Brandweerlieden, redders en storingsdiensten paraat Texelse bedriegt baas drie jaar lang Cjvocn c/ujartsJ~exels m het hart Luidruchtig afscheid voor OSG-lerares BEVE texelse^courant Niet iedereen viert uitbundige millenniumnacht m Karakterloos m 25 jaar Gemini Goed geheugen? Omgewaaide boom mist schietsportcentrum op haar na Meningen gepeild over kustbeleving Boei aangespoeld op het Westerslag Sneldammen en -schaken Big Band geeft millenniumconcert Anoniem Nieuw doel voor 'oude' spullen Peter Kaan haalde ruim ƒ1500,- op SUPER DE BOER OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11442 TEXELSE DINSDAG 28 DECEMBER4999 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf. tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1.65, abonnementsprijs 58,60 per half |aar. maken korte metten met de omgewaaide boom. Op de achtergrond het in aanbouw Waar menig Texelaar de millen niumwisseling uitbundig feestend zal doorbrengen, beperken ande ren zich tot een enkel glaasje champagne. Het betreft onder an dere 25 vrijwillige brandweerlie den, hulpverleners, leden van het rampenteam, redders, water schappers en medewerkers of vrij willigers van andere instanties of bedrijven die paraat moeten zijn tijdens de 'nacht der nachten'. Burgemeester Geldorp-Pantekoek schaart zich op oudejaarsdag samen met de rest van de Texelse rampen staf (gemeentesecretaris Piet Zoon en brandweercommandant Dick Jongeneel) vanaf 14 00 uur achter de televisie. Via CNN ki|ken ze of zich in meer oostelijk gelegen gebieden, waar nieuwjaar eerder valt, proble men voordoen Als daar aanleiding toe is, zullen maatregelen worden genomen. Vooralsnog heeft de bur gemeester het volste vertrouwen dat zich tijdens de jaarwisseling niets bij zonders zal voordoen. Toch wordt niets aan het toeval over gelaten. Om op alles voorbereid te zijn hebben hulpverleningsdiensten drie weken geleden onderling overleg gehad over de millenniumnacht. Zo worden op het eiland verschillende noodmeldpunten ingesteld waartoe men zich, uitsluitend voor spoedei sende hulp, kan melden indien de stroom uitvalt of de 112-centrale on bereikbaar wordt. Dat zijn onder an dere de politiebureaus in De Koog en Den Burg, die de hele nieuwjaars nacht bemand zijn. Verder de familie Hoogerheide aan de Reijer Keijserstraat, de ambulancedienst in Den Burg. de familie Witte, Hogereind 31 in De Waal, familie van de Worp, Keidelplein 10 in De Cocksdorp, Ho tel Opdiek in Den Hoorn, de familie Eelman, Ankerstraat 16 in Oosterend en de familie Boshuis, Kerksteeg 2 in Oudeschild. Ze staan in verbinding met de 112-centrale in Alkmaar. Om het telefoonnet met over te belasten doet de burgemeester een beroep op de Texelaars rond de jaarwisseling zo min mogelijk te bellen 25 leden van het brandweerkorps gaan zich (op vrijwillige basis) in de nieuwjaarsnacht niet te buiten aan alcoholische geneugten om in geval van nood uit te kunnen rukken. Ook ambulancepersoneel is stand by. Waterschappen Niet alleen hulpverleningsdiensten zijn goed voorbereid op de^ millenniumnacht, ook de water schappen hebben alles in het werk gesteld om te voorkomen dat Texel in de volgende eeuw natte voeten krijgt. Automatiseringssystemen zijn waar nodig aangepast of vervangen, noodplannen liggen klaar en mede werkers van de waterschappen zijn in de nieuwjaarsnacht paraat voor het geval zich toch problemen voordoen. De waterschappen zijn in hoge mate afhankelijk van de techniek. De ge malen en afvalwaterzuiveringen zijn volledig computergestuurd. Na in ventarisatie, tests en eventuele maat regelen zijn de installaties allemaal millenniumproof verklaard. Mocht onverhoopt de stroom uitvallen, dan kunnen de belangrijkste gemalen met behulp