Eastend kloppend hart van Country line-dancing 'leder voor zich en toch met zijn allen' Het universele leed dat achter maskers schuilt Agenda COURANT" .TEXELSE 2 teso Bedrijvig/^ Even een pak SNERT halen in Workshop percussie 'T„ Kunst tegen onrecht van Henny Reis Raadsvergadering Langer zelfstandig blijven met SWOT Disco in Calluna Vergadering over nationaal park Texels bier gaat het hele land in DINSDAG 1 FEBRUARI 2000 I I. V f.1 kif. '1 Dinsdag 1 februari In de Buureton begint om 20 00 uur een avond van de FNV Vrouwenbond. Carla Schrama en Patricia Williams spreken over jon gerenwerk en -hulpverlening. In Cinema Texel draaien The Le gend of 1900 (aanvang 20.30 uur) en The Sixth Sense (21.00 uur). Woensdag 2 februari Vanaf 14.00 uur is het jungledag in zwemparadijs Calluna aan de Schumakersweg. Toegang ƒ6,- Tenmsclub Heri Hodi uit De Cocksdorp houdt een instuif voor de basisschooljeugd Die kan tus sen 15.00 en 17.00 uur kennisma ken met tennissen in de gymzaal van het Eierlandsche Huis. De Vereniging van Texelse Kampeerboeren houdt vanaf 20.00 uur in De Lindeboom de jaarvergadering. Prominent agen dapunt is de conceptnota 'Doel stellingen VTKB 2000'. Na de pauze verzorgt Josien Bruggink, adviseur plattelandsvernieuwing bij de WLTO, een inleiding over Agrotoerisme en kwaliteit. In Cinema Texel draaien Kruimeltje (aanvang 13.30 en 16.00 uur), Disney's Tarzan (13,45 en 16.00 uur), The Legend of 1900 (20.30 uur) en The Sixth Sense (21.00 uur). Donderdag 3 februari In het gemeentehuis begint om 13.15 uur een vergadering van het overlegorgaan dat het nationaal park Duinen van Texel voorbereidt. De bijeenkomst is openbaar toe gankelijk. In het AVRO-televisieprogramma dat Karei van der Graaf vanavond presenteert, vertelt Piet Schneider over de actie waarbij Hoornders brieven hebben gestuurd aan hun dorpsgenoten van 2099. In hotel Greenside in De Koog be gint om 20.00 uur de jaarvergade ring van het Texels Verbond van Ondernemers. Op de agenda staan bestuursverkiezingen, de seizoensenquête die is gehouden onder de leden en de bijdrage voor Texelpromotie, waarvan de nieuwe contractperiode ingaat per 1 nuari 2001 In Question Plaza begint om 20. uur een optreden van folkgroj The John Wright Band. De entrj bedraagt ƒ15,-. Kaarten zijn in zeer beperkte mate verkriigbaarj De Lindeboom. In Cinema Texel draaien Endl Days (aanvang 18.45 en 21.45 u| en The Sixth Sense (19.00 21.30 uur). Vrijdag 4 februari In dorpshuis De Bijenkorf Oosterend begint om 20.00 i een avond country-line-dan voor beginners en gevorderde! Zeezeiler Dick Koopmans sprei vanaf 20.00 uur in De Lindeboo over de wereldreis die hij tuss 1995 en 1998 maakte. Toega gratis. In het Maartenhuis hoi* antroposofisch arts M. Niemeil"" spreekuur. Voor afspraken: l|_ Commandeur of E. MacGillavr» tel. 317282. De verzekering vst goedt doorgaans de kosten. |J In Cinema Texel draaien End Days (aanvang 18.45 en 21.45 en The Sixth Sense (19.00 eLi 21.30 uur). De Molengat fungeert tot 18 fdLjj bruari als dienstboot. Door de kieltje nere capaciteit van dit schip isfjj,, een iets grotere kans op wachttkg den. Dat geldt vooral bij de eers40, afvaarten, 's ochtends vroeg, vat vrachtverkeer in Den Helder, olg vrijdagmiddag moet alle verkeer! e Den Helder rekening houden my, e grotere drukte. Er zijn deze weel geen afvaarten voor het vervo^ van gevaarlijke stoffen. |jnj Hoogwater te Oudeschil/an A/Of Di. 01 4.00 en Wo. 02 