njectie van vier ton redt kinderopvang Kroeg en disco alleen in laagseizoen langer open t Raad biedt slager de helpende hand Peuterspeelzalen blijven open College: taxi's in Dorpsstraat Geboortegolf in de schapenschuur ;V- Weinig verzet tegen hoge begraaftarieven TEXELSE J couRANT G'J ZULT NiET BEGEREN u. Landjepik Prikkeldraad Commissie FWM naar dinsdag Eén visvergunning voor hele eiland VRIJDAG 17 MAART 2000 Texelse kinderdagopvang en buitenschoolse opvang men dankzij een injectie van vier ton een doorstart ma- i. De gemeenteraad stemde dinsdag unaniem in met het Idingsplan van wethouder Nel Eelman (CDA). Na sane- fc van de tekorten worden de activiteiten van de Stich- jj Kinderdagopvang Texel (SKT) overgeheveld naar een Bfessionele instelling. Het landelijk opererende Catalpa '|Hengelo is de eerste gegadigde. De raad ging met uit- 1 lidering van D66 verder akkoord met het beginsel dat de jterspeelzalen in alle dorpen open moeten blijven. Daar- jr wordt per jaar ƒ30.000,- extra uitgetrokken. FN NU BEN IK WEER AAN DE BEUKT DAAR. GAAT M'N WILT U NO6 EEN VINGER N CE PAP HOUDEN? &EL0OTDE LAND/ LEKKER HEET DAN no ET U HEN NIET STEEOS OMHOOG STEKEN WAAR BL'JTT HET WEILAND voor ONS EILAND CONTI A partijen vinden een goede kinder ang van groot belang en hebben oei geld voor over dat de voorzie- ien behouden blijven. Een zo >d mogelijke deelname aan het iidsproces is er mee gediend dat ers hun kinderen op een verant- trde wijze elders onder kunnen gen, was de mening die alle isleden waren toegedaan. Over eenmalige extra bijdrage van 0.000.- die nodig is om de tekor- aan te zuiveren, de organisatie te leteren en achterstallig onder- d te plegen, bestond nauwelijks ;ussie. Na de sanering kan de ang met een gerust hart worden rgedragen aan een professionele inisatie, die efficiënter kan wer en door goed management en accurate administratie kan voor- ïen dat opnieuw tekorten ont- in. De SKT was daartoe niet meer taat De opvang was de met vrij- gers werkende SKTindeloopder n txiven het hoofd gegroeid, idaag spreekt wethouder Eelman [vertegenwoordigers van Catalpa e Texelse gemeenteraad wil dat les in het werk wordt gesteld om t slachterij van Aad van Heer- jttardenaan De Vang uit de brand »e/pen. Van Heerwaarden wordt Ajn bedrijfsuitoefening bedreigd Hir de bouw van een dienst- Biing op het aanpalende erf. De ■komstige bewoners zouden ftnen gaan klagen over het la- Bai uit de slachterij en dat is nu ■tde reden waarom hij tien jaar leden van Den Burg naar Oude- lild is verhuisd. houder Schilling zei dinsdag- nd dat het college met de kwes- i zijn maag zit, mede door de toe ging die Van Heerwaarden begin n '90 door het gemeentebestuur edaan dat er in de omgeving van bedrijf geen woningen zouden den neergezet. Door een leemte et bestemmingsplan kon de fami- iennink van de Weldershop ech- geen bouwvergunning worden louden. Om verdere bedreigingen oorkomen werd dinsdag wel het rbereidingsbesluit genomen dat VERVOLG VAN PAGINA 1 i klein voorbehoud: 'Dat er weinig iop was kwam ook door de mooie ner. Bij minder goed weer is de ging om verboden gebied in te (ken veel groter, hebben wij ge- rkt'. Oorlog l terugdringen van het prikkel- ad is een reactie op signalen uit publiek en komt voort uit het irheidsstreven naar een meer ntgerichte houding. Die signalen ren er heel lang geleden en I amen toen vaak van mensen die I iden het het prikkeldraad hen her- I erde aan oorlog en concentratie- I npen. Prikkeldraad is onsympa- I ek en dreigend en past derhalve II bij het vriendelijke gastheerschap 11 ook terreinbeheerders zoveel I 'gelijk willen betrachten Bij de I dragsbemvloeding ligt het accent Benwoordig op voorlichting. Wijlen tarten Mantje, districtshoofd van atsbosbeheer op Texel, noemde I kkeldraad ooit 'een belediging lor de mensheid'. Niettemin werd I middel noodzakelijk geacht. Meer n eens drong Staatsbosbeheer er Rijkswaterstaat op aan haast te iken met het jaarlijks aanleggen II het draad uit vrees dat slverstoorders vanaf het strand luurgebied zouden binnendringen. 