Wat ik zeggen wou... 2 Spaarrekening voor toekomstige Hoornders Bedrijvig^# Ouwe ra met lummelijzer Agenda E teso merk in uitvoering U m's/ .TEXELSE COURANT' 'Emmie' krijgt grotere kombuis Henk van Wijk weer beste golfer TVO-vergadering Horszeis gebundeld Europa Kinderhulp Katten castreren en steriliseren Kampeerboeren Auto's West Side Story EP Bureau Jeugdzorg Vliegverbod p BedrijvigtoV Echtpaar Braaksma pacht De Koorn-aar Lezing over dyslexie Website over jarige Arthur Medium Bosker; bij White Eagle Nieuw bestuur De Traanroeier Even een pak SNERT halen in| 2z -> DINSDAG 8 FEBRUARI 2000 Brieven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Een ludieke actie, maar goed voorbereid. Voorzitters Nel Bertrand en Piet Schneider (rechts) van respectievelijk de dorpscommissie en de feestcommissie hadden de hulp ingeroepen van brievenbewaarder Gerard Bakker (links) en Ingnd Witte van het notaris kantoor. In het midden Rabobank-directeur Leo Timmers. To'o -*x>p «wTimefsj Zoals veel vaders, moeders, opa 's en oma's een spaarrekening ope nen voor hun kinderen of kleinkin deren, zo zorgen de inwoners van Den Hoom ervoor dat hun dorps genoten van 2099 een appeltje voor de dorst hebben. Het geld is bestemd om de kosten te bestrij den die worden gemaakt bij het verspreiden van de brieven die aan de toekomst werden geschreven en op 1 januari jongstleden werden ingemetseld in de kerk. Bovendien, zo is de bedoeling, moet het geld worden aangewend om er iets leuks mee te organiseren. Geld dat overblijft komt ten goede aan de inwoners van Den Hoorn, 't Homtje en wijk H. Hoe groot het bedrag zal zijn waar over de Hoornders op 1 augustus 2099 zullen beschikken, is moeilijk in te schatten. De dorpscommissie en de feestcommissie stortte gisteren ieder honderd euro 's op een nieuw geopende rekening bij de Rabobank, dat dit bedrag vervolgens verdub belde. Er staat dus nu 400 euro op, ofwel ruim f880.-. Wanneer wordt uitgegaan van de huidige rentestand (van dheèneenhalf procent) zal dit be drag door rente op renteover hon derd laar zijn gegroeid tot 26 564,83 euro, zo had bankdirecteur Leo Timmers uitgerekend. 'Daar kunnen ze over honderd yaar wel een borrel tje van drinken', reageerde voorzitter Piet Schneider van de feest commissie verheugd. Het bedrag kan op korte termijn nog groeien, aange zien ook particulieren een storting van 10 euro's (of een veelvoud daarvan) kunnen doen. De initiatiefnemers toonden zich maar al te bewust van de onzekere toe komst. 'Er kan van alles misgaan. Misschien zijn wij over honderd jaar wel opgeheven of failliet verklaard. Maar hetzelfde kan de Rabobank overkomen. En wat heeft de schaal vergroting voor gevolgen? Je kunt met geen zinnig woord ook maar iets zeggen over wat er over tien yaar ge beurt, laat staan over een eeuw', re lativeerde Schneider. Timmers toonde zich over de toekomst van zijn werkgever in ieder geval optimistisch: We hebben onlangs ons honderdja rig bestaan gevierd en gaan er toch wel van uit dat we nog wel honderd jaar meegaan Ondanks het ludieke karakter is de actie overigens goed voorbereid. Zo werd bij de notaris vastgelegd wie er over honderd jaar eigendom wordt van het bedrag (de dorpscommissie of de opvolger van deze rechtsper soon) en is een 'brievenbewaarder' aangesteld, die over vijf jaar zijn eigen opvolger aanwijst, die op zijn beurt hetzelfde doet, et cetera. Deze perso nen moeten ervoor zorgen dat de herinnering levend blijft en de laatste in de rij heeft in 2099 als taak voorde