'Pensioenmigranten missen dat typische dorpsgevoel' L&R KALENDER Den Hoorn straks Wassenaar van Texel? TEXELS E®aCOURANT 0 0 0 i j, Qeslaagd Lekker levenswater van 1.800,- per fles MET VAKANTIESCHEMA TEXELSE y coURANT Cjosjgggd BEZORGERS 1":r> 11 Geen krant gekregen? Bel uw bezorger Vanaf zaterdag a.s. af te halen bij: VRIJDAG 10 DECEMBER 1999 'Kiek déér, Jaap Lap gaat sien skèèpe foere.' Je hoort het steeds minder vaak in Den Hoorn. Tegenwoordig zeggen ze: 'Kijk, daar loopt de boer tussen z'n schapen.' Het zijn niet meer alleen de toeristen die de Hoornders niet bij naam weten te noemen, ook steeds meer bewoners uit de Herenstraat weten niet meer wie er in de Kerkstraat woont. Een toenemend aantal niet-Texelaars, zogenaamde pensioenmigranten, koopt voor veel geld een huis in het dorp dat al cynisch het Wassenaar van Texel wordt ge noemd. Maar ook huizen elders op het eiland zijn in trek bij overkanters op leeftijd. De lokale bevolking volgt deze ontwik keling met argusogen. Want één en ander blijft niet zonder so ciale en maatschappelijke gevolgen. Maar wethouder Schilling (huisvesting) benadrukte vorige week dat 'nieuwe bewoners niet met de nek worden aangekeken'. 'Met de nek aangekeken? Integen deel. Texelaars waren juist blij dat een rijke pensioenmigrant deze woon boerderij kocht', aldus Pim Koenen die zich een paar jaar geleden met echtgenote Marijn vestigde aan de Oosterenderweg nabij De Waal 'Er was veel aan op te knappen. Geen Texelaar wou er aan beginnen. Bo vendien was de woning toch duurder dan drie ton. Trouwens, de meeste Texelaars die ik ken willen niet eens in het buitengebied wonen. Eigenlijk het liefst in Den Burg. Hier in de buurt zijn de laatste tijd twee gezinnen van uit het buitengebied naar Den Burg verhuist. Wat wij doen vinden ze heel moedig.' Het tweetal is bepaald geen school voorbeeld van pensioenmigranten die zich onttrekken aan het sociale leven. 'Mijn vrouw is beeldhouwer en heeft al verschillende exposities ge had in De Waal. Zelf zit ik op twee bridgeclubs, ben lid van de tennis vereniging en maak deel uit van de Homerus-leesgroep. Ik bedenk me nu trouwens dat die alleen maar be staat uit pensioenmigranten Verder zit ik op de kookgroep van de Buure- ton. En Marijn is lid van detuinenclub. Juist het actieve verenigingsleven op het eiland trok ons zo aan.' Overigens gaat het begrip pens/oenmigrant niet op voor zijn echtgenote. Marijn: 'Als beeldhouwer ben ik hier actiever dan ooit tevoren. Ik ben speciaal naar het eiland geko men omdat ik hier in mijn atelier goed kan werken. Ik kom hier al vanaf m'n tiende.' Achteruitgang 'Al die pensioenmigranten Ik vind het een achteruitgang voor het dorp', zegt Gerda Zoetelief uit De Waal. 'Er zijn in de loop der jaren veel echte Waalders verdwenen. Overleden of naar het verzorgmgs- of verpleeg huis. En er komen bijna alleen maar overkanters voor terug. Vroeger was het veel leuker in het dorp. Je sprak elkaar op straat en ging veel meer met elkaar om. De nieuwkomers slui ten zich veel meer af. Je kent ze wel, maar hebt geen echt contact met ze. Maar ze nemen wel deel aan de dorpsgemeenschap, waarin de echte Waalders niets meer hebben te ver tellen. Neem bijvoorbeeld de kampeergroep. Dat is een kliek en daar kom je niet tussen. Het zijn de mensen van buitenaf die het voor het zeggen hebben Voor ons als echte Waalders is dat helemaal niet leuk. Wij gaan dan ook met mee met kam peren. Jongeren die willen terugkeren naar het dorp, kunnen vaak geen huis vinden. Van het nieuwe rijtje wonin gen worden er twee bewoond door echte Waalders. Ik denk dat het omhoogtrekken van de koopgrens Huizen in de Herenstraat in Den Hoorn zijn niet veel uithaalt. De huizen worden sowieso duurder Pensioenmigrant is ook de voorzitter van de Waalder dorpscommissie, Rob Lutke Schipholt, die zich zeven jaar geleden in Texels kleinste dorp vestigde. 