Vlakke karikaturen doen Klif-kersthow de das om de Kroniek Aanmaakblokjes en diverse nieuwtjes Geknipt E Agenda TEXELSE^? couRANT Werk en natuur voorname reden voor vestiging 0 Texel broeinest van autocrossers boerderijenboek Landschapszorg vreest ook militair medegebruik bos „Sansevieria" Lotje voor 'n Rotje Kerstbokaal in manege Hardlopers testen millenniumconditie Muzikale kerst teso Beroerte Wijziging Tips TexelToerist Hondentraining svo Millenniumfeest in Den Hoorn Actie Zuinig Stoken GAS Even een pak SNERT halen in 2.2. DINSDAG 28 DECEMBER 1999 Cor van Heerwaarden viert een eenzame André Hazes-kerst in het cachot. (Foto Bart Bosch) Er is in de loop der tijd niets veranderd. Tweeduizend jaar gele den eiste het volk brood en spelen, en dat wil het volk nog steeds. Vroeger waren Ben Hur en andere gladiatoren de ster ren in de arena, tegenwoordig zijn het Marco Borsato en de voetballers die de massa na gedane arbeid moeten vermaken. De vraag 'Is er nog wat te doen vanavond?' loopt als een rode draad door de menselijke geschiedenis en de hunkering naar amusement zal ook in de komende eeuw onverminderd aan houden. Dit is de enige lijn in de nieuwe kerstshow van Klif 12, die vrijdagavond voor het eerst werd opgevoerd. De historische zapshow poogt de millenniumhype op de hak te nemen, maar blijft steken in een zouteloos samenraapsel van losse flodders en belegen clichés. De Dickensiaanse intro met een medley van liedjes uit de afgelopen decennia die geld en hebzucht als bindend thema hebben en Cor van Heerwaarden als de herbergier die zijn personeel uit stelen stuurt, is heel aardig 'Pikken watje pakken kunt en pakken wat je pikken kunt. Zakken vullen is een fijn vak', is het allitererende motto van de oude gierigaard, die doet denken aan Scrooge en Fagen, uit A Christmas Carol en Oliver Twist. De buit - brood en lepels - wordt plomp bij de gas ten op tafel gesmeten en de soep opgediend. De liedjes lopen nog niet helemaal gelijk en de timing van de grappen moet beter, maar deze kin derziektes horen nu eenmaal bij een try-out. Het licht gaat uit. Gregoriaanse ge zangen klinken en monniken betre den de zaal. Een groot televisie scherm gaat aan en we zien Rensenbrink tegen de paal schieten in de WK-finale tegen Argentinië. Van 1978 vliegen we naar de 15' eeuw. Orff 's pompeuze Carmina Burana is de opmaat naar een grap van de zelfde kloosterlingen als daarnet. 'Ook naar Bonifatius? Dokkum ze ker...' Beelden van een Romeins badhuis, die Jaap Eelman in Calluna schoot, voeren ons naar het jaar nul. 'Hedenavond Ben H in de arena!' is de aankondiging. In de zaal betreden Romeinen het stadion en worden op naam en rang naar eretribune of staanplaats verwezen. 'Uw naam?' 'Incontinentia.' 'Gaat u maar naar de wc.' 'Uw naam?' 'Nymfomania'. ant woordt een wulpse dame. 'Gaat u maar even naar de kleedkamer.' Kij kend naar de tv-beelden moedigen de toeschouwers Ben Hur aan. Via een fraai vormgegeven solo-act be landen we in Azië en wordt de link met new-age gelegd. Een uitbundige dans op Raymond van het Groene- woud's gospel 'Liefde voor Muziek' leidt een serie liedjes, dichtregels en andere teksten in met als strekking dat er niets nieuws onder de zon is. 'Mens, durf te leven' is de Youpiaanse oproep aan het publiek. In ingedikte vorm achter elkaar gezet lijkt het heel wat. Maar er is geen ver haal, geen opbouw, geen spanning. Een verhaallijn is doelbewust geme den. Die keuze kan goed uitpakken als de losse delen op zichzelf krach tig genoeg zijn, verrassende elemen ten bevatten of weten te ontroeren. Door sterke teksten, originele vond sten, sprekende karakters of, liever nog, een combinatie daarvan. Maar tot dit punt in de show is weliswaar hier en daar iets origineels te bespeu ren, maar ontbreekt het aan de ove rige broodnodige ingrediënten. In het vervolg valt ook de originaliteit nog weg - behalve in de sterke reeks kerstliedjes die