van eigen of noodstroom- voorziening zonder problemen door draaien. In de nacht van de millenniumovergang zijn de water schappen telefonisch bereikbaar. Ook wordt intensief contact onder houden met provincie, gemeente, andere waterschappen en hulpdien sten. Op nieuwjaarsdag zullen inspectierondes langs gemalen en zuiveringsinstallaties worden gehou den. Om een buffer te creëren wordt het waterpeil in vaarten en sloten vooraf verlaagd tot het in de peil- besluiten vastgelegde minimum niveau. Door de vele regen die afge lopen weekend is gevallen, steeg het slootwaterpeil enige tijd. Onder an dere doordat wegens het extreem hoge water in de Waddenzee tijdens de kerstnacht de schuiven van de meeste gemalen tijdelijk dicht moes ten. Deze maatregel wordt genomen als het peil hoger is dan 1.80 meter boven NAP. Alleen bij de PH-polder was dat met het geval. Inmiddels is het slootwater weer op het oude peil De riolen worden tevoren leeg ge pompt voor eventuele extra opvang. Mocht er iets uitvallen, dan liggen er noodplannen klaar. Het werken hier mee is de waterschappers niet Lees verder pagina 3 Een 27-jarige Texelse heeft gedu rende drie jaar enkele tienduizen den guldens gestolen van haar werkgever, een winkelier in Den Burg. De vrouw is aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Nadat zij had bekend, is zij vrijdag weer vrijgelaten. Omdat hij vermoedde dat één van zijn personeelsleden regelmatig een greep in de kassa deed, installeerde de ondernemer in zijn winkel een on zichtbare videocamera. Op de film was te zien hoe de vrouw geld uit de kassa nam en in haar zak stak. Eerst ontkende de vrouw, maar na het zien van de beelden gaf zij de diefstal toe. De winkelier heeft aangifte gedaan, waarna de vrouw door de politie op het bureau werd ontboden. Toen zij Na 38 jaar voor de klas te hebben gestaan, heeft Marga Keyser-Dros vrijdag afscheid genomen van haar leerlingen. Of beter gezegd: de leerlingen van haar. De popu laire lerares huishoudkunde/ver zorging was amper in de leraren- kamer van de voormalige LTS gearriveerd - ze wilde net een jour nalist van deze krant de hand schudden omdat ze meende met een nieuwe collega van doen te hebben - toen het brandalarm af ging. 'Da* mnpt in miin keuken zijn!', dacht ze verschrikt. Ze raakte nog meer van haar stuk toen op de gang een oorverdo vend kabaal van knallende pannendeksels losbarstte en een ziekenhuisbed de lerarenkamer werd binnengereden, waarop zij plaats moest nemen De VBO- leerlingen uit 3h - de klas die de meeste lesuren van haar genoot - reden haar naar het vrolijk ver sierde klaslokaal. Daar stonden de zelfgemaakte hapjes en drankjes al klaar voor wat een aezellia en feestelijk lesuur zou worden. De leerlingen zongen een door muziekleraar Jaap Dros geschre ven afscheidslied en boden de docente een bundel aan met ge dichten, tekeningen en gelukwen sen. Van lesgeven kwam niet veel meer op wat officieel haar laatste werkdag was. Keyser-Dros blijft nog even aan de OSG verbonden, ter vervanging van haar zieke op- volgster. (Foto Bon Bosch) zijnde schietsportcentrum. De nieuwe kerstshow van Klif 12 kent vele flauwe karikaturen, maar toont nauwelijks karakter. Zonde van al dat talent, vindt de TC-recensent. Wie ie dereen tevreden wil stellen, behaagt uiteindelijk niemand, zeker in de kleinkunst. In het eten zat meer pit. Pagina 2 Vroeger zetten mensen wel eens een potje urine voor de deur, in de hoop dat Juul Swarthoff het voor onder zoek mee zou nemen naar het Gemini. Swarthoff werkt 25 jaar in het Helderse ziekenhuis en viert haar ju bileum zonder veel opsmuk. Pagina 3 Dat het afgelopen jaar een veelbewo gen jaar was. bleek onlangs wel bij Ouwe Sunderklaas. Ook de fotogra