Het leven van een asielzoeker met 12 tenen [Wat ik zeggen wou... 7 1-1-2 TEXELSE^COURANT .TEXELSE COURANT" Persoonlijk geheim roky-chips houdt ïestweek op Texel DAAR RED JE LEVENS MEE Stuurhut pronkstuk Schipbreuk- en Juttersmuseum Prestigieuze prijs voor Kurhauskok Reisverhalen van Dick Koopmans Flora BEZORGERS Mareis wint met twee spelers Geen krant gekregen? Bel uw bezorger UnHAUS so,tvSE(1 ds Het gebeurt niet elke dag dat iemand zich bij de redactie neldt met het verzoek om zijn levensverhaal in de Texelse ourant te plaatsen. Zeker niet als dat verzoek afkomstig is yan een Afghaan met aan elke voet zes tenen. Het verhaal rei van Said Qubad Piroez, asielzoeker en sedert april woon achtig op de Vogelmient, is zo bijzonder en aangrijpend dat we het de lezers niet willen onthouden. Zelf stelt hij de vraag: Oordeelt u zelf, ben ik gelukkig of niet?' Said Qubad Piroez, de zoon van ijed Ahmed Piroez, ben geboren op maart 1972 in een relatief rijk ge in het noorden van Afghanistan en ik geboren werd, hadden mijn ide handen en voeten op onnatuur- e wijze zes vingers (respectievelijk ren). Volgens mijn moeder hadden zesde vingers van mijn handen 'v.Hgels, vlees en huid en botten, maar ten zij slechts met huid en aderen ,st. Ze hingen slap naast mijn pin- ln en waren - in tegenstelling tot jn andere vingers - gewrichtloos. neJ jn zesde tenen beschikten net als jn andere tenen over de geëigende lt jlogische functies. DINSDAG 1 FEBRUARI 2000 dat het niet uitmaakt dat je zes tenen aan iedere voet hebt. Als je schoenen en sokken aanhebt, ziet men ze toch met. Maar je zal om je zesde vingers worden uitgelachen door pesterige vrienden en dat zal ie verdriet doen. Op een dag heb ik God gebeden en daarna een creatieve daad verricht: ik trok een aantal haren uit mijn hoofd en heb daarmee je beide zesde vin gers - die slechts met huis en aderen aan je hand vast zaten - vastgebon den. Ze vielen in minder dan veertig dagen af, zonder te bloeden en je hebt er niets aan over gehouden.' Toen ik naar de eerste klas van de Igens mijn moeder leefde bij oude- in onze omgeving in Afghanistan overtuiging dat elk kind dat gebo- wordt met een extra lid een gods- 3n|schenk is en zij beschouwden hem haar als de gelukkigste onder de insen. En zij gaven hem de naam adullah, Nazarullah of Qodratullah. |n vader, die eén van de intellectue- van zijn tijd was en geen geloof chtte aan dit soort folkloristisch geloof, koos de naam Sayed' jbad Piroez voor mij en nam de slissing mijn vingers en tenen al in jn kindertijd in het ziekenhuis te en opereren. De dokters van die hechtten wel geloof aan de folk- e en waren niet bereid tot een ope- ie. Zij meenden dat men niet in i|d met de schepping mag hande- Mijn vader heeft me verteld dat eraan gedacht heeft zelf met een es of schaar mijn zesde vingers en isde tenen af te snijden, maar mijn oeder hield hem tegen door te zeg- in dat het kind ziek zou worden van Dedarmoede als het bloeden van vinger niet snel gestopt zou wor- jn moeder vertelde: 'Ik denk altijd basisschool ging, was ik bang dat andere kinderen mi|n extra tenen te zien zouden krijgen. In de derde klas deelde ik, net als in de eerste en tweede klas, een bank met mijn speelmakker Nasrutlkh. Op een dag vroeg hij waarom ik altijd sport schoenen en sokken aan had. Omdat ik goed met hem bevriend was, zei ik dat ik zes tenen aan mijn voeten had en dat ik mij daarvoor schaamde. Nasrullah was verbaasd eh vroeg waarom ze me dan met Ziadullah hadden genoemd. 'Mijn vader en moeder weten niets van dit soort din gen', antwoordde ik. Op een dag kregen Nasrullah en ik ruzie om iets absurds en hij vertelde aan de kinderen dat ik zes tenen had. Zij geloofden het niet en ook de le raar kreeg het te horen. Die trok mijn schoen en sokken uit en keek naar mijn voeten. De kinderen lachten me uit en ik schaamde me en moest bijna huilen. De leraar zei: 'Jongens, lach met, het is Gods schepping en ieder een die lacht, wordt door God ge straft.' Toen ik in de zesde klas zat, las ik een gedicht dat mij deed den ken aan mijn vriend Nasrullah die het De zes tenen aan beide voeten van Said Qubad Piroez