Moeder Marga zegt onderwijs na 38 jaren vaarwel Kleine zwanen in de polder 1-1-2 TEXELSE J? COURANT Medische zorg H3 Kerkdiensten DAAR RED JE LEVENS MEE n T^ezersbxiQÏ Nanning Cocksdorpse wint kapperswedstrijd J^ezersbn&i Sneeuwdag Zusjes winnen vlak na elkaar een reis VRIJDAG 31 DECEMBER 1999 (Foto Bart Bosch, 'Moeder Marga' werd ze liefkozend genoemd, de zorgzame Marga Keyser-Dros, docente huishoudkunde-verzorging aan OSG De Hogeberg. Een hartelijke vrouw, meelevend, populair bij collega 's en leerlingen. Voor de zwakkere scholier had ze altijd extra aandacht en als die het dankzij haar en zijn eigen inspan ningen toch wist te redden, kon zij haar geluk met op. Na 38 jaar onderwijs beleefde Keyser vorige week officieel haar laat ste werkdag. 'In naam is er in al die jaren een hoop veranderd, maar eigenlijk is veel hetzelfde gebleven.Toch is haar afscheid 'goed getimed, want de nieuwste ontwikkelingen in het onder wijs beziet zij met argusogen. Ontroerend, zo vond ze de manier waarop de leerlingen van klas 3 en 4 haar onlangs in het zonnetje zetten. Deze keer werd zij verzorgd In een ziekenhuisbed naar het klaslokaal gereden en van hapjes en drankjes voorzien. 'Ze hadden alles zelf be dacht, dat vond ik zo leuk. Die VBO- leerlingen krijgen toch al zo vaak het stempel opgedrukt dat ze geen initia tief nemen.' Ze had het ook niet ver wacht De week ervoor hadden haar collega's namelijk al uitgebreid af scheid van hun 'Moeder Marga' ge nomen. Met speeches, stukjes en een speciaal afscheidslied. In een prachtig liber amoricum dat haar werd aangeboden, worden met fo to's, verhalen gedichten herinnerin gen aan haar lange loopbaan opge haald. Hoe ze hapjes klaarmaakte en in de pauze verkocht, bijvoorbeeld. 'Dat deed ik ook om de kas te spek ken, hoor! Kon ik m'n lesbudget een beetje mee ophogen.' 38 jaar - waarvan 30 aan De Hoge berg - gaf zij voedingsleer, kook lessen, textieltheorie en -onderhoud en ander huishoudelijk werk. Eerst heette het huishoudkunde, toen ver zorging en straks, als de nieuwe VMBO (een combinatie van MAVO en Voorbereidend Beroeps Onderwijs) van start gaat, 'zorg en welzijn'. De meeste Texelse leerlingen bekwamen zich aan de overkant verder via een beroepsopleiding van het Regionaal Opleidings Centrum. En slagen voor hun diploma. Marga Keyser is er trots op dat er in al die jaren slechts een enkeling is gezakt. Dat ze op tal van plekken goed functionerende oud- leerlingen tegenkomt, geeft haar ook een goed gevoel. 'In de thuiszorg, op de Gollards, in de kraamhulp, ik zie ze overal terug. Er is er zelfs eentje begrafenisondernemer qeworden. Het zijn heel aardige, sociale, jonge mensen, die een ander centraal stel len, en niet zichzelf. Ze dienen, ze doen iets voor de maatschappij. Dat is prachtig om te zien. Soms denk je wel eens van een leerling wat moet daar van terechtkomen. Maar mijn ervaring is dat het allemaal wel goed komt.' lage lonen en verlammende bureau cratie ten gehore brengt. 'Ik heb hier altijd fijn gewerkt. Je krijgt hier geluk kig de ruimte en de verantwoordelijk heid om je eigen gang te gaan. Die vrijheid, om in goed collegiaal over leg het onderwijs invulling te geven, is nu veel groter dan vroeger. Ze zeg gen dan wel: 'fusie is ruzie', maar die vlieger is hier beslist niet opgegaan.' Keyser doelt op de fusie tussen huis houdschool en LTS, en de latere schaalvergroting tot de Rijks scholengemeenschap en daarna de Openbare Scholengemeenschap OSG. Zelf doorliep de boerendochter, die op 'De Volharding' in Eierland werd