'Speeltoestellen in park niet historisch' 2 Sanering kinderopvang verdeelt schaduwraad Befaamde kunstenaars op nieuwe expositie Posthuys Geslaagd ,4# .TEXELSE COURANT' 'Natuur' gemeenschappelijk thema Radio Texel 1Q6.1 de Duinpan ■:A Nieuw programma bij Radio Texel Jaarvergadering Rode Kruis Afrikaans dansen Ir1 Kerkdiensten Medische zorg oud Papil Texelaars en Friezen dansen same VRIJDAG 17 MAART 2000 Vogels in brons van Jacqueline van der Laan. Art Gallery Het Posthuys in De Koog heeft voor de eerste tentoon stelling van dit jaar vier kunste naars van naam aangetrokken. Jacqueline van der Laan, Piet Eg gen, Jaap Deelder en Ewoud de Groot exposeren hun sculpturen en schilderijen vanaf zaterdag in de galerie aan de Brink. De vier kun stenaars hebben een voorliefde voor de natuur gemeen, die in de thema's van hun werk is terug te vinden. Beeldhouwster Jacqueline van der Laan (Soest 1948) is autodidact en verwierf de laatste decennia faam met realistisch vormgegeven figuren en dieren in brons. Haar voorkeur gaat uit naar vogels in diverse posi ties: vliegend, staand, zittend, balts end of lopend. Haar treffende vorm geving verraadt een scherpe observatie en bewondering voor de dieren. Soms giet zij volgens het c/re perdue-principe, dat unieke sculptu ren oplevert, maar voor de laatste exposities gebruikt zij een mal waar mee zij meerdere (maar toch een be perkt aantal) afgietsels maakt. Van der Laan exposeert regelmatig door heel Nederland en maakte voor de PNEM een groep vogels als ge schenk voor de 100-jarige nuts bedrijven van Eindhoven. Haar beeld 'screaming eagle' staat in het Airborne Museum in Fort Campbell (VS) en is het symbool van de 101* American Airborne Division die be trokken was bij de bevrijding van Zuid-Nederland. De academisch geschoolde Illustra tor Piet Eggen is op een breed natuur lijk terrein actief, maar zijn belangstel ling gaat het meest uit naar planten, vissen, insecten en reptielen. Hij werkt voor uitgevers van natuur- boeken en tijdschriften en organisa ties als Natuurmonumenten. Via de Artists for Nature Foundation brengt Eggen bedreigde en unieke natuur gebieden onder de aandacht van een breed publiek. Zijn werk is regelma- Radio Texel is te beluisteren op 106.1 FM, via de kabel (98.5), of via De Lichtboei (100.4). De programma's van 's avonds worden de volgende morgen tussen 11 30 en 13 30 uur via de kabel en De Lichtboei herhaald. Vrijdag: 18 00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u. Shopping (muziek) 21.00 u Radio Noordholland Zaterdag: 16 00 u Wegdromen met een boek 17 00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u. De zes uur-show (jongerenprogramma) 19 00 u After party (jongerenprogramma) 20 00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10 00 u. Kerkdienst vanuit Gereformeerde kerk Den Burg 11 00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u Natuurwijzer 13 00 u. Nieuwtjes en achtergronden 14.00 u. Goud van Noud (Nederlandstalig) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en ■nterviews) 18 00 u Time travelling (muziek) 21 00 u. Proefproject (muziek) 22.00 u. Radio Noordholland Maandag: 18 00 u. Symphonica (klassiek) 19 00 u. Even bijpraten met... Vandaag Geert Timmer over het Masterplan Water (herhaling van donderdag 2/03) 20 00 u Radio Noordholland Dinsdag: 18 00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20 00 u Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u Gelezen verhalen (Westfries) 20 00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18 00 u Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met (Texelaars in het nieuws). 