jtampeerboeren willen vijftien staanplaatsen Onderzoek naar toekomst raadhuis Ambtelijk apparaat nog geen geoliede machine 1 VW krijgt tachtig mille per jaar extra Cf roen ^warL-Jéxels in het harL, Teso-concurrent nadert voltooiing Afhandeling stukken moet sneller Groei nodig om in kwaliteit te investeren' EcoMare zet zeehonden uit Qnder de pomp Abracadabra Partnerbijdrage naar f215.000,- VRIJDAG 4 FEBRUARI 2000 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11453 dvertenties/abonnementen/bezorging: pinbaan 6 791 MC Den Burg ilefoon 0222 - 36 26 00 ■lefax 0222 - 31 41 11 erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,70, abonnementspnjs 60,40 per half jaar. Vereniging van Texelse npeerboeren (VTKB) is voor nder van het idee van een eco- el, waardoor gasten in één oog- lag kunnen zien of de lernemer wel of niet zijn best :t voor het milieu. Om mee te inen doen zijn echter investerin- nodig en daartoe is de op- mgst op dit moment niet toerei- id. De vereniging vraagt de else politiek daarom om meer acht tenten en caravans te gen plaatsen en aan te sluiten de landelijke regeling, die vijf- eenheden' toestaat. toerist wordt steeds milieu- 'uster en als kampeerboeren wil- we inspelen op de kansen die dat It. Maar laat ons die kansen wel en. Het geld dat van acht eenhe- overblijft, is te weinig om te kun- investeren in kwaliteit en irzaamheid.' Voorzitter Jan van irwaarden en medebestuurslid Bakker wonden er geen doekjes in hun toelichting op de concept- ia 'Doelstellingen VTKB 2000', die jr discussie stond in de woensdag n De Lindeboom gehouden jaarver gadering Het kamperen bij de boer ;l en succes geworden, zo betoog- zij, maar wil dat zo blijven, dan eten de leden streven naar een zo g mogeli|k kwaliteit van de dien die ze bieden. Inspelen op de emende vraag naar een milieu- Indelijk 'product' is daarbij nood- te len maar afwachten welke plan de bestuurders en de toeristische lernemers smeden, is met ge- ig. Reden voor het bestuur om [oor te pleiten nu al in te spelen op duurzaam toerisme', dat een |eds populairder onderwerp van iprek vormt onder bestuurders en iristische ondernemers. 'De leden de VTKB signaleren enerzijds de |nsen van de consument en ander- Is onderschrijven zij de enorme :ekenis van een duurzame toeris- he structuur op Texel. De B staat ten volle achter het voor- len om de totale toeristische sec- te motiveren zich sterk te maken or het eco-label', formuleert het stuur in de nota. Investeringen ilke boeren in aanmerking komen orzo'n eco-label. valt nu nog niet zeggen, aangezien nog lang met idelijk is wat de voorwaarden zul- :oMare heeft voor het eerst deze linter drie grijze zeehonden uitge- It. Dat gebeurde gisteren bij Ri- lel in de Waddenzee. Je dieren waren begin december Jrig jaar op het Texelse strand ge- gnden. Ze waren ondervoed en pgen toen ongeveer veertien kilo. nnen twee maanden was hun ge- Hcht gegroeid naar veertig kilo, ge- leg om ze weer vrij te laten. Dat beurde met de Phoca, een schip n het ministerie van Landbouw, ituurbeheer en Visserij. EcoMare eft deze winter tot nu toe veertien ehonden opgevangen: dertien |ze en een gewone. De andere elf >rden in maart of april terugge- acht naar zee. (fl £3k len zijn. Maar aan investeren valt met te ontkomen, verwacht het VTKB- bestuur, zeker met wanneer het naast bijvoorbeeld gescheiden inzamelen van afval ook zou gaan om het ge bruik van 'natuurstroom', milieu vriendelijk opgewekte elektriciteit. 'We lopen niet voorop, maar we gaan we mee, want we moeten goed voor bereid zijn', probeerde Van Heer waarden de twijfelaars over de streep te trekken. 'Het mag zo zijn dat de centen nu nog ontbreken, maar als onze plannen in orde zijn, dan we hebben we goede hoop dat we straks vijftien tenten en caravans mogen plaatsen. Wi| gaan dit ideaal al mas serende inbrengen bij de politiek. Misschien duurt het lang, maar er zijn meer zaken die er toch zijn gekomen, terwijl ze eerst geen kans leken te maken. Daarom wil ik een duidelijke uitspraak van de vergadering. Zegt u volmondig ja, dan gaan we de finan ciële en organisatorische consequen ties in kaart brengen.' Van Heerwaarden zette zijn betoog kracht bij door er op te wijzen dat het kamperen bij de boer een succes is gebleken. Toeristen tonen een toene mende belangstelling, terwijl Texel door de omzetting van kampeer plaatsen in bungalows en luxe sta caravans steeds minder kampeer ders kan herbergen. Aangezien hun gasten specifiek op zoek zijn naar rust en kleinschaligheid, vormen de boeren bovendien geen concurrentie voor de grote campings op het ei land. Van de gevreesde aantasting van het landschap is volgens hem geen sprake, aangezien de meeste boeren hun best hebben gedaan om de tenten en caravans met wind- singels aan het zicht te onttrekken. Twijfel Het bestuur kreeg toestemming van de leden om de ideeën uit te werken. Maar niet iedereen was even optimis tisch. 