geboren, de MULO en haalde haar nijverheidsakte aan de leraren opleiding van de landbouwhuis- houdschool in Deventer. Drie jaar gaf ze les aan de huishoudschool in Schagen, waar ze Jacob Keyser te gen het lijf liep Ze trouwden en ves tigden zich in 1965 op Texel in hoeve 'De Hal', de boerderij van Jacobs ouders aan de Hallerweg, waar het echtpaar nog steeds woont. Marga was haar tijd vooruit door als boeren vrouw buitenshuis een parttimebaan te vervullen. Aan de huishoudschool gaf zij in het kader van de katholieke avondcursus 'Mater Amabeles' les aan werkende meisjes, die weinig opleiding hadden genoten. 'Werken is een verrijking van je leven', zegt ze. 'Die meisjes kwamen allemaal in rok of jurk. Een broek, dat kon toen nog niet. Nu wel, ik sta zelf ook met een broek aan voor de klas, dat is veel lekkerder.' Na de avondcursus kreeg zij een deeltijdaanstelling aan de huishoudschool. 'Jongens had ik toen nog nieMn de klas. Die schaam den zich voor een verzorgend vak en kozen voor hout- of metaal bewerking. Nu zijn de meisjes ook nog wel in de meerderheid, maar er komen steeds meer jongens op mijn afdeling. Hun aanvankelijk géne ver dwijnt meestal snel.' Niet zonder trots verklaart ze dat dit jaar de Vbo-rich- ting verzorging voor het eerst meer leerlingen telt dan de metaalafdeling Haar laatste jaar was zwaar. De klas sen worden groter met als gevolg dat ze de mindere goden minder aan dacht kon geven dan ze had gewild In het nieuwe VMBO zal dat met veel beter zijn. 'De leerlingen moeten zelf standiger gaan werken Maar een bepaalde categorie is daar niet ge schikt voor.' De zelfwerkzaamheid zal volgens Marga Keyser slachtoffers maken onder de kinderen die de ba sisschool ook al nauwelijks konden bijbenen. De zwakke broeders, die zij juist zo graag ziet groeien en op hun pootjes terechtkomen. Ook zij zelf denkt in de problemen te komen door nieuwerwetse apparaten als de com puter, die in het klaslokaal wordt geïn troduceerd. 'Daar kan ik met mee overweg.' Het lijkt er dus op dat ze precies op tijd met pensioen gaat 'Ach..op een gegeven moment moet je stoppen en jongere leerkrachten de ruimte geven. Maar het zal wel vreemd zijn in het begin.' Ze is geen type om stil te zitten. Gelukkig heeft ze op De Hal de kippen, de schapen en de camping om zich op te storten. Bart Bosch Een geruststellend en verfrissend geluid temidden van alle verhalen over de spijbelende, drugs- gebruikende, ongemotiveerde en cri minele jeugd van tegenwoordig - die van altijd zijn. Keyser zingt evenmin mee in het grote Nederlandse docentenkoor dat een aanhoudende klaagzang over te grote werkdruk, te Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van vrijdag 17.00 tot zaterdag 8.00 u Dokter R.A. van den Bent/F. Haas- dijk, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 316234; van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 u.: Dokter H. van Dijk en N. de Grave, Robbepad 2, Oosterend, telefoon 318234. Consult uitsluitend na tele fonische afspraak Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld. 313086.314727;314669 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: TM Niehoff en AH Lammers, De Ruyterstraat 86. Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp: Jonkerstraat 6. Den Burg, tel. 314152 Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 u - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24. Den Burg. tel. 313241 Spreekuur elke werkdag van 8.30-9 30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24. Den Burg. tel. 313241Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Dietiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17 00 uur, tel 0223- 650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorgings huis: Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel. (0223) 671552 Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17 00 u. Telefoon tijdens kantooruren 072-5498360; buiten kantooruren 072-5122222. Bij spoedeisende gevallen 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 072-5498360. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg. Alleen in spoed gevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tij dens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Toeristenpastoraat: Bram Guiljam. tel 318581, 317224. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444 Kunstgebitreparatie: Tand- prothetische praktijk Van Kralingen (samenwerkend met het tandheel kundig centrum, voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel 312069. Tandtechniek R. Van Oosten (voor kunstgebitten en reparaties), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95. Den Burg; tel. 312112 Maandag t/m vnj- dag 8 00-18 30 u zaterdag 10.00- 13.00 en 15 00-17.00 u zondag 11.00-12.00 en 16 00-17 00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. Vrijdag 31 december t/m zondag 1 januari HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: vrij. 19 30 u. alg. oec. dienst in Geref. kerk, ds. H D. van Zessen; zon. 9.30 u. Nieuwjaarsbegroeting, ds. J ter Haar. De Waal: vrij. dienst in De Koog. zon 10.00 u. Nieuwjaarsbegroeting, ds. J.R.A. Vlasblom. De Koog: vrij. 19.30u. oec. dienst in NH kerk, lekendienst; zon dienst in De Waal. Den Hoorn: vrij dienst in De Koog; zon dienst in De Waal. Oosterend: vnj. 19.00 u. ds. E.J. Vledder; zon. 9.30 u. Nieuwjaarsbegroeting in Geref kerk, ds J. Vonk en ds. E.J. Vledder; 's avonds geen dienst Oudeschild: vrij. 20.30 u. ds. E.J Vledder; zon 11.00 u. Nieuwjaarsbegroeting, ds. J Vonk. De Cocksdorp: vnj. 19 30 u. oec. dienst in NH kerk, dhr B Guiljam en mw. B. Klaassen; zon. 11.00 u Nieuwjaarsbegroeting, ds E.J Vledder. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: vrij. 19.30 u. oec. dienst in Geref kerk, ds. H.D van Zes sen, ds. J. ter Haar, pastor E Moltzer; zon. 10.00 u. ds. M G.J. Roepers; 19.00 u. ds. M.G.J Roe pers. Oosterend: vrij. 19.00 u. ds. J. Vonk, 'Millenniumwisseling of millenniumprobleem?'; zon. 9.30 u. Nieuwjaarsbegroeting in Geref. kerk, ds. J. Vonk en ds. E.J. Vledder. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. vnj. 19 00 u dienst; zat. 10.00 u. dienst; zon. 10.00 en 16 00 u. dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat. Den Burg: BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat. Den Burg- vnj. 19.00 u. ds. G Sipkema; zon. 10 30 u. ds. G. Sipkema, Nieuwjaars begroeting ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: vnj. 19 30 u. oec vie ring in Geref. kerk; zat. 11.00 u herenkoor zon 10.45 u. dames koor. De Koog: vrij 19.30 u oec vienng in NH kerk. Oosterend: zon. 9.30 u De Cocksdorp: vrij. 19 30 u. oec viering in NH kerk. Gollards: zat 9 30 u JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg Open bare lezing, zon 10 30 u Een gereinigde aarde - Zult u dat mee maken? Wachttorenstudie, zon 11.20 u Gedenk uw grootse Schepper! Ze had de reis in precies twaalf uur volbracht, waar ze normaal; tweeën eenhalf tot drie uur over deed. C.R Laan, Den Burg. Nanning Kikkert, een eeuw geleden geboren, was bij alle Texelaar tot over de eerste helft van