Koenders bij verstek 'Sportvrouw 1999' 6 Tevoko houdt zicht op hoge positie Broers Witte kandidaat voor titel klaverjassers .TEXELSE COURANT' Bakker winnaar ATB-wedstrijd De Koog onderuit bij Zuidermeer Grote verschillen in bowlingleague SVO mist kansen tegen koploper 3edrijvig heicl Diëtetiek aanvulling fysiosport-centrum Zwaan 2 aan ko in dartcompetiti DINSDAG 1 FEBRUARI 2000 Triatlete Mariska Koenders werd zaterdag uitgeroepen tot Texelse sportvrouw van het jaar 1999. Dat gebeurde 'bij verstek'. Ze was niet lijfelijk aanwezig bij het uitreikings spektakel in 'Question' omdat ze in Oostenrijk de langlaufsport beoe fende. Toch was ze direct op de hoogte van het heugelijke feit want ze vernam het juryoordeel via de telefoon en kon dus ook direct haar opgetogen reactie geven. Texelse sportfavorieten plegen te wedijveren in bescheidenheid. 'Wat wij doen mag geen naam hebben' heeft Koenders eens gezegd. De jury had dus een andere opvatting want ze leverde het afgelopen jaar opmer kelijke prestaties. In april volbracht ze de Zestig van Texel en in september werd ze bij de Nederlandse kam pioenschappen triatlon in Almere derde bij de veteranen. Verder had de jury geconstateerd dat ze 'zowat alle vormen van voortbeweging' in mara thon- en wedstrijdverband veelvuldig had beoefend: roeien, schaatsen, hardlopen en zwemmen. Daarnaast zat ze in het bestuur van de triatlon en wielervereniging en was dé pro motor van triatlon voor vrouwen. Ten slotte had haar rol als trainster en speelster in het Dorp tegen Dorp team van De Koog bijgedragen aan haar uitverkiezing Man Loodgieter Klaas-Jan van der Vis (3f) uit Oudeschild mag zich sportman van het jaar 1999 noemen, wat hij dankt aan zijn opmerkelijke prestaties als plankzeiler. 'Clubwedstrijden wint hij alsof hij een glas bier leegdrinkt', aldus juryvoorzitter Henk de Vries. Drie keer werd hij clubkampioen, bij de Texelronde is hij steeds de beste Texelse deelnemer en tijdens de race Den Helder-Texel vice versa deed hij telkens weinig onder voor de natio nale surftop. Tot Texelse sportploeg van het jaar werden de organisatoren van de Wampex uitgeroepen. Zij slagen er telkens weer in en hele lokale samen leving te betrekken bij deze 'amfibische expeditie' die zich in 24 uur voltrekt. Dat gebeurt al jaren maar de populariteit neemt eerder toe dan af. Dat individuele personen maar ook families, bedrijven en instanties er op een of andere manier aan mee werken, is vanzelfsprekend. 'Een hele gemeenschap passief dan wel actief laten samenwerken, presteren, af zien, investeren, doorzetten en zwe ten is een sportieve prestatie van de bovenste plank', aldus De Vries, die de trofee uitreikte aan de Kjapsma- leden Piet Keijzer en André van der Vliet. Talent 'Texels sporttalent van het |aar 1999' werd surfer/judoka/ATB-rijder Adnaan van Rijsselberghe. Al vanaf zijn zesde jaar doet hij aan surfen, hevig gestimuleerd door zijn vader en coach Marc, die met deze sport ook de nodige prestaties op zijn naam heeft staan. Het afgelopen jaar be zette Adnaan menige ereplaats in wedstrijden waarbij de nationale en internationale top vertegenwoordigd was. Hij werd opgenomen in de lan delijke jeugdselectie en maakte als jongste deelnemers een verdienste lijk debuut in de surfronde van Texel. Het Texels jeugdkampioenschap ATB en een overwinning in de ATB Rabo Top 5 voegde hij ook nog aan de ere lijst toe. De hem toekomende Jan