Hulpdiensten straks in één gebouw? Topprestatie Putter 99: 10.000 kg vet en eiwit Horszei werd door niet iedereen goed begrepen Brandweer, ambulance, politie Feest bij de familie Rutten TEXELSE^ COURANT J^ezers brief Gelijkheid Verduistering 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE I J^ezersbnti Rubberlaarzen Kranten Dutchtone betaalt gemeente 55.000,- Flinke roetschade bij brand Pontweg VRIJDAG 31 DECEMBER 1999 Als het aan de gemeente ligt, zullen brandweer, ambulance, politie, GGD en mogelijk nog andere hulpverleningsdiensten zeer nauw gaan samenwerken in één nieuw gebouw aan de rand van Den Burg. Belangrijkste voordeel daarvan is efficiency, dus beter functioneren van de diverse hulpdien sten tegen naar verhouding lage kosten, vooral bij ernstige calamiteiten. 'Een uniek project', zegt burgemeester Joke Geldorp, die druk bezig is om alle koppen in een zak te krij gen en hoopt dat het gezamenlijke centrum binnen drie jaar kan worden geopend. De tijd is rijp voor een dergelijke aan pak want ten aanzien van de organi satie en huisvesting van diverse hulpverleningsdiensten zijn landelijk aangestuurde veranderingen in aantocht, zoals de organisatie van geneeskundige hulpverlening bij rampen, het project Versterking Brandweer en de vorming van een regionale ambulancevoorziening in het noordelijk deel van Noord-Hol land. Door een gecombineerde aan pak kan goed worden voldaan aan de nieuwe eisen met gebruikmaking van de geldstromen die van hogerhand beschikbaar worden gesteld voor deze reorganisaties Door de eiland positie verkeert Texel daarbij in een bijzondere situatie. Door samengaan van de hulpdiensten zullen de ge wenste uitgebreide hulpmogelijk heden op het eiland zelf ter beschik king staan, wat vooral belangrijk is bij rampen omdat in zo'n geval niet bin nen anderhalf uur op hulp van buiten kan worden gerekend. Het project wordt geleid door een stuurgroep, die wordt gevormd door het college van b en w met brand weercommandant Dick Jongeneel. Laatstgenoemde geeft leiding aan een projectgroep waarin verder ver tegenwoordigers zitten van politie, GGD en ambulancedienst. De projectgroep zal de wensen van de verschillende hulpverleners inven tariseren en op elkaar afstemmen, waardoor een programma van eisen ontstaat waaraan het gecombineerde hulpverleningscentrum moet vol doen De betrokken hulpverlenings instanties hebben thans totaal 2500 m2 werkruimte in gebruik. Door ge zamenlijk gebruik zou dat in het nieuwe centrum minder kunnen zijn De plaatsen waar brandweer, politie en ambulance nu hun basis hebben zijn verre van ideaal. Uitrukken gaat sneller vanaf de rand van het buiten gebied ten westen of noorden van Den Burg. Voor het nieuwe centrum wordt dus gezocht naar een ge schikte locatie op de route Pontweg- Akenbuurt-Georgièweg. Het bestem mingsplan Den Burg zal daarvoor moeten worden gewijzigd. Van de betrokken hulpverleners is deelname van de politie nog het minst zeker. In tegenstelling tot brandweer en de geneeskundige hulpverlening bij rampen die al plan nen hebben voor het verlaten van hun huidige plek, staat vervanging van het politiebureau in Den Burg pas in de toekomst op het programma van het betrokken ministerie. Van gemeente wege zal worden getracht aan te to nen dat het ook voor de politie voor delig is als de stichting van nieuwe huisvesting zou worden vervroegd door mee te doen met de combina tie. Burgemeester Geldorp: 'Als de politie van deze samenwerking zou afzien, zou dat een gemiste kans zijn. We zullen proberen onder andere de korpsbeheerder van de regio Alkmaar daarvan te overtuigen.' Het is met de bedoeling het politie bureau van De Koog in de nieuwe combinatie onder te brengen. Wat de gemeente betreft wordt het be staande bureau van de badplaats gehandhaafd. Steun Andere activiteiten om voor het pro ject steun van