Texel over dertig jaar? Vier toekomstbeelden rmsm TEXELSE 20 COURANT Natuureiland: strakke zonering, grootste ingrepen en ketens Natuureiland Eco-eiland Eco-eiland: integratie, grote ingrepen en ketens Parkeiland De toekomst van Texel Authentiek eiland: uniek met kleinschalige berijven Parkeiland: beperkte ingrepen en kleinschaligheid Verwachting: forse groei overnachtingen Authentiek eiland VRIJDAG 31 DECEMBER 1999 Op Natuureiland zijn natuur, recrea tie. landbouw, wonen en bedrijvig heid in grote aaneengesloten zones ondergebracht. De duinen zijn, met uitzondering van De Koog, een aan eengesloten natuurgebied. De land bouw in Eierland is opgeheven en de hele polder van vijftien vierkante ki lometer is omgezet in een nat natuur gebied dat in open verbinding staat met de Waddenzee. Deze grote in greep is genomen op Europees initia tief. Texel heeft in ruil voor het verlies van agrarische bedrijvigheid twee nieuwe wetenschappelijke instituten gekregen, die zich bezighouden met visserij en natuurbehoud. Deze insti tuten zijn gevestigd naast NIOZ en IBN. Rond de vier instituten is een klein Science Park gevestigd, waarin ook een aantal kleine, kennis intensieve bedrijven zijn gevestigd. EcoMare is een internationaal be kend voorlichtings- en themapark voor de Waddenzee geworden waar regelmatig grote congressen plaats vinden. De verblijfsrecreatie is helemaal ge concentreerd in De Cocksdorp en De Koog. Door de ligging aan het nieuwe Eierlandse kweldergebied heeft Texels noordelijkste dorp een heel ander karakter gekregen. De Koog is geheel gerenoveerd Praktisch alle hotels en bungalows daar zijn onder deel geworden van grotere concerns of ketens, die kwaliteit tegen een scherpe prijs bieden. Die bedrijven hebben zwaar geïnvesteerd in de re novatie. In ruil daarvoor heeft de bad plaats een bescheiden boulevard gekregen. Het aantal toeristische slaapplaatsen is bevroren op 45.000. Het aandeel van kampeerplaatsen is van 47 procent in 1997 gedaald naar veertig procent in 2030. Door de groei van de winterharde logies-accommo- daties, toename van het aantal korte vakanties stijgt de jaarlijkse bed- bezetting van 25 naar 35 procent en neemt het aantal overnachtingen toe van bijna vier miljoen naar bijna zes miljoen. Mede door de schaalvergro ting in bet toerisme (ketenvorming) en reserveringen via internet en interac tieve televisie, speelt de WV nog maar een bescheiden rol op Texel. De woonfunctie van Den Burg, dé centrale vestigingsplaats, is versterkt. Om circa duizend medewerkers van de nieuwe wetenschappelijke institu ten te kunnen huisvesten zijn er nieuwe wijken rond het dorp ge bouwd. Cm het aangezicht van de buitendorpen te behouden is nieuw bouw daar niet toegestaan. Het be staande fijnmazige cultuurlandschap op het oude land is zorgvuldig be waard. De boeren zijn zich gaan rich ten op kleinschalige landbouw en natuurbeheer Voor die laatste activi teiten krijgen zij een vergoeding. Ver der halen ze beperkte inkomsten uit het erf kamperen door toeristen, wat onder strakke condities is toege staan. De haven van Oudeschild is een grote jachthaven geworden met veel ruimte voor de bruine vloot. Het Maritiem en Juttersmuseum is opgegaan in een samenwerking met andere visserij en scheepvaartmusea. Dat maakt het mogelijk regelmatig grote zomer- exposities te houden die veel publiek trekken. De visserij is verplaatst naar de veerhaven bij 't Horntje. Aan de zuidpunt van het eiland is ook alle andere industriële bedrijvigheid ge concentreerd. Teso vaart met meer vanuit Den Hel der. maar met luchtkussenvaartuigen uit Balgzand. Het autoverkeer op het eiland is sterk teruggedrongen omdat gasten een beperkt contingent auto kilometers krijgen. Er is een grote keus aan goedkoop openbaar ver voer Het meest in het oog