Provincie: Koopprijsgrens woningen naar ƒ450.000,- Inboedel St. Jan naar ziekenhuis in Georgië 2600 Cjrocn kwartsJexeh het harL, College en raad teleurgesteld Lampje voor lampje, voor lampje. Vrijwilligers gezocht voor hulpactie Attentie! 362111 Rabobank Reisburo Brouwer MEDEDELING Serre bij Klif 23 Slingerweg -{-[orszel Buiten Texelse huisarts doet mee aan Groot Dictee Vroege zeehonden Texelse para's in Thailand TEXELSE^COURANT buitendienst gemeentewerken: TAXI 312000 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11439 TEXELSE VRIJDAG 17 DECEMBER 1999 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 619 405 of 06-20 31 5989 (b.g.g. 06-22 14 0276 of 06-22 14 0275) Losse nummers 1,65. abonnementsprijs 58,60 per half jaar. Met onbegrip en teleurstelling hebben gemeenteraad en college gereageerd op het besluit van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland dat de koopprijsgrens voor wonin gen voor niet-Texelaars van ƒ300.000,- slechts mag worden verhoogd tot ƒ450.000,-. Het college had verzocht om een bijstelling tot ƒ600.000,- om zo de explosieve prijsstijgin gen op de huizenmarkt van de laatste jaren te ondervan gen en de schaarse woningen voor Texelaars bereikbaar te houden. Opmerkelijk is dat de provincie Friesland voor de naburige waddeneilanden wél een grens van zes ton toe staat. Wij worden hiermee het goedkoop ste waddeneiland met de meeste voorzieningen', zei WD-raadslid Maria van der Spek, daarmee de vrees uitsprekend dat de druk op de Texelse woningmarkt door 'wadden- migranten' ondanks de verhoging van de koopgrens alleen maar toe zal nemen, nu die barrière op de overige eilanden ƒ150.000,- hoger komt te iggen. Al haar collega's waren het tij dens de raadsvergadering van dinsdagavond met haar eens. 'Voe ren die provincies dan helemaal geen overleg met elkaar over dit soort Kwesties? Dat zou ik wel een erg Kwalijke zaak vinden', was de reac- Klif 23 mag een 'oranjerie' bouwen san de achterzijde van het restaurant. Ondernemer Cor van Heerwaarden mag aan het monumentale pand in Oen Hoorn de serreachtige uitbouw realiseren onder de voorwaarde dat fe muren in hout en steen worden ntgevoerd. Deze eis zal wethouder ichilling op verzoek van de Texels ielangfractie aan Van Heerwaarden 'oorleggen. De bouwtekeningen wa- en nog niet op het gemeentehuis ngeleverd en zullen in de volgende ommissievergadering RWE worden lesproken. tan de Slingerweg 38 mag een schildersbedrijf met inpandige lienstwoning gevestigd worden, zo leeft de gemeenteraad besloten. Al- een D66 was tegen de vestiging, imdat er voor de aangrenzende oetbalvelden van Texel'94 nog geen irichtingsplannen zijn gemaakt en iet bedrijf een toename van verkeer n het nauwe straatje zou veroorza- len. tie van Texels Belang-voorman Dick Drijver. Het liefst zou hij de nieuwe koopgrens gewoon niet willen accep teren om daarmee een signaal aan de provincie af te geven dat de bestuur ders in Haarlem weinig kaas gegeten hebben van de situatie op Texel. 'Maar dat zou niet verstandig zijn', besloot Drijver. GroenLinks stelde voor om een motie in stemming te brengen die Gedeputeerde Staten mogelijk op andere gedachten zou brengen. De motie zou unaniem door de raad worden aanvaard, maar op aandringen van wethouder Daan Schilling besloten alle fracties na een schorsing van het debat af te zien van dit middel en in plaats daarvan een brief naar Haarlem te sturen. Schilling vertelde hoe de gedepu teerde bij wie het college op bezoek is geweest had gereageerd op het Texelse verzoek. 'Hij wilde eigenlijk van geen enkele grens weten, omdat dat ingaat tegen de liberalisering van het huisvestingsbeleid. We begonnen met niks en kwamen uit op ƒ450.000,-.' De wethouder wilde lie ver in onderhandeling blijven met de provincie, en een motie zou met goed zijn voor de sfeer waarin die moeten plaatsvinden. 