fische terugblik in deze krant getuigt van heel wat reuring in 1999. Wie zijn geheugen pijnigt en de vragen bij deze fotoselectie correct beant woordt, kan een leuk prijsje winnen. Pagina 5 de schutters was ontsnapt. Het om- Sommeltjesweg versperde. De gevallen obstakel zou een flinke sta- brandweerauto kon vervolgens door- in-de-weg zijn voor de metselaars die rijden naar het Waalenburgerdijkje, gisteren aan de slag gingen. Vnjwilli- alwaar een andere boom was gers van de vereniging zaagden de boom daarom tweede kerstdag aan stukken. Brandweerlieden deden dat tijdens de kerstnacht met een omge vallen boom die een ri|baan van de De storm, met uitschieters naar orkaankracht die in de kerstnacht woedde, heeft op het eiland verschil lende bomen geveld. Een uit de klui ten gewassen abeel miste op een haar na het in aanbouw zijnde schiet sportcentrum aan de Emmalaan. Het betrof één van de weinige bomen die eerder dit jaar aan de kettingzaag van omgewaaid. Ook in De Dennen ging hier en daar een boom om. In Ooster end kwamen stukken van het toren tje van de Gereformeerde kerk naar beneden. zich op 22 december op het bureau aan de Keesomlaan meldde, werd zij volgens de politie gearresteerd en naar Den Helder gebracht. Na twee dagen in de cel, mocht zij vlak voor de kerstdagen weer naar huis. Zij kan een dagvaarding voor een strafpro ces wegens verduistering in dienst betrekking tegemoet zien. De vrouw heeft onopgemerkt jaren haar gang kunnen gaan door enkele dagen per week slechts geringe be dragen te stelen, die bij het wekelijkse opmaken van de kas nauwelijks op vielen. De winkelier verklaart des gevraagd niet over te gaan tot bijzon dere maatregelen. 'Mijn vertrouwen in het overig personeel is even groot als voorheen.' Verschillende Texelaars hebben een enquêteformulier ontvangen, waarin hun mening over de kust wordt gevraagd. Het onderzoek wordt gehouden door de Rijksuni versiteit Groningen, in opdracht van het ministerie van Verkeer en Nog maar nauwelijks enkele maan den in functie, deed hulpstrandvon der Maarten Jan Boon zondag morgen de tweede opmerkelijke vondst in korte tijdop het strand tus sen paal 14 en 20. Bij Westerslag was een gele boei aangespoeld met een hoogte van tweeéneenhalve meter en een doorsnede van anderhalve me ter met het opschrift Duinkerken, France. Dat zou kunnen betekenèn dat de boei uit Frankrijk afkomstig is. maar zeker is dat met. Met een shovel van Marcel Bakker is de boei op een aanhanger getild en afgevoerd naar het opslagterrein van de hulpstrand vonder. Namens de strandvonderij probeert secretaris Rom van Schaick de herkomst te achterhalen. Morgen vindt in de Witte Burcht in de Molenstraat het officieuze 'Texel Open' snelschaken en -dammen plaats. De wedstrijden beginnen om 13.00 uur en het eind van de toer nooien wordt rond 18.00 uur ver wacht ledereen kan zich inschrijven. De kosten zijn ƒ5,-, Het prijzengeld wordt uitgekeerd in Texelse natura. Big Band Texel geeft op nieuwjaars dag om 20.30 uur in De Bijenkorf in Oosterend een millenniumconcert. Onder leiding van Jan Kühne wordt, met medewerking van Lies Pieterse en Belinda van Diesen, een verfrist repertoire ten gehore gebracht. De entree is gratis. We wijzen er nog eens op dat inge zonden stukken worden geweigerd als de juiste naam van de schrijver er met onder staat. Dat geldt dus ook voor de 'open brief aan P Beemsterboer' die wij kregen van een 'bewogen Texelaar'. Als wij alsnog naam en adres vernemen zal het stuk in de eerstvolgende krant worden afgedrukt. - Redactie. Waterstaat. De overheid wil in haar kustbeleid meer rekening houden met de mening van de burgers. Daartoe is het van belang meer in zicht te krijgen in wat mensen