Roddelslachtoffer Thijs Steffens hekelt bestuurlijke misstanden 5 'Ongelofelijk dat Thijs het nu op de werkverhoudingen gooit' 'Ik ben altijd loyaal geweest, maar het moest kennelijk van één kant komen' Geknip^O .TEXELSE COURANT' Vat i ik zeggen wou.. Juttersmuseum Thema-avond CNV Wat ik zeggen wou... Diep triest Dressuur Deep in the heart of Texel DINSDAG 7 MAART 2000 at je door roddels en achterklap je baan kunt verliezen, heeft lijs Steffens aan den lijve ondervonden. De beheerder van igerencafé Time Out werd begin januari door de Stichting elzijn Texel op non-actief gesteld na aanhoudende geruch- i over zijn betrokkenheid bij de handel in cocaïne. Die is nooit wezen, maar toch moest Steffens het veld ruimen. Hij ver- oedt dat op de achtergrond een competentieconflict met col- ga Carla Schrama en slecht management bij de Welzijns- ichting van invloed zijn geweest op zijn vertrek. Steffens kwam t een akkoord met zijn werkgever en nam woensdag met een ikken handdrukje afscheid. Voordat hij het eiland verlaat, wil H°g het een en ander kwijt. Niet om na te trappen, maar om 01 isstanden aan de kaak te stellen. 'Ik ga weg, maar de velaars moeten verder met dit gemeentebestuur, deze ei ëlzijnsstichting en deze eilandcultuur.' Zijn advocaat Peter audes doet een juridische duit in het zakje. iijs Steffens heeft een moeilijke tijd ihterde rug. Het arbeidsconflict en it geroddel hebben hem diep aan- J grepen. 'Het was een vreselijke pe lde, vol spanning en onzekerheid, ijn vrouw was in verwachting van is derde kindje, maar door alle immotie heb ik de zwangerschap "l iuwelijks meebeleefd.' Hij schiet vol hij terugkijkt op wat hij de zwart- e episode uit zijn 39-jarige leven lemt. 'Ik ben er enorm van ge- hrokken hoe snel de verhalen op xel de ronde doen. Dat er over je kletst wordt omdat je een grote ito hebt En dat al die indianen- rhalen tot je ontslag kunnen leiden, as een klap in m'n gezicht. Het is de ire kant van het leven op een ei- ïd Gelukkig waren er in die don- ire periode ook lichtpuntjes. 'Ik heb iel steun gehad van vrienden en inmssen. Van Time Out-bezoekers ■eeg ik brieven, bloemen en kaart- j, sommige anoniem. Dat doet je led.' effens' Texelse historie gaat terug 11982, als de Heldernaar hier een irfschool begint. Van '84 tot '92 runt café De Pilaar. Maar eigenlijk is effens belichter. Hij verblijft mees- ntijds in Amsterdam waar hij leiding «ft aan de technische dienst van it Lido-theater en in theater Carré eewerkt aan optredens van Golden arring en producties als de musical issSaigon. Texel blijft echter lonken nin '96 vestigt hij zich met zijn vrouw in|a en de kinderen voor vast op het land. 'Ik dacht: dat wordt een rachtige tijd.' Het verliep enigszins inders. luni 1999. Vanuit de woning van (teffens aan de Wilhelminalaan wordt n telefoontje gepleegd met een ïge knaap die enige trjdfaïectlij, de ierboot wpijdt gearresteerd. Hij is in drugskoerier die cocaine naar xel brengt. Uit het yerhoor maakt politie op dat Steffens tot zijn af- imers behoort. Steffens wordt ge lord en ontkent iedere betrokken- id. Het proces-verbaal wordt in inden van het Openbaar Ministerie isteld. Dat zal later die zomer be- jiten Steffens niet te vervolgen. 'Ik ib niet gebruikt of gehandeld. Met in zwangere vrouw, een baan en in huis wil je alles netjes doen', zegt effens. 'Het telefoontje werd ge- eegd door een meisje dat langs »am om een barbecue te lenen. Ze ii dat ze haar vriendje wilde bellen n hem te bedanken voor de bos oemen die ze van hem had gekre- m. Tijdens het gesprek vroeg de ilitie wie het telefoontje had ge- eegd. Dat weigerde ik te vertellen. 