'Een brief aan de Statencommissie voor huisvesting heeft een beter psychologisch effect.' Het college zal namens de raad een brief opstellen die door alle fracties wordt ondertekend. Daarin zal beargumenteerd worden dat een grens van ƒ450.000,- met genoeg is om te voorkomen dat gepensio neerde Randstedelingen en andere welgestelde overkanters op de toch al krappe woningmarkt huizen voor de neus van Texelaars wegkapen. Jaap Vlaming (GroenLinks) spoorde alle fracties daarnaast aan hun par tijgenoten in de Provinciale Staten te benaderen om de gedeputeerden onder druk te zetten. Ondertussen wordt de nieuwe koop grens van ƒ450.000,- in de gemeen telijke Huisvestingsverordening op genomen. De wijziging wordt op 22 december van kracht. Mogelijk wordt het getouwtrek om de koopprijsgrens ingehaald door de inwerkingtreding van de nieuwe Huisvestingswet en het Huisvestingsbesluit. De geza menlijke waddeneilanden hebben de bevoegde staatssecretaris en de le den van de Eerste Kamer verzocht om sociale en economische bindingseisen te mogen stellen aan de complete woningvoorraad. Die maatregel zou een koopgrens over bodig maken. Hier en daar was met Ouwe Sunderklaas een protest te horen tegen het verdwijnen van de tradi tionele grote kerstboom op de Groeneplaats. Mogelijk zal het protest verstommen zodra het plein is omgetoverd in een feeërieke zee van kleine lichtjes. Een bedrijf uit het Limburgse Stein heeft de lampjes deze week opge hangen aan de buitenste bomen op de Groeneplaats en de Vis markt. Dat had meer voeten in de aarde dan het optuigen van een enkele blauwe spar. Lampje voor lampje moest aan de vele honder den takken worden bevestigd, een karwei dat per boom meerdere uren in beslag nam. Inmiddels zijn ook de ramen van het gemeente huis voorzien van verlichte kerst sterren. foto Bon Bosch) 't Is jammer dat het bericht over het toch doorgaan van een tweede veerdienst naar Texel net na Ouwe Sunderklaas in de krant stond. Dan zou er vast wel een voorstelling zijn geweest met de burgemeester incognito aan het roer van de concurrent. Hoewel de meeste Tesselaars dik tevre den zijn over hun 'eigen stoom bootonderneming', kan ik me best iets aardigs voorstellen bij een zilt zeereisje tussen Den Hel der en Oudeschild, net als vroe ger. De huidige veerboten zijn comfortabel en geven weinig maritiem gevoel, maar we zou den ze niet kunnen missen. Wordt die nieuwe boot een echt zeeschip, waarop je lekker aan de woeste elementen wordt bloot gesteld, zodat je binnenstebuiten gekeerd van boord gaat? Waar schijnlijk niet. Het wordt een snel vaartuig (46 km per uur!) en of de veertig passagiers eventueel nog buiten kunnen zitten lijkt onwaar schijnlijk. Buiten? Ouwe Sunder klaas -met uitzondering van de traditie in De Cocksdorp- moet buiten worden gespeeld. An De Hoore sulle ze nou wel roepe: hij heb toch self ok altied in 't dorpshuus speuld?! Ken wel weze, maar het hoort buutei Horszei Het Texel-Georgië Kontakt (TGK) start met een hulpactie voor een noodlijdend ziekenhuis in de Georgische hoofdstad Tbilisi. TGK wil de wasbakken, douches, keukenblokken en andere nog goed functionerende voorzienin gen uit verzorgingshuis St. Jan verwijderen en verschepen naar Georgië. Het bestuur van verzorgingshuis Gollards en de nieuwe eigenaar van St. Jan, de Stichting Wonen Texel, hebben hiermee ingestemd. Vrijwilligers steken van 27 tot 31 december aan de Beatrixlaan de handen uit de mouwen. Hoe hoog de nood in het ziekenhuis is, bleek tijdens het bezoek dat bur gemeester Joke Geldorp en een ver tegenwoordiging van TGK in oktober aan de Georgische hoofdstad brach ten. Geldorp kreeg van arts en