Knippenberg-prijs werd overhandigd door Hanna Knippenberg, die dat voor de derde keer deed Ook volleybalster Connie Joling kan Sportman van het jaar Klaas-Jan van der Vis (links) kan méér dan loodgieten en windsurfen. Als mondorganist speelde hi) zaterdag vaardig mee met Small Buzz. Door met 3-1 te winnen van con current De Boemel hebben de volleyballers van Tevoko zichzelf zaterdag een uitstekende dienst bewezen. Exact halverwege de competitie nemen de Texelaars een derde plaats in de promotie klasse in, terwijl de kansen om te stijgen nog niet helemaal verkeken zijn. Hoewel de resultaten niet tegenval len, is het spel van Tevoko wel eens wisselvallig te noemen. Zo werden tegen zwakkere team soms onnodig punten verspeeld, terwijl op andere momenten weer een goed niveau werd bereikt. Enige excuses zijn wel dp z'n plaats. Na de degradatie vo rig jaar uit de regiocompetitie ver schenen de Texelaars met een gewij zigde formatie in de promotieklasse aan de start. De spelverdelers Jitze Beintema en Koos Doeven stopten. Hun taak als spelverdelers werd over genomen door Joost Albers en Wal ter Oskam. Uit de jeugd stroomde Maarten Dogger door en uit het Marcus Bakker en Ruben van Vliet waren zaterdag bij de ATB-wedstri|d op het parcours aan de Biesbosweg aan elkaar gewaagd, maar Bakker was in de eindsprint net even sneller dan zijn tegenstander Hij eindigde dan ook als eerste bij de A-jeugd. Derde werd Pim Lexmond, vierde Simon Keijzer Bij de B-jeugd won Dorian van Rijsselberghe met een grote voorsprong op Rik van der Vis. Bert Spekman en Sander Boom ein digden hier als derde en vierde. Loek van Vliet nam bij de A-poule voor senioren direct al de kop en stond deze niet meer af. De enige die nog bij hem in de buurt kon komen was Rien Brouwer, die uiteindelijk toch genoegen moest nemen met een tweede plaats. In deze poule werd Bram Bruin derde en Theo Boom vierde. Adriaan van Rijsselberghe en Steven van Vliet startten zo snel in d B-poule dat zij zelfs de deelnemers van de A-poule voorbij reden. In de eindsprint moest Van Vliet Van Rijsselberghe voor la ten gaan, die daarmee als eerste ein digde Natascha van der Vis werd derde en eindigde daarmee als eer ste dame. Guido Betsema eindigde op een vierde plaats tweede team kwam Hans Kikkert. De routiniers Ben Kenter en Marco Tundelder completeren het team sa men met Ralf van Dorp. De wedstrijd van afgelopen zaterdag was een stereotiep voorbeeld van het wat ongelijkmatige spel. Tevoko, derde op de ranglijst, trad aan tegen het één plaats hoger geklasseerde De Boemel uit Tuitjehorn. Dit team was nog ongeslagen, maar had een aan tal maal met slechts 3-2 gewonnen, waardoor nogal wat punten waren blijven liggen. Ook voor Tevoko was winst noodzakelijk, wilde men uitzicht blijven behouden op een hoge klassering. De eilandbewoners, met Gert Jan de Wit in de ploeg in plaats van de af wezige Ralf van Dorp, begonnen ui terst geconcentreerd aan de eerste set, met een gevarieerde aanval. Dit resulteerde in een 4-10 voorsprong. Hierna trad het bijna spreekwoorde lijke verval in, wat de Texelaars nog bijna de set kostte. Met hangen en wurgen werd de eerste set toch met 13-15 binnengehaald. In de tweede set gebeurde iets wat dit seizoen wel vaker gebeurt. Er lukte mets meer, de passes vlogen alle De voetballers van De Koog be leefden een pijnlijke zondag. In en tegen Zuidermeer werd een 3-0 nederlaag geleden. Gevolg