3a®ngerenwerkers zijn er in de eerste aats voor de jeugd en niet voor de ilitie, zo is mij op het hart gedrukt, i gedragscode van de Welzijns- chting verbiedt trouwens ook infor- atie over jongeren naar buiten te engen. Toen zei de politieman: "Als haar naam niet wilt noemen ga ik van uit dat jij met hem gebeld hebt dat een deel van de drugs voor jou n ftstemd was." Ik antwoordde dat dat zijn eigen conclusie was, niet de mijne.' Traudes benadrukt dat Steffens niet als verdachte is ver hoord, maar als getuige is gehoord. 'Thijs is vrijwillig voor een kort praatje naar het politiebureau gegaan Om dat hij geen verdachte was hebben we geen inzage gekregen in het dos sier en weten we nog steeds niet wat de verdachte drugsrunner over hem heeft gezegd.' Justitie licht burgemeester Joke Gel dorp in over het verhoor van de drugskoerier en het gesprek van Steffens met de politie. Geldorp wei gert daarop het contract met de Welzijnsstichtmg te ondertekenen, waarmee Steffens zoals afgesproken aan de gemeente zou worden uitge leend als beheerder van de nood- camping, een functie die hij het voor afgaande jaar naar volle tevredenheid van alle betrokkenen had vervuld. Steffens dacht door het werk op de camping van een 28-urige werkweek naar een 36-urige te gaan, en had met dat vooruitzicht een hypotheek afgesloten. Traudes: 'Thijs is zonder enig bewijs aan de kant geschoven. Wat ik bovendien kwalijk vind is dat hij met door de burgemeester is ge hoord en dat zij de Welzijnsstichting onder druk heeft gezet hem te ont slaan. Zij is daarmee buiten haar boekje gegaan en Thijs is daardoor beschadigd. Zo de burgemeester al niet onrechtmatig heeft gehandeld, is zij in ieder geval uiterst onzorgvuldig geweest. Dat is wellicht een reden om haar juridisch aan te pakken. Het zou in ieder geval een goede zaak zijn indien de gemeenteraad haar optre den aan de kaak zou stellen.' Dat vindt Steffens ook, maar hij weet met of hij wel trek heeft in een rechtszaak tegen Texels eerste burger. Doodsangst Steffens is bijzonder teleurgesteld in wethouder Daan Schilling, die de noodcamping in zijn portefeuille heeft. 'Ik had verwacht dat hij mij zou steunen, dat hij bij Geldorp voor me op zou komen. Maar hij heeft mij als een baksteen laten vallen.' Steffens vertelt hoe hij zich onder soms moei lijke omstandigheden in de zomer van 1998 als beheerder van de nood- camping heeft weten te handhaven. Hij kan goed met de jeugd overweg, en dat is geen overbodige luxe op een kampeerterrein waar randgroep jongeren. hardrockers en gabbers hun tenten opslaan. Soms liep het uit de hand, zoals die ochtend dat Steffens ingreep toen een groep jonge knapen om 6.00 uur ging voet ballen en de andere gasten uit de slaap wekte. Het bleken gevaarlijke drugscrimineeltjes uit Hilversum te zijn. Ze pakten Steffens beet en hiel den een pistool tegen zijn slaap. Hij stond doodsangsten uit toen hij hoorde hoe het magazijn werd gela den. Maar de trekker werd niet over gehaald. De jongeren zijn door Steffens van de camping gestuurd en op de boot gezet. 'In de kofferbak van hun BMW hadden ze nog een auto matisch wapen liggen. Op de boot maakte een van de jongens met zijn hand een schietende beweging in mt|n richting, zo van: we weten je wel te vinden. Ik was bang voor represail les en wilde liever geen aangifte doen. Een paar dagen later besprak ik de zaak met Schilling. Hij liet mij vrij in mijn beslissing, maar zei wel dat het hem goed zou uitkomen als er geen aangifte zou worden gedaan. Hij vreesde dat de publiciteit het toe ristische imago van Texel zou scha den. Daarop besloot ik geen aangifte te doen en het voorval te verzwijgen. Ik was loyaal, maar kennelijk moet die loyaliteit van één kant komen In die tijd heb ik prettig met Schilling sa mengewerkt; ik dacht dat we samen Iets hadden. Maar tot op de dag van vandaag heb ik niets meer van Schilling gehoord Dat doet pijn.' vast dat Steffens harddrugs (cocaïne) gebruikt. 