Sport Geen Spanje maar Den Hoorn voor voetballers FC Volendam Laatste suikerbietenschip sluit campagne af Hondenclub DOS verhuist naar trainingsveld ZDH Brouwerij keert rente obligaties uit in bier TEXELSE p COURANT Dammer Kuiper zegeviert over Van de Wetering Rein Kuyper wint winterserie bij sportvissersclub Autogene training Weer overwinning voor klaverjasduo Zeeman/De Zwart G-team ondanks pech toch derde Crossloop AVT Golfer Jaap Duin wint Herenmiddag Paradijsspel Blikschade bij aanrijding Hazelmuis komt per kerstgroen Oliebollentoernooi Training Tevoko Millenniumontbijt Ter Weide in zee met collega's om markt te vergroten VRIJDAG 17 DECEMBER 1999 Vorige winter sloegen de voetbal lers van FC Volendam hun trainingskamp nog op in Marbella, om zich in de Spaanse zon voor te bereider\op de tweede helft van de competitie. Maar een jaar en ette lijke crises verder, is de financiële situatie zo weinig rooskleurig dat een uitnodiging van ZDH om ge bruik te maken van het duinterrein aan de Witteweg met beide handen wordt aangegrepen. Hoogtepunt van de uitwisseling moet een oefenwedstrijd worden tussen een Texelse selectie en 'het andere Oranje'. De overwintering van Volendam duurt van woensdag 12 tot en met zaterdag 15 januari en bestaat - zoals het een trainingskamp betaamt - hoofdzake lijk uit trainingen, waarvoor de in de eerste divisie uitkomende Betaald Voetbal Organisatie gebruikt maakt van het ZDH-veld. Daarnaast is over eengekomen dat de staf van Volen dam trainingen verzorgt voor de drie pupillenteams en het eerste elftal van de Zwaluwen. Bovendien mogen de Hoornders zich verheugen op een paar gezamenlijke activiteiten. Zo is het de bedoeling om een biljart- uitwisseling te organiseren tussen spelers en begeleiders van Volendam en een team van supporters erïspon- sors van ZDH Waarschijnlijk wordt eveneens een klaverjasdrive gehou den, ook om Den Hoorn en de rest van het eiland te laten 'meeprofiteren' van de komst van de Volendamse gasten. 'Ik moet daar wel bij aante kenen dat ik zelf nogal hoge verwach tingen van zulke activiteiten had, maar dat Andries Jonker, de trainer van Volendam, me daarin wat tem perde', vertelt ZDH-voorzitter Jaap Lap, die de contacten met de Noord hollandse club legde. 'Terwijl ik dacht dat voetballers in hun vrije tijd altijd en alleen maar kaarten, wees hij me er fijntjes op dat de selectie heel wat jongens telt die rond 1980 zijn gebo ren. Die kijken in de bus naar een videofilm. Of ze spelen computers pelletjes...' Zeker is inmiddels wel het praatje dat leden van de staf zullen verzorgen voor de aanhang van ZDH Lap: 'Ze zullen wat vertellen over de gang van zaken bij een club uit het betaald voetbal, op het veld en beleidsmatig. Ik ben blij met de toezegging dat ook Arnold Mühren het woord zal voeren. Hij i§ international geweest en vol gens mij nog steeds een aanspre kende naam.' Met een uitgestreken gezicht: 'Hij voetbalde in de tijd dat er nog gevoetbald werd Toen spelers van het Nederlands Elftal tijdens het spelen van het volkslied met aan de aandelenkoersen maar aan de wed strijd dachten.' De komst van Volendam naar het kleine Den Hoorn lijkt opvallender dan die in werkelijkheid is. De goede tijden van de roemruchte club zijn alweer een hele tijd voorbij, met als dieptepunt de affaire waarbij een in middels weggestuurd bestuurslid onlangs zijn eigen handtekening zette onder een vals sponsorcontract. Toen Jaap Lap namens ZDH de stoute schoenen aantrok en Volen dam uitnodigde voor een oefenstage op het eiland, werd direct enthousiast gereageerd. 