Zekere en onzekere trends M F armlieberichten TEXELSE// couRANT NAT DROOG wadvaart rond Texel S Botsauto's Duinen overbodig iuojM-xct' (X (Yï Li o va Voetballer Toekomst Texel zeer positief TIJINDIJK-ROUTE Texels puur natuur Scholieren geven toekomstvisie Waddenzee droog Harde wolken Geen oorlog meer Technische huizen J^ezersbrief Nóg een veerboot Computer op hol Robots Vliegend tapijt Gasboringen Fietseiland Glimmende paarden Stukkle voor de krant? VRIJDAG 31 DECEMBER 1999 Bureau Van de Bunt ontwikkelde de vier toekomstbeelden aan de hand van een groot aantal trends die voortkomen uit de search- conferentie die werd gehouden in oktober. Het betreft trends. Die ging overconsumentengedrag, toerisme, toeristische bedrijven, ruimtelijke ordening, klimaatveran deringen en economische en be stuurlijke zaken. De trends zijn onder te verdelen in zekere en on zekere. Van de zekere trends is vol gens Van de Bunt aan te nemen dat ze in 2030 werkelijkheid zijn ge worden. Van de onzekere is dat niet bekend: het kan links- of rechtsom gaan. Op de meeste trends, zoals vergrijzing, individua lisering, schaalvergroting en ketenvorming hebben de Texelaars maar weinig invloed. De ruimtelijke indeling van Texel is wel te beïn vloeden. Zekere trends: Individualisering. Deze trend heeft zich in 2030 doorgezet, maar is deels gecompenseerd door de behoefte om dingen 'samen te doen'. Dat be tekent dat de samenstelling van de groepen toeristen op Texel ongeveer dezelfde zal zijn als nu: 5 procent éénlingen, 45 procent stellen zonder kinderen, 40 procent gezinnen (maar met minder kinderen per gezin dan nu) en 5 procent groepen. Maar: toe komstige toeristen willen allemaal hun eigen individuele dingen doen. Het aanbod aan sport-, natuur en an dere activiteiten (island hopping) breidt flink uit. Vergrijzing: Er zijn in 2030 veel meer senioren in Nederland. Ook Texel krijgt meer oudere toeristen op be zoek. Aan hen worden aparte arran gementen aangeboden die passen bij hun leeftijd en levensstijl. Gezond heid, ontwikkeling, cultuur en natuur zijn belangrijke thema's. Ouderen zullen hun stempel drukken op het culturele leven op Texel. Kleinere huishoudens: Logiesver- strekkers passen hun accommodatie hierop aan, waardoor een veel hogere bezetting van de bedden ontstaat. Daardoor zal het aantal overnachtin gen, met name in de zomer, flink stij gen. Bij een plafond van 45.000 slaapplaatsen zijn er in 2030 tijdens de seizoenspiek 42.000 toeristen. Nu o* Zeester le-dt u aaat De paiei van <k> wattewe een rr.omonl rnn<i de Zeester Do tndcro hid voor oon wadiocp langs do Texe'se KOst eon avonlbudi|tó mnnior om kurvoB lu m*K*n nwl lm; kwelBbitrv inland kruidtubitter A (luinJoorntuart zijn dat er circa 36.000. Door de klei nere huishoudens neemt het aantal auto's toe. Om langere wachttijden te vermijden zal Teso tegen die tijd twee grotere schepen in de vaart moeten hebben. Veel hogere kwaliteitseisen: Hierdoor bestaan de eenvoudige bungalows en familiehotels van nu niet meer. Behalve hotels en bungalows ont staan er ook tussenvormen met nieuwe formules qua aanbod, dienst verlening en prijs. Er wordt perma nent geïnvesteerd om bij te blijven De kwaliteit en diversiteit van de eet- gelegenheden is aanzienlijk toegeno men. Vertraging als tegentrend hoger levenstempo. Het levenstempo is in 2030 verder toegenomen, de traditio nele rolverdeling tussen mannen en vrouwen, in de huishouding en op het werk is verdwenen. Er wordt een grote flexibiliteit gevergd. Als tegen- trend ontstaat de behoefte aan aan vertraging en kwaliteit van leven. Mensen zoeken rust om partner, kin deren en vrienden te ontmoeten en nemen daar de tijd voor Korte vakan ties nemen toe. Economisch beleid: er is in 2030 een soort waddengewest, met Den Burg als hoofdzetel. Het economisch be- leid'is er op gericht niet te afhanke lijk van het toerisme te worden. Er is aandacht voor het aantrekken van bijvoorbeeld wetenschappelijke insti