Tweede veerdienst gaat toch van start Cjrocn "/wartsJexels 'in het harL, r°oprs-*acht' C°XTCa[m@b-J Texelse (23) overlijdt na verkeersongeval Allship Marine wil zonder subsidie varen CIV protesteert tegen ponton bij coöperatie Broers botsen op Zaandammerdijk Regels gebruik knalapparaten Ouwe Sunderklaas windt er geen doekjes om Vroege zeehonden Ouwe Sunderklaas rustig verlopen Concerten a'Capabel Muziekstuk KTF Ouwe Sunderklaas TEXELS E^COURANT vuurwerkfolder SUPER DE BOER Bruining Nikadel Vuurwerkfolder .I w goede W* ot Waar de £lM- Kleine buit voor inbrekers school Scheerapparaat weg na inbraak Ierse folk OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11438 DINSDAG 14 DECEMBER 1999 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,65, abonnementsprijs 58,60 per haJf jaar. Mlship Marine Project uit Bobeldijk brengt in samenwerking net de Helderse Rederij Waterweg komend voorjaar een «eerboot in de vaart, die een uurdienst gaat onderhouden lussen Oudeschild en Den Helder. Het schip, dat plaats biedt aan veertig passagiers, wordt momenteel gebouwd >ij scheepswerf Luit in Den Oever. Het is de bedoeling dat ie veerboot afmeert in de werkhaven ten noorden van de «isserijcoöperatie. De Coöperatieve Inkoop van Visserij- jenodigdheden (CIV) in Oudeschild maakt bezwaar tegen ie plaatsing van een ponton op deze plek. En over enkele naanden doet de rechter uitspraak over een procedure die feso heeft aangespannen tegen de vergunning. Hulpverleners ontfermen zich over de slachtoffers van het verkeersongeval op de kruising Staart-Westerboersweg. (Foto GMM> Timmorrrum) feso kan gerust zijn. Gedeputeerde Staten verlenen géén subsidie voor >en tweede veerdienst, schreef de Texelse Courant op 19 februari van jit jaar, nadat bekend werd dat het icheepsontwerpbedrijf uit Bobeldijk je gevraagde jaarlijkse bijdrage van [1,7 miljoen voor het onderhouden /an een openbare vervoersdienst niet jou krijgen. GS namen dit besluit ladat onderzoeksbureau Traffic Test concludeerde dat de 'waterlmer' voor weinig maatschappelijke meer- vaarde zorgt. De afwijzing van de )rovincie hield ook verband met een >proep van de gemeenteraad om jeen subsidie te verlenen. TVO peldde te vrezen voor valse concur- ?ntie en TVL dreigde zelfs de leden e adviseren geen accommodatie te erhuren aan gasten die geen ■ervoersbewijs van Teso kunnen la- en zien. Behoefte aanwezig )e afwijzing heeft er met toe geleid Jat Allship-directeur Sjouke Veenstra Je plannen waaraan hij al tien jaar .verkt heeft opgegeven. Integendeel. De behoefte is duidelijk aanwezig. 'A/e beschikken al vanaf 1994 over ■en 35-jarige bromfietser uit De ïocksdorp raakte gistermorgen ip de Zaandammerdijk gewond ian zijn been doordat een automo- lilist, toevallig zijn broer, zijn auto ip de weg probeerde te keren. )e automobilist, een 40-jarige Oost- render die richting Den Burg reed. ;ntdekte rond acht uur dat hij iets /as vergeten. Om dit op te halen Iraaide hij zijn auto, waarbij hij met !e linker voorzijde van zijn auto op de erkeerde weghelft kwam. Hij chepte daarbij de bromfietser, die sgen het wegdek smakte. De brom- ner bleef in de omheining hangen. In et Gemini Ziekenhuis werd gecon- iateerd dat de man inwendig been- stsel had opgelopen. De automobi- st bleef ongedeerd. De gemeente gaat regels opstellen «oor het gebruik van knal apparaten door akkerbouwers, die daarmee vogels en wild van hun hnd verjagen. Het college sluit zich