'Hoe wist mevrouw Geldorp dit? Is zij er soms bij geweest? Haar conclusie werd met gedragen door enig bewijs,' zegt Traudes. De raads man gaat dan wel voorbij aan de be lastende verklaring van de jonge drugskoerier, maar zou zich aan de andere kant kunnen beroepen op het strafrechtelijke adagium 'Eén getuige is geen getuigeniemand kan zonder aanvullend bewijs op de verklaring van een enkele getuige worden ver oordeeld. Maar Traudes zegt dit 'ver weer' niet nodig te hebben omdat Steffens - zo herhaalt hij - nooit ver dachte is geweest en dat hem van een belastende verklaring niets be kend is. Tijdens de commissievergadering zegt het college verder dat de straf- Onze geloofwaardigheid komt in het geding als de ene medewerker zich inspant om jongeren van de gevaren van harddrugs te overtuigen, terwijl over de ander het verhaal gaat dat hij drugs gebruikt en verhandelt.' De raadsfracties van de PvdA en D66 nemen het voor Steffens op en ver klaren in een commissievergadering dat geruchten geen basis mogen zijn Steffens als eerste. 'Visser kan de informatie alleen maar van de Welzijnsstichting hebben gekregen.' De raadsman is bovendien verbolgen over het feit dat Steffens wederom opzij wordt gezet zonder dat hij is gehoord, en zonder dat de bron van de geruchten nader wordt onder zocht. Steffens: 'Ik kwam niets ver moedend op m'n werk en kreeg als Steffens zegt dat Schrama hem in de loop der tijd als een bedreiging is gaan zien. 'Meerdere stagiaires vroe gen al na een week of twee of zij niet door Carla maar door mij begeleid konden worden. Ik wilde dat graag doen, maar Carla heeft daarop woe dend gereageerd. Zij heeft Bart Heijnen voor de keuze gesteld: de stagiaire moest met haar genoegen voor een schorsing of ontslag. Traudes: 'Een dag na het gesprek tussen Heijnen en Schrama ligt het nieuws op straat. Dat kan geen toe val zijn geweest. In de gedragsebde Thijs Steffens. In juli volgt een briefwisseling en een gesprek tussen de burgemeester en directeur Bart Heijnen van de Welzijnsstichting. Geldorp dringt aan op disciplinaire maatregelen jegens Steffens, maar Heijnen bevecht zijn autonome bevoegdheid om als direc teur van een zelfstandige instelling een eigen personeelsbeleid te voe ren. Geldorp erkent daarop dat de relatie tussen de gemeente en de Welzijnsstichting een financiële is en dat arbeidsrechtelijke kwesties het domein van bestuur en directie van de Welzijnsstichting zijn. Heijnen vraagt Geldorp om concrete gege vens maar die weigert 'nadere infor matie omtrent de justitiële verdenkin gen jegens de betrokken mede werker' te verschaffen, omdat de gemeente volgens haar die bevoegd heid niet heeft. Heijnen ziet in tegen stelling tot Geldorp geen aanleiding tot maatregelen. Steffens is niet ver oordeeld en geruchten en verdacht makingen vindt Heijnen dan nog geen grond voor ontslag Wel waar schuwt hij Steffens dat hij niets meer voor hem kan doen als de roddels over zijn betrokkenheid bij drugs handel aanhouden of weer de kop opsteken. Het imago van het jonge renwerk zou dan in het geding ko men. Op 22 september informeert de bur gemeester op verzoek van Maria van der Spek (WD) de gemeenteraad over de kwestie tijdens een besloten vergadering van de commissie Wel zijn en Onderwijs. Geldorp deelt mee dat Steffens tegenover de politie heeft ontkend dat hij in drugs handelt, maar volgens Geldorp staat minimaal procedure moet worden afgewacht Zodra er aanleiding toe is, zal het college rechtstreeks in gesprek gaan met de directeur en het bestuur van de Welzijnsstichting. Een straf procedure komt er echter niet omdat de officier van justitie besluit Steffens niet te vervolgen. De Val Het blijft lang stil. De zaak lijkt over te waaien, totdat eind december als bij toverslag geruchten opduiken dat Steffens betrokken is bij drugs handel. De wildste verhalen doen de ronde Zo zou hij enkele dagen in de cel hebben doorgebracht en zou er bij hem huiszoeking zijn verricht - hetgeen beide met waar is. Jongeren werkster Carla