Cjrom 'Zwartsjexeh 'm het hart Welstand vergadert in het openbaar op Texel ƒ40.000,- extra voor economische impuls Uitslaande brand legt schuur in as Strijd over herkomst van aangespoeld hout Attentie! 362111 Actie 'Heb 't lef zeven wapens weg Brommers rijden diepe sporen in voetbalveld SVC Automobilist wil niet blazen Geen eigen Texelse commissie Dronken man ramt auto Muntenactie KNRM leverde 20.885,- op Hoornder brieven buitendienst gemeentewerken: TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Texels jeugdboek Nieuwe tandarts m Frans Pieterse OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11440 DINSDAG 21 DECEMBER 1999 TEXELS E™COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,65, abonnementsprijs 58,60 per haff jaar. Eén van de nog complete pakketten. De Texelse politie heeft zaterdag avond in discotheek J'Elleboog in Den Burg zeven steekwapens in beslaggenomen. In het kader van de landelijke actie 'Heb 't lef, wa pens weg' is de politie niet op het bureau blijven wachten totdat de jongeren naar hen toe kwamen om hun wapen straffeloos in te leve ren, maar zochten de agenten de jongeren op. Gelaten lieten de discobezoekers zich fouilleren. Zij die bewust of on bewust een wapen bij zich droegen, stonden voor de keuze: het wapen inleveren en doorlopen naar de dans vloer of bar, of het pand direct weer verlaten. Een boerenzoon had het mesje waarmee hij gewoonlijk kool afsnijdt nog in zijn zak zitten, en le verde het 'wapen' in. Want ieder voorwerp waarmee mensen zijn te verwonden, werd ingenomen. Eén knaap overhandigde de agenten nog voordat hij gefouilleerd werd een zo genaamd vlindermes, een als steek wapen bedoeld instrument met meerdere lemmets. Gerelateerd aan het aantal bezoekers stelt de oogst van zeven steek wapens volgens de politie weinig voor. Het bij velen opgeld doende idee dat 'de jeugd van tegenwoordig' zich massaal gewapend in het uitgaansleven stort, werd door één van de agenten dan ook als pertinent onjuist bestempeld. Twee jeugdige bromfietsers hebben dinsdag in de namiddag een ravage aangericht op het voetbalveld van SV De Cocksdorp. Al crossend trokken ze een spoor van ongeveer driehon derd meter lengte. Eén van hen, een 16-jarige Cocksdorper, werd betrapt door dorpsgenoten die naar het veld kwamen voor een training. Door zijn lichten te doven en zich te verstop pen in de zoom van de omringende bosjes probeerde hij te ontkomen, maar dat bleek tevergeefs. De ander wist wel ongezien weg te komen. Hij had geluk, want de ter verantwoor ding geroepen bromfietser weigerde de naam van zijn kompaan te noe men. Maarten Boon, vrijwilliger van SVC, is nadien enkele uren bezig geweest alle sporen weer dicht te trappen. Mocht het veld toch schade hebben opgelopen die alleen door gemeente werken te verhelpen valt, dan wil de club de schade verhalen op de be trapte boosdoener. De wapens zijn in een kleine contai ner gegooid, die op slot ging. De con tainer gaat - net als alle containers die in het hele land bij politiebureaus zijn neergezet - een dezer dagen naar het ministerie van Justitie, de enige houder van de sleutel. Gisteravond had de actie landelijk rond de 3.700 wapens opgeleverd, met name mes sen en knuppels. Een 37-jarige automobilist uit Den Burg weigerde te blazen toen hij in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Postweg door de politie werd gecon troleerd op het gebruik van alcohol. Het met meewerken aan de adem analyse is volgens de wegenver keerswet een misdrijf. De man zette daarmee zijn rijbewijs op het spel en riskeerde een hoge boete. Er werd proces-verbaal opgemaakt. De Stichting Noord-Hollandse Welstandscommissie zal voortaan één keer per kwartaal op Texel ver gaderen. Op termijn zullen de ver gaderingen - waar het uiterlijk van bouwontwerpen wordt getoetst - openbaar toegankelijk zijn. De Texelse inbreng wordt vergroot door toevoeging van een lid van de Stichting Dorpsherstel tijdens de zittingen die op het eiland plaats vinden. Het college ziet af van het meermalen door de gemeenteraad geopperde idee om een eigen welstandscommissie in het leven te roepen. Het college vindt dat een regionale welstandscommissie beter