Verleden en toekomst gebundeld in één krant Prinses Juliana eerste badhotel II Een eeuw landbouw Met de blik op 2000 Cjroen 2,'wartsjexeh 'tn het harL, Feestelijke editie bij historische mijlpaal BIJ DE EEUWWISSELING -föorszel Begin Vooruitblikken in laatste krant van deze eeuw OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11443 TEX EtSE VRIJDAG 31 DECEMBER 1999 CÖURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,65, abonnementsprijs 58,60 per half jaar. Texel op de rand van de eeuwwisseling. Een goed moment voor een terugblik op de afgelopen honderd jaar, een periode waarin de tijd niet heeft stilgestaan. Vraag het oudere Texelaars, want ze vertellen graag over vroeger. Toen tijd nog geen geld was, gemoedelijkheid troef en soberheid gemeengoed. Toen de boer een koppel schapen hield en een paard voor de ploeg spande. Toen de visserman het zeil hees, de vrouw het huishouden deed, de bakker het deeg kneedde en de smid het vuur opstookte. Hoe het wonder der techniek zich ontwikkelde, het werk snel ler gebeurde en ook Texelaars zich gingen haasten. De komst van de welvaart, de verzorgingsstaat, scholen, vakantie, gro tere veerboten, een groeiend aantal toeristen, carrièremakers, vandalisme en de individualisering. In deze 'Tesselaar van de eeuw' een greep uit de ontwikkelingen en gebeurtenissen van de afgelopen honderd jaar die van (grote) invloed zijn geweest op het eiland of typerend voor een bepaalde periode van de Texelse geschiedenis. Bladerend door oude edities valt op dat de elementen vaak vat hebben gehad op de gebeurtenissen op het eiland. Tijdens zwaar weer liep in de cember 1923 bijvoorbeeld de Alesia bij paal 16 aan de grond. Alleen al door de omvang van het stoomschip was het een gedenkwaardige stranding, waarbi| bijkans héél Texel de kust opzocht. Een half jaar later verdween de kolos geruisloos van het strand Tijdens een hevige storm vol trok zich in februari 1953 de watersnoodramp waarbij polder De Eendracht onder water liep. Zes van de tien Texelaars, die in een autobus te hulp snelden vonden de dood. Noodweer velde in november 1972 grote delen van het'dennenbos en richtte ook elders op het eiland grote schade aan. In januari 1976 ont snapte Texel aan een ramp, toen het zeewater net onder de kruin van de waddendijk bleef staan. De bijna- ramp bracht een grote eens gezindheid onder de Texelaars te weeg, die uitmondde in een grote demonstratie in Den Haag. de groot ste uit de Texelse geschiedenis. Niet zonder gevolgen, want kort daarna werden de dijken verhoogd. Maar het eiland kan ook verdeeld zijn. Bijvoorbeeld over de ruilverkaveling in de vijftiger en zestiger jaren, die grote invloed heeft gehad op het Texelse cultuurlandschap. Voor- en tegenstanders schreven wekelijks ingezonden brieven in de krant of stuurden anonieme pamfletten rond. Verdeeld was Texel ook in de kwes tie Sibinga Mulder, de omstreden di recteur van Texels Eigen Stoomboot Onderneming die uiteindelijk zou opstappen. En verdeeld was het ei land in de Tweede Wereldoorlog. Ook nadien werden de begrippen goed en fout nog vaak in de mond genomen. De ontwikkelingen stonden niet stil in de twintigste eeuw. Gedreven schapenfokkers veranderden het Texelse ras van een sobere pielsteert die melk, wol en vlees in gelijke ver houdingen bezat, in een luxe, vlezig paradepaardje. De landbouw raakte vooral na de oorlog in een stroomver snelling. Aan de ene kant schaalver groting en mechanisatie en aan de andere kant een terugloop van het aantal boeren. Dat landbouw en na tuur kunnen botsen bleek in 1982, toen de boeren in opstand kwamen tegen de plannen van het rijk om van Texel een Landschapspark te maken. Als visitekaartje werd de entree van het raadhuis onder de drijfmest ge spoten. Het toerisme kwam op gang en verdrong de landbouw in econo misch opzicht van de eerste plaats. De Koog en De Cocksdorp verander den van zieltogende plaatsjes in wel varende toeristische centra en ook de rest van het eiland pikt er een flink graantje van mee. De roerige zestiger jaren gingen niet aan Texel voorbij. Spraakmakend voorbeeld is beatboerderij Sarasani, een