'Hoe wilt u uw doelen halen als we er straks geen plaatsen bij krij gen?', vroeg Dirk de Lugt, Hij zei te vrezen dat de politiek met zo scheu tig zal zijn met het toekennen van extra eenheden en vroeg zich af of het met beter zou zijn als de vereni ging de beschikbare plaatsen zelf verdeelt. Tegen misbruik moet wor den opgetreden en als een boer zijn bedrijf beéindigt, dan zou hij eigen lijk ook zijn kampeervergunning moe ten inleveren. 'Deze regeling is ont staan uit het idee dat een agrariër iets moet kunnen bijverdienen, naast de inkomsten die hij uit de landbouw heeft. Als iemand stopt, dan gaat het niet meer om bijverdiensten.' De Lugt meende dat minder leden wel zouden toekunnen met de 1600 slaapplaat sen die de gemeente nu beschikbaar stelt. Het bestuur reageerde verdeeld. 'We moeten als vereniging met als politie agent optreden. Het is niet onze doel stelling om in eigen vlees te snijden', vond Jos Bakker. Maar Jan van Heer waarden verklaarde 'wel over het idee te willen nadenken'. Hij zei bo vendien met te verwachten dat alle lefien (nu 62) zullen willen uitbreiden. 'Er zijn er ongetwijfeld ook die afha ken, omdat het te professioneel wordt. Die stoppen misschien of be- Nog ruim drie maanden en dan is het gedaan met het monopolie van de Teso op het personenvervoer tussen Den Helder en Texel Het schip dat voor concurrentie moet zorgen nadert zijn voltooiing in de haven van Den Oever. Verderop m deze krant worden in een uitgebreide reportage de beweegredenen van de exploitanten van de tweede veerverbmding uit de doeken gedaan. perken zich tot vijf of zes plaatsen.' TVL Ook Pieter de Groot van D66 - even als collega-raadsleden Maria van der Spek (WD) en Klaas Modder (PvdA) als toehoorder aanwezig - twijfelde of de vooruitzichten van het VTKB-be- stuur niet te rooskleurig waren Hij wees erop dat het aantal kampeer plaatsen vermindert in drie van de vier scenario's die het adviesbureau Van de Bunt voor Texel in 2030 heeft opgesteld, terwijl er één slechts uit gaat van behoud. 'Zorg ervoor dat u vooraan staat als die vooruitzichten werkelijkheid worden De andere logiesverstrekkers zorgen ook goed voor zichzelf', betoogde hij, en pas sant verwijzend naar het conflict met TVL, dat er vorig jaar toe leidde dat de samenwerking door de VTKB werd opgezegd. De Groots adviezen zouden ter harte worden, zo verklaarden Van Heer waarden en Bakker. Dat wilde echter met zeggen dat de VTKB zich toch weer achter het convenant met TVL (foto Bart Bosch) schaart, waarin ooit werd afgespro ken dat de vereniging naar niet meer dan vijf kampeerplaatsen streeft. 'Onze belangen werden weggemof feld bij TVL. Nu kunnen we ons ten minste nog laten horen. We vinden het niet erg een beetje mank te zijn, als we het maar wel zelf mogen doen', aldus Bakker. Gereformeerde Gemeente 'Als ik naar mijn gedachten en mijn wegen zou hebben gewandeld, dan was ik in Veen gebleven. Maar Gods gedachten en Gods wegen zijn ho ger.' Voor het eerst in haar bestaan heeft de Gereformeerde Gemeente in Oosterend een eigen predikant: ds. T.M. van Dijk. Pagina 2 Koopprijsgrens B en w hebben opnieuw een klem mend beroep gedaan op gedepu teerde Staten van Noord-Holland om de prijs voor woningen die aan niet- ingezetenen mogen worden verkocht te stellen op tenminste ƒ600.000,-. Pagina 2 OVD-bestuur afgetreden Het bestuur van Ondernemers vereniging Den Burg (OVD) is dins dagavond afgetreden uit onvrede met het aanhoudende gebrek aan res pons bij de leden op de activiteiten die het bestuur ontplooit. Pagina 5 Werktempo ambtenaren Om de wensen op het gebied van oppervlaktewater te inventanseren en de kennis te bundelen hebben verte genwoordigers van provincie, ge meente, waterschap