aan bij de beleidsnota Knal apparaten van het Gewest. Boeren mogen overdag zes keer per uur en avonds vier keer per uur knallen. Het gebruik van de apparaten is in principe verboden. Agrariërs kunnen bij het college een ontheffing aanvra gen, waarin standaardvoorwaarden ««orden opgenomen Zo moet de afstand tussen het knal apparaat en een woning van derden minimaal 200 meter bedragen, en de atstand tot de openbare weg 50 me ier, Alleen tussen 7.00 en 21 00 uur mag geknald worden Per locatie mag eén apparaat worden geplaatst, dat maximaal vijf dagen op dezelfde plek mag blijven staan. Indien langer gebruik gewenst is, moet het appa- 'aat 200 meter worden opgeschoven. Pas na 30 dagen mag het gaskanon weer op dezelfde plek worden terug geplaatst. een vergunning en kunnen ook zon der subsidie een veerdienst onder houden. Alleen wordt die bescheide ner van opzet dan in eerste instantie de bedoeling was.' Rederij Waterweg krijgt de operatio nele verantwoordelijkheid voor de veerdienst. De samenwerking met dit Helderse bedrijf, eigenaar en exploi tant van onder andere sleepboten, dateert van anderhalf |aar geleden. De veerboot meert in Den Helder af aan de Paleiskade. Het met schroe ven aangedreven vaartuig, dat door Allship zelf is ontworpen, kan dank zij een topsnelheid van ruim 25 kno pen (circa 46 kilometer per uur) in korte tijd naar Oudeschild varen. Het casco is inmiddels klaar en Veenstra verwacht dat het schip komend voor jaar te water kan worden gelaten. De Terwijl het er overdag nog naar uit zag dat de laatste Ouwe Sunder klaas van deze eeuw een verregend festijn zou worden, haalden de weergoden zaterdag avonds bakzeil. En dat was maar goed ook; het niveau van de voor stellingen was gemiddeld goed, met flinke uitschieters naar boven, een grote variatie en met, zoals ge bruikelijk, heel wat steken onder water. In Den Burg waren burge meester Geldorp en de perikelen rond wethouder Eelman en de jutters voorname inspiratie bronnen, terwijl in de buitendorpen vooral lokale verwikkelingen wer den gespeuld. Het waren in Den-Burg met alleen de politieke kopstukken die werd gespeuld. De jubilerende Harry Hartog kwam aanzetten per fiets en wees er fijntjes op wees dat hij na al die jaren koffie onder het werk wel eens aan een jubileumborrel toe was. Het verbod om slootruigte te verbran den inspireerde tot een voorstelling bemanning zal bestaan uit twee per sonen. Problemen Van de aanvankelijke bedoeling om het schip vlakbij de ingang van de vissershaven te laten afmeren is Rijkswaterstaat wegens de toename van de pleziervaart, de bruine vloot en de omvang van de bietenschepen afgeweken. RWS verleende toestem ming om nabij de CIV-loods een ponton met loopbrug en afmeerin- richting aan te leggen. Een wijziging in de vergunning waartegen de vis- coöperatie bezwaar heeft aangete kend. Het bezwaar werd vorige week donderdag besproken tijdens een hoorzitting. CIV-voorzitter J. Daalder verwacht dat de verboot en het ponton problemen zullen veroorza ken. 'Want juist op die plek is de ruimte beperkt. Kotters moeten er bunkeren en er moet worden gema noeuvreerd.' Daalder verwacht dat de zuiging die ontstaat als de veerboot langs vaart, problemen kan geven, bijvoorbeeld bij het overpompen van brandstof, wat niet zonder risico voor het milieu is. Volgens Veenstra zijn de zorgen van de vissers over de vor ming van flinke golven en de zui gende werking van het schip mis plaatst. 