20.00 u. Radio Noordholland tig terug te vinden in de tijdschriften Grasduinen en Natuurbehoud, en in de Volkskrant. Hij illustreerde Ver kade-albums en (populair)wetenschappelijke boeken Behalve illustrator is Eggen land schapsschilder. Omdat hij gebouwen en architectuurelementen een be langrijke plaats toedeelt, krijgt hij veel opdrachten van particulieren voor het schilderen van buitenplaatsen en landhuizen. Het tijdschrift Landleven wijdde gaaraan in juli 1999 een arti kel. De in 1952 op Terschelling geboren Jaap Deelder is al sinds zijn jeugd in de ban van de natuur. Hij leerde zich zelf beeldhouwen en sinds 1986 is hij regelmatig op groepsexposities in binnen- en buitenland vertegenwoor digd Net als Van der Laan wordt hij vooral geboeid door vogels. Hij werkt voornamelijk met hout, waaronder binnenlandse soorten als iep, vogel kers, eik, es, den en populier en uitheemse als ebben of coromandel. De afwerking varieert van spiegelglad gepolijst tot grove beitel- en guts- steken. De laatste jaren kiest hij meer en meer voor Belgisch hardsteen en marmer Ornithologische juistheid staat bij Deelder voorop, maar hij streeft ook naar een bepaalde artis tieke spanning. In 1991 won hij de prijs voor het beste beeld op de ten toonstelling van de Society of Wildlife Artsists in Londen. In 1994 werd hij geportretteerd in het televisiepro gramma Wat is er aan de hand. Ewoud de Groot (Alkmaar 1967) ge noot zijn opleiding aan de Groningse kunstacademie. In Het Posthuys zijn vooral olieverfstukken van hem te zien Daarnaast maakt hij aquarellen en etsen. De Groot illustreerde het blad Vogels van de Vogel- Richard Daalder (36) is kok en mede-eigenaar van restaurant Strends End. Hoewel hij als 14-ja- nge al ieder weekend en iedere vakantie meehielp in de keuken van dat bedrijf, zag het er lang niet naar uit dgt de Oosterender zijn brood in de horeca zou verdienen. Toen hij op zijn zestiende van de LTS kwam, vond hij eerst werk bij de aankoopcentrale en later bii Rab, waar hij medewerker in het magazijn was en later vrachtwagenchauffeur. Toch bleef de horeca een belangrijke rol in zijn leven spelen: vele jaren lang repte hij zich na het gewone werk, een douche en een hap eten naar Strends End om er de mensen in de keuken bij te staan. Toen zijn kwetsbare rug het werk op de vrachtwagen niet langer toestond, was de keuze snel gemaakt en besloot hij op 23-jarige leeftijd in dienst te treden bij Willem en Marja van Diesen, die inmiddels zijn schoonouders waren geworden. Al gauw werd daarna duidelijk dat hij en echtgenote Angela het be drijf op termijn graag zouden over nemen, zodat Daalder zich toch maar weer aan de studie waagde. Een specifieke koksopleiding volgde hij niet: 'Wat ik nu kan, is een kwestie van ervaring. En van nieuwsgierig wezen.' Momenteel wordt bij Strends End de scepter gezwaaid door het echtpaar Van Diesen en Richard en Angela, die allemaal hun eigen taak hebben. Daarnaast heeft het restaurant, dat inclusief het terras ongeveer 170 stoelen telt, 22 me dewerkers in dienst. Van oudsher is het bekend om z'n pannen koeken, die opa Henk de Vries (de vader van Marja van Diesen) ooit begon te bakken in hotel Prins Hendrik. Er staan er ongeveer vijf tig op de kaart, maar gasten kun nen ook hun eigen favoriet bestel len. 'Als we de ingrediënten in huis hebben, dan maken we zo'n pannenkoek. Met de hand, daar zijn we trots op. Steeds meer col lega's gebruiken machines of bak platen, maar wij doen het echt nog met de koekenpan.' Daarnaast heeft Strends End ook veel vlees en vis op de kaart, die in de loop der jaren steeds uitgebreider is geworden en die een belangrijke reden is voor de groei van de vaste kring van klanten. 'Veel Duitsers komen ieder jaar terug. Maar we begroeten ook steeds meer Texelaars. Vroeger kon je ze op één hand tellen, tegenwoordig is het een grote groep.' Het recept dat kok Richard Daal der voor 'De Duinpan' beschikbaar stelt, heeft hij zelf bedacht. Karak teristiek is het samengaan van vis en vlees, dat hij een 'spannende combinatie' noemt. Het gerecht heeft vele jaren op de kaart ge staan als 'Tour de chef', maar of het daar dit jaar terugkeert (Strends End gaat op 31 maart weer open), is nog even de vraag. 