Milieuprijs GroenLinks voor natuurboer Kikkert 'Politie is schuldig aan brandstichting' cara oon kV TEXELSE COURANT fir- 1 'rife ;/m 'L WSfe^ MM* A A ,0 (4>\ J Nóg één nachtje slapen Haven Oudeschild Herstel kaartduo De Zwart-Zeeman voc Pyromaan hoort twee jaar eisen Eilandcompetitie volleybal Texelaars voor de Zwart Wel subsidie, geen draagkracht VRIJDAG 10 DECEMBER 1999 ,w.\. UTEKtfflEPP SCHiLC Van de drie plannen van Grontmij voor de herinrichting van de haven oogstte alternatief B, waarbij de pleziervaarders langs een stortstenen dam naar de recreatiehaven wor- kunnen dus absoluut met staan met vertragende bezwaren.' Bakker greep de hoorzitting in Oude- schild aan om nog eens te benadruk ken dat de subsidie is bedoeld voor verbeteringen ten bate van de beroepsvisserij. 'Het woord recreatie mag je van de subsidieverstrekker niet eens in de mond nemen. De kot- tervloot krijgt de beschikking over tweehonderd meter extra kade en er komen allerlei voorzieningen waar over een professionele haven hoort te beschikking. Een welkome aanvul ling, vindt het merendeel van de vis sers, die een neutrale houding inne men om de subsidie niet in gevaar te brengen. Voor de bruine vloot, een branche die naar kwaliteitsverhoging streeft, komen er in de werkhaven tappunten voor water en andere voorzieningen. De bietenoverslag verdwijnt van de zuiderhaven en daarmee een groot deel van het zware transport, al zullen er altijd wel vrachtwagens blijven rijden. Doordat auto's voortaan buitendijks worden geparkeerd, krijgt de haven een veel ruimer aanzien, waardoor plek vrij komt voor andere zaken. Óm voet gangers van verkeer te scheiden, komt er een flaneerkade. Bakker zin speelde ook op de mogelijkheid om het fietspad De Boerenroute te laten aansluiten op het talud van de dijk langs het huidige PEN-bassin, de beoogde nieuwe verenigingshaven. Reden voor Alfons Boom zich af te vragen of dit wel te rijmen is met de aanwezigheid van de windmolens. Verder bestaan er plannen om een link te leggen met de Texelse Wol onderneming, waar liggend op een matras een film over Texel kan wor den bekeken. gen en de problemen die binnen varende schepen nu ondervinden bij een zuidwester storm tot het verleden behoren. Buitenmuseum De noorderhaven, nabij Het Pakhuus, inrichten als een maritiem buiten haven, was een plan waarvan Texelstroom-initiator Peter Lock kond deed. Zijn doel is om de scheepvaart en het rijke maritieme verleden in een historisch perspectief te plaatsen. Zijn langdradige betoog oogste veel commentaar, maar was reden voor wethouder Bakker de betrokkenen toch op te roeper) creatief te zijn. 'We moeten elkaar stimuleren. Want de potentie van de haven, die deel uit maakt van de gouden driehoek met de Wezenputten en de Schans, liegt er met om.' Er is volgens Bakker plaats voor een VOC-project en winkeltjes of andere voorzieningen. VW-directeur Veronica Bos en WD-raadslid Maria van der Spek deden een beroep op het college om de invulling van de haven niet van toevallige ideeën te laten afhangen. Ze pleitten voor een soort masterplan. Bos: 'Anders wordt de haven niet het samenhangende geheel dat je eigenlijk nastreeft.' Snackbar-ondernemer Dirk van Liere had wel een zeer relativerende kijk op de ambitieuze plannen. 