DEK maakt iets moois van jubileum 2 teso I Agenda Nieuws van de provincie .TEXELSE COURANT" Archeologie jtslgggd Aanmelden voor VOC-brainstorm Kwaliteitsprijs voor TX 9 Drijver Avond over zorg op boerenbedrijf 'Piano Pete' nu vast bij Tjazzel Kinderdisco Bowlingleague Vierspanrijder geeft instructie Lezing en workshop over levenskunst Jan Schaap wint menwedstrijd Dartcompetitie nadert einde Aankoop veewagc gaat toch door Even een pak SNERT halen in 2i - DINSDAG 15 FEBRUARI 2000 Negentig actieve leden, een groeiende belangstelling onder de jeugd en een niveau dat dok wel eens minder Is geweest, Door Eigen Kracht uit Den Hoorn beleeft gouden tijden. De Winter- uitvoeringen waren door de 75-jarige muziekvereniging uitge kozen om de liefhebbers mee te laten genieten. In een bomvol dorpshuis genoten de toeschouwers vrijdag en zaterdag van een gevarieerde show, waarbij zowel de jongste majorettes als de oudste fanfareleden prima op dreef waren. Het gaat crescendo met DEK, dat bij een uitvoering al enige jaren nauwe lijks meer te huisvesten valt in De Waldhoorn. Negendertig muzikanten telt het korps, die met hun instrumen ten en lessenaars zoveel vierkante meters innemen dat voor de gelegen heid altijd een beun werd bij gebouwd. Bij de recente renovatie van het dorpshuis werd het podium uitgebreid, maar nog steeds zullen mensen met een angst voor kleine ruimtes zich niet snel geroepen voe len aansluiting te zoeken bij DEK, 'En we groeien nog steeds. Niet hard, maar wel gestaag', vertelde be stuurslid Enno Drijver zaterdag na afloop. De groep majorettes, tweeënveertig in getal, is een verhaal apart. Tot met zo lang geleden werden de meisjes op de lagere school allemaal lid, maar waren ze een jaar of elf en begonnen ze te 'puberen', 'dan vonden ze dat gegooi met een stok in zo'n kort jurkje maar truttig. Tegenwoordig lijkt het heel gewoon om ook als middelbare scholier majorette te blijven, terwijl van de 'oudste garde' Rmske Franchimon zelfs al aan de overkant studeert. Hun vaardigheden houden gelijke tred met hun leeftijd. Hoewel ook bij hen in de zenuwen nog wel eens een stok wil vallen, is duidelijk dat ze be hoorlijk ingewikkelde staaltjes be heersen. Bovendien staat niet ieder een 'zomaar' voor zichzelf te gooien, maar ontstaan op het podium fraaie figuren en is eigenlijk meer sprake van een soort jazzballet. Illustratief was de 'Grease mega mix', waarbij meiden van veertien jaar en ouder een spetterende show verzorgden op een medley uit de bekende film- musical en knap inspeelden op de sterk wisselende tempo's (van 'Summernights' tot Grease Lightning'). Aardig was ook het inter mezzo waarbij een groepje oudere majorettes onder uitleg van spreek- stalmeester Piet Schneider uitlegde hoezeer de technieken in de loop van de afgelopen vijfentwintig jaar zijn uitgebreid. Evenzogoed waren ook de uitvoerin gen van de jongere majorettes (het hele gezelschap trad op in zeven ver schillende groepen) best leuk en in sommige gevallen ook behoorlijk ver rassend. Dat gold met name voor de meisjes uit groep 4 en 5 van de ba sisschool (van acht en negen jaar oud) die verlicht werden door 'black- light', waarin hun witte T-shirts en haarlinten oplichtten en de eveneens witte stokken prachtig over elkaar buitelden. Jammer was dat de de monstraties van de majorettes in de andere gevallen letterlijk onderbelicht bleven. De spots stonden kennelijk zo afgesteld dat de