'Een kotter heeft een waterverplaatsing van 400 ton, de Lees verder pagina 7 De 23-jarige Annemarie van der Fliert uit De Waal is vrijdag overle den aan de gevolgen van een ver keersongeval dat die dag om streeks 15.15 uur plaatsvond op de kruising De Staart-Westerboers weg. Haar vriend, de 24-jarige Henk Zoetelief, liep eveneens ern stig inwendig letsel op. Hij is vrij dag in kritieke toestand per heli kopter overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen waar hij zaterdag door het chi rurgisch intensive care team is ge opereerd. Zijn toestand is inmiddels stabiel. Het tweetal reed over de Wester- boersweg in de richting van Den Burg. Gehinderd door het laag staande zonnetje heeft de chauffeur vermoedelijk de auto over het hoofd gezien die hen vanaf rechts over de Staart, uit de richting van De Koog, naderde. Deze auto werd bestuurd door een 55-jarige Oosterender. Beide voertuigen botsten en kwamen in de naast de Staart en de Wester- boersweg gelegen sloten terecht. Het dodelijk gewonde slachtoffer be landde daarbij in het water, haar vriend werd uit de auto geslingerd. Geholpen door omstanders slaagden Wat vroeger dan gewoonlijk is de stroom op Texel gestrande grijze zeehondjes op gang gekomen. EcoMare heeft in twee dagen tijd drie jonge dieren opgevangen, die vrijwel zeker uit het Engelse kust gebied afkomstig zijn. 'We vragen ons nu af of dit zo door zal gaan. Normaal gesproken komen de eerste Engelse zeehondjes pas in januari', zegt EcoMare's Henk Brugge Brugge denkt dat de dieren door de stormen van de afgelopen tijd vroegtijdig in zee zijn beland en met de sterke stroming meegevoerd. 'Ik vermoed ook dat er erg veel jon gen geboren zijn.' De drie tot vier weken oude dieren zijn redelijk ge zond. maar sterk vermagerd. Wegen zeehonden van deze leeftijd normaal gesproken rond de'vijftig kilo, deze exemplaren zijn met zwaarder dan 14. 15 en 16 kilogram. twee politieagenten erin de vrouw op het droge te krijgen. Kort na aan komst in het ziekenhuis overleed ze aan haar verwondingen. De Oost erender slaagde er op eigen kracht in uit z'n auto te komen. Hij werd met hoofdletsel en een gebroken rib naar het ziekenhuis in Den Helder overge bracht en heeft de intensive care in middels kunnen verlaten. De verslagenheid in De Waal, waar beiden sinds bijna anderhalf jaar woonachtig zijn, is groot. Het onge val was voor de dorpsgemeenschap reden dit jaar geen Ouwe Sunderklaas te vieren. Onbekenden die in de nacht van donderdag op vrijdag hun slag dach ten te slaan in het voormalige LTS- gebouw aan de Emmalaan kwamen bedrogen uit. Twee geldbakjes in de kantine bleken het minieme bedrag van rond de dertig gulden te bevat ten. De schade voor de school was een stuk groter, omdat de inbrekers binnenkwamen door een dure thermopaneruit te vernielen. De Texelse politie is goed te spreken over het verloop van Ouwe Sunderklaas Bij een controle op rij den onder invloed hoefden geen be keuringen te worden uitgedeeld. Opstootjes waren er niet De politie moest alleen even optreden in de Parkstraat in Den Burg, waar een paar jongens uit baldadigheid plan ten uit plantenbakken trokken. F/7 is de naam van het Ierse trio dat zondag een optreden in Question Plaza verzorgt. Dat gebeurt in het ka der van de serie folkconcerten die er dit winterseizoen voor het vierde achtereenvolgende jaar worden ge geven. De muziek wordt voor deze gelegenheid gecombineerd met een kerstmenu