'Daar ben ik blij mee Natuurlijk voor onszelf Ik had altijd nog in mijn hoofd om eens iets spe ciaals te organiseren. Volendam heeft nog altijd die uitstraling. Meer dan RKC, bijvoorbeeld. Maar ik vind het ook leuk om wat voor hun te doen. We zijn allebei dorpsclubs Zij hebben BZN en de Cats, wij Kees Klaassen en het Smartlappenkoor. Onze sym pathie ligt toch duidelijk bij zo'n ver eniging.' Over de invulling van het bezoek waren Volendam en ZDH het snel eens. 'Tramër Jonker heeft duidelijk uitgelegd dat voor zijn voetballers drie dingen belangrijk zijn: ze moeten, een goed bed hebben, goed kunnen eten en kunnen trainen op een goed veld. Slapen doen ze in huisjes op Dennenoord. Dat was zo geregeld met directeur Harry Keizer, op een zondagmiddag langs het voetbal veld. Paal 9. Loodsmanswelwaren en In een enerverende partij heeft dammer Frans Kuipet.de neer waartse trend waarin hij verkeerde weten om te buigen. Met goed positiespel wist hij geleidelijk aan een overmachtspositie te bereiken op de korte vleugel van Harry van de Wetering. Deze probeerde com pensatie te zoeken, maar kon niet verhinderen dat Kuiper de damlijn bereikte. Ook zijn tegenstander wist daar ten koste van materiaal- verlies te komen, maar was toen in feite gevangen in de trictraclijnen. Royaal na middernacht kon Kuiper de volle winst incasseren. Rinus Vittali stuitte op zwaar verzet van Jos de Wolf. Gedurende een groot gedeelte van de partij waren de stellingen in evenwicht. In de slotfase wist Vittali met subtiel positiespel de kansen aan zijn zijde te krijgen. De Wolf bood nog wel remise aan, maar de stelling was toen waarschijnlijk al met meer houdbaar Vittali maakte het karwei knap af en blijft zodoende aan de leiding. Hij wordt gevolgd door Bert Duin, die goed weg kwam tegen Frans Bos In een slechte stand bood Duin remise aan, omdat de vlag van Bos op val len stond. Die meende toch nog te kunnen winnen, maar na luttele se conden was zijn bedenktijd inder daad op en kreeg Duin de volle winst Hans Galjaard en Simon de Jager speelden een geanimeerde partij, die een voor beiden welkome punten- deling opleverde. Gerrit Blom was heel dicht bij de remise. Gerrit Vla ming kreeg met een doorbraak- combinatie de beste kansen en buitte die goed uit. Wim Vlaming verslikte zich tegen Piet Bakelaar in de ope ning, kreeg een damzet tegen en dat bleek toch te machtig. Wim Timmer hield met degelijk spel lang stand. In de eindfase van de partij liep hij enig nadeel op. Om dat te herstellen on dersteunde hij zijn linkervleugel, maar werd toen het slachtoffer van een damcombinatie. Uitslagen Piet Bakelaar-Wim Timmer 2-0; Rinus Vittali- Jos de Wolf 2-0, Simon de Jager-Hans Galjaard 1 -1Harry v.d Wetering-Frans Kuiper 0-2; Bert Duin-Frans Bos 2-0 Gerrit Vlammg-Gerrit Blom 2-0; Piet Bakelaar-Wim Vlaming 2-0 Het Wapen van Texel zijn sponsors van ons. Omdat Volendam zelf ook een beetje geld meeneemt, komen we er wat het eten betreft ongetwij feld uit. En wat het veld aangaat, Jon ker is zelf wezen kijken en was zeer enthousiast over onze faciliteiten.' Van het aanbod om een paar uitstap jes te organiseren, naar bijvoorbeeld het vliegveld of de golfbaan, maakte de trainer geen gebruik. Hij komt, in clusief begeleiders, met een selectie van maximaal dertig mensen naar Texel en doet dat niet voor de lol. 