tuten. De bestuurlijke speelruimte voor Texel neemt af door meer regel geving van hogerhand. Onzekere trends: Grote veranderingen in de landbouw: de temperaturen zijn in 2030 sterk gestegen door de wereldwijde klimaatsverandering. De zeespiegel zal 25 tot 75 centimeter hoger staan dan nu het geval Hierdoor neemt in de diepgelegen polders, Eierland, Het Noorden en de PH-polder de zoute kwel toe en de opbrengst per hectare af. Er is nog een ontwikkeling: de afname van de Europese landbouwsubsidies. Het gecombi neerde effect van afname van op brengsten en subsidies is dat de landbouw op Texel zoals we die nu kennen ingrijpend zal veranderen. Hoeveel verandert hangt vooral af van de stijging van de zeespiegel Blijft die beperkt dan zal een sterk gespecialiseerde en geëxtensiveerde vorm van landbouw blijven bestaan. Het verbouwen van regionale producten past daarin. Boeren zullen hun inkomen op peil proberen te hou den middels onderhoud van natuur terreinen en, indien mogelijk, het aan bieden van recreatievoorzieningen. Stijgt de zeespiegel met vijftig cm of meer dan zal de landbouw volgens Van de Bunt opgegeven moeten wor den en zullen de diepgelegen polders worden omgezet in natuurgebied. Rijkswaterstaat gaat ervan uit dat de zeespiegel in 2050 van 25 tot 50 cm is gestegen. Schaalvergroting en ketenvorming. Er zijn twee mogelijkheden: of de meeste hptels zijn in bezit van grote concerns en bijna alle nu nog zelf standige hotels en bungalowparken zullen zijn opgegaan in grotere ke tens, of kleine familiebedrijven blijven de markt domineren. Er verandert dan, afgezien van de kwaliteits verbetering, niet zo heel veel. Standaardisering versus maatwerk. Ook hier twee mogelijkheden: of de Texelganger (die thuis via internet of de interactieve tv zelf zijn vakantie samenstelt) wil massa-maatwerk te gen voordelige prijzen, een vorm die Als ik in 2010 zou zijn, wil ik dat dit gebeurt: Dan wordt onze school groter En dan komt er een heel groot schoolplein En je hoeft maar een uurtje naar school En dan krijg ik een paard met weiland en bak erbij En dat ik dan een zwembad in de tuin heb En dat alles gratis is En elke dag kermis En ik wil ook dat ik zomaar naar Ame rika en Israël kan; gratis en voor niets Dat er geen gevaarlijke stoffen meer zijn en ik wil ook dat er geen oorlog meer is Maar dat er vrede is En dat mensen stoppen met roken want dat vind ik zo vies ruiken Ik wil ook een pretpark op het school plein En dat ik een dak boven mijn hoofd heb en genoeg te eten en te drinken En dat je niet naar de tandarts hoeft, maar dat je wel goede tanden hebt En ik wil ook dat ik nooit ziek word En dat de juf nooit boos wordt En dat er niet meer op wilde dieren wordt gejaagd En dat je maar een dagje naar school hoeft En dat wij botsauto's in de tuin heb ben En dat er nooit overstromingen ko men En dat ik heel vaak patat, pannen koeken en poffertjes mag eten Marleen de Vries Hoe zal Texel er over 25 jaar uitzien? De totale oppervlakte van het eiland zal steeds groter en groter worden. Door de aanleg van de dam bij De Cocksdorp is er een enorme aangroei van zand en duinen Waarschijnlijk zullen er meer van dit soort dammen in zee worden gelegd en zal het nieuwe strandgebied in zuidelijke richting uitbreiden. Het strand op spuiten zal dan nooit meer nodig zijn. Aan de andere kant zal de Razende Bol aan Texel vast komen te liggen De duinen worden dan overbodig en die schuiven we dan en paar honderd meter naar buiten. Dan hebben we weer ruimte om De Koog verder uit te breiden Maar we hebben ook nog de optie om Schiphol uit te breiden en dan niet de vijfde, maar de zesde startbaan. Maar ik denk met dat dat bij de Texelaars in de smaak valt. Of misschien een McDonalds op het ei land? Dat past niet zo, maar voor de jongeren is het geweldig. Jan van Wijk, Frida Buisman, Jesper Kragt, 3 MAVO alleen door grote toeristische ketens kan worden geleverd. Schaalvergro ting en verregaande ketenvorming