zijn opmerkelijk, maar niet de re den waarom hij uit zijn vaderland is gevlucht. {Foto Geurt geheim van mijn zesde teen had ver raden. Na de basisschool werd ik leerling van de negende klas aan het Techmcum van Kaboel en na het eer ste semester van de tiende klas, ging ik voor het volgen van hoger onder wijs naar de Sovjet Unie. Ik voelde mij nooit te min. Op grond van de gebrui ken en het folkloristische geloof van de mensen uit mijn omgeving, voelde ik me door mijn zesde vingers (tenen) gelukkig. Maar toen de leef omstandigheden in Afghanistan ver anderden en de Taliban onze stad bezette, pakten zij iedereen die Oezbeek was of Hazara of voorstan der van Dostum op. Deze mensen werden vermoord of gevangen gezet of uit eigen gebied en stad verdreven en naar eigen goeddunken naar ver schillende plaatsen gestuurd. In Af ghanistan beleefden wij een Dag des Oordeels, ledereen was bezig zijn ei gen leven te redden en er was geen macht die het kwaad en de moorden van de Taliban kon tegenhouden. De Verenigde Naties en de Veiligheids raad hebben hen verschillende ma len gewaarschuwd dat zij op moes ten houden met het vermoorden en lastig vallen van mensen en met de etnische zuiveringen, maar dat had geen invloed op de Taliban. Onder deze omstandigheden ben ik een tijd lang thuis ondergedoken geweest. En toen wist ik zeker dat ik, als in handen van de Taliban zou vallen, vermoord zou worden. Mijn vader was een volgeling van generaal Dostum en een Oezbeek en hij is spoorloos verdwenen. Ikzelf heb ik Rusland gestudeerde en was lid van de Watan Partij, de Democratische Volkspartij van Afghanistan en ik leefde ondergedoken. Het Oezbeek- zijn, het in Rusland gestudeerd heb ben, het medestander zijn van gene raal Dostum en het lidmaatschap van de Watan Partij konden elk reden zijn mij te vermoorden Ik werd depres sief, werd elk moment geconfron teerd met de moorddadigheden van de Taliban en het geloof dat mensen met zes vingers gelukkig zijn, kwam mij als een leugen voor. Ik voelde me ongelukkig, lag 's nachts uren wak ker en stelde me voor hoe de situatie na de dood zou zijn. Ik dacht aan het gedicht 'Na elke hoogte komt een dal en na elke lach een huilen'. Ik dacht dat aan alle hoogten en vrolijkheid in het leven een eind was geklomen en dat ik in een diep dal terecht was gekomen. Ik dacht dat ik het einde van mijn leven zag naderen Ik besloot weg te gaan uit Afghanis tan en heb huis en haard, mijn moe der en mijn lieve zusters en jonge broertje verlaten. Huilend vertrok ik met de reisagent en na veel pijn en moeite kwam ik in het rijke en mach tige Nederland. Ik weet nog niet wat mijn moeder en mijn zusters en broer tje is of nog zal overkomen. Ik weet met of ik nu gelukkig of ongelukkig ben. Ik hoop dat God en de Neder landse regering mij zullen redden. Said Qubad Piroez (uit het Dari vertaald door de Stich ting Tolkencentrum Noord-Holland). de week van 29 juli tot en met 5 gustus zorgt chipsproducent oky in De Koog voor activiteiten het gebied van sport, spel en uziek. Deze 'Croky Summer- eak' die wordt georganiseerd in menwerking met het bestaande □biel Team, is in de eerste plaats aapdoeld voor de 200 winnaars van door Croky georganiseerde tdelijke wedstrijd die een ver- rgde vakantieweek op cstogerstrand' krijgen aangeboden, I aar ook anderen kunnen mee- ei de Ja ssen 20 februari en 8 |um liggen in ng winkels acht miljoen zakken Croky aa ips waarop de actie is vermeld. De K< pers kunnen meedingen naar de kantieweek. De organisatie heeft n beroep gedaan op medewerking n de gemeente Texel wat betreft vergunningen ed. Het college is daar toe onder voorwaarden bereid omdat de activiteit met alleen promotie voor chips oplevert maar ook voor Texel. De prijswinnaars zullen zich overdag bezig houden met de activiteiten die al door het mobiele tea m worden georganiseerd en daarnaast ook meedoen aan fietsen, parachute springen, karten en museumbezoek, mogelijk ook vliegeren en waterskiën. Verder is er twee of drie keer een avondprogramma, waarvoor nog een plek op loopafstand van het dorps centrum moet worden gevonden. Dat avondprogramma bestaat één keer