'Het wordt vast en zeker gezellig, maar één ding staat voorop: er moet ge woon gewerkt worden. Volendam kan de punten hard gebruiken.' Jonkers fanatisme blijkt ook uit de wens om te oefenen tegen een repre sentatief elftal. De namen van de Hoornder selectie zijn nog met be kend, maar volgens Lap worden voetballers uitgenodigd die 'in de kweekvijver van ZDH zijn opgegroeid' of anderszins veel voor de club heb ben betekend. Dat de ooit in Den Hoorn begonnen Sieme Zijm (nu voetballend voor Sparta) of zijn broer Kasper (Cambuur) op de uitnodiging ingaat, lijkt niet waarschijnlijk. 'Maar het lijkt me logisch dat we jongens als Stefan Bousma en Jan Willem Kraay vragen. Zij doen het nu heel goed bij Aalsmeer, dat op een hoog niveau bij de amateurs uitkomt.' In verband met de te verwachten slechte opkomst na Ouwe Sunder- klaas heeft Sportvissersclub Texel besloten de wedstrijd van afgelopen zondag niet door te laten gaan. Dat betekent dat de winterserie er dit jaar één minder telde. Rein Kuyper won. In vijf sessies sloeg hij 87 centimeter vis aan de haak, wat goed was voor 15,5 punten. Hij werd op de voet ge volgd door Nico Tessel, die vier keer meedeed en 81 centimeter vis ving. De beste bij de jeugd was Dennis Witte. De eerste wedstrijd in de nieuwe eeuw wordt zondag 9 januari gehou den en gaat om 8.30 uur van start bij de asfaltmolen in Oudeschild. Eindstanden winterserie Volwassenen (resp centimeters vis, punten en wedstrijden) 1 Rein Kuyper 87,15.5. 5; 2 NiCo Tessel 81. 15,5, 4. 3 Frans Bos 63. 13.5. 5; 4.Cor Huisman 57, 14,5, 5, 5 Ton'Dorst 14, 6, 2; 6.Poul Verhagen 0. 3.5. 2 Jeugd 1 Dennis Witte 83. 5, 3; 2.Toy Imhoff 39, 3, 3. In januari gaat op het eiland een cur sus autogene training van start. Deze door J.H. Schulz ontwikkelde ontspanningsmethode leert ontspan ning door concentratie. Door het omschakelen op innerlijke rust biedt de autogene training een mogelijk heid om op ieder moment nieuwe energie op te doen, een uitweg te vin den uit angst en het opvoeren van concentratie- en prestatievermogen. De cursus start op 19 januari en wordt gegeven op de woensdag avond. steeds vanaf 19.45 uur. Deel name kost ƒ185,-, inclusief cursus boek. Voor aanmeldingen en meer informatie: Maria van der Spek, tel. 314039 of 06-22743885. Circa 1,125 miljard (grote) suiker klontjes. Dat is omgerekend de oogst van 590 hectare suikerbieten, met een gemiddelde opbrengst van 52 ton per bunder. Met een suikerge halte van zeventien procent komt dat neer op een vijf mil|oen kilo suiker, □ankzij dit oogstresultaat kunnen teiers van suikerbieten met een tevre den gevoel de balans opmaken. Gis teren loste een vrachtwagen vanaf de bietenbrug het restant bieten in het schip Di Ligentia, waarmee de cam pagne is afgesloten. De royale suikerproductie zou best eens verband kunnen houden met een matig gebruik van stikstof, con stateert Ron Blankenvoort, coordina tor van de bietencampagne waarvoor gisteren het laatste bietenschip werd gevuld. Daarbij moet worden be dacht dat de vroeg gerooide bieten aanmerkelijk lagere suikergehaltes hadden. Het weer was in oktober groeizaam en de nachten eigenlijk te warm voor de suikeromzetting, waar voor juist kou nodig is. Dat herstelde zich later. Afgezien van wat nattigheid aan het begin van de oogst, kon on der goede omstandigheden worden Hondenclub Door Oefening Sterk maakt definitief geen gebruik van het nieuwe honden-instructieveld bij zwembad Molenkoog. DOS ver huist naar het