken aan hun collega's die zich onlangs tijdens een reisje naar Aruba met de Texelse Cou rant lieten fotograferen voor de Natural Bridge. 'Wij hoeven niet zover om in de krant te komenlie ten de twee agenten zich in Volendamse klederdracht vereeu wigen. De jeugd was deze week goed op dreef in de bowlingleague. Bij het team van Loodgietersbedrijf Keijzer scoorde Jacob Krijnen games met een pinval van 190 en 215. Bij eethuis De Tijd gooide Ronald van Benthum 195 pins in één game bij elkaar. Ook de dames onder de jeugd gooiden zich in de kijker. Sandra Stiggelbout van NJHC Panorama scoorde een game van 168 pinval en tegenstan der Sanne Oosterhuis wierp 163 pins in één game omver. In de avondleague demonstreerde Marijn Beumkes van Switzer Texel Kites een prima vorm. Hij gooide ga mes van 219 en 234 en zette een serie neer van 776 pinval. Janine Witte van Verhuurbedrijf H. Bruining verhoogde haar persoonlijk record naar 190 pinval in één game. Uitslagen App verh. Land en Zeezicht-Swirl's IJssalon 5- Mijn vader was anti-Duits en zijn broer NSB-er, die voor de NSKK in Rusland op een vrachtwagen reed om de Duitse troepen te bevoorra den. Na de oorlog heeft mijn oom in een kamp gezeten om voor zijn ge drag te boeten. Het heeft veel ellende gebracht in de onderlinge verhoudin gen binnen onze familie. Vooral ook na de oorlog: m'n neven die zich schaamden voor het gedrag van hun vader. Maar zij konden er niets aan doen. En zo is het op Texel natuurlijk ook. Kinderen, die zich nu schamen voor het gedrag van hun vaders in de oorlog. En Beemsterboer gaat de namen weer eens oprakelen. Het was nogal eenvoudig als ambtenaar anti- Duits te zijn. Je salaris ging evengoed wel door. Maar als kleine zelfstandige met een gezindat was andere koek. 0; Arch. Bur. Honingh-Op de Steenenplaats 3- 2; Switzer Texel Kites-Hotel Tatenhove 2-3; TCA Oosterend-Primera Mets 0-5; Kraanverh Kager-Windkracht 12 5-0; Verh.H. Bruining- Vliegveldrest Texel 2-3. Jeugd: Eethuis De Tijd-De Deurdouwers 3-1; Hotel De Branding-De Kegelvreters 3-1; Loodgietersbedr. Keijzer-We Like To Move It 3- 1NJHC Panorama-De Strijkers 4-0. Café Chantant De Karse- boom. vrijdag 19 dec. om 21.00 uur. Zaterdag Ouwe Sunderklaas en zondagmid dag om 15.00 uur naklazen met De Klapband. In december 1993 maakte TESO bekend 'vooreen van de meest in grijpende besluiten in zijn geschie denis' te staan. Op de jaarvergade ring in januari (1994) zouden 'de aandeelhouders zich uitspreken over het voorstel om de naamloze vennootschap om te zetten in een coöperatie. Daardoor wordt het mo gelijk de zeggenschap over het be drijf in Texelse handen te houden en een doelstelling te handhaven, die uitsluitend is gericht op instandhou ding van de veerdienst en dus niet op het maken van winst die voor wat anders kan worden gebruikt.Niet eerder had in Nederland een derge lijke omzetting plaatsgevonden en de 'juridische, fiscale en andere as pecten zijn dan ook twee jaar lang onderwerp geweest van studie, waarbij landelijk befaamde specia listen werden betrokken Er moes ten twee vergaderingen worden uit geschreven, waarbij de omzetting een feit was als op de tweede ver gadering ten minste 90% van de dan vertegenwoordigde stemmen vóór zou zijn. Alle namen zouden daarbij worden afgeroepen, want 'de tegen- en blanco stemmers moeten wor den genoteerd omdat zij geen lid worden van de coöperatie, hun aan het lidmaatschap gekoppelde aan deel dus kwijtraken en daarom recht hebben op schadeloosstelling. Deze schadeloosstelling was be paald op 600,= per aandeel en het was niet uitgesloten dat TESO daar door in financiële moeilijkheden kon komen. 