is dat de kansen om te promoveren fors zijn geslonken. Op de een of andere manier heeft De Koog altijd de grootste moeite met het spel van Zuidermeer. Thuis werd eerder deze competitie al ruim verlo ren (1 -4) en ook nu was de ploeg van Nico Schot na twintig minuten, toen Zuidermeer de score opende, eigen lijk al kansloos. Aan de treffer ging overigens volgens velen buitenspel vooraf. De thuisploeg kon als gevolg van de snelle voorsprong achterover leunen en op de counter loeren. Omdat De Koog de grootste moeite had om een combinatie op de uiterst zware mat te leggen, ontstond in het vervolg van de eerste helft weinig gevaar meer voor beide doelen. Een keihard werken De Koog slaagde er na rust in Zuidermeer behoorlijk onder druk te zetten. Grote kansen kanten op, set-ups kwamen niet meer aan en smashes werden uitge slagen. Met 15-2 werd Tevoko weg gezet. In de derde set leek het nog drama tischer te worden. De Boemel liep uit naar 10-1 en de Texelaars leken rijp voor de slacht. Een time-out van aan voerder Kenter bracht echter wat orde in het spel en de rood-zwarte formatie vocht zich terug in de wed strijd. Vooral een goed sluitend blok zorgde in deze fase voor veel punten. De Boemel wist nog maar één enkel punt te scoren, terwijl de gasten er lustig op los sloegen: 11-15. In de vierde set liet Tevoko haar beste spel zien. Tot 5-7 zat er veel spanning in de wedstrijd. Een discussie over een touchébal en een formidabele verdedigende actie van Gert Jan de Wit gaf de ploeg een extra stimulans. Tevoko gaf niets meer weg en be sliste de wedstrijd: 5-15. Tevoko staat nu met drieëntwintig punten uit elf wedstnjden op de derde plaats, achter SV Niedorp (eenender tig uit elf) en De Boemel (negenen twintig uit twaalf). Over twee weken speelt Tevoko uit tegen Niedorp, waarna een hoop meer duidelijkheid bestaat over de Texelse kansen. leverde dit echter niet op. Enig wa penfeit was een snoeihard schot van Cees van Beek vanaf circa vijfen twintig meter. De bal spatte jammer lijk op de lat. In de laatste tien minuten van de wedstrijd zette De Koog alles op al les om nog gelijk te komen, met alle risico's van dien. Zuidermeer profi teerde gretig van de ruimte die de ploeg kreeg en kon zo uitlopen naar een geflatteerde maar met onver diende 3-0 zege. De Juttertjes wisten maar twee man in het veld te brengen tegen de Pins in de huisvrouwenleague van de Texelse bowlingbond. Toch hadden de Pins er nog een zware dobber aan en verloren ze met 1-4. Klaver Vier wist met 5-0 te winnen van T-Fords en Flair had het zwaar tegen WBZ Ondanks een mooie 179 van Elly van Liere ging de overwinning toch naar WBZ. In de donderdagavondleague liet Heksenketel tegenstander Pet's Temidden van de andere winnaars en genomineerden ontvangt Connie Joling de publieksprijs op het podium van Question Plaza. sport het 'kuieren' beoefent) leverde een bijdrage van hoge kwaliteit in de vorm van een conference met lied vol mijmeringen en ontboezemingen. Hij ging in op het onduidelijke verschil tussen sport en spel, de relatie van sport met geweld, het commercieel gebruik van de sport en trok met de nodige woordspelingen en door denkertjes vergelijkingen met de gladiatoren in de oudheid Wat Barnard te berde bracht kwam ech ter totaal niet uit de verf omdat het publiek niet het fatsoen opbracht om te luisteren en in geanimeerd kakelen uitbarstte zodra hij het woord had genomen. Ook