tijd waaraan menig veertiger en vijftiger nog met weemoed terug denkt. I Stel, je leefde niet nu maar hon derd jaar geleden. Dan stond je ook aan de vooravond van een nieuwe eeuw. Met onze kennis weten we dat Texel en de rest van de wereld grote veranderingen stonden te wachten. Over vliegen werd alleen nog maar gedroomd, een auto leek op de postkoets, vnjwel iedereen kon hoofdre- kenen, Teso bestond niet, enkele ondernemende lieden hadden een vaag vermoeden over bad gasten, het eiland lag er al eeu wen onveranderd bij. Wat zou ik graag door de tijd reizen om dat met eigen ogen te kunnen zien. Een illusie. Zo lijkt het ook onmo gelijk -zelfs met de modernste middelen- om te voorspellen wat ons op 'elk gebied in de volgende honderd jaar staat te wachten. Het levert wel veel werk op voor dure onderzoekbureaus. Die mensen moeten ook eten, maar je vraagt je af hoe zinvol het is. Alleen op kortere termijn kan het betrekkelijke nut hebben. Het kleinschalige, gezellige van vroe ger krijgt misschien weerde voor keur. Texel conserveren, 'suumg' zijn op wat we hebben, een eigen bouwstijl ontwikkelen, duurzaam toerisme met een bovengrens, ik noem maar wat. De Texelse Cou rant bestaat ook al meer dan hon derd jaar en met een beetje ge luk haalt zij ook de volgende eeuwwisseling. Een voorspelling van mijn eigen toekomstteam! Dat zal ik niet meer meemaken. Bijna tien jaar lang heeft Horszei u elke vrijdag gestoken. Soms fel, maar meestal met milde ironie, zoals een lezer onlangs op merkte. Het begin van de nieuwe eeuw betekent het definitieve einde van Horszei, die, zoals ve len inmiddels weten, het pseudo niem was van. Daan Welboren Niet meer dan elf of twaalf huizen telde De Koog honderd jaar geleden. Toch was sprake van 'een badplaats in opkomst'. Op de buitenste duin richel stond sinds 1896 'het bad paviljoen', waar badlustigen een ver frissing konden krijgen en een gevlochten strandstoel om beschut van de zon te kunnen genieten. Vanaf 1 april 1908 konden ze ook overnachten in De Koog. Op die da tum werd naast het paviljoen een hotel geopend, dat een jaar later Prin ses Juliana zou gaan heten De kos ten waren geraamd op 'het kolossale bedrag van ƒ60.000,-', meldt ge schiedschrijver J.A. van der Vlis in zijn tLant van Texsel. Het hotel voorzag direct in een be hoefte. Al in 1910 waren de aanvra gen voor een kamer zo groot, dat ei genaar Flens ook elders in het dorp ruimte moest huren om zijn gasten in onder te brengen. 'Het laat zich aan zien, dat gedurende enige weken, elke dag 60 gasten aan de wel voorziene tafels in het hotel de inwen dige mens zullen bevredigen', schreef de Texelse Courant van 19 juni van dat jaar. Een lijstje uit de krant van 26 oktober 1913 leert dat er dat jaar 130 gasten in Juliana hadden vertoefd, waaronder 40 Duitsers en enkele Engelsen. Nog steeds kent De Koog een Hotel Juliana. Dat is niet meer het gebouw van negentig jaar geleden. Er waren uiteraard verbouwingen en in de oor log werd het op last van de Duitsers zelfs afgebroken, omdat het hotel een belangrijk baken vormde voor de geallieerde oorlogsvliegers op hun vlucht naar Duitsland. Voor u ligt een speciale, feestelijke editie van de Texelse Courant. Een krant boordevol historische verha len, vooruitblikken en - voor één keer - wat minder prominent aan dacht voor het dagelijkse nieuws. Tevens een krant waann we na tien jaar afscheid nemen van de column van Horszei, die vandaag z'n ware identiteit onthult, en de CarToon van Antoon Goes. Beide trouwe freelancers doen hun relaas. De indeling van de krant is iets ge wijzigd. De kerktijst en de medische rubriek staan niet op pagina twee. maar hebben een plaatsje in het tweede katern gekregen. Dat geldt ook voor de familieberichten, die gewoonlijk op pagina drie worden afgedmkt maar vandaag een ander plekje in de krant hebben gekregen. Het betreft een eenmalige uitzon dering, die het gevolg is van het in tweeén dmkken van deze Tesselaar van de eeuw. Veel plezier bij het lezen en vooral een gezond en ge lukkig 2000. /Foto PlélOr 06 VOOS) Een bedrijfstak die in deze eeuw aan grote veranderingen onderhevig