afhandeling te zorgen, wat betekent dat hij/zij de brieven op de juiste adressen bezorgt en met het notaris kantoor en de Rabobank in contact treedt om het geld uitgekeerd te krij gen. De garnalen- en roncjvaartkotter TX10 'Emmie' van AlfonsBoom uit Oudeschild ondergaat momenteel een verbouwing bij Scheepswerf Visser in Den Helder. De kombuis wordt meer dan twee keer zo groot en er komt een ruim dakterras op. Ook worden geluidsisolerende maatregelen genomen, waardoor er binnen veel minder motorlawaai is te horen. De verbouwing levert dus aanmerke lijk meer ruimte en gerief op voor de passagiers en de mensen die dage lijks op de kotter werken. In de kom buis konden met meer dan ongeveer 35 passagiers een plaatsje vinden. Straks zijn dat er twee keer zoveel en die hebben bovendien een beter uit zicht omdat de nieuwe opbouw van grote ramen wordt voorzien Bij de verbouwing gebeurt er Qok iets met de stuurhut: die gaat ongeveer 70 centimeter omhoog. De kotter moet eind deze maand weer vaarklaar zijn. Ook wat betreft de opvarenden ver- Henk van Wijk heeft voor de tweede achtereenvolgende keer de wedstrijd om de maandbeker gewonnen, die zondag werd gehouden op golfbaan De Texelse. Hij sloeg negentien sfab/eford-punten bij elkaar in cate gorie 1 (voor spelers met een handi cap van 0 tot 26,4) en bleef daarmee Bart Medema één punt voor. Het le verde Van Wijk het recht op in februari te parkeren op de speciale parkeer plaats die is gereserveerd voor de winnaar van de maand. Mare Schuijl werd met zeventien punten derde. De beste in categorie 2 (voor golfers met een handicap tussen 26,5 en 45) was met tweeëntwintig punten Cees Boks. Rein Zandee werd met zeven tien punten tweede, terwijl de derde plaats werd gedeeld door Menno Eelman en Gerri Bolier. Beiden be haalden veertien punten. De neary's werden gemaakt door Martme Zandee en Jaap Hoogen- raad. De longest drives waren een prooi voor Margreet de Graaff en Piet Schuijl (uit Den Burg). In de berichtgeving over de TVO-jaar- vergadering in de krant van vrijdag is een fout geslopen. De advertenties die-het bestuur van de ondernemers vereniging in 1995 publiceerde, ver meldden alleen de namen van de le den die hun VW-bijdrage hadden betaald, en met de namen van de 'wanbetalers'. Het TVO-bestuur is pertinent met van plan een dergelijke campagne te herhalen andert er iets. De familie Boom is op zoek naar een gastheer of gastvrouw voor enkele middagen in de week. Tot dusver vervulde de schoondochter die functie, maar die blijft voorlopig aan de wal in verband met de ge boorte van haar tweeling. Emmie Boom; 'Ik weet uit ervaring dat het een erg leuke baan is, maar we heb ben nog maar weinig reactie gehad op onze advertentie'. Bij Nauta Boek verschijnt rond pasen een bundel met vijftig Horszels. Daan Welboren maakt een keuze uit de co lumns die hij de afgelopen tien jaar voor de Texelse Courant schreef De selectie zal bestaan uit stukjes die minder aan de acualiteit gebonden waren. Welboren heeft de drukkosten beperkt weten te houden waardoor het boekje voor tien gulden te koop zal zijn. Bij dezelfde uitgever wordt het boekje Effies Tessels Grinneke van Jan van de Pijl herdrukt. De eerste oplage van 1.000 exemplaren is uitverkocht. Be gin maart verschijnt de tweede, on gewijzigde druk in een oplage van 500 stuks. Net als Pax Christi Kinderhulp is ook de organisatie Europa Kinderhulp op zoek naar gastgezinnen die kans arme kinderen van tussen 6 en 12 jaar oud drie weken lang een onbezorgde