'Waar is dat toch allemaal voor nodig. Ik heb het evengoed al druk genoeg.' WEI ID i den geleid. (Bron gemeente Toxef) VERVOLG VAN PAGINA 1 dat de tweede ingang verzandt of teveel golfslag veroorzaakt, waardoor de scheiding van beroeps- en recreatievaart niet op de voorgeno men wijze kan plaatsvinden, is dat een uitweg om alsnog subsidie bin nen te halen voor een plan met één haveningang. In dat geval gaat het om een zogenaamde binnenplanse aanpassing. 'Het is héél moeilijk om daarover nu al een uitspraak te doen', aldus Dekker van bureau Laser. 'Wil zo'n plan het halen, dan moet er echt sprake zijn van overmacht.' De con clusie van het waterloopkundig labo ratorium wordt vandaag verwacht. Nauta spreekt van een ernstige aan varing met de wethouder. 'Er leek een opening te zijn voor een construc tieve samenwerking. Dat wordt nu heel moeilijk, omdat er kennelijk al leen met een harde opstelling iets is te bereiken. De watersporters worden door de gemeente kennelijk nog steeds niet als een serieuze partner beschouwd. Dat is toch een beden- Deze week lagen de scores in de klaverjascompetitie op een aan zienlijk hoger niveau. Er waren vier koppels die meer dan 7000 punten haalden. Jean Zeeman en Roel de Zwart herstelden zich van een kleine dip. Zij wisten de tiende kaartronde op hun naam te schrij ven. Zij draaien nu weer mee in de top drie van het klassement. Gerda en Freek Veeger behouden de lei ding in het algemeen klassement én in de tweede periode. Jean Zeeman en Roel de Zwart ken den een paar mindere weken. Het geluk had hen een beetje in de steek gelaten, maar in deze ronde liep het weer ouderwets. Zij scoorden 7370 punten en werden daarmee ronde winnaar. Zij stijgen naar de derde plaats in het algemeen klassement en van dertien naar zes in de periodes tand. George Eelman pakte met Ernst El len (hij viel prima in voor Gonda Kiewiet) de tweede plaats. Zij scoor den 7183 punten. Zij klimmen door deze winst een plaatsje in het alge meen klassement, in de periodestand stijgen zij van 26 naar 21 Door Witte speelde met Henk Smit (ook al een invaller, hij speelde voor Janny Kiewiet) 7139 punten bij elkaar. Henk Smit is dit jaar zo'n beetje vaste invaller op de club en deed dat al vaker met succes Door en Janny deden met deze prima score goede zaken voor het alge meen klassement, zij stijgen van ze ventien naar dertien Lieuwe van der Veen en Hans West dorp snoepten weer 100 puntjes van de achterstand af door deze avond vierde te worden. Zij behaalden 7082 punten en staan nu nog een kleine 1200 punten achter op de nummer een. Gerda en Freek Veeger gaven dus opnieuw met veel toe Zij werden vijfde met 6960 punten en blijven in zowel de periodestand als in het al gemeen klassement aan de leiding Er werd deze week een redelijk hoog gemiddelde gespeeld. Het gemid delde was 6262 punten en er werden 47 marsen gespeeld. De plaatsing van een beeldbepalend kelijke houding, zeker als je bedenkt (VOC-) object landmarkin het meest dat de Stichting Passantenhaven ei genaar is van de ondergrond en dus toestemming moet geven voor het maken van bijvoorbeeld een tweede havenmond. Die is ons tot dusver nog met gevraagd. We krijgen steeds meer het gevoel dat dit hele project ons door de strot wordt gedouwd. We zijn in deze kwestie steeds zorg vuldig te werk gegaan, maar nemen nu geen verantwoording meer voor de gevolgen van onze aanpak.' De verharde koers komt er op neer dat de watersporters bezwaar zullen aantekenen tegen het oordeel van Bureau Laser. Wethouder Bakker grijpt de bezwaartermijn die Laser heeft opengesteld aan om bij de subsidieverstrekker voor een half jaar uitstel te pleiten. 