'Het is nogal bewerkelijk. Je kunt het met van te voren bereiden en daardoor is het in het hoogseizoen soms best spannend of je alles op tijd klaar hebt.' Richard Daalder, van vrachtwagen chauffeur tot kok. <Folo Joop Rommelsl 'Tour de chef' Biefstuk Boter Kreeftensoep (liefst zelfgemaakt, maar uit een potje mag ook) Visbouillon (idem) Room Cognac Peper, zout, dille, basilicum Gerookte zalm Garnalen Krab Ter garnering: twee gamba's, een krab in de schaal en een vers blaadje dille Bak in boter een biefstuk, naar be lieven doorbakken, medium of roze. en kruid deze met peper en zout. Bereid daarna de kreeften saus: breng kreeftensoep verdund met visbouillon aan de kook en doe er room bij (naar smaak) en een scheut cognac Voeg daarna (eveneens naar smaak) peper, zout, dille en basilicum toe. Snijd de biefstuk op twee plaatsen tot het midden in en vul de sneden met gerookte zalm. Draai het vlees om, giet de saus er overheen en drapeer daar enkele (gekookte) garnalen en wat krab overheen. De garnalen mogen met met de saus worden meeverwarmd, omdat ze anders taai worden. Ter garnering prikt Daalder twee gekookte gamba's aan een cocktailprikker en steekt deze in de biefstuk. 'Afgarneren' met een krab, die hij zelf altijd betrekt bij de TX27 van Adri Huties en daarna kookt, waar door ze een mooie oranje kleur krijgen. Het beest is niet om op te eten. Het gerecht is helemaal 'af' met een vers blaadje dille erop. bescherming en boeken, waaronder Kieviten en Ransuilen, en Snoeken, salamanders en andere sloot- bewoners De Groot exposeerde on der meer in de Nederlandse ambas sade in Taiwan en het hoofdkantoor van Unilever. Art Gallery Het Posthuys, 8nnk 16, De Koog. Openingstijdendinsdag tot en met zondag van 13.30 tot 18.00 uur. WV-dlrec- teur Veronica Bos zal de tentoonstelling zaterdag in aanwezigheid van de kunste naars om 15.00 uur openen. Gerhard Smeenk en Johan Ran zorgen voor de muzikale omlijsting. De expositie duurt tot 19 mei. Vanaf zaterdag zendt Radio Texel twee nieuwe programma's uit. Voorafgaand aan de al bestaande programmering, wordt om vier uur eerst 'Wegdromen met een boek' uitgezonden, waarna om vijf uur het kinderprogramma 'Pietelepote' van start gaat. Beide programma's worden verzorgd door Wijkie van der Berg. 'Pietelepote' wordt een programma voor en door kinderen. De gelijkna mige hoofdpersoon is ontstaan op een kindertekening, maar speelt te genwoordig een rol in de belevings wereld van de leerlingen van de laag ste klassen van de Jozefschool, waar het programma wordt opgenomen. Pietelepote woont op Texel, waar hij van alles beleeft. In de eerste uitzen ding gaat hij bijvoorbeeld op zoek naar lammetjes. Verder worden ge dichten en een verhaal voorgelezen en spreken en zingen de kinderen met elkaar en met Pietelepote. Ook de jarigen worden niet vergeten en te zijner tijd zal er ongetwijfeld een verjaardagsversie van het 'Pietelepote-lied' komen. Voorafgaand aan het kinderprogram ma leest Wijkie van der Berg voor uit het boek 'Marijke Meu' van Dieuwke Winsemius. Hoofdpersoon is de Duitse prinses Maria Louise van Hesse Kassei, die als gemalin van Johan Willem Friso zo geliefd was bij haar onderdanen dat zij na de dood van haar echtgenoot vele jaren het regentschap over Friesland voerde. De programma's worden gepresen teerd door Wijkie van der Berg, in samenwerking met Els Blom van de Jozefschool en Jan van der Berg. De techniek is in handen van Max Kok. Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Texel houdt donderdag de jaarlijkse ledenvergadering. Dat gebeurt in het gebouw aan de Jonkerstraat 13, aan vang 20.00 uur. Kort nadat zij een workshop voor jon gere kinderen gaven, verzorgen leden van de swingende Afrikaanse percus sieband Africa 2000 in samenwerking met de Muziek- en Dansschool op 15 april een workshop Afrikaans dansen en trommelen voor jongeren en vol wassenen. De workshop wordt gege ven in de voorspeelruimte van de muziekschool, van 13.30 tot circa 17.00 uur De danslessen worden verzorgd door Lamin Touray, de trommellessen door Fayee Diona. Deelnemers die zelf een djembé heb ben, kunnen deze meenemen, maar er kan ook voor trommels worden gezorgd. Deelname kost ƒ35,-, opge ven kan tot 1 april bij de Muziek- en Dansschool, tel. 313493. Zondag 19 maart 2000 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9 30 u. ds. J. ter Haar; uitz. via De Lichtboei. De Waal: geen dienst De Koog: 9.30 u. ds. J Vlasblom Den Hoorn: 11 00 u. ds. J. Vlas blom. Oosterend: 9 30 u. in Geref. kerk, ds. E J Vledder, 19.00 u. mw, R. van Strien. Oudeschild: geen dienst De Cocksdorp: 11 00 u. ds. E J Vledder GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u ds. G. Rinsma uit Schagen; uitz. via Radio Texel, 's avonds geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oost- erend" 10.00 en 16.00 u. ds. T M. van Dijk. GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg 10 00 u. ds. L. van Wijk-Hoekstra; extra collecte voor Doopsgezinde Jeugdcentrale BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg 10.00 u. ds. G. Sipkema ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u. dames koor. uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45 u. The Gospeltrain De Koog: zon. 9 30 u. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u. rozenkransgebed Gollards: zat. 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg Open bare lezing, 10.30 u. Het huwelijk een goede start geven; Wacht torenstudie, 11.20 u Jehovah zal niet op zich laten wachten Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8 00 tot maandag 8.00 u Dokter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel. 312023 Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld. 313086; 314727, 314669, 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: TM Niehoff en AH. Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde. Centraal Meldpunt 0223-650222 - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp Jonkerstraat 6, Den Burg, tel 314152. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 u. - Afdeling jeugdgezondheidszorg Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Spreekuur elke werkdag van 8 30-9.30 u. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241Geopend elke werkdag tus sen 13 00-14.00 u - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8 30-17.00 uur, tel. 0223- 650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorgings huis: Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op advies huisarts of specialist. OVERIGE HULPVERLENING Brand/Ambulance: Bij brano voor spoedeisend ambulance, voer bellen: 1-1-2 Of bel de M; kamer Noordholland-noord q 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den B* Het bureau is dagelijks open* 9 00 tot 17 00 u Telefoon tijd; kantooruren 072-5498360; bui kantooruren 072-5122222. spoedeisende gevallen: 1-1-2 Gevonden munitie: Bel de poli tel. 072-5498360 Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11Den Burg. Alleen spoedgevallen, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voorh bij problemen met alcohol, drugs andere verslavingen: bel tijdensh tooruren 319413 (De Nieuwe Sku Toeristenpastoraat: Bram Guiljam, tel. 3185813172; '.Stichting Welzijn Ouderen Tei Warme maaltijdvoorziening, ala' ering, klusjesdienst, huishoudeli dienst, versteldienst. Spreekuur* 9.00 tot 10 00 u. en van 14.00 16.00 u., De Buureton, Molensln 2, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen schepen en zwemmers in nood 316270. Chemicaliën op het strand: l'| de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandprothetische praktijk Kralingen (samenwerkend met tandheelkundig centrum; voor z kenfonds- en particulier-verzeki an den), tel. 312069. Tandtechmek R. Van Oosten (vo kunstgebitten en reparaties), tjag 310605. Buir Apotheek: Weverstraat 95, D Burg, tel 312112. Maandag t/mv dag 8.00-18 30 u., zaterdag 10CfJitg 13.00 en 15.00-17.00 u., zond jen 11 00-12.00 en 16.00-17.00 u B ten die tijden alleen voor spoeo oe, sende gevallen. De gemeenteraad ging dinsdag tot grote tevredenheid van initiatiefne mer wethouder Daan Schilling ak koord met de opknapbeurt voor het park achter het gemeentehuis en de eerste fase van een beperkte herinrichting. De discussie spitste zich met name toe op het al dan niet plaatsen van speeltoestellen. 'Het gaat om één van de oudste plekken in Den Burg. Speel toestellen passen niet bij dit histo rische karakter', vond Dick Drijver (Texels Belang). Wethouder Peter Bakker diende hem van repliek en zei dat het wel dege lijk historisch verantwoord was om speeltoestellen te plaatsen. 