de afgelopen eeuw bekend. Zoon van een al even markante man uit de vorige eeuw, bekend als de 'blikken dominee' of 'zwarte Kikkert', door zijn lange zwarte baard en een van de voor mannen van de veredeling van het Texelse schaperas. Voorganger van een scheuring in de kerk en oprich ter van zondagsscholen. Na eerst drie dochters te hebben gekregen, was de blijdschap met de eerste zoon groot. Hij.was^n moelijk han teerbare jongen, déze stamhouder Nanning, Teveel verwend? Toen zijn opa van moeders zijde, Meijert Jan Boon van Vredestein en zijn vrouw, oud en der dagen zat, bij hun dochter Cornelisje en Jan Kikkert in de Westen kwamen wonen, ging de 12-jarige Nanning mee met zijn oudste zuster Jannétje en haar man, die op Vredestein ging boeren. Daar begon een heel avontuurlijk leven Jutten, stropen en met zeventien jaar onder de wapenen Nannings zuster vertrok met haar man naar Hoenderloo en Nanning bleef alleen op Vredestein wonen. Hij werd verliefd op Geertrui Eelman Dat was oké tot hij, na te zijn betrapt op het schieten van konijnen, in het ge vang onder het raadhuis werd ge gooid. Door bemiddeling van de bur gemeester werd hij na drie dagen vrijgelaten, maar Geertrui moest maar kappen met zo'n boef. Hij schreef zijn zuster: 'Omdat ik niet meer mag binnenkomen, heeft Geertrui twee stoelen tussen de schapen in de schuur gezet, zodat wij daar op kunnen zitten. En het is nog warm ook.' Deze brieven zijn be waard gebleven. Nanning trouwde met Geertrui; de boerderij werd ver bouwd ten behoeve van het toerisme en Nanning ging paarden verhuren, een Jan Plezier exploiteren en excur sies houden met gasten. Toen kwam de Tweede Wereldoorlog en werd het de Duitsers te slim af te zijn zijn grote hobby, vyat spanning en gevaar op leverde. Tijdens de Russenoorlog ging hij bewust op de Waalenburger- dijk lopen; erop en eraf. De zenuw achtige Russen op de Kaapsnol schoten op dit vreemde verschijnsel. Onze boerderij - Waal en Burg - lag in de vuurlinie. Later bood Nanning mijn woedende vader, met de be kende twinkeling in zijn ogen. zijn verontschuldigingen aan. Maar waar hij bekend mee werd, was zijn werk als afslager op boelhuizen. Dat deed hij op onnavolgbare wijze,. Veel verhalen doen daarvan nog de ronde. Zijn dochter Ria en ik, een evenoud nichtje, mochten vaak mee. Als er boelhuis was. brachten veel mensen wat in. Toen er elektriciteit in het buitengebied kwam, werden ook veel kraaltjesolielampen ingebracht Die sodemieterde hij op een hoop en zei: 'Gaan jullie maar kralen rijgen, die zijn uit de tijd.' Hij kon het niet nalaten zelf dingen te kopen en brulde dan: 'Mijn'. Op Vredestein lag de zolder vol spullen. Hij was zeer vriendelijk en goedgeefs, ledereen die in financiële moeilijkhe den zat leende hij geld, al moest hij dat zelf weer van een ander lenen. Schuldbekentenissen deed hij niet aan, dat was een kwestie van vertrou wen. Er zal nog wel veel onder de mensen zitten, denk ik. Na de oorlog had hij nog een ander toeristisch vermaak bedacht: rammen vechten. Gewapend met een grote rode zakdoek daagde hij een kwaaie ram uit en sprong er dan wijd beens overheen. Hij was de eerste die eten en drinken op het strand verkocht; in een oude bunker. Hij opende een restaurant in de Dorps straat en avonturierde met van alles. Toen mijn vader en ome Piet het sneeuwklokkenavontuur in Frankrijk begonnen, was zijn belangstelling groot, maar je kreeg hem met weg van Vredestein. Dat was zijn uitvals basis. Een rebelse man, te vroeg ge storven, Akkie Kikkert, Den Burg. De