Hollands Kroon en het Hoog-heemraadschap voor Uitwater-ende Sluizen (US) woens dag in het oude polderhuis het Masterplan 'Water voor Texel' onder tekend. Pagina 5 Hoelang gaat het raadhuis nog mee? Welke maatregelen moeten worden genomen om het te laten voldoen aan de toekomstige eisen wat betreft werkklimaat en werk omgeving? Is het huidige raadhuis daarvoor voldoende 'flexibel'? Wat zijn ongeveer de kosten? Het adviesbureau Ernst Young krijgt van de gemeente opdracht een onder zoek in te stellen zodat het antwoord op die vragen wordt gegeven. De pogingen die bij de gemeente worden gedaan om de afhandeling van brieven en andere documenten te versnel len, hebben nog niet tot het gewenste resultaat geleid. Er is veel verbeterd, maar nog altijd worden bij veel stukken de voorgeschreven behandeltijden fors overschreden. Het college heeft dan ook besloten er nog harder tegenaan te gaan om tot verdere versnelling te komen. Dat betekent dat op korte termijn duidelijk wordt of het verstandig is het huidige raadhuis aan de Groene- plaats te handhaven en aan te pas sen, of dat naar een andere locatie moet worden uitgezien. B en w zul len de raad voorstellen voor het on derzoek f23.000,- uit te trekken. Het huidige raadhuis (dat een boek waarde heeft van 2,5 miljoen gulden) heeft al diverse uitbreidingen en ver nieuwingen ondergaan Ook op dit moment is men daarmee doende: de raadskelder wordt tot werkruimte gemaakt. Het blijft echter sleutelen aan een gebouw dat inmiddels dui delijk lijdt onder de tand des tijds Het wordt daarom tijd voor een organisa torische visie met betrekking tot het gebruik van het gemeentehuis in de toekomst. Ook het algemeen levende gevoel dat het huidige raadhuis op deze plaats ujtgesproken schadelijk is voor het dorpsschoon, speelt een rol. De afgelopen jaren zijn tal van ideeen gelanceerd om het raadhuis met andere bebouwing af te scher men zodat de Groeneplaats weer een vriendelijk plein wordt. Intussen gin gen ook stemmen op voor het geheel of gedeeltelijk verplaatsen van het raadhuis. Weg! Vorig jaar mei heeft de raads commissie voor Bestuur en Organi satie, aangevuld met de fractievoor zitters een besloten brainstormsessie gehouden over dit onderwerp. Daar- bi| bleek dat de meerderheid wel voelt voor verplaatsing van het raadhuis naar een plek buiten het centrum, bijvoorbeeld bij de vijver. Arthur Oosterbaan wilde het raadhuis ech ter in het centrum handhaven, maar dan wel met een aangepaste voorge vel. Hans Roeper deed de suggestie een nieuw raadhuis te bouwen op de plek van de huidige Thijsseschool. Die school moet namelijk om te kun nen groeien op den duur naar een andere plaats. Het representatieve gedeelte van het raadhuis (raadszaal e.d.) zou in het centrum kunnen blij ven. Pieter de Groot is ook voor nieuw bouw, maar wil eerst bepaald zien wat er op de plek van het huidige raadhuis moet komen. Jan Koolhof wil dat het huidige lelijke raadhuis zo snel mogelijk uit het centrum ver dwijnt. Ook Martin Trap wil nieuw bouw en denkt daarbij aan het Texel- veld, mooi dicht bij de buitendienst van Gemeentewerken. De Groene plaats moet weer een gezellig plein worden dat niet door bankgebouwen e.d. wordt gedomineerd en waar ook de kermis weer kan worden gehou den. Dat laatste is ook de opinie van Maria van der Spek. Die vindt een raadhuis bij de rotonde geen slecht idee, maar niet in combinatie met de gebouwen van Gemeentewerken. Zij De traagheid, van de ambtelijke mo len was een groot probleem. Veel bur gers weten uit ervaring hoe lang het soms kon duren voordat zij reactie kregen op hun aanvraag, verzoek of bezwaar. Meer dan eens kwam er zelfs helemaal geen antwoord, waar door het bekende vooroordeel jegens de betrokken beroepsgroep werd bevestigd. Bewaking Twee jaar geleden werd daarom be pleit voor gecombineerde bouw met arbeidsbureau, bibliotheek, muziek school e.d. Een factor van belang bij dit vraag stuk is ook of het streven naar 'één loket' doorgezet moet worden, dus dat het publiek voor uiteenlopende (overheids)diensten op één plek te recht kan. Als daaraan wordt vastge houden heeft dat consequenties voor de bouw, dus moet daarover eerst een uitspraak komen. gonnen met de invoering van DIS, wat staat voor Documentair Informa tie Systeem en neerkomt op betere bewaking van de voortgang van de afhandeling van stukken die in het raadhuis circuleren. Er werden afhandelingtermijnen afgesproken die de behandelende ambtenaren met mochten overschrijden. Binnen komende brieven kunnen nadat ze zijn ingeboekt voortdurend worden gevolgd totdat ze zijn afgehandeld en in het archief kunnen worden gestopt. De verwachting dat het na de invoe ring van DIS met van de ene op de andere dag naar wens zou gaan, werd overtroffen. 