spnngt een treintje dat vanaf 't Horntje via de duinrand naar De Cocksdorp rijdt. Het vliegveld is verdwenen en mis schien het amfibisch oefenkamp ook. Texel is opgegaan in het gewest waddeneilanden, met als hoofdzetel Den Burg. Dit gewest heeft een krachtig, centraal bestuur dat veel vertrouwen heeft van de eiland bewoners. Dit komt omdat enerzijds de unieke natuur wordt beschermd en versterkt, maar anderzijds ook toerisme en nieuwe bedrijvigheid wordt gestimuleerd. De werkgele genheid voor jongere Texelaars is vergeleken met de tweede helft van de twintigste eeuw sterk verbeterd. Het aantal banen is met twintig pro cent toegenomen. Wat heeft de toekomst in petto voor het eiland, haar bewoners, de bedrijven en de gasten? Om op die vraag een antwoord te krijgen be schreef Bureau van de Bunt uit Amsterdam in opdracht van de WV vier beelden van Texel in 2030, die op de grens van het mil lennium - in beknopte vorm - in de Texelse Courant worden gepubli ceerd. De scenario's (Natuur eiland, Eco-eiland, Parkeiland en Authentiek eiland) zijn ontwikkeld aan de hand van verschillende trends die onder andere voortko men uit de search-conferentie die in oktober van dit jaar werd gehou den en waaraan deskundigen op uiteenlopende vakgebieden deel namen. De visies geven een beeld van hoe Texel er in 2030 uit zou kunnen zien. De keuze welke visie wordt gekozen is volgens de WV aan de Texelaars zelf. Een over zicht van de zekere en onzekere trends, waarop de toekomstvisies grotendeels zijn gebaseerd, is eveneens onderdeel van deze krant. Aanleiding voor het project is de ontwikkeling van een nieuw recreatie basisplan door de ge meente, waarin het tot dusver ont breekt aan een breedgedragen lange termijnvisie. De scenario's geven de mogelijke ontwikkelin gen aan en de keuzes die Texel kan maken. Niet alleen op het ge bied van toerisme, ook ten aanzien van ruimtelijke ontwikkeling en landbouwbeleid. De toekomst beelden zullen bij de lezers onge twijfeld reacties oproepen. Om vooruitlopend op vervolg- bijeenkomsten die begin volgend jaar worden gehouden niet in stemming-makerij te vervallen, doet initiatiefneemster en VW-di- recteur Veronica Bos een beroep op de lezers hun reacties met als ingezonden stuk naar de TC op te sturen, maar zich direct te richten tot de WV. Dat neemt niet weg dat de redactie de verdere ontwikke ling van de toekomstvisie en het recreatie basisplan nauwlettend zal volgen. Een speciale website over de toekomstbeelden is op het internet te bezichtigen. Het adres is www.kustopdekaart.nl. Op Eco-eiland zijn natuur, recreatie en landbouw op meerdere plaatsen geïntegreerd. Wonen en bedrijvigheid zijn echter zoveel mogelijk geconcen treerd. De duinen zijn een natuurge bied met beperkt recreatief mede gebruik. De landbouw in Eierland en Het Noorden is iqgrijpend veranderd en de polders zijn kleinschalig inge richt. Het rechte, vierkante patroon van landbouwgebieden en wegen is verdwenen. De functies natuur, land- De toekomst van Texel zal er slecht uit gaan zien. Omdat - als het zo doorgaat - er geen stukje weide meer over blijft en boeren hier niet meer kunnen leven. Als het zo doorgaat, loopt het slecht af met het eiland Texel. Dat komt voornamelijk doordat steeds meer mensen op Texel een eigen huis wil len hebben. In 2050 zal volgens voorspellers alles zijn volgebouwd en zal er geen stukje weide meer over blijven. Dat is een groot probleem voor de boeren. En als Texel zo vol is gebouwd, zal er geen frisse lucht meer zijn doordat er zoveel wegen en huizen zijn bijgekomen. Het aantal toeristen zal dan ook sterk afnemen, want wie wil er nu naar een eiland dat zo is vervuild door auto's en fabrie ken. Zonnen op het strand zit er dan ook met meer in, want het strand ligt he lemaal vol rotzooi en troep dat