'Ik kende het eiland omdat een vriend van mij er woonde We hebben stuivertje gewisseld. Hij ging weg, ik ging in het huis aan het Hogereind wonen. In de eerste plaats omdat Texel zo'n heerlijk eiland is. Ik heb zelf nooit het gevoel gehad dat ik met de nek werd aangekeken. Ik ben zelf vrij actief en werd drie jaar geleden gevraagd om voorzitter te worden van de dorpscommissie. Ik vroeg me af of ik wel de aangewezen persoon was, maar er werd mij ver teld dat er behoefte was aan een neu traal persoon.' Voor zover ik kan nagaan hebben zich in de afgelopen vijf jaar een stuk of vier, vijf overkanters in en rond De Waal gevestigd, die hier niet wegens hun werk zijn gaan wonen. Ze kopen vooral de wat duurdere huizen. Vol gens mij zijn deze mensen absoluut een verrijking voor het dorp. Ze zijn hier speciaal voor het eiland gaan wonen, hebben veel vrije tijd, die ze actief besteden. Ze wandelen, gaan erg in trek bij pensioenmigranten. naar concerten of zijn bijvoorbeeld lid van de kookgroep. Nieuwe bewoners doen met gelijk het eerste jaar mee aan een feest als Ouwe Sunderklaas, maar na verloop van tijd trekken ze wel het pak aan. De betrokkenheid bij het dorp is hier gemiddeld groot. Een dorpsfeest trekt al gauw zo'n twee honderd mensen, toch de helft van de bevolking Lutke Schipholt heeft begrip voor de wens om de ondergrens voor koop huizen voor niet-Texelaars te verho gen naar zes ton. 'De gemeente pro beert toch iets te doen voor de eilandbewoners. Psychologisch ge zien is dat gunstig. Maar ik denk wel dat woningen die nu een stukje bo ven de vijf ton zitten, hierdoor straks naar zes ton gaan.' 'De mensen willen graag in Den Hoorn wonen, maar ze missen dat typische dorpsgevoel. Ze kijken wel naar de gemeenschap, maar zijn er geen onderdeel van', constateert Nel Rommets. Ze beziet met lede ogen hoe steeds meer huizen in de Heren- staat, op Klif en op Diek in handen vallen van overkanters op leeftijd. 'Ze bezoeken Klif 12 of een toneel voorstelling in het dorpshuis. Dan kij- (Foto Gerard Timmerman) ken ze wat om zich heen en lachen maar wat, zonder echt te begrijpen waarom het juist zo leuk is dat een bepaalde Hoornder op toneel zo'n gek pakkie aan heeft. Als ik tijdens het zingen met het Smartlappenkoor rond kijk, weet ik zóveel dingen over de anderen. Die achtergrondkennis die een dorpsgemeenschap hecht maakt, die hebben zij niet. En dat is ze ook niet kwalijk te nemen. Ik denk dat de sociale en maatschappelijke gevolgen voor Den Hoorn nu nog wel meevallen, maar voor de toekomst maak ik me wel zorgen, want er ko men er steeds meer. Ik weet zo een aantal Hoornders die op leeftijd ko men en straks bijvoorbeeld naar Den Burg verdwijnen. Die huisjes komen straks leeg. Gezien het prijsniveau van de huizen moet ik nog maar zien of er straks jonge Hoornders komen te wonen.' Bejaardensoos 'Die overkanters die hier komen wo nen, dat zijn allemaal super aardige mensen', aldus Jaap Lap. boer en voorzitter van ZDH. Het zou m'n schoonmoeder wel mogen zijn. Het zijn mensen die hun leven lang hard hebben gewerkt en hier hun welver diende centen besteden aan een mooi huis. Dat respecteer ik. En ze doen erg hun best om aardig en be trokken te zijn. Ze gaan uit beleefd heid zelfs naar de toneeluitvoering. Enkelen zjjn zelfs onze vrienden ge worden. Maar ik denk dat ik met Ouwe Sunderklaas morgen toch maar ga speulen over de teloorgang van Den Hoorn. Het begon met hier en daar een recreatief opstal, maar nu komen er zoveel van die pensioen migranten. Deze mensen zijn alle maal op leeftijd en leveren voor de voetbalclub geen nieuwe jeugd. Ook de school heeft er niets aan. Jonge Hoornders trekken noodgedwongen naar Den Burg, omdat ze als het om het kopen van een huis gaat niet kun nen opbieden tegen deze mensen. Alleen de bejaardensoos wordt er beter van.' Ingeburgerd In Den Hoorn woont sinds twee jaar het gepensioneerde echtpaar Van der Staak. 