aan de steeds zwaarder wegende eis van objectieve beoordeling van bouw- aanvragen kan voldoen dan een plaatselijke commissie, die onder de politieke verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur valt. Verder zien b en w als voordeel dat in de bestaande commissie de professionaliteit en kwalificaties van de leden goed zijn gewaarborgd en dat het regionale samenwerkingsver band garant staat voor vervanging van commissieleden in geval van ziekte. Ook biedt de huidige structuur de mogelijkheid van een second opinion na het uitbrengen van een negatief advies. Om de beoordelingen meer aan te laten sluiten op de specifieke Texelse situatie, zal de commissie iedere drie maanden op verzoek van het college In het Texelse gemeentehuis verga deren. Dat moet tevens de betrok kenheid van de eilandbevolking bij het werk van de commissie - die tot nu toe alleen in Den Helder verga derde - vergroten, zeker als de zittin gen straks krachtens nieuwe wetge ving openbaar worden. De Texelse inbreng is gewaarborgd doordat twee van de zeven leden tellende commis sie van Texel komen. Het zijn ex- gemeenteraadslid Kees Hin en amb tenaar Maarten Smit van de afdeling bouw- en grondzaken. Hin is tevens lid van de Texelse Stichting Dorps herstel. Ook als Hin aftreedt zal de in de stichting aanwezige deskundig heid en kennis van invloed blijven: afgesproken is dat de commissie tij dens de Texelse bijeenkomsten wordt uitgebreid met een lid van Dorpsherstel. Een uitslaande brand heeft in de nacht van zondag op maandag een schuur aan het Oudedijkje nabij De Koog volledig in de as gelegd. Toen de brandweer arriveerde, bleek er al geen houden meer aan. Naar de oorzaak kon alleen maar worden gegist. Kortsluiting lijkt het meest waarschijnlijk. De brand wefa maandag even na half één ontdekt toen de in polder Het Noorden wonende Willem en Riemke Boon terugkeerden van familie- bezpek op Zuid-Haffel en ter hoogte van de, kruising bij Akenbuurt een rode gloed ten oosten van De Koog ontwaarden. Toen ze ter plekke arri veerden, zagen ze de schuur al in lichterlaaie staan terwijl er nog geen brandweerman te bekennen was. Daarop besloot het echtpaar, dat een mobiele telefoon bij zich had, 1-1-2 te bellen. De brandweer was vervolgens snel ter plaatse, maar kon weinig uitrich ten. Dat kwam vooral doordat de circa vier jaar oude houten schuur tjokvol pakken hooi stond, die waren bestemd als winterkost voor de paar den die eigenaar Dirk Kikkert houdt. Ook stond er een frees en een bollen- planter. Toen Kikkert rond half twee thuiskwam, was nog slechts sprake van één grote brandende massa. De brandweerlieden beperkten zich tot 'defensief optreden', wat volgens commandant Dick Jongeneel wil zeggen dat ze gezien de aard van de brand geen pogingen deden deze te bestrijden en er alleen op toezagen dat de vlammen niet zouden over slaan Gezien de geringe hoeveelheid wind, het natte weer van de laatste tijd en de afstand tot omliggende ge bouwen was die kans overigens niet erg groot. Zo'n anderhalf uur nadat ze waren gearriveerd, besloot de com mandant de meesten van zijn man nen weer naar huis te sturen Eén ploeg bleef achter om er op toe te zien dat de situatie met alsnog uit de hand liep. De mannen beleefden een rustige nacht, maar de brand was toch zo hevig dat ze niet eerder kon den vertrekken dan halverwege de ochtend. Over de oorzaak werd gisteren in het duister getast. Mogelijk dat de lamp jes waarmee Kikkert de schuur had versierd kortsluiting hebben gegeven, maar zeker is dat allerminst. Ook de hoogte van het schadebedrag was nog met duidelijk. Schuur en inhoud waren verzekerd. Er restte tte brandweerlieden weinig anders dan werkloos toe te zien hoe de vlammen de schuur geheel verleerden. (Fotn Joop Rommel s) De gemeente gaat jaarlijks vier in plaats van de huidige één gulden per inwoner uittrekken voor het re gionale economische actie programma 'Kop en Munt'. De jaar lijkse Texelse bijdrage zal daardoor met ƒ40.000,- toenemen. Het col lege is overtuigd geraakt van de ambitieuze plannen van de nieuwe projectmanager T. Huissen en wist deze hoopvolle verwachting over te dragen op de gemeenteraad, die eerder