wer kelijk van de kust vinden. Verkeer en Waterstaat werkt momen teel aan een nieuwe kustnota, waarin het beleid en beheer van de Noord zeekust uiteen wordt gezet Bij het maken wordt de vraag gesteld of bepaalde plannen hierin passen. Het betreft onder andere de bouw van windmolenparken in zee, bagger- depots en een vliegveld in zee. Ingre pen in de kust, hebben gevolgen voor de manier waarop de bewoners die beleven', aldus dr. A.J. Rooijers, pro jectleider van het onderzoek, die be nadrukt dat dit soort vragen in dit on derzoek nog niet aan de orde zijn. Onder de kust verstaan de onderzoe kers het gebied vanaf de bmnenduin- rand tot de horizon in zee. We vragen de mensen hoe vaak ze de kust be zoeken en welke relatie ze ermee hebben Of ze er wonen, werken of recreëren en hoe vaak. Verder wor den algemene vragen gesteld over het strand, de zee en een aantal vra gen over badplaatsen.' De gegevens worden geanalyseerd en in verslag- vorm naar de minister opgestuurd Vrijwilligers zijn gisteren begon nen met het demonteren en ver zamelen van allerlei artikelen uit de inboedel van het onlangs ge sloten verzorgingstehuis Sint Jan. De wasbakken, wc's, bed den, nachtkastjes, dekens, keukenapparatuur en andere spullen zullen naar Georgië wor den verscheept om daar een nieuw leven te krijgen in een zie kenhuis waar aan ongeveer alles gebrek is. De vrijwilligers hebben er de handen vol aan want er moet heel wat gesleuteld, gesta peld en ingepakt worden. Niet alleen artikelen uit Sint Jan gaan naar het Georgische ziekenhuis, ook overtollige spullen uit het uitleenmagazijn van het Groene Kruis krijgen een plaatsje in de te verzenden container. Over de kwaliteit zullen de Georgiërs niet te klagen hebben: het meeste is nauwelijks van nieuw te onder scheiden. (Fom Hmny M Graafl (Advertentie) 'De duik van het jaar, de eeuw of het millennium. Noem het maar zoals je wilt', aldus Paul Kikkert, samen met Hans Boom organisator van de tra ditionele nieuwjaarsduik die zich za terdag 1 januari klokslag 13.00 uur bij het strand bij paal 28 gaat voltrekken. Liefhebbers kunnen zich omkleden in de barbecueruimte van strand paviljoen De Krim, alwaar na afloop de verkleumde lichamen kunnen worden opgewarmd met kokend hete chocolademelk (met suiker of rum) en voor de deelnemers een presentje klaar ligt. Zonder twijfel zal het bizarre festijn ook dit jaar een grote schare deelnemers en nog veel meer toe schouwers trekken. Om te voorko men dat net als vorig jaar gepar keerde auto's, die toen schots en scheef op het parkeerterrein stonden en aan beide zijden van de weg wa ren neergezet, voor een verkeersop stopping zorgen, heeft de organisa tie maatregelen getroffen. Het is de bedoeling dat automobilisten via de Krimweg doorrijden naar het parkeer terrein. Als dat vol is. rijden de auto's een rondje over het terrein, om daarna hun voertuig met de motor kap naar De Cocksdorp langs één kant van de Krimweg te parkeren. Twee parkeerwachten met mobilo foon zien toe op een juist verloop van het autoverkeer. Deelnemers wordt aangeraden zich bijtijds te melden, want de duik gaat om precies 13.00 uur van start. Orgelman Peter Kaan heeft het afge lopen jaar ƒ1551,20 opgehaald. Het geld is zoals altijd bestemd voor de redders van de KNRM. Inmiddels heeft Kaan zijn orgel in de winter stalling gezet, dit keer in de schuur van Paul Smidt. waar het droger is dan in de oude stalling in Oudeschild. In 2000 wordt het orgel helemaal op geknapt, een mooie opsteker voor de orgelman die dan 20 jaar in het vak zit. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: V JbUGDMODC y altijd op zoek naar het seste SMUGOtOWINMlS NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1