Schrama vraagt om een onderhoud met Bart Heijnen. Zij heeft telefoontjes gekregen van ver ontruste ouders die zich afvragen of het wel verantwoord is om hun kind naar Time Out te laten gaan. Het be stuur van de Welzijnsstichting stelt Steffens vervolgens op voordracht van Heijnen op non-actief en wil zijn arbeidscontract ontbinden. Motive ring: de hardnekkige verhalen scha den de reputatie van het jeugdwerk en Steffens' positie is gezien zijn voorbeeldfunctie onhoudbaar gewor den. Schrama verklaart op 21 januari tegenover de Texelse Courant 'Als je wilt dat jongeren voor verantwoord advies naar jou komen in plaats van naar vriendjes of dealers te luisteren, mag jou als jongerenwerker niets aankleven, je moet een onbesmet blazoen hebben. Ik weet met wat er waar is van de geruchten, maar ze brengen ons in een lastig parket. (Foto Bart Bosch) van de Welzijnsstichting staat dat voor alle vertrouwelijke informatie die een medewerker uit hoofde van zijn functie verkrijgt een geheimhou dingsplicht geldt, maar kennelijk is de regel niet van toepassing op informa tie die een eigen werknemer betreft.' Journalist Marten Visser van De Helderse Courant brengt het nieuws over. heL op non-actief stellen van een donderslag bij heldere hemel te horen dat ik weer kon gaan.' Steffens verzet zich in eerste instan tie tegen de op non-actiefstelling en het dreigende ontslag, maar komt later met zijn werkgever een re'gelmg overeen. Hij was al een tijdje bezig met solliciteren en is inmiddels zeker van een nieuwe baan. Traudes wilde de kwestie het liefst aan de rechter voorleggen om de principiële reden dat geruchten en roddels in zijn ogen geen geldige ontslaggrond opleve ren, maar Steffens voelt weinig voor een juridische procedure. Het con tract met de Welzijnsstichting wordt per 1 maart ontbonden en als scha deloosstelling krijgt Steffens drieën eenhalf maandsalaris mee. Geslachtofferd? Hoe kan het dat een kwestie die lijkt afgehandeld na een klein half jaar - en dit keer met ernstige gevolgen - weer de kop opsteekt? Is het zuiver toevallig dat de geruchten ogen schijnlijk zonder aanleiding eind de cember weer opleven? Roddel verhalen maken soms vreemde omzwervingen en de onderste steen zal wel nooit bovenkomen, maar Steffens en Traudes denken dat er meer meespeelt en vinden in ieder geval dat er handig van de roddels is gebruikgemaakt om Steffens te lo zen. Zij vermoeden dat de slechte verhouding tussen Steffens en zijn supervisor Carla Schrama de werke lijke aanleiding was voor het arbeids conflict. Dat het gesprek tussen Heijnen en Schrama de inleiding was tot Steffens' vertrek, past in dit beeld. Vooral de rol van Schrama vindt Traudes uiterst dubieus. 'Waar had zij haar informatie vandaan en wat was de eigenlijke bron van de geruchten? Waarom heeft zij Steffens niet direct op de roddelverhalen aangesproken en is zij achter zijn rug langs op Heijnen afgestapt? Op die vragen zou ik graag een antwoord hebben.' nemen of anders maar opstappen.' Dat het op zijn zachtst gezegd met boterde tussen Schrama en Steffens is ook van de zomer gebleken, toen Steffens - in plaats van het werk op de noodcamping - het jaarlijkse bouwdorp-project voor de Texelse jeugd begeleidde. Op de afsluitende dag ging er bij de inrichting van de feesttent achter zwembad Molen koog iets mis: televisies en lampen donderden naar beneden, overigens zonder dat er iemand gewond raakte. 'Carla had zich tot dat moment nog helemaal niet met het bouwdorp be moeid. Zij kwam het terrein op banjeren en ik kreeg de volle laag. Ik wilde ter afsluiting van het project een speech houden, maarzij ging op haar strepen staan en stuurde mij weg.' Dat het conflict tussen Schrama en Steffens nooit is bijgelegd of zelfs maar is besproken, is voor Steffens het zoveelste bewijs dat het manage ment van de Welzijnsstichting ernstig tekortschiet. 