zijn het gevolg. Of de gast geeft de voorkeur aan echt maatwerk en de sfeer van het kleine familiehotel en pension, die hun marktpositie behou den. Ruimtelijke ordening: zonering of juist integratie van functies. Wonen, verblijfsrecreatie, landbouw en natuur gescheiden of juist met el kaar geïntegreerd? Een ruimtelijke keus, waarin Texel het met alleen voor het zeggen heeft. Europees, natio naal en provinciaal beleid hebben grote invloed. De Koog: geeft de toerist de voorkeur aan een badplaats met een unieke, Texelse uitstraling, of wordt de voor keur gegeven aan een smaakvol, grootschalig dorp, zoals bijvoorbeeld Port Zëlande aan de Zeeuwse kust? Volgens deskundigen ziet de toe komst van Texel er zeer positief uit. Omstreeks 2015 zal het aantal inwo ners zijn gestegen tot 50.000. Dit komt vooral door de |onge gezinnen die hier komen wonen, wat nu ook al een beetje zo is. In elk dorp is er min stens een school bijgekomen, oor zaak hiervan is de sterke groei van het aantal kinderen. De TESO-boten zijn niet meer nodig omdat er een brug loopt van Den Helder naar Texel. De Pontweg is geen tweebaansweg meer, maar een vierbaansweg, zodat het voor toeristen een stuk makkelij ker is om op Texel te komen. Het aantal toeristen is daarom sterk toe genomen. Texel is hierdoor erg rijk geworden en heeft nu de kans om de faciliteiten voor toeristen uit te brei den. In elk dorp is dan ook een tro pisch zwembacf te vinden en de ker mis in De Koog is de grootste van het land geworden. Den Burg is over De Waal heen gegroeid, De Waal heet dan ook niet meer De Waal, maar Den Burg Ook Oudeschild en Den Burg zijn tegen elkaar aan gegroeid Oosterend en De Cocksdorp zijn ook tegen elkaar aan gegroeid, hier staan ook alle boerderijen waar het vee wordt gehouden, en het voedsel voor de Texelse bevolking wordt hier ver- van De Koog tot De Cocksdorp 10 km lokplaats voor trekvogels Ju IjuJj. hu/i wnrdt u oungebudfn Ji«ir NatuurmonnniiuItH rn hrli'iiHi'uul mor ftuiuuththti' bouwd. De Koog is nog steeds het meest toeristische dorp van Texel. Een kilometer van de kust af is er in zee een wavemachine gebouwd, in 2016 zullen hier de wereldkampioen schappen surfen worden gehouden, waaraan alle grote surfers zullen meedoen. Alle voetbalclubs op Texel zijn gefuseerd, de enige club die er dan nog zal zijn, zal Texel '15 gaan heten. Deze club zal mee kunnen draaien in de top van Nederland. Door de populariteit van deze club, niet alleen op Texel, maar ook uit de rest van het land zal er een groot sta dion worden gebouwd met een capa citeit van 80.000 zitplaatsen. De ha ven van Oudeschild zal nog flink groeien en zal veel geld opleveren voor het eiland. Ook zal er een snel weg van Oudeschild naar alle andere dorpen lopen, zodat vrachtwagens alle goederen snel naar hun bestem ming kunnen brengen. Politie zal er niet meer zijn, omdat er geen crimi naliteit meer voorkomt. Aan de bo venkant van De Cocksdorp zal er een stuk zee worden ingepolderd omdat er een tekort is aan landbouwgrond. Er zal nog driehoinderd meter zee zijn tussen Texel en Vlieland Als dit alle maal gaat gebeuren, komt Texel voor een grote verandering te staan. Linda, Daan en Joost, 3 MAVO Leerlingen van basischool De Fontein uit Den Burg en Mavo-scholieren van OSG De Hogeberg zetten op ons verzoek hun toekomstvisie op papier. Texel wordt vast gemaakt aan het vasteland met een tolbrug en de veer dienst is niet meer nodig. Texel krijgt een eigen universiteit en er komt een pretpark dat het grootste van het land wordt. Er komen veel mensen naar het strand of om bruin te worden in de zon. De zeespiegel zal met enkele centimeters dalen waardoor de Wad denzee droog komt te liggen en er veel schelpdieren uitsterven. De wereldzeeën worden leeggevist dus de visserij zal verdwijnen. Door het vrijkomen van de haven zal die ge bruikt worden voor oorlogsschepen. Pieter Dogger, 3 MAVO Dat de mensen kale hoofden kriigen En de bomen scheef gaan