hogerhand te krijgen zijn al gaande. De ministeries van Justitie en Volksgezondheid en Bin nenlandse Zaken zijn of worden be naderd. De Commissaris van de Ko ningin heeft zijn instemming al betuigd. Ook het gewest Kop van Noord-Holland zal bij de zaak worden betrokken. Op 17 januari zal de raadscommissie voor Bestuur en Organisatie in de gelegenheid zijn om een oordeel te geven over de bundeling van de hulpverleningsdiensten. In die verga dering komt ook de toekomst van het gemeentewerkenterrein aan de R.P. Keijserstraat aan de orde. Als de brandweerkazerne daar ver dwijnt ontstaan ruime mogelijkheden voor herinrichting van dit terrein en het aanpassen van de gebouwen. Op 6 december heeft het college zich tij dens en twee uur durend bezoek aan het terrein een indruk gevormd van wat er moet gebeuren. Al in 2001 is geld beschikbaar voor dit ingrijpende project. Foto Harry de Graafl Vader en zoon Rutten trots bij Putter 99 terwijl CR Delta-voorzitterWillem Keesom (links) de krans omhangt. De laatste |aren ben ik bezig met de geschiedenis van mijn voorouders. Steeds meer word ik me bewust van het voorrecht in deze eeuw te leven en met in de vorige. In mijn leven heb ik kansen gekregen om mijn talenten te gebruiken, om te doen wat ik kan. Mijn grootouders hadden die kansen iet. Ik ben niet belemmerd door on wetendheid (ik kon doorleren zo lang ik wilde), met door geld (voor een arbeiderskind was er studie financiering) en niet door de maat schappij (er was geen onder-, mid den- en bovenstand die bepaalde wie wat kon en mocht). Ook werd ik niet beperkt door het geloof, dat vroeger veel in het leven van de gewone mens bepaalde. Er is nu de vrijheid om te worden wat je zelf wilt. Als ik in 1851 was geboren in plaats van in 1951zou er geen school voor me zijn geweest, maar hard werken, armoede, honger. Een arbeiderskind had toen geen keus. i Irene Maas. Den Burg. De Texelse die is gearresteerd we gens verduistering in dienstbetrek king is niet, zoals de Texelse Courant van dinsdag meldde, vanwege in- verzekerde-bewaringstelling naar Den Helder overgebracht. De krant baseerde zich op gegevens van de politiewoordvoerder. De verdachte ontkent dat zij gedu rende drie jaar diefstal heeft gepleegd en dat het om een bedrag van enkele tienduizenden guldens zou gaan. Deze beschuldiging staat wel in de aangifte van haar werkgever. De koe Putter 99 van de familie Rutten in polder De Eendracht werd woensdagmiddag letterlijk in de bloemetjes gezet voor een op merkelijke prestatie. De productie van het 16-jarige beest over schreed onlangs de 10.000 kg vet en eiwit, een Texels unicum. Een grote schare genodigden was er bij toen Putter 99 uit de stal werd gehaald en een fraaie bloemen krans kreeg omgehangen. In de daarop volgende feestelijke recep tie in De Kaaps-nol in De Koog nam de familie Rutten vele tiental len felicitaties, bloemen en andere geschenken in ontvangst en uitten meerdere sprekers hun lof over dit voorbeeld van goed fokken en ef fectief management. De fokkerij brengt steeds 'betere' koeien voort. Ze produceren met al leen meer melk maar gaan daar ook langer mee door. Steeds vaker maakt de krant dan ook melding van koeien die meer dan 100.000 liter melk heb ben geproduceerd. Dat begint zelfs betrekkelijk 'gewoon' te worden, wat voor de Coöperatie Rundvee verbetering Delta een reden was om de lat wat hoger te leggen en de schijnwerper ook te richten op koeien die nog meer presteren. Echter, melk bestaat voor meer dan 90% uit wa ter, terwijl het in de zuivelindustrie natuurlijk gaat om de 'droge' stoffen die erin zitten, dus het vet en het ei wit. Om het nog wat zuiverder te stel len wordt daarom bij het signaleren van deze 'megaprestatie' niet gelet op het aantal liters of kilogrammen maar op het gewicht aan droge stof. Duurzaam Putter 99 overschreed drie |aar