fanfareleden hun muziek goed konden lezen, maar wanneer de majorettes vóór op het podium verschenen, waren ze plot seling nauwelijks meer te zien. De kleinste groep van DEK wordt gevormd door de tamboers, die slechts met z'n negenen zijn. Ook zij lieten horen dat ze tot heel wat meer in staat zijn dan een eenvoudige mars trommelen. Gewaagd was het om het optreden te openen met 'Kreatief' van J. Schipper, dat wordt geken merkt door wisselende en tegen draadse tempo's, door speaker Schneider 'valkuilen' genoemd. De tamboers sloegen zich er letterlijk en figuurlijk knap door heen. Dat was tegelijkertijd een compliment voor leidster Nynke Arnout, die samen met Anneke Kiljan - de andere volwassen tamboer - gehuldigd werd voor twaalfeneenhalf jaar lidmaatschap. Saxofonist Ria Rodenburg vierde haar vijfentwintigjarig jubileum. Het concert van het fanfarekorps zelf was zonder meer gevarieerd te noe men. Voor de pauze werd geopend met de 'DEK-mars 75 jaar', geschre ven door dingent Tammo Lenting. Het is een typisch 'fanfarestuk', dat bij een straatoptreden met Koninginne dag of het Hoornder feest met zou misstaan. Darna volgden de delen 1 3 en 4 van 'Tableaux des Vosges' van Meindert Boekei. dat volgens Schneider een favoriet stuk is van DEK en dat ook in 1959 al op het re pertoire prijkte. Waarom is wel duide lijk, want door de afwisseling van klassiek, blues en Oost-Europese folklore die erin te beluisteren valt, komen grote groepen toehoorders aan hun trekken. Aardig was het om daarna te vervolgen met 'The Millen nium Song' en zo te laten horen hoe de muziek in ruim vijftig jaar is veran derd. 'Wij zijn een orkest waar de gezellig heid op de eerste plaats komt en de muziek op de tweede', bevestigde voorzitter Herman Bakker na afloop De Zeeuwse archeoloog Flip Wol tering heeft alle Texelse opgravingen uit de periode van 1350 voor Chris tus tot 1500 geïnventanseerd, en pro moveerde vorige maand op zijn proefschrift The Archaeology of Texel; Four Studies on Settlement and Landscape. (1350 BC - AD 1500). Daarin legt Woltering een ver band tussen het verspreidingsgebied van Texel 's vroegste bewoners en de landschappelijke ontwikkelingen. Het (Engelstalige) proefschrift is ver krijgbaar bij de auteur: Berkenweg 20, 3818 LB Amersfoort, tel. 033-46 33 589. De dissertatie beslaat ruim 700 pagina's tekst met 350 afbeeldin gen en 64 tabellen. In de bijlagen zijn kaarten en plattegronden opgeno men. De oplage is beperkt. Op woensdag 23 februari houdt Wol tering een lezing over de Texelse ar cheologie in de Redmer IJskaschool in De Waal. De voordracht sluit aan op de ledenvergadering van de His torische Vereniging, die om 20.00 uur begint. Oud-Texelaar Niels Cadée is aan de universiteit Pierre et Marie Curie te Parijs gepromoveerd op een proef schrift met de naam 'Aspects écologiques de la resistance au stress chez l'hirondelle de cheminée' (ecologische aspecten van de weer stand tegen stress bij de boeren zwaluw). Hij deed dat cum laude (trés honorable avec felicitations du jury). Wie dinsdag 22 februari mee wil doen aan de discussie over de viering van het 400 jarig bestaan van de VOC en het dorp Oudeschild wordt verzocht zich tevoren aan te melden bij de af deling welzijn en onderwijs in het raadhuis, telefoon 362113. Dit in verband met de organisatie. Men wil tijdig weten of het nodig is de grote (gym)zaal van dorpshuis 't Skiltje voor deze bijeenkomst in gereedheid te