4.55 en Do. 03 6.30 en Vr. 04 7.20 en Za. 05 7.55 en Zo. 06 8.50 en Ma. 07 9.25 en Di. 08 9.50 en Aan het strand is het ongeveer een uur Lr der hoogwater De zon komt 10 februari $r om 8 05 uur en gaat onder om 17.41 uur februari nieuwe maan; 7 februari èprjggtij. rSt or 16.34 ufei 18.17 ulr|, 19.15 ufogt 19.54 uf 20.45 U.I 21.14 ui 22.00 ui 22.241 ser (Advertentie) ^44^4^44^ 22 Telefoon 31 48 90 Onder leiding van docent Victor Sams wordt zondag 6 februari een workshop West-Afrikaanse percussie gehouden. De cursus is zowel toe- i| gankelijk voor beginners gevorderden en biedt de mogel heid met muziek en ritme bezig te zonder dat daarvoor een muzik achtergrond vereist is. Er wordt speeld op de djembé. terwijl gevorderden ook gebruik maken i basdrums als doundons en keuki Met de bijbehorende liederen wq het ritme compleet. De beginners spelen van 11.001 13.00 uur. de gevorderden van 1 tot 15.00 uur. Deelname kost 3*3' het huren van een djembé ƒ10,-. vlo meer informatie: Marie J«o Koevoets, tel. 310578. Je JKt muziek luisteren, een zware Van Ne en een biertje: de ingrediënten vo hun perfecte avond. Na tweeënhalf uur loopt de avond i zijn eind. Op de dansvloer gaat ni één keer alles uit de kast als Pi Cottoneye Joe van Rednex opzei niet van harte, want country met e housebeat is voor hem net zoiets John Wayne op een hobbelpaard. 13 mei wordt veel goedgemaakt. P heeft het Trio Mary K gecontracteerd om het seizoen in s af te sluiten. Bart Bos Dinsdag 8 februari vergadert de ge meenteraad. De vergadering wordt gehouden in het raadhuis en begint om 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1Opening en mededelingen. 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst dd 14 december 1999. 4. Aanschaf en vervanging blusvoertuig De Cocksdorp. 5. Regionaal organisatieplan PVB, Organisatieplan Texel en Beleidsplan Brandveiligheid en hulpverlening Brandweer Texel. 6 Nationaal bevrijdingsmonument Canada. 7. Voorbereidingsbesluiten. 8. Vaststelling bestemmingsplan De Cocksdorp-Wonen. 9. Verlichting hondenterrein. 10 Voorzieningen wielerbaan en buitenverlichting aanbouw sporthal Ons Genoegen 11Aankoop grond vierde fase De Mars. 12. Post onvoorziene uitgaven. 13. Voorstel uitzetting Bouwfonds. 14 Aanleg openbare verlichting Emmalaan. 15. Ingekomen stukken en medede lingen. 16. Rondvraag. 17. Sluiting. De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) organiseert een aantal acti viteiten in en om huis waardoor oude ren (en gehandicapten) in staat wor den gesteld langer zelfstandig te blijven wonen. Deze activiteiten van de stichting behelzen de warme maaltijdvoorziening, de alarmering, de klusjesdienst en de huishoudelijke dienst, de versteldienst en het tuin onderhoud. Het tuinonderhoud wordt gedaan door medewerkers van De Bolder en is mogelijk dankzij een jaar lijkse subsidie van de gemeente. Omdat deze subsidie te kort schiet om alle aanvragers te kunnen helpen, geldt voor tuinhulp de voorwaarde dat de aanvrager een netto-inkomen van minder dan ƒ2300,- heeft. De SWOT is te bereiken in De Buureton, Molenstraat 2, tel. 312696. beheert de kas en doet de pr en ad ministratie. Terwindt geeft samen met Linda Jongejan en Simon van Tatenhove les, Rodenburg verzorgt de muziek en regelt optredens van countrybands. Baukje Langius, Greetje Witte, Harry Wijnands en Ankie de Klerk complementeren het 'bestuur' van de Oosterender Honingbij Huppelaars. Radio Royaal verzorgt zaterdag 5 fe bruari disco in Calluna. Deze begint om 19.00 uur, de toegang bedraagt ƒ6,-. Woensdag 2 februari wordt vanaf 14.00 uur weer een jungle-day gehouden; ook hiervoor bedraagt de toegang ƒ6,-. kere beginnelingen draaien nogal eens de verkeerde kant op. Wie er even uit is kijkt naar zijn buurman en pakt al snel de draad weer op. De strakke gezichtjes ontspannen zicht baar als in kordate pas ritmisch in de handen wordt geklapt en op de plaats wordt getwist of op de vloer gestampt, wat vooral met stevige hakken op de houten vloer een lek ker gevoel geeft. Het vrolijke geklap en gestamp versterkt tevens de groepsband. Na de pauze wordt het tempo opge schroefd als de gevorderden alle ruimte krijgen en de beginners een plekje aan de buitenkant zoeken of even bijkomen aan de bar. 'Het lijkt misschien met zo vermoeiend, maar de volgende ochtend voel je het flink in je benen', zegt Piet Rodenburg. Een vrouw van een jaar of vijftig gaat het nu wat te snel. Zij stapt eruit en pakt een stoel. Even later veert zij op om weer volop mee te doen. Als een aerobics-lerares haalt Linda nu de zweep erover. 'In, uit, stamp, stamp en in, uit, in dit in!' In een hoekje zit een groepje oudere cowboys en cowgirls in vol ornaat aan een tafel toe te kijken. Zij zijn er elke week. Voor de gezelligheid. Dansen hoeft van hen niet zo nodig. Toekijken, *We mogen onze ogen niet sluiten voor onrecht. Integendeel: het zijn echte mensen, onderdrukten, armen, verstotenen. Lijdende mensen, met een verhaal zoals dat is terug te vinden in de ge dichten van Pablo Neruda, die onder de maskers hangen. 'Ze staan symbool voor iedereen, niet alleen de mensen in de derde wereld. Leed is universeel, dat verberg je niet met rijkdom. Het lijkt soms goed met iemand te gaan, maar vaak schuilt er veel leed onder het masker. Mensen zouden dat vaker moeten afzetten en tonen wie ze werkelijk zijn. Zo krijg je een beter contact en meer begrip voor elkaar, ook al ben je heel ver schillend.' Reis las de bundel Canto De suggesties die vertegenwoordi gers van Texelse en overkantse belangenorganisaties eind novem ber tijdens de voorlichtings bijeenkomst op De Krim hebben gedaan voor het Beheers- en Inrichtingsplan voor het nationaal park in oprichting Duinen van Texel, vormen het belangrijkste punt op de agenda van het Overlegorgaan, dat donderdag vergadert in het ge meentehuis. Het is zeker met de laatste keer dat wordt gesproken over het plan, dat bepaalt hoe het nationaal park er pre cies uit zal zien, wat er wordt nage streefd, welke regels er zullen gelden en dat dus in feite een soort grond wet vormt. Leidraad vormen donder dag de stukken van adviesbureau Arcadis, dat de verschillende wensen heeft geïnventariseerd en de eerste conclusies getrokken Daarbij ver zorgt projectleider D. Logemann een toelichting. In de komende maanden buigt het Overlegorgaan zich nog zeker tweemaal over het Beheers- en Inrichtingsplan en staat ook een hoor zitting gepland, alvorens het concept in oktober aan de minister wordt voorgelegd Ter kennisgeving - en dus onderwer pen waarover mogelijk kort wordt gesproken - staan donderdag op de agenda de adviezen die de oudste leerlingen van de Texelse basisscho len op verzoek van Staatsbosbeheer hebben opgesteld voor de natuur op het eiland, het verzoek van de Stich ting Natuur en Mens om de Razende Bol op te nemen in het nationaal park, de mogelijke uitbreiding van de Slufter en het bestedingenplan 2000, dat tijdens de vorige vergadering werd vastgesteld en waarin staat beschreven voor welke projecten dit jaar geld is gereserveerd- Het betreft onder meer het opstellen van het Beheers- en Inrichtingsplan en het samenstellen en verspreiden van informatiekranten, folders en ander voorlichtingsmatenaal. In totaal heeft het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij ruim ƒ500.000,- beschnkbaar gesteld. De vergadering in het gemeentehuis begint donderdag om 13.15 uur en is voor iedereen toegankelijk. De Texelse Bierbrouwerij heeft fraaie successen geboekt op de Horecava in Amsterdam en een vergelijkbare beurs in Maastricht. Met verschillende afnemers wer den grote en kleinere contracten afgesloten, zodat het Texelse gerstenat binnenkort in een groot deel van Nederland kan worden gedronken. Tien biercafés in Amsterdam gaan Texels Goud op de tap voeren, net als vijf pubs in Purmerend en Hoorn en omgeving. Met de Mitra-slijterijketen is succesvol onderhandeld over een plekje in het schap voor een nieuw 4- pack met verschillende Texelse bier tjes. zodat consumenten in liefst 400 slijterijen worden bereikt. Verder zal een biergroothandel Texels Goud als 'bier van de maand' promoten bij af nemers in Groningen en Drente. Brouwer Jaap van der Weide denkt dat de bedrijfsdoelstelling om in ie dere Nederlandse stad met 100.000 of meer inwoners ten minste twee. tap- of verkooppunten te veroveren, in mei wordt bereikt. Wie op vrijdagavond In dorpshuis De Bijenkorf een kijkje neemt en de Eastender Honeybee Hoppers aan het werk ziet, zal zich even achter de oren krabben en afvragen of hij door een won derlijke speling van het lot misschien in een danszaal in Nashville-Tennesse is beland. Op muziek van Hank Williams, Alan Jackson en The Mavericks dansen meer dan vijftig enthousiastelingen wekelijks de Cowgirl's Twist. Electric Slide en Chicken Boogie. Ook in de Buureton in Den Burg en andere zaaltjes op het eiland geven clubjes zich over aan Amerikaanse folklore: country line-dancing. 'Scuff, kick, vinei' Ze komen nog net met op hun paard naar De Bijenkorf, maar sommige dansers lijken zo weggelopen uit Bonanza of The Dukes of Hazard. Met hun cowboyhoeden, leren jasjes met franjes, laarzen, sjaaltjes en veterdasjes wanen zij zich even in het Wilde Westen van weleer. Maar de meeste Honeybee Hoppers leven zich gewoon in hun dagelijkse kloffie uit op de dansvloer. Alles kan, ieder een is welkom, 'leder voor zich en toch met z'n allen' is het toepasse lijke motto van line-dancing. Saam horigheid en gezelligheid, lekker be wegen op muziek en even ontstressen: de aantrekkingskracht van de nieuwe rage in een notendop. Sinds de jaren '80 is het fenomeen in Nederland bekend, maar de laatste paar jaar is het countrydansen pas echt populair geworden. Wat begon als een zijdelingse bezigheid voor een beperkte groep liefhebbers van countrymuziek is uitgegroeid tot een rage. Niet alleen in boerenschuren en dorpszalen in plattelandsgebieden in Brabant of de kop van Noordholland wordt de line-dance beoefend. Zelfs in de dansscholen in de grote steden worden cursussen gegeven en zijn Noord-Amerikaanse begrippen als de Freeze en de Bremer net zo ge meengoed als de Zuid-Amerikaanse salsa en macarena. De opmars van de meer gelikte en hitgevoelige coun try van artiesten als Ilse de Lange en Shania Twain heeft de trend onmis kenbaar gevoed. De uit Amerika overgewaaide dans sloeg het eerst aan in het Zuiden en trok als een tornado noordwaarts. Op Texel kwamen verschillende lijntjes min of meer toevallig in het knoop punt Oosterend samen. Edwin Boog aard had tijdens zijn vakantie in Ame rika met het dansen kennisgemaakt en vond het toen jammer dat hij met mee kon doen. Marleen Terwindt bleek zich aan de overkant via work shops in line-dancing te hebben ver diept. Tijdens een stijldansavond in het dorpshuis zette deejay Piet Rodenburg voor de grap een countryplaatje op en spontaan gin gen de beentjes van de vloer. Beheer der Ankie de Klerk vroeg hem: 'Goh Piet, kun jij ons geen lesgeven?' Rodenburg, een d/e/iard-countryfan van het eerste uur, die tweeeneenhalf jaar geleden van Nieuwkoop naar Texel verhuisde, zag in zichzelf nou niet bepaald een dansleraar, maar via zijn contacten in het Nederlandse countrywereldje stuitte hij op Klaas Versteeg uit Assendelft. De volleerde lijndansinstructeur was bereid een aantal lessen op Texel te geven. Na een oproep in deze krant meldden zich tot Ieders verbazing niet minder dan veertig belangstellenden voorde beginnerscursus, die Versteeg en Terwindt tussen oktober en decem ber beurtelings verzorgden. De instructievideo's en -Cd's die de Assendelfter had meegebracht wa ren op de eerste avónd in een mum van tijd uitverkocht. Dat had Versteeg nog niet eerder meegemaakt. Na deze introductieperiode moest Versteeg er vanwege tijdgebrek mee stoppen, maar een negental Oosterenders had de smaak goed te pakken en wilde het hierbij niet laten. Zij formeerden een werkgroep, die inmiddels trekjes van een heuse ver eniging begint te krijgen. Boogaard Rond de 55 mannen en vrouwen van alle leeftijden en uit bijna alle Texelse dorpen zoeken een plekje op de lek ker glijdende parketvloer. Het is de tweede avond van de nieuwe cursus, die twintig lessen beslaat. Een kleine veertig leden hebben de ƒ100,- voor het hele seizoen al betaald. Zij kregen een instructieboekje met danspasjes mee. Thuis gaan de meubels aan de kant en wordt geoefend in de huiska mer. De gevorderden beheersen in middels een kleine twintig dansen. De vijftien nieuwelingen komen vooral aan het begin van de avond aan hun trekken, als eenvoudige dan sen de revue passeren en de vorige les nog eens verkort wordt doorge nomen. 'Op die manier kunnen er al tijd mensen instromen. Dat is wel onze opzet', zegt Marleen Terwindt, hoewel zij beseft dat dat moeilijk wordt als de toeloop zo blijft aanhou den: de dansvloer is eigenlijk nu al De Bijenkorf op vrijdagavond. 'Er zijn geen afvallers, iedereen gaat ermee door', zegt Boogaard. 'Veel mensen dansten al, maar dit is v0'- weer 's wat nieuws. Je hoeft er met met je partner naar toe, en toch kun je samen dansen.tFoto s Ban Bosch) De dansers Staan in vijf Strakke rijen opgesteld, iedereen laat de buurman of buurvrouw een meter ruimte. De muziek begint te spelen en gelijk mar cherende soldaten zet iedereen op hetzelfde moment de eerste van een serie kleine stappen op de maat van de muziek. Na de draai gaat het tempo plots omhoog en volgen een heleboel hupjes in de andere richting. 'En stop...scuff en kick!', roept lera res Linda Jongejan, die zelf meedanst en een draadloos microfoontje op haar cowboyhoed heeft bevestigd. Op haar commando aait iedereen met zijn hak over de vloer en maakt een trappende beweging naar voren. De scuff en de grapevine (stapje opzij met de ene voet, andere voet achter langs kruisen en weer een stapje opzij) zijn de meest voorkomende danspasjes, die vaak met een kick worden besloten. Ook worden veel vuldig buiginkjes gemaakt door het gewicht op één voet te plaatsen, voorover te leunen en met de elle boog het dijbeen aan te raken. Onze- Onrecht, onderdrukking, armoe en hypocrisie, daar kan Henny Reis niet tegen. Zij neemt het op voor vrouwen. Noord- en Zuid- Amerikaanse indianenstammen, mijnwerkers en andere ver schoppelingen, met name uit de ontwikkelingslanden. Met beel den van vrouwelijke goden en maskers van beschadigde gezichten wil zij respect voor vreemde culturen afdwingen en het werk van de Chileense dichter Pablo Neruda onder de aan dacht brengen. Ook die neemt het op voor de verworpenen der aarde. Reis' werk is deze maand in Burgwal 37 te zien en te koop. Oude godinnen bezien vanuit het jaar 2000. weest, terwijl godinnen lang geleden vaak belangrijker waren dan goden.' De sierlijke beeldjes zijn hol doordat Reis eerst ringen kneedde van Belgische klei en die op elkaar plaatste. Zo ontstond de romp. 'Het zijn allemaal ringen die de cirkel van het leven verbeelden.' Wat opvalt zijn de geprononceerde bolle buiken. 'Een buik duidt in mijn beleving op vrouwelijkheid, een rijk gevoelsleven en in mindere mate voor vruchtbaar heid. Van mij mogen vrouwen best een flinke buik hebben Sinds '97 verdiept ze zjch in oude beschavingen en dan met name de rol van vrouwen en godinnen daarin. Maar waarom bleef ze met dichter bij huis, koos ze met voor de maagd Maria of haar oud-Egyptische voor gangster, de maangodin Isis? Die staan immers ook voor liefde, troost en vruchtbaarheid? 'Daar heb ik met zoveel mee. Met de indianen heb ik om de een of andere reden een spe ciale band. Toen ik voor het eerst in Amerika was en bij het graf in Wounded Knee stond, ging er iets door me heen. Ik voelde dat ik hier eerder was geweest, misschien in een vorig leven.' Bart Bosch 'Sommigen vinden ze eng en lopen erbij weg', zegt de beeldend kunste naar uit Hippolytushoef over de ze ventien terracotta-maskers, waarvan enkele inderdaad boos kijken. De donkere kleuren en rimpels (door het meebakken van mangaan), de hech tingen, het ontbreken van ogen en andere gebreken maken van de mas kers allesbehalve uitnodigende, vriendelijke gezichten. Het gaat dan ook om mensen die door het leven zijn getekend, niet om fotomodellen of filmsterren, niet om gladde gezich ten die dankzij dikke lagen make-up en plastische chirurgie aan de wes terse schoonheidsnorm van jeugdig heid en onbezorgd geluk voldoen. General van Neruda en ging aan de slag met donkere klei. Voor de accen ten voegde ze er koper, messing, speksteen, paardenhaar en mangaandioxide aan toe Ze liet zich weliswaar inspireren door Neruda, maar zocht er pas nadat de maskers gereed waren, een toepasselijk ge dicht bij. 'Ik wil niet leunen op een concreet voorbeeld. Ik wil dicht bij mezelf blijven, door te voelen en in mezelf te zoeken.' Volgens hetzelfde principe maakte ze beeldjes van godinnen van de Azte ken en twee Noord-Amerikaanse indianenstammen, de Haida en Navajo. Alleen hun namen komen uit de boeken die ze over deze oude culturen las, de uitbeelding is hele maal aan haar gevoel en fantasie ontsproten. Vanwege haar grotere verwantschap met vrouwen maakte ze alleen godinnen en geen goden. 'Vrouwen zijn lang onderbelicht ge-

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2