L" mag Hoornders en hun toekomst Sommeltjes favoriet bij jeugd TEXELSE 7 couRANT Straatmusea en de gjote wejeldkampioen Speuler beoordeelt Durper huiskamers Modder teistert mountainbikers Slecht weer eist tol in Oudeschild Veerdienst Frits Langeveld inspireert De Koog Actie Zuinig Stoken GAS DINSDAG 14 DECEMBER 1999 De komst van het nieuwe millen nium en de activiteiten die de plaatselijke feestcommissie daar voor op touw heeft gezet, vormden met afstand het favoriete onder werp van de speulers in Den Hoorn. Ook de jury kon daar niet onderuit. Alle winnaars bij de vol wassenen én de jeugd - of het nu de enkelingen, de kleine groepen of de groepen betrof - refereerden wel op de één of andere manier aan de toekomst van het dorp. De deelname was in alle geledingen heel behoorlijk. Kennelijk hadden de deelnemers zich met laten afschrik ken door het slechte weer, óók niet bij de enkelingen, waar van oudsher nogal wat mensen bij zijn die pas op het laatste moment besluiten mee te doen. Bij de jeugd was de variatie aan on derwerpen relatief groot. De restau ratie van de kerk werd uiteraard ge speeld, evenals de vestiging van de burgemeester in het dorp. Maar ook de paddestoelbedreigénde suiker bieten van Niek Kuip trokken aan het publiek voorbij en de witte hekken aan de Hoornderweg ontbrak even min. Inspelen op de actualiteit deed een waarzegster, die kennelijk het artikel over de pensioenmigranten in de Texelse Courant van de dag er voor had gelezen. In haar glazen bol zag de vrouw allerlei doembeelden. Zo zou ZDH worden opgeheven, waarna voorzitter Jaap Lap zoveel vrije tijd zou krijgen, dat hij zich als projectontwikkelaar zou storten op de bouw van een gloednieuw bejaardenoord. Bij de grote groepen ging de eerste prijs naar het grootste gezelschap, dat alvast vooruitliep op het leggen van een stoep met de na men van de huidige inwoners van Den Hoorn. Topper was een voorstel ling van het duo dat de Hoornder van de eeuw koos. Genomineerd werden onder anderen Jan Veeger, Willem Ham en Jaap Lap, maar verkozen werden ze niet. Dat gold ook voor Joop Groeskamp, die een econo misch vluchteling werd genoemd, omdat hij na een verblijf op Sint Maar ten toch terugkeerde. De keuze viel uiteindelijk op Ouwe Sunderklaas zelf, die nooit ook maar één jaar had overgeslagen. De actie waarbij de Hoornders een brief schrijven aan de mensen die over honderd jaar op hun adres wo nen, al dan met in combinatie met het leggen van de stoepstenen met na men, had bij de volwassenen velen op een idee gebracht. De eerste prijs bij de grote groepen én de Goëngaprijs, voor de origineelste voorstelling van de hele avond, wa ren er voor de archeologen die over honderd jaar opgravingen doen op het Hoge Achterom, waar dan nog slechts de ruïne van de kerk overeind staat en dat samen met de Hogeberg het enige stuk Texel is dat nog boven zee uitsteekt. Steeds wanneer ze een brief of een stoeptegel hebben ge vonden met een naam erop, raadple gen ze de 'vierde herziene versie' van de Kroniek van Den Hoorn, om op die manier te zien wat er is geworden de betreffende Hoornder. Het leverde een aantal hilarische vondsten op. Zo zou paviljoen Paal 9 over een eeuw vier kilometer verderop in zee liggen en 'is een schip onlangs vastgelopen op de tapkast'. De pensioenmigratie zorgde bij de volwassenen voor een groot aantal voorstellingen. Ook hier vielen som bere