Prikkeldraad wordt steeds zeldzamer Cjrocn c£wartsjexelshet iDfo] UJim/ncts EUREKA m» .andbouwers schrijven eigen toekomstvisie Texel in de bres voor Mozambique Glad draad of helemaal niets Keuromaster texelse'^courant j drogisterij Horecakrant Parkeerplaats in Oudeschild in half uur afgeschoten Onder de pomp Botsing: politie zoekt getuigen Scheidsrechters verlengen staking met extra week 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11465 VRIJDAG 17 MAART 2000 TEXELSE^COURANT Vdvertenties/abonnementen/bezorging: ïpmbaan 6 791 MC Den Burg elefoon 0222 - 36 26 00 [elefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@lref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Pretpark? Mogen in het historische park achter het gemeentehuis zulke moderne en ordinaire dingen staan als speel toestellen voor kinderen? Dick Dnjver (Texels Belang) vindt dat ongepast. Maar ze komen er toch. Pagina 2 Hodshon, vaarwel 'Een intriest moment van een intneste geschiedenis', zo noemt STM-direc- teur Jan Kuiper de verwijdering van de Joan Hodshon uit het Maritiem en Jutters Museum. Als alles volgens plan is verlopen, is de reddingboot vanochtend naar Flora gebracht. Pagina 3 m Kinderopvang gered De doorstart van de Texelse kinder opvang is nu zeker. Bovendien kun nen de peuterspeelzalen in alle dor pen overleven dankzij een extra toelage van de gemeente Een brede deelname van ouders aan het ar beidsproces mag de Texelse ge meenschap een smak geld kosten, zo vindt de gemeenteraad. Pagina 5 Jonge boeren 'Instellingen als Natuurmonumenten blokkeren de toekomst van jonge boeren. Zestig- tot zeventigduizend gulden bieden, terwijl een bunder op de agrarische markt veertigduizend doet, dat vind ik schrijnend.' Schei dend veehouder Jan Herweijer (75) beziet de ontwikkelingen in de land bouw met grote zorgen. Pagina 7 m Prille internetter Harry heeft er een adres bij: harrv.dearaaf®12move.nl Hij is dus online en surft en mailt alle kanten op. Over zijn eerste ervaringen en ont dekkingen als internetgebruiker doet hij verslag in zijn column. Pagina 7 Burgemeester De raad wilde een burgemeester die de gemeentelijke bedden zou op schudden. 'Ze is begonnen bij de kussens', aldus Maria van der Spek. Deze week is het een jaar geleden dat Texels eerste burger, Joke Geldorp- Pantekoek, werd geïnstalleerd. Tijd voor een gesprek. Pagina 8 (Advertentie) (Advertentie) C/rut £jWt 7ï«Wi u btt hjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DE EUROPESE 8ANDENSPECIAUST Tuincentrum NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder .verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Foto Harry de Graaf) geert door dat vertrouwen niet te wil len beschamen, dan komt het wel goed'. Bij Rijkswaterstaat en de andere terreinbeherende instanties zijn ze echter realistisch genoeg om te we ten dat er altijd een zeker percentage mensen zal zijn dat toch het verbo den terrein zal intrekken. Op de druk ste plekken blijft het prikkeldraad dan ook gewoon staan, zoals bij de strandtoegangen van De Koog. Kosten Het is ook een rekensom. Zelfs als door het gebruik van glad draad of het geheel weglaten van afrastering de inloop iets zou toenemen, is het nog maar de vraag of de daardoor ontstane schade zo groot is dat het plaatsen van prikkeldraad erdoor wordt gerechtvaardigd. Het middel is dan erger dan de kwaal, ook qua kosten. Dit spreekt het duidelijkst bij afrastering die bij de duinvoet wordt gezet. Jarenlang zette Rijkswater staat hier zo'n 20 kilometer prikkel draad. dat elk najaar weer werd op geruimd omdat het anders 's winters zou wegspoelen of onderstuiven. Dat Rijkswaterstaat het afgelopen jaar besloot om een flink stuk achterwege te laten had ook een financiële reden: er moest worden bezuinigd. Nu ge bleken is dat