'TESO rekent op grote be langstelling voor deze bijeenkomst, uiteraard vooral van de zijde van de mensen die TESO voor Texel willen behouden en dus vóór het omzettmgsvoorstel zullen stem men.' In januari 1994 zou blijken dat de omzetting door een zeer klein aantal tegenstemmers werd tegen gehouden Verder kreeg in december 1993 de voorlichtingsbijeenkomst over het aanwijzen van de Hors als staats- natuurmonument het het karakter van een protestbijeenkomst, "s Rijks natuurbeheerders schrokken van de boze, emotionele en soms theatrale verwijten aan hun adres', geuit door verontruste Texelaars die - onder het motto 'Handen af van de Hors' - in groten getale naar de Waldhoorn waren gekomen. 'Joost Verbeek, die staatssecretaris Gabor vertegen woordigde. nam van Jo-an van Vijfeijken 2.500 handtekening in ontvangst. Ook kon de Texelse Courant mel ding maken van de aanleg van een 'helofytenfilter' bij de rioolwater zuivering Everstekoog, 'Deze omvat negen sloten van elk 160 meter lang, beplant met riet en lisdodde, een opvangvijver en een afvoer- sloot. Bedoeling is dat alle ge zuiverde water hierdoor wordt ge leid, zodat het nog schoner en zuurstofrijker in de Texelse sloten belandt. En ook De Lindeboom kwam (weer) in opspraak. 'Nu het faillissement eraan komt. zou de gemeente de zaal weer onder zijn beheer moeten proberen te krijgen.Gegadigde Ed Stiekema schetste het probleem van de schouwburgzaal: 'Om (de schouwburgzaal) goed te kunnen exploiteren, moeten ook evenemen ten die met harde muziek gepaard gaan, er terecht kunnen. Dit deel van het gebouw moet daarom wor den geïsoleerd en dat vergt een in vestering die niet rendabel is te maken.'De gemeente nam in deze discussie het standpunt in dat De Lindeboom als culturele zaal be schikbaar moest blijven. De huishoudschool werd gesloopt, de gemeente nam het beheer van de tuinwallen over van de provincie en 'de bewoners van De Waal wil len niet meebetalen aan het beeld van de Sommeltjes. Op aandrin gen van de gemeente vroeg de dorpscommissie de inwoners om een bijdrage, maar kreeg overal nul op rekest. service, onderhoud en verkoop Maricoweg 3 Den Burg 02220-15588 Altijd prijs korting. Bepaal zelf uw korting door aan het rad te draaien. A kt ie t/m 24 december. Na 60(1) jaar mag'je best jezelf ver heerlijken voor je rol in die tijd, maar niet natrappen. Met vriendelijke groet, F. Schellingen Oudeschild. Het streekeigen gebeuren staat volop in de belangstelling. Een bloeiende historische vereniging, een indruk wekkende reeks geschnften die Texel tot onderwerp hebben en niet te ver geten de etheractiviteiten: de lucht staat hier niet alleen bol van de wind. Voor veel mensen van de oudere ge neratie speelt het verleden op. De oorlog speelde een grote emotionele rol, met gebeurtenissen van zo'n in grijpende betekenis, dat je er moei lijk los van komt. Het merendeel van de mensen heeft in de bezettingstijd het oprukkend fascisme en de gelei delijk uitschakeling van de politieke cultuur in Nederland zonder veel ver zet geaccepteerd. Weerstand bied je uit overtuiging. Een overtuiging komt niet uit de lucht;vallen, die moet je verwerven en daar getuig je dan ook van in religieuze of politieke zin. Vaak ook in de combinatie van die twee. En meelopers zijn er. Ze waren er aan de goede en aan de foute kant. Ze kunnen niet zonder elkaar! Ook op Texel waren beide soorten vertegen woordigd. Voorkeur is niet aan tijd gebonden en mensen zijn er soms generaties lang toe veroordeeld en herkenbaar in het politieke land schap. En gek, er wordt weinig met modder gegooid. De schandpaal is er alleen voor folkloristisch gebruik. Het verbaast me niet dat Piet Beemsterboer, inmiddels dik in de tachtig, geplaagd wordt door herin neringen uit die bezettingstijd. Als overtuigd sociaal-democraat zal hij het gevaar van het oprukkend fas cisme ruim voor het uitbreken van de oorlog herkend hebben. Nu geeft hij ruimte aan een bezwaard gemoed en brengt zijn herinneringen in de open baarheid. Herinneringen kunnen zo indringend zijn, dat je er in je dromen bij herha ling op een akelige manier mee ge confronteerd wordt. Je lange leven overzien en dan op schrift duidelijk voor ogen krijgen