gele den de 100.000 liter grens, maar wist ondanks haar gevorderde leeftgd niet van ophouden. De genodigden spra ken woensdag dan ook eenstemmig van een vitale en klokgave koe die je haar leeftijd met kunt aanzien. Haar moeder is Putter 57 en haar vader de Amerikaanse stier Tops Monitor Le gend. Putter 99 is de eerste koe op Texel die de 10.000 kg-prestatie le vert. Elders in de provincie lopen er al zeven rond. De mannen van de Coöperatie Rundveeverbetering Delta grepen de gelegenheid aan om de rund veehouderij wat promotie te bezor gen. Immers het grote publiek neemt vooral kennis van mestproblemen en andere negatieve kanten van deze bedrijfstak. Onder meer werd duide lijk gemaakt dat de 10.000 kg-koeien het bewijs zijn dat in de rund veehouderij geen sprake is van weggooikoeien, in tegendeel. Duurzaamheid staat hoog in het vaandel, ovengens op puur economi sche gronden. 'Putter 99 leverde haar prestatie op de valreep van 1999 en doet haar naam dus eer aan', aldus Willem Keesom uit Nieuwe Niedorp, voorzit ter van de afdeling Noordholland- Noord van CR Delta. Hij en hoofdbestuurder Jetze Bakker van Kring I benadrukten dat de prestatie niet alleen het resultaat is van slimme foktechniek, dus het selecteren en gebruiken van genetische aanleg, maar ook van management, dus de manier waarop met de dieren wordt omgegaan. Het 70 koeien tellende bedrijf van Rutten geldt als vooruit strevend, wat bijvoorbeeld ook blijkt uit het feit dat Edo Rutten de eerste Texelse veehouder is die zijn koeien door een robot laat melken. Berend Wiarda (teamleider relatie beheer) uit Meppel overpeinsde: 'Wie zou 16 jaar geleden, toen Putter 99 werd geboren, hebben gedacht dat dit dier ooit door een robot zou wor den gemolken? Dat is zoiets als een 100-jarige die zich met een snelle nieuwe auto in het verkeer waagt' Er zijn natuurlijk meet belangrijk ge beurtenissen geweest, maar er is er één die mij nog goed in het geheu gen ligt. Het was zondagmorgen, 1 februari 1953. Het was heel slecht weer. Va der was gelukkig met op zee en in tegenstelling tot andere zondagen was er een druk overleg met de di verse mannen. Op andere zondagen ontbeten we om acht uur 's morgens in alle rust, maar toen was het heel spannend. De dijken stonden op doorbreken! De kerkklok werd geluid, de dominee kwam op lieslaarzen bij ons en met de andere mannen ver trokken ze naar de dijk. Wij bleven thuis en zagen dat het water boven de dijk uitspatte. De situatie was heel kritiek. Die zondag vond ik heel grie zelig en eng. Het was ongeveer twee weken later dat koningin Juliana op Texel kwam om poolshoogte te nemen. Ik weet nog dat wij op Zevenhuizen stonden en zij op rubberlaarzen uit een jeep stapte. Ook droeg ze een hoofddoek. Die rubberlaarzen en die hoofddoek hebben veel indruk gemaakt. Voor een meisje dat toen zes jaar oud was, was dat heel bijzonder. Annie Dros-van der Vis, Den Burg. Dat de huizen mooier worden en dat de lelijke schuren van de boeren weg gaan. En dat wou ik graag. En natuur lijk kranten op de muur of onder het behang want dan kunnen de verledentijd-mannen het lezen en dan staat het in de krant. Anton Telecommunicatiebedrijf Dutchtone heeft de verbeurde dwangsom van 55.000,- bijgeschreven op de bank rekening van de gemeente Texel. Nadat Dutchtone afgelopen najaar een kraan met zendmast voor mo biele telefonie op het erf van de firma Schermer aan de Van der Sterrweg bij 't Horntje had geplaatst, gaf het college Schermer te verstaan de mast te ontmantelen, omdat die zon der vergunning was opgericht. Het college koppelde een dwangsom van ƒ5.000,- aan iedere dag dat de mast zonder toestemming het landschap zou blijven ontsieren. Dutchtone be streed dat het om een vergunningplichtig bouwwerk ging, maar streek de mast na elf dagen, en komt dus nu ook met het geld over de brug. Inmiddels is de