er geen enkel onge wenst effect Is opgetreden, mag wor den verwacht dat in elk geval op de stillere delen van het strand alleen nog met bordjes zal worden aange ven dat op de duinen buiten de we gen en de paden niet gelopen mag worden. Mart Zijm van de Dienstkring Texel van Rijkswaterstaat maakt nog Lees verder pagina 5 Het plan voor een nieuwe parkeer plaats op het bedrijventerrein bij de haven van Oudeschild is van de baan. Tijdens een hoorzitting woensdagavond in Oudeschild werd het plan door de aanwezigen unaniem afgewezen. Als alternatief wordt nu over een parkeerplaats op het grasveld langs de De Ruijterstraat gedacht. Een goeie dertig belangstellenden lie ten er woensdagavond in 't Skiltje geen twijfel over bestaan. Ze waren unaniem tegen het plan. Het was vooral de ontsluiting via het stukje weg parallel aan Laagwaalderweg en via de Vlamkast waarmee de Oudeschilders moeite hebben. Ze zijn bang dat de combinatie perso nenauto's en het vele zware verkeer van en naar het bedrijventerrein voor onveilige situaties zal zorgen. De aan wezigen voelden meer voor een par keerterrein op een stuk grond tussen de Van Neckstraat en de IJsdijk, maar een aantal eigenaren, met name het waterschap, wil daar met aan mee werken. Vanuit de dorpscommissie is nu geopperd het grasveld langs de De Ruijterstraat, bij de boei, tot par keerplaats te maken Ifl - Het college heeft een nieuwe formule bedacht voor de jaar- Hjkse aanpassing van de slui tingstijden. - Welke dan? Ze tellen het aantal uren dat er over wordt vergaderd op bij het aantal cafés en delen dat door riet aantal klagers. Woensdag vond om 20.00 uur een aanrijding plaats op de Oosterender- weg bij de afslag naar Oosterend. Een Oosterender botste met zijn Honda Civic op de Toyota Carina van een toerist uit het Twentse Borne. Er ontstond alleen fikse blikschade. De toedracht staat niet helemaal vast en De 'harde kern' van de flessenactie, vanaf links: Nick van der Geest, Mare Hilstra, Lauri Brons, Roos Hilstra, Seline Hilverda, Dion daarom verzoekt de politie getuigen Hiiverda en Mike Hoekstra. (Fasaaneoscn zich te melden via tel. 072-54 98 360. daan, gaan we weer fluiten. Er moet voor aanvang van het komende sei zoen orde op zaken worden gesteld.' Volgens Boon is het reglementair niet mogelijk om de wedstrijden te schrappen. 'Het is gewoon onverant woord om dat te doen. Dan gaan verenigingen de zaalhuur terug vragen en bovendien moet de zaal een week langer worden gehuurd.' Staking of niet, Boon laat nu al door schemeren dat er op het gebied van het fluiten volgend jaar het nodige zal veranderen. 'Nu is het nog zo dat scheidsrechters soms twee tot drie wedstrijden op een avond fluiten. Dat is teveel van het goede. Er moeten meer scheidsrechters komen, waarin de verenigingen zelf zullen moeten voorzien. Dat is twee jaar geleden ook gebeurd. Een aantal mensen vindt dat leuk en blijft het doen. Het is jammer dat deze zaak nu een principekwestie dreigt te worden. Ik kan er al een boek over schrijven en veel over vertellen. Maar dat doe ik niet, want van alles dat ik erover zeg wordt het alleen maar erger.' Er verdwijnt steeds meer prikkel draad uit het duin- en strand- landschap van Texel. Rijkswater staat vervangt het op veel plaatsen door glad draad of laat de afzetting geheel achterwege. Vorig jaar werd dertien kilometer minder prikkeldraad gezet nadat twee jaar geleden al twee kilometer prikkel draad was vervangen door gaas. Dit jaar verdwijnt opnieuw vijf kilo meter. De eerste ervaringen met het wegla ten van de puntige afrastering zijn overwegend gunstig. Met name de gevreesde inloop van publiek Vanaf het strand naar de natuurterreinen in de duinen is erg meegevallen en ook het 'duin belopen' en daardoor 'zeewering slopen' is niet meer ge beurd