Alsnog streven naar éénmondige haven CjTocn ^u/arLr Jexels tn het hart 'Gaswinning positief voor Waddenzee' IV is:'- V F flr ■l Vliegtuig verliest wiel bij doorstart Aantal woningzoekenden stijgt met vijftig procent 'Verhelderend gesprek' college-TVL Komst asielzoekers was korte termijnbeslissing adverteren eigen opdruk Texelaartje Watersporters willen af van windmolens Qnder de pomp T E X E LS E^COU RANT Schapen gestolen? NlOZ-wetenschapper Jan Beukema: Texelse historici Markante verzetsman Brandweerwagen Prijs poëziewedstrijd Topsporters 1999 Mast Schulpengat licht beschadigd A Caravanjeugd mag andere plek zoeken Dennenoord eind december benaderd OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11447 VRIJDAG 14 JANUARI 2000 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,70. abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Uiterlijk t/m 21 januari a.s. Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 362600, fax 314111 Recreatie en zwiepende wind molens. Dat verdraagt elkaar niet. Dat vinden 39 leden van de Watersportvereniging Texel (WSV), die hun handtekening hebben gezet onder een petitie waarin wordt gepleit om - als het oude koelwaterbassin de nieuwe stek van de watersporters wordt - de windturbines te verwijderen. Initiatiefnemer en recreatie- vaarder Henk van de Blaak: 'Het gevaar van blikseminslag en ijs afzetting loert en er kan een wiek los schieten. Bovendien maken de windmolens veel herrie. Dat is niet prettig voor de verenigings leden, maar ook passanten, die tot dusver bij grote drukte hun boot in de verenigingshaven afmeerden, kunnen er niet meer overnachten. Dat kost de vereni ging op jaarbasis ƒ45.000,- en mogelijk in de toekomst nog meer. We eisen een goede en veilige haven. Veiligheid, kwaliteit en aanzien zijn toch immers de uitgangspunten van de her inrichting. We zijn er steeds van uit gegaan dat in dit plan de mo lens zouden verdwijnen. Maar tijdens de voorlichtingsavond werd duidelijk dat ze zouden blij ven staan.' De petitie is inmiddels aangeboden aan het bestuur van de watersportvereniging, dat de boodschap kreeg tijdens de on derhandelingen de rug recht te houden. Als alternatieve locatie noemt Van de Blaak het terrein bij de wolfabriek, omdat die toch al interesse zou hebben in een windturbine. (Foto Gerard Timmerman) Dat za/ Wetsteen ook niet leuk vinden. Wat niet? Dat Jan Does ook een rijschool is begonnen. ^rurf 'Jhri' m l<n IjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar pp Spinbaan 6. Een Cessna van de Politie Luchtvaartdienst heeft gisterochtend een crashlanding gemaakt op Vliegveld Texel. De piloten, die 's ochtends voor een trainmgsvlucht op Schiphol waren opgestegen, wilden rond 10.00 uur een doorstart maken, maar die mislukte doordat het linkerwiel afbrak. De as boorde zich in het gras en het vlieg tuigje maakte een grote bocht naar links voordat het na ongeveer veertig meter tot stilstand kwam. De haven dienstbrandweer was meteen ter plaatse, maar hoefde niet in actie te komen. De twee inzittenden kwamen met de schrik vrij. In het gras van de landingsbaan is een diepe voor getrokken. Het linkerraam van de Cessna brak door de heftige klap en de benzineleiding raakte lek. De luchtvaartinspectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk, dat volgens assistent-haven meester Nico Mulder mets te maken heeft met de drassige conditie van het vliegveld. w.a«e«n Een 78-jarige inwoner uit Oosterend deed deze week aangifte van de dief stal van twee ooien uit zijn weiland aan de Achtertune. De diefstal moet zijn gepleegd tussen 24 december en 7 januari 2000. De schade bedraagt ruim duizend gulden (Advertentie) Gaswinning op het wad heeft een positief effect op het voortbestaan van de Waddenzee. Dat consta teert doctor Jan Beukema, die zich binnen het NIOZ al dertig jaar met de biologie van de Waddenzee be zighoudt en jarenlang hoofd van de afdeling Kustonderzoek is ge weest. Door gaswinning daalt de bodem, waardoor het proces van dichtslibbing van het wad wordt tegengegaan. 