het milieu aantast. In de toekomst zal Texel met langer het mooiste, maar het meest ver vuilde eiland zijn, Annette Krijnen, 3 MAVO bouw en recreatie zijn op harmo nieuze wijze geïntegreerd. De boe renbedrijven in de polder zijn omgezet in 'gemengde bedrijven' waar regionale producten worden verbouwd en natuurterreinen worden beheerd. Daarnaast worden er re creatie- en logiesmogelijkheden ge boden. De aard daarvan wordt over gelaten aan de ondernemers zelf. Het kan variëren van kamperen bij de boer tot agro-toerisme. Gasten voe len zich verbonden met het boeren bedrijf. Bos en duinen staan open voor recreatief gebruik. Het aandeel van de kampeerplaatsen is afgenomen van 47 tot 35 procent, ten voordele van de 'winterharde' capaciteit. Het aantal overnachtingen is gestegen tot 6,8 miljoen. De rol van de WV is beperkt. Er is een streng welstandsbeleid om de bedrijven harmonieus in te passen in het landschap. Er is daardoor een nieuw kleinschalig en aantrekkelijk cultuurlandschap ontstaan waarin het voor bewoners en bezoekers goed toeven is. Het bestaande fijnmazige cultuurlandschap op het oude land en aan de zuid- en oost kant van het eiland is zorgvuldig be waard. De resterende landbouw in Eierland en die op het oude land in het zuiden en oosten van het eiland heeft zich geheel geconcentreerd op regionale producten. Texelse aardappelen, groenten, fruit, kaas, melk en bier zijn bekende producten die onder eigen naam in alle supermarkten van noordwest Nederland te koop zijn. Een aantal krachtige coöperaties heeft het succes van deze regionale producten in belangrijke mate tot stand gebracht. De ingreep in de polders is vooral genomen op Texelse initiatief! Om de terugloop in agrarische bedrijvigheid te compenseren heeft zich - na een wervingscampagne door gemeente en bedrijfsleven - een nieuw weten schappelijk instituut op het terrein van visserij overgehaald om zich op Texel te vestigen. Het instituut is ge vestigd naast het NIOZ en IBN. Net als op Natuureiland is daar een klein Science Park. De verblijfsrecreatie is vooral geves tigd in het noordelijk deel van het heringerichte Eierland, met als cen trum De Cocksdorp. Dit dorp heeft als centrum van een landelijk gebied een heel ander karakter gekregen. De Koog, het tweede recreatiegebied, is geheel gerenoveerd. Net als bij Natuureiland zijn praktisch alle hotels en bungalows daar onderdeel gewor den van grotere concerns of ketens. Die bedrijven hebben fors geïnves teerd in de renovatie. Er is ook een kleine boulevard aangelegd. Net als bij Natuureiland is de woon functie vooral in Den Burg geconcen treerd, alwaar voor 300 medewerkers van het nieuwe wetenschappelijke instituut bescheiden nieuwbouw rond het dorp heeft plaatsgevonden. Nieuwbouw in de buitendorpen is al leen toegestaan onder strenge welstandseisen. De visserij is in Oudeschild gebleven De haven is uitgebreid met een grote jachthaven met veel ruimte voor de bruine vloot. Het MJM en EcoMare ontwikkelen zich net als bij Natuur eiland. Datzelfde geldt voor Teso en het openbaar vervoer. Het auto verkeer op het eiland is sterk terug gedrongen. Texel maakt deel uit van het waddengewest, dat veel initiatief overlaat aan de afzonderlijke eiland besturen. Texel heeft gekozen voor integratie van functies, regionale producten en het aantrekken van nieuwe bedrijvigheid. Het aantal ba nen is met tien procent toegenomen. Op Parkeiland genieten burgers een grote vrijheid om zich te vestigen. Texelaars mogen overal wonen. Men sen van buitenaf kunnen op een aan tal plaatsen een tweede woning bou wen of kopen. Dit is met name mogelijk in de polders Eierland en Het Noorden, die voor de landbouw veel minder functie hebben en kleinscha lig zijn ingericht. Het vierkante pa troon van landbouwpercelen en we gen is