Pagina 2 Al in de zomermaanden zijn ze be gonnen met repeteren, om zich op het 'moment suprème'zo goed mo gelijk te kunnen presenteren. De veer tien leden van a'Capabel verzorgen kerstconcerten in de RK kerk van Den Burg (zondag 19 december) theater De Kiekendief (donderdag 23 decem ber). Pagina 2 Het Koninklijk Texels Fanfarecorps laat ter gelegenheid van zijn 110-ja- rig bestaan een muziekstuk compo neren. KTF, dat deze respectabele leeftijd hoopt te bereiken op 7 sep tember 2001heeft hiervoor de inter nationaal vermaarde componist Jacob de Haan benaderd Pagina 2 (Advertentie) (jntw ^msrL Jttth Im bet b*ri_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: SMBlGC-rOWtmUH Daar kun je mee lezen en schrijven! ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEK- sticker maar wel gcltaen.'Nsccrü'.' Folder verkri jgbaar op Spinbaan 6. met ideeën voor alternatief gebruik, wees creatief met riet, leer riet- dekken! Ter demonstratie gaven twee speulers een innige demonstratie. Aan vindingrijkheid was geen gebrek. Om het getouwtrek tussen de jutters en het Texelse Museum in beeld te brengen, sjouwde een Kuiper en de jutters de complete reddingboot Joan Hodshon door Den Burg. Om aan het geschil een eind te maken werd de boot in tweeën gezaagd. Geïnspireerd door de opslag bestemming voor Flora ging een speuler verkleed als Jan Uitgeest. 'Joke, die heb ik allang in m'n zak', trok hij een jute zak met daarin de burgemeester achter zich aan. Haar incognito-verschijnmg gaf aanleiding tot een scherpe voorstelling. 'Je kan wel merken dat de burgemeester een vreemde is. Ze speulde afgelopen seumer al Ouwe Sunderklaas.' Onderwerp van spot was ook haar naam. 'Joke kop op, gel d'r op', de monstreerde een speuler de wi|ze waarop de burgemeester haar pro blemen hanteerde. Haar rol in de censuurkwestie kwam divei se malen terug. Veelzeggend was de met pleis ters beplakte mond van TC-journalist Harry de Graaf, die foto's nam van de boedelveiling van öe huisraad van de familie Eelman van Nieuw Leven. 'Leuker kunnen we het niet maken, wel makkelijker', luidde het commen taar van de belastinginspecteur. Een andere speuler herinnerde aan het brandweerverleden van Paul Eelman. 'Alles is weer gesust en geblust. Vol gende zaak deurwaarder.' Truus Klep Een tweetal had op een zaterdag middag de complete zendmast van Dutchtone in elkaar gezet, die naar wens kon worden gehesen en gestre ken. 'In de bollen zijn het geen gou den tijden, en dan ook nog onder Dutchtone lijden. Dacht ik een goede slag te slaan, ineens 55 duizend gul den naar de maan', viel te lezen. De aanstaande oprichting van een honk balclub in Den Burg sloeg op de hou ding van een aantal winkeliers tegen over stelende asielzoekers. 'Allochtonen moeten we niet, alleen Sinterklaas en zwarte Piet. Geld van Piet Stinkt met.' Ook het ondernemer schap van televisiebaas Jaap Dri|ver was onderwerp. Gezeten in een luie stoel voor de televisie werd Mr. Zap uitgebeeld. 