'Honderd procent in de plooi blijven, dat lukt me niet' Ombudsvrouw noemt gemeenteraad 'moedig' Abraham als rodeorijder Een burgemeester die geen blad voor de mond neemt TEXELSE g COURANT' Hoe denken zij over de burgemeester? Van der Molen en Bakker beste klaverjassers Basketbal VRIJDAG 17 MAART 2000 stel eerder mezelf kwetsbaar op. Ik verbaasde me er die bewuste avond - het was overigens het eerste over leg met de dorpscommissie dat ik bijwoonde - dat er zoveel bood schappenlijstjes werden afgewerkt De bekende losliggende tegel en de lantaarnpaal. Terwijl het opwaarderen van de haven toen ook al speelde. Het oplossen van de parkeer- pas op de plaats maken en je afvra gen: wat hebben we, wat ontbreekt er nog en op wat voor manier gaan we daarmee om? Mensen zijn niet van elastiek. Want ook ik wil af en toe wel eens met de benen op de bank liggen. Maar je mag best tegen elkaar zeggen: kunnen we dan die-en-die afspraak met elkaar maken. Want daar hou ik van.' Burgemeester Geldorp (I.) neemt de eed af bij de nieuwe ombudsfunctionaris. IFoto Bad Bosch) 'Er zijn niet veel gemeenten bereid om diep in de keuken te laten kij ken. Daarom is het moedig van de gemeenteraad om een ombuds functionaris te benoemen.' Dit zei Marjo van Maastricht-Thijssen na dat zij dinsdag ten overstaan van raad en college door burgemees ter Geldorp was beëdigd. Zij ver wacht dat de gemeente zich niet vrijblijvend door haar laat advise ren en zich wel degelijk iets van haar niet-verbindende aanbevelin gen zal aantrekken. 'We hebben hier op Texel een ge zegde voor dingen die ver weg zijn en onhaalbaar lijken: "Van hier tot Maas tricht". Ik ga ervan uit dat dat niet op u van toepassing is.' Met deze woor den wenste Dick Drijver (Texels Be lang) de kersverse ombudsfunc tionaris veel succes bij het behandelen van klachten van burgers over het optreden van de gemeente. De in Bakkum woonachtige Van Maastricht wil inderdaad zoals Drijver hoopt goed bereikbaar zijn en vooral een laagdrempelige voorziening bie den aan Texelaars die vinden dat zij door de gemeentelijke instanties of een individuele ambtenaar slecht zijn behandeld. 'Bij mij moeten zij vrijuit en los van belemmerende invloeden kunnen spreken.' De gang naar de ombudsvrouw komt niet in de plaats van de bestaande luridische mogelijkheden om ge- meentebesluiten aan te vechten, maar is een aanvullende voorziening. Indachtig het gemeentelijke credo 'een klacht is een gratis adviesmoet de instelling van een interne klachten regeling en de benoeming van een ombudsfunctionaris uiteindelijk lei den tot een klantvriendelijker organi satie. 'Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Beleid kan in de praktijk anders uitpakken dan was bedoeld. Het is goed om daar door zijn. U hebt immers drie keer di midwintervoorstelling van Kiit zocht 'Ik vind het heel apart dat zoii pakweg 250 meter afstand va lt huis bestaat. Ik bied mijn gaste het met kennen, zo'n avondjt Die reageren met ongeloof dal hier mogelijk is. Ook zelf heb alle voorstellingen genoten, avond was toch weer anders best variatie in en er er zijn altj tualiteiten in verwerkt.' Bi/ uw installatie zei u dat u at gemeester boven de politie staan, maar tussen de Texelai dat laatste gelukt? 