'Texel stond naar verhouding veel ikkeldraad, veel meer dan op de idere waddeneilanden, wat te ma in zou hebben met de kleinere aan- "sn recreanten die daar vertoeven 1 het verzet van de plaatselijke be ding tegen prikkeldraad, vooral op 'schelling. om te bekijken of deze landelijk ope rerende instelling, die 65 voorzienin gen voor kinderopvang exploiteert, de beste keuze is om de taken van SKT over te nemen. De instelling heeft aangegeven bekend te zijn met de Texelse problemen, die zich ook in andere gemeenten voordoen en denkt dat een financieel gezonde kin deropvang op Texel mogelijk is. Eelman opteert voor Catalpa omdat zij denkt dat Texel onder de paraplu van deze grote organisatie de eigen zelfstandigheid het beste kan bewa ren. Het alternatief is aansluiting bij de Stichting Kinderopvang Den Hel der. 'Ik ga eerst aftasten of we het traject met Catalpa in kunnen gaan en uw vragen aan Catalpa voorleg gen. Voordat we een overeenkomst aangaan zal ik de gesprekken regel matig naar u terugkoppelen', zegde Eelman de raad toe. Mochten er door de reorganisatie arbeidsplaatsen ver dwijnen, dan wil Eelman een sociaal plan opstellen. 'We zetten de mensen niet zo maar op straat.' Eelman kreeg van Klaas Modder er op De Vang geen andere dienst woningen meer mogen worden ge bouwd. Uit de raad kwamen diverse voorstel len om Hennink van de bouw te la ten afzien. Zo zou de gemeente Hennink geld moeten bieden of be kijken of hij niet op een ander bedrijventerrein een woning kan neer zetten, In ieder geval moet Van Heer waarden van iedere bedreiging wor den gevrijwaard, was de unanieme mening van de raad Schilling beloofde dat hij zijn best zal doen om met Hennink tot een verge lijk te komen. 'We hebben er al zo onze gedachten over, maar zijn er nog met helemaal uit. Ik wil eerst het advies van deskundigen afwachten.' (PvdA) het dringende advies om be sturen van organisaties als de SKT in het vervolg beter achter de vodden te zitten. 'De SKT had drie jaar geleden al een professionele administratie moeten inhuren. Als zij geen duide lijke jaarcijfers kunnen tonen moet u ze wegsturen en aan het werk zetten om later met een goed overzicht te rug te komen Burgemeester Gel dorp sprong voor de wethouder in de bres en zei dat niet Eelman maar de SKT voor een goede boekhouding verantwoordelijk was. Peuterspeelzalen Of de zes peuterspeelzalen ook bi) Catalpa worden ondergebracht, is niet zeker. De exploitatie wordt in ie der geval losgekoppeld van de dag opvang en de buitenschoolse op vang. om een inzichtelijker beeld te krijgen van de kosten en opbreng sten. De raad wil de relatief dure voor ziening in alle dorpen handhaven, omdat die voor de leefbaarheid van de dorpen essentieel wordt bevon den. Volgens Eelman is het ook be langrijk dat kinderen zich in hun eigen dorp kunnen voorbereiden op de basisschool. Alle fracties behalve D66 stemden in met een verhoging van de jaarlijkse gemeentebijdrage aan de peuter speelzalen met ƒ30.000,-. De bij drage komt daarmee op ƒ140.000,-, hetgeen gerelateerd aan de gemid delde bezettingsgraad van 1999 neerkomt op circa ƒ2.000,- per opvangplaats per jaar. Voor Pieter de Groot (D66) was het openhouden van alle speelzalen weliswaar 'vreselijk politiek correct', maar gezien het zor gelijke financiële plaatje van de wel zijnssector geen wet van meden en perzen Hij wilde onderzoeken in welke kernen de grootste behoefte aan speelzalen bestaat en alleen die financieren. 