voorspellingen te beluisteren, Brieven aan de Hoornders van 2099 werden overeen volledig vergrijsd dorp, maar er waren ook andere geluiden. Een speuler waarschuwde dat het 'stienenpikken', het gooien van ste nen naar vreemdelingen, niet weer in ere mocht worden hersteld. Een groep, de Big Sisters, vond dat alle kritische Hoornders maar gelijk met de brieven in de kerk moeten worden gemetseld. In een andere voorstelling kregen de nieuwe inwoners een ex cursie onder leiding van Piet Schneider, om op die manier kennis te maken met markante Hoornders en Hoornder gebouwen Aardig wa ren ook de examenvragen die in twee voorstellingen naar voren kwamen en die de pensioenmigranten moesten kunnen beantwoorden om te worden toegelaten te worden in het dorp. Ze slaagden geen van beiden, wat ge zien de moeilijkheidgraad geen won der was. Zo moest één van hen vijf ingemetseld In de kerk. Hoornders uit de recente geschiede nis met de voornaam Sieme noemen, zonder daarbij van een achternaam gebruik te maken. Verder dan Sieme Kontjê en Sieme Dakgoot kwam hij niet. Uitslagen Jeugd. Enkelingen. 1 Waarzegster. 2.Kerkto ren Kleine Groepen: 1 Hoornder van de eeuw 2.Brieven 1999/2099; 3,Snoepies van Den Hoorn. Grote groepen: 1 .Stenenactie 1999/ 2000; 2.Schoolbijdrage. Mevrouw Bothofbeker (origineelste voorstelling) Hoornder van de eeuw Volwassenen. Enkelingen. 1.Vadertje Tijd; 2.Pensioenmigrant met examenvragen. 3.Jaap Dijker schrijft boek over DEK Kleine groepen 1 Big Sisters; 2.Snoepwinkeltje; 3.Kraaien van de toren Grote groepen. 1 Den Hoorn 2099. 2.Toekomst Den Hoorn; 3 Monniken met klok kenspel. Prijs firma Goënga (origineelste voor stelling). Den Hoorn 2099. Prijs Klif/Naalrand (ongineelste enkeling) Vadertje Tijd. VooRuyt- beker (aanmoedigingsprijs voor OSG-jeugd): Snoepwinkeltje Er was dit jaar in Oosterend het no dige voorgevallen; dat bleek wel uit de verschillende voorstellingen. Slechts weinigen hadden zich tot één onderwerp beperkt. Terwijl in Hannekes Klepsalon in de Peper straat alle dorpelingen, hun eigen aardigheden en alle nieuwtjes uit en te na werden besproken, deden op de verlichte plaatsen in het cen trum van liet dorp meerdere straat musea den volke kond van de wederwaardigheden van hun dorpsgenoten. Opvallend was daarbij het aantal grotere voorstel lingen. Wellicht verdreven door het slechte weer van de namiddag, hadden de enkelingen, degenen die doorgaans op het laatste moment hun spel be denken, bestoten eens een jaartje over te slaan. Het waren voorname lijk de spelers die veel werk van hun voorstelling hadden gemaakt die het jammer zouden vinden als ze door het weer hadden moeten afhaken. Het was ook het weer dat de beslis sing had ingegeven de jeugd alleen binnen te laten spelen. Onwennig lie pen de jeugdige spelers en de vele toeschouwers daarbij door elkaar in De Bijenkorf. Misschien was het het felle licht, maar de echte Sunderklaas-sfeer wilde daarbij met echt komen. Een aantal voorstellin gen was bovendien duidelijk 'op bui ten' geschreven en kwam in de toch wat beperkte ruimte van het dorps huis met geheel uit de verf. Zowel bij de jeugd als bij de volwas senen was het Oosterender straat museum - of afgeleiden daarvan - duidelijk favoriet. Zelfs het idee om In Texelse noordelijkste dorp voer den 60 oudere speulers 21 voor stellingen op. De burgemeester, eenden en de viool van Gerhard Smeenk keerden