'De Waddenzee in z'n huidige vorm dankt het bestaan aan de zeespiegels tijging', concludeert Beukema. 'Want als het niveau van het zeewater met zou stijgen, dan zou er over duizend jaar geen Waddenzee meer zijn. De mate waarin de bodem in het wadden gebied zou dalen als gevolg van gasboringen, varieert per gebied tus sen de tien en twintig centimeter. Dit laatste zal absoluut met het geval zijn in de omgeving van Texel, omdat dit ver ligt verwijderd van het Groningse gasveld. Door de bodemdaling zal het dichtslibben van bepaalde delen van de Waddenzee op termijn worden voorkomen, voorspelt Beukema 'De politiek heeft bij de besluitvorming over de gasboringen op het wad met dit feit geen rekening gehouden De discussie verliep in een wat emotio nele sfeer. Er zijn maar weinig weten schappelijke argumenten gebruikt.' Waarschijnlijk de grootste zee spiegelstijging in korte tijd deed zich voor na de afsluiting van de vroeger Zuiderzee door de Afsluitdijk, waar door het hoogwaterniveau in delen van de Waddenzee volgens Beuke ma in één keer met dertig centimeter steeg. De stroming had grote gevol gen voor kweldergebieden, zoals het Balgzand, waarvan de buitenkanten een stuk steiler werden. Dinsdag houdt de Historische Vere niging een bibliotheekavond in de IJskaschool in De Waal en is er ge lijktijdig een bijeenkomst van de af deling stambomen. De activiteiten beginnen om 20.00 uur. Een week later komt de afdeling dialect in de Waalder school om 20.00 uur bijeen. Enkele asielzoekers op weg naar hun tijdelijke woning in vakantiecentrum Dennenoord. (Foto Gcr.irxj Tunmorrn/tn) Een avontuurlijke Texelaar en levens genieter tegelijk. De woensdag over leden verzetsman Jaap De Lord Keijzer, infiltreerde tijdens de Tweede Wereldoorlog in de NSB. Een dubbel rol waarvan maar weinig Texelaars wisten. Pagina 2 Door in plaats van een nieuw blus- voertuig een zo goed als nieuw de monstratie-exemplaar aan te schaf fen, bespaart de gemeente ruim ƒ46.000,-. Om dit buitenkansje niet te laten lopen komt de aankoop nog deze maand ter discussie. Pagina 5 Julie Ruf, 4 VWO-leerlinge van OSG De Hogeberg, heeft met een in het Engels geschreven gedicht een prijs gewonnen in de Nationale-Vreemde- Talen-Poëziewedstrijd, die was uitge schreven door de Stichting Promotie Talen. Pagina 2 De genomineerden voor de verkie zing van de Texelse sportman, sport vrouw en sportploeg van 1999 zijn bekend. De jury had een zware dob ber aan de voorselectie want vorig jaar was een goed sportjaar, maar vooral in de breedte: weinig presta ties staken met kop en schouder boven de rest uit. De Texelse Courant stelt de kandidaten aan u voor. Pagina 5 Een vergissing van een kraan machinist heeft voor een lichte be schadiging gezorgd aan de in dok lig gende TESO-veerboot Schulpengat. De man wilde naar links maar stuurde naar rechts, waarna hij met de giek één van de masten raakte. Volgens TESO-woordvoerder Jan Bloem was het een vervelend onge lukje, maar hij verwacht niet dat het schip daardoor langer bij Rotterdam United Scheepswerf (voorheen Wil ton Feijenoord) in Schiedam zal moe ten blijven. De dokbeurt duurt in de planning tot 18 februari. Het aantal woningzoekenden op het eiland is in 1999 met vijftig pro cent gestegen. Stonden er eind 1998144 geregistreerd bij de Stich ting Wonen Texel, een jaar later waren al 216 Texelaars op zoek naar een huurhuis. Stagnatie van de nieuwbouw, stijging van de prij zen van koopwoningen en toe name van het aantal ouderen zijn de belangrijkste oorzaken. Het gaat veelal om kleine huishou dens die zich bij de Stichting Wonen Texel (SWT) als klant hebben gemeld. Drieëntachtig procent van de aanvra gers zijn in hun eentje of met z'n