'Texel is een mooi eiland. We hadden een vakantiehuisje aan de Tempeliersweg en na mijn pen sioen wilde we ons hier definitief ves- tiaen.' Het vinden van een geschikt huis kostte de oud-notaris de nodige moeite. 'We hadden zo onze speci fieke wensen. Dit huis voldoet er prima aan. Den Hoorn kenden we eigenlijk alleen van Klif 12. verder niet. Maar inmiddels zijn we hier wel goed thuis en kennen we al heel wat men sen van naam. De mate waarin je wordt ingeburgerd hangt voor een groot deel van jezelf af. We bezoeken uitvoeringen van de toneelvereniging en van de fanfare. Niet zozeer uit beleefdheid, maar ook omdat we het leuk vinden. En we gaan naar de su permarkt. Zo langzamerhand gaan we deel uitmaken van de gemeen schap.' 'Die opmerking op tv over die vermo gende immigranten, daar ben ik met echt van geschrokken. Men moet zich wel bedenken dat mensen zoals wij hier best wel wat besteden. Bij voorbeeld aan de innchtmg van het huis en we doen al onze inkopen op het eiland. We brengen inderdaad geen kinderen mee voor de voetbal club, maar in de buurt waar ik van daan kom wonen helemaal geen jonge gezinnen. Gelukkig zijn die er in de Herenstraat wel.' Het optrekken van minimale koop prijs voor woningen naar zes ton vindt hij een goeie suggestie. 'Ik denk dat dit wel in de lijn is met de ontwik keling van de huizenprijzen. Voor starters zijn er inderdaad onvol doende woningen. Maar ik denk dat als ze goed hun best doen om te zoe ken, ze best wel wat vinden.' Droomhuisje Paul Kuip van Texel Vastgoed vindt dat het effect van het optrekken van de ondergrens met moet worden overschat. 'De groep niet-econo- misch gebondenen bestaat uit drie categorieën. Overkanters die finan cieel veel armslag hebben en hier een droomhuisje te vinden. Die vang je niet met zo'n verhoging. Dan de groep oud-Texelaars die terug wil keren. Onder hen zijn er veel die met moeite een huis van drie ton kunnen kopen. Een verhoging maakt het hen onmogelijk terug te keren. Dat geldt ook voor oudere kopers wier be steedbare budget tussen de drie en zes ton zweeft. Die is niet omvang rijk. Als we nu een huis van een ton of vijf, zes aanbieden, gaat een vijfde van de brieven die we versturen naar de vastewal. Een deel van hen heeft hier echter een baan en is dus wél economisch gebonden De komst van pensioenmigranten heeft twee kanten, zegt S. ten Brug, voorzitter van de dorpscommissie van De Cocksdorp. 'Mensen van zes tig jaar of ouder die voor veel geld een huis kopen ontnemen jongeren de kans zich hier te vestigen. Er wonen hier nogal wat van dat soort mensen Zelf ben ik als oud-Texelaar een halve pensioenmigrant. Vergrijzing is een sociaal en maatschappelijk probleem aan het worden, zeker op Texel waar jongeren die gaan studeren naar de overkant vertrekken. Anderzijds zet ten pensioenmigranten zich hier vre selijk in voor de gemeenschap, in te genstelling tot jonge Cocksdorpers Wel begrijpelijk, want die moeten zich toch al te barsten werken Voor sport clubs maken ze wel tijd vrij, maar voor wat rustiger verenigingen, zoals de plattelandsvrouwen, dorps commissies en actiecomités zijn ze nauwelijks te porren.' Radio Texel/TV Texel: Stichting Lokale Omroep Texel, Postbus 178, 1790 AD Den Burg. Studio: Molen straat 4 (onder De