Krachtenbundeling voor eter beheer van water 1 Cont NRC 'Straathoofden' in nieuwe opzet OVD N JT uturn I Terras Sluftercafé steekt over JA JAAP w.vv Bestuur afgetreden .TEXELSE COURANT Ambtelijk apparaat i in éi STOP NAAR WE WETEN GENOEG :..tN T0£N ZAT Ik naast HANS ALDERS rj&A fzfi-v" KAMEROfW/ Raadslid GL haalt TC met NRC Bowlen spannend tot de laatste bal MIJNHEER, f Thuiszorg Beheer (WIJK) ZIEKENVERZORGENDEN <v/M> T< VRIJDAG 4 FEBRUARI 2000 één wil een lager slootpeil om zoute water op een laag niveau louden, de andere juist een ho- peil, teneinde meer regenwa- vast te houden. En voor een de zijn brakke kreekgebieden ist een wens. Om de wensen op i gebied van oppervlaktewater, |ar ook de kennis van water- hapsmensen, gebiedsdeskun- gen, agrariërs, natuurterrein- heerders en burgers te bundelen bben vertegenwoordigers van pvincie, gemeente, waterschap pllands Kroon en het Hoog- emraadschap voor Uitwater- de Sluizen (US) woensdag in het de polderhuis het Masterplan bter voor Texel' ondertekend. afhankelijkheid op Texel van het lenwater was voor wethouder [ter Bakker vorig jaar reden om het iatief te nemen voor intelligent ibruik van het schaarse water. Een fagestie die bij de waterschap- iheerders en de provincie in goede irde viel. met als resultaat een ver nemend en geohydrologisch onder hoek en de installatie van de stuur- M>ep van het masterplan. ïxel als proeftuin voor integraal ffiterbeheer', doelde Ada Wilde- tamp, ondertekenaar en gedepu- tèrde van Milieu, Water, Energie en oen, op de voorbeeldfunctie van nel. De provinciebestuurder was der de indruk van de manier larop Texel met andere partners de kntal doelstellingen op het gebied an natuur, milieu en landschap pro- eert te halen. 'De gemeente geeft iet een relatief klein apparaat met ite voortvarendheid inhoud aan urzame ontwikkelingen. Dat is een appe prestatie voor een gemeen- ihap waar belangen van 13.500 m- mers en faciliteiten voor ruim één iljoen toeristen op elkaar moeten rden afgestemd. Texel neemt op erdere fronten, zoals bij Duurzaam lensme, het voortouw.' |t een verkennend onderzoek is ibleken dat zich onder het eiland ee zoetwaterbellen bevinden, die it dikst zijn onder de duinen en on- ir de Hogeberg. De zoetwaterbei in bovengrond is klein en krimpt, ter- Ijl de druk van het zoute water blijft lenemen. Anders dan op het vaste- id kent het eiland geen aanvoer van ibiedsvreemd water. Afvalwater waterconsumptie op Texel is in iet toeristenseizoen uitzonderlijk iog. Een feit waarover US zich als kwaliteitsbeheerder zorgen maakt, omdat de toenemende hoeveelheid afvalwater moet worden gezuiverd. Gemeente en burgers komen door de aanleg van riolering voor hoge kos ten te staan. Dat dit gezuiverde wa ter in zee wordt geloosd, wordt met name door agrariërs betreurd. Cijfers van Jan van Tunen bevestigen dat de meeste neerslag in het najaar valt, terwijl in de droge meimaand de behoeft aan regenwater juist het grootst is. Maar net als het gezui verde afvalwater, stroomt de overtol lige neerslag in de herfst tin de Wad denzee. 'Hoe zouden we de pieken van veel en weinig water kunnen ni velleren? En wat zijn daarvan dan de effecten?', vroeg wethouder Bakker zich af. Hij stelde vast dat door de eilandsituatie brak en zout water on derdeel zijn van het gecompliceerde watersysteem op het eiland 'Voorde Texelse landbouw een minder ge wenste situatie, want het zoete wa ter is immers een onmisbare productiefactor. Maar dit systeem bepaalt deels het unieke karakter van het eiland.' Zeespiegelstijging Bakker stelde vast dat het vraagstuk van de zeespiegelstijging en de bodemdaling de eilandbewoners niet onberoerd zullen laten. In één van de toekomstvisies van het adviesbureau Van de Bunt 'Texel 2030' wordt de polder Eierland zelfs als landbouwge bied opgegeven. 