antenne tij delijk verplaatst naar het NIOZ. Bin nen zes maanden zal de antenne op de mast van concurrent KPN- telecom aan het Molwerk worden bevestigd Een binnenbrand heeft dinsdag ochtend de woning van de boerde rij aan de Pontweg 72 tussen Den Burg en de veerhaven grote schade toegebracht. De brand is rond 4.30 uur waarschijnlijk ont staan door kortsluiting in een tele visie die op stand by stond. De slapende bewoners werden door het vuur gewekt, waarschuwden de brandweer en zochten een veilig heenkomen in een aangrenzende schuur. De brandweer rukte op volle sterkte uit en had de brand tegen 5.15 uur onder controle. De brand weerlieden klommen met een ladder op het balkon om de bovenverdie ping te bereiken. Er waren nauwelijks vlammen waar te nemen, maar de rookontwikkeling was enorm. Het roet heeft flinke schade toegebracht aan het interieur. Op de benedenverdieping ontstond ook schade door het bluswater en sprongen enkele ruiten door het grote temperatuursverschil - de ramen waren aan de buitenkant bevroren. 'Het is mijn dagelijks leven gaan beheersen. Ik ben steeds meer op een bepaalde manier gaan kijken naar de dingen die om me heen gebeuren. Kan ik het gebruiken voor mijn stukje?' Op 27 januari 1990 schreef Daan Welboren zijn eerste Horszel. Vandaag, bijna vijf honderd afleveringen verder, staat de laatste in de krant. Het zal waar schijnlijk niet de laatste tekst van zijn hand zijn. 'Ik schrijf graag. Mis schien is elke boekhandelaar wel een gemankeerd schrijver.' Met regelmaat schreef Welboren al verhaaltjes van wisselende lengte voor de Zondagskrant, het medium van Sjef Brugemann dat niet zo'n lang leven beschoren zou blijken. Daarnaast had hij ideeën voor een wekelijks terugkerende column. Het pseudoniem had hij al bedacht: Horszel. 'Die naam is geïnspireerd op de Hors, een plek waar ik graag ben, en op dat prikkende beest Dat het een parasiet is, vond ik minder leuk, maar aardig is weer wel dat een hor zel na zijn steek iets achter laat, een eitje. Dat leek me mooi overdrachte lijk.' Welboren benaderde redacteur Tessa de Graaff, die op dat moment volop bezig was een eigen zondags krant voor de Texelse Courant, TC3, gestalte te geven. Ik sprak haar tij dens het kleinkunstfestival in Klif 12, met een borreltje erbij. Ik legde haar mijn plan uit en vroeg: ,,Mag ik daar wat mee?" Ze was gelijk enthousiast. ,,Daar zit ik min of meer op te wach ten", zei ze.' De eerste, met de hand geschreven, aflevering leverde hij twee weken la ter in. Er zouden er bijna vijfhonderd volgen. Welboren heeft ze allemaal bewaard en ingeplakt. 'Deels uit ijdel- heid, maar ook als inspiratiebron. Zo kan ik snel nagaan wat ik bijvoor beeld jaar vorig over Ouwe Sunderklaas schreef.' 'Wat me opvalt, is dat ze wisselend van kwaliteit zijn', zegt hij, terwijl hij door zijn plakboeken bladert 'Ook de lengte wisselde in het begin, maar al snel werd de Horszel dat hoekje in de krant, dat het nu nog is. Ik heb nooit de woorden geteld, dat ging vanzelf.' De thema's die Welboren in zijn Horszeis aansneed zijn in tien jaar niet werkelijk veranderd. Graag wees hij zijn lezers op de betrekkelijkheid van zaken en op zijn afkeer van ge wichtigdoenerij. 'Maar ook dat was betrekkelijk. Want ik vergeet wel eens dat ik zelf als raadslid ook twaalf jaar in zo'n positie heb verkeerd. Mis schien vonden anderen mij wel een uitslover.' Graag combineerde hij onderwerpen, andere keerden zo vaak terug dat hij ze met gevoel voor zelfspot HSPeetjes ging noemen, Horszel Stokpaardjes. En als het even kan, probeerde ik een link te leggen met meer algemeen spelende zaken, ook met de landelijke politiek, om het met al te Texels te maken Mijn toon is volgens mij niet veranderd. Mis schien ben ik wat milder geworden. Dat is met zo gek, na tien jaar, waarin ik ook zelf niet stil stond. Een me vrouw noemde Horszel laatst spee/s- ironisch. Dat vond ik wel een toepas selijke term.' Horszel werd niet door iedereen goed begrepen, zo ontdekte hij meerma len. Eenmaal reageerde hij op een foto in de krant, waarop de kandida ten van het CDA poseerden. 