'Er is daar behoorlijk wat mis, terwijl er enorm veel geld om gaat. Het zou goed zijn als een ex terne deskundige de organisatie eens zou doorlichten.' Terugblikken stemt hem bitter en kwaad, vooruitkijken vrolijkt hem op. Zijn vrouw Anja heeft hem een wolk van een baby geschonken (een zoon, Yaro Simon) en in Almere - waar hij veel vrienden en kennissen heeft wonen - wacht een nieuwe toekomst. Totdat hij in de zomer zijn oude vak van belichter weer zal oppakken, wordt hij buschauffeur. Als lichtman gaat hij eerst voor RTL 4 en 5 aan de slag om vervolgens in september de theaters in te gaan 'Ik zou voor Kunst in Zee samen met Bart Heijnen de belichting verzorgen. Ik hoop dat het doorgaat. Het zou een waardig afscheid zijn En ook na al les wat er gebeurd is, kan ik nog steeds met Bart door één deur' Bart Bosch Jongerenwerkster Carla Schrama reageert schriftelijk op het verhaal van haar oud-collega. 'Ik vind het ongelofelijk dat Thijs het nu op de werkverhoudingen gooit. Na de zomer heb ik alles met Thijs uitge praat wat er op dat moment uit te praten viel en zijn we opnieuw be gonnen. De stagiaire heeft inder daad gevraagd of zij niet door Thijs begeleid kon worden. Nog afge zien van het feit dat dat met kon omdat Thijs daartoe met bevoegd is, was het ook niet wenselijk om dat je soms beter kunt doorzetten De stage is uiteindelijk tot ieders tevredenheid en met heel goede eindcijfers afgerond.' Wethouder Daan Schilling heeft een andere lezing van de af handeling van het gewelddadige incident op de noodcamping in de zomer van 1998. 'Ik werd niet na enkele dagen maar pas wéken la ter tijdens de evaluatie van het seizoen op de hoogte gesteld van deze gebeurtenis. Ik zei toen nog dat ik het onbegrijpelijk vond dat er geen aangifte was gedaan. Als ik meteen was ingelicht zou ik heb ben gezegd: aanpakken dat tuig. Het is volstrekt bezijden de waar heid dat ik tegen Steffens heb ge zegd dat het mij goed uit zou ko men als hij geen aangifte zou doen. Ik zou zo'n ernstig voorval nooit in de doofpot stoppen.' Burgemeester Joke Geldorp- Pantekoek heeft geen behoefte aan een reactie. 'De emoties in Steffens woorden spreken voor zich: we hebben met een teleurge steld man van doen. Ik wens de heer Steffens veel succes in zijn nieuwe baan en samen met zijn vrouw en kinderen veel geluk in hun nieuwe woonplaats.' Directeur Bart Heijnen reageert in een formele verklaring namens de Stichting Welzijn Texel: 'De arbeidsrelatie tussen Steffens en onze stichting is per 1 maart jongstleden ontbonden, waarbij partijen af hebben gezien van een inhoudelijke rechtsgang en een door beide partijen onderschreven regeling getroffen is. Het be vreemdt ons dan ook ten zeerste dat Steffens nu alsnog publiekelijk, middels een eenzijdig en tenden tieus krantenartikel, zijn gelijk wil halen, waar hij dit eerder juridisch nagelaten heeft.' 'De door Steffens geponeerde gang van zaken wordt door ons met onderschreven Daarbij ach ten wij de insinuatie van Steffens en Traudes aan het adres van me vrouw Schrama beneden ieder peil. Indien publicatie in deze vorm plaats zal vinden, behouden wij ons alle rechten voor.' ewel het met mijn gewoonte Is te ageren op ingezonden brieven in de xelse Courant, wil ik de lezer toch «getegenklanken laten horen over waardering van de jutteri|-afdeling jn het Maritiem en Jutters Museum Ide '|utterij' (ondergebracht in een >te schuur) ligt een gastenboek ar iedereen zijn mening kan geven er het museum, de jutterij, de spul- i en de verhalen die daarover wor- :n verteld. Een willekeurige greep het meest recente gastenboek: Mis je in dit museum ziet, leert ons, it wij eerbied voor de zee moeten ibben... over het milieu gesproken... genwoordig gooit men er van alles in (Maggy Winter, Gemsen, 6 novem- C:pr 1999)', 'Prachtig, wat een vond- in! En mijn bikini-slip heb ik ook er terug (Jopie, 