Knelpuntboeren' weer terug bij af Texelaars bouwen in Kosovo Raadscommissie wil hinderprobleem bij AH aangepakt zien Cjroen ZjwarLrJexeU het TEXELSE^COIIRANT 'r 0ecpm^eerd^oecial nt/VooriaarS0 Raad- van State zet streep door ammoniakfonds Fout leverancier: toch nieuwe brandweerauto a Zalmfilet m Dure iepen Welstandscommissie Valse rekeningen Drankrijder Bromfietser valt en raakt gewond Oosterbaan boos over 'vrijbuiterij' Werner Dros Uitbreiding kamperen bij de boer kwestie van veel geduld Onder de pomp vrijdag 14 april a.s. VRIJDAG 24 MAART 2000 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11467 dvertenties/abonnementen/bezorging: linbaan 6 mnbaan6 '91 MC Den Burg lefoon 0222 - 36 26 00 lefax 0222 - 31 41 11 erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. moeizaam tot stand gekomen ammoniakfonds kan in praktijk niet meer functioneren. Het reservepotje waar- e zo'n twintig knelpuntboeren met een bedrijf nabij een verzuringsgevoelig aangemerkt natuurgebied hun vee- pel kunnen uitbreiden, blijkt strijdig met de wet te zijn. valt af te leiden uit een oordeel van de Raad van State >r een soortgelijk fonds. De RvS baseert zich op een uwe uitvoeringsregeling in de Interimwet Ammoniak en jhouderij. Vanaf het in werking treden in 1996 heeft één er van het fonds kunnen profiteren. betwiste ammoniakfonds is de ingrij kste pijler onder het mmakreductieplan, een compro- dat in 1997 na lang touwtrekken esloten tussen de gemeente en nilieu-inspectie. Het plan voorzag len beperkte en gecontroleerde jelijkheid voor uitbreiding van houderijen nabij natuurgebieden, der dit fonds zouden deze bedrij- hun veestapel namelijk niet mo- uitbreiden, want daardoor zou neerslag aan ammoniak op de lurterreinen de wettelijke norm maximaal vijftien mol per hectare brandweer van De Cocksdorp fijgt toch een nieuwe blus- agen. maar hoeft daarvoor els extra's te betalen. Dat is het fevolg van een communicatie- oring bij leverancier Rosen- luer. van wie een vertegen- Dordiger met de Texelse srpsleiding had afgesproken n nooit gebruikt showmodel te veren en daarvoor een flinke irting te berekenen op de euwwaarde. Vlak nadat in Den urg de ordebevestiging de deur as uitgegaan, werd bij Rosen- auer ontdekt dat een andere irtegenwoordiger dezelfde af- iraak had gemaakt met de andweervan Veenendaal. Toen i directie met het schaamrood 3 de kaken contact opnam met s Texelse brandweer, toonde idercommandant Marius anda, die de transactie had lorbereid, zich onvermurwbaar; 'spraak is afspraak. Rosen- luer restte daarna weinig an- irs dan aan te bieden voor de lfde prijs een nieuwe auto te Hen bouwen, wat door Banda de zi|nen grootmoedig werd invaard. [nig bezwaar was dat de wagen pas eind juli of begin augus- is wordt geleverd, in plaats van ind maart. Dat is niet zozeer een irobleem voor het korps in De 'ocksdorp, dat nog wel even «ruit kan met de oude auto, iaar directeur Ed de Bruyn van let Texelse vliegveld, met wie af- iraken waren gemaakt over de 'ername, wacht met smart op it 'nieuwe' materieel, losenbauer heeft beloofd ook dit irobleem te zullen oplossen. per jaar, overschrijden. Het ontbreken van uitbreidingsmogelijkheden on dermijnt echter het voortbestaan van deze boerderijen. Het verdwijnen van deze veehouderijen wordt als een bedreiging gezien voor het in stand houden van vierduizend hectare grasland op het eiland, zoals door de convenantpartners was overeenge komen. Want het is niet ondenkbaar dat akkerbouwers het grasland dan gaan scheuren. Spaarpotje Afgesproken werd dat de ammomak- rechten van de veehouders nabi| ver- zuringsgevoelige gebieden over draagbaar werden. Als één van de boeren zijn bedrijf zou staken, dan zouden diens ammomakrechten als reserve in het fonds worden opgesla gen en vervolgens ten goede kunnen komen aan zijn collega's. Er zou een spaarpotje kunnen worden gevormd, waaruit boeren op een moment dat daar