trainingsveld van de Hoornder voetbalclub ZDH. De culturen tussen DOS en Honden club Texel (HCT) lopen zo uiteen, dat het nooit heeft geboterd tussen de twee verenigingen. De ge meente dacht bij het zwembad een terrein in te richten voor beide clubs, maar gaat akkoord met de gevonden oplossing waarmee DOS, HCT en ZDH prima uit de voeten kunnen. De ontwikkelingsplannen voor het sportpark Den Burg-Zuid gingen uit van de verhuizing van HCT naar het grasveld bij Molenkoog. HCT moest gedwongen verhuizen omdat voet balclub Texel'94 het voormalige Texelse Boysveld - waar HCT al ja ren honden traint - zou gaan gebrui ken. Omdat hóndenclub DOS moest vertrekken van het terrein aan de Molenbuurt, dacht de gemeente beide clubs bij het zwembad te kun nen huisvesten. HCT is inderdaad al enige tijd bij Molenkoog actief, maar beide verenigingen hebben het geza menlijk gebruik van éên complex ei genlijk nooit zien zitten. Naar het oor deel van DOS voldoet het nieuwe hondenterrein niet aan de eisen van de bond. maar de tweespalt komt vooral door de afwijkende visies op het trainen, opvoeden en begeleiden van honden. De methoden lopen ver uiteen en staan een 'gedeeld thuis- honk' volgens DOS in de weg. 'Je kunt wel water bij de wijn doen, en nog meer, en nog meer, maar dan houd je op een gegeven moment geen wijn meer over', aldus Frits Androg van DOS. DOS heeft met de Hoornder voetbal club ZDH een overeenkomst geslo ten over het gebruik van het trainings veld aan de Witteweg. Tegen een geringe vergoeding mogen de hondenliefhebbers het veld gebrui ken, in ieder geval tot 1 mei 2000. Daarna wordt van beide zijden beke ken of de samenwerking wordt voort gezet. *Klikt het, of bijten de honden onze ballen lek?', zo verwoordde ZDH-voorzitter Jaap Lap het gister avond. Voor ZDH is de komst van DOS een welkome verbreding van de vereniging, die gebukt gaat onder een flink geslonken ledenaantal. Ook de extra kantine-inkomsten zijn meer dan welkom in Den Hoorn. In april wordt het allesbehalve vlakke trainingsveld omgeploegd en op nieuw ingezaaid, en zal DOS het veld ruim twee maanden niet kunnen ge bruiken. Op het hoofdveld worden tijdelijk lichtmasten geplaatst. Ook bij Molenkoog verrijzen licht masten. Het college trekt ƒ9.000,- uit voor de verplaatsing van de masten van het oude Boysveld naar het zwembad. De gemeente dekt de kos ten omdat HCT in haar opdracht diende te verhuizen. De lampen blij ven eigendom van de hondenclub, die overigens wel de stroomrekening dient te betalen. gerooid. De hoeveelheid tarra (grond, etc) bleef steken op veertien procent, en dat is wel eens hoger geweest. Suikerunie heeft dit jaar proeven ge nomen met het vervoer van bieten per vrachtwagen naar de fabriek in Puttershoek. Van een besluit om in de volgende campagne alle bieten per as te vervoeren, waarmee het tijdperk van de vervrachting te water ten einde zou komen, is volgens Blankenvoort op dit moment geen sprake. Een en ander hangt samen met de financiële consequenties. (Foto Gerard Timmerman) Het komt bij Klaverjasclub Den Burg weinig voor dat hetzelfde koppel er twee keer achter elkaar met de rondewinst vandoor gaat. Roel Keijzer (vervanger voor Jean Zeeman) en Roel de Zwart kregen het deze week voor elkaar. Gerda en Freek Veeger behouden de lei ding in het algemeen klassement en in de tweede periode. Hadden Jean Zeeman en Roel de Zwart vorige week al een prima score, deze week behaalden zij nog twintig punten