meerdere malen terug. Het aandeel van de speulende kinderen bleef met 31 speulers en zeven onderwerpen onder het gemiddelde. De jury liet zich lovend uit over de kwaliteit. De Sommeltjes en de eenden spron gen eruit. Zoals gebruikelijk werd hier gespeuld in de huiskamer. Reden voor een Ouwe Sunderklaas de speeladressen op speulvriendelijkheickte>beoordelen. Het tijdelijke verblijf yah de'burge meester in De Cocksdorp, in combi natie met haar incogmto-optreden, was een dankbaar onderwerp. De jeugd maakte er een quiz van en een andere groep nam er een drietal Cocksdorpers mee op de hak. Bij de paren prees een enthousiast duo pin automaten aan. Een ander stel bracht de gestolen viool van Smeenk irt beeld. Een zeer jonge enkeling kwam met vreemde vissen, die in de Roggesloot waren aangetroffen. Het afslankbedrijf in het dorp werd op verschillende manieren uitgebeeld, al dan met in combinatie met een ander onderwerp. Menig Durper trad met zijn of haar (on-)hebbelijkheden en onderlinge meningsverschillen naar buiten. Het interview met de burge meester, de fluisterende bomen (die alle dorpsnieuwtjes horen), de con troleur van de gemeente die de re clame borden bij rijwielverhuurder Veldman inspecteerde en de dorpse ondernemers waren daarvan voor beelden. Gespeuld werden ook meer algemeen Texelse onderwerpen, zo als de discussie rond het vliegveld, de aanpak van de milieuproblematiek (een beter milieu begint bij jezelf, o Texelaars!) en het verdwijnen van de zwart-witte koeien. Een originele vondst was de huiskamerbokaal, in gesteld door een speulster die niet zichzelf liet beoordelen, maar de huiskamers langs ging om deze op speulvriendelijkheid te jureren. De speulers waren zeer actief op het gebied van aankleding. Bij de fluiste rende bomen werden de huiskamers omgevormd tot een bos. Maar ook een ingenieus vliegtuig, futuristisch ogende stralingspakken, een kolos sale Sloggislip, kunstzinnige violen, een troep eenden, diverse afslankbedrijven en een heuse brandweerauto waren sterke staaltjes van huisvlijt. Uilslagen Jeugd. Enkelingen 1 Vreemde vis sen ih de Roggesloot Paren- 1 Dorper pin automaat. 2 Viool van Smeenk Groepen: 1. Eendjes in de Roggesloot 2. Sommeltjespad, 3. Wie van de drie is de echte burgemeester? Volwassenen: Enkelingen 1Vreemde vissen in de Roggesloot. 2. Huiskamerbokaal. 3 Reclamebordencontoleur Paren. 1. Violen, 2. Burgemeesterinterview. 3. Bouwgrondindustrie (Waar moeten we wer ken?) Groepen: 1 Fluisterende bomen, 2. Wereldbol in evenwicht, 3. Brandweer. De ongmaliteitprijs viel de Huiskamerbokaal ten deel. terwijl de overallprijs voor de meeste pun ten bi) de violen kwam Dat de vernielingen aan het Sommeltjespad de kinderen aan het hart gaat, bleek uit het grote aantal keren dat dit thema door jeugdige spelers in Den Burg werd opgevoerd. Liefst vier groepjes stelden het vandalisme aan de kaak. Goede 'tweede' waren de sloop van St. Jan en het optreden van burgemeester Geldorp, die ei gengereid handelen (censuur, Flora) werd verweten. Daarbij was de hand van de ouders overduide lijk merkbaar, want de kans dat zoveel kinderen spontaan met po litieke kwesties op de proppen komen, is toch wel erg klein. Dat de invloed van ouders wel eens te ver kan gaan - of juist tekortschiet, wie zal het zeggen - bleek tijdens de act van een Texels A-team, dat al schietend uit een auto sprong om winkeliers te