dan in vorige seizoenen. Inzake het 'prikkeldraadbeleid' hou den de-terreinbeherende instanties Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat voeling met elkaar. Ook de gemeente, die de verpachte strandgedeelten beheert, gaat nu trachten de toepas sing van prikkeldraad terug te drin gen. Bij wijze van proef wordt dit jaar achter een aantal huisjes op het strand van Paal 12 (Jan Ayeslag) glad draad gespannen. Of het publiek daardoor voldoende uit de duinen wordt weggehouden, zal de ko mende zomer blijken. Eigenlijk staat nu al vast dat het weg laten van prikkeldraad langs de dui nen bij de stillere strandgedeelten verantwoord is. Wat betreft de drukke punten, is dat nog zeer de vraag. Twijfel Momenteel legt de firma Daalder in opdracht van Rijkswaterstaat glad draad aan ter weerszijden van de duinovergangen van wandelpaden naar het strand, zoals het Alesia- paadje bij Westerslag en het 'pad van Schoo' bij paal 17. Ook bij enkele drukkere strandslagen zoals Wester slag heeft prikkeldraad plaats gemaakt voor glad draad Nogal wat mensen vrezen dat hierdoor straks toch veel strandbezoekers, en dan vooral kinderen, in de duinen gaan ravotten en de begroeiing vertrap pen. Dat zou met alleen komen door dat de draad glad is, maar omdat de drie prikkeldraden van vroeger zijn vervangen door één gladde draad waar je dus makkelijk onderdoor kunt lopen. Bovendien is glad draad meer rekbaar dan prikkeldraad. Het hangt er direct slap bij als iemand eraan getrokken of gehangen heeft. Rijks waterstaat erkent dit risico maar wijst erop dat de draad niet zozeer moet worden gezien als een fysieke belem mering maar als een duidelijk aange geven grens. In combinatie met de bordjes waarop duidelijk staat dat het om verboden terrein gaat, zou er ge noeg effect vanuit gaan. Daarbij wordt in aanmerking genomen dat zich bij het publiek een mentaliteits verandering heeft voltrokken. Er is meer respect voor de natuur. De nei ging om overal doorheen te willen banjeren is veel minder dan vroeger. Vooral als het zoveel mogelijk weg laten van prikkeldraad wordt gecom bineerd met goede voorlichting waarbij een beroep op het verant woordelijkheidsgevoel wordt gedaan, is er een redelijke kans dat de proef slaagt. Een woordvoerder van Rijks waterstaat: 'Door geen prikkeldraad meer te zetten geven we te kennen dat we vertrouwen hebben in het publiek. Als het publiek daarop rea- Op verschillende manieren springt Texel in de bres voor de slachtoffers van de overstromingen in Mozambique. De gemeenteraad stelde dinsdag zoals bij rampen van deze omvang gebruikelijk is een gulden per inwoner beschik baar, hetgeen neerkomt op een donatie van ruim f 13.000,-. Kinderen van de Lubertischool in De Koog hebben langs de deur statiegeldflessen opgehaald en zo al een leuk bedrag bij elkaar gespaard. Het idee was afkomstig van Roos Hilstra. Roos werd getroffen door beelden op het journaal van een vrouw die uit een conservenblikje vies water dronk omdat er geen schoon drinkwater was. Zij trommelde haar vriendjes en vrien dinnetjes uit groep 5/6 op en trok met een bolderkar langs de deur om flessen op te halen. Medescholieren brach ten ook flessen mee naar school en verkochten narcissen voor het goede doel. De actie heeft inmiddels zo 'n 250, - opgebracht en de verwachting is dat de totale opbrengst rond de f300, - zal bedragen. Iedereen kan maandag nog flessen bij de school op de Brink inleveren. Het geld wordt overgemaakt op het nationale gironummer 800800 van de Samenwerkende Hulp Organisaties, Den Haag. xelse landbouwers schrijven een jen toekomstvisie. 