'Ik vrees dat we het geld voor andere zaken nodig hebben.' GroenLinks maakte het voorbehoud dat de zalen alleen open kunnen blij ven als er voldoende kinderen zijn. De vergadering van de raadscom missie Financiën, Werken en Milieu die voor donderdag op de agenda staat, wordt naar voren gehaald. De vergadering vindt dinsdag in het ge meentehuis plaats en begint om 18.00 uur. Reden voor de wijziging is een uitstapje van de raadsleden, die donderdag naar Leeuwarden afrei zen. De 2-3-regeling die vorig seizoen is ingegaan, blijft gedurende het hoogseizoen gehandhaafd. De sluitingstijd voor terrassen wordt verschoven van 1.00 naar 2.00 uur. Van november tot april mogen de kroegen en disco's op vrijdag en zaterdag een uur langer open blijven en gaat een 2-4-regeling gelden. Met dit voorstel zal het col lege in het kader van de openbare- orde-notitie Met het Oog op De Koog naar de raad stappen. Om de overlast door uitgaanspubliek te beperken willen b en w het aantal dorpswachten in De Koog uitbrei den en een proef houden met het toestaan van taxi's in de Dorps straat. harde cijfers van heeft weten te over tuigen dat de aanvankelijke Mmas- norm, een rekeneenheid voor de mestproductie van schapen, niet deugde. Volgens deze formule zou den vijf schapen net zoveel mest pro duceren als één koe. Inmiddels is de norm teruggedraaid, waardoor inten sieve schapenhouderijen hun veesta pel met hoeven in te krimpen. Zorgen of met, Veeger beleeft elk jaar weer veel plezier aan de lammerij. 'Het is een stukje liefhebberij. Dat jonge spul is een pracht gezicht. En als fokker let ik vooral op de kwaliteit. Door de fokkerij is een klein wereldje, maar ik doe er veel sociale contac ten door op. Met collega's op Texel, maar ook met fokkers en afnemers in de rest van Nederland en in België. Ze komen hier en wij gaan daar naar toe.' Uit de evaluatie van het afgelopen uitgaansseizoen is volgens het col lege gebleken dat de 2-3-regeling goed heeft gewerkt. De overlast is erdoor beperkt en daarom willen b en w het regime gedurende de zomer maanden voortzetten. Vervroeging van de sluitingstijd - zoals onder meer de logiesverstrekkers voorstaan - zou niet leiden tot vermindering van de overlast, omdat jongeren dan nog met uitgefeest zijn en op straat of de camping nog even door zullen gaan. Bovendien zou vervroeging economi sche schade voor de natte horeca opleveren Het verlaten van het sluitingsuur - zoals een deel van de horeca en de Texelse jongeren van het Twaalf Balckenberaad willen - ziet het col lege evenmin zitten. Dat zou de over last voor met name de inwoners van De Koog naar een ongewenst later tijdstip verplaatsen, waartegen de winst van een (nog) geleidelijker af voer van het uitgaanspubliek niet opweegt. Bovendien vreest het col lege dat een later sluitingsuur 'horecatoerisme' bevordert, dat wil zeggen mensen aantrekt die alleen om een nachtje te stappen naar Texel komen en in de auto of op het strand blijven wachten op de eerste boot. Het sluitingsuur voor de terrassen wordt gelijkgetrokken met het tijdstip waarop de deur dicht moet: 2.00 uur. Het trekken van één lijn wordt vol gens het college beter begrepen en is daardoor beter te handhaven. De burgemeester kan op deze regel een uitzondering maken en individuele bedrijven gelasten eerder te sluiten. Vorig jaar werden in De Koog nog in cidenteel twee dorpswachten extra ingezet, in het komende seizoen moet het aantal dorpswachten op alle Dat voor het vissen in het binnen water in het noorden van het eiland een vergunning nodig was. wisten de meeste sportvissers al. Daarentegen heerste alom het misverstand dat de rest van het binnenwater 'vrij' vis water was. Niets was echter minder waar, wat in het verleden