uit een filmvertoning in de openlucht maar er is ook een concert gepland, waarbij 5000 bezoekers worden ver wacht. Deze activiteiten, waarbij geen alcohol wordt geschonken, du ren van 20.00 tot 22.00 uur itr< ',e i jutters van Flora treffen volop nl orbereidmgen voor het komende a" izoen. Ze hebben grote plannen 01et de oude stuurhut van de TX 56 n de gebroeders Van der Slikke, die Meren op Fora arriveerde. De rordzeekotter wordt momenteel bij iheepswerf Visser in Den Helder reviseerd. Via Texelaar Mark Riteco st Jan Uitgeest beslag te leggen op i oude stuurhut, die naar Texel werd ergevaren. Dat het gevaarte van binnen volledig is kaal gesloopt, is voor de jutters geen probleem. 'We beschikken over een uitgebreide col lectie nautische apparatuur, zoals radio's, schrijvers en een echolood. Die krijgen, net als een oud stuurwiel, een plaatsje in het aluminium stuur huis. Zo kunnen onze bezoekers er varen hoe de besturing van een kot ter werktAndere aanwinst is een omvangrijke stroomsnelheidmeter. Nadat het instrument door een Urker kotter was overvaren, kwam het bij een schroothandelaar terecht, die zich meldde op Flora. 'Het is toch een pracht om te zien.' Albert Blom schonk de jutters een zogenoemde kaapstaander, die volgens hem werd gebruikt voor het tillen van de balken uit de coupure in de dijk bij Oude- schild. De activiteiten op Flora heb ben inmiddels een officiële naam gekregen: Schipbreuk en Jutters museum. /utters bij hun jongste aanwinst, de oude stuurhut van de TX 56. Va lent ij n Hillen (I.) met zijn collega's. De 21-jarige kok-in-opleiding Valentijn Hillen uit Den Burg heeft in het Scheveningse Kurhaushotel met zijn collega-leerlingen Peter Wispelaar en Ward Mees de tweede prijs gewonnen van een internatio nale kookwedstrijd. Twaalf Neder landse en Duitse teams deden mee aan de wedstrijd die sinds 25 jaar door een vereniging van chef-koks wordt georganiseerd. De mannen moesten zes gerechten bereiden, waarvoor zij een voorbereidingstijd van twee uur kre gen Daarna moesten de verschil lende gangen binnen een kwartier na de vorige bij de juryleden en de klan ten in het restaurant op tafel staan. Alle teams konden zich uitleven op dezelfde gerechten, onder meer fo rel, piepkuiken en chocolademousse. 'Het was een a-la-minute-wedstrijd. De bekende jachtbouwer Dlck Koop- mans komt op vrijdag 4 februari naar Texel om te vertellen van de wereld reis die hij samen met zijn vrouw Elly heeft gemaakt. Deze reis begon in de zomer van 1995 en voerde via Spanje naar de Westkust van Afrika en ver volgens via het Panamakanaal naar de Aleoeten aan de westkust van Canada Vervolgens ging het via het Panamakanaal en rond Key West te rug naar IJmuiden, waar ze na drie jaar - in de zomer van 1998 - weer afmeerden. Aan de hand van dia's doet Koopmans verslag van deze reis. Hij is een boeiend verteller, zijn vrouw schrijft artikelen voor de Water kampioen. De avond is niet alleen in teressant voor watersporters, maar voor iedereen die van reisverhalen houdt. De voordracht begint om (foto Genvd nmmoimon) 20.00 uur, de t06Q3ng is gratis Valentijn en zijn makkers hebben het uitstekend gedaan. Ze mogen trots zijn op hun prestatiealdus Kurhaus- chefkok Jan de Bruin, bij wie het drie tal in de leer is. Hillen is vijfdejaars en belandde via het VBO en het leerlingstelsel in de keukens van De Smulpot, hotel Opduin en het Golden Tulip-hotel te Zeist in de Kandinskykeuken van het gerenommeerde Kurhaus. Dit jaar doet hij examen voor het diploma zelfstandig-werk,end kok. In de Volkskrant van zaterdag 15 ja nuari stond dat 'Oude Texelaars groot kunnen wonen' Al in de verre Brons tijd was het op Texel goed wonen. Er was akkerbouw, duin om te jagen, water om te vissen. Het water was met alleen belangrijk voor de vissen, maar ook voor de jutters. Navorsing leert dat in die tijd jutten nog met bij wet verboden was. Jutters hoorden bij het eiland, als het eiland bij de zee Overkanters bezochten het eiland met en de autochtone bevolking kon zelf bepalen hoe en wat. Eeuwen la ter is dat niet meer zo. Een eenvou dig voorbeeld lees ik in de Texelse Courant van dinsdag 18 