brengen. Het Productschap voor Vis en Visproducten heeft een kwaliteitsprijs toegekend aan de TX 9 van schipper/ eigenaar Jan Drijver. Drijver, op de foto temidden van zijn bemanning, verkoopt zijn vis via de Coöperatieve Visafslag Den Helder/Texel. De prij zen werden vastgesteld tijdens de besloten vergadering van het Productschap Vis in Den Haag en worden uitgereikt tijdens de Dag van de Nederlandse Zeevisserij op 3 juni in Den Helder en op Texel. (Foto Bert Koning) Eén nummer lang stonden alle negentig leden samen op het podium. Terwijl de majorettes met grote letters lieten weten dat DEK 75 jaar bestaat, stonden de (voor de toeschouwers met zichtbare) muzikanten tegen de achterwand aangedrukt. het bekende beeld dat van DEK be staat. 'Maar het is waar dat we ons de laatste jaren aan wat moeilijker stukken wagen. Het is leuk om eens een uitdaging aan te gaan.' Dat be tekent niet dat ook de mentaliteit in het korps is veranderd, gaf hij la chend toe 'Eigenlijk moet je natuur lijk iedere dag oefenen. Maar bij Hoornders is en blijft het 20 dat ze pas echt aan het werk gaan als de uitvoering nadert. Het komt dan heus wel goed, maar je moet er als dirigent maar mee kunnen omgaan', zwaaide hij en passant Tammo Lenting veel lof toe. Volgens collega-bestuurder Enno Drijver is ook de bezetting van de verschillende secties binnen het or kest van invloed geweest op de voor uitgang van DEK. 'Ik had het er vrij dag nog met Dyo Wassink over, die hier ook dirigent is geweest. Het or kest is tegenwoordig veel meer uitge balanceerd. Daarin proberen we jeugdleden die een instrument willen leren spelen ook een beetje te sturen. Dat lukt natuurlijk maar in zekere mate, want je kunt ze moeilijk meteen tuba laten spelen.' Het hoogtepunt werd in de finale ge vormd door een medley uit de musi cal 'Jesus Christ Superstar', die met overtuiging werd gebracht en die een stormachtig applaus losmaakte on der het publiek. Een kleine tegenval ler vormde daarna 'Swinging on the Range' van R. Beek, een nogal vlak en weinigzeggend stuk, dat de muziekcommissie volgens Bakker wellicht gekozen had om de jeugd een plezier te doen. Het mag zo zijn, maar vanuit die motivatie redenerend zouden heel wat pakkender liederen kunnen worden uitgezocht. Joop Rommets Ook in de bugelsectie zetten jong en oud samen de toon. In De Pelikaan te De Koog wordt maandag 21 februari een voorlichtingsavond gehouden over landbouwbedrijven met een zorgtak De avond wordt georganseerd door de Stichting Plattelandsvernieuwing en Zorg, in samenwerking met de WLTO en de Stichting Stimulering Texels Produkt. Er wordt gesproken over de mogelijkheden van het bie den van een arbeidsplaats aan kinde ren of ouderen met een verstandelijke of lichamelijke handicap, mensen met psychische problemen, (ex)- drugverslaafden, langdurig werklo zen, demente bejaarden of bejaarde boeren. Sprekers zijn onder meer Hans van Atten van zorgboerderij De Dijkhof in Driebergen, Leo Timmers van de Rabobank Texel, Erik van Zoonen vdn de Sociaal Pedagogi sche Dienste en Leen Noordzij, direc teur van De Bolder. Ook is er gelegen heid tot het stellen van vragen. De avond begint om 20.00 uur. De Stichting Plattelandsvernieuwing en Zorg is een bemiddelende organi satie zonder winstoogmerk. Voor meer informatie: Geertje van Rijsselberghe, tel. 313766 (of 06- 22446632), of Ineke Hin, tel. 314072. Peter Budden, de Duitse pianist die in Nederland, Duitsland en Belgie bekend staat als 'Piano Pete', is door het Texelse combo Tjazzel aange trokken als vaste pianist. Omdat de agenda van Tjazzel steeds drukker wordt bezet en de formatie steeds beschikbaar wil zijn, werd deze ver sterking noodzakelijk. 