Buureton). Dage lijks te beluisteren via FM 106.1Met muziek, achtergronden en actuele informatie over Texel. Studiotelefoon 312199. Dierenartsen: Keesomlaan 11, 1791 DA Den Burg, telefoon 312527. Spreekuurtijden, maandag en don derdag 18.30-19.00 uur Dinsdag, woensdag en vrijdag van 17.00-17.30 uur en op afspraak. Vorstverlet: Bouw: bij Th. Bakker, Sluyscoog 28, Den Burg, tel. 314174 of H. de Ridder, Witte Kruislaan 24, Den Burg, tel. 313288 Agrarische sector: Jos Bergman, Witte Kruislaan 22, Den Burg, tel. 312290. Oude kleding en schoenen: voor ontwikkelingslanden, inzameling via bak bij Buurtwinkel Ria Trap. Oranje straat 5 in Oosterend Belangenvereniging voor men sen met Aids en seropositieven: Meldpunt 0223 - 625400. Informatie contactgroep op Texel: J.A. van Oosterhout, Egmond aan Zee. tel. 072 - 5062862. Secretariaat Buddyproject: mevr. E. Zwagerman, Gouwe 56,1703 HP Heerhugowaard, 072-5721291. De 20-jarige Ingrid Saai uit De Cocksdorp heeft in Den Helder het diploma voor MEAO behaald. Zij volgde de richting Commerciële Dienstverlening. Momenteel is ze werkzaam bij Rabobank Texel. Sx Cjroen 2'warL-Jexels in bet harL, De 22-jarige Klaas Troost uit Den Burg is aan de Hogeschool IJsselland te Deventer geslaagd voor de studie richting Ruimtelijke Ordening en Pla nologie. 'Een mooie amberkleurige tint, een stijlvol aroma van eiken en vanille, waarover zich een bloemige geur van viooltjes, rozen en gegrilde amande len openbaart, culminerend in een warme, elegante en volle smaak die rijk is aan fine-champagne-karakte ristieken met een langdurige af dronk.' Deze omschrijving van een slokje cognac benadert de poëzie. Maar het was dan ook niet zomaar de eerste de beste eau-de-vie die zes tien Texelse restauranthouders dinsdagavond in Het Vierspan over de smaakpapillen lieten vloeien. Op uitnodiging van Jef Schuur (Bij Jef) en Eric Pekel (Het Vierspan) was een ver tegenwoordiger van de importeur van Rémy Martin naar het eiland geko men om de heren in te wijden in de geheimen van een goede cognac. Na alles te hebben verteld over de ge bruikte druiven, het destilleren en de jarenlange rijping op houten fusten, ging zijn koffertje open en werden de vijf soorten Rémy Martin ter beoorde ling aan de restaurateurs uit geschonken. Willem Ham was vol lof over de Louis XIII en bleek niet alleen een neusje voor malt-whisky's te hebben. 'Een mooie mahomekleur, zeer intens op de eerste neus, ik proef een beetje gember, hij prikkelt eerst de tong, wordt dan milder en het walnotenaroma is duidelijk aan wezig', zo kenschetste Ham het kos telijke goedje, dat met ƒ1.800,- per fles niet binnen ieders budget valt. 'Dat is frappant', zei de Rémy Martin man, 'u beschrijft de Louis XIII pre cies zoals onze keldermeesters dat doen.' Kennis vergroot de beleving en de waardering, en alle restaurant houders spraken van een mooie er varing. Niet iedereen zal investeren in een Louis XIII - er is inmiddels één kristallen fles met gouden etiket aan geschaft - maar gelukkig bleken ook de goedkopere soorten in de smaak te vallen. De kans dat binnenkort in de Texelse restaurants meer prach tige cognacs geschonken worden, is in ieder geval toegenomen. En dat is voor fijnproevers, die wel een paar centen over hebben voor een lang aanhoudende fluweelzachte streling van de tong, mooi meegenomen, zeker met het oog op de naderende kerstdagen. (Foto Bart Bosch) Naam Peter van Heerwaarden C.M.F. v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Simone Toorenburg Bob Ran Meivin Molanus Erik van Es Hilmar Hof Stefan Huisman A. van Tongelen Mevrouw Barhorst Omar Zijm Mw. W. van Benthum J. Leijen Marian Krotje Rob Kooiman Margriet Jonkergouw Emmy Boerhorst Cor Hin C. Broekman I.F.L. de Ridder-Robijn Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Dirk Leegwater Mw. S. Koopman-Grit Dirk-Jurjen Buijsman Remon Koster Patrick de Graaf Jorrit Koenen mw. T. Witte-de Vries Maaike Goënga Tobias van der Zee N. van Leersum Mara Hooyschuur Route Den Burg A Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C Den Burg D. Den Burg E. Den Burg F. De Zes. Bg HoutstrHoutwg., Witte Kruisln.. Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel en fase 3). Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog. Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog. Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw., Driehuizen, Akenbuurt, J. Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95. Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterw. Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w.. Stengw., Limietw. Eierland. Postw. 132 - 213, Oorsprongw., Hollandsew Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren, Meijertebos (Waalen)burgerdijk, Oost Spangerw Marsw., Kadijksw., Hallerweg, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg. Reijer Keiiserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland. Zuidhaffel 49 't Horntje. Pontweg 1 -68. Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82... Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëweg. Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk. Mienterglop vanaf 41, Bosrandw. v.a 516 31 21 17 Kogerweg 31 53 65 De Kaai, Genteweg 1-6 even 31 89 15 Hoornderw Hemmerw., Emmaln. 33. De Grie 31 96 53 Slufterweg/Zanddijk 3116 53 fit 31 25 73 31 55 79 31 20 38 31 53 26 31 37 39 31 53 33 31 40 30 31 51 76 31 44 78 31 04 43 31 27 63 31 93 20 31 79 36 31 63 44 31 89 30 31 39 56 31 55 17 31 55 17 31 79 08 31 63 62 31 60 26 31 63 24 31 83 07 31 84 03 32 29 76 31 43 75 31 95 82 31 42 16 31 55 41 (Advertentie) Den Burg A: Gollards/Samen Eén. Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even, Bmnenburg Burgwal, P. v Cuyckstraat Elemert. Gasthuisstraat 1-38 Gravenstraat, Groeneplaats Hogerstraat. Ada van Hollandstraat. Hollewal, Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39; Molenstraat. Molendwarsstraat Parkstraat. Schilderend 6 en 10. Stenenplaats. Vismarkt. Vogelenzang Warmoesstraat, West straat, Weverstraat, Pater Witteplein, Zwaanstraat Den Burg A1: „St Jan Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester. Schoorwal. Vaargeul. Golfslag, Vloedhin, Zeebries, Duinreep Den Burg B: Achterom. Bernhardlaan 50even en 63-121 oneven. Binsbergenstraat. Brouwer straat. Dri|verstraat. Marelstraat, Starkenburgh. Thijsselaan, Waalderstraat 45-86. Wilhelmma- laan 37- oneven 50-120 even. Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145 oneven en 60- even; W van Beierenstraat, Boogerd. Jan Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles, 48-76 Jonkerstraat Kogerstraat 59- oneven en 76- even, Lijnbaan Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even. Julianastraat Burdetstraat. Mr. Kraaistr. Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr. LieuwstrHof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven. Maricoweg, Schoonoordsingel. Waalderstraat 2 48 even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraal. Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg. Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even. Slingerweg 21-27 ebruari Maart ApRiL JU. Augustus Oktober fgoTcmbro December Januari 2001 L Uitgeverij/Drukkerij Langeveld de Rooy b v Spinbaan 6 LenR Kantoorvakhandel Parkstraat 10 Redactie Texelse Courant Warmoesstraat 45 Bruna Texel Weverstraat 17a

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7