meer: 7390. Door twee keer achter elkaar te winnen, telt het duo weer helemaal mee in de top van het klassement. Ze stegen opnieuw een plaatsje en staan nu tweede. Femmy Schuring en Frans Bos lieten zien dat de vorm stijgende is. Met een score van 6992 punten behaalden zij de tweede plaats. Door dit resultaat slaagden zij er in de rode lantaarn aan de concurrentie over te doen, zij stij gen van de zesentwintigste naar de vijfentwintigste plaats. Henk Hooijschuur en Gerard Festen legden met 6951 punten beslag op de derde plaats. Zij stijgen van de vijftiende naar de elfde plaats in het algemeen klassement. De koplopers Gerda en Freek Veeger wisten met een score van 6893 pun ten hun positie ruimschoots te hand haven. Dit duo speelt een opvallend gelijkmatig seizoen. Als er al uitschie ters zijn, dan zijn het uitschieters naar boven. Het G-team is met een 2-3 overwin ning op De Meer uit Amsterdam op de derde plaats geëindigd. De wed- stnjd begon drie kwartier later dan de bedoeling was, omdat het busje van de Texelaars het ter hoogte van Medemblik begaf Op een drassig veld scoorde Martijn Verbeeke na een minuut spelen de eerste treffer. Theo Franchimon bepaalde de ruststand op 0-2. In de tweede helft tekende Verbeeke uit een vrije trap voor de derde treffer, waarna de thuisploeg tweemaal het Texelse doel wist te vin den. De vijandelijke druk werd groter kunst en vliegwerk wist het G-team de winst te behouden. Met vijftien punten maakt het G-team grote kans te promoveren naar de A-poule. Onder auspiciën van Atletiek vereniging Texel wordt zondag in de Dennen de vierde trimloop van dit seizoen gehouden. Inschrijven kan vanaf 10.30 uur in hotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. De start is voor de jeugd tot en met 12 jaar om 11.00 uur en voor de oudere jeugd en se nioren om 1115 uur. De jongste kin deren lopen 1,3 kilometer, voor de jeugd tussen 13 en 16 jaar is er een parcours van 3 kilometer uitgezet en de senioren kunnen kiezen uit 3,6 en 9 kilometer Op zondag 2 januari wordt een winterbosloop gehouden. De volgende crossloop is veertien dagen later, op 16 januari. Wil Derksen en Peter van Heer waarden behaalden de vijfde plaats met een score van 6756 punten. Zij stijgen in het algemeen klassement van de zevende naar de zesde plaats. Het gemiddelde was deze week met 6186 punten lager dan vorige week. Er werden slechts veertig marsen gespeeld In de tweede periode, met nog zes ronden van zestien beurten te spelen, is nog van alles mogelijk. Gerda en Freek Veeger leiden met een voor sprong van een kleine 900 punten op Lieuwe van der Veen en Hans West dorp Jean Zeeman en Roel de Zwart bezetten de derde plaats met een achterstand van ruim 1600 punten. Zij hebben op hun beurt een ruime voorsprong op de nummer vier (Fenny en Rob Caspers) en de num mer vijf (Chris Schraag en Willem Koomen). De jeugdige golfer Jaap Duin is vrij dag onderscheiden met de Alewijn Ott wisseltrofee. Die kwam hem toe omdat hij afgelopen jaar het meest succesvol was tijdens de zoge naamde Herenmiddagen, waarbij de mannelijke leden van de Texelse golf club het tegen elkaar opnamen. Dit jaar werden er onder leiding van Peter Boorsma vijfendertig van zulke wed strijden gespeeld. De laatste werd afgelopen vrijdag gehouden. Zo'n dertig mannen waren in touw om hun laatste punten te verzamelen. Er werd fanatiek gestreden, aangezien de beste elf resultaten de emdscore be paalden en menigeen nog kans