prachtig in elkaar overgaan, waarvoor de hulp van cabaretgroep Purper werd ingeroe pen. Tekenend is de scène waarin Klif 12 tot Club 12 is omgetoverd en gang sters onder de inmiddels wel erg uit gekauwde deunen van de Blues Brothers de zaal inspecteren. Op het podium laat de louche nachtclub- eigenaar Van Heerwaarden zich fêteren door hielenlikkers Zijn spel blijft te slapstickachtig om te intrige- Vorig jaar om deze tijd lag het Texelse strand van De Koog tot de vuurtoren bezaaid met duizenden aanmaakblokjes. Naar schatting is er op Texel zo'n drie kubieke meter aangespoeld. Een inspecteur van de Directie Noordzee van Rijks waterstaat nam de vervuiling in ogenschouw en besloot tot oprui ming. Het werk is uitbesteed aan de firma Daalder Het opruimen gebeurt met de hand. De aanmaak blokjes worden op een verant woorde manier afgevoerd Tezelfdertijd vond 'onder ideale weersomstandigheden' de onthul ling plaats van een kunstwerk van Jan Wolkers op de dijk van de PH- polder Het kunstwerk werd ge-' plaatst door de Hoogheem raadschap voor Uitwaterende Slui zen in Hollands Noorderkwartier, om te vieren dat de gehele Texelse oost kust op Deltahoogte was gebracht. 'Wolkers wees de omstanders op de weerkaatsing van zee. zon en wol ken in het glas en in de granieten sokkel Hij toonde zich tevreden' Weggebruikers werden verrast door een plotselinge nachtvorst en Ci nema Texel nam een tweede zaal in gebruik. 'De kleinere zaal die in de aanbouw aan de Gasthuisstraat is ondergebracht, biedt plaats aan zestig personen Kijkers zitten ui terst comfortabel in luxe fauteuils. De bestaande, grote zaal werd iets kleiner.' 'Het is niet de enige aanpassing in de bioscoop. De don kere entree is veranderd in een uit nodigende foyer, waarin de bezoe kers in de pauze aangenaam kunnen zitten en een fraai uitzicht hebben op het centrum van Den Burg. Verder namen de auteurs van het 'Boerderijenboek' de kritiek uiterst serieus 'Dat het boek 'barst' van de fouten, zoals door sommigen wordt beweerd, is schromelijk overdreven. De auteurs hebben (echter) nooit de illusie gehad dat het hele boek met maar liefst 60 000 gege vens foutloos zou kunnen worden. Schrijvers én boekhandelaars hebben echter ook reacties gehad van mensen die juist onder de in druk waren van de juistheid van de feiten die in hel 1200 pagina's tel lende boek zijn vermeld.' 'He laas is een gecorrigeerde herdruk van het peek onmogelijk Tien voor Texel 'heeft bezwaar ge maakt tegen het toelaten van acht 'kampeermiddelen op hel erf van hoeve 'St. Willibrord in het Noorden 'De Koog Badplaats' en de TVL maakten zich hard voor een sluitingsuur van 2.00 uur. En 'Peter Dral koopt kantoor ING-bank'. 'Wolkers spreekt verhalen in op compactdisc', de |eugd kreeg een informatiepunt ('JIP') voor 'sex. drugs, gezondheid, belasting of ju ridische kwesties'. 'Gemeente werken wordt ervan beschuldigd op het terrein van de voormalige riool waterzuivering zonder vergunning afvalstoffen te hebben opgeslagen' en de bewoners van het Hof van Geus waren 'niet blij' met de bouw van een garage in hun achtertuin. ktnlo rvakhandet .enR w kantoor Ktactre se Courant WAbMOESSTflAAT ln overleg met de direct betrokke nen hebben wij moeten besluiten van het geen bijdrukken te laten maken. kadootje van de Sint (ex klapband) Zaterdag 5/12 - Gratis toegang ren, en goede slapstick is alleen voor de heel groten weggelegd. Het fraaie decor belooft veel, maar op het po dium gebeurt niets. Eigenlijk is de act exemplarisch voor alle stukjes: acteertalent is er genoeg in de crew van Klif, maar de perso nages worden nooit karakters; het blijven kankaturen. Dat mag dan mis schien juist de bedoeling zijn, ('Het gaat om licht amusement, niet om zwaar cabaret', zo stelden de spelers na afloop) de aandacht van het pu bliek ebt wel weg als het niet af en toe wordt gegrepen Als toeschouwer wil je het haast uitschreeuwen: 'Wéés eens