nu en dan tot vervelende incidenten leidde. Om aan alle verwarring een einde te ma ken, geeft het waterschap Hollands Kroon in het vervolg één vergunning uit voor alle hoofdwaterlopen op het eiland. Er worden vergunningen ver strekt voor een dag, een week, een maand of een jaar. Vergunningen zijn verkrijgbaar bij de VW of bij J. Hot tentot. Vuurtorenweg 66 in De Cocksdorp. Op deze adressen zijn ook plattegronden te verkrijgen waarop alle waterlopen te vinden zijn waarvoor deze vergunning geldig is. Buiten een vergunning van het water schap moet elke visser in het bezit zijn van een geldige visakte, die ver krijgbaar is op het postkantoor. dagen zes man bedragen, vindt het college. Daardoor kan meer toezicht buiten de Dorpsstraat om worden gehouden. Het college wil met poli tie en justitie afspreken dat behalve op drugshandel en het naleven van de sluitingstijden enkele wisselende speerpunten extra aandacht krijgen, zoals het autoslapen en wildplassen Taxi's Voor de spoedige afvoer van het uitgaanspubliek worden net als vorig jaar gedurende zes weekenden borrelbussen ingezet. Nieuw is dat het college na 2.00 uur taxi's in de Dorpsstraat wil toestaan. Die mogen de uitgaansstraat aan de zuidkant inrijden. In overleg met de horeca en de taxibedrijven wordt de proef na der ingevuld. Mogelijk wordt het Dorpsplein als tweede taxistand plaats gebruikt en zijn taxi's aan de drukke noordkant niet toegestaan. Mochten de auto's voor onveilige si tuaties zorgen, dan behoudt de bur gemeester zich het recht voor om de proef onmiddellijk te staken. De Koger cafetaria's die in de zomer ook na 0.00 uur open willen blijven, moeten een verklaring ondertekenen dat zij geen alcohol zullen verkopen. Overigens zal de burgemeester met deze 'ontnuchteringbedrijven' - die pas om 3.30 uur hoeven te sluiten - een hartig gesprek voeren omdat een deel de sluitingstijden vorig jaar stel selmatig aan zijn laars lapte. De tarieven voor begraven en het bijzetten van urnen op de gemeen telijke begraafplaatsen in Den Burg en Oosterend worden in overeen stemming gebracht met de werke lijke kosten die ermee gemoeid zijn. Texels Belang en de WD vreesden aanvankelijk dat de tarie ven voor een deel van de bevolking onbetaalbaar zouden worden, maar tijdens de raadsvergadering van dinsdag stemde alleen TB- fractievoorzitter Dick Drijver nog tegen het collegevoorstel. 'Iedere Texelaar moet vrij zijn in zijn keuze of hij zich laat cremeren, zijn urn laat bijzetten of laat begraven. Sommige mensen hebben geen keuzevrijheid meer: de drempel tot de begraafplaats komt te hoog te lig gen', zei Drijver. Net als de WD, die zich bij Drijver aansloot maar toch met het collegevoorstel instemde omdat zij geen meerderheid mee kon krijgen, had Drijver signalen uit de samenleving ontvangen dat de finan ciële grens werd overschreden. Op de suggestie van GroenLinks dat ie dereen zich tegen de kosten kan ver zekeren antwoordde Drijver dat de meesten wel een verzekering heb- In de verlegging van de looproute naar camping Kogerstrand ziet het college geen heil. Het afdwingen van een route via de Badweg is volgens b en w - ook met de inzet van veel politie en dorpswachten - met haal baar. Bovendien zou door concentra- tiw «aPi publiek op één toegangsweg de overlast toenemen. Het lawaai op de Ruyslaan moet worden beteugeld door de inzet van de extra dorps wachten Balckenlobby De overlast is in de maanden novem ber tot en met maart niet noemens waardig en daarom wil het college de sluitingstijd gedurende die vijf maan den op vrijdag en zaterdag verleggen naar 4.00 uur. Dat gaat de jeugd, die zich via het jongerenwerk heeft ver enigd in het Twaalf Balckenberaad, niet ver genoeg. Dat bleek woens dagavond in discotheek de