nogal sceptisch stond te genover 'Kop en Munt', maar dins dag unaniem met de verhoging in stemde. De nieuwe koers van 'Kop en Munt' richt zich op strategische projecten die de uitstraling van de hele regio versterken. Daarbij vervult Huissen de rol van aanjager. Verder zal de projectmanager zich inzetten voor het binnenslepen van Europese sub sidies. Hoewel de meeste aandacht en geld naar Den Helder uitgaat, is het col lege toch bereid tot de forse investe ring. Een florerende stad met ruime voorzieningen vinden b en w van Een 23-jarige automobilist uit Wor- merveer is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden nadat hij op een parkeerterrein aan de Klimpstraat in De Cocksdorp een geparkeerde auto had geramd. Al gauw werd dui delijk dat hij nogal stevig had gedron ken. Een blaastest wees uit dat hij 400 ug/l alcohol in zijn adem had. De muntenactie die de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) ter gelegenheid van het 175- jarige bestaan heeft gehouden, heeft op Texel 20.885,- opgebracht. Een resultaat waarover de redders dik tevreden zijn. Van de 37 stations die deelnamen aan de landelijke actie neemt Texel qua opbrengst de vierde plaats in Landelijk bracht de actie ƒ275.000,- op. Die kwam tot stand doordat van de 100.000 betaal- munten Reddersdie op 7 april in omloop werden gebracht 55.000 stuks met werden ingeleverd bij 'de Rabobank. Op Texel bleven er 4.177 munten onder de mensen. Van de opbrengst worden nieuwe overlevingsspakken gekocht. Een goede uitrusting kan nameli|k van le vensbelang zijn voor de vrijwillige redders van de KNRM. groot belang voor de Texelse bevol king. Bovendien is verbetenng van de infrastructuur in Den Helder en om geving volgens het college goed voor de bereikbaarheid van het eiland. Texel zal zich inzetten voor betere toegangswegen naar en parkeer voorzieningen bij de veerhaven. Wat Texel betreft maakt het college zich sterk voor de herstructurering van de haven van Oudeschild en pro jecten als duurzaam toerisme en de afzet en promotie van het Texelse lamsvlees. Indien alle negen deelnemende ge meenten met de contributie verhoging instemmen, beschikt 'Kop en Munt' jaarlijks over een budget van ƒ4,4 miljoen. Deze injectie zal volgens de voorspellingen van het management in de periode 2000- 2006 een totaal aan investeringen in de regionale economie en werkgele genheid opleveren van minimaal 600 miljoen De gemeenten worden ieder jaar door een voortgangs rapportage geïnformeerd over de gedane uitgaven en de resultaten die zijn geboekt. Inwoners van Den Hoorn die nog mee willen doen aan de Brievenactie 1999-2099, kunnen hun bijdragen tot uiterlijk aanstaande vrijdag inleveren bij de leden van de feestcommissie. (Advertentie) Nieuw telefoonnummer (Advertentie) Ijwi ^«rjrt Ji\rit lui UjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkri jgbaar op Spinbaan 6 Gerbrand Fenijn schreef al zo'n twin tig boeken, maar afgezien van Schip breuk op het Wad, dat vier jaar gele den verscheen, speelde er met één op zijn geboorte-eiland. Dat maakt de tegenwoordig in Haarlem wonende oud-Texelaar met zijn nieuwste in één keer goed. Opstand op Texel is zó 'Texels'. dat de lezer zich onbewust voortdurend afvraagt wat nu echt is en wat verzonnen. Pagina 2 Per 10 januan 2000 zal Coen Hendriks een deel van het werk van de aan zijn pols geblesseerde tandarts Van Kar- sen overnemen. Hendnks komt met zijn vrouw Marjon en kinderen naar het eiland en laat daarmee een lang ge koesterde wens in vervulling gaan. Sinds zijn achttiende komt Hendriks minimaal één keer per jaar naar Texel om er zijn vakantie door te brengen. Zijn vrouw zal gaan werken in de fysiotherapeutische praktijk van Joop Steenvoort. Pagina 3 Geen biertje had hij ooit getapt, toen hij destijds besloot De Karseboom te pachten. Het leek een ondoordachte stap, maar al gauw wisten jong en oud het café van Frans Pieterse te vinden Anno 1999, dertig jaar later, is hij nog steeds de markante kaste lein van het etablissement aan de Vis markt. En met plezier, want ondanks een hartaanval, nu zeven jaar gele den, heeft hij geen plannen om te stoppen: 'Ik lach me nog alle dagen kapot.' Pagina 9 Klaas Uitgeest laadt de pakketten planken op een wagen Naar schatting 45 kuub meranti- (hard)hout is in de nacht van vrij dag op zaterdag aangespoeld op de Texelse kust. Het betrof negen nog in takt zijnde pakketten van totaal vijfentwintig planken en - gezien de losse planken die ook nog aanspoelden - ongeveer zes uit elkaar geslagen pakketten. Het hout, dat tussen paal 14 en paal 23 en bij de Hors op het strand be landde, is inmiddels geborgen door de strandvonderij. Over de herkomst bestaat verschil van me ning. 