staan En dat mensen scheef schrijven En dat de tafels bobbels krijgen En dat de wolken hard worden En dat de huizen op de kop staan En dat de mensen lange schoorste nen hebben Pieter Plaatsman Dan zijn er nieuwe munten, de euro's En er wordt niet meer gejaagd op die ren Er mogen ook geen fabrieken meer zijn die alles vervuilen Er moeten geen auto's meer zijn, maar fietsen Je hoeft maar vijf uur per week naar school En als je ver weg moet. kun je alleen met het vliegtuig En dat kost één euro En er moet een kermis en een zwem bad en een dierenpark komen waar de dieren dertig kilometer mogen lo pen En ze eten elkaar niet op Maar ze eten gewoon brokjes En de mensen eten elke dag pannen koeken, patat, poffertjes of pizza Er mag ook geen oorlog meer zijn Maar vrede En als je een film wilt zien, kan dat gratis Als je eten koopt, kosten dertig din gen drie euro En ie mag zelf weten hoe laat je naar bed gaat Maar je moet om tien uur in bed lig gen Je mag ook zelf weten waar je naar kijkt op TV En je mag ook zélf ergens heen gaan met het vliegtuig Je kunt ook met blind, doof of anders gehandicapt zijn En je krijgt per persoon drie huisdie ren voor één euro En er zijn geen enge mensen meer En ook geen gevaarlijke wegen en kruispunten Ook staan er heel veel stoplichten voor fietsers En lantaarnpalen op het randje van de stoep Jij en je huisdier blijven altijd goed gezond Je hoeft nooit meer naar de tandarts Maar je tanden blijven toch goed En je kunt gratis snoepgoed halen Anouk Riewald Over tien jaar Dan zijn er euro's En ik ben dan negentien Dan ben ik verhuisd Dan woon ik in Engeland of in Fries land Misschien ben ik dan getrouwd Dan heb ik een auto Misschien een Porsche Ik wil gratis naar Australië en Brazilië Ik wil voetballer worden in United En in mijn vrije tijd ga ik met mijn vrienden naar de kroeg en biljarten Een jaar later ben ik twintig Dan ga ik naar Madrid voetballen En ik ga vrienden zoeken En een vriendin En ik ga dan beachvolleybal doen En ik ga zwemmen op het strand En ik hoop dat ik een baby'tje krijg En ik hoop geen oorlog meer En ik hoop dat ik met naar de tand arts moet En geen ruzie En een goed gebit En dat die arme mensen geld krijgen En dat die mooie kleren hebben En dat dieren gelukkig zijn En dat jagers in de gevangenis worden gegooid Luc Kedde Wij denken dat over tien jaar bijna iedereen een DVD-speler heeft. En dat er dan vernieuwde auto's' zijn En technische huizen En betere en snellere computers van Bill Gates En ik hoop dat er dan veel minder oorlogen komen En ik hoop dat de natuur niet verlo ren gaat Malik Kariebo en Kevin Keesom In het nieuwe millennium komen er veel meer toeristen naar Texel. Er komt nog een veerboot bij en de ha ven bij de veerboot wordt veel groter. Steeds meer gebieden op Texel wor den nationaal park. Er komen ook steeds meer cafés en dergelijke. Het vliegveld Texel wordt ook groter. Het blijft niet bij een grasbaan, maar het wordt een geasfalteerde baan. Zodat er grotere vliegtuigen kunnen landen. Daardoor komen er ook meer toeris ten. Kortom, Texel wordt veel toeris- tischer. Kees Olthof In 2000 gaat er heel wat gebeuren maar daar moeten we nu niet over zeuren De computers slaan misschien op hol niets is te dol Maar daar moet je niet om treuren laat het gewoon gebeuren Hopelijk zal het niet zo gaan maar daar denken we niet aan We wensen u een fijn nieuwjaar het is 2000 maar Priscilla en Othilde In de toekomst krijgen wij allemaal een robot Die robots doen al je spullen in huis De burgemeester laat ze allemaal maken in een fabriek De burgemeester zet ze op de bouw aan het werk Die robots maken huizen en ze ma ken flatgebouwen Die robots kunnen metselen en ze kunnen voegen en ze maken euro's Kevin Witte Den Helder komt aan Texel vast te lig gen. Er komt een vliegend tapijt om naar Vlieland te kunnen. De auto's gaan op stroom rijden. In plaats van een meester is er een robot die les geeft. Ook komen er robots thuis om