tweeen. De stijging is bij de oudere woningzoekenden het sterkst. Zesentwintig procent van iedereen die staat ingeschreven is 55 jaar of ouder. Dat komt als een verrassing voor de SWT, waar na het opleveren van het Jan Dirkszsoord en de Hof van Geus werd verwacht dat het aan bod van seniorenwoning de eerste jaren groot genoeg zou zijn. Onder senioren bestaat ook steeds meer belangstelling voor een koop woning Voor het Sint Jan-project hebben zich al 65 gegadigden aan gemeld. Erg veel. aangezien 'slechts' vijftien koop- en zeventien huur- appartementen worden gerealiseerd. De grote vraag is voor de SWT reden om ervoor te pleiten in Den Burg- (Advertentie) West appartementencomplexen te bouwen voor senioren, zowel in de huursector als in de duurdere koop sector. 'De komende jaren zal de vraag naar verwachting nog enorm toenemen', aldus de SWT. Daarnaast blijkt steeds meer dat het met alleen mensen met een lager in komen zijn die graag een huurwoning willen. Inmiddels heeft eenentwintig procent van de aanvragers een inko men boven vijftigduizend gulden per jaar. In 1999 verdrievoudigde deze groep zich. De criteria om je als Woningzoekende te mogen inschrijven bij de SWT - die ruim 1200 woningen verhuurt - blij ven voorlopig onveranderd. Dat be tekent dat een maatschappelijke of economische binding aan Texel ver plicht is en dat registratie ƒ300,- kost. Woningzoekenden kunnen reageren op de advertenties die in de Texelse Courant verschijnen. Toewijzing vindt plaats op volgorde van inschrijving. Voor seniorenwoningen geldt dat de woning wordt toegewezen aan de inschrijver met de hoogste leeftijd. Woningen tot 750,- per maand blij ven gereserveerd voor de lagere in komens. Woningzoekenden met een minimuminkomen kunnen een wo ning huren tot een prijs van ƒ874.-. Voor woningen die duurder zijn, moet de nieuwe huurder een inkomen heb ben van minimaal ƒ46.500,-. Alleen staanden kunnen een woning huren met maximaal drie kamers. Voor twee personen geldt een maximum kamer tal van vier. Voor grotere huishoudens gelden geen beperking. De asielzoekers, die afkomstig zijn uit landen als Irak, Oezbekistan, Turkije en Syrié, zijn nog maar net in Neder land en na de eerste opvang op Schiphol of Zevenaar of Rijsbergen naar Texel overgebracht. Om ze ver trouwd te maken met ons land en de taal, verzorgen medewerkers van het COA eenvoudige Nederlandse les sen. Ook de kinderen worden bezig gehouden Een baliemedewerkster van Dennenoord duwde enkele kin deren gistermorgen een kleurplaat in de hand. Van Zoolingen. 'We probe ren het deze mensen toch een beetje naar de zin te maken. Kinderen zijn snel tevreden.' Inmiddels is de gemeente, die zelf contact met het COA heeft opgeno men, nu officieel op de hoogte van hun komst. Omdat het een tijdelijke opvang betreft, neemt het college geen verdere maatregelen. Het COA heeft gezorgd dat de asielzoekers enkele verpleegkundigen ter beschik king hebben. Er is overleg geweest met de Texelse huisartsen, bij wie de vluchtelingen indien nodig volgens een roulatieschema terechtkunnen. de Europese subsidie zou mislo pen. Dat zou voor het havenplan de doodsteek betekenen, want er is geen sprake van dat de gemeente dit bedrag van 16 miljoen gulden zelf op tafel kan leggen. De TVL haalde zich met dat standpunt de woede van wethouder Peter Bak ker en de visserij op de hals. Dinsdag had het TVL-bestuur een gesprek met het college van b en w, dat blijkens een gezamenlijk persbericht 'instructief en verhel derend' was. Het kwam erop neer dat de TVL een flinke scheut water in de wijn deed door af te zien van verzet tegen de tweemondige ha ven, onder voorwaarde dat de ge meente zijn uiterste best doet voor een éénmondige haven, dus de Eu ropese subsidieverstrekkers be reid probeert te vinden ook deze te subsidiëren en daarbij meer tijd te gunnen voor de uitvoering. Al eerder namen