vakantie willen bieden. Door bemid deling van Europa Kinderhulp komen jaarlijks ruim 3000 kinderen uit 'kind onvriendelijke wijken' in steden als Parijs, Lille, Hannover en Berlijn naar Nederland. In sommige gevallen gaat het ook om Nederlandse kinderen. Nationaliteit, ras of levensbeschou wing spelen voor de organisatie geen rol. De gastgezinnen hoeven geen dure logeerpartij van de vakantie te ma ken. Alles wat hun gasten vragen is aandacht, een liefdevol plekje en de rust om 'gewoon' kind te kunnen zijn. Een extra bord op tafel, een dagje naar het strand, een spelletje doen, een boswandeling maken en verder gewoon meedraaien in het gezin, is al genoeg. Om problemen te voorko men, besteedt Europa Kinderhulp veel aandacht aan de voorbereiding en de begeleiding tijdens de vakan tie. Wie belangstelling heeft, kan contact opnemen met Dineke Werkman, tel. 310 120, Anke Kloosterman, tel. 313 321de familie Pool, tel. 023 - 52 72 560 of het landelijk telefoonnummer: 0118 - 627 974. Europa Kinderhulp heeft een pagina op het internet: www.europakinderhulp.nl. Aangezien de organisatie geen subsidie krijgt, zijn ook donaties zeer welkom (giro 15 85 919). In samenwerking met de Dieren artsenpraktijk Texel houdt de Dieren bescherming de komende weken een actie om katten te 'helpen'. Wie tussen 8 en 15 februari een afspraak maakt, betaalt 35,- minder voor de sterilisatie van een poes en 25,- minder voor de castratie van een ka ter De actie is bedoeld om eigenaren van poezen en katers te stimuleren een bijdrage te leveren aan het in de hand houden van de geboortegolf onder katten. Iedere gezonde poes werpt zo'n twee keer per jaar een nest van gemiddeld vier jongen. Deze kittens zijn binnen een jaar in staat zelf ook voor nageslacht te zorgen. Een bijkomend probleem is dat steeds meer ongecastreerde katers door hun paringsdrang aan het zwer ven raken, ten prooi vallen aan het verkeer of bij de dierenopvang van de familie Huysman worden afgeleverd. De Dierenbescherming adviseert ie dereen die een kat heeft dan ook aan de actie mee te doen. Wie een af spraak wil maken of meer inlichtingen wenst, kan contact opnemen met de dierenartsen, tel. 312 527. De opera ties vinden plaats tussen 15 februari en 15 maart. De VTKB wil nu vijftien staanplaatsen bij de kampeerboeren. Daarbij vallen mij een paar zaken op. Eerst sprak men van 'kamperen bij de boer' met op de achtergrond de gedachte aan de geur van koeienstront en wassen bij de pomp. Maar kennelijk heeft die boer zijn professie al zo ver opge schoven dat hij nu kampeerboer is geworden waarbij het luxe recreëren wordt. Het tweede dat mij opvalt is dat men nu ineens spreekt over 'staanplaatsen', waarbij men in het midden laat wat er staat en angstval lig de term 'slaapplaatsen' vermijdt. En dan te bedenken dat het allemaal begon met een paar tentjes bij een boer op het erf. Zo kon die boer, die het toch al zo moeilijk had onder de druk van het Europese landbouw beleid, zijn graantje meepikken van de recreatie. De tenten maakten al snel plaats voor caravans, waarvan de naam terloops werd veranderd in eenheden. Toen moesten eenheden vaste standplaatsen krijgen. Vervol gens moesten twee eenheden wor den geruild voor twee inpandige ap- Mijn enige vervoermiddel is de fiets. Iedere dag rijd ik daarmee over het eiland en het lijkt wel of er steeds minder rekening met de fietser wordt gehouden. In één week tijd heb ik de volgende ervaringen: op het Schilde rend passeerde mij rakelings een auto met aanhangwagen