'Mensen schieten me op stras Bij huisbezoeken, bijvoorbeeld bilea, komt het gemeentelijk wel ter sprake. Ik merk dat de bi kenheid van de Texelaars groo' ben altijd bereid een toelichti geven. Ik word redelijk vaak gev om te bemiddelen. Zowel binni gemeentehuis als daarbuiten. Ir cipe probeer ik dat vanuit m'n kamer te doen, maar soms nodig om bij iemand langs te Dat onderdeel van mijn werk sp me erg aan.' Maria van der Spek, raadslid voor de WD: 'Ik ben tevreden over de manier waarop onze burgemees ter functioneert. Prettig om mee samen te werken en heel toegan kelijk voor de burgers. Ze hanteert de voorzittershamer doorgaans met strakke hand, al lukte dat dinsdag met zo. Toen we de nieuwe burgemeester kozen, wil den we iemand die hier de bedden zou opschudden. Nou, ze is aan het kussen begonnen. Er zijn op het gebied van bestuur en organi satie al de nodige veranderingen ingezet. Haar gevoel voor humor wordt met door iedereen begre pen. Sommige zeggen dat ze cy nisch is, maar wel met een knip oog. Niet iedereen heeft dat door, maar het hoort bij haar. Ze is zich zelf, ook na de vergadering. Dan is ze beter te benaderen dan haar voorganger. En, ze zegt waar het op staat.' Pieter de Groot, raadslid voor D66: 'Ik ben deels enthousiast, en deels wat minder. Maar voordat ik in de krant iets over haar zeg, vind ik dat we eerst met de burgemees ter en de fractievoorzitters geza menlijk om de tafel moeten gaan zitten om het wederzijds functio neren te evalueren. Als ze er nu een jaar zit, wordt het misschien wel eens tijd om dat te doen.' Frits Agter, voorzitter van de dorpscommissie De Koog, onder meer betrokken bij het uitgaans- beleid: 'Ze neemt minder dan haar voorganger een blad voor de mond. Ze praat minder wollig, is spontaner en meer recht door zee. Je weet iets meer wat je aan hebt, ze is meer 'op de vrouw af'. Ze komt doortastend over, zeker de eerste vijf minuten. Wat betreft het vraagstuk van openbare orde heb ik vorig jaar tegen haar gezegd dat ik gematigd optimistisch ben. Op dit moment kan ik me pas een oor deel vormen als ik weet welk standpunt het college heeft inge nomen. Ze is van goede wil, maar ze moet zóveel partijen tevreden stellen. Grote heldendaden heeft ze nog niet verricht.' el Hannie Veltkamp uit Den Burg I, grote lijnen doet ze het buiten ig woon leuk. Ze komt over als plezierig en open mens. Ze isg burgemeester met afstand, m q| makkelijk benaderbaar, staat oj voor de mensen. Ze leidt de t gadering heel gedecideerd, m met respect voor iedereen die; tafel zit.' z' iel Immetje Duin (19), VU scholiere en aanwezig op '9 avond in de Jelleboog over des tingstijden: Ze toont initiatief n de jeugd. Dat heb ik bij de von di burgemeester nooit gemerkt. stelt zich open voor de meningt 3 de jongeren, een groep die 2 5 niet zo snel organiseert en i mede daardoor ook niet zo si wordt gehoord. Ze kan de zat duidelijk uitleggen. Dat bleek 0 gisteravond, ti|dens de informal bijeenkomst in de Jelleboog. Vo sommigen viel het collegestan punt over de sluitingstijden jiatu lijk tegen. Maar ze wist goed ov f te brengen dat de jeugd éen vj v de belangengroepen is op hels d land. Omdat alle jongeren er m c ders over dachten, had ze hette moeilijk. Over het verschil tuss het uitgaansleven in de zomer: de winter houdt zij er een héél: dere mening op na dan wij. I kostte haar moeite om collegestandpunt te verdediger had ze wel enkele argument Maar ik vind dat ze de kornet zomer gewoon eens een p avonden die 2-4-regeling moe uitproberen.' Dick Drijver, raadslid voor Tei Belang: 'Als bestuurder vind haar kordaat, rechtlijnig, open ook wel openhartig. Ze laagdrempelig, je kan altijd bij h binnen lopen. Ze hanteert e strak