behoefte aan bestaat emis sierechten kunnen putten. Als aanvangsdatum werd 1 april 1996 gekozen. Toen één van de knelpuntboeren zijn bedrijf staakte, was veehouder Marcel Hin bij Dijkmanshuizen de eerste die van het fonds kon profite ren. Maar tegelijk ook de laatste, want sindsdien is het fonds met meer gevuld. Rio Grande De uitspraak van de RvS heeft ervoor gezorgd dat dit ook niet meer zal gebeuren. Volgens de nieuwe uitvoeringsregeling van de interimwet die in augustus 1997 van kracht is geworden, kunnen de rechten niet meer worden opgespaard. Ze zijn al leen overdraagbaar als het moment van vrijkomen van rechten bij de ene boer en de uitbreiding van een col lega precies samenvalt. Een situatie die zich in de praktijk met snel zal voordoen. Een teleurstelling voor de betreffende knelpuntbedrijven, juist nu het ernaar uitziet dat het ammoniakfonds bin nenkort een flinke injectie zou krijgen, dankzij de bedrijfsverplaatsing van de veehouderij van Marcel Wijtten van Rio Grande bij De Cocksdorp naar hoeve Bland en Berg. Met op papier een ammoniakuitstoot van 500 mol per jaar is dit een grote vis. Doordat Bland en Berg niet nabij een als ver zuringsgevoelig aangemerkt gebied ligt, zou het merendeel van deze rechten in het fonds kunnen worden gestort en ten goede kunnen komen Lees verder pagina 5 Barry Huisman, Ronald Witte en Marco Bouthoorn (vanaf links) poseren met de Texelse Courant, die Witte trouw naar Kosovo laat opsturen: 'De post doet er ongeveer twee weken over. Heere Oosterhaven begon op zijn twaalfde jaar als afwashulp in hotel Juliana, dat eigendom was van de legendarische Joop Kikkert en waar ook mensen als Marie Brons en Aris van Zeijlen hun brood verdienden. Tegenwoordig is hij eigenaar-kok van Rótisserie 't Kerckeplein in Ooster end. Voor de lezers van 'De Duinpan' heeft hij een recept met zalmfilet en rivierkreeftjes. Pagina 2 De afdeling Gemeentewerken over schreed in 1999 haar budget voor het groenbeheer met meer dan tweehon derd procent. In plaats van ƒ106.000,- werd maar liefst ƒ348.000,- uitgegeven aan de bestrij ding van de iepziekte. Desondanks houdt de gemeente meer dan een miljoen gulden over aan het vorige begrotingsjaar. Pagina 5 Er komt geen Texelse Welstands commissie. Er zijn nieuwe regels in aantocht, waardoor de raad meer in vloed krijgt op het welstandsbeleid. Pagina 5 Onder de vele duizenden soldaten die onder auspiciën van de Verenigde Naties meewerken aan de wederop bouw van Kosovo zijn ook drie Texelaars. Het zijn Marco Bouthoorn (uit Den Burg), Barry Huisman (uit De Koog) en Ronald Witte (Oudeschild). Als respectievelijk bevoorrader, infanterist en monteur hebben ze al lemaal een andere taak, maar samen dragen ze hun steentje bij aan de bouw van huizen en het herstel van wegen. Dat gebeurt bij de stad Prizren, bij de grens met Macedonië, waar het drietal is gelegerd in het kamp 'Canuba HUI'. De 850 Nederlan ders staan er onder Duits bevel. Als de plannen met worden gewijzigd, verblijven de Texelaars er een half jaar van begin januari tot begin juli. Barry Huisman maakt kans eerder terug te keren, aangezien de werk zaamheden van zijn eenheid op hun eind lopen In het kamp is het vrij goed toeven, vertelde Ronald Witte, die afgelopen week met verlof op Texel was en gis teren weer vertrok. 'Vooral in mijn gedeelte gaat het er erg gemoedelijk aan toe. Ik loop de hele dag op klom pen, daar maakt niemand problemen over. Bij Marco en Barry is het een stuk strakker geregeld. Ze vinden het dan ook prachtig om bij mij te buur ten.' Gevaar lopen ze nauwelijks, aldus Witte. In het gebied wonen uitsluitend Kosovaren-Albanezen, de Servische minderheid is gevlucht. 