'Deze visionaire voorstelling zou al eerder werkelijk heid kunnen worden. Door onder- bemaling pompen we het zoete water, dat drijft op de zoute grond- waterlaag, weg en komt het zoute water in contact met het oppervlakte water. Dit maakt deze omgeving voor reguliere landbouw waardeloos Bakker stelde zich de vraag of. op plaatsen waar dat wenselijk is, de zoetwaterlens is te herstellen. Hier ligt een uitdaging voor Texel en allen die een belang hebben bij het water op het eiland. Én wie heeft dat met.' Openbaarheid Momenteel wordt op Texel een groot schalig geohydrologisch onderzoek gehouden, waarin alle watertypen en VERVOLG VAN PAGINA 1 resultaten alsnog op een aan- iardbaar niveau te krijgen. Door het gelmatig presenteren van de swakingsbevindingen en het be- ireken daarvan zullen alle niveaus tn het ambtelijke apparaat worden angespoord. Nagegaan wordt aan 'elke oorzaken de overschrijdingen Van de afgelopen periode zijn te wij- ren. Bij voorbaat staat vast dat het liet ineens ideaal zal worden. Het zal Stap voor stap moeten. In een aantal Bevallen zullen de voorgeschreven [termijnen misschien moeten worden herzien omdat ze in de praktijk met (aaibaar zijn. De kwaliteit mag niet den onder de snelheid. !e laatste tijd is het gebruikelijk dat tensen die een brief naar het raad- uis sturen daarvan een ontvangst evestiging krijgen. De volgende stap i dat in deze bevestiging ook wordt angegeven wanneer het betreffende erzoek zal zijn afgehandeld. Dat is chter pas mogelijk als definitief vast- taat dat de voorgeschreven termij- en ook haalbaar zijn. Toch wordt leze termijnvermelding al per 1 juni a s ihgevoerd Het is onvermijdelijk ({lat zich soms door bijzondere om standigheden vertragende factoren aandienen waardoor die termijnen niet kunnen worden gehaald. Ook in die gevallen zullen de afzenders wor den geïnformeerd. Een terrasscherm midden op de Slufterweg? Het oogt wat vreemd, maar de uitbreiding van het terras van het Sluftercafé voldoet volgens uitbater Henk van der Star volledig aan de voorschriften. 'In tegenstelling tot andere eigenaars heb ik de onder grond van de weg nooit verkocht aan het waterschap of de gemeente. Hierdoor is dit deel van de weg mijn eigendom gebleven en kan ik er nu een terras op aanleggen zonder dat ik precariorechten hoef te betalen. In feite hadden we de grond tot ander halve meter buiten het oude scherm al in gebruik als terras. Daar stonden al tafeltjes. Omdat dit toch een wat onveilige situatie was komt er nu een scherm omheen.' De uitbreiding ge- E Majolee van het Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen, provinciebestuurder Ada Wildekamp, burgemeester Joke Gel- en Geert Timmer van waterschap Hollands Kroon ondertekenen in het Polderhuis het Masterplan 'Water voor Texel'. (Foto Gerard Timmerman) hun onderlinge samenhang in beeld worden gebracht, zoals de water stroming aan de flanken van de Hogeberg, de diepte van de grens tussen zoet en zout water in de pol der Eierland en andere polders en wat er in de zoetwatervoorziening voor de landbouw verandert als de rioolwaterzuiveringen anders worden gegroepeerd. Ook wordt een ant woord gezocht op de vraag wat de gevolgen zijn van de zeespiegelstij ging en de bodemdaling voor Texel zullen zijn. De geïnstalleerde stuurgroep heeft tot taak om de kennis over de water situatie en de verschillende belangen die daarbij een rol spelen, bij elkaar te brengen. Ze heeft opdracht om de samenhang tussen de diverse wens beelden op het gebied van water beheer te bewaken. Bakker: 'Dit kan en moet ze met op eigen gelegenheid doen', riep hij op tot openbaarheid van dit planproces. Want aanpassing van de inrichting en beheer van de waterhuishoudkundige infrastructuur, riolering en het reserveren van gebie den voor de opvang van water kun nen gevolgen hebben voor ruimtelijke inrichting van het eiland. Gedacht wordt onder andere aan het bufferen van water in de duinen. Helofietenfilter Lopende projecten zullen op dit inte graal waterbeheer worden afge stemd, stelde Peter Majolee. ondertekenaar namens US. Hij doelde op de aanleg van een verbindingssloot, waarmee het ge zuiverde water van Everstekoog in de Gemeenschappelijke Polders kan stromen. 