eten klaar te maken waar je zelf zin in hebt. Jan Markus en Jan Sierd De Nederlandse regering heeft beslo ten om te gaan boren in de Wadden zee. Er is een manier gevonden om veilig in de Waddenzee te boren. De milieupolitie zegt dat dit niet kan, maar de regering gaat hier met op in. Zo zal de boring op 12 december 2011 beginnen. Tot grote spijt van een groot deel van de Nederlandse bevolking. Jeroen Backer Ik zie Texel in de toekomst als een fietseiland. Geen auto's meer. Als je dan naar Den Burg wilt, moet je met de bus, want dan rijden die nog. En ook hulpverlemngsvoertuigen en taxi's ook nog. En bij de TESO-boot? Daar komt dan een parkeerplaats van 10.000 bij 1000 meter. En in Den Helder moet die parkeerplaats ook uitbreiden naar 5000 bij 1000 meter. En dan is er ook gratis vervoer. En op 't Horntje is er bij TESO een parkeer garage waar 10.000 auto's in kunnen. Jesse Struick Ik word groter en groter Je schiet de lucht in En dat is ook naar je zin Hoe groot zal ik zijn? Ik denk dat er heel mooie paarden zijn in 2000 Die paarden zijn glimmend wit en glimmend bruin En er komen euro's en de euro's zijn duurder dan guldens Priscilla Vlaming TEXELSE-COURANT U bent van harte welkom op de redactie van de Texelse Courant aan de Warmoesstraat 45 in Den Burg. Het kantoor is op werkdagen geopend tus sen 08.30 en 17.00 uur, met uitzondering van de dinsdagmorgen. Maar het kan echter ook op andere dagen voorkomen dat alle redacteuren op niéuws- jacht zijn en dat u voor een dichte deur komt te staan. Naast de deur hangt een kastje met pen en papier. Schrijf In dat geval uw naam en telefoonnummer op een briefje en gooi het in de bus. Wij nemen dan snel contact met u op. Telefonisch zijn wij altijd, dus 24 uur per dag. bereikbaar. Het nummer van de dienstdoende re dacteur vindt u rechts onder de kop van de krant Voor advertenties of vra gen over de bezorging dient u te bellen met het kantoor aan de Spinbaan, telefoon 3626 00. „Hetzij wij dan leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heren" Dankbaar dat wij hem zolang bij ons mochten hebben en dankbaar voor alle liefde die hij ons heeft gegeven, moesten wij afscheid nemen van mijn lieve man en onze vader Cornelis de Ridder Texel, t Den Helder, 2-8-1918 29-12-1999 Pietje de Ridder-Duinker Bea en Piet Fup Bram en Ada Kees en Trees Hans en Marijke Martien en Carla Dia en Rob Noordwester 55, 1791 HE Den Burg. De afscheidsdienst wordt gehouden op maan dag 3 januari 2000 om 14 00 uur in de Neder lands Hervormde kerk te Den Burg, waarna de begrafenis plaatsvindt op de Nederlands Her vormde begraafplaats te Oosterend. Voorafgaande aan de afscheidsdienst is er om 13.30 uur gelegenheid tot condoleren in boven genoemde kerk en na de begrafenis in het Kerkelijk Centrum, Peperstraat 9 te Oosterend Rust zacht Opa Tamara en Mathijs Simone en Wout Monique en Arnold Met de vogels vlieg jij mee tot achter de horizon. Terug, terug naar waar het allemaal begon Je klein- en achterkleinkinderen, Tony en Gonny Rick, Maryse Colmda en Rien Manlyn, Mike Sandra en Jaap Jacob-Pieter, Marijn Natascha en Jordy Ferry Andre Emiel Paulien Simone en Wout Monique en Arnold Tamara en Mathijs Louisa Mirella en Upko Susanne Jos Jerry Thomas Rustend in zijn stoel Genietend van de kleine dingen Gewoon dat gevoel Een traan, een lach Opa. slaap zacht. Tony en Gonny Rick, Maryse Colinda en Rien Marilyn, Mike Sandra en Jaap Jacob-Pieter, Manjn Natascha en Jordy Ferry Dag Opa Lingo Jerry en Thomas Lieve tante Ank van Tent Beeking Nooit meer grappen en grollen We zullen je erg missen. Familie Bosma medewerkers Een dikke knuffel van Menno. Ins. Sil Vanuit Australië kregen we bericht van Wilma, dat toch nog plotseling is overleden haar moeder en onze schoonzus en tante Wil Hin-Brugmans sinds 22 juni 1991 weduwe van Theo Hin Namens de familie, C. M. Hin 17 december 1999 Zuidhaffel 11, 1791 LD Den Burg.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 11