iemand, neem me mee, boei me! Hou eens op met dat gepersifleer. Ouwe Sunderklaas is al geweest!' De gebaartjes, het geknip- per met de ogen, de lachjes en ove rige mimiek zijn bovendien zó stan daard. dat de typetjes verworden tot karikaturen van karikaturen - de rap pende ruigerik met 'nasty boy'-pet getuigt daarvan nog het sterkst; zijn ronduit genante vertoning is het diep tepunt van de show. In dezelfde, om de kern heendraaiende lijn gaan de voorstellinkjes ook te vaak óver de showbizz, óver het theater en óver cabaret, zonder het zelf te zijn. Zelf genoegzame Tart pour Tart. daarvoor gaan we niet naar het theater. En als een karakter dan eindelijk in trigeert en een zang- en acteertalent de ruimte krijgt, zoals de innemende Marleen van lersel die de machoman in een hoek zet, is de tekst zo opper vlakkig en achterhaald dat de Viva of Flair zich er tien jaar geleden nog voor zou hebben geschaamd. En het wel degelijk cabaretesk bedoelde stukje over de paus en de pihieemt natuur lijk een thema bij de kop waarom vandaag de dag zelfs de conserva tiefste katholiek meewarig moet glim lachen. Overigens waren het geluid en het licht prima verzorgd, en de kostuums en decors smaakvol gekozen. Ook voor de bediening mets dan lof. Het saladebuffet was om de vingers bij af te likken en het varkenshaasje zeld zaam mals. Bart Bosch Voor de kerstshow met diner van morgen, overmorgen en 1 en 2 januari kan gereser veerd worden via tel. 31 96 33. Daarna gaat het dinercabaret in aangepaste vorm het nieuwe theaterseizoen in. Op nieuwjaarsdag kan de jeugd tus sen 11.00 en 17.00 uur onontploft vuurwerk inleveren in de kantine van Gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat - en met zoals voorheen op het politiebureau. Voor ieder rotje of vuurpijl ontvangt de brenger een lot, waarmee hij meedingt naar mooie prijzen, zoals een diskman. Op maan dag 3 januari trekt de burgemeester om 14.00 uur in de hal van het ge meentehuis de winnende loten, waar van de nummers in de Texelse Cou rant worden gepubliceerd. Met de actie 'n Lotje voor 'n Rotje hoopt de gemeente ongelukken met vuurwerk dat niet is afgegaan te voor komen. Het is gevaarlijk vuurwerk twee keer aan te steken. Het gevon den vuurwerk kan het best in een ste vige plastic zak vochtig worden ge houden. Texelse ruiters en amazones strijden woensdag en donderdag om de Kerstbokaal. Aan deze traditionele sponsorwedstrijd kan iedereen die in het bezit is van een paard of pony meedoen. De onderdelen zijn: dres suur, springen en een behen- digheidsproef. Tussen de wedstrijd- blokken door worden diverse demonstraties gegeven door de voltigegroep en menvereniging Wad en Duin. Op beide dagen wordt een verloting gehouden. De hoofdprijs (drie dagen Parijs voor twee perso nen) wordt op donderdag getrokken. Dressuuramazone Majan Ubels- Meijer geeft een dressuurclimc. In een kuur op muziek demonstreert ze met haar paard Jeorieta dat ze op wed strijden in de hogere dressuur uit komt. Publiek is op beide dagen van harte welkom. Woensdagochtend gaan de eerste ruiters om 9.00 van start en eindigt de dag om ongeveer 20.00 uur. Donderdag wordt ook om 9.00 uur gestart en zal de winnaar van de kerstbokaal 1999 om ongeveer 19.00 uur bekend worden gemaakt. De opbrengst van het sponsorgeld zal dit jaar besteed worden aan het opknappen van het clubhuis. Hardlopers kunnen zondag testen of hun conditie millenniumproof is, Atletiekvereniging Texel houdt die dag de 26e Winterbosloop.Het par cours omvat net als de laatste jaren een ronde van 4,1 km. De start is nabij de kruising van de Koekoeks- weg naar de speelweide. Het start schot valt om 11.00 uur. De jeugd start één minuut later. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur in Bos en Duin, Bakkenweg 16. Leden van Atletiek vereniging Texel lopen gratis. Ande ren betalen ƒ6,- (tot en met 16 jaar Kwaliteit en afwisseling kenmerk ten het concert dat de Christelijke Muziekvereniging Excelsior op Tweede Kerstdag gaf in de Her vormde kerk van Oosterend. On der leiding van Betty Bakker en met vocale en instrumentale me dewerking van respectievelijk sopraan Saskia Eelman en orga nist Dyo Wassink werd een pro gramma van precies één uur uit gevoerd voor een precies volle kerk. Bekende en iets minder be kende kerstmelodieën of bewer kingen ervan waren te horen, zo wel het traditionele als het meer Amerikaans getinte werk. De meeste indruk maakte Saskia Eelman die vooral het 'He shall feed his flock' uit Handels 'Messiah' gaaf en ingetogen ver tolkte. Voor haar en voor Dyo Wassink en dirigente Betty was er na afloop een bloemetje. Traditie getrouw werd bij de uitgang een collecte gehouden voor een goed doel, in dit geval de stich ting 'Texel helpt'. (Foto Harry de Graaf) Dinsdag 28 december In Question Plaza wordt vanaf 22.00 uur door de Texelse oud deejay Harry Smit teruggeblikt op de soul en disco van de jaren '70 en '80. Cabaretier Richard Groenendijk brengt in theater Klif 12 in Den Hoorn zijn nieuwste programma 'Gluur'. Aanvang 20.00 uur. Dine ren vooraf is mogelijk vanaf 18.00 uur. De entree bedraagt 20,-; 'Vrienden' betalen ƒ15,-. In Cinema Texel draaien Disney's Tarzan (aanvang 13.45 uur). Krui meltje (13.30,16.00 en 18.45 uur). 007, The world is not enough (16.00, 19.00 en 21.45 uur) en Mickey Blue Eyes (21.30 uur). Woensdag 29 december In manege Akenburg wordt van daag en morgen gestreden om de Kerstbokaal. In de Witte Burcht start om 13.00 uur het 'Texel Open' snelschaken en -dammen, ledereen kan mee doen. De kosten zijn ƒ5,-. Bij Klif 12 wordt teruggeblikt op de afgelopen twee millennia met een diner en de opvoering van de nieuwe show. Reserveren tel. 31 96 33. In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp begint om 19.00 uur een playbackshow voor en door kinderen en volwassenen. Opgave via tel. 316 507. De toegang is gra tis. In Question wordt vanaf 22.00 uur ■door de Texelse oud-deejays Fred Winkel, Paul .Krugers en Gauke van Lingen teruggeblikt op de soul en disco van de jaren '70 en '80. In Cinema Texel draaien Disney's Tarzan (aanvang 13.45 uur), Krui meltje (13.30,16.00 en 18.45 uur), 007, The world is not enough (16.00, 19.00 en 21.45 uur) en Mickey Blue Eyes (21.30 uur). Donderdag 30 december Bij Klif 12 wordt teruggeblikt op de afgelopen twee millennia met een diner en de opvoering van de nieuwe show. Reserveren, tel. 31 96 33. In Cinema Texel draaien Disney's Tarzan (aanvang 13.45 uur), Krui meltje (13.30, 16.00 en 18.45 uur), 007, The world is not enough (16.00, 19.00 en 21,45 uur) en Mickey Blue Eyes (21.30 uur). In Question Plaza wordt vanaf 22.00 uur door de Texelse oud deejays Hans en Elis Polderman teruggeblikt op de soul en disco van de jaren '70 en '80. Vrijdag 31 december Oudjaar Veerdienst Teso onderhoudt vrij dag 31 december tussen 9.35 uur vanaf Texel tot 16.05 uit Den Hel der halfuursdiensten. Op oude jaarsdag vervallen de afvaarten van 21.05 uur vanaf Texel en 21.35 uur vanuit Den Helder. Zondag 2 januari wordt de tweede boot op Texel vanaf 13.35 uur ingezet en vaart tot 20.05 uur uit Den Helder. Maandag 3 en vrijdag 7 januari wordt ertussen 9.35 en 16 05 uur met twee boten gevaren. Hoogwater te Oudeschild Di. 28 0.06 en 12.05 u. Wo. 29 0.34 en 12.50p. Do. 30 1.36 en 13.30 u. Vr. 31 2.05 en 14.17 u. Za. 1 3.05 en 15.17 u. Zo. 2 4.14 en 16.40 u. Ma. 3 5.20 en 18.20 u. Di. 4 6.24 en 19.04 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 27 december op om 08.47 uur en gaat onder om 16 32 uur. 29 december laatste kwartier; 31 de cember doodtij 3,50). Jongens en meisjes tot en met negen jaar lopen 1250 meter, van tien tot en met twaalf jaar 2500 me ter, jongens en meisjes dertien tot en met zestien jaar en recreanten 4,1 km. De wedstrijd over 8,2 km is ver deeld in: vrouwen, vrouwen vetera nen, mannen en mannen veteranen. Voor