vergaderschema, in de ra en de raadscommissie. Maar doet het op een zodanige man dat iedereen dat accepteert. I strakke lijn, zonder dat het onsj pathiek overkomt. Ze durft a kwetsbaar op te stellen, maar i kan ze goed mee omgaan, speelt geen rol. doet zoals ze Een goed bestuurder en ierre die goed leiding kan geven. I tuurlijk is niemand volmaakt, ra we mogen tevreden met haar z 0 Wat mi| betreft kan ze zo da ei gaan.' 2i h De roep van de vertrouwenscom missie om een burgemeester die de gemeentelijke bedden zou gaan opschudden, was niet tegen dove mansoren. Burgemeester Joke Geldorp, die alweer een jaar gele den werd geïnstalleerd, regeert met strakke hand en berijdt haar stokpaardje - het nakomen van af spraken - enthousiast. Ze staat bekend als kordaat, rechtlijnig, toegankelijk en gaat discussies, bijvoorbeeld met de Texelse jeugd, niet uit de weg. Ze heeft een wat cynisch gevoel voor humor en neemt geen blad voor de mond. Ze wordt geprezen om haar open hartigheid, maar kwam door haar aanvaring met de pers niet al te positief in het nieuws. Kortom: een burgemeester die zorgt voor leven in de brouwerij. Dat vraagt om een gesprek. Is Texel, met als z'n tegengestelde belangen, niet moeilijk te besturen? Die tegenstrijdigheden horen bij een gemeente als Texel. We zitten op een eiland dat het voor driekwart van het toerisme moet hebben, en waarbij de natuur voor een groot deel het imago bepaalt. Maar er moeten ook econo mische activiteiten plaatsvinden. Ik kan me goed voorstellen dat bijvoor beeld de agransche sector zich in een hoek voelt gedrukt. Op een gegeven moment komen de tegenstellingen, zoals onlangs bij het convenantover- leg, als een soort eruptie naar buiten. Maar er komt ook een moment dat men zich nog eens achter het oor krabt en zegt: waar zijn we nu eigen lijk meer bezig? Dan is er weer de bereidheid om met elkaar te praten. Dat vind ik een sterk punt van deze gemeenschap. Het is wel eens goed om de tegenstellingen helder te heb ben. Emoties spelen daarbij een rol. Dat zie je ook bij het juttersconflict, wat in feite een zakelijke oorsprong heeft.' Zijn de tegenstellingen hier extremer dan in uw vorige gemeente Meppel? 'Daar waren ze ook redelijk scherp. Alleen al de uitbreidingsplannen en het toepassen van de wet Wet Voorkeursrecht Gemeenten, waarbij boeren die hun grond verkopen die het eerst aan de gemeente moeten aanbieden. Dat is hét middel om de boeren tegen je in het harnas te ja gen. Daarmee trokken we in Meppel volle zalen. Op Texel is dat met aan de orde.' Kriebelt het als oud-wethouder van ruimtelijke ordening niet om u ook op Texel met het beleid te bemoeien? 'Als Daan Schilling met vakantie is, ben ik zijn plaatsvervanger. En als college praten we met elkaar over zaken die in een portefeuille thuisho ren. Ik bemoei me bijvoorbeeld ook met de ambulances die in de porte feuilles van Nel Eelman zitten. Ik heb ook een mening over rotondes. Dat noemen we collegiaal bestuur. Uitge zonderd de uitbreiding van de Worsteltent. waarin mevrouw Eelman een ander standpunt in nam, was het college in de besluitvorming voor zover ik weet. unaniem.' Wordt er op Texel oprecht politiek gevoerd? 