'Dit is voor de landbouw en de natuur een goede zaak.' Hij liet weten dat de komende jaren alle waterzuiveringen op Texel van een helofietenfilter worden verzien. Bij deze beproefde methode stroomt het afvalwater via sloten waarin onder andere riet groeit en wordt daarbij gezuiverd. Ander voorbeeld is het waterexperiment op het land van St. Donatus, waarin door een ander wa terpeil wordt beoogd de vochtbalans van de grond te verbeteren en op ter mijn een grotere zoetwaterbei in het grondwater te vormen. Bij natuurge bied De Bol wordt juist gekeken naar ETST, ME IEDEREEN KLETST MEE ff - tC. BAASJE IN NIEUWS Mill JHVaaN3?f Easy tt' STEP PliNDTHE STEPS de mogelijkheid om zout water in te laten, wat in landbouwkringen overi gens gelijk staat aan 'vloeken in de kerk'. Ook de Texelaars hebben inbreng op het integraal waterbeheer. 'Want de belangen van Texel en de Texelaars staan centraal', zo laten de ondertekenaars weten. 'Het toekom stig waterbeheer moet leiden tot een gezond watersysteem (grond- en oppervlaktewater) en een duurzame waterketen (drink- en afvalwater). De belangen van landbouw en toerisme als economische pijlers moeten er mee zijn gediend. Er wordt daarom overleg gevoerd met alle partijen en organisaties die met waterbeheer te maken hebben. Dat zijn naast de ondertekenaars Rijkswaterstaat, boerenorgamsatie WLTO, waterlei dingbedrijf PWN, Staatsbosbeheer, dorpscommissies, Recron Texel en de WV. 'Een overleg dat de mogelijk- en on mogelijkheden van het waterbeheer zichtbaar maakt', omschreef Geert Timmer, hoofdingeland van water schap Hollands Kroon. 'Een goede afstemming van activiteiten, zoals bij de watersystemen en ketens acht hij van groot belang. 'De maatregelen die bij de één worden genomen heb ben vaak direct gevolgen voor de ander.Timmer toonde zich voorstan der van een structurele aanpak van de verdroging en optimalisatie van het watergebruik door de landbouw en natuur. 'Dit vraagt om een gebiedsgerichte benadering.' beurt in overleg met de gemeente, die hiervoor een aanlegvergunning heeft afgegeven De Slufterweg wordt zodanig aangepast, dat deze ter hoogte van het terras in zuidelijke richting afbuigt, zodat het verkeer van en naar de Slufter onbelemmerd doorgang houdt. Ook de bus kan de lus die onder aan de Sluftertrap is gemaakt, blijven gebruiken. De uit breiding van het terras is nodig om de groeiende stroom toeristen die op de Slufter afkomt en passerende fietsers die even willen opsteken, een plaatsje te geven. Behoudens enkele kleine aanpassingen verandert er in het Sluftercafé zelf mets. (Foto Gerard Timmermon) In de bowlingleague voor bedrijven werd deze week fanatiek om de pun ten gestreden. Vooral in de wedstrijd tussen Windkracht 12 en Apparte- mentenverhuur Land en Zeezicht bleef het spannend tot de laatste bal. Uiteindelijk won het team van Land en Zeezicht met een verschil van slechts zeven pins in de totaalscore. Mischa Witte van Op de Steenen plaats gooide vorige week al een game van 203 pinval, maar dinsdag overtrof zij zichzelf met games van 203 en 204 pinval en een serie van 733 pinval. Bij de jeugd gooide Jeffrey Witte van De Deurdouwers een mooie serie van 420 pinval. Tegenstander Eddy Witte leverde een game van 200 pinval af, maar kon toch niet voorkomen dat De Deurdouwers met de overwinning aan de haal gingen. Uitslagen Switzer Texel Kites-TCA Oosterend 1 - 4; App.verh. Land en Zeezicht-Wind kracht 12 4-1; Arch.bur. Honingh- Vliegveldrest. Texel 1-4; Verh.bedr. H.Bruining-Swirl's IJssalon 3-2; Primera Mets-Op de Steenenplaats 1 - 4; Kraanverh. Kager-Hotel Tatenhove 4-1. Jeugd: We Like To Move lt- Loodgietersbedr. Keijzer 1-3; De Deurdouwers-Eethuis De Tijd 3-1; Hotel De Branding-De Kegelvreters 4- 0; NJHC Panorama-De Strijkers 4-0. Vroege ontdekking van kanker SOMMIGE KLEINIGHEDEN KUNT U MAAR BETER NIET NEGEREN Vraag de gratis folder Vroege ontdekking'aan: Nederlandse Kankerbestnjding/KWF Sophialaan 8,1075 BR Amsterdam Europa legen konker Het bestuur van Ondernemers vereniging Den Burg (OVD) is dinsdagavond afgetreden uit on vrede met het aanhoudende ge brek aan respons bij de leden op de activiteiten die het bestuur ont plooit. Twee van de