wat nog opspeelt, kan heel bevrijdend zijn. Het schrift heeft een groot oplossend vermogen en is van grote persoonlijke beteke nis. Ik zal Beemsterboers definitieve afre kening met het fascisme niet kopen én niet lezen. De diepe trauma's die deze tijd mensen heeft bezorgd, kun je niet blootleggen in 150 bladzijden. Die zouden, met alle respect, een gesloten boek moeten blijven, want ze achtervolgen mensen een leven lang, of ze nu aan de goede of foute kant stonden. Ik wil hier met veel respect de naam Heinz Hlawatschek in herinnering brengen. Hij heeft zich nooit laten verleiden om in oordelende of veroor delende zin over zijn eilandgenoten te spreken. Michel Binsbergen, Den Burg. Onder de vlag van de overkoepe lende organisatie De Rechterhand BV is Klaas Houwing uit De Koog een eigen klusbedrijf begonnen. De 43-jarige Texelaar is van jongs af aan met doe-het-zelven bezig geweest en heeft sinds 1 decem ber van zijn hobby zijn beroep ge maakt. Klusbedrijf Houwing is min of meer uit nood geboren. Houwing heeft altijd als barkeeper gewerkt, een loopbaan waaraan in 1998 een einde kwam toe hij door ziekte werd geveld. Pogingen om elders aan de slag te komen strandden, mogelijk vanwege zijn 'hoge' leeftijd. 'Het zelfstandig ondernemerschap is een gok, maar ik zal bewijzen dat ik niét te oud ben. De markt is er; als je nu een klus bedrijf belt dan ben je zo ongeveer in februari aan de beurt.' Een op volle toeren draaiende economie, steeds meer tweeverdieners die geen tijd hebben om te klussen, vergrijzing: het zoveelste Texelse klusbedrijf lijkt inderdaad onder een gunstig ge sternte te zijn geboren. Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8.00 tot maandag 8 00 u.: Dokter H. van Dijk en N. de Grave, Robbepad 2, Oosterend, telefoon 318234. Consult uitsluitend na tele fonische afspraak Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld. 313086,314727:314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: T.M. Niehoff en A.H. Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp: Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 314152. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 u - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. - Uitleenmagazijn/servicepunt- Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241 Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorgings huis: Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel. (0223) 671552 Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2 Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau Is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon- tijdens kantooruren 072-5498360; buiten kantooruren 072-5122222. Bij spoedeisende gevallen- 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 072-5498360. 4 Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg. Alleen in spoed gevallen, tel. 312527. 4 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tij dens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). 4 Toeristenpastoraat: Bram Guil- jam, tel. 318581, 317224. 4 Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. 4 Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. 4 Kunstgebitreparatie: Tandprothe- tische praktijk Van Kralingen (sa menwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel. 312069. Tandtechniek R. Van Oosten (voor kunstgebitten en reparaties), tel 310605. 4 Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-18.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen Bij De Rechterhand zijn bijna 130 zelfstandige bedrijfjes aangesloten. 'Het is eigenlijk een soort callcenter, waar klanten van Praxis, Formido en de hypotheekgevers van de ING- bank naartoe kunnen bellen als zij bijvoorbeeld een zojuist aange schafte kast in elkaar willen laten zet ten of een parketvloer in hun nieuwe huis willen laten leggen.' De bouw markten en de bank stellen vertrou wen in De Rechterhand en daarmee zouden ook de consumenten in goed vertrouwen een klus kunnen uit besteden aan een aangesloten vak man, zo vindt Houwing. 