'Piano Pete' is geen onbekende op Texel, waar hij meermalen optrad bijhet Blues festival. Met zijn nieuwe band 'Troubled Wine' trekt hij langs de di verse podia en hij speelde samen met onder meer de Samuel Eddy Band, Louisiana Red en Carey Bell. Tjazzel speelt op 1 met in het Duitse Meppen: de nieuwe combinatie is op zondag 27 februari te horen in Greenside, waar de groep vanaf 19.00 uur de muziek tijdens het diner verzorgt. Vooraf reserveren is ge wenst. Gymnastiekvereniging Texel houdt zaterdag 19 februari een kinderdisco in de kleine zaal van sporthal Ons Genoegen. Voor leerlingen van groep 3 tot en met 5 van 19.30 tot 21.00 uur, voor groep 6 tot en met 8 van 21.00 tot 22.30 uur. De kinderen hoeven geen lid van de vereniging te zijn, chips kosten 0,25 cent, drinken 0,50. Tot en met de tweede gamne ging de bowlingwedstrijd tussen Juttertjes en Flair gelijk op, maar in de derde game wist Flair toch de winst naar zicht toe te trekken. De T-Fords hadden het zwaar tegen WBZ, maar wisten toch nog met moeite een punt te pakken. De Pms verloren met 1 -3 van Klaver Vier, ondanks goed gooien van Winnie Schraag. Badweg Sportief had - mede dankzij een mooie game van 210 van Chris Dobber - weinig moeite met Pet's Place, terwijl de Sommeltjes maar één punt wisten te behalen tegen Hordifood. Chris Krijnen gooide liefst twee maal 180 in de wedstrijd tussen TZN en Speelkwartier, waar het laatstgenoemde team weinig tegenin te brengen had. Maarten Roeper van Drogisterij Mets was met 619 pms goed op dreef. Bij tegenstander Vis- vogels was het Peter Boogaard die 188 gooide, maar toen ook Kees Grootjen van Mets een game van 188 gooide, was de winst toch voor Mets. Tussen All Stars en Heksenketel scheelde het elke keer maar een paar puntjes in het voordeel van laatstge noemde. Uitslagen: Avondleague Badweg Sportief- Pet's Place 5-0; Hordifood-Sommeltjes 4-1, TZN-Speeikwartier 1-4; Visvogels-Drogisterij Mets 1-4 All Stars-Heksenketel 2-3; W'tjewel- Team 12 4-1 Huisvrouwen: Juttertjes-Flair 1- 3; WBZ-T-Fords 3-1. Kfaver Vier-Pins 3-1 Dinsdag 15 februari Wegens familie-omstandigheden is de commissievergadering Ruimte, Wonen en Economie ver schoven naar 16.00 uur. De Historische Vereniging houdt een bibliotheekavond in de voor malige IJskaschool in De Waal. Gelijktijdig is er een bijeenkomst van de afdeling stambomen. Aan vang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Buena Vista Social Club (aanvang 20.30 uur) en The Bone Collector (21.00 uur). Woensdag 16 februari Balans, de landelijke vereniging voor ontwikkelings-, gedrags- en leerproblemen, houdt in de Kompasschool een informatie avond over ADHD en dyslexie. Aanvang 18.30 uur, toegang gra tis. Om 20.00 uur komt in de Witte Burcht in Den Burg het Katholiek Vrouwen Gilde afd. Texel bijeen. Havenmeester Ed de Bruin vertelt over het vliegveld. Om 20.00 uur begint in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp de jaarvergadering van de afdeling De Cocksdorp/ Eierland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Na de pauze spreekt Joh. Bakker uit Den Burg over zijn wandeltochten door o.a. Schotland. In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raads