TGK- contactpersoon Reso Sulava een rondleiding door het traumatologisch-orthopedisch zie kenhuis varfTbilisi, en werd getroffen door het gebrek aan met name sani taire voorzieningen. Het ziekenhuis telt negentig bedden, maar beschikt over slechts zes toiletten en zes was- oakken. Douches zijn er niet. Het hospitaal heeft door de slechte eco nomische toestand in de voormalige Sovjetrepubliek verder te kampen met achterstallig onderhoud. Eén zie kenzaal is in redelijke staat dankzij een eerdere hulpactie. Toen zijn nachtkastjes en muurlampjes van Verpleeghuis Texel en ziekenhuis bedden van het Gemini verscheept. Terug in Nederland heeft Geldorp de bevoegde besturen gevraagd of de overbodige spullen uit het te slopen St. Jan niet aan Georgië geschonken konden worden. Dat bleek het geval. Het TGK coördineert de actie, die door vrijwilligers wordt uitgevoerd. Zij zullen behalve sanitair en keuken blokken ook lampen, kastjes, kap stokken en brandblussers verwijde ren. Vervolgens worden de spullen in een grote zeecontainer geladen en weggevoerd. De gemeente stelt ƒ5.000,- beschikbaar voor het trans port. Nu er toch een container richting Georgie gaat, wil het TGK van de gelegenheid gebruik maken om een andere instelling hulp te bieden: een jeugdgevangenis. Maria de Graaf heeft de gevangenis bezocht en de directeur vertelde dat hij een werk plaats wil inrichten waar de 14 tot 18 jaar oude gedetineerden een vak kunnen leren. Daarnaast wil hij een groentetuin aanleggen. Voor beide projecten is groot en klein gereed schap nodig. Verder zijn zowel voor het ziekenhuis als de gevangenis af gedankte computers zeer welkom. Om de breekbare goederen te be schermen, wil het TGK de ruimtes in de container opvullen met schone en bruikbare kleding, die via de kerke lijke caritas ten goede komt aan vluchtelingen, daklozen en wezen. Voor het ziekenhuis worden Dralon- dekens en goed wasbare dekbedden ingepakt, en witte of lichtgekleurde lakens, hoeslakens en dekbedover trekken. Het TGK zal verschillende instanties zoals de scouting, vrouwen verenigingen. de Jonge Onderne mers, de Rotary en de Lions benade ren om vrijwilligers beschikbaar te stellen voor het werk in St. Jan. Maar er is nog meer mankracht nodig, en ook geld voor het vervoer en bijko mende kosten. Vrijwilligers en vere nigingen kunnen zich telefonisch aanmelden via tel. 31 00 58. Alge mene informatie is in te winnen via tel. 31 72 66. Klein gereedschap kan worden ingeleverd bij de Gamma in Den Burg en Rab in Oudeschild. Groot materieel, kleding, dekens en ander textiel kan direct naar St. Jan (tussen 10.00 en 18.00 uur). Donaties zijn welkom op bankrekening 58.76.27.719 (ABN-AMRO) ten name van Texel Georgié Kontakt te Den Burg, onder vermelding van 'Actie 2000'. TVTexel zendt op tweede kerstdag een videoreportage uit met beelden van het ziekenhuis in Tbilisi. Temidden van Nederlandse en Belgische taaicoryfeeën die za terdagavond in de Tweede Ka mer onder leiding van Journaal presentator Philips Freriks hun hersens pijnigen op Het Groot Dictee der Nederlandse Taal, zit ook Texelaar Lard Plasman. De 34-jarige huisarts uit Den Burg stuurde alle opgaven foutloos in en werd daarmee eén van de twintig Nederlanders die werden geselecteerd voor de nationale taaiwedstrijd. Op vraag of hij zichzelf in staat acht om te win nen, reageert hij bescheiden. 'Ik denk dat een Belg gaat winnen, want die hebben dictee verenigingen en zijn dus veel be ter voorbereid.' De televisie registratie wordt maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur uitgezon den op TV drie. Wat vroeger dan gewoonlijk is de stroom op Texel gestrande grijze zeehondjes op gang gekomen. EcoMare heeft in twee dagen tijd drie jonge dieren opgevangen, die vrijwel zeker uit het Engelse kust gebied afkomstig zijn. 