'Politici hebben allemaal een verschil lend karakter, dat mede hun houding en handelen bepaalt. Politiek is voor een deel spel, maar ik heb het gevoel dat dit hier over het algemeen eerlijk wordt gespeeld. Ik weet van geen dubbele agenda's. Ik zie me niet als een scheidsrechter, maar eerder als iemand die verschillen overbrugt Ik heb het gevoel dat de raadsleden alle belangen goed afwegen Dat is soms niet eenvoudig en ze maken zich er niet altijd populair mee. Inzake de sluitingstijden valt er geen regeling te bedenken waarmee je alle betrokke nen te vriend houdt. Zolang je in de afweging maar duidelijk bent en de argumenten goed onderbouwt.' Hebt u een druk jaar achter de rug? 'Men weet een heleboel dingen te bedenken die mij van de straat hou den. En dat stel ik op prijs. Zo'n eer ste jaar is altijd extra belastend Ik moest me verdiepen in de voorge schiedenis van een aantal zaken, er wordt nieuw beleid gemaakt en ook de lopende zaken moeten doorgaan. Het is héél druk, maar ik hou wel van reuring. Ik raak inmiddels aardig in gewerkt.' Wat is uw stokpaardje? 'De overheid die iets toezegt, moet dat nakomen.'Dat is de stijl die ik nastreef. In dat streven past ook de notitie Kwaliteitszorg die de raad in 1998 heeft aangenomen. Ze mogen mij op een afspraak aanspreken. Het is één keer misgegaan, maar toen was ik ziek.' U heeft een stijl, die wel eens wat cynisch overkomt Er werd u zelfs verweten dat u tijdens, het overleg met de dorpscommissie in Oude- schild een "htfibtenaar voor schut zette. 'Ik ben inderdaad af en toe wat cy nisch, ook naar mezelf toe. Da's niet negatief bedoeld, maar mijn manier om te prikkelen of een reactie op te roepen. Dat zit in mijn karakter opge sloten en dat komt tot uiting in mijn gevoel voor humor. Misschien heb ik daardoor de schijn tegen dat ik zaken niet serieus neem. Ik probeer dat cy nisme te onderdrukken, want het past niet in elke situatie. Maar hon derd procent in de plooi blijven, dat lukt me niet. In Oudeschild had ik met de bedoeling iemand te kwetsen. Ik Burgemeester Joke Geldorp in haar element. problemen. Toen zóveel mensen klachten uitten, bekroop mij het ge voel dat eerdere klachten niet serieus waren genomen. En daar heb ik op mijn manier op gereageerd. Nu we ons aan de gemaakte afspraken heb ben gehouden, gaat er wel een com pliment naar de verantwoordelijke mensen. Want waardering hoort er ook bij. Peter Bakker is laatst ook met een taart naar Gemeentewerken ge weest.' U staat bekend als een vrouw met een voortvarende manier van aanpak. Maar worden al die veranderingen u door uw medewerkers wel in dank af genomen? 'Je kunt met een heleboel plannen komen voor verbetering van de orga nisatie, maar als er een bepaalde moeheid optreedt, moet je wel eens Per telefoon opent ze de servicebalie van ht Uw bemiddelende rol in de kwestie met de jutters, heeft u daarover ook afspraken met het gemeentebestuur gemaakt? 'Daarover heb ik met het college vooraf overleg gevoerd en de wet houders hebben mij toen vrij man daat gegeven. Op een gegeven mo ment koppel ik dat terug, naar het college en naar de raadsleden. Dat ik dat met in de openbaarheid toe, heeft te maken met het stadium waarin de bemiddelingspoging verkeert. Soms moet je wel eens je mond houden. Ik snap best dat de pers dat lastig vindt.' U heeft een flinke aanvaring gehad met de lokale media? Bent u daarvan geschrokken? 'Het heeft me vol'edig verrast. Ik had nooit gedacht dat een menselijke f gemeentehuis. (Foto Gerard Timmerman) lukkig ben ik met de Texelse pers weer on speaking terms. Ze zijn voor de gemeente een middel om bewo ners heel snel rechtstreeks te in for meren en om draagvlak voor het be leid te krijgen.' Hoe bevalt het ambt van burgemees ter? 