goeddeels verdwenen. Rondom de boerderijen in Eierland (met op het oude land) zijn kleine buurtschappen van eerste en tweede woningen ontstaan, die zijn ingepast in het landschap. Door de sterk ver ruimde vestigingsmogelijkheden zijn prijzen van grond en huizen sterk gestegen. De welstand van de Texelaars, met name die van de agrariërs, is hierdoor sterk toegeno men. De boerderijen in Eierland zijn net als op Eco-eiland gemengde bedrijven waar regionale producten worden verbouwd en natuurterreinen worden beheerd. De agrariërs zijn ook logies- verstrekkers geworden. De omvang van de recreatieve activiteiten is ech ter beperkt, omdat de bewoners van de tweede woningen geen overlast van de recreanten willen hebben. De landbouw op het oude land richt zich op regionale producten. Het kleinschalige cultuurlandschap is behouden. De verblijfsrecreatie is gebundeld in De Koog en De Cocksdorp, dat door de nieuwe woonmogelijkheden in Eierland een centrumfunctie heeft gekregen. De Cocksdorp heeft zich op sportief gebied (golf, paardrijen, etc) enorm ontwikkeld. De Koog is geheel en kleinschalig gerenoveerd. Het heeft een mondain karakter ge kregen en hoort met Domburg en Noordwijk tot de duurdere badplaat sen van Nederland. De meeste toe ristische bedrijven zijn nog steeds familiebezit. De renovatie van de bad plaats is daardoor kleinschalig en ty pisch Texels gebleven. Een boulevard of zeepromenade past met in dat beeld. Het aantal slaapplaatsen is bevroren op 45.000, maar er heeft een belang rijke verschuiving plaatsgevonden, van kampeerplaatsen (1997 47 pro cent, 2030 25 procent) naar zomer huizen, tweede woningen en hotels. Door de seizoensverbreding stijgt het aantal overnachtingen van bijna vier miljoen in 1997 naar acht miljoen in 2030. Het NIOZ, dat is gefuseerd met een Duits instituut, is verdwenen van het eiland en is nu gevestigd ïn Bremen Het IBN is er nog wel, maar is met uitgebreid. De terugloop in werkge legenheid is niet zo hard aangeko men. Ten eerste omdat veel Texelaars door hoge waarde van het onroerend goed welvarend zijn geworden. Maar ook doordat de bouw- en installatie branche door de verhoogde bouw activiteiten de wind mee heeft. Verder zijn veel tweede woningbezitters re delijk welvarend en geven op Texel veel geld uit. Het culturele leven heeft door welgestelde nieuwkomers een stevige impuls gekregen. Het MJM in Oudeschild is met alleen museum, maar ook een bekend centrum voor maritieme schilderkunst. Net als bij Natuureiland is EcoMare een interna tionaal informatiecentrum over de Waddenzee. Oudeschild heeft zich ontwikkeld tot een grote jachthaven waar omheen mooie, maar durë appartementen complexen zijn gebouwd. Veel eige naren van tweede woningen hebben hun schepen daar liggen. Het geheel heeft een sfeer van Port Zélande aan de Zeeuwse kust. De visserij is in Oudeschild gebleven en draagt bij aan het unieke havenkarakter. Het autoverkeer op het eiland is door het tweede womngbezit toegenomen Maar het openbaar vervoer is niet verwaarloosd. Er is een goed busnet en de verhuur van fietsen en andere fun-vehicles heeft een hoge vlucht genomen. De gemeente is opgegaan in een waddenfederatie, die net als bij Eco-eiland veel initiatief aan de lokale bestuurders laat. De wadden als Eu ropees natuurpark begrenzen de mogelijkheden. Texel heeft gekozen voor veel meer vestigingsvrijheid, het aantrekken van welvarende toeristen, integratie van functies en regionale agrarische producten. De eiland-eco- nomie is afhankelijker geworden van het toerisme, dat mede door de Maximaal een verdubbeling van het aantal toeristische overnach tingen (van bijna vier, naar acht miljoen), staat Texel in 2030 te wachten als de variant Park-ei land werkelijkheid wordt, zo blijkt uit berekeningen van Bureau Van de