bevrijden van stelende allochtonen ('Die jatters moeten we pakken!'). Een onderwerp met een racistisch of op zijn minst stigmatiserend luchtje, is natuurlijk met erg geschikt voor jonge kinderen Toen een toeschouwer de begelei dende ouder daarop aansprak, zei deze: 'Maar het is toch Ouwe Sunderklaas!?', alsof dat feest alles rechtvaardigt en opvoedkundige be langen volledig opzij zet. Maar afgezien van dit incident viel er veel te genieten. Spectaculair was de ambulance die vanuit de verte met zwaailicht en sirene op hoge snelheid aan kwam rijden om een levensechte gewonde op te pikken en er weer als een speer vandoor te gaan. Een an der groepje gebruikte brancard, ge wonde en reuzelinjectienaald om hetzelfde thema uit te beelden, waar bij minister Borst met een handtas vol geld rondging. 'Of zorgt de injectie van Van de Wetering voor de nodige verbetering?', vroegen de jonge speulsters zich vervolgens af. Het speulen kwam wat traag op gang, maar daarna ontstond een lange wachtrij voor de juryposten. Fraai uitgedoste en geschminkte kin deren speelden een grote variëteit aan onderwerpen. Groot was het contrast tussen de rasechte, assertieve-acteurs-in-de-dop en de soms aandoenlijk-verlegen kinderen, die met een beteuterd gezicht naar de grond staarden en ondanks aan sporingen van hun ouders de kaken stijf op elkaar hielden. Dat was niet het geval met de kinderen die luid in koor hun juffie voor de klas antwoord den en het gebrek aan lesmiddelen hekelden. Nu de scholieren van de Waalder IJskaschool elders zijn on dergebracht, vroeg juf: 'Krijgen zij ook spullen mee?' 'Nee! Nee! Nee!' Bij zondere vermelding verdienen de Drentse en Texelse schapen die op uitgerold kunstgras graasden, de acteerprestaties in de boek presentatie 'Effies Tessels Ghnneke', de spoken van Sonnevanck en de De foto's van Ouwe Sunderklaas werden gemaakt door: Robert van den Bent (De Cocksdorp), March Heijnen (Den Burg), Bert Ko ning (Oudeschild), Pip Barnard (Oosterend), Bart Bosch (De Koog) en Joop Rommets (Den Hoorn). bakkerij Het Gouwe Boltje om te bou wen tot crematorium ('heel dood ƒ4000', 'half dood ƒ8000,-') was op deze televisie-uitzending geïnspi reerd. Het voordeel dat bij een 'straat museum' meerdere onderwerpen aan bod kunnen komen, was voorde toeschouwers vaak juist een nadeel. Veel van de voorstellingen vroegen enkele minuten onverdeeld de aan dacht, wat in de smalle straatjes van Oosterend, waar toeschouwers en spelers door elkaar lopen, met altijd meevalt. Anders was het met bijvoor beeld een trouwe kerkganger die - indachtig het woord van de dominee - alle aanwezigen (desnoods meer malen) de hand schudde. Bij de jeugd was het overigens een solexrijder die zich als 'gjote wejeldkampioen' pos teerde, die het in het geheel zonder spel of tekst afkon. Van een heel an dere orde was de eenzame speler die het steeds weer presteerde uit het aanwezige publiek een Oosterender drumband samen te stellen Veel aanwezigen beleefden zichtbaar ge noegen als 'ad hoc'-speler. Tegen de tijd dat de jeugd zich naar het dorpshuis begaf, was het weer opgeklaard en - buiten een enkel buitje - bleef het de hele avond ver der droog. Daardoor kwam het spel misschien wat later op gang en bleef het aantal (volwassen) spelers iets achter bij voorgaande jaren. Aan pu blieke belangstelling ontbrak het ech ter niet. En door het verdekt opstel len van de jury en