éle tonnen schade door orkaan de Kroniek Sarasani: love peace in een boerenschuur Duizenden bomen werden ontworteld Een eeuw nieuwtjes Van vreemdelingenverkeer tot duurzaam toerisme krenterig! Noodmeldpunten millennium TEXELSE^ couRANT 16°\0 meer dan vorig jaar Beatclub „Sarasani" ontving dit seizoen 23.066 bezoekers Nacht der Nederbeat was om twaalf uui afgelopen Hinkel an alleen omdat er voor-die keer geen nachtver gunning was aangevraagd bij de Texelse autoriteiten. Lang erna herinnerden The Typhoons zich nog het bier drinken en kip eten met de incrowd na afloop, iets wat de zaak nog wat goedmaakte, liet een record aan tal bezoekers was er weer een Sara-seizoan afgesloten Aan het einde van da zomer nam ïTim Beerling van biartin Geils een twee- klaviers Hohner orgel over, zodat de getrouwe maar inmiddels wel ver guisde Philicorda in de krant kon. Op de volgende bladzijde nog de aan kondiging van de afgelaste avond te Oosterend Van 22 Juli. .The Typhoons' krBn?e°£>'ln9oed 9e" /o£?er, rn,?_®we,de VRIJDAG 31 DECEMBER 1999 Wie jong en hip was in de jaren zestig, vierde vakantie op Texel. Duizenden jongeren overspoelden in de zomer het eiland, want daar gebeurde het. Magisch middelpunt was beatboerderij Sarasani, waar befaamde bands als Q65, The Gol den Earrings en Cuby the Blizzards optraden in een sfeer van vrijheid blijheid. De oudere genera tie sprak er schande van. 'Ouders verboden hun dochters om er naar toe te gaan. Zij beschouwden het als Sodom en Gomorra. Maar ei genlijk was het vooral spannend en onschuldig.' Sarasani is anno 1999 nog steeds een begrip. De poptempel van wel eer hield het slechts tien jaar vol (1966-1976), maar de legende leeft voort. Vakantiegangers van middel bare leeftijd keren naar Texel terug omdat zij goede herinneringen bewa ren aan die periode. 'Maar ook jon geren spreken mij in de disco wel eens aan over de Sarasam-tijd Die verhalen hebben ze dan van hun va der gehoord', vertelt Frits Langeveld. De 'horecakoning' uit De Koog maakte de succesvolle beginjaren van Sarasani van nabij mee als bar- exploitant en legde hiermee de basis voor zijn latere 'imperium'. Initiatiefnemers waren Armand André de la Porte (toen 26) en Fred Brink horst (toen 24) Zij haalden Kees 'van Corrie' Keyser over om diens grote, leegstaande boerenschuur 'Sarasani' aan de Kogerweg te verhuren. Het ondernemende duo speelde op crea tieve wijze in op de toenmalige jeugd cultuur. 'We haalden eens bij een bollenboer vrachtwagens vol narcis- senkoppen op en gooiden die op de vloer, ledereen genoot, dat was pas flower power', aldus Brinkhorst in een drieluik van Hans Oosterhof over Sarasani (TC3, 1990). Sarasani pro fiteerde volop van de bloeitijd van de Nederlandse popmuziek en piraten zender Veronica maakte gretig re clame voor de Texelse beatclub. Maar er klonk niet uitsluitend ho sanna. Een maand na de opening kopte de Texelse Courant op de voor pagina 'Reputatie van Texel bedreigd door vrijgevochten jongeren'. Koger ondernemers ergerden zich aan al die langharigenin versleten spijkerbroe ken en vreesden dat het een grote rotzooi zou worden.Veel jongeren sliepen clandestien in schuurtjes of het bos. Toen Sarasani later in een landelijk magazine werd afgeschil derd als het paradijs van de vrije liefde, gaf dat commotie in de ge meenteraad. Klopten die verhalen over sex, drugs en rock roll? Brinkhorst in TC3: 'Soms was het een grote orgie. Niet onder de bezoekers, wel met de artiesten en hun aanhang, de befaamde groupies. Als ik een gi taar pakte, kwam er meteen een meisje glimmend van bewondering op me af.' Langeveld: 'Er werd wel geblowed ja. Vrije liefde? Op het bal kon lagen matrassen en het was er pikdonker, dus daar gingen allerlei verhalen over rond Maar in wezen gebeurde er weinig verkeerds. Het was gewoon een andere tijd.' Theun de Winter, destijds een trouw bezoeker 'In Sarasani heerste een gevoel van vrijheid. De jeugd droeg daar een eigen cultuur uit. Natuurlijk ging het ons ook om de meisjes. In de praktijk kwam daar niet veel van terecht, al had je wel de illusie.' De Winter werkte in 1966 als bijrijder voor drankenhandel Kooyman. 