is geweest, is de landbouw. Het waren tot 1900 vooral de schapenboeren, soms met een uitgebreid grondbezit, die de toon aangaven in de sector. Zowel in het gemeentebestuur als in het verenigingleven. In de twintigste eeuw is daar langzaam verandering in gekomen. Het aantal boeren in 1910 448) nam aanvankelijk toe tot 530 in 1940. Veehouders stapten steeds meer over op de rund veehouderij en ook de akkerbouw werd van grotere invloed. Omstreeks de vijftiger jaren zette zich, onder in vloed van de schaalvergroting, een daling in van het aantal boeren. In 1970 waren het er nog 424, in 1983 361in 1987 331 en in 1997 nog 290. Ook de oppervlakte landbouwgrond veranderde. In 1910 was 10.273 hec tare in gebruik, in 1940 10.329 bunder, in 1970 nog 8.993 en in 1997 nog 8.390, iets minder dan de helft van de totale landoppervlakte. Op 16 maart begon een nieuw hoofdstuk in mijn leven. Voor het eerst benoemd tot burgemeester en dan nog wel op Texel. Een droomwens ging hiermee in ver vulling. U zult begrijpen dat 1999 voor mij persoonlijk een jaar van grote veranderingen was. Voor Texel geldt dat in mindere mate. Naar mijn gevoel was '99 een overgangsjaar, waarin vele projec ten in de steigers zijn gezet. Op di verse fronten is de balans opge maakt en de blik gericht op het nieuwe tijdperk dat in 2000 aan breekt. Van onstuimige groei naar een duurzame (modewoordje) sa menleving. Durven wij deze uitda ging aan? Nadat ik u in mijn eerste toespraak nog Texelnaren noemde heb ik veel bijgeleerd, al zullen vergissingen ge rust nog voorkomen. Met hulp van velen, in het gemeentehuis en daar buiten, heb ik Texel en de Texelaars beter leren kennen. Dat ik mijn zomer vakantie ('incognito') op het eiland heb doorgebracht, heeft daaraan ze ker bijgedragen. Bovendien heb ik mij prima vermaakt. En dat doe ik trou wens nog, elke dag. Het leven is te mooi om er niet van te genieten. Sinds Ouwe Sunderklaas weet ik dat dit niet onopgemerkt is gebleven. Inderdaad, ik rook als een schoorsteen, pik regelmatig een ter rasje en drink graag een glas goede witte wijn. Als burgemeester loop je nu eenmaal in de gaten, dat is duide lijk. Ik zit er niet mee, zo lang ik me zelf maar kan zijn. In mijn functie merk ik dat Texel in den lande een magische klank heeft. Of het nou gaat om een graaswedstrijd tussen het Texelse en Drentse het weet staat er weer een televisie ploeg op de stoep. Telkens blijkt dat Texel als Iets bijzonders wordt be schouwd. Ook als inwoners en be- schaap, het optrekken van de koop grens of de introductie van een horecapasje voor 16-jarigen, voor je stuurders dragen we dat maar al te graag uit. Intussen moeten we echter op onze tellen passen. Want wie zegt dat Texel over 100 jaar nog steeds een welvarend eiland is? Of over 30 jaar? Of over 10 jaar? Zoals bekend is de afgelopen decennia nogal wat werk gelegenheid van het eiland verdwe nen. Gelukkig hebben we in het toe risme nog een gezonde motor van de economie. Toch moeten we waken voor een te eenzijdige ontwikkeling. Het is de kunst om van bedreigingen (Foto Daan Koopman Gemeente Texel) nieuwe kansen te maken. Het eigen karakter, het typisch Texelse, moet daarbij voorop staan. Inspelen op moderne ontwikkelingen en toch je zelf blijven. Een mooie uitdaging, toch? Om een zelfstandig beleid te voeren, is echter voldoende ruimte nodig. En dat is iets waar het gemeentebestuur zich zorgen over maakt. Steeds meer zaken raken van het eiland af en wor den regionaal, provinciaal, landelijk of Europees bepaald. Neem maar het beperkte aantal woningen dat Texel de komende jaren nog mag bouwen en het teleurstellende besluit van het provinciebestuur om de vrije vesti- gingsgrens te verhogen tot slechts 4,5 in plaats van 6 ton. De woning- schaarste heeft nare sociale en eco nomische gevolgen. Zo wordt het steeds moeilijker om vacatures te vervullen, omdat we nieuwe mede werkers geen passende woonruimte kunnen aanbieden. Ik wil bij deze echter ook oproepen tot verdraag zaamheid jegens pensioenmigranten en andere nieuwkomers. Per slot van rekening zijn we allemaal Texel-lief- hebbers. Laten we onze veel