het nog ieder jaar toenemend aantal lichtpunten, werd het spel mooi over Kerk- en Peper straat verdeeld, zodat iedereen volop van de hoge kwaliteit van het gebo- dene kon genieten. Uitslagen: Jeugd: enkelingen: 1 Huis van Willem de Kort (Jelmer Barhorst), 2 De gjote wejeldkampioen (Mike Brouwer), 3 De kinder wagen van Marjan Brouwer (Linsey Blom). Pa ren Enk van der Spek (Charlotte en Manon Daalder); 2. Ouwe koek (Anna en Sara Marije Trap); 3. Country-dansen (Rob en Hanneke Legierse). Groepen; 1 De verplaatste brieven bus (Nienke Kruithof. Kimberley Houwing en Maria Trap); 2 De cameraploeg van Immie (Mant, Jesse en Mees Rutten). 3. Dorp tegen dorp (Ferry van der Vis, Marilyn Brouwer en Robbin Abma). Eervolle vermelding: Dirk Schagen Volwassenen: enkelingen 1 Drumband; 2. Kerkganger, 3. Ankie. de beheerster van het dorpshuis Paren 1 Hanneke's Klepsalon; 2. SOW-fiets. 3. Vogelaars Groepen. 1Bakkers oven te koop. 2. Vrouwendag; 3. Straatmuseum Oosterend prachtige melkrobots ('Oh wat heer lijk melken wij..'). Soms is het grappig als er iets mis gaat. De vogels die met landbouwgif besmet zaad aten, bleven maar door eten. totdat de boer riep: 'Hee, je moet nu doodvallen hoor!' Perfect was de Sommeltjes-voorstelling waarbij eerst een pad van bladeren werd uitgestrooid en bomen en pad destoelen werden geplaatst, die daarna door onverlaten werden ver meld. Het was een heuse toneel voorstelling. waarin ook nog werd gezongen. Dit gezelschap kreeg te recht de eerste prijs. Stralingsgevaar in De Cocksdorp. Onder uiterst natte omstandighe den werd zaterdag in de Dennen een ATB-wedstrijd gehouden. De wedstrijdleiding van de organise rende wielervereniging toonde cle mentie met de deelnemers en kortte de race in. Desondanks wa ren de meesten van hen na afloop maar moeilijk te herkennen. In de A-poule nam Jordy Vinke direct na de start de leiding, maar na enkele ronden wist Jan Zijm toch weer aan sluiting te krijgen en zelfs de leiding over te nemen. Op het laatste rechte eind probeerde Vinke zijn opponent nog te verrassen, maar Zijm weigerde te buigen. Erwm Goënga werd derde, Theo Boom legde beslag op de vierde plaats. Bij de B-rijders kwam Adriaan van Rijsselberghe al snel aan de leiding. In tegenstelling tot Vinke fietste hij onverdroten naar de winst. Joost Hoogenbosch eindigde vóór Mark Boerse als tweede. Ook bij de jeugd tot en met 12 jaar was er succes voor een Van Rijsselberghe. Dorian won de strijd over vier ronden. Charly van Beurden en Thomas Boom reden zich even eens in de pnjzen. Bij de jeugd tot en met 14 jaar wist Pim Lexmond Marcus Bakker gedurende twee van de zes ronden te volgen Daarna moest hij toch capituleren. Simon Keizer bleef hij wél voor. Natuurlijk had ieder dorp te maken met het slechte weer, maar in Oudeschild, zo vlak onder de dijk, eisten harde wind en striemende regenbuien toch de meeste tol. Gevolg was dat de organisatie be sloot het spel van de kinderen van de straat naar de sportzaal achter dorpshuis 't Skiltje te verplaatsen, 's Avonds bleef het droog, maar moesten de speulers fjun voorstel lingen in het duister afwerken, omdat de feestverlichting het 's middags had begeven. Bouw lampen, die inderhaast aan de be woners langs de route waren uit gedeeld, boden nog enige uitkomst. VERVOLG VAN PAGINA 1 veerboot slechts tien procent daar van. Wie veroorzaakt er dan zuiging?' P. van den Berg, raadsman van de CIV, koestert geen al te hoge ver wachtingen van het advies van de hoorcommissie aan RWS. 