commissie voor Welzijn en On derwijs. Op de agenda staat o.a. de reorganisatie en sanering van de Texelse kinderopvang. In Cinema Texel draaien De IJze ren Reus (aanvang 15.00 uur), voor het laatst Disney's Tarzan (15.00 uur), Buena Vista Social Club (20.30 uur) en The Bone Collector (21.00 uur). Donderdag 17 februari In het gemeentehuis vergac vanaf 19.30 uur de raai commissie voor Financiën, W ken en Milieu. In Cinema Texel draaien T Bone Collector (aanvang 18.45 21.45 uur), Toy Story 2 (19.001 en The Sixth Sense (21.30 uur) Vrijdag 18 februari In de foyer van manege Akenbt spreekt vierspanrijder Kraaienbrmk over zijn ervaringer de mensport, de manier waai hij paarden voorbereidt, de tr nmg en de voeding. Aanva 20.00 uur In Cinema Texel draaien 1 Bone Collector (aanvang 18.45 21.45 uur), Toy Story 2 (19.00 u en The Sixth Sense (21.30 uurj i» e o Vanaf vrijdag vaart ms. Schulpe gat weer als dienstboot. Molengat wordt vrijdag tussi 9.35 uur (vanaf Texel) en 16.05 u (uit Den Helder) ingezet als tusse boot. De afvaarten op vrijdag v 10.05 uit Den Helder en 13.35 u vanaf Texel zijn uitsluitend b stemd voor vervoer van gevaarlij) stoffen. Er worden geen wachtt den verwacht. Hoogwater te Oudeschi Dl. 15 2.40 en 14.30 u Wo. 16 4.45 en 16.30 u Do. 17 5.45 en 18.15 u Vr. 18 7.10 en 19.24 u Za. 19 8.25 en 20.35 u Zo. 20 9.25 en 21.25 uljJ Ma. 21 10.16 en 22.15u| Di. 22 10.56 en 22.44 J§£ Aan het strand is het ongeveer een uur tiTl der hoogwater. De zon komt 20 februanff om 7.45 uur en gaat onder om 18 00 iT 19 februari volle maan. 20 februari spnflH tij- De bekende vierspanrijder Leo Kraaienbrmk geeft komend weekend instructie in manege Akenburg. Vrijdagavond zal hij vanaf 20.00 uur in de foyer vertellen over zijn ervarin gen in de mensport.de manier waarop hij zijn paarden voorbereidt op een wedstrijd, de training in de dressuur en de benodigde voeding. Zaterdag geeft hij van 9.00 tot 13,30 uur les aan diverse Texelse menners, 's Middags vanaf 14.00 uur zal dan geprobeerd worden twee verschil lende vierspannen te formeren: een vierspan KWPN'ers en een vierspan Friezen. Hermance van Loon houdt vrijdag avond 3 maart in de White Eagle aan het Schilderend in Den Burg. een introductielezing waarin ze vooruit blikt op een workshop die haar man Correy van Loon 17, 18 en 19 maart houdt in jeugdherberg Panorama. Correy, filosoof, schrijver van boeken over levenskunst, leraar in de metafysika (d.i een psychologisch filosofische stroming), genezer en raadgever. Onder de titel 'Verwacht een Wonder' zet hij tijdens de work shop uiteen hoe wonderen werkelijk heid kunnen worden. 'Als je er maar vertrouwen in hebt en er voor open staat.' De workshop kost (inclusief eten, slapen, etc.) 285,-. Opgave kan bij Mansolein Mineralen, tel. 322 213 of tijdens de introductieavond op 3 maart. Met zijn Friese paard Viktor heeft Jan Schaap zondag in manege Akenburg de vierde menwedstrijd om de Jaap de Graaf-bokaal ge wonnen. Zijn partner Greet van der Spruyt werd tweede met hetzelfde paard. Organisator Gerard Kriek had ditmaal voor de vaardigheidsproef een par cours met veel lange lijnen uitgezet, wat tot veel snelheid en spektakel leidde. In de afsluitende barrage, waarin de snelste foutloze deelnemer de meeste punten krijgt, gingen meerdere deelnemers in galop de ring door. Zes van de negen deelne mers wisten ook de tweede keer de ballen op hun plaats te laten: Kees Timmer