'Tijd, om de partijen op één lijn te krijgen, is nu de factor waaraan we het meeste behoefte hebben.' Om voor Europees geld in aanmerking te komen moet de her inrichting op 1 mei 2001 zijn voltooid. Dat betekent dat het werk komend voorjaar al moet worden gestart. We noordelijke puntje van het voormalige PEN-bassin, stuitte wegens de afge legen ligging op verzet. GroenLinks- raadslid Arthur Oosterbaan pleitte voor een plek dichter bij het Maritiem en Juttersmuseum. Om het noorde lijkste puntje van de haven te marke ren. zou er wel een ander object, bij voorbeeld een uitkijkpost, kunnen komen. De uitbreiding met dertig jachtjes, vond restauranthouder Arie Pieter Grootjen gezien de verwachte jaarlijkse groei van tien tot twaalf pro cent, aan de magere kant. Toch was dat het maximale dat er in zit, wees de wethouder op de beperkingen in de verschillende plannen die van toe passing zijn op de wadden. 'Alle ei landen samen hebben straks nog honderd ligplaatsen te verdelen.' Grootjen pleitte er tevens voor, con form een plan van wijlen Bert Weijdt om de pieren te verlengen, ten zuiden van de huidige havenmond een nieuwe jachthaven in te richten. Daar mee zou tevens de gewenste verlen ging van de zuidelijk pier gestalte krij- Een 39-jarige Texelaar die op 27 augustus brand stichtte in zijn woning hoorde dinsdag een cel straf van twee jaar tegen zich ei sen, waarvan acht maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De proeftijd die Alkmaarse officier van justitie P.Groenhuis vorderde moet de man er voor behoeden weer de fout in te gaan. De totale schade is berekend op 44.000 gulden, maar de angst bij de buren was volgens Groenhuis veel groter. De man is bovengemiddeld intelli gent, maar heeft sinds 1996 een psy chiatrisch verleden Volgens zijn behandelaars in diverse inrichtingen maar ook bij de GGZ (Geestelijke Gezondheidszorg) en het RIAGG Den Helder is hij lastig en onberekenbaar. De verdachte was de ochtend van de bijna fatale brand juist ontslagen van de psychiatrische afdeling van het Gemini-ziekenhuis in Den Helder. Voorafgaand aan deze opname was hij al zes weken patiënt in het psy- De jaarlijks uit te reiken Milieuprijs van de Texelse afdeling van GroenLinks is deze week toege kend aan natuurboer Kees Kikkert van hoeve De Kroontjes bij Den Hoorn. De prijs valt Texelaars te beurt die zich bijzonder hebben in gezet voor instandhouding of ver betering van natuur en milieu. De jury was unaniem van mening dat Kikkert de prijs toekwam vanwege zijn 'jarenlange agrarische activi teiten, die geen druk op het milieu leggen maar de culturele waarde ervan zelfs verhogen', zoals partijbestuurder Theo van den Berg het verwoordde. Kikkert, wiens land op de hoek Molwerk- Watermolenweg grenst aan na tuurreservaat De Petten, is een pionier op het gebied van agra risch natuurbeheer en laat de na tuur jaren onbelemmerd haar gang gaan. 'Als hier een bollenboer had gezeten, had het er heel anders uitgezien', zei voorzitter Koos van den Burgh, die daarmee de be roepsgroep overigens niet in dis krediet wilde brengen. Kritiek was er wel op organisaties die met goede bedoelingen aan natuur ontwikkeling doen, maar daarbij de historisch gegroeide structuur van het landschap overhoop ha len. Daaraan heeft Kikkert zich niet bezondigd Zelfs een tijdelijke ver storing van het landschap die hem ƒ7.500,- zou opleveren, sloeg hij af, toen telecommunicatiebedrijf Dutchtone hem vroeg om de kraan met telefonieantenne drie maan den op zijn grond te mogen plaat sen, nadat het bedrijf was gesommeerd de kraan aan de Van der Sterrweg te verwijderen. Kikkert was blij met de prijs, een schilderij van Jan Bruijn met daarop kippen in een boom, die verwijzen naar Kikkerts bijnaam 'Kees Kippenboom', vanwege de honderden kippen die over Kikkerts grond zwerven en vaak in de bomen zijn aan te treffen. 