'Alleen 's nachts is het er wel eens onrustig. Er is een soort maffia actief, van wie nie mand eigenlijk weet van welke bevolkingsgroep die is. Ze eisen soms woningen op en als de eige naars weigeren, dan wordt er ge schoten of blazen ze zo 'n huis op. Het land zelf is prachtig. Ideaal voor Ne derlanders eigenlijk, 's Winters vriest het er dertig graden en kun je prach tig schaatsen en skiën, 's zomers is het dertig graden boven nu! en word je er hartstikke bruin. Het is jammer dat de verkeerde mensen er wonen. De plannen voor de herinrichting van het terrein tussen Sonnevanck en Albert Heijn zijn gunstig ontvangen door de raadscommissie voor Ruimte, Wonen en Economie. Er is slechts één knelpunt waaraan zwaar wordt getild: de situa tie bij de 'kop' van de Wilhelminalaan. Gevreesd wordt dat enkele woningen hier een 'eiland' zullen worden temidden van verkeersdrukte waardoor de al bestaande hinder nog zal toenemen. Dat heeft te maken met de vrij ingrij pende verbouwing die de AH super markt zal ondergaan. Dat gebouw krijgt de voorgevel aan de kant van de Wilhelminalaan en het magazijn gaat naar achteren. Om dat magazijn voor grote vrachtauto's bereikbaar te ma ken zullen twee woningen (waaronder Wilhelminalaan 107) moeten worden gesloopt en vervangen door een smaller gebouw zodat de bevoorra dende vrachtauto's er draaiend langs kunnen. Dit gegeven leverde nogal wat onrust en verwarring op. Arthur Oosterbaan (GroenLmks) vroeg waar de bewo ners van de te slopen huizen heen moeten en was niet blij met de 'paal woningen' die op deze plek zouden moeten komen. Maria van der Spek (WD) beweerde zelfs dat met de ei genaars van die huizen nog helemaal niet is gesproken. Zij en Hans Roe per (PvdA) voorzagen dat de vol gende drie woningen, straks 'rondom' in het verkeers- en parkeer- lawaai komen te zitten. Pieter de Groot (D66), Jan Koolhof (CDA) en Dick Drijver (Texels Belang) eisten meer duidelijkheid op dit punt alvo rens met het hele plan akkoord te willen gaan. Vanaf de publieke tribune liet make laar Paul Kuip weten dat de bewo ners/eigenaars van de huizen die moeten verdwijnen wel degelijk op de hoogte zijn. Ahold heeft inmiddels een van de huizen gekocht. De on derhandelingen met de andere eige naar zijn nog gaande. Een malafide bedrijf, dat beweert in opdracht van ondernemers adverten ties te hebbep geplaatst, stuurt on dernemers regelmatig rekeningen. Het zou gaan om commercials op internet of in bladen. De politie advi seert ondernemers de rekeningen te negeren. Architect Jan Visser probeerde de commissie ervan te overtuigen dat de hinder voor de woningen nauwelijks groter zal worden dan nu al het geval is. Het pand dat in plaats van de te slopen twee woningen zal worden gebouwd, wordt geen paalwoning maar een normaal ogend gebouw dat rechts drie meter meer ruimte biedt, zodat een doorgang van zes meter ontstaat. Vrachtauto's kunnen daar makkelijk indraaien. Voor Pieter de Groot maakte het nogal wat verschil of hier woningen of kantoren komen. Immers, woningen zijn veel gevoeli ger voor geluidsoverlast. Hans Roe per bleef wijzen op de 'achterblij vende' drie woningen aan de Wilhelminalaan die buiten het plan vallen maar volgens hem wel dege lijk met meer hinder geconfronteerd zullen worden. Nog niet zo lang ge leden kwamen de bewoners in verzet tegen het lawaai dat uitging van het Lees verder pagina 5 De politie hield in de nacht van dins dag op woensdag in de Parkstraat een 60-jarige automobilist uit Den Burg aan van wie vermoed werd dat hij zich bezondigde aan het rijden on der invloed. Een ademanalyse wees uit dat de man inderdaad meer alcoholhoudend vocht had genuttigd dan toegestaan, zodat hem een be keuring werd gepresenteerd. Een 68-jarige inwoner van Oude schild is maandagavond gewond geraakt door een val met zijn brom fiets. Het slachtoffer reed over de Schilderweg, komend uit de richting van Oudeschild. Door onbekende oorzaak raakte hij met zijn voertuig in de berm, waarna hij onderuit ging. Hij raakte gewond aan zijn hoofd en moest worden opgenomen in het zie kenhuis in Den Helder. 'Het college reageert slap op deze vrijