assenparade blikvanger op jubileum hondenclub tien doelpunten Eerste nederlaag (oploper Texel'94 jr Annet Hin en Bobby vinnen behendigheid .TEXELSE COURANT' Ouders praten over peuters Workshop chakra's Actie Zuinig Stoken GAS Wat ik zeggen wou... 'Verkeerde' tekening? Programma zaalvoetbal Kampioenschap arts in Oosterend Voetbalprogramma Cocksdorper trots Uitslagen voetbal DINSDAG 1 FEBRUARI 2000 Er blijft ZDH weinig bespaard dit seizoen. Van grote nederlagen kijkt niemand in Den Hoorn meer op, maar het pak slaag dat koploper ConZelo zondag uitdeelde was wel erg stevig. Op het veld aan de Witteweg werd het 1-10. Veel hoop op een goed resultaat be stond vooraf met. ConZelo bestaat nog net niet uit louter tovenaars, maar ze spelen wel dermate gemakkelijk dat het veroveren van het kampioen schap slechts een kwestie van tijd is. ZDH had afgelopen najaar al kennis- gèmaakt met hun kracht, toen het in Waarland 9-1 werd. Enig houvast was dat de Hoornders destijds een heel legertje spelers misten, terwijl zondag bijna iedereen weer beschik baar was. zodat de verwachting was dat ConZelo ditmaal wat meer tegen stand zou kunnen worden geboden. Dat werd in de eerste helft bewaar heid. De gasten bleken uiterst gemo tiveerd en boden hun tegenstanders geen centimeter ruimte, terwijl ze ook bij balbezit een hoog tempo hanteer den. Omdat de Zwaluwen echter een straffe mandekking aan de dag leg den en achterin weinig foutjes maak ten, bleven scoringskansen lange tijd uit. Na een kwartier kwam ConZelo toch op voorsprong, toen de bal uit een vrije trap vanaf twintig meter langs de muur werd geschoten en boven de gestrekte arm van keeper Chnstiaan Stolk in het doel verdween. ZDH volhardde daarna in het defen sieve spel. De ploeg kon weinig an ders. omdat de voorhoede - waar de nog met fitte Bernard Ipenburg in de eerste helft ontbrak - er niét in slaagde een vuist te maken. Toch slechtte de koploper in de slotfase van de eerste helft nog tweemaal .de muur, zodat de ruststand 0-3 be droeg. In de tweede helft ging het helemaal mis bij ZDH. Het werd al gauw 0-4 en 0-5, waarna de moed menigeen in de schoenen zonk en de motivatie om de tegenstanders stug voor de voe ten te blijven lopen verdween. ConZelo bleek met snel tevreden. De spelers bleven elkaar opjutten om door te gaan. Toen Richard Bousma bij een stand van 0-8 een tegen doelpunt maakte door de bal uit een vrije trap door de muur te schieten, werd zelfs hevig gemopperd. Daarna werden de teugels nogmaals stevig aangehaald, zodat vlak voor tijd luid jubelend het tiende doelpunt kon worden begroet. Wijkverpleegkundige Marja van Etten verzorgt namens Thuiszorg Den Burg een cursus voor ouders van peuters van anderhalf tot vier jaar. In zes bij eenkomsten wordt informatie gege ven over onderwerpen als het stellen van grenzen, boosheid, angst en ja loezie. Ook wordt aandacht besteed aan spel en speelgoed, slapen, eten en zindelijkheid. De cursus is bedoeld voor alle mensen met kinderen in de peuterleeftijd en niet alleen voor ouders met probleemkinderen. De eerste bijeenkomst is op vrijdag 10 maart, van 9.30 tot 11.30 uur in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel. Deelname kost 37,50, inclu sief lesmateriaal en koffie thee. Voor meer informatie 0223-650135. In meditatiecentrum Prem Mandir gaat op 16 februari een workshop over de werking en beleving van chakra's van start. Chakra's zijn energiecentra die de zeven bewustzijnsniveaus van de mensen vertegenwoordigen. Zij vormen daar mee een soort landkaart van het in nerlijk leven. Elke avond wordt een andere chakra - en het daarbij beho rende bewustzijnsniveau - behan deld. Voor meer informatie: Ratnam Dros, tel. 314013. (Advertentie) NOORD - HOLLAND jaarver bruik m 800 1000 1200 1400 1600 1800 2000 2200 2400 2600 2800 3000 3200 3400 3600 3800 streetver- bruik m1 26 33 39 46 52 59 65 72 78 85 91 98 104 111 117 124 totaal street- verbruik m' 306 382 459 537 610 690 767 845 921 999 1073 1150 1229 1304 1381 1457 stooktabel 24 t/m 30 |anuari ie's zijn kleine, maar slimme hondjes. Hier nemen ze deel aan de rassenparade. Bij mt|n reactie op het negatieve oor deel van de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie over ons plan de rechterzijgevel van onze boerde rij aan te passen, heb ik ongewild de indruk gewekt dat vanuit ambtelijke zijde een verkeerde tekening aan de raadsleden is verstrekt- Dit doet on recht aan de medewerkers van het gemeentelijk monumentenbureau, excuses daarvoor. Wi| hebben zelf een tekening ingediend waarvan we achteraf constateerden dat deze ge makkelijk tot verkeerde interpretaties leidt. Overigens: raadsleden die zich goed willen informeren over meer dan 25 jaar verantwoord restaureren en koesteren van één van de laatste ori ginele echt Texelse boerderijen, zijn van harte welkom op Zevenhuizen 5. Na zo'n bezoek concludeert men ongetwijfeld dat wonen in een Rijksmonument met een beperking maar vooral een verrijking betekent. Jook Nauta, Zevenhuizen. Woensdag 2 februari Oosterend E1-Texel'94 E1 18.00 De Koog C2-De Koog C1 18.45 Klif dames-HZVO 19.30 ZDH 3-ZDH 2 20.20 Klif 3-Texel'94 6 21.10 De Koog heeft zaaldienst. eel mensen, zoveel wensen. Bij hondenbezitters is dat anders. De één zweert bij een beagle, de ander kiest een Belgische herder en een derde wil persé een Ierse er. ledereen heeft wel een andere voorkeur en bij velen it een keus voor het leven: eens een boxer, altijd een er. Wie de verschillende rassen die op Texel in omloop naast elkaar zet, krijgt een lange rij. Dat bleek zondag ms de rassenparade, intermezzo op het Texels Kam- «nschap Behendigheid 2000, dat ter gelegenheid van het enjarig bestaan van Hondenclub Texel voor het eerst iporthal Ons Genoegen werd gehouden. Het club- ipioenschap ging naar Annet Hin en haar golden ever Bobby. Behendigheid is een sport waarin niet alleei Ardo Slegh, in volle vaart een hindernis. over. Dat heb ik vandaag al een paar keer gezien. Maar het niveau is hier best goed, al kan het natuurlijk altijd beter. Zelfs tophonden zijn nog te verbeteren.' Verhoef gaf de kijkers enkele nuttige aanwijzingen over de behendigheidssport. Het opgewon den gedrag van de honden bewees dat de hindernissen allerminst met tegenzin werden genomen. De wed strijden vormden tevens een goede oefening voor de baasjes, van wie een aantal buiten adem de laatste hindernis passeerde. Doel 'Een hond moet een doel hebben', verklaarde Ardo Slegh nog nahijgend. Met zijn gretige bordercollie Kapur bracht hij het er goed vanaf. 'Het is een kwestie van veel oefenen. En je moet een beetje geluk hebben.' Ken nelijk was dat bij hem het geval. In de klasse beginners bracht het duo het er van de negen combinaties het beste vanaf. Tweede werd Dirk de Reus met zijn shelty Melby en derde Annie Botter met de bastaardkees hond Tessa. In de klasse gevor derden (elf combinaties) eindigden Peter Jansen met de kruising Beppie (tweede) en Ruud Beers met zijn gol den retriever Wodan (derde) achter winnares Annet Hin met Bobby. Willem Sangers, de kampioen van vorig jaar, kon slechts toekijken, om dat zijn hond Briska loops was. Rassenparade Marion Zijm had veel werk gemaakt van de rassenparade. Dieren die de revue passeerden behoorden tot de groep lopende honden (beagle), her- de honden hun energie kwijt kunnen, ook hi dershonden en veedrijvers (Duitse herder, de Mechelse herder, de collie of Schotse herder, de sheltie, de bobtail, de briard, de rottweiler en schapendoes). Over de Duitse her der: 'Helaas komen we bij dit dier, maar ook bij andere rassen, regelma tig nerveuze en angstige typen tegen. Je kunt je voorstellen dat dit met de meest betrouwbare honcfen zijn Ook komen bij de Duitse herders nogal wat gebreken voor. Wanneer men de hond koopt via een rasvereniging of een fokker die aan de gestelde eisen voldoet, moet men erop kunnen ver trouwen dat is geprobeerd de afwij kingen zoveel mogelijk te voorko men.' Over de bobtail: 'Net als de briard bezit ook deze hond een weelderige vacht en eist daarom veel verzorging. Dit moet men met onderschatten. Een uur per dag kost dit al snel.' De schapendoes die in de zaal rondging, is een van oorsprong Nederlands ras, dat werd gebruikt voor het hoeden van het vee. 'Een niet al te grote hond, maar wel zéér levendig en tem peramentvol, Veel beweging is es sentieel voor éen hond', drukte ze hondenbezitters op het hart. 'Vier keer per dag een blokje om is echt niet genoeg.' Intelligente hond De rottweiler omschreef ze als een stoere hond met een krachtig lichaam. 'Het is een intelligente hond, die snel kan leren in handen van de juiste persoon,dus iemand die met meteen schrikt bij de eerste poging tot uitproberen van de hond. Gezien 1 haasjes krijgen er conditie van. Op de foto de kracht van deze hond is het be langrijk dat men een natuurlijk over wicht heeft. Wanneer het dier stamt uit een lijn van stabiele karakters, goed is gesocialiseerd en goed wordt opgevoed, kan men er een prettige huishond aan hebben' De bordercollie, een behendigheidshond bij uitstek, is een drukke en beweeglijke hond, aanhankelijk en zachtaardig. Maar alleen als huis hond is dit ras met aan te bevelen. Zijn felle natuur kan leiden tot probleemgedrag, wat zich kan uiten in overactief en overattent gedrag, ofwel: een neuroot. De kleine en po pulaire sheltie, staat bekend als intel ligent, opgewekt, betrouwbaar en actie. 'Toch is het ondanks zijn kleine formaat absoluut geen schoothond Jachthonden Goed vertegenwoordigd binnen de vereniging is ook de groep jachthon den, spaniels en retrievers. Ook voor jachthonden geldt: bij te weinig be weging worden het neuroten. Te zien waren de golden retriever, de labrador retriever en de flatcoated retriever. Het zijn van oorsprong hon den voor na het schot. Ze blijven dicht bij de jager en wanneer het wild is geschoten, moeten de honden het wild apporteren. In de groep staande honden para deerde de gordon setter, die van oor sprong de taak heeft het wild op te sporen. Ze staan bekend als vrolijke en aanhankelijke honden, die een knuffel bijzonder op prijs stellen. Maar ook dit ras' heeft voldoende eemt Képur, de bordercolliekruising van (Foto 's Gerard Timmerman) beweging nodig. Tot de jachthonden behoren de Engelse spnnger spaniel, het kooikerhondje en de griffion, een staand ras dat op Texel nauwelijks voorkomt. Milieu De uitbundige newfoundlander, die wel zestig kilogram zwaar kan wor den, en de boxer behoren tot de dogachtigen. Ze werden van oor sprong gefokt voor de vecht- en jachtsport, maar is tegenwoordig populair als gezelschaps-, waak-, verdedigmgs- en politiehond. Terriers zijn er in alle soorten en maten. Ze zijn vol energie, niet uit het veld te slaan, zelfstandig en zeer strijdlustig. In hun gedrag zijn ze behoorlijk overheer send. De terrier heeft een strakke en consequente leiding nodig. Zijm: 'He laas wordt dit nog wel eens achter wege gelaten, omdat men vindt dat een klein hondje niets hoeft te leren, met alle nadelige gevolgen van dien.' Tot de terriers behoren de Jack Russ els, de fox terriers en de Engelse buil terrier, een ras die wel wordt gekocht omdat mensen het dier mooi van le lijkheid vinden. Een dier dat is gefokt als vechthond en qua opvoeding niet de makkelijkste. Een hond waarover dus goed moet worden nagedacht. De getoonde dalmatiër behoort tot de gezelschapsdieren. Het is een ele gante, energieke, sportieve en heel aanhankelijke hond, perfect geschikt voor een actief en sportief mens. De karakterbeschrijving van de ras sen was slechts een globaal beeld Zijm. 'Want men moet met vergeten dat een hond vooral wordt gevormd door het milieu waarin deze opgroeit.' el'94 is zondag tegen DTS haar jeslagen status kwijtgeraakt, strijd werd in de laatste minuut list, toen verdediger Ruben ogaard in een uiterste poging ploeg te redden een doorge- ken speler neerhaalde en de leidsrechter een penalty toe- »de, die feilloos werd ingescho- De eindstand werd daarmee 1- oncurrent Uitgeest won wél en am daarmee naast Texel'94 aan kop van de ranglijst. br de wedstrijd was de stemming dom en in het veld opperbest. el'94 was koploper en na veertien dstrijden nog ongeslagen, terwijl enstander DTS met meer dan een wone' middenmoter was. Wat kon lus misgaan? Maar vanaf de eerst luut was al duidelijk dat Texel'94 eite had het spel te maken en de ïde lijnen uit te zetten. DTS chtte rustig af en had geen moeite het Cafeetje in Oosterend wordt erdag 11 maart het open Texel mpioenschap darts gehouden. Er rdt op maar liefst vijftien banen streden, waarbij voorzien wordt in n apart kampioenschap voor da- en heren. Vanwege de ver- chte grote aanmelding, sluit de chrijving al op woensdag 8 maart, avonds om 20.00 uur De wedstrij- n beginnen op 11 maart om 19.00 '.Voorafgaand wordt een kam- Jenschap voor junioren gehouden, om 13.00 uur begint en tot onge- er 16.00 uur zal duren. De inschrij- ig voor de jeugd sluit vrijdag 10 lart om 20 00 uur. Inschrijven kan iet Cafeetje, tel 318975 of bij Jan imker, tel 310240. met de futloze aanvallen van de thuis ploeg. Toch was het Texel'94 dat op voorsprong kwam. Arnold Kaercher, in de eerste helft spelend als diepste spits, ontving de bal met nog een man voor zich en wist deze te pas seren en ook de uitlopende keeper Noordhoek. Het leek erop alsof de Texelaars daar mee al tevreden waren, want het spel werd slechter en slechter. DTS wist zich door deze houding terug te vechten en een klein kwartiertje later uit een corner op gelijke hoogte te komen. Simon Brand moest het kop pend afleggen tegen de twee koppen grotere Heidsma, terwijl twee verde digers op de doellijn elkaar aankeken, allebei met het idee dat de ander zou ingrijpen Met een aantal wissels probeerde coach Luc Post van Texel'94 na rust de bakens te verzetten. Hij bracht Erwin Koning in als diepste spits en even later kwam ook Niels Dubbelt de aanval versterken. Beide spelers brachten meer vuur in de aanval, maar moesten toch te vaak alleen maar toezien, eenvoudigweg omdat hun ploeggenoten de bal nauwelijks meer van eigen helft kregen. DTS deelde volledig de lakens uit en de thuisploeg mocht dankbaar zijn dat dit vooralsnog geen gevolgen had voor de stand. In de laatste vijf minuten werd het erg spannend, toen beide ploegen hun laatste krachten aanspraken om als nog de overwinning binnen te halen. DTS kreeg een aantal uitstekende kansen, waarbij keeper Heerschap handelend optrad. Aan de andere kant liet keeper Noordhoek zijn kwa liteiten zien op een schot van Erwin Koning en een scherpe voorzet van Arnold Kaercher. In de allerlaatste minuut stond de verdediging van Texel'94 te schutteren na een afge slagen aanval en werd een haar scherpe voorzet gegeven, waarop Ruben Boogaard geen andere mid del ter beschikking had dan een over treding. Hij kreeg een rode kaart en mocht vertrekken. De toegekende penalty werd feilloos ingeschoten. De druiven waren zuur en na afloop werd in de kleedkamer nog lang nagesproken over de teleurstellende nederlaag. Komend weekend krijgt Texel'94 de kans orde op zaken te stellen in de uitwedstrijd tegerv di recte concurrent Uitgeest. Zaterdag 5 februari Kaagvogels A1 -Oosterend A1 14.30 Texel'94 B1-Succes B1 13.30 WW B1 -Texel'94 B2 14.30 Texel'94 C1-LSWC1 13.30 Nieuwe Niedorp C1-SVO/ Texel'94 C1 13.00 De Koog C1 -Winkel C1 13.30 SRC D1-Texel'94 D1 11.00 Texel'94 D2-Helder D2 10.30 Succes D2-Texel'94 D3 12.00 Texelse pupillencompetitie SVO F2-Texel'94 F4A 10.00 SVC F1 -Texel'94 F4D 10.00 Texel'94 F4C-De Koog F1 10.00 Texel'94 F4B-ZDH F1 10.00 SVO E2-Texel'94 F3 11.00 Texel'94 F2-SVO F1 11.00 ZDH E1-Texel'94 E5 11.00 Texel'94 F1 -Texel'94 E3 11.00 De Koog E1-SVO E1 11.00 Texel'94 E2-Texel'94 D5 12.00 Texel'94 E1-SVC D1 12.00 SVO D1-ZDH D1 12.00 SVC E1De Koog E2 en Texel'94 E4 G-voetbal HIS-Texel'94 Zondag 6 februari Uitgeest-Texel'94 Kaagvogels-ZDH Vesdo-Oosterend De Koog-WBSV Texel'94 2-ZAP 3 Kaagvogels 2-Texel'94 3 WGW B4-Texel'94 B3 In voorgaande jaren was het nog wel eens een probleem in De Cocksdorp om genoeg voetballert/es van tussen de 8 en 10 jaar op de been te kriigen voor een team Dit jaar zijn er echter ruim voldoende E-pupillen, onder wie ook verschillende meisjes. Restaurant Topido. dat de spelertjes van SVC al jaren sponsort, stak ze onlangs in het nieuw, een geste die hard nodig was. Trots poserend op de foto (van boven naar beneden en van links naar rechts): Martijn van der Linde, Stefan Hooijschuur, Manon Walbeek, Gea de Ridder. Rick de Waard, Pieter Lange- veld, Pieter Hooi/schuur, begeleiders Gerard Hooijschuur en Erik Walbeek, Lisette Bonne, sponsor Johan van Dompselaar, Simon Gerritsen, Marloes vd Beek, Linda de Ridderen Remco Boon. Trainer Frank van der Linde ontbreekt op de foto. (Foto Robbert van den Bent zijn vrij. 11.00 14.00 14.00 14.00 14.00 12.00 11.00 12.45 honden. Hoe goed ze elkaar aan- en was zondag te zien in de thai, waar het resultaat van in gevallen jarenlang oefenen wer- gedemonstreerd. De tot sndigheidsparcours verheven thalvloer toonde met al die hon- een wat ongebruikelijke aanblik. 1 0( efhebber hoefde zich niet te ver- HX ri: er viel genoeg te zien. Bijvoor- Id doggy dancing en flyball. Door poot op een plankje te drukken, Ide de honden zelf een bal uit een werden overwonnen. Bordercollies, Belgische herders en de populaire shelty's zijn snelle leerlingen, maar ook andere rassen zijn geschikt voor de behendigheidssport. 'Je kan van een schipperskeesje niet verwachten dat die het net zo snel leert als een bordercollie. Zolang hond en baas er maar plezier aan beleven. Honden reageren sterk op lichaamstaal', ver klapte Verhoef het geheim achter de behendigheidssport. 'Als de baas zenuwachtig is, neemt de hond dat Donderdag 3 februari Oosterend 3-De Krim 3 19.00 Oosterend 2-De Koog 3 19.50 Klif 4-Oosterend 4 20.45 Texel'94 5-Texel'94 4 21.35 Nioz heeft zaaldienst. Vrijdag 4 februari Texel'94 D1-Klif D1 16.45 De Krim C1-Klif C1 17.25 Rab 1 -De Koog 2 18.15 Texel'94 2-Jelleboog 3 19.05 Casino 1-Mantje 1 20.00 Klif 2-Oosterend 1 20.50 Mantje 2-De Krim 2 21.40 Klif 1-Texel'94 1 22.30 De Krim heeft zaaldienst. Zaterdag 29 januari De Koog B1 -ZAP B1 2-2 Alle andere wedstrijden werden afge last. Zondag 30 januari Texel '94-DTS 1-2 ZDH-ConZelo 1-10 Oosterend-Jisp 1 -2 Zuidermeer-De Koog 3-0 Alle andere wedstnjden werden afge last. apparaat, dat de bal vervolgens weg schoot. Nadat het dier de bal met een sprongetje had gevangen, bracht het de bal terug bij de baas. Gasttrainer Ferry Verhoef van Hondensport- vereniging Maasbergen liet met zijn bordercollie Dutch zien dat dit ras, dat ook wordt gebruikt voor het op drijven van schapen, bij uitstek ge schikt is voor behendigheid. Dat bleek tijdens een demonstratie, waar bij hindernissen als de schutting, de kattenloop, de wip, het verspringen, de tafel, de slurf en de paaltjes moei teloos en precies volgens commando juwe viervoeter is populair. Zo londenclub Texel, die op 2 de- ler 1985 door een aantal fana- I liefhebbers werd opgericht was de beoefening van de lensport in de meest ruime zin Iet woord. In de eerste jaren wer- fioornamelijk honden afgericht, door de terugloop van het aan- den besloot de club het breder te pakken. Het houden van ie- en gehoorzaamheid- ngen, behendigheid en flyball e tot een hoog ledental en een e binding tussen de baasjes en

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5