Bunt. Alleen het meest voor zichtige scenario voorspelt een groei naar 'slechts' vijf miljoen. Toch cijfers waar bij menige Texelaar de schrik om het hart zal slaan. Niet de toename van het aantal toeristische bedden is de oorzaak, want in alle varianten blijft de bovengrens van 45.000 overeind. Maar door toename van de kortere vakanties, grotere welvaart, seizoensverbreding en meer winterharde verblijfs- accommodatie lijkt een groei naar zes tot acht miljoen over nachtingen onvermijdelijk. Om dit te beperken noemt Van de Bunt een aantal instrumenten: beperkte capaciteit van de veer dienst, waarbij automobilisten een plaatsje moeten reserveren, of beperking van het aantal toe ristische bedden. Op Authentiek eiland overheerst het uitgangspunt dat Texel één van de uniekste eilanden van noordwest Europa is en moet blijven. Uniek door de ligging in de Waddenzee: Europa's grootste wetland. Uniek omdat het eiland nog altijd authentiek is: groot schalig toerisme bestaat er niet. Aan het uitgangspunt behoud van rust worden geen concessies gedaan. Dat vergt veel standvastigheid, om dat Texel van buitenaf voortdurend interessante en aantrekkelijke aan biedingen krijgt om te investeren in het snelgroeiende toerisme in Eu ropa. Het aandeel van de kampeerplaatsen is gelijk gebleven (47 procent), het aantal overnachtingen gestegen van bijna vier tot vijf miljoen. Natuur, recreatie, landbouw, wonen en bedrijvigheid zijn strak gezoneerd. Eenmaal verworven rechten van bur gers en bedrijven worden gerespec teerd, maar vermenging van bestem mingen en vage compromissen worden waar mogelijk terug ge draaid. De smakeloze ontwikkeling van De Koog wordt gerepareerd. De toeristische ontwikkeling aan de noordkant van het eiland wordt ge remd. Het vliegveld verdwijnt. Agro- toerisme (kamperen bij de boer) wordt beperkt. Bouw van woningen en bedrijfsgebouwen in het buiten gebied wordt alleen bij harde nood zaak toegestaan en dan onder strenge welstandeisen. Versnippering en verschimmeling van landschap en natuurgebieden wordt met toege staan. Niet vanuit conservatisme, maar vanuit het besef dat Texel uniek is en dat moet blijven. De duinen zijn, met uitzondering van De Koog, een aaneengesloten na tuurgebied. Het kleinschalige cultuur landschap aan de zuid- en oostkant van het eiland is zorgvuldig bewaard. Eierland en polder Het Noorden zijn een probleem. De landbouw daar heeft het moeilijk, maar grootschalige herinrichting van die polders past met bij authentiek eiland. In plaats daar van worden de ontwikkelingen mm of meer gevolgd. Omzetting in natuur gebied of kleinschalig cultuur landschap wordt ondersteund. Re creatie wordt zoveel mogelijk tegengegaan. Landbouwers die in de problemen raken worden vanuit een Europees natuurfonds en vanuit de gemeente zo goed mogelijk gehol pen. Wonen is geconcentreerd in Den Burg, nieuwbouw rond de dorpen al leen bij hoge uitzondering toege staan. De unieke dorpsgezichten worden gekoesterd. Het aantrekken van nieuwe bedrijven heeft geen prio riteit. Het gaat erom Texel zo goed en authentiek mogelijk te behouden. Oudeschild blijft primair een vissers haven, geen grote jachthaven. Auto verkeer is zoveel mogelijk terugge drongen. Openbaar vervoer is gratis en verhuur van fietsen en andere milieuvriendelijke voertuigen is goed koop. Het waddengewest waarvan Texel deel uitmaakt, kenmerkt zich door een krachtig centraal bestuur dat behoud van natuur, rust, stilte en uniciteit van de Waddenzee en haar eilanden voorop stelt. Jonge Texelaars hebben weinig perspectie ven op werk, het aantal banen is ge lijk gebleven De WV behoudt z'n huidige rol. seizoensverbreding en tweede wo ningen een stevige basis heeft. Het aantal banen blijft gelijk (5000).

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 10