'We zijn inmiddels ruim een jaar verder, maar nog steeds - helaas - is niet geheel sprake van een geoliede machine' aldus de ambtenaar die nu rapport heeft uitgebracht over de effecten van DIS. De cijfers bevestigen deze verzuch ting nogal schokkend. Van de meer dan 8000 stukken waarmee de ge meente het afgelopen jaar te maken kreeg, werd 44% te laat afgehandeld. De mate van overschrijding was ook niet mis. Het ging vaak om maanden. Het gemiddelde aantal dagen overschrijding per document was 59. Te somber Burgemeester Joke Geldorp wil ech ter graag wat nuances aanbrengen. 'We zijn nog lang met tevreden, maar we hebben veel vooruitgang ge boekt. De cijfers geven een te ongun stig beeld. Dat komt vooral omdat in veel gevallen stukken die wel dege lijk zijn afgehandeld, niet zijn afgemeld en in het archief gedaan. De afspraken daarover worden dus niet nageleefd. Daardoor lijkt het alsof die stukken nog steeds in behandeling zijn.' Alles zal nu op alles worden gezet om Lees verder pagina 5 Onder de ingezonden bnef in de krant van dinsdag met als titel 'Abracadabra' is de afzender onver meld gebleven Het protest tegen de landschapsvervuiling door de bouw van schuren en andere objecten in het buitengebied was afkomstig van Menno Stam, die de brief namens Tien voor Texel schreef 3e Ondernemersvereniging Heri Burg heeft ook een nieuw spel. 3 ja'? Wat dan? Straat-tegen-straat Als het raadhuis zou worden gesloopt, zouden ongekende mogelijkheden ontstaan voor een totaal nieuw dorpscentrum. (Foto Harry do Graaf) De vier geledingen binnen de stich ting VW Texelpromotie zullen hun jaarlijkse financiële bijdrage verho gen van ƒ195.000,- naar ƒ215.000,- Daardoor krijgt de VW tot en met 2005 per jaar ƒ80.000,- meer te be steden voor het stimuleren van het toerisme. De verhoging betreft een inhaalslag: de afgelopen vijf jaar is de bijdrage gelijk gebleven, terwijl de kosten zijn gestegen. De bijdrage is nu gecorri geerd met de inflatie, die gemiddeld rond twee procent per jaar bedroeg. Op de inflatiecorrectie is een rente berekening toegepast, waardoor de bijdragen van de gemeente, de Texelse Vereniging van Logies verstrekkers, het Texels Verbond van Ondernemers en de Teso afgerond op 215.000,- uitkomen. De gemeen teraad, de aandeelhouders van Teso en de leden van TVL moeten nog wel met de verhoging instemmen. De leden van het TVO stemden gis teravond tijdens de jaarvergadering unaniem in met de inflatiecorrectie Dat betekent nog niet dat de bijdrage automatisch binnenstroomt: het TVO is de enige partner die het bedrag op basis van vrijwilligheid van de achter ban bijeen moet zien te krijgen Bij de vorige verhoging van vijf jaar geleden wist het bestuur dat pas na een agressieve campagne, met adverten ties waarin de in gebreke blijvende leden met naam en toenaam in de krant werden genoemd, voor elkaar te krijgen. 'Dat trucje willen we liever met herhalen', aldus TVO-secretaris Hans de Leeuw Alle 196 leden krij gen een brief met uitleg over de ver hoging en de waardevolle betekenis die de WV volgens het bestuur voor de omzet van de ondernemers heeft. Bij de mailing zit een bank- machtiging. Mocht het effect van de brieven te wensen overlaten, dan worden de leden persoonlijk bena derd. Als ultimum remedium wordt het 'trucje' van 1995 alsnog gehan teerd. Namens het VW-bestuur laat Leo Timmers weten dat het de VW finan cieel goed gaat. De VW werkt met een begroting van 3.5 miljoen. De partners zijn jaarlijks goed voor meer dan een miljoen aan inkomsten, om dat de gemeente boven op haar aan deel ook nog eens een vergoeding van 260 000,- geeft voor de infor matieve taken die de VW op zich neemt hoewel die eigenlijk bij de ge meente thuishoren Advertenties in vakantiebrochures en de bemidde ling voor logiesverstrekkers leveren de VW samen ƒ2,5 miljoen per jaar op.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1