de watersporters een dergelijk standpunt in. Voor zo wel hen als de logiesverstrekkers maar ook voor de Vissers is een twee- mondige haven echter tweede keus. De logiesverstrekkers vinden dat een haven met één mond toeristisch aan trekkelijker is. Want alleen dan is er de hele week levendige scheepvaart activiteit te beleven. Bij twee monden zal er in de bestaande en voor de toeristen best bereikbare havenmond alleen op vrijdag wat te beleven zijn omdat dan de kotters thuis komen. Nu zorgen op andere dagen van de week vooral de pleziervaarders voor Lees verder op pagina 5 De twintig caravanjongeren van de Hallerweg krijgen nog enkele we ken respijt alvorens hun onderko men van het land van agrariër René Boogaard moet worden verwij derd. Het college bepaalde eerder dat de caravan voor 1 januari naar het oude veld van Texel'94 moest verhuizen, maar de jeugd mag nu eerst zelf een alternatief plekje zoeken. De gemeente wil illegale caravans in principe alleen binnen de bebouwde kom of aan de rand van de dorpen gedogen, zodat het buitengebied wordt ontzien en het landschap zo min mogelijk ontsierd. Daarom moest het jeugdhonk aan de Hallerweg ver dwijnen. De kranen die de stacaravan eind december zouden verhuizen, konden echter vanwege de drassige toestand van de grond het land niet oprijden. De jongeren konden er niet om treuren: zij voelen mets voor een stekkie op het voetbalveld. Dat is volgens hen vandalisme-gevoelig. Bovendien vreesden zij dat zij daar niet op water en elektriciteit konden worden aangesloten. De gemeente heeft nu met de jonge ren afgesproken dat zij zo spoedig mogelijk, maar in ieder geval voor het einde van de maand, met een voor stel komen voor een alternatieve lo- katie. 'We balen dat we weg moeten, maar zijn blij dat we niet naar het voetbalveld gaan. We zijn nog bezig met zoeken naar een andere plek', zegt Dolf de Kroon namens de caravanjeugd. Indien het college daar met mee akkoord kan gaan, moet de caravan alsnog naar het voetbalveld verhuizen. De kans is overigens aan wezig dat het gevaarte een verplaat sing met zal overleven. 155 asielzoekers, merendeels gezin nen, zijn ondergebracht in 41 vakantiebungalows. De opvang duurt tot en met 31 maart. De asielzoekers worden door de me dewerkers van Dennenoord behan deld alsof het reguliere gasten betreft. 'We ontvangen ze, maken ze wegwijs en verwijzen ze naar hun huizen', al dus adiunct-directeur Bert van Zoolingeh De vorige keer toen Dennenoord in gebruik was als op vang bereidden de asielzoekers zelf hun maaltijden, maar om praktische redenen wordt er nu voor hen ge kookt en kunnen ze de brood maaltijden ophalen bij het restaurant. 'Anders zijn ze genoodzaakt om hun boodschappen in Den Burg te doen, wat lastig is, omdat ze niet over een vervoermiddel beschikken.' Het conflict over de aanpassing van de haven van Oude- schild is uit de wereld. Alle Texelse partijen in de kwestie (gemeente, visserij, watersport en logiesverstrekkers) vin den nu dat alsnog geprobeerd moet worden een haven met één mond gerealiseerd te krijgen. Maar als daarbij blijkt dat hiervoor geen subsidie beschikbaar wordt gesteld, zal geen der partijen zich verzetten tegen de uitvoering van het oude plan met aparte havenmonden voor watersport en beroeps vaart. Men zit dus op één lijn. Vorige week zag het daar nog niet naar uit, nadat de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) ver zet tegen de tweemondige haven had aangekondigd. Daardoor dreigde vertraging, waardoor men Het besluit om asielzoekers tijdelijk toen de leiding van het vakantiepark onder tê brengen in Dennenoord, is met de vraag of Dennenoord op pas eind december genomen. Het korte termijn als wachtlijstlocatie in Centraal Orgaan voor de Opvang gebruik kon worden genomen. De van Asielzoekers (COA) benaderde

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1