'Er wordt ons het verhaal van Bureau Van de int geen enkel perspectief gebo- in. Maar uit cijfers van het CBS ijkt dat we het helemaal niet zo echt doen als menigeen denkt, e landbouw heeft hier wel dege- toekomst', aldus woordvoerder rnold Langeveld. De visie is een jzamenlijk project van de WLTO i de Koninklijke Algemene ireeniging voor Bloembollen- iltuur, afdeling Texel. B agrariërs schrijven hun toekomst- sie deels op verzoek van overl'eg- irtners. zoals gemeente en provin- e. Maar ook mede naar aanleiding in het scenario 'Texel 2030', waar in Bureau Van de Bunt in opdracht in de VW werkt. De landbouwers itreuren het dat ze niet zijn betrok- in in de toekomstvisie van Van de unt 'Het is daardoor een eenzijdig irhaal geworden, die is gemaakt Enuit de visie van een sector die st goed presteert, maar die zichzelf hoog inschat. Maar het is niet de enstische sector die hier de dienst itmaakt. In onze visie houden we wel ïkening met de belangen van andere ectoren. Texel is Nederland in het lein is. Juist dat maakt het eiland zo iteressant voor vakantiegangers, andbouw is onlosmakelijk met Texel erbonden.' Verzilting )e landbouwers zetten grote vraag tekens bij de bewering dat verzilting van de polders de traditionele land bouw in de toekomst vrijwel onmo gelijk zal maken. 'Flauwekul. In onze toekomstvisie werken we met met overtrokken cijfers, maar kijken op een heel nuchter wijze vooruit. Geen luchtfietserij.' Zestien agrariërs, afkomstig uit ver schillende bestuurlijke geledingen, houden zich sinds een maand bezig met de agrarische toekomstvisie. Ze doen dat verdeeld over verschillende werkgroepen, die de kansen en be dreigingen van de sector onder de loep nemen en een sterkte- en zwakteanalyse maken, zowel in tech nisch als in organisatorisch en finan cieel opzicht. De agrariërs baseren zich op eigen kennis en verwachtin gen, maar ook op cijfers van instel lingen als het CBS, het LEI, de WLTO, de provincie. 'Die cijfers zijn met over trokken, maar realistisch. Wel over troffen ze zelfs onze eigen verwach ting.' Een groot deel van de agrarische toekomstvisie wordt door de land bouwers zelf uitgevoerd, maar ze krij gen hulp van vier externe, professio nele adviseurs. Overigens is het niet voor het eerst dat de landbouw een toekomstvisie schrijft. De laatste ver scheen in 1989. Oud-wethouder Klaas Barendregt en landbouwvoor- lichter Jan Koolhof waren destijds de motoren. Medewerkers van Daalder bezig met het aanbrengen van glad draad langs het 'pad van Schoo' bij Paal 17. De Texelse zaalvoetbalscheids- Ichters hebben hun stakingsactie et een week verlengd. Reden is !t besluit om de wedstrijden deze eek toch te laten doorgaan, laarin zijn we erg teleurgesteld', laat Willem Sangers namens de ;heidsrechters weten. Maar ook tlgende week zullen de wedstrij- en gewoon doorgaan, zo laat Dmpetitieleider Jan Willem Boon eten. De staking en het verbale eweld jegens de scheidsrechters omen aan de orde komt tijdens et overleg dat vertegenwoordi- ers van de rayoncommissie zaal- oetbal komende maandag hou- en. et woensdag genomen besluit om e staking met minimaal een week te srlengen, heeft volgens Sangers de leun van alle fluitisten. Maar het was een besluit dat van harte is geno- len. 'Leuk vinden we dit geen van 'len. We zouden het liefst zo snel logelijk weer aan de gang gaan. laar zolang we door de voetballers iet serieus worden genomen, kun- en we dit nog wel even volhouden, pat is jammer, want nu moeten de peden onder de kwaden lijden. We ladden gehoopt dat toen wij bekend paakten dat we zouden staken, ook iet voetbal zou worden stilgelegd, daar dat is niet gebeurd. En Boon is liet op onze uitnodiging ingegaan om net ons te praten. Ik hoop dat er wat ut de bespreking van maandag avond komt. Wij willen zo snel moge- jjk met de zaalvoetbalcommissie om Ie tafel. Pas als de intentie wordt uit jesproken dat er iets aan wordt ge-

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1