zag z'n positie te verbeteren. Jaap Duin werd met 221 stablefordpunten uit eindelijk nipt winnaar, één punt meer dan de eveneens zeer jeugdige Jan van Wijk. De derde prijs was voor Peter Boorsma, die 207 punten bij elkaar sloeg. Zoals elk jaar voert een groep ouders en vrienden van de Vrije School Texel vlak voor de kerst het Paradijsspel op. Het spel vertolkt het verhaal van hoe de mens geschapen werd en tot zonde verviel. Het is een eeuwen oude bewerking van het bekende bij belverhaal en is doordrongen van wat ook wel 'volkswijsheid' wordt ge noemd. Volgens de acteurs wordt men bij het zien van het spel 'verschil lende beelden gewaar die tot het in nerlijk van de mens spreken'. Deze beelden zouden helpen de essentie van de kersttijd beter te begrijpen. Het spel wordt twee keer gespeeld: op maandagochtend 20 december voor de kinderen van de Vrije School en 's avonds vanaf 19.30 uur in Artaban, de zaal van het Maarten huis. Hier is iedereen welkom. De en tree is gratis. Na afloop wordt een vrij willige bijdrage gevraagd ter bestrijding van de onkosten. Forse schade was het gevolg van een aanrijding gistermiddag rond half twee in Den Burg. Bij een aanrijding op de kruising Waalderweg-Georgiéweg zijn gister middag twee auto's zwaar bescha digd geraakt. De botsing ontstond toen een 59-jarige bestuurdef uit de richting van De Waal linksaf sloeg (Foto GeranJ Timmeman) naar Den Burg. Hij keek op dat mo ment tegen het laagstaande zonne tje in en zag met dat hij op de ver keerde weghelft reed. Op dat moment naderde de auto van een 38- jarige bestuurder met vier inzittenden. De auto's konden elkaar niet meer ontwijken. Laatstgenoemde auto raakte onherstelbaar beschadigd. In EcoMare bevindt zich momenteel een hazelmuis muscardinus avellan- arius), een zeldzame, beschermde muizensoort uit Midden-Europa. Het diertje werd in een hoeveelheid kerst- groen ontdekt door Monica Koger van Kogerstrand, die de muis ving en in een kooitje naar EcoMare bracht. Omdat de muis is gestoord in zijn winterslaap, kan hij niet zonder meer worden uitgezet. Er is contact ge zocht met deskundigen van Das en Boom en Nijmegen over de te volgen weg. De hazelmuis is goudbruin van kleur en zes tot negen centimeter lang met een even lange staart. Het diertje leeft in voedselrijke loofbossen met een dichte ondergroei, waar het zich voedt met zaden, bessen, delen van planten en insecten. (Foto Ben Konngi De Texelse politie organiseert zondag en maandag In sporthal Ons Genoe gen weer het Ollebollen-zaalvoetbal- toernooi. Korpsen uit o.a. Amster dam, Alkmaar, Den Helder zijn van de partij, evenals teams van de Dourlemkazerne, de Texelse brand weer en een all-starteam. Zondag zijn de wedstrijden tussen 10.30 en 18.30 uur; maandag van 10.00 tot 17.30 uur. De finale is maandag van 17.10 tot 17.30 uur. Bakkerij 't Gouwe Boltje sponsort het toernooi met oliebollen. Wegens verbouwingswerkzaamhe den kunnen er van maandag 20 tot en met vnjdag 24 december geen volleybaltrainingen worden gegeven in de Burgemeester de Koninghal. Daarom wordt uitgeweken naar de gymzaal van de OSG. Deze is via de hoofdingang te bereiken. Donder dagavond is deze zaal niet de gehele avond beschikbaar, zodat de aanvangstijden worden gewijzigd Dames 3 en de heren van Kobeko trainen van 20.00 tot 21.15 uur, de recreanten van 21.15 tot 22.30 uur. Heren 2 traint deze week met heren 1 mee en wordt dus woensdag van 19.15 tot 20.45 uur verwacht. De jeugdtraming