'Na het werk werd ik via de deur achter de bar gratis naar binnen geloodst. Er was een donkere hoek met ouwe bankstellen en vloeistofdia's zorgden voor een psychedelische sfeer. Overal rond het gebouw lagen fietsen in de greppels Toch uniek, zo'n grote boerenschuur waar zoveel volk op af kwam.' De Texelse beatgroep The Typhoons verzorgde op 8 juli 1966 een van de eerste optredens in Sarasani. Drum mer Bob Dros kan het zich niet meer voor de geest halen, maar zijn plak boek brengt uitkomst. 'Wij waren ei genlijk met bekend genoeg voor Sarasani. Wij hadden een flinke schare Texelse fans, maar de meeste toeristen kwamen voor de grote na men als Cuby en The Moan. Toch hadden wij op die avonden evenveel succes. Iedereen vond het prachtig.' 'Als er een band afhaakte, dekten wij het lek', vult bassist Wop Rienks aan. 'Ook reden we met een Opel Blitz van JKM over het eiland om meubeltjes op te halen. Die kregen dan een plaats achter in Sarasani. Maar over drijf mijn rol alsjeblieft met. Er waren ongelooflijk veel mensen bij betrok ken.' De aantrekkingskracht van de Texelse beatboerderij was de eerste zomers gigantisch. Zeven of acht weken lang zat de tent elke avond afgeladen vol met jongeren. Na het topjaar 1968 nam de animo echter af De hippietijd was over zijn hoogte punt heen en in de jaren zeventig namen de discotheken het vaandel over. In 1976 was het sprookje ten einde. De schuur werd daarna gebruikt als winterstalling voor caravans. Bij een zware storm begin 1990 stortte de voorgevel in. Daarmee verdween ook het artistieke opschrift onder het puin, als laatste symbool van een opwindend tijdperk. Frans Hopman Texel is in de afgelopen eeuw op een bijna onvoorstelbare wijze ver anderd. Dat heeft alles te maken met de opkomst en bloei van het toerisme. Wie zoiets beweert, schopt op wel zeer overtuigende manier een open deur in. Maar het is wel ontzettend waar. Wie zich de bekende foto van De Koog van rond de vorige eeuwwisseling voor ogen haalt, realiseert zich wel waarom. Een kerk en een paar boerderijtjes en huisjes, méér ge bouwen telde de tegenwoordig zo mondaine badplaats niet. Toch was ook rond 1900 al enige sprake van toerisme, toen vreem delingenverkeer genoemd. De gasten waren hoofdzakelijk natuurliefheb bers, goed opgeleide dames en he ren, die er in 'sportieve' kleding op uit trokken om naar vogels te kijken of in botaniseertrommels bijzondere plantjes en bloemetjes te verzamelen. Evenals de jagers, die in de herfst het eiland bezochten, logeerden zij in de statige hotels die de Groeneplaats in Den Burg omzoomden. Ongeveer in dezelfde tijd werd gepro beerd een VW op te richten. Tegen gestelde belangen en een voortdu rend geldgebrek stonden een goed functioneren echter in de weg. Het zou nog ruim dertig jaar duren voor de Texelpromotie een beetje van de grond zou komen, met VW-afdelin- gen in bijna ieder dorp. Een stap richting de moderne tijd viel te noteren in 1907, toen de Texelaars de verbinding met de overkant veilig stelden door de oprichting van Texels Eigen Stoomboot Onderneming (el ders in deze krant staat daarover veel meer). Ook de bouw in 1908 van het badhotel in De Koog (zie ook elders) maakt duidelijk dat Texel een vakan tie-eiland in opkomst was. Het valt al thans niet te veronderstellen dat er 'zomaar' veel geld werd geïnves teerd. Het Gouden Boltje stond in binnen- en zelfs buitenland in de be langstelling en dat zou nooit meer veranderen... Een nauwelijks te overschatten im puls kreeg het toerisme dankzij de Verkade-albums van Jac. P. Thijsse. Daarin liet de bekende natuur beschermer en -promotor (die rond 1890 schoolmeester was in Den Burg) een breed publiek kennis ma ken met de rijke flora en fauna van het eiland. In de jaren twintig en dertig verschenen de eerste kampeerders op Texel. De Kampeersnol in de Den nen herinnert nog aan dat toen zeer opmerkelijke fenomeen. Het duin bij Westerslag was de eerste locatie in de Dennen waar feugeltjeskiekers, met goedkeuring van de boswachter, een tent opzetten. Onder impuls van TESO werd ook een jeugdherberg opgericht. De stoombootonder neming stelde daarnaast geld be schikbaar voor de aanleg van fietspa den, allemaal bedoeld om de ontwikkeling van het toerisme te steunen. Het bleven vóór de oorlog echter de rijken en hoger opgeleiden die het eiland met een bezoek vereer den. Het exclusieve karakter van het toe risme