6 november '99)'; 'Wat een fantastisch museum! ierard, 6 november 1999); 'Schitte- 'de verzameling. Leuk om even bij ërse attributen je fantasie te laten an (Hans en Suus, 18 november S#99)'1 'Beetje opgejutte boel hier, -poor Wat een prachtige verzameling! |i zijn hier met de hele familie en het "er gezellig (maar wel koud) (Frits, november 1999)'; 'Erg komisch met gewoon gevonden spullen door „gewone mensen" een heel gebouw te vullen. Echt historische dingen en geinige rariteiten door el kaar. Het zorgt voor een geweldig verhaal. (Eva, 20 november 1999)'; 'Samen met onze drie zoontjes van drie, een en nul jaar. Zij vonden het prachtig. Een museum vol oude troep, waar je alles mag aanraken. Zelf ook genoten. (Paul, Narde, 24 november 1999)'; 'Bedankt voor de leuke juttersverhalen. Erg interessant en zeer de moeite waard. (Patrick en Linda. 27 november 1999)'; 'De storm maakt het nog spannender, weer vijf containers op komst. Morgen zal er weer het nodige toegevoegd worden aan deze reeds ongelooflijke hoe veelheid spullen. (Frances, 3 decem ber 1999)', 'Es ist hier sehr interes sant und witzig (Stephan, 29 december 1999)'; 'Het was interes sant, al is het idee dat velen het le ven lieten zoals schoenen aanspoe len wel eng. Maar ook dat hoort bij het leven. (fam. Van Beerschoten, 5 januari 2000)'; 'Ook al loop je hier tien keer rond, dan nog zie je steeds weer nieuwe dingen. Ik ben blij dat ik het met hoef af te stoffen. (Wouter en Marian Pronk, 29 januari 2000)'; 'Ook wij spoelden hier aan. We hebben genoten van wat hier is tentoonge steld. Bewaar het goed, het is zeker uniek. De mens zal altijd zijn vuilnis in de zee blijven dumpen. Zo laat de mens zijn ware zijde zien. (Bea van Helmondt, Nico van Balen, 17 fe bruari 2000)'; 'Het is hier superleuk, hoeveel flessen zijn dat eigenlijk? (Nicole Neven en familie, 1 maart 200Ó)'; 'Het is hier echt gaaf al die spullen. Zelfs de botten die je hier vindt, zijn leuk om te zien. De voor stelling was ook leuk, je komt zoveel te weten erover. Je kunt je niet voor stellen dat je het in de zee vindt. Bui ten ziet het er ook leuk uit. (Bodine, 1 maart 2000)'; 'Na het strandjutten, nu eerst maar een Juttertje. Het is prachtig, mooie troep (Rem, 4 maart 2000)'. Ik ben blij en trots op het feit dat het Maritiem en Jutters Museum be schikt over een jutterij-afdeling en de verhalenvertellers waar de bezoekers zich op bovenstaande manier over uitlaten. Benno van Tilburg, directeur MJM. Het CNV houdt maandag 20 maart een thema-avond over arbeid en zorg. Spreekster is mevrouw M. Oostveen, medewerkster van de lan delijke organisatie in Utrecht. Na de pauze vertelt Gelein Jansen over de historie van Texel, ledereen met inte resse voor deze onderwerpen is wel kom. Locatie is De Poort, het ge bouwtje achter de Gereformeerde kerk in Den Burg Het is diep triest om te zien dat een Texelse ondernemer die zijn nek uit steekt om te proberen de leefbaar heid van De Koog te verbeteren, door andere ondernemers wordt gechan teerd En dat alleen om een kennelijk te betwisten plat dak. Eerst hebben we al de affaire lepe de Boer gehad, maar dat was klaarblijkelijk met ge noeg. De honger naar meer en vooral Texelse ondernemers die zelf ideeen ontwikkelen om de verloedering van De Koog tegen te gaan. was nog met gestild. Mantje. met zijn project om de Dorpsstraat en de Nikadel een beter aanzien te geven, moest zo nodig door mafiapraktijken wordt uit geknepen Een ondernemer die nu eens niet alleen zijn zakken wil vullen, maar als uitgangspunt heeft de be bouwing van de Dorpsstraat op een hoger niveau te brengen. Dergelijke vernieuwingen staan de bezwaar- makende ondernemers van het meest verpauperde gedeelte van De Koog met zonder meer toe Dat op het verloederde gedeelte een vecht- economie heerst en ondernemers strijd moeten leveren tegen een fail lissement is