voor degenen die hun mond hielden was er daardoor wei nig van te verstaan. Wie nieuwsgie rig is wat Barnard heeft gezegd en gezongen moet zondag a.s. om 21.00 uur in Question zijn want de conference is verwerkt in het perio dieke Cabaretcafé. De uitzending daarvan via Radio Texel is maandag 7 februari om 19.00 uur. Wampex-organisatoren piet Kei/zer (links) en André van der Vliet ontvangen de trofee voor de Sportploeg van het Jaar uit handen van Henk de Vries. met voldoening terugdenken aan het sportgala. Zij was dan wel geen sportvrouw van het jaar geworden, maar beschikt blijkbaar over veel bewonderaars, want zij kreeg de publieksprijs. Het door de Stichting Texelse Sport raad georganiseerde uitreikingsfeest had het beproefde verloop. Albert Hoven en Gernt Verhoeven zorgden weer voor een flitsende en opzwe pende presentatie en hadden vraag- gesprekjes met genomineerden en winnaars. 'Small Buzz' maakte mu ziek tussen de programmaonder delen door. Oliebollen Onder de gasten waren de vijf vrou wen die zich al sedert decennia be zig houden met tiet bakken van olie bollen ten bate van de sport vereniging en daarvoor in het zonne tje werden gezet. Volgens bakster Elly Heerschap heeft de groep in de loop der jaren zo'n 300.000 oliebollen ge produceerd. Aan de hand van foto's en teksten die op een groot scherm werden gepro jecteerd werd teruggeblikt op opmer kelijke sportgebeurtenissen van het afgelopen jaar. Zoals: de viering van 45 jaar sportraad, schaatsen op de Weissensee, het 75-jarig jubileum van IJsclub Oosterend, de Zestig van Texel, het denksporten op de boot, het Dorp tegen Dorp-spel en tal van individuele en groepsprestaties op sportief gebied, waarbij namen vielen als Simone de Wit, Robert Bakker, zwemclub TX 71, Dirk Eddy Pool. Martijn de Veij, Pascal Spigt en Ed Drijver. Lokale cabaretier Pip Barnard (die volgens presentator Hoven als enige Door een klinkende overwinning in de vierde ronde van het Texels kampioenschap klaverjassen heb ben Jaap en Theo Witte zich dui delijk kandidaat gesteld voor de titel. De broers naderden met hun score van 7345 de koplopers tot op 55 punten. Het leidende koppel, Hans Westdorp en Roel de Zwart, behaalde 7126 punten, goed voor de vierde plaats van de avond. Met nog één ronde te gaan is de strijd nog lang niet beslist. Gerda Veeger en Fenny Caspers, die al jarenlang in de top meedraaien, werden met 7339 punten tweede in deze ronde en ste gen daarmee van de zesde naar de vierde plaats, op zo'n elfhonderd punten van Westdorp en De Zwart. Ook Willem Koomen en Erik Jan Geus zijn nog in de race. Dit duo was goed voor 7219 punten en staat nu vijfde. De meeste kans, na Westdorp en De Zwart en de gebroeders Witte, hebben echter de kampioenen van vorig jaar, Bart Weijdt en Piet Moree. Zij behaalden 6933 punten en heb ben nu een grote maar nog steeds overbrugbare achterstand van bijna negenhonderd punten. Freek Veeger en Nico Ooyevaar klommen ook weer twee plaatsen en staan nu zesde. Twee koppels vielen door een slechte ronde weg uit de top vijf, terwijl Rob Caspers en Swier Oosterhuis van de twaalfde naar de zevende plaats stegen en de dames Annie en Mane Rey zich keurig hand haafden op de achtste plaats. De stand aan de kop 1 Hans Westdorp en Roel de Zwart 27995; 2.Jaap en Theo Witte 27940; 3.Bart Weijdt en Piet Moree 27119, 4.Gerda Veeger en Fenny Caspers 27100; 5 Willem Koomen en€rik Jan Geus 