veranderde in de jaren vijftig, Nostalgisch plaatje van tentenkamp De Siep (Foto's archiol Texelse Courant) toen steeds meer Nederlanders de (financiële) mogelijkheden kregen om een paar weekjes vrijaf te nemen en Texel in rap tempo uitgroeide tot een populair vakantieoord. De gemeente Texel droeg daaraan een flinke steen bij door in 1954 de Stichting Sociaal Toerisme Texel op te richten, de voor loper van de Recreatie Stichting Texel. Deze bood gelegenheid om voor een paar dubbeltjes per nacht een tent op te zetten op de grote en gezellige familiecampings Koger- strand en Loodsmansduin. In diezelfde periode begonnen steeds meer Duitse vakantiegangers Texel te ontdekken. Niet helemaal tot onver deeld genoegen, zo blijkt ook uit de notulen van de jaarvergadering van 6 december 1955 van de afdeling Den Hoorn van de VW: Dit jaar ble ken er meer Duitsers geweest te zijn, wat in enkele gevallen wel eens tot conflicten onder de gasten bleek ge leid te hebben. Dit is echter een kwestie die elk bedrijf voor zichzelf dient op te lossen en waar de VW zich niet mee kan bemoeien Het jaarverslag van dezelfde organi satie in 1961 was nog steeds kritisch, maar zag toch ook veel voordelen: Weer of geen weer, de stroom van Duitsche vacantiegangers naar ons eiland neemt jaar op jaar toe en neemt steeds groter vormen aan. Ook VW Texel heeft haar lokaas uitgewor- 77." J| O - - yV 1 ,1 hfr, 2 £3 'Jf i Da slotmanifestatie van Sarasani, de Nacht Der Nederbeat, vond om 12 uur z'n vroegtijdige einde. (Uit het plakboek van Bob Dros) Elektronisch orgel te koop. In prima staat. Aansluiting op radio toestel mogelijk. Molenstraat 28, Den Burg, Texel, telefoon (02220) 2485. 1986: vakantiepark De Krim in aanbouw. pen en gelijk de scharretjes op de Waddenkust, trekken de Duitse toe risten bij scholen op ons eiland af. Ons eiland met haar voor hen nog lage prijzen blijkt op steeds toene mende mate de Duitse toerist te trek ken. En daar, waar voor kort een Westwall van ijzer en beton door hen werd opgebouwd, bouwt nu het Duitsche Wirtschaftwunder, men kan rustig zeggen, een Westwall van goud op. Dit heeft tot gevolg gehad dat ook wij dankzij deze Duitse gasten gewa gen kunnen van een allerbe- vredigendst seizoen 1961.' De term 'massatoerisme' dateert uit het begin van de jaren zestig, toen de vakantiegangers in steeds grotere stromen Texel begonnen te bezoe ken. Een belangrijke stap daann vormde de aanleg van de veerhaven bij 't Horntje. De overtocht duurde nog maar twintig minuten en op de nieuwe boten konden met iedere af vaart meer dan zeventig auto's wor den vervoerd. In de jaren zeventig begonnen veel Texelaars zich zorgen te maken over de steeds massalere komst van de badgasten. Natuurlijk, er was niets tegen geld verdienen, maar dat moest niet betekenen dat 'dus' ook maar raak kon worden gebouwd en natuur en landschap onevenredige schade mocht worden toegebracht. Er werd een maximum van 47.000 toeristische slaapplaatsen afgespro ken en De Koog en De Cocksdorp werden aangewezen als dorpen die nog verder mochten groeien, om op die manier het authentieke karakter van rest van het eiland zoveel moge lijk te beschermen. De tachtiger jaren worden geken merkt door een veranderende ten dens, waarin Texel zich weer meer begon te richten op de toeristen die wat meer te besteden hebben. De bouw van vakantieparken als De Knm bij De Cocksdorp (met golfbaan!) en het Beachpark in De Koog getuigen van die ontwikkeling. Tegelijkertijd werden ook de kleinere campings in de Dennen in rap tempo veranderd in kleine maar luxe bungalowparkjes. Een andere ontwikkeling is de seizoensverbreding. Omdat ze door hun onderkomen minder afhankelijk zijn van het weer, komen veel toeris ten met langer alleen in het hoogsei zoen naar Texel, maar ook rond de kerst, in het voorjaar en zelfs in de herfstvakantie. Met een slechtweer- voorziening als zwemparadijs Calluna in De Koog speelde toeristisch Texel daar stevig op in. Hoogst actueel is het duurzaam toerisme, waarvoor zelfs een werkgroep in het leven is geroepen, die plannen moet maken die Texel aantrekkelijk houden voor veel toeristen én geen afbreuk doen aan het imago van rust en ruimte waarom het eiland nog steeds be kend staat. (Advertentie) Zie advertentie gemeente