'Vroeger waren die er ook!' Drijver: 'Ja, maar niet van die moderne.' Maria van der Spek (WD) suggereerde om geen fel gekleurde toestellen neer te zetten, maar houten voorzieningen zoals op de speelweide in de Dennen. Hans Roeper (PvdA) zei dat spelende kin deren de levendigheid van het park vergroten, en verwoordde daarmee een meerderheidsstandpunt. De toe stellen komen er, maar het is niet waarschijnlijk dat de kleintjes zich op 'wipkippen' en dergelijke kunnen uit leven. Het weggetje van de Parkstraat naar het Polderhuis wordt met in granulaat Waar de gewone raad unaniem vóór de sanering van de Stichting Kinder opvang Texel (kosten ƒ400.000) stemde en (met uitzondering van D66) instemde met een verhoging van de raamsubsidie voor de peuter speelzalen met 30.000, was de Texelse schaduwraad verdeeld. 54 procent stemde vóór, 46 procent te gen. De achterban van de PvdA stemde unaniem vóór en D66 tegen TB, CDA, GL en de WD waren ver deeld, zo blijkt uit de grafiek. uitgevoerd maar op een meer solide wijze verhard. Naar een idee van Pieter de Groot (D66) zal makelaardij Eelman van Heerwaarden om een bijdrage worden gevraagd, want al leen omdat de makelaars het recht van overpad hebben, blijft het straatje in stand. De Groot vroeg zich glimla chend af hoe in het plan van wethou der Schilling de antieke lichtmasten te rijmen waren met de modieuze banken. De kerkhofmuur wordt na een op knapbeurt gecoat om graffiti makke lijk te kunnen verwijderen, zoals Arthur Oosterbaan (GroenLinks) voorstelde. Oosterbaan bepleitte ver der de bouw van een kiosk met een terrasje zodat publiek zich op zwoele zomeravonden onder het genot van een drankje op een bankje kan ver pozen. Texels Belang maakte zich zorgen over het kappen van bomen en vond dat de levensvatbare exem plaren moeten blijven staan. Schilling verzekerde dat de selectie zorgvuldig zal geschieden. Jan Koolhof (CDA) zei dat het rooien juist goed was omdat de toevloed van zonlicht het gras beter zou laten groeien. De PvdA vond de Parkstraat-kant het meest problematisch en wil de lelijke bebou wing afschermen met beplanting. Hoe het parkje er precies uit komt te zien, is nog een vraagteken. Om de continuïteit te waarborgen komt het onderhoud in ieder geval in handen van één tuinman. Een sierhek en een toegangspoort met eventueel de leeuwen die de ingang vroeger sier den, is vanwege het beperkte budget (ƒ65.000,-) vooruitgeschoven naar de tweede fase van de herinrichting. Iedere zaterdag haalt Scouting oud papier op in Den Burg Men verzocht dit vóór 10 00 uur aan de te zetten, in met te grote bundelsol kartonnen doos (geen plastic zak) papierwagen komt in de volgende ten: 8. Schilderend, Haffelderv Emmalaan, Pieter van Cuyckstr, Ada van Hollandstraat, Elemeit Keesomlaan. len en Uuk Vorsteveld (41) uit OudesJ is na .een studie van een jaar I' slaagd voor de informa opleidingen MCSE en MCP4 heeft inmiddels een baan gevo: lat bij Quest, een instelling die haar dewerkers als leraar detacheë bedrijven in het hele land. Dor léé mg: etl sel Op de HEAO in Alkmaar heeft Texelaar Martijn Hin de RA-var van de richting accountancy rond. Hin is werkzaam op de afde Forensic Integrity Services accountantskantoor KPMG Amstelveen. Daarnaast volgt hi| studie registeraccountant aan de TEGEN (46,0%) ierl Voo zijn net VOOR (54,C 100% 7t ii 7 TEGEN 'Gezellig, ongedwongen en zonder plichtplegingen. Er is zelfs niet gespe echt.' Aldus omschrijven de leden van de Dansgroep Oude Dansen de uitwisseling die ze afgelopen week end hadden met 'geloofsgenoten' van een groep uit Heerenveen. Zon deraanleiding, met slechts de bedoe ling om te dansen en elkaar beter te kennen, streken zaterdag aan het einde van de middag 26 Friese dan sers neer in dorpshuis d'Ouwe Ulo, waar ze werden welkom geheten door dik dertig Texelaars. Na een ge zamenlijk koud buffet gingen de beentjes van de vloer en wed middernacht gedanst op de War die werd voortgebracht door Geit Smeenk, Jan Bakker, Maartje L en een drietal muzikanten uit W land. Tussendoor was er tijd vod borreltje en massale samenzan} dansers uit Heerenveen brachtf nacht door bij gastgezinnen en na gezamenlijk ontbijt met de Texeü werd afscheid genomen Niet i lang, zo lijkt het, want de eerste ff nen voor een tegenbezoek zijn id' dels gesmeed. IN vó<: daC KC 3 i ƒ2, F0 pla tck lier bii- Vo IM aar De wet Spe T.k 5-d ƒ27

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2