van vrijdag vervalt in verband met kerstavond. De gemeente organiseert voor haar ambtenaren op maandag 3 januari een millenniumontbijt in hotel De Lindeboom. Het college vindt dat daarmee recht wordt gedaan aan het bijzondere karakter van de komende jaarwisseling. Tussen 8.00 en 9.30 uur staan voor de medewerkers de broodjes met koffie klaar. Het college zal zelf ook van de partij zijn. Op deze dag is het gemeentehuis voor publiek gesloten. De ambtenaren zullen van de gelegenheid gebruikmaken om uit te vinden of hun computers en an dere apparatuur de millennium wisseling goed hebben doorstaan. Op 4 januari is het raadhuis weer geopend voor bezoekers. De Texelse bierbrouwerij is onder de naam ABC een samenwer kingsverband aangegaan met tien branche-genoten, met als doel de markt voor speciaalbieren te ver groten. Directeur Jaap ter Weide verwacht de productie van 280 li ter in 1999 volgend jaar te kunnen opvoeren naar meer dan duizend hectoliter. Om de aanschaf van een nieuwe bottelmachine mogelijk te maken geeft zijn bedrijf obligaties af van 250,- per stuk. Het rende ment van acht procent wordt in natura uitgekeerd op de jaarlijkse rentedagen die in de brouwerij worden gehouden. Ter Weide heeft hoge verwachtingen van de samenwerking met de Neder landse, Belgische en Duitse brou wers. 'We zijn allemaal regionale brouwerijen die bier met een toege voegde waarde leveren. Om de afzet te vergroten nemen we een geza menlijke verkoper in dienst die con tacten gaat onderhouden met groot handels en slijterijketens.' Het is de bedoeling dat het bier op Texel en in de noordkop wordt verspreid door Hordifood. terwijl ^BC de rest van Nederland gaat bestrijken Ter Weide verwacht de jaarproductie voor de helft op Texel te kunnen afzetten. 'We leveren hier al aan 35 horeca bedrijven, maar dat zal volgend jaar wel doorgroeien naar honderd en in 2001 naar 150. Er komen hier elke week wel twee tot drie horeca-onder- nemers om te proeven. Tot dusver is iedereen Texels bier gaan schenken.' De bierbrouwer wil dat het Texelse bier in 2000 in elke Nederlandse stad met meer dan honderdduizend inwo ners op meerdere punten wordt ge schonken of verkocht. In steden als Groningen. Zwolle. Den Haag en Amsterdam is dat al het geval. Om de productie efficiënter te laten verlopen heeft het bedrijf een etiketteermachine in gebruik geno men. 'Met de oude konden we in drieëneenhalve dag drieduizend fles sen van een etiket voorzien. Nu doen we dat in een ochtend en worden ze in die tijd ook nog in dozen gestapeld en transportklaar gemaakt.' Het is de bedoeling dat het apparaat wordt gekoppeld aan een nieuwe bottel machine, waardoor de productie ver der omhoog kan. Voor de aanschaf is vijftienduizend gulden nodig, waarvoor hij de obligatielening heeft uitgeschreven. Inschrijfformulieren voor de waarde- bewijzen zijn af te halen in de brou werij aan de Schilderweg. Wie geen kans ziet daar een bezoek af te leg gen, kan ook bellen met de brouwe rij (tel 313 229), zodat het formulier wordt thuisbezorgd. Op de jaarlijkse rentedag, bijvoorbeeld rond Hemelvaartdag. worden de obligatiehouders onthaald in de brou werij. alwaar ze onder het genot van een drankje en een hapje worden bij gepraat over de ontwikkelingen van de brouwerij. Als rente krijgen ze een pakketje bierproducten mee naar huis. Het nominale bedrag van ƒ250,- wordt na tien jaar weer terugbetaald.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7