die ik pas opmerkte toen hij mij licht raakte. Er gebeurde verder mets en de chauf feur merkte mets, maar hij hield on voldoende afstand. Op de Rozendijk reed een auto met volle vaart door een plas water vlak naast het fiets pad; een vloedgolf van minstens een meter hoog. Er was geen tegenligger, dus uitwijkmogelijkheid genoeg Zondagmiddag kwam ik van de Waalenburger dijk bij het Meijertebos en zag van rechts een auto komen. Ik wist - als ervaren fietser - dat ik de weg op zou komen op het moment dat hij passeerde, dus keek ik op de weg om scherp rechts te draaien. Ruimte genoeg. Als de auto rechts zou rijden. Maar hij reed vrolijk links en ik kwam in het gras en de modder terecht, gelukkig zonder te vallen. Ik keek hem na en tikte tegen mijn voor hoofd, stapte op en reed verder in de stormachtige wind: Ineens een gegier van banden en daar stapte de over treder uit om te vragen wat ik moest. Stomverbaasd voelde ik mijn agres sie opkomen en dacht: 'Zo werkt dat dus.' Ik wist nog te zeggen: 'Doordat jij links reed, zat ik bijna onder je auto.' 'En jij keek niet', zei hij. Dat klopte, want ik keek op de weg - naar mi|n scherpe rechtse draai. Ik ben zonder verder in discussie te gaan weggefietst, maar door deze gebeurtenis was bij mij de maat vol. Mensen, willen jullie een beetje cle mentie hebben met de niet meer zo jonge fietser? Dank u. Ook in de zomer gebeurt het mij re gelmatig dat een auto (die ik vol doende ruimte geef) mij meent te moeten passeren met één wiel door veelal los zand of grind. Met als ge volg een stofwolk van jewelste Dat hoeft toch niet. Akkie Kikkert, Den Burg. Martin de Vries van bouwbedrijf Van Heerwaarden neemt de maat van het houtwerk op het dak van een deels ontmantelde boerderij in De Waal. De Vries, die ooit het vak leerde bij bouwbedrijf Drijver, zit al meer dan 35 jaar in het vak. Op de foto werkt hij aan de restauratie van hoeve De Lange Weele aan de Bomendiek, de voormalige burgemeesterswoning. Maar bij velen staat de stolp bekend als de boerderij van Rinus en Aafke Keijser, die van 1948 tot 1966 ei genaar waren. De gemeenteraad ging onlangs akkoord met een restauratieplan, dat is getekend door architect Jan Visser. De dak pannen zijn tijdelijk verwijderd en de hoek kopers (schuine balken) vernieuwd. Het oude vierkant, dat is gemaakt van scheepshout, blijft intact. 'Die balk daar is een ouwe ra. Het lummelijzer kan je nog zien zitten.' (Foto Gerard Timmerman) parlementen, want daarmee kon volgens de heer Kuiper uit Oosterend een nuttige bestemming worden ge geven aan bedrijfsgebouwen die met meer functioneel waren. Je moet er maar even niet aan den ken wat er gaat gebeuren als straks al die gigantische schuren, die nu overal als paddestoelen uit de grond schieten, niet meer functioneel zullen zijn. En onder het mom van milieu vriendelijkheid en kwaliteits verbetering wordt de politiek nu al vast gemasseerd voor vijftien 'staan plaatsen' bij de boer. De volgende stap is wellicht: vee weg, akkerbouw weg en vijftien luxe recreatie-bunga lows. Of breng ik hiermee de VTKB op een idee? J.A. Does, Oosterend. Den Burg's westzijde moet verand'ren Zo sprak de landschapsarchitect 't Geeft zo'n rommelige aanblik Den Burg onwaardig, 't is te gek Zo heeft hij onze vroede vaad'ren een nieuwe visie voorgelegd en getracht ze te benaad'ren met een plan zeer onderlegd Den Burg moet net als zoveel dorpen in de Nederlandse eenheidsworst rijen van steeds maar hetzelfde en geen meter mag vermorst. Ik weet nog