26847,6.Freek Veeger en Nico Ooyevaar 26346; 7.Rob Caspers en Swier Oosterhuis 25916, 8.Anme en Marie Rey 25688; 9 Muus Smit en Jos Veeger 25624; 10.Gisela en Lieuwe v/d Veen 25495 m 0 SV Oosterend heeft tegen koplo per Jisp de winst laten liggen, zo vond men in beide kampen. Maar feit is dat doelpunten nu eenmaal beslissen wie er wint of verliest en dat de tegenstander er in dit geval net één meer maakte. De eind stand was 1-2. Op het goed bespeelbare veld aan de Vliestraat ontspon zich vanaf het beginsignaal een leuke wedstrijd, waarin SVO zich niet de mindere toonde. De thuisploeg had op het middenveld in de teruggekeerde Aart van de Brink en de hardwerkende Chris de Vries haar beste spelers. Met Sil van Dijk en Ger Vlaming als snelle en altijd gevaarlijke spitsen was Oosterend een geduchte tegenstan der van de koploper. SVO kwam op voorsprong, toen Chris de Vries de bal na een afgesla gen aanval oppikte en met een mooie actie Ger Vlaming aan het werk zette. Die stuurde op zijn beurt met een fraaie pass Sil van Dijk de diepte in, die vrij voor het doel knap inschoot: 1-0. Jisp kwam daarna sterk opzetten en probeerde SVO vast te zetten. Dat lukte niet helemaal, want in de vijfen dertigste minuut werd Ger Vlaming onderuit gehaald, waarna de bal uit de toegekende vrije trap door Chris de Vries op de paal werd gekogeld. Het laatste woord voor de rust was voor Jisp. Vanaf links werd de bal op het doel van Oosterend geschoten. In het Cafeetje in Oosterend den vrijdag liefst vier dartweds^[_| den tegelijk afgewerkt. Omdal de laatste ronde was voor de p offs, werden zowel wedstrijder uitslagen goed in de gaten geh den door de vele toeschouwer vi Het tweede team van De Zwaan haalde in deze laatste wedstrijd de competitie een geflatteerde c winning van 7-1 op Cafeetje 1va zeven spellen eindigden er zes 1. Beide teams bleken aan eli gewaagd, maar de spelers van Zwaan wisten net iets beter u gooien. Besté man was hierbij f Bakker, die veel hoge scores go en makkelijk finishte. De Zwaan s door deze overwinning bovenat de competitie en gaat als num 16 een de play-offs in. Het tweede team van De Zw 9 moest het opnemen tegen Cafeet Voordat de speler van De Zu s' goed en wel waren begonnen, s den ze al met 2-0 achter dooi goede gooien van MennoTimmt iin Johan Eldering. Hierna was de k voor het thuisteam echter op en» geen leg meer gewonnen. De e stand werd 6-2 voor De Zwaan, opvallendste moment in deze strijd was de finish van 127 van Duinker (De Zwaan), het enige penfeit van deze darter in de competitie. Cafeetje 6 had aan de spelers Jelleboog een zware tegenstan Het team uit Den Burg stond voo wedstrijd op de achtste plaats, Oosterender team op een negei met maar twee punten achterst; Omdat slechts acht teams doorg naar de play-offs beloofde dit spannende wedstrijd te worden, de dubbels was de stand 4-2 in voordeel van Cafeetje, dat alleen maar de tac-tics hoefde te win om zich voor de play-offs te plaat! Maar uitgerekend in dit spel henfc den de spelers van Jelleboog ziel bepaalden zij de eindstand op^t,e Hiermee plaatste Jelleboog zidili|( achtste voor de play-offs,. |n De overige uitslagen waren: Z»4ij e Texel Kites-Slock 3 2-6; DCafé-Styies 2 2-6; Cafeetje 7-W'tjewel 2 0-Dresi Eindstand competitie: Zwaan 2 'bW)( W'tjewel 1 13-80, Zwaan 1 13-67, W'tstfi 13-66; Slock 3 13-63, Cafeetje 1 Cafeetje Bulldogs 13-53; Jelleboog V, Cafeetje 6 13-48, Slock 2 13-45; Zwaan Kites 13-43; Cafeetje 2 13-40, DCaté 13 Cafeetje 7 13-16. Het Centrum voor Fysiotherapie Texel aan de Schoorwal heeft verster king gekregen van dietiste Martine Dogger en fysiotherapeute Marjon Janssen. Janssen (40) is gespeciali seerd in manuele therapie (kraken), bekkenbodemproblematiek en lymfedrainage. Ze is met haar echt genoot Koen Hendriks en kinderen vanuit Waalwijk naar Texel gekomen. Haar man werkt nu samen als tand arts met Kars van Karsen. Haar komst naar het centrum is gewenst omdat fystiotherapeuten en fysio- sport (FITT)-begeleiders Janine Reijnders, Mariska Pol. Joop Steen voort en Freerk Broekstra teveel uren moeten maken. Nieuw onderdeel is de afdeling diëtetiek. Martine Dogger (24), sinds twee jaar woonachtig op Texel, is sinds 1997 diëtiste en heeft zich vo rig jaar gespecialiseerd in sportdiëtetiek. Bij haar kan met te recht voor dieetbegeleiding, éénma lige voedingsadviezen en uitgebreide (sport) voedingsadviezen. 'Mensen komen hier nogal eens met de vraag of ze door FITT kunnen afvallen. Dat kunnen we ze met garanderen. Maar door fysiosport, in combinatie met waar keeper Marco Drijver de bali onder controle kreeg en de spits niet te missen kans kreeg: 1-1 Na rust domineerde de thuispl De verdediging gaf geen kal meer weg en de aanval werd gezi wanneer dat maar kon. In de zei tigste minuut was Ger Vlaming hele defensie van Jisp te snel Helaas schoot hij de bal langs de gelopen doelman naast de paal. E later was het Sil van Dijk die ieder voorbij liep, incluis de keeper, n Dt ook hij kwam niet tot scoren. Da; was ook Arnejan Kruithof dichtbij treffer, maar het zat SVO duidelijkfic mee. Vlak voor tijd zette Jisp over links oc ongevaarlijk lijkende aanval op. aanvaller draaide weg van de vei digers en schoof de bal langs de het verkeerde been staande Ma ss Drijver in het doel. De ontlading Jisp was groot, zeker toen das ip bekend werd dat concurrent De Ki pi had verloren van Zuidermeer, wi door promotie weer een grote dichterbij was gekomen. SVO re mets anders dan het besef een ga wedstrijd te hebben gespeeld. verandering van het voedingspatri is dat wél mogelijk', aldus Ste voort. Voedingsadviezen kunnen! een ander doel dienen dan afvall Dogger: 'Sporten heeft gevok 3j voor de suikerspiegel. Mensen suikerziekte hebben en toch wittl bewegen, hebben baat bij aan )c h re paste voeding.' Afspraken kunnen worden gema tussen 09.00 en 11.00 uur. Meni die overdag geen tijd hebben, kun ook 's avonds bij de diëtiste terer - Voedingsadviezen worden onder paalde voorwaarden (verwijzing d een arts) vergoed voor ziektekostenverzekeraars. Place in een spannende wedstrijd alle hoeken van de baan zien en won met 4-1. TZN had het zwaar tegen Sommeltjes en verloor dan ook met 1 -4. Speelkwartier was goed op dreef tegen Hordifood en pakte de winst met 4-1, mede door fraaie 192 en 212-games van Chris Krijnen. Vis- vogels tegen Team 12 eindigde in een afgetekende overwinning (5-0) voor de laatstgenoemde en All Stars speelde een verloren wedstrijd tegen Badweg Sportief, met een goed spe lende André Barhorst (249) en Marcel Bakker (207). De eindstand werd hier 1 -4. Drogisterij Mets verloor de wed strijd tegen W'tjewel met 5-0 Fysiotherapeute Marjon Jansen (links) en dietiste Martine uogger, met op ae acniergrona nun couegu s van net uunuuin vu ui therapie Texel lF°'° aT'

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6