januari. Linksonder weggestopt op de tweede pagina kopt de redactie: 'De finitief besluit Flora in maart'. Waarom zo'n hot item weggestopt in een krant van wereldformaat? In het artikel lees ik dat superdirecteur Jan Kuiper van het Maritiem en Juttersmuseum vóór een monopolie positie is Hij doet een beroep op het gezond verstand van de raadsleden. Oei, wat kwetsend is dat voor de raadsleden. En dat afgezet tegen de uitspraak van Kuiper over het groot ste Juttersmuseum ter wereld. De raad kan onmogelijk luisteren, want dat zou betekenen dansen naar de pijpen van de directeur van de STM. Maar wat zou er verkeerd aan zijn de J weg te halen en het te houden op Maritiem Museum? ledereen kan dan toch tevreden zijn? Ook lees ik dat het volgens de direc teur van de STM met moet gaan om emotionele aspecten. En inderdaad gaat het puur om de ratio. Directeur Jan Kuiper plaatst een tikkende tijd bom onder zijn verhaal. En wat is zijn eigenlijke aversie tegen Flora? Hij was toch degene die de jutters ver joeg toen zij nederig om een dubbel tje per bezoeker vroegen? Als de economische aspecten inder daad een doorslaggevende rol spe len en blijkt dat de bezoekerscijfers in Oudeschild flink in de min gaan, verdient de ondernemerslust van de jutters te worden beloond. Dat zal de directeur van de STM nooit kunnen bestrijden Niets hoeft het legaliseren van Flora meer in de weg te staan Laten wij de hypothese aanhangen dat Flora zich in de eerste fase zon der rijkelijke en overvloedige subsidie uit de staatsruif weet te redden. Wat zou de gemeenteraad van Texel kun nen beletten Flora alle mogelijke lo yale ondersteuning te geven? De moderne overheid stelt persoonlijke initiatieven meer en meer op prijs. Laten wij ons ook eens fictief voor stellen dat de raad toch luistert naar de directeur van de STM. Vervolgens naar de commissie voor beroep en bezwaren. Bevalt dat met, richting kaasstad. En als dat niet zint, is er altijd nog de Raad vam State. Elke rechter zal in een uitspraak mee wegen dat de jutters er alles aan heb ben gedaan te streven naar een win- win-situatie. Zij hebben voorstellen gedaan, zij willen overleg plegen Dat wast al het water van de Noordzee niet af. Vooruit, ik neem het water van de Wadden bij vloed ook nog mee. Overigens bedenk ik dat de jutters met de gebaande wegen verkiezen. Zij trekken hun eigen sporen. En die worden door het zeewater meegeno men. Zij waren er en toch waren zij er met. De jutters willen een eigen mu seum, waar zij trots op kunnen zijn. Zij hebben de voorwerpen voor een groot deel persoonlijk verzameld. Natuurlijk is met alles bruikbaar, maar is dat relevant? Het is overzichtelijk uitgestald. De jutters hebben de bij passende verhalen. En dat zou alle maal met mogen van Jan Kuiper. Waarom eigenlijk niet? Niet mag wor den vergeten wie begonnen is met het maken van ruzie. Dat de gemeen teraad van Texel een ruziezoeker be loont. kan ik mij niet voorstellen. Binnen dit geheel speelt het toeris tische belang een met onaanzienlijke rol. De jutters vormen een soort trek pleister voor het eiland. Zij hebben een magneetfunctie en daar kunnen ook andere musea van profiteren. Hé... wat is dat leuk, ik kijk nog eens verder. Op die manier is het mogelijk een eiland te verkennen. Nog steeds ben ik van mening dat het juttersmuseum Flora een fantas tische toekomst tegemoet kan gaan. Voor het eiland en de eilanders leve ren de jutters veel gratis publiciteit op in de landelijke media. Levende mu seumstukken... waar komen die voor? Welk kind of ouder wil niet een levende jutter zien en met hem kun nen praten? Het kan in Flora op Texel. J. Klugkist, Arnhem. Cjrecn TjmrLrJexeh in het harL, In een ware foutenregen wisten de heren van de Mareis zich - ondanks het afbericht van drie basisspelers - toch staande te houden. Vooraf wist het team dat de junioren van tegen stander Break Out 'man op man' zou den gaan verdedigen, dus het was dankbaar voor de twee niet-speel- gerechtigde spelers die naar Den Helder waren meegereisd. In het begin van de wedstrijd begon Mareis rustig op te bouwen, en te zoeken naar mogelijkheiden. Al snel bleek dat Break