een tijd geleden dat de dorpskern van Den Burg vakkundig werd weggesneden door een bouwkundige chirurg 't Raaksje dat is toen verdwenen al 't bekende dat ging om. En het nieuwe is verschenen een groot recht stuk grijs beton. Laat zoiets toch niet weer gebeuren straks zitten we in onze maag met iets dat we dan betreuren om de stijl en om de kleuren en we niet kunnen bespeuren door bouwkundig wangebeuren of het Den Burg is of Den Haag. Flons J. Parlevliet, Den Hoorn. Dinsdag 8 februari In het gemeentehuis begint om 19.30 uur de maandelijkse verga dering van de gemeenteraad. In Cinema Texel draaien Besh- kempir (aanvang 20.30 uur) en The Sixth Sense (21.00 uur). Woensdag 9 februari In vakantiecentrum De Krim begint om 19.15 uur de keuzeconferentie 'Texel 2030', over de lange termijn visie voor het toerisme op Texel. In Cinema Texel draaien De IJze ren Reus (aanvang 15.00 uur), Disney's Tarzan (15.00 uur), Beshkempir (20.30 uur) en The Sixth Sense (21.00 uur). Donderdag 10 februari In Cinema Texel draaien The Sixth Sense (aanvang 19.00 en 21.30 uur) en The Bone Collector (18 45 en 21.45 uur). Vrijdag 11 februari In dorpshuis De Waldhoorn in De Hoorn start om 20.00 uur de winteruitvoering van het 75-jarige DEK. Voor kaarten: tel. 319 fj (Ina Bakker). In Cinema Texel draaien The Sense (aanvang 19.00 en 2' uur) en The Bone Collector (1; en 21.45 uur). 1, De Molengat fungeert tot 18j. bruari als dienstboot. Door del; nere capaciteit van dit schip i een iets grotere kans op wach den. Dat geldt voor vrachtverjj| vooral bij de eerste afvaarteif ochtends vroeg, vanuit Den der. Op vrijdagmiddag moetl verkeer in Den Helder rekerj houden met grotere drukte. Hoogwater te Oudeschi bei 22.24 J 22.55 J 23.34] Mensen als Vermazen van de Stich ting Luchtvaarthlnder zitten klaarblij kelijk nog niet zo lang op Texe) óf hebben nooit de stellingname van GroenLmks Texel gevolgd inzake het vliegveld of vliegverkeer over en langs Texel. Ver voordat Natuur en Milieu kritisch deed over geluidhinder, hebben wij daaromtrent al menige noot gekraakt. Hoe zit het met de idealen van GroenLinks...?' Heel goed! En zo dat we ons daarbij niet laten begrenzen door ons alleen maar druk te maken over dit door u geselecteerde deel van geluidhinder. Ik had van mensen die wat inzicht ten beste geven graag gezien dat ze ook even nakeken waar wij zoal op hebben aangedrongen, of waar we door gebrek aan een meer derheid niet in zijn geslaagd in de politiek, dan wel waar zaken buiten het bereik van de plaatselijke politiek liggen. Vermazen zou kunnen worden ver weten er zich tamelijk eenzijdig van af te maken. Liever doe ik echter de oproep dat kritische mensen zich daadwerkelijk melden en inzetten. Wat ons betreft: altijd welkom! Namens de raadsfractie GroenLinks. Jaap Vlaming. In het artikel dat vrijdag in de krant stond over de opening van het Bu reau Jeugdzorg stond een verkeerd telefoonnummer. Wie een afspraak wil maken, kan tussen 13.30 en 14.30 uur contact opnemen met tel. 315 582 (b.g.g. 0223-684 000). 9.50 10.10 10.35 11.15 0.10 0.35 1.30 2.40 Aan het strand is het ongeveer een uur der hoogwater. De zon komt 10 februan om 8 05 uur en gaat onder om 17 41 11.401 11.50. 12.25 r 14.30 13 februari eerste kwartier doodtij. 