'De baan is veelzijdiger dan ik me had voorgesteld. Ik heb nogal eens direct contact met ministers of staatssecre tarissen. Men is altijd zeer geïnteres seerd in het eiland, alleen al vanwege het grote natuurgebied in onze ach tertuin. ledereen bemoeit zich er mee. Wat dat betreft zou het beter zijn als er èén coördinerend staatssecretaris voor de waddeneilanden zou zijn. Want alleen al het feit dat we geza menlijk onder twee provincies vallen, levert doorgaans altijd vertraging op.' Antje Bakker en Dinie van der Mo len hebben de drieëntwintigste ronde van Klaverjasclub Den Burg op hun naam geschreven. De da mes slaagden er voor het eerst in de grens van 7000 punten te door breken. Theo en Jaap Witte vero verden de leiding in de vierde pe riode, waarin nog twee ronden op het programma staan. De top vijf in het algemeen klassement bleef ongewijzigd. De wind had Antje Bakker en Dinie van der Molen dit seizoen nog met vaak in de rug geblazen In deze een onafhankelijk orgaan op gewe zen te worden en je in die zin kwets baar op te stellen', aldus de ombudsvrouw. Via de servicebalie in het gemeente huis komen de klachten binnen, waarna de interne klachten coördinator selecteert welke grieven bij Van Maastricht terechtkomen. De coördinator kan mensen door verwijzen en moet er voor zorgen dat burgers niet van de 'gewone' rechts gang worden afgesneden. Van Maastricht is voor zes jaren aange steld en zal ieder jaar verslag uitbren gen aan de gemeenteraad. 'Hoewel je niet alle burgers met hun indivi duele klacht kunt helpen, leert de er varing bij een aantal andere gemeen ten wel dat het beleid werd bijgesteld naar aanleiding van de adviezen van de ombudsfunctionaris. Bovendien kan er van mijn aanwezigheid een preventieve werking uitgaan De 50-jarige Van Maastricht is van beroep interim-manager in de non- profitsector en was lid van de Provin ciale Staten en de provinciale geschillencommissie. Sinds vijf jaar zit zij in de commissie van bezwaar en beroep van de gemeente Lange- dijk. ronde kwam het er dan toch van, nadat de dames enkele weken gele den de grens van 7000 punten ook al dicht hadden benaderd. Hun score van 7294 punten was tevens goed voor de rondewinst. Bakker en Van der Molen staan inmiddels op de ze vende plaats in de vierde periode. In het algemeen klassement blijven zij in het bezit van de rode lantaarn, maar de concurrentie is na deze score weer binnen handbereik Jaap en Theo Witte (eerstgenoemde werd wederom kundig vervangen- door Lia van Leersum) behaalden met 7198 punten de tweede plaats. Zij deden daarmee goede zaken: in het algemeen klassement stijgen zij van de achtste naar de zesde plaats, terwijl ze in de tweede periode zelfs de leiding nemen. Frans Stark en Bram van der Linden zijn de laatste weken bijzonder goed op dreef. Na de rondewinst van vo rige week, behaalden zij nu een derde plaats met 7134 punten. Door dit re sultaat staan zij nu op een prima tiende plaats in het algemeen klasse ment en een tweede in de periodes tand. De achterstand is minimaal: tien punten. Chris Schraag en Willem Koomen knabbelden met een score van 6767 punten weer een klein stukje van hun achterstand op de nummers een af. De achterstand be draagt nu nog ruim dertienhonderd punten. Fenny en Rob Caspers za gen hun achterstand op de nummer twee met één puntje oplopen. Zij behaalden 6766 punten. Theo Stoel- inga en Frans Witte zijn de laatste weken aan een opmerkelijke opmars bezig. Stegen zij vorige week al drie plaatsen, door