Out met direct een gevaar op zou leveren. Eric Veneker kreeg keer op keer een fout, wat weer vrije worpen opleverde. Darvan werd meer dan de helft verzilverd, zodat de rust werd ingegaan met een stand van 24-24 In de tweede helft werd de enige schutter van de tegenstander van scoren afgehouden, maar door de vele persoonlijke fouten aan beide zijden, moest de ene speler na de andere het veld verlaten. Omdat er geen wissels beschikbaar waren, kwam het op de laatste twee spelers van de Mareis aan. Deze wisten stand te houden en de wedstrijd eindigde in een overwinning van 36-44. Naam Peter van Heerwaarden C.M.F. v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Simone Toorenburg Bob Ran Meivin Molanus Erik van Es A, v/d Meer Stefan Huisman A. van Tongelen Mevrouw Barhorst Omar Zijm Mw. W. van Benthum J. Leijen Marian Krotje Rob Kooiman Margriet Jonkergouw Emmy Boerhorst Cor Hin C. Broekman I.F.L. de Ridder-Robijn Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Dirk Leegwater Mw. S. Koopman-Grit Dirk-Jurjen Buijsman Remon Koster Patrick de Graaf Jorrit Koenen mw. T. Witte-de Vries Maaike Goënga Tobias van der Zee N. van Leersum Mara Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E. Den Burg F. De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v a. Buytengors, Sluyscoog. Verlaet, Korfbaeck. Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog. Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw., Driehuizen, Akenbuurt, J. Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil. Zuid-Haffel. Waterw Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland. HoofdwSlufterw., Oorspr.w., Stengw., Limietw. Eierland. Postw. 132 - 213, Oorsprongw. Hollandsew Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden ©osterenderweg, Ongeren, Meijertebos, (Waalen)burgerdijk. Oost Spangerw., Marsw.. Kadijksw Hallerweg, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland. Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68, Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82 Gerritslanderdijkje, Grensweg. Pontweg 98-110 Californiëweg. Pijpersdijk, Pontweg 123 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41. Bosrandw v.a. 516 Kogerweg De Kaai, Genteweg 1-6 even Hoornderw., Hemmerw., Emmaln. 33, De Grie Slufterweg/Zanddijk Q 31 25 73 31 55 79 31 20 38 31 53 26 31 37 39 31 53 33 31 40 30 geen 31 44 78 31 04 43 31 27 63 31 93 20 31 79 36 31 63 44 31 89 30 31 39 56 31 55 17 31 55 17 31 79 08 31 63 62 31 60 26 31 63 24 31 83 07 31 84 03 32 29 76 31 43 75 31 95 82 31 42 16 31 55 41 31 21 17 31 53 65 31 89 15 31 96 53 31 16 53 Den Burg A: Gollards/Samen Eén. Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even, Binnenburg, Burgwal. P v. Cuyckstraat. Elemert, Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat. Groeneplaats. Hogerstraat Ada van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39; Molenstraat. Molendwarsstraat. Parkstraat. Schilderend 6 en 10 Stenenplaats, Vismarkt, Vogelenzang Warmoesstraat, West straat Weverstraat. Pater Witteplein. Zwaanstraat Den Burg A1; „St. Jan". Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven, Noordwester, Schoorwal, Vaargeul. Golfslag. Vloedlijn. Zeebries, Dumreep Den Burg B: Achterom. Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brouwer straat Drijverstraat. Marelstraat. Starkenburgh. Thijsselaan. Waalderstraat 45-86, Wilhelmma- laan 37- oneven 50-120 even. Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60- ..even; W. van Beierenstraat, Boogerd, Jan Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles. 48-76 Jonkerstraat. Kogerstraat 59- oneven en 76-... even, Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan 1 -35 oneven 2-48 even. Julianastraat, Burdetstraat, Mr Kraaistr,, Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr., LieuwstrHof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123-, oneven. Mancoweg, Schoonoordsingel. Waalderstraat 2- 48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat. Den Burg F; Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even. Slingerweg 21-27.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7