'Gelet op de vragen die door eén van de leden van de commissie werden gesteld, concludeer ik dat hij met onder de indruk was van onze argumenten.' Onlogische plek Daader vindt het onbegrijpelijk dat de belangen van de visserij in zijn ogen ondergeschikt zijn aan de belangen van de rederij. 'Het is een zeer onlo gische plek. Zo'n veerboot hoort geen passagiers in de werkhaven af te zitten, maar bijvoorbeeld ergens bij Havenzicht.' In het op handen zijnde herinricht ingsplan voor de haven is de veer dienst tot dusver niet genoemd. De plek ten noorden van de vis- coöperatie wordt volgens de teke ning in gebruik genomen voor het afmeren van kotters. Op de vraag waar de veerdienst dan zou moeten afmeren, wil Veenstra niet vooruitlo pen. 'Laten we eerst maar eens gaan varen en ons dan met de plannen gaan bezighouden. Want daar is al zoveel over gezegd.' Voor wethouder Peter Bakker, die zich bezig houdt met de herinrichting van de haven, komen de concrete plannen van Allship als een verras sing. 'Als gemeentebestuur hadden we wel een politieke ingang om tegen de subsidie te protesteren. Die heb ben we nu niet. Als Rijkswaterstaat de vergunning heeft verstrekt, zullen we daar rekening mee eten houden. Want als we de haven overnemen, waar we overigens met om zitten te springen, doen we dat met de lusten en de lasten.' Inzake de vergunning aan Allship, heeft Teso nog een procedure lopen bij de rechter. Toen de vergunning werd verleend, tekende veerdienst Teso hiertegen bezwaar aan, Direc teur Rob Wortel: 'De bereikbaarheid van Texel is het meest gebaat bij een monopolistische veerdienst.' Toen RWS de veerdienst niet als belang hebbende erkende, stapte de veer dienst nqar de arrondissements- rechter. Die stelde Teso in het gelijk, maar draaide het besluit met terug. Ook in hoger beroep stelde de rech ter Teso in het gelijk. Maar RWS vond de rol van de veerdienst als belang hebbende niet afdoende om vergun ning te onthouden Dat was reden voor Teso om opnieuw naar de rech ter te stappen. Deze zaak komt over enige maanden voor. De beslissing om binnen te speulen, pakte 's middags goed uit. In het ver leden haalden de kinderen een num mertje op bij het dorpshuis en gingen ze de straat op om op in de nabije omgeving hun voorstelling te doen. Wanneer ze vervolgens weer terug keerden in 't Skiltje, zat dat meestal al behoorlijk vol volwassenen die al vast van het sfeertje aan het proeven waren en raakte de jeugd wel eens in de verdrukking. De organisatie had dat probleem onderkend en de spe ciale vloer in de spcit::aal aange bracht, met het idee dat de kinderen daar na afloop rustig hun feestje zou den kunnen vieren. Nu kwam het prachtig uit dat de zaal al gereed was en verdeelde ook de jury zich over het gebouw. De opkomst was met 95 speulertjes prima, beter nog zelfs dan vorig jaar. De kwaliteit was hoog en de onder werpen waren verrassend. De jury merkte op dat er ieder jaar minder clowns en prinsesjes zijn en méér 'echte' speulertjes. Weinig onderwer pen waren favoriet. De gerestau reerde molen in het dorp werd ten tonele gevoerd, evenals de ruzie tus sen de rondvaartondernemers, het nieuwe schoolplein en de gestopte melkman Joop Eelman. Eén speulertje ging rond met een foto boek en vroeg iedere toeschouwer 'Van wie ben ik er