pagina 14 (Uit de Texelse Courant van november 1972) [ORKAAN die gisterochtend woedde heeft op Texel een onge kend schade veroorzaakt. Duizenden dakpannen werden van de daken geblazen, ruiten sneuvelden, bomen werden ont- 3, caravans, strandpaviljoens en strandhuisjes veranderden erkenbare hopen brandhout. Woningen, maar ook boeren- en stallen werden zwaar gehavend. De schade moet in de dduizenden guldens lopen. In de meeste gevallen zal deze verzekering worden gedekt. Wonder boven wonder zijn |oden en voor zover wij konden nagaan zelfs geen ge- i te betreuren. Tussen zes uur en half zeven overschreed de en toe een snelheid van 160 kilometer per uur. Dergelijke en waren sinds 1921 niet meer gemeten. De barometers de abnormaal lage stand van 955 millibar te zien. meer ontstellend maar moei- dd uit-te drukken was de scha ard aangericht in het Dennen- lenden bomen werden hier ont- Het ergst is de ravage na- ïexels Museum, bij de Tempe len nabij de boswachterswoning jer. De oppervlakten bos die hier natuurgeweld zijn vernietigd fcde hectaren. De heer M. Mant- jjuwkundig hoofdambtenaar te te zei ons nog maar een gebrek- zicht te 'hebben van de romp plaatsen van het ergste onheil klauterend bereikt kunnen wor- r hg verwachtte toch dat 8.000, i wel 10.000 bomen zijn gesneu- fcveelhedi hout die de komende uit het bos verwijderd moet f?al rond de 5000 m3 belopen. Trekgaten enorme trekgaten ontstaan bijzonder moeilijk zal zijn kostigen. Omdat het hier om een cala miteit gaat wordt er niet aan getwijfeld dat extro gelden beschikbaar zullen worden gesteld. Droevig Tafereeltjes om te huilen gaven di-j verse Texelse campings te zien. Veeli van de daar staande caravans werden! door de wind als luciferdoosjes wegge blazen, onherstelbaar beschadigd of zelfs in stukken gescheurd en verspreid over grote oppervlakten. Op de camping „Loodsmansduin" was het 't ergst. Hieri werden 21 caravans van allerlei typel slachtoffer van de elementen. Minstens De resten van het strandpaviljoen van Reljer Dijker bij het strand paal 12 Na deze ramp heeft de heer Dijker niet meer de moed om opnieuw te beginnen. Het zeshoekige paviljoen „De Toren" bij het vuurtorenstrand, eigendom van de heer Th. v. d. Laan; liep voor zeker ƒ5.000,schade op omdat de helft van Dit is de laatste aflevering van deze rubriek Vooruitlopend op de jaarwisseling ging De Kroniek met grote stappen door het lokale nieuws. Begonnen in januari 1900 zagen we hoe een ijsmassa de veerboot Ada belette uit te varen. In februari 1909 lazen we terug hoe het Gesticht van Wel dadigheid in gebruik werd geno men en in maart 1918 stond ook de Texelsche Courant vol met ar tikelen over het vrouwenkies recht. In april 1931 werd een be gin gemaakt met hetafgraven van 40.000 kubieke meter aarde van de Hogeberg en in mei 1935 wa ren we getuige van de onthulling van het monument voor L.L Zamenhof. Juni stond in het te ken van de Tweede Wereldoorlog en in juli 1947 schreven we over de sluiting van Vliegveld Vlijt Na de zomer kwam het nieuws steeds dichterbij en werd daar door steeds herkenbaarder. In augustus 1957 schreven we over de overlast van de concerten in het park, in september 1967 over de eerste wandelronde om Texel en in oktober 1976 over het be stemmingsplan buitengebied November en december brach ten nieuwtjes uit een veel recen ter verleden Opvallend bij deze terugblik was tsteeds weer hoe weinig nieuws er onder de zon is. Al vanaf het be gin van de eeuw wordt gesproken over overlast van de jeugd en over de sluitingstijden van de ca fés Er strandden steeds sche pen, steeds werden op het strand rijke vondsten gedaan Er ge beurden ongelukken, monumen ten werden onthuld en vernield, er werd gebouwd en afgebroken, gepraat en geruzied. In honderd afleveringen hebben we een beeld gekregen van een eiland dat in een eeuw tijd minder is ver anderd dan je zou denken. Het locale nieuws, dat waar de men sen over spreken, bleek met veel invloed te ondervinden van de grote maatschappelijke verande ringen en het voortschrijden van de tijd. Met het uitspreken van de wens dat de Texelse Courant zich ook in de komende eeuw met dit locale nieuws blijft bezighouden, willen we deze rubriek graag be sluiten.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 9