de jeugd is er eremetaal te win nen en voor de acht km wedstrijd zijn er voor alle categorieën waarde bonnen, beschikbaar gesteld door Sportshop Texel. Onder alle deelne mers, behalve de prijswinnaars, wor den twee waardebonnen verloot. Na de prijsuitreiking in Bos en Duin houdt de atletiekvereniging een nieuwjaars bijeenkomst. De stichtingen Zorgcentrum Texel en Thuiszorg Kop van Noord-Hol land organiseren een serie van acht bijeenkomsten voor mensen van wie de partner of een andere naaste is getroffen door een be roerte. De bijeenkomsten vinden plaats in Verpleeghuis Texel aan de Hollewal en starten op 7 februari. Tijdens de bijeenkomsten wordt in formatie gegeven over wat een be roerte is en welke geestelijke, licha melijke en sociale gevolgen een hersenbloeding kan hebben. Die ver anderingen trekken vaak een zware wissel op het uithoudingsvermogen van de partner. Er wordt stilgestaan bij het omgaan met deze veranderin gen en het hanteren van angst en spanning. De ontmoetingen zijn telkens van 13.30 tot 15.30 uur. De deelname kosten bedragen 40,-, inclusief kof fie en lesmateriaal. Voor meer infor matie: mevrouw L. Rijk, Zorgcentrum Texel, tel. 31 40 41. Voor opgave: Gezondheidswijzen tel. 0223-65 01 35. De uiterste inschrijfdatum is 29 januari. Het oude jaar is nog niet om, maar de voorbereidingen voor de nieuwe TexelToerist zijn alweer in volle gang. Dat betekent dat de rubriek Tips iri het vakantie magazine, waarin een compleet overzicht wordt gegeven van de verschillende activiteiten, dienst regelingen en openingstijden op het eiland, volledig wordt opge frist. TexelToerist-redacteur Ruud Nooij neemt de komende weken contact op met bedrijven en in stanties over eventuele wijziging van activiteiten, openingstijden of aanvullingen voor de tips. Texelaars kunnen ook zelf aan passingen doorgeven. Bij voor keur aan Ruud Nooij, tel. 315 034, of met de redactie van de Texelse Courant, tel. 362 620 of fax 323 000 Hondenclub Texel (HCT) start op 9 januari met het nieuwe trainings seizoen voor baas en hond Gediplo meerde instructeurs geven baas en hond een gedegen opvoeding om zo een goede relatie tussen die twee tot stand te brengen. Het gaat om gehoorzaamheids- en behendig heidstrainingen voor beginners, gevorderden en vergevorderen, flyball en puppycursussen. Verder verzorgt HCT theorieavonden over het gedrag van honden. De activitei ten vinden zowel door de week als in het weekend plaats op het honden complex bij zwembad Molenkoog. Voor informatie en opgave: Marion Zijm, tel. 314205. De SV Oosterend houdt haar nieuw jaarstraditie in ere. Op 2 januari wordt om 13.00 uur een onderling duel ge speeld op het sportpark Sieme Keijzer, waarna de nieuwjaars receptie volgt in de kantine. Den Hoorn staat rond de eeuwwisse ling bol van de activiteiten. Vandaag worden de eerste gegraveerde ste nen in het trottoir voor het Dorpshuis aangebracht. De millenniumstoep wordt donderdag om 17.00 uur op geleverd, in het bijzijn van alle deel nemers. Voor hen staat een kopje koffie klaar. Op nieuwjaarsdag om 17.30 uur start in het Hoornderkerkje, met medewerking van fanfare DEK, een plechtige ceremonie, die vooraf gaat aan het inmetselen van de brie ven. Van 18.45 tot 19.00 uur houden de Hoornders een lampionnen- optocht door het dorp, die wordt af gesloten met glühwein en warme chocolademelk. Om 20.00 uur wordt op het Hoge Achterom vuurwerk af geschoten. Aansluitend wordt in de Waldhoorn een receptie gehouden voor inwoners en oud-Hoornders. (Advertentie) NOORD - HOLLAND jaarver bruik m' 800 1000 1200 1400 1600 1800 2000 2200 2400 2600 2800 3000 3200 3400 3800 3800 slreelver- bruik m' 27 33 40 47 53 60 67 73 80 87 93 100 107 113 120 127 totaal streel- verbruik m! 177 220 265 310 352 398 443 488 533 578 620 665 710 753 798 842 stooktabel 20 t/m 26 december (Advertentie) Ti-L'lo.'n U 4S»J

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2