Cocksdorpse kapster Angelique Veldman toont haar winnende kapsel en de bijbehorende prijs. (Foto Gerard Timmerman) andere glitter, werd door de jury met afstand tot beste kapsel gekozen. Die jury bestond overigens met uit zeer kritische autoriteiten uit het vak maar uit toeschouwers van verschil lende leeftijden die in doorsnee met werkzaam zijn in de kappersbranche en dus geen vakkennis hebben, maar die wel kunnen zeggen wat ze leuk of met leuk vinden. Texelaars die zich een millenniumkapsel willen aanme ten heeft de Cocksdorpsse tot dus ver nog niet in haar zaak mogen ont vangen. Typisch herfst/wintertafereel. Een bont gevederd gezelschap doet zich op een pas gerooid perceel suiker bieten nabij hoeve Padang aan de Hoofdweg tegoed aan de achterge bleven restanten. Te zien was onder andere een koppel kleine zwanen, een soort waarmee het de laatste tijd redelijk voor de wind gaat. Uit een telling van Staatsbosbeheer bleek dat er zo'n 450 op het eiland zijn neergestreken. Veel geziene vo gels zijn ook grauwe of boeren- ganzen, koolganzen, een paar hon derd rietganzen en in mindere mate brandganzen. Een aantal dieren draagt een nekring, die ze in Enge land of in Rusland hebben omgekregen. De vogels worden ook gesignaleerd op gerooide aardappel akkers, waar ze de opslag soldaat maken. 25 februari 1958 was een sneeuw dag. Mijn schoonmoeder had die dag uitgekozen om naar ons toe te ko men. Ze woonde in Abbekerk en hoorde over de radio dat de bussen in West-Friesland niet reden wegens de vele sneeuwbanken onderweg. Ze nam een taxi die haar - met sneeuw schoppen bij zich - naar het station van Schagen bracht om de trein naar Den Helder te nemen. De treinen had den vertraging, maar ze kwam uitein delijk toch in het wachtlokaal van de Texelse boot. Daar hoorde ze dat de boot voorlo pig niet ging vanwege het lage water. Om half zeven 's avonds vertrok die eindelijk naar Oudeschild. Daar aan gekomen ontdekte ze dat op Texel ook geen bussen reden. Ze besloot toen maar te gaan lopen. Gaande in de sneeuwjacht en met veel sneeuw banken op de weg, ging ze richting Den Burg. Bij de Keet aangekomen zat daar een taxi vast, die probeerde naar Oude schild te komen. De sneeuwbanken waren echter zo hoog dat de chauf feur besloot naar Den Burg terug te keren. Dat was voor mijn schoon moeder een geluk. Ze kwam 's avonds om half negen bij ons aan. in- en in-koud. We hebben haar meteen met warme kruiken in bed gestopt. Tamara met haar prijs. Rechts Joop Groen van Reisburo Texel. 'Doe maar wat je mooi vindt en laat maar zien wat je kunt.' Met die op dracht zette kapster Angelique Veld man (20) van Kapsalon Salique uit De Cocksdorp vorige week maandag tij dens de jaarafsluiting van de kappersopleiding de schaar in haar 'model'. Ze deed dat samen met nog 21 collega's die een cursus volgen bij het Hoornse instituut Privé Coiffures. Niet zonder succes. Haar 'millenniumkapsel', een vrij eenvou dige haardracht die ze versierde met (fofoBjrteoscw trendy zilverkleurige kerstklokjes en Een week nadat haar zusje Natanja bij Pet's Place een reis naar Eurodisney had gewonnen, viel de 19-jarige Tamara Hin uit Oosterend in de prijzen bij Reisburo Texel. Uit de circa honderd oplossingen van een rebus die dit najaar bij het reisbureau waren ingeleverd, werd haar kaartje getrokken. Zij mag op een drie daagse cruise met de boot naar het Noord-Engelse York. De boot vertrekt in Rotterdam en komt aan in Huil, waarna de reis verder per bus gaat.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 17