geroemde ge moedelijkheid ook in de nieuwe eeuw bewaren en demonstreren. Het mag niet zo zijn dat het 'ieder voor zich' de boventoon gaat voeren. Als burgers moeten we elkaar helpen en, indien nodig, aanspreken op elkanders ge drag. Zo klaagden bewoners tijdens de bezoeken aan de dorps commissies over te hard rijden. Op 1999 is een jaar van terugblikken maar ook van vooruitkijken. Bijvoor beeld door leerlingen van basis school De Fontein. Op verzoek van de redactie hebben zij zich afge vraagd hoe hun wereld er straks uit zal zien. En door MAVO-leerlingen van OSG De Hogeberg, die al wat langer over hun toekomst hebben kunnen nadenken. 4 Er zijn ook een professionele visies. Adviesbureau Van de Bunt beschrijft in opdracht van de VW hoe Texel er in 2030 uit zou kunnen zien De vier toekomstscenario's worden vandaag in de TC in beknopte vorm gepubli ceerd. Wat heeft de toekomst in petto voor Texel, haar bewoners, de bedrij ven en de gasten? Uitgangspunt bij het beschnjven van de toekomst is niet wat de bewoners zouden willen, maar wat er zou kunnen gebeuren. Van de Bunt heeft geprobeerd dat zo objectief en neutraal mogelijk te doen. Wat zijn denkbare ontwikkelin gen? Wat zijn de mogelijkheden en kansen, de onmogelijkheden en be dreigingen? Iets anders dan we vandaag kennen, is voor velen moeilijk voor te stellen Wie in de jaren veertig had gezegd dat vrijwel iedereen binnen dertig jaar een filmkastje in huis zou hebben, zou voor fantast zijn uitgemaakt. Maar in 1970 had ieder gezin een tv. Bij het schrijven van de toekomstvisie is uitgegaan van zekere trends, zoals de individualisering van de maat schappij. de vergrijzing, het kleiner worden van de huishoudens, ontwik keling van nieuwe media en commu nicatie, Europeanisering, etc. Maar ook van onzekere ontwikkelingen, zoals.verzilting van de polders door stijging van het zeewater en schaal vergroting. Op een aantal van deze trends hebben de Texelaars invloed, op andere niet. Combinatie van ze kere en onzekere ontwikkelingen hebben geleid tot vier toekomst scenario's. Om greep te houden op de ontwik kelingen zal Texel een keus moeten maken. Dat kan pijnlijk zijn. Want wat voor het toerisme voordelig is. kan voor de (traditionele) landbouw nade lig uitpakken. Ook recreatie en natuur en natuur en visserij kunnen op ge spannen voet met elkaar staan. Het sluiten van compromissen is (op on derdelen) zeker mogelijk, maar Van de Bunt vraagt zich af of dat verstan dig is. 'De keuze is niet voor de korte ter mijn. Overmorgen is in dit verband belangrijker dan vandaag en morgen. Want veel van de beslissingen waar van Texel in 2030 spijt zal hebben, worden nu genomen.' Een brede afspiegeling van de Texelse bevolking, bestaande uit ver tegenwoordigers van TVL, TVO, Horeca Texel, de landbouw, dorps commissies, gemeenteraad, scholie ren en anderen, kan z'n voorkeur over de toekomstbeelden uitspreken op zogenaamde 'actieconferenties' die begin 2000 worden gehouden. mijn reactie of ze soms ook wisten door wie, was het antwoord meestal ja. Ik vind dat je als burger in zulke gevallen de plicht hebt om eerst zelf actie te ondernemen, in plaats van de bal door te spelen naar gemeente of politie. Het hele eiland vol leggen met verkeersdrempels en borden is uit eindelijk ook geen oplossing. Wel wil de gemeente graag weten wat er speelt en leeft. Het proces van openheid en dialoog met de burgers is al geruime tijd aan de gang. Op mijn beleidsterrein was de discussie avond over het uitgaansbeleid met Texelse jongeren in de J'Elleboog een geslaagd voorbeeld. In 2000 zal dit beleid verder gestalte krijgen. Bur gers worden steeds mondiger en ma ken gebruik van moderne communi catiemiddelen. De gemeente zal daar op inhaken met o.a. een servicebalie, betere telefonische bereikbaarheid en internet (zodat het raadhuis straks 24 uur per etmaal 'open' is). U ziet, we richten de blik daadwerke lijk op de toekomst. Ik wens ieder een gezellige eeuwwisseling zonder millenniumproblemen en een in alle opzichten voorspoedig 2000! De burgemeester, Joke Geldorp-Pantekoek.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1