'Het doet goed te weten dat anderen het leuk vinden dat het landschap zo blijft', aldus Kikkert. Hij vroeg zich af waarom hij een m/7/euprijs zou verdienen. 'Maar het klopt wel. Ik heb twintig jaar geen kunstmest of bestrijdingsmiddelen gebruikt. In dat licht is de nabijheid van die vervuilde voormalige vuilnisbelt aan het Molwerk natuurlijk wel jammer.' Kikkert lag dit voorjaar met de ge meente in de clinch over de heffing van Onroerende Zaak Belasting over zijn natuurgrond. De rechter gaf Kikkert gelijk. De zaak kan een extra stimulans voor andere agrariërs betekenen, die overwe gen aan natuurontwikkeling te gaan doen, en net als gewone boeren geen belasting over hun grond hoeven te betalen. Toch was dat geen reden voor GroenLinks om de prijs aan Kikkert toe te ken nen. Van den Berg: 'De uitkomst van die zaak is natuurlijk mooi meegenomen, maar we hadden voordat die kwestie speelde al besloten om hem de prijs te ge ven.' 'V Kees Kikkert en zijn vrouw Tineke bekijken de 'Kippenboom'. (Foto Bnrl Bosch) chiatrisch ziekenhuis Willibrord in Heiloo. De pyromaan noemde de opname in Heiloo echter geen op name maar een 'afgesproken verblijf' waar niets is gebeurd. Hij beweerde tijdens de rechtszaak dat de brandstichting was uitgelokt door zijn vertrouwensman bij de Texelse politie. Nadat de verdachte uit het Gemini-ziekenhuis was ontsla gen, belde hij in de marinestad de politie op het eiland en vroeg om IBS (in bewaring stelling). Als reden voerde hij aan dat hij suïcidaal was en dringend hulp nodig had. Zijn vertrou wensman bij de politie zou toen heb ben gezegd dat dit alleen mogelijk is 'als hij een strafbaar feit' zou plegen. De eilander concludeerde daaruit dat met zijn schreeuw om hulp 'toen' mets werd gedaan. Hij had ook niet de indruk dat de vertrouwensman bij de politie het RIAGG inlichtte. Zijn vaste hulpverlener bij het RIAGG, als getuige opgeroepen door advo caat R. Kiewitt uit Den Helder, meldde echter onder ede dat het RIAGG wel degelijk die ochtend, voor de brand, contact had gehad met de politie op Texel. De psychiater die was opge roepen als getuige deskundige zei daarom tijdens de rechtszaak dat de verdachte de brand heeft gesticht 'met voorbedachte rade'. Ook ver klaarde hij dat onderzoek heeft aan getoond dat de man volledig toere keningsvatbaar is. De verdachte bestreed deze mening. 'Ik heb het wel aangestoken maar ben niet verantwoordelijk! Ik had on rust in mijn hoofd Meteen na thuis komst besprenkelde de Texelaar de woning met een jerrycan benzine en een fles spiritus. Aangestoken aanmaakblokjes deden de rest. Vol gens een buurman heeft de ver dachte zelfs met de voordeur staan wapperen om het vuur nog beter te laten branden. De pyromaan ont kende dit. 'Ik heb na het sprenkelen meteen de deur achter me dichtge- Programma dinsdag 14 december: Veld A, mannen 18 30 Teso-Super de Boer OSG 19-15 OSG-CVI Super de Boer 20.00 W'tjewel-Grooten Slock Agrifirm 20 45 Agrifirm-Tatenhove 1 Gr. Slock 21.30 DGM-Sportshop 2 Cocky s Kap. 22.15 Paal 9-Cocky's Kapsalon DGM Veld B, dames 18 30 B&B/vdVis+den Boer-De Rival Sal.Martine/De Oorzaak 19 15 Sal.Mart /De Oorz.-Jozefsch. De Rival 20 00 Zeilmakerij-Wiersma M. Kees de Waal 20 45 Sportshop Texel-Kees de Waal Zeilmakerij 21.30 De Krim-Keurslager Dros Sportshop Texel 22.15 Smash '68-Bar Sportief De Krim Veld C, dames en mannen 18 30 Question-Durper Drup Klif 12 19 15 Klif 12-Eierl Huis Durper Drup 20 00 Nokanto-GimselTimmers Bakkerij 20.45 Cinema Tx-Timmers Bak Gimsel 21 30 Westerl -Haarstudio 12 Balcken 22.15 12 Balcken-Maarcobouw Westerl. Wedstrijdleiding: Dick (tel. 315096) Uitslagen 7 december Zandbank-PrePess Center 1-2, Tatenhove 2- LenR 0-3, Rabo-LenR 0-3 EcoMare-Euroase 3-0. Fitt-Nioz 1-2; Paal 28/De Knm-Paal 9 0-3; Smash 68-Keurslager Dros 2-1B&B vd Vis+den Boer-Bar Sportief 3-0; Sal.Martine/De Oorzaak-De Rival 3-0; Wiersma Meubelen- Jozefschool 3-0; Sportshop Texel-Zeilmaken) 3- 0 De Krim-Kees de Waal 3-0 Westerlaken- Timmers Bakkerij 3-0, Question-Haarstudio 0-3: Klif 12-Slagenj lepe de Boer 3-0 Gimsel- Eierlandsche Huis 1 -2: Cinema Texel-Nokanto 0-3, Twaalf Balcken-Kobeko 1-2 trokken en ben naar mijn stamkroeg gegaan. Het was tijd voor een bier tje'. Van dat biertje is het niet eens ge komen. De politie stond hem bij zijn favoriete café op te wachten en re kende hem in. De psychiater uitte tijdens de rechts zaak de vrees dat de verdachte ko mende behandelaars afwijst door zijn 'grondhouding'. 'Hij is dwingend en veeleisend. Hij lijdt aan een persoonlijkheidsstoornis, heeft meer personen in zijn geest en vertoont asociale trekjes. De psychiater twij felt bovendien aan de bewering dat de man depressief is. 'Natuurlijk is hij wel eens depressief en de kans op nog een zelfmoordpoging is niet uit gesloten. Als hij echter coöperatief wordt met zijn behandelaars en geen stennis meer maakt, is een goed hulpprogramma voor deze man mo gelijk. De behandelaars moeten zich daarbij niet laten manipuleren door het dreigen van de verdachte met zelfdoding,' aldus de psychiater. Uit het reclassermgsrapport blijkt dat de verdachte kampt met een alcohol probleem. Maar de eilander ontkende dit. 'Ik drink wel eens een biertje.' Ook het verhaal van de reclasseerder dat zijn cliënt 'contactarm' is op Texel werd bestreden door de pyromaan. 'Ik heb nota bene ook nog even op Texel in de horeca gewerkt. Mijn boodschappen doe ik meestal vroeg op de dag, omdat eilandbewoners mij vreemd aankijken en zelfs aan de andere kant van de straat gaan lopen als ze me zien. Misschien ben ik mensenschuw maar niet contact- arm'. De advocaat van de verdachte, R. Kiewitt uit den Helder, vroeg de recht bank een straf gelijk aan het voorar rest op te leggen en daarnaast een groot deel voorwaardelijk. 'Mijn cliënt hoort met in de gevangenis thuis, maar in een inrichting.' Kiewitt sluit niet uit dat de rechtbank op 2 decem ber 1999 een tussenvonnis wijst en besluit dat zijn cliënt naar het Pieter Baancentrum moet voor een persoonlijksonderzoek. 