ien?', een verwij zing naar een geliefde rubriek in het dorpsblad. Ook geïnspireerd door het dorpsblad was de groep die Kees en Riet Slaman speulde, het echtpaar dat nooit één Ouwe Sunderklaas overslaat en om die reden was geïn terviewd. Een hoogtepunt vormden ook de kinderen die zich hadden ver kleed als mosselen, verwijzend naar het perceel dat dorpsgenoot Dirk Slik is toegewezen. Wie van ze zou eten, zou dat al gauw merken in bed, aan gezien het eiwitrijke zeebanket potentieverhogend werkt, aldus het groepje. De GO-bokaal, voor de ac- tueelste act, was voor de groep die de een paar uur eerder gesneuvelde feestverlichting als onderwerp had. Ook bij de volwassenen was er aan dacht voor de rondvaartondernemers en de 'viagrapil van Skil' van Dirk Slik. De plannen voor een vernieuwde haven ontbraken met, maar voor het overige waren het toch voornamelijk de 'kleinere' nieuwtjes die voor de inspiratie hadden gezorgd. Heel fraai was 'de groenbarbaar', gebaseerd op dorpsbewoner Marcel Bakker die zijn zoon opdracht gaf een boom voor zijn huis te kortwieken en vervolgens de politie op z'n dak kreeg. Zijn huis kamer was bijna op ware grootte nagebouwd en ook de boom had in een bos niet misstaan. Minder grootschalig was het beurs- bankje dat de gemeente in het dorp wilde plaatsen, maar dat niemand voor z'n deur wou. 'Ze kieke me frete van het bord', zou één van de bezwaarmakers hebben gezegd en dat werd dus nog eens dunnetjes nagespeuld. De originaliteitsprijs was er voor het paar dat het drama bij Joop Sikkeleras in herinnering riep, bij wie elf kippen en een geit werden dood gebeten door een losgebroken hond. Het duo deed voorkomen alsof de dieren niet waren afgevoerd voor de destructie, maar in de vrieskist be land en dat nu de tijd was gekomen om ze uit te venten. Van het geitje was er alleen een foto, maar de kip pen waren veranderd in geplukte bouten en bovendien voorzien van de namen van bekende Oudeschilders. Hét hoogtepunt volgens velen was 'Piet de Vries', die samen met zijn broers de kotter heeft verkocht en bij de PTT is gaan werken Hij had voor alle toeschouwers wel een poststuk bij zich en dat varieerde van een blauwe brief van de belastingen tot een erotisch tijdschrift van een post orderbedrijf. Als klap op de vuurpijl bleek hij onderin zijn postzak nog een maaltje slippies te hebben om aan de man te brengen. Uitslagen Jeugd. Enkelingen: 1 Van wie ben ik er ien?: 2 De ouwe kar van Eric; 3 De nieuwe molenaar Paren 1 Molenmix. 2.Attent/Spar. 3 Joop z'n laatste ronde Groepen-1 Kees en Riet Slaman, 2.IJsclub of skeelerclub? 3 Havenruzie. GO- bokaal (actualiteitspriis) Lampje van de GO Volwassenen. Enkelingen: 1. Postbode Piet de Vries, 2.0osterpan Dirk Slik; 3 Heftruck. Paren. I.Traanroeiersmeel; 2 Fup Krijnen en Willem Gieles; 3 De bankies van Skil. Groepen 1 De groenbarbaar 2 De Zeester; 3.Dorp-tegen- dorp GO-bokaal (originaliteitsprijs): 1 Elf dooie kippen en één geit Skiltjebokaal (actualiteits- prijs): Oude motorenmuseum Als Frits Langeveld zijn horecazaken in De Koog heeft verkocht, zal het in de badplaats een hele opgave wor den om geschikte speul-onderwer- pen te bedenken Net als voorgaande jaren waren de acties van 'De Beer' tegen collega-ondernemers de vruchtbaarste inspiratiebron voor de Kogers, die dit jaar overigens royaal uitpakten met creatieve en fraai vormgegeven vondsten. De jutters van