15 febr, Ronald en Joke Braaksma: 'De kans kwam en die hebben we met beide handen aal grepen.' (FotoBan^ m Ronald en Joke Braaksma hebben café-restaurant De Koorn-aar aan de Grensweg bij Den Burg ge pacht. De familie Koorn wil een stapje terug doen en zich concen treren op het werk op de bijbeho rende camping. De Koorn-aar fungeerde vooral als kantine voor de campinggasten en ging pas 's avonds open, wanneer het echtpaar Koorn het campingwerk erop had zitten. De Braaksma's wil len de ontspanningsruimte omtove ren tot een goed restaurant en de Koorn-aar 's ochtends al opengooien voor een verfrissing of een klein warm gerecht. 'Het was een onder geschoven kindje. Wij zijn van plan er echt iets van te maken. Het is een goede locatie waar veel fietsers en wandelaars langskomen', zegt Ronald. Wie in een relatief eenvoudig interi- Balans, de landelijke vereniging voor ontwikkelings-, gedrags- en leer problemen, houdt woensdag 16 fe bruari een informatie-avond over de gedragsstoornis ADHD en dyslexie. Onderdelen zijn een videopresentatie en ervaringen van ouders van kinde ren met deze problemen. De bijeen komst wordt gehouden in de Kompasschool en begint om 18,30 uur. De toegang is gratis. Voor meer informatie: 0228-512887. Het Groenlinks-raadslid Arthur Oosterbaan vierde zaterdag zijn veer tigste verjaardag. Het feest werd ge houden in restaurant 'Het Binnenhof' in De Koog en werd bezocht door vrienden en bekenden, afkomstig van zowel Texel als het vasteland. Velen daarvan luisterden de avond op met een redevoering, gedicht, lied of an dere act. De jarige had laten weten geen prijs te stellen op cadeaus ('Ik ben rijk genoeg') maar had zijn gasten ver zocht in plaats daarvan steun te ge ven aan een goed doel. Dit leverde bijna ƒ1.500,- op. Vrienden van Oosterbaan hebben van de avond een reportage gemaakt en deze als website op het internet gezet Wie kennis wil nemen van de teksten en foto's moet zijn bij http://members. tripod.lycos.nl/ArthurOosterbaan/ welkom.html. eur dat een ongedwongen sfei schept toch wil eten als in een restaurant, kon aan de Koorn-aaI eens een favoriet adresje heb! Braaksma heeft als chef-kok zijn s ren verdiend in Loodsmanswelvi en Opduin. Met name in naseizoen wil het echtpaar zich i ten op de Texelaars. 'De ruimte isl geschikt voor groepen. Bruilo voor mensen die het niet al te maar wel gezellig willen mat droppings, darttoernooien, bai cues, aan dat soort activiteiten z te denken. Voor Joke is de nieuwe uitdai extra spannend: zij heeft geen en! horeca-ervarmg. Zij neemt de bei ning voor haar rekening en zal ti handen vol krijgen aan het terras is uitgebreid tot zestig zitplaatse Op 5 maart wordt De Koorn-aar dens een bijeenkomst voor genoi den feestelijk geopend l In het gebouw van de Stichting Wfrk Eagle, Schilderend 19 in Den Bi begint zondag om 14.00 uur een n dag onder leiding van het medi Margriet Boskers. Zij werkt met vi werpen die de bezoekers meebi gen. Deelnamekost ƒ10,-. Deza; open vanaf 13.30 uur. Het bestuur van de Stichting tot houd van molen De Traanroeier hl recentelijk een aantal wijzigingen dergaan. Directeur B. van Tilburg; het Maritiem en Jutters Muse (MJM) is voorzitter af en vervani door A. Schaatsenberg, inwoner1 Oudeschild. Van Tilburg is nu sec taris. Directeur J. Kuiper van Stichting Texels Museum (STMi penningmeester. De overige stuursleden zijn H. Kiewiet (hoofd mimstratie van STM), M. Roeper! Cretans van STM), W. Keij (molenaar en hoofd technische die van het MJM), H Postma (voorzit van de stuurgroep van het MJM), Zegers (inwoner van Oudeschild) G. de Vries (vrijwillig molenaar en medewerker van de Sticht! Hollandsche Molen). (Advertentie) Ectc*(c IN TckTuon II 4S40

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2