'Waarschijnlijk wordt dan alsnog ge adviseerd om mijn cliënt TBS met dwangverpleging op te leggen.' Redactioneel commentaar Hoe ver moet je gaan om subsidie binnen te halen? Na een vette kluif voor het gratis openbaar vervoer, ligt er nu dik twaalf miljoen gulden uit de Europese pot in het verschiet om de gewenste verbetering van de haven van Oudeschild te realiseren én een reële kans op nog eens zes miljoen gulden om de haven aantrekkelijker te maken voor recreanten. Dat maakte de verleiding voor het college wel erg groot. Maar toen b en w de subsidie-aanvraag afgelopen voorjaar verstuurden, wisten ze met dat het ambitieuze project in zo'n korte tjjd moest worden opgeleverd. Om vóór de deadline van 1 mei 2001 klaar te zijn, moet komend voor jaar al de eerste schop de grond in. En dat terwijl wethouder Bakker en de watersporters bijkans rollend over straat hun meningsverschil over de tweede havenmond uitvechten. De pleziervaarders hebben een paar sterke troeven in handen. Binnen de werkgroep beschikken ze in de personen van dr. ir. Herman Ridderinkhof en dr. Norbert Dankers over wetenschappers die de no dige kennis in huis hebben. Uit onderzoek door het waterloopkundig la boratorium zal blijken of hun kritiek op de plannen van de Grontmij ge fundeerd is. Hoewel hij er met openlijk mee dreigt, heeft watersportvoorzitter Jook Nauta nog een goeie kaart achter de hand: de Stichting Passantenhaven is eigenaar van de onderliggende grond en moet dus toestemmen in de plannen. De watersporters staan niet alleen iq hun kntiek TVL-voorzitter Harry Wuis sluit zich, al dan niet op persoonlijke titel, aan bij de kritiek dat de aantrekkelijkheid van de haven in het geding is. Andere belanghebben den mogen dan niet zulke scherpe kritiek op de tweede havenmond hebben geuit, enthousiaste geluiden zijn evenmin te horen geweest. Was het met beter geweest als de gemeente eerst met de belanghebbenden om de tafel was gaan zitten, om de wensen en mogelijkheden in kaart te brengen en dan pas de subsidie-aanvraag weg te sturen? Wellicht was de opstand van de pleziervaarders. die gelijkenis vertoont met die van de rijwielverhuurders tegen het inmiddels uitgestelde plan voor gratis openbaar, dan te voorkomen geweest. Dat neemt met weg dat het herinrichtingsplan veel te bieden heeft. Po sitief is, afgezien van de kritiek op de tweede havenmond, dat de verfraaiing en uitbreiding van de haven op veel steun kunnen rekenen Ondernemers onderkennen dat er veel winst valt te halen uit de ver nieuwde havendie met de VOC als thema een grote trekpleister zal gaan vormen. Zelfs het Maritiem en Juttersmuseum verwacht het tanende bezoekerstal van 80.000 met vijftig procent te kunnen opkrikken. De breuk met de watersporters is een lelijke streep door de rekening van wethouder Bakker, die met Oudeschild het beste voor heeft, maar zich gebonden acht aan de subsidieverstrekker die zou vasthouden aan de tweede havenmond. Hij beseft dat de werkgroep, die handelt uit plichts besef, het hem nog flink moeilijk kan maken. Die zal alleen instemmen met de tweede havenmond als onomstotelijk vast staat dat die geen nadeel oplevert voor de watersporters. De gemeentebestuurder zal alle zeilen moeten bijzetten om de hoofden in één zak te krijgen. Dat betekent dat hij zijn toezegging om rekening te houden met de in breng van de gebruikers zal moeten waarmaken. Gezien de belangen die er met name voor de visserij op het spel staan, mag van de water sporters een constructieve houding worden verwacht. Te hopen valt dat Bakker er bij de geldschieters een half jaar uitstel weet uit te slepen, om tot een herinrichting te komen waarin ook de watersporters zich kunnen vinden. Want met een project dat geen draagkracht heeft, is Texel met gebaat. Weggegooid geld. ook al komt het uit de subsidiepot.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5