'We houden het erop dat het hout afkomstig is van het schip dat op 4 december in problemen raakte en een deel van de lading overboord zette', zegt Rom van Schaick, die als rechterhand van burgemeester en hoofdstrandvonder Joke Geldorp belast is met de afhandeling van de zaak. Het Nederlandse schip Gerarda werd op genoemde datum verrast door een storm en gooide, om erger te voorkomen, ten noorden van Ter schelling vijftien van de drieëntwintig vervoerde pakketten hout in zee. De Gerarda was onderweg van Duitsland naar Spanje. Hulpstrandvonder Klaas Uitgeest, die tussen paal 20 en paal 23 vier com plete en vier uit elkaar geslagen pak ketten borg, twijfelt hevig aan Van Schaicks theorie. Volgens hem heeft dit hout niet veel langer dan één of twee dagen in zee gedobberd. Het lijkt hem bovendien stug»dat het hout tegen de harde zuidwestenwind in richting de kust is gedreven, temeer daar ook tussen Petten en Den Hel der flinke hoeveelheden hout zijn aangespoeld, 'Bovendien is dit hard hout. Dat andere schip vervoerde vurenhout.' De houtsoort speelt kennelijk een verwarrende rol bij het achterhalen van de herkomst. 'Dit is meranti. Dat klopt met wat er geschreven is over dat schip van 4 december. Want in De Telegraaf stond dat het ging om duur hout. En meranti is een dure soort', zegt Maarten Jan Boon, de hulp strandvonder die tussen paal 14 en paal 20 vijf hele en circa twee uit el kaar geslagen pakketten borg. Eén van Van Schaicks argumenten, ten slotte, om te concluderen dat het hout van de Gerarda afkomstig is, is dat de kustwacht na 4 december geen opgave heeft gedaan van sche pen die lading hebben verloren of overboord gezet. Voor nog meer verwarring zorgde een vondst op de zuidpunt van het eiland. Hulpstrandvonder Jaap Dumker be sloot op zoek te gaan in het noorde lijk deel van het gebied waarvoor hij verantwoordelijk is en dat zich uit strekt van de veerhaven tot paal 14. 'Afgaand op wat Boon en Uitgeest hadden gevonden, was het logisch dat hout dat eventueel aangespoeld was in de buurt van paal 14 zou lig gen. Ik ben wat verder naar het zui den gegaan, maar toen ik bij paal 9 nog niks had gevonden, ben ik ermee opgehouden.' Later meldde jutter Hans Bremer dat er nota bene op de Hors zeventien planken waren aan gespoeld. 'Dat is heel onlogisch, ge zien de ligging van de Razende Bol.' Dumker waagt zich niet aan een schatting hoelang het hout in het water heeft gelegen. Maar het idee dat dat minder lang is dan sinds 4 december, lijkt hem wel juist. 'Er zat nog helemaal geen groen op. Boven dien leek het me niet zo zwaar. Al kun je je afvragen of zulk hard hout snel vocht opneemt. Gek genoeg was er ook nogal wat verschil in gewicht. Er zaten flink zware en vrij lichte planken tussen.' Hoe het ook zij, Van Schaick heeft inmiddels contact opgenomen met de verzekeringsmaatschappij van de rederij van de Gerarda. die onder zoekt of de waarde van het hout der mate hoog is, dat het lonend is om het hout op te halen. Het bedrijf zou dan behalve de vervoerskosten ook de bergingskosten moeten betalen. Wil de reder het hout niet terug, dan wordt het tezijnertijd tijdens een openbare verkoop verkocht. Een te lefoontje naar Harm Platte van hout handel Van der Vis leert dat de winkelwaarde van het hout, afhanke lijk van de kwaliteit, tussen de vijftien honderd en tweeduizend gulden per kuub is. Overigens is nog maar de vraag of de strandvonders al het hout hebben geborgen of dat er misschien nog meer is aangespoeld. Volgens onbevestigde berichten zouden ver scheidene planken in de geheime bergplaatsen van de jutters zijn be land.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1