'Moet ik nu films op tv kijken of naar de bioscoop?', stond een speuler in tweestrijd. Truus Klep verbeeldde een karikatuur van Els Whyte. Het bandje met de stem van Meta de Vries, dat aan boord van de veerboot is te horen, inspireerde meerdere geïrriteerde Ouwe Sunderklazen. Texels Eigen Skreeuw Omroep tim merde op tamelijk een luidruchtige wijze aan de weg. De voorstelling van een matroos die de informatie mon deling voordroeg, ging de mist in Hij was niet te verstaan. De Tesoband was ook onderwerp bij een voorstel ling op één van de weinige getrokken wagens. Vechtende rondvaartondernemers in Oudeschild, dopende gelovigen, een wethouder op de fiets met de burge meester achterop en straling in De Cocksdorp waren beelden uit het rijke Texelse verleden waaraan de GFT (Geheid Fictieve Toeristen) zich vergaapten. Een prachtige act die was geïnspireerd op de toekomst visie van de VW. Een wandelende kerstboom was op weg naar de Groeneplaats. Schaduwraad Meerdere keren gespeuld werd de graaswedstrijd in de duinen bij De Nederlanden. Zo liepen er onder an dere een Drentse Drol en Texelse Trut rond. 'De schaduwraad weet wat er speult', trad het instituut (incognito) in de openbaarheid. Onderwerpen waarover werd gestemd: media training voor de burgemeester, een tippelzone aan de Burgwal en koffie bij de boer (maximaal acht zitplaat sen). Van de partij was ook een schaduwjury. De vraag van Hans Roeper voor prostitutiebeleid, gaf verschillende prostituees aanleiding de straat op te gaan. 'Prostitutiebeleid nog in de pen, neem ons zo lang het nog ken.' Twee indianen bezongen de witte hekken op het land langs de Hoorn- derweg. 'Wat eens zo mooi was, komt niet meer.' Uitsluitend senioren waren van de partij op de bijeenkomst voor nieuwe Texelaars. 'Gratis openbaar vervoer hoeft niet, we hebben toch geld zat.' Het overladen van passagiers van de ambulancedienst, zoals dat recente lijk bij de boot gebeurde, werd in Den Burg op tamelijk hardhandige wijze nagebootst. Confronterend was een kooi met daarin een veehouder De afslankbedrijven bleven niet onbe sproken. 'Zonder gezweet een slanke reet.' Een speuler met een matten klopper deed aan anale reflexologie. De leus: Vergunning binnen handbereik/ sloeg op de bouw- aanvraag voor de reiki-praktijk, waar bij een gestresste wethouder Schilling door een therapeute met grote handen werd overgehaald. Uitslagen Den Burg Jeugd" Enkelingen. 1 Lieveheersbeestje (Sommeltjesbos). 2. Zendmast 3 Dutch Tone. Paren. 1 Melkrobot2 Ambulance Dienst. 3 Schapen Groepen: LSommeltjes-pad. 2. Ambulance Dienst, 3. Waar zijn de spullen?(Waalderschool) Volwassenen Enkelingen: 1 Kerstboom. 2. Boer in de nor. 3. Pieternell Paren/trio's. 1. Stem op de boot. 2. Wildwest aan de Hoorn- derweg, 3.Villa Reiki. Groepen 1 Geheel Fic tieve Toeristen, 2. Schaduwraad. 3 Boedel scheiding Musea Folklorebeker: Harry van de plantsoenen Er zijn nog wat bekers blijven staan Die kun nen deze week worden afgehaald bij de klantenservice van de Hema. De katers van de dronk zijn verdwe nen. Wat rest is de tevredenheid over een geslaagde Ouwe Sunderklaas. De Texelse Courant blikt terug met uitgebreide verslagen en heel veel foto's. Pagina 4, 5 en 7 De bewoners van een huis aan de Schorrenweg bij Oosterend kregen afgelopen weekend te maken met een inbraak. De ruit van de badkamer werd ingegooid, waarna de dieven een scheerapparaat meenamen. Zij hebben hun slag geslagen tussen zaterdagmiddag en zondagavond 18.00 uur. Deze voorstelling over het boek van Beemsterboer viel in Den Burg in de prijzen. (hoto March I trainen) Hulp aan Kosovo De Texelse werkgroep van de stich ting Hoop voor Albanië werkt mee aan een hulpactie om hulpgoederen naar Kosovo te sturen. Bedoeling is om onder meer babypakketten sa men te stellen en deze al in januari naar de noodgebieden te transporte ren. Pagina 2

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1