'Niet ieder een komt er zo maar bij. Ze controleren of je betrouwbaar bent en genoeg vakmanschap bezit. De di recteur kwam bij mij thuis kijken. Ik heb de serre gebouwd en de keuken geïnstalleerd. "Welkom bij de club", zei hij toen hij het resultaat zag.' Houwing heeft het rayon boven de lijn Den Oever-Schagen toegewezen gekregen. Behalve via de bouw markten en de bank is hij ook direct te benaderen voor kleine bouwkun dige klussen en reparaties. Alle werk zaamheden geschieden volgens een vaste 'tarievenlijst, zodat de klant vooraf de prijs kan bepalen. Adres: Wintergroen 27, De Koog, tel. 31 78 97, internet: klus@derechterhand.nl. Dinsdag vergadert de gemeenteraad. De vergadering begint om 19.30 uur en is openbaar. De agenda luidt als volgt: 1Opening en mededelingen. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst dd 9 november. 4. Bezwaarschrift schelpenwinning. 5. Voorbereidingsbesluiten. 6. Bijdrage fietsenstalling Paal 28. 7. Concept-basisprogramma Kop en Munt 2000-2006. 8. Groot geohydrologisch onder zoek Texel. 9. Vervanging stoomcleaner. 10. Vervanging containers. 11 .Vervanging trilplaat. 12. Vervanging kleine plantsoenauto. 13. Herinrichting terrein Pontweg. 14. Brief begroting 2000. 15. Post onvoorziene uitgaven. 16. Verkoop Bouwfondsaandelen. 17. Schade papiercontainer. 18. Najaarsnota 1999. 19. Aanpassing tarieven reinigings rechten. 20. Aanschaf beamer. 21.Subsidieverzoek Tesselhuus. 22. Wijziging verordening toeslagen- beleid Algemene Bijstandwet. 23. Geïntegreerd fraudebeleidsver slag 98/99; plan 99/00. 24. Schenking Stichting Sportschut- ters Texel. 25. Wijziging hoofdstuk 7 (aanspra ken bij ziekte) van de arbeids voorwaardenregeling Texel. 26. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 27. Rondvraag. 28. Sluiting. (Advertentie) Offerte? www.unive.nl of bel (038) 498 67 67 Duur plukt li de vruchten van! Zondag 12 december 1999 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. ds. A.W.F. Waardenburg uit Diepenheim. De Waal: 10.00 u. dhr. B. Guiljam. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. Oosterend: 9.30 u. ds. E.J. Vledder. Oudeschild: 11.00 u. ds. E.J. Vledder. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. A.W.F. Waardenburg uit Diepenheim; mmv. The Singers of the Lord. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. ds. F.J. Daane uit Gent, uitz. via Radio Texel; 19.00 u. ds. F.J. Daane. Oosterend: 9.30 u. ds. J. Vonk; 19.00 u. Ds. J. Vonk. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooster end: 10.00 en 16.00 u. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. L. van Wijk-Hoekstra; mmv. Magda Halsema, zang; uitz. via De Licht boei. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. H. Keizer uit De Meern. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.00 u. Woord- Communieviering, dameskoor; uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45 u. herenkoor. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u. rozenkransgebed; zon. 9.30 u. Gollards: zat. 16 00 u. Woord- Communieviering. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Het einde van de valse religie is nabij; Wachttorenstudie, 11.20 u: U kunt uw broeder winnen. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de volgende stra ten: 4. Wllhelminalaan, Witte Kruis- laan, Wagemakerstraat, Schoon oordsingel en Burgerhoutstraat. (Advertentie) Klaas Houwing In zijn zelfgebouwde serre. Foto Bjrt Bosch) U heeft nog 5 dagen de tijd om uw advertentie op te geven voor de Deze verschijnt op 31 december 1999 en staat vol met terugblikken, vooruitblikken en advertentie-Avenspagina's per dorp. Informatie bij de advertentiehalie van Langeveld de Rooy b.v. Tel. 0222-362600, tax 0222-514111

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2