Mantje niet aan te reke nen. Het is juist Mantje die zijn kop boven het maaiveld uitsteekt, maar die door diezelfde ondernemers wordt gedwarsboomd en afgeperst. Dat mede door hun houding - met het oog gericht op de eigen portemon nee - de leefbaarheid voor bewoners en investerende ondernemers van De Koog in gevaar komt. doet schijnbaar met ter zake. Uitdrukkelijk wil ik stel len dat ik met de bezwaarmakers, noch met Mantje enige verbinding of iets te vereffenen heb W.E. van der Werf. E verstekoog. Waddenruiters en Klepperties hielden zondag een dressuurwedstnjd voor de minder ervaren leden, zodat ook zij hun kunnen aan de jury konden laten zien en de wedstri|dsfeer proe ven. Er werd in verschillende rubrie ken gereden, afhankelijk van leeftijd van de ruiter en stokmaat van de pony Ook kon aan een A-proef wor den meegedaan, een proef zonder galop. Aansluitend aan de rubrieken onder het zadel, hield de voltigegroep van de Kleppertjes een onderlinge wedstrijd. Uitslagen: B-proel cat CDE leetti|d tol 12 laar 1 Noort|ö Duin niet Sisi (150+); 12-18|aar 1 Lily Wille met Jesper (159). 2 Marieke Drie- huis met Lady (153+). B-proef, paarden 1 Dyantha van Vugt met Laveron (171); 2. Gerda Kuiper met Colorado (162). A-proef. cat. AB 1 Maaike Speckmann met Cindy (37); cat D 1 Annemarie Loos met Jasper (40) Voltige; 1 groep 1 met Jesper 'Texel is uitermate geschikt voor zo wel de grijze Victor Meldrew-achtige types zoals ik enerzijds en voor ge zinnen met kleine kinderen ander zijds.' Dat merkt Grant Baird op in een artikel in 'The Scotsman'. Baird bezocht het eiland - dat buiten de route van Britse toeristen ligt - en raakt er niet over uitgepraat. Het uit stekende en goedkope openbaar vervoer, de fietsen die overal te huur zijn, het kilometerslange strand en de eersteklas restaurants. Dat vakantie- vieren op Texel wat aan de pnjzige kant is, ziet hij niet als nadeel. 'Zelfs de Spanjaarden en de Grieken zijn er inmiddels achter dat de vakantiegan gers met geld met noodzakelijk te vin den zijn onder tieners en twens, maar veeleer in de groeiende, gerimpelde, grijze groep waartoe velen van ons tegenwoordig behoren en die meer uit kan geven dan de jongeren Deze groep is genegen meer te betalen voor beter eten en een betere sfeer en is niet op zoek naar de 'cash- bang-vomit nightspots' die overal te vinden zijn.' Aan het slot van zijn ar tikel stelt de schrijver zijn lezers de vraag waarom iedereen naar het pij pen van de grote toeroperators danst. 'Maar ga nu niet allemaal te gelijk - ik zag het eiland met graag overspoeld.' a pub and a restaurant were within an easy five-minute walk and all were within reach of the woods and the beaches We used hired bicycles most of the time and managed to see the whole of the island (it's only 15 miles long by ten miles wide). It is in fact very easy to get round by bike or by cheap taxi (the latter is recommended if you're going out for a good dinner) There are only three main centres The biggest is Den Burg, the island's capital A delightful town, full of all the shops you would expect, plus antique sellers, museums, and an open market in the square once a week, selling live sheep, geese and ducks It also has the whole gamut of restaurants - homely Dutch (stews. waterzooie and the speciality, as you would expect, of lamb in various guises). In addition there are one or two surprisingly louche and stan dard Dutch "brown pubs" - bare floorboards, white sand (not saw dust). nicotine-stained walls, and huge quantities of Jenever and beer (visit on a market day for the best atmosphere). Next comes Oudeschilde, the fish ing port It's not a fraction the size of places like Eyemouth or Arbroath or Stornoway. but it's a lot prettier and boasts a fleet of around 40 deep-sea trawlers and. as mv wife remarked:

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5