vijf bestuurders - Bert van der Wal en Co Vermuë - proberen de vereniging nieuw le ven in te blazen door per winkel straat een vertegenwoordiger aan te stellen die met de achterban communiceert en zitting neemt in het bestuur van de OVD-nieuwe stijl. De OVD zit al tijden in een diep dal. De ledenvergaderingen wordt door een handjevol ondernemers bezocht en belangstelling om mee te bestu ren is er niet of nauwelijks. Diepte punt in de verhouding tussen leden en bestuur was de onwil bij een groot deel van de middenstanders om mee te betalen aan het onderhoud van de feestverlichting voor kerst en oud en nieuw Tijdens een bijzondere bijeen komst hakte het bestuur deze week de knoop door en gooide de hand doek in de ring. Onder leiding van 'demissionair' in terim-voorzitter Bert van der Wal wordt gepoogd de OVD te reanimeren. Van der Wal wordt geas sisteerd door oud-bestuurder Co Vermuë en de nieuw toegetreden Erik van Etten. Van der Wal heeft een nieuwe bestuursopzet bedacht die de betrokkenheid van de midden standers bij de OVD-activiteiten moet vergroten. Duidelijkheid en betere communicatie moeten volgens Van der Wal soelaas bieden. 'Veel leden weten met precies wat er met hun bijdragen gebeurt of interpreteren be sluiten van het bestuur verkeerd. Een regelmatige en duidelijke financiële rapportage moet de misverstanden, zoals die rond de kerstversiering be stonden, in de toekomst voorkomen.' Door per winkelstraat een vertegen woordiger in het bestuur te laten plaatsnemen, hoopt Van der Wal eveneens tot een betere uitwisseling van gedachten met de achterban te komen. 'Als iedere straat een aanspreekpunt heeft, kan de betrok kenheid van de leden groeien. Zij horen sneller wat het bestuur heeft besloten en kunnen zelf bij het straat hoofd ideeën aandragen.' Naast deze vertegenwoordigers wil Van der Wal het bestuur laten bestaan uit twee of drie leden die de overkoepelende belangen behartigen, bijvoorbeeld bij de gemeente. Begin april hoopt hij tijdens een ledenvergadering de ze gen te krijgen voor de plannen, die hij binnen twee jaar wil realiseren. (Advertentie Thuiszorg Beheer is een holding waaronder zes werkmaatschappijen resoneren: Thuiszorg Kop van Noord-Holland, Alarmering, Thuiszorgwinkels Noord-Holland Noord, Uitzendbureau Zorg Interim, Dienstenwinkel en Huisvesting en Beheer. Thuiszorg Kop van Noord-Holland biedt vele vormen van thuiszorg verspreid over acht gemeenten in de Kop van Noord-Holland, waaronder Texel. Zij heeft ongeveer 650 medewerkers in dienst. Aaogesloten bij Thuiszorg Kop van Noord-Holland vraagt voor zo spoedig mogelijk: ten behoeve van het werkgebied Texel Het betreft een aanstelling voor bepaalde tijd i.v m vervanging bij ziekre en zwangerschapsverlof. Er zijn twee vacatures die eventueel gecombineerd kunnen worden. Het eerste dienstverband is gemiddeld 12 uur per week, de tweede vacature betreft een aanstelling voor gemiddeld 8 uur per week. Voor beide vacatures geldt dat er zowel overdag als op de avonden en de weekenden gewerkt wordt. Wij vragen kandidaten die: - in het bezit zijn van het diploma ziekenverzorging, eventueel aangevuld met de applicatiecursus, - in bezit zijn van rijbewijs B en kunnen beschikken over een auto; - in voorkomende gevallen bereid zijn extra te werken. Wij bieden: - een ïnwerkprogramina; - een goede sfeer en collegialiteit; - begeleiding door de leidinggevende; - ondersteuning in het werk; - een autokostenvergoeding; - de mogelijkheid deel te nemen aan relevante bijscholing. A rbeids'voorwaarden - salariëring en arbeidsvoorwaarden volgens de CAO Thuiszorg. Nadere informatie over de functie is te verkrijgen bij mevrouw N. Schuyl, rayonmanager, telefoonnummer: 0222-320682/313241 Uw schriftelijke sollicitatie zien wij graag binnen tien dagen tegemoet. U kunt deze richten aan Thuiszorg Kop van Noord-Holland Afdeling Personeel en Organisatie t a v. mevrouw M.A. de Groot Postbus 175, 1780 AD Den Helder Acquisitie naar aanleiding van deze vacature stellen wij niet op prijs.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5