'Het waren nogal gewichtige mannen om te zien, vond ik Daar schreef ik over, waarbij ik de term gewichtig ook ge bruikte voor hun omvang. Toen stuurde de moeder van Gelein Jan sen een brief naar de krant, wairin ze schreef dat je mensen niet mag be oordelen op hun uiterlijk, omdat ze .daar mets aan kunnen doen.' Een andere keer schreef Welboren over het ontbreken in de Texelse Courant van een roddelrubriek. 'Ik stelde voor zoiets te beginnen en het Gerritsland te noemen, als parodie op Glamourland. Als mogelijke kop voor een artikel noemde ik Burgemeester zwanger van wethouder. Niet eens Wethouder zwanger van burgemees ter, want het was nog onder onze vorige burgemeester en dat zou te voor de hand liggend zijn geweest Maar Van Rappard had het met hele maal begrepen Bij de uitreiking van de Dubbele von Sion zei hij tegen me: ..Ik wil toch even met u praten." Ik heb uitgelegd dat wat ik ermee had bedoeld en iets gezegd als dat de ene helft van Nederland zich verkeerd uit drukt en dat de andere helft dat dan verkeerd begrijpt.' Reacties op zijn stukjes kreeg Wel boren aanvankelijk alleen uit eigen kring. Logischerwijs, want maar heel weinigen wisten wie er achter het pseudoniem Horszel schuil ging. Op 1 mei 1992 ging er echter iets mis. Na een stukje vol schimpscheuten over de Vereniging van Kleine Logies- verstrekkers reageerde voorzitter Frans Voskuil, die er kennelijk van op de hoogte was wie Horszel in werke lijkheid was. 'Hij voelde zich op zijn pik getrapt en schreef een ingezon den brief, waarin hij mijn identiteit onthulde. Dat had nooit in de krant gemogen, maar Tessa was op vakan tie en de anderen was het met opge vallen Ik vond het erg vervelend, maar ja, het was niet anders. Niet ie dereen zal het ook gelezen hebben. Nu is iedere lezer wel op de hoogte, denk ik. Ik ben daardoor ook per soonlijker geworden. Zo heb ik, zon der namen te noemen, ook geschre ven over de geboorte van mijn klein dochter. Gek genoeg was Jook Nauta, mijn compagnon, juist één van de laatsten die er achterkwamen wie Horszel was.' Aardig vindt Welboren het om in zijn boekhandel te worden aangesproken door lezers. 'Sommigen reageren een beetje samenzweerderig. Zo van: Ik zeg met dat ik weet wie je bent maar wel dat ik het een leuk stukje vond. Sommigen proberen ook in discussie te gaan Die zoek ik niet. Niet omdat ik bang ben om klanten te verliezen, hoor. Je staat ergens voor en daar mag je best op aangesproken wor den. Maar je hoeft zoiets niet in een volle winkel uit te vechten.' De Horszel die vandaag in de krant staat is wel de laatste in die vorm, maar niet het laatste dat Welboren ooit schreef. 'Door het schrijven ben ik op een bepaalde manier naar de dingen gaan kijken. Kan ik dit gebrui ken voor mijn stukje? Of dat? Niet dat ik daardoor altijd al lang van te voren wist wat ik ging schrijven, hoor. Soms verviel een onderwerp op het laatste moment, omdat er iets in de actuali teit was dat om aandacht vroeg. Maar het moest wél donderdag middag af. De stukjes die op korte termijn moesten worden geschreven, vond ik zelf vaak de beste. Ik zal de Horszel missen. En ik ben wel zo ij- del dat ik denk dat er ook lezers zijn die het jammer vinden dat ik stop. Maar ik ben wel blij dat de druk straks weg is. Wel wil ik blijven schrijven. Ik ben nu met de redactie van de Texelse Courant in gesprek over een andere vorm. Ik denk dat we er wel uitkomen. Nadat ik een proeve van bekwaamheid heb afgelegd.' Daan Welboren achter de computer om zijn laatste Horszel te tikken. (Foto Joep RonvnetsJ

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 13