met de schimmel Avant Cou reur was van hen de snelste. Jan Schaap en Greet van der Spruyt kwamen bij de dressuur op een ge deelde eerste plaats, op de voe volgd door Louw Nijhuis met Fries Arjen. Omdat hij drie balie liet vallen, viel hij echter buiten prijzen. Wendy van Elk met Jord' Greet van der Spruyt behaalden de twee onderdelen vaardighen dressuur evenveel (straf)punten dat geval geeft het resultaat in dressuur de doorslag. Carla van Vi gaarden was foutloos in de vaari heid, reed de vos Ferdinand ne rond en werd vijfde. Het viel jui Jaap van Nieuwenhuijzen op dati veel enthousiasme werd geredei dat er een prettige sfeer onder deelnemers heerste. In het klas ment gaat Jan Schaap riant aan 1 gevolgd door Piet Beers, Cor de L Greet van der Spruyt en Wendy Elk. De volgende wedstrijd is op maart. Uitslagen: (resp. dressuur, vaardigheid, toil 1 Jan Schaap 69,0.69.2 Greet van der S 69, 5, 74; 3 Wendy van Elk 74, 0, 74, 4fl Witte 76, 0. 76.5 Carla van Wi|ngaarden 7j 77. Nu de play-offs in de dartcompe titie zijn begonnen, wordt bijzonder fanatiek gespeeld. Zo wisten de spelers van Cafeetje 1 via degelijk spel een overwinning van 5-3 te behalen tegen Zwaan 1. In de tweede wedstrijd kwam deze stand nogmaals op het scorebord, maar ditmaal in het voordeel van De Zwaan. Een totaalscore van 8 tegen 8. Omdat De Zwaan meer legs had gewonnen (19 tegen 17) mag dit team door naar de halve finale tegen de kampioen van vo rig jaar, W'tjewel 1. W'tjewel 1 versloeg de Bulldogs in twee wedstrijden met 10 tegen 6. De basis van deze overwinning werd. gelegd in de singlepartijen, waarvan W'tjewel er vijf won. Zwaan 2 won de eerste wedstrijd tegen Jelleboog met 7-1 en kon dus de tweede wedstrijd rustig tegemoet zien. Maar de spelers van Jelleboog wilden zich niet zonder meer gewonnen geven en sleepten er nog een stand van 4-4 uit. De nieuwe tegenstander voor Zwaan 2 is nog niet bekend, omdat W'tjewel 2 onvol doende spelers op de been wist te brengen voor de tweede wedstrijd tegen Slock 3. Cafeetje 6 liet in twee wedstrijden weinig heel van het zogenaamde jonge meidenteam. Nadat de meiden in de eerste wedstrijd nog drie pun ten van hun tegenstander wistei te snoepen, kregen ze in de twe wedstrijd geen enkele kans en ve ren met 8-0. Door deze uitslag o Cafeetje 6 naar de finale van verliezersronde, die dit jaar voor eerst wordt gehouden. Ook Slot wist zich voor deze finale te plaats Na tegen DCafé door het oog van naald te zijn gekropen (4-4), were tweede wedstrijd met veel geluk i 6-2 gewonnen. De derde finalis Zwaan Texel Kites, dat Cafeetje 2 het bord veegde. De finale voor de plaatsen 9 tol met 11 wordt vrijdag 18 febn vanaf 21.00 uur gespeeld in Cafeetje in Oosterend. Er spelen tegelijkertijd drie teams in verse lende spelvormen. De aankoop van een ouderwe veevervoerwagen door het Agran en Wagenmuseum gaat door. stuurslid Cor Dros heeft van vraagprijs van 9.000,- wat af we te krijgen en mag de wagen nu v 7.500,- meenemen. Met een i meentelijke subsidie van 2.500,- kleinere bedragen van enkele sp( sors komt de aankoop finano rond. Het is de bedoeling de wa< nog deze week van Lunteren n Texel te halen. (Advertentie) ff Historisch lort gerestaureerd a Alkmaardermeer weer op diepte Statenlid Marinus de Jong WWl r.,e«,H,lol,ctor,»lnon Gaslabrieksterreinen schoongemaakt Kijk in deze krant! Bctc^c Tikl.u.n tl IS '1,1

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2