J'Elle- boog waar burgemeester Geldorp voor de tweede keer met de jonge ren in debat ging. Het Balcken-be- raad bepleit dat ook in het hoogsei zoen een 2-4-regelmg van kracht wordt. De jongeren willen met alleen na vieren zelf nog een pilsje pakken, ook de overlast blijft volgens hen bestaan nu het uitgaanspubliek nog steeds om 3.00 uur massaal op straat komt. Daardoor kunnen de vervoer ders de vraag niet aan en ontstaat herrie. Verder vonden zij het onbegrij pelijk dat de looproute richting jongerencampmg met naar de Bad weg wordt verplaatst. Het Balckenberaad zal de komende weken actief bij de gemeenteraads leden gaan lobbyen voordat zij op 11 april een definitief besluit over de openbare-orde-maatregelen zullen nemen. De eerstvolgende keer dat de maatregelen in het openbaar bespro ken worden is tijdens de vergadering van de raadscommissie Bestuur en Organisatie, die maandag om 19.30 uur in het raadhuis begint. ben. maar dat die doorgaans niet voorziet in de verlenging van graf rechten. Die tarieven zouden volgens hem dan ook met de helft omlaag moeten. Drijver bleef een roepende in de woestiin. De stijging van de huur van een urnennis met bijna 400 procent (van ƒ324,- naar ƒ1.442,- voor een pe riode van tien jaar) wekte in de commissievergadering nog onbegrip bij D66 en PvdA. maar dat verdween toen dinsdag nadere uitleg volgde Hetzelfde gold voor de vraag die D66 in de commissie stelde waarom de begrafenis van een kind zoveel goed koper is dan van een volwassene Het antwoord luidde dat daarmee minder arbeidskosten zijn gemoeid en het tarief verder bewust 'terughoudend wordt berekend'. Het begraven van een kindje tot 1 jaar kost 373,- en van een kind tot 12 jaar 767,-, voor de begrafenis van een volwassene wordt ƒ1049,- in rekening gebracht. De huur van een kindergraf komt op 1774,- voor twintig jaar, tegenover ƒ2203,- voor een graf voor een vol wassene. Alle partijen waren tevreden over de gespreide betaling van grafrechten, die op 1 april wordt ingevoerd. Carlo Veeger van Lindehoeve heeft zojuist een geel oormerk aange bracht bij het lammetje dat echtge note Carien in haar handen heeft. Een handeling die een jaar of drie geleden verplicht werd gesteld en sindsdien een terugkerend onderdeel uitmaakt van de voorjaarswerkzaamheden in het boerenbedri|f aan de Westerweg. De schapenfokker heeft dit jaar 125 ooien die moeten lammen, hetgeen ze verspreid over een week of vier zullen doen. Het is de tijd dat Veeger zijn slaapkamer tijdelijk verruilt voor het bed in de schuur. 'In de drukste tijd lammeren er toch wel een stuk of vier tot vijf schapen per nacht. Dat betekent dat ik elke twee uur een rondje langs de schapen maak. Niet dat het makkelijk is om zo vaak op te staan. Voor de zekerheid heb ik twee wekkers naast m'n bed staan.' Een snelle calculatie leert dat het aantal lammeren per ooi tot dusver bijna twee bedraagt, watVeeger niet ontevreden stemt. Minder positief is hij over het perspectief van de schapenhouderij. 'Het prijsniveau kenmerkt zich door golfbewegingen, maar de laatste jaren duikt de golf steeds verder naar beneden. Als fok ker ben ik niet volledig afhankelijk van de prijzen van het lamsvlees, maar met elk lam heeft de kwaliteit om dekram te worden, waardoor ik toch deels op de markt moet terugvallen. Het ziet er wat somber uit en het ver velende is dat ik geen vluchtweg zie waarlangs de branche uit de malaise zou kunnen komen, ledereen heeft er de mond over vol dat Texel niet zon der schapen kan, maar ik kan met zeggen dat er veel gebeurt om het schapenbestand overeind te hou den.' Lichtpuntje is dat de schapen commissie van de WLTO, waarin Veeger zitting heeft, het rijk er met W---

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5