Flora, slagerij lepe de Boer en openbaar-toiletperikelen waren de terugkerende thema's, die vorig jaar ook al speelden. De Berlijnse muur is dan wel geval len, maar in De Koog dreigt een nieuw ijzeren gordijn het dorp in tweeën te splitsen. De passage van Mantje zal het noordelijke deel van de Dorps straat laten verloederen en het zuide lijke deel verrijken. Deze 'Langeveld- doctrine' werd treffend verbeeld door een grenspaal die aan het voormalige Checkpoint Charlie deed denken. Opschriften als 'U verlaat De Koog Noord' en 'Ich bin ein Koger' trokken parallellen met het Berlijn van voor 1989. Wie Langeveld wilde steunen in zijn protesten kon even verderop terecht bij 'Cafetaria Be(er)zwaria' waar dagvaardingen en klachten formulieren verkrijgbaar waren en de plannen waartegen Langeveld zich de afgelopen jaren heeft gekeerd, als snacks op het menu stonden. Mocht Langeveld het klagen beu zijn, dan hadden een paar schaars geklede dames al een nieuw baantje voor hem in petto: 'De Beer als pooier wel okee, daarom lopen wij in de tippel zone ('Le Bééry'mee.' Minder vrien delijk was de speuler die hem 'de grootste zak van De Koog' noemde en door de jury met de eerste prijs werd beloond. Een tweede prijs was er voor Hans Bakker, die de teloorgang van het dorp door een te ver doorschietend toerisme en toedoen van specule rende makelaars hekelde. 'Kroegen en winkels, dat is ons lot, en zo gaat de hele Koog kapot', stond er op het dak van Het Witte Huis van Jopie van Bill, dat volgens de speuler weldra onder de slopershamer zal verdwij nen. Jan van Beek, dé topsporter en Dorp- tegen-Dorp-held van De Koog, werd geëerd door een handelaar, die zijn zaad aan de vrouw probeerde te brengen onder het motto: 'Met het zaad van Jan van Beek, kweekt u zo een nieuwe topatleet' Misschien dat over een aantal jaren een kloon van de dit jaar gestopte veteraan de voet ballers van De Koog naar overwinnin gen zal leiden. En mogelijk staat dan een Noorse, Surinaamse of Poolse dame - die even verderop door huwelijksbureau Brink 15 in de aan bieding werden gedaan - haar kind langs de lijn aan te moedigen. Acht spelers wisten geen onderwerp te bedenken en kwamen er eerlijk voor uit dat zij puur voor een tweede of derde prijs gingen: een smakelijke worst. Gehuld in een enorme stoffen worst, waar hun varkenskoppen bo venuit staken, trokken zij al hossend door de Dorpsstraat. De jury toonde geen enkel mededogen en gaf hun de eerste prijs: een beker. Jeugd: Enkelingen: 1 Beeld Lubertischool; 2 Spaarvarken; 3. Big Brother Paren: 1. Jury; 2. Het spookt bij lepe. 3. Ballonnen Kleme groe pen. 1 Sommeltjespad; 2 Drentse schapen, 3. Ijspaleis Grote groepen. 1Dorp tegen dorp; 2, Gymleraar. Folklorebeker: Onze zwerver. Volwassenen: Enkelingen 1 Grootste zak van De Koog; 2 Witte Huis, 3. Zaad Jan van Beek Paren: 1 Duizendpoten Jan en Vroon; 2. Floraiutters. 3. Wildplassers Groepen: 1. Hossende worst; 2. Openbaar toilet; 3 Meierblis Folklorebeker: Kluis van lepe de Boer (Advertentie) NOORD - HOLLAND taarver- bruik m 800 1000 1200 1100 1600 1800 2000 2200 2100 2600 2800 3000 3200 3100 3600 3800 streetver bruik m' 19 24 29 33 38 43 48 53 57 62 67 72 76 81 86 91 totaal streel- verbruik m' 122 152 183 214 243 275 306 337 368 399 428 459 490 520 551 581 stooktabel 6 t/m 12 december De Koog: zij gingen voor de worst.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7