'We vragen ons nu af of dit zo door zal gaan. Normaal gesproken komen de eerste Engelse zeehondjes pas in januari', zegt EcoMare's Henk Brugge Brugge denkt dat de dieren door de stormen van de afgelopen tijd vroegtijdig in zee zijn beland en met de sterke stroming meegevoerd. 'Ik vermoed ook dat er erg veel jon gen geboren zijn.' De drie tot vier weken oude dieren zijn redelijk ge zond, maar sterk vermagerd. Wegen zeehonden van deze leeftijd normaal gesproken rond de vijftig kilo, deze exemplaren zijn niet zwaarder dan 14, 15 en 16 kilogram. Gisterochtend werd in Thailand het wereldrecord vrijeval-formatiespring- en gebroken. Na twee weken inten sief oefenen werd door 282 parachu tisten een vrijeval-formatie maar liefst zeven seconden in stand gehouden. Onder de springers waren vijf Neder landers, onder wie Herman Lands man, Erwin van Hooydonk. René Ver doorn en Leander van der Snel, allen instructeurs van Paracentrum Texel. (Advertentie) Texels brood Eten Texelaars straks brood van Texels graan dat door een Texelse molen is gemalen en een Texelse bakker gebakken? De Traanroeier is er klaar voor. Gisteren is de gereno veerde molen weer in Texelse handen gekomen en bewees de drie eeuwen oude Traanroeier meteen dat het met de meelproductie wel goed komt. Tenminste: als er voldoende mole naars zijn. Pagina 2 U Hoofdweg? Ondanks de naam vindt het college de Hoofdweg met belangrijk genoeg om er de status van 'erfontsluitings- weg' aan te verlenen. Op deze verkeersader wordt doorgaans flink doorgereden, maar in het plan van b en w komt de snelheidslimiet er op 60 km per uur te liggen. Pagina 5 Caravanconflict De caravanjeugd van de Hallerweg ligt met de gemeente overhoop over de gedwongen verhuizing van het il legale jeugdhonk naar Den Burg. De jongeren hebben hun opderkomen net voor ƒ2.500,- verbouwd en de caravan zou de zoveelste verhuizing niet overleven. 'Ik begrijp niet waarom we weg moeten. We zijn nie mand tot last', aldus één van hen. Het college heeft nooit ingestemd met de plaatsing aan de Hallerweg en wil de opstallen zoveel mogelijk binnen de bebouwde kom onderbrengen. Pagina 5 FC Volendam op stage Vorige winter sloegen de voetballers van FC Volendam hun trainingskamp nog op in Marbella, om zich in de Spaanse zon voor te bereiden op de tweede helft van de competitie. Maar een jaar en ettelijke crises verder, is de financiële situatie zo weinig roos kleurig dat een uitnodiging van ZDH om gebruik te maken van het duin terrein aan de Witteweg met beide handen wordt aangegrepen. Pagina 7 {Advertentie) (jrta ^mrLrJmh h kt kjrL. Nieuw telefoonnummer Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ^^udio ^^/ideo ^rJelecom^ NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. LET OP!! Er is nog een beperkt aantal Gratis af te halen op Spinbaan 6. (Advertentie) Triest beeld van de erbarmelijke (sanitaire) voorzieningen In het Georgische ziekenhuis. Hierbij deelt Taxibedrijf Smidt mede zijn activiteiten per 7 januari 2000 te beëindigen, en alle werkzaamheden over te dragen aan TAXI 312000 van de fa. Van de Wetering te Den Burg. Tevens bedanken wij hierbij alle clientèle voor het in ons gestelde vertrouwen in de afgelopen 42 jaar. Taxibedrijf Smidt, Paul Smidt. Per 7 januari a.s. zullen wij het vervoer van Taxi Smidt gaan verzorgen. De uitstekende en klantgerichte service van Taxi Smidt sluit naadloos aan bij onze eigen doelstellingen van kwalitatief hoogstaand personenvervoer. Niet voor niets noemen wij dit: PERSOONLIJK VERVOER! Wij vertrouwen er op u vanaf januari 2000 nóg beter van dienst te kunnen zijn! Directie en medewerkers (Foto Maria de Graat)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1