hun score van 6668 punten stegen zij wederom een plaats. Zij staan nu negentiende. Het gemiddelde was met 6202 punten Zaterdag 18 maart Sportlaan Den Helder: 16.15 Mareis jeugd - Wieringherlant 2 17.15 HBC 1 - dames Mareis Zondag 19 maart 16.45 Break Out 2-Marels heren reactie zo'n politieke lading en zoveel aandacht in de media zou krijgen. Ik heb er wel van geleerd. Ik merk dat er een duidelijk verschil is tussen de Texelse media en die in Meppel Ik schrijf dat toe aan de dichtheid van de pers. Als ik goed geteld heb zijn er zeven verschillende media, die overal nieuws vandaan willen halen om hun medium te vullen In Meppel had je alleen de Meppeler Courant. Ik kende de journalist van haver tot gort en had er een vertrouwensband mee. Ik kon hem tippen, dat er over twee weken een bepaald nieuwtje zat aan te komen, zonder dat hij er op dat moment iets mee deed. Met zóveel media kan ik geen speciale band onderhouden met één van de journa listen. Ze krijgen allemaal een gelijke behandeling Ook de aandacht van de landelijke media voor het eiland is met te vergelijken met Meppel. Ge- U had die pruik toch niet echt op toen u incognito over het eiland ging? 'Nee, want dan zou ik mezelf te grab bel gooien Het was de bedoeling dat ik zelf ongestoord het eiland kon ver kennen. Zo heb ik de enorme varia-, tie die onze gasten wordt geboden ook zelf kunnen ervaren. Overigens waren er best veel mensen die me herkenden, maar die zeiden: hou maar lekker vakantie.' Hoe bevalt het wonen op het eiland, en in het bijzonder in Den Hoorn? 'Nu ik een vast plekje op Texel heb en Den Hoorn mijn woonplaats is. heb ik het gevoel dat ik echt gesetteld ben- Ik woon er heerlijk. Zaterdag heb ik een kijkje genomen in de stal van mijn buurman Arie Lap, waar volop wordt gelamd Ik heb uitleg gekregen en dat vind ik hartstikke leuk. En nu lopen de lammertjes in het weiland bij mijn huis Prachtig. Ik geniet elke morgen van de lucht boven Loodsmansduin, Ik woon op een mooi stekkie. Ik heb plannen voor de bouw van een ga rage en een serre. De garage krijgt op papier al vorm en voor de serre moet ik wachten op de serre-regeling.' U moet een groot theaterliefhebber aan de lage kant, er werden 43 mar sen gespeeld. De mooiste score in het algemeen klassement is voor Mia en Piet Flick. Na 23 weken speelden zij precies 140.000 punten bij elkaar Stand in de vierde periode 1 Jaap en Theo Witte 29.079; 2.Bram van der Linden en Frans Stark 29.069, 3 Nel Koomen en Jan Kloosterman 28.234; 4.Fenny en Rob Caspers 28.077; 5.Chris Schraag en Willem Koomen 27.868 is afgebeeld. Teksten als 'Maan de Boys vooraan, nu 50 jaar vete en 'Op het veld verliefd op deb de beste stuurman aan wal' spf boekdelen. Familie en vriender ten vanavond een groot fees touw voor Maarten. Regelmatig zijn op erven Abrahams te zien, die duidelijk maken dat de bewoner van het betreffende huis vijftig jaar is geworden. Zo ook bij Maarten Veeger van de Rozendijk, die gistermorgen dit heugelijke feit vierde. Andries de Oock, woonach tig in een caravan op zijn erf, had er veel werk van gemaakt. 'Toen ik van nacht naar de stal ging om te kijken of er nog een schaap moest lammen, zag ik eerst één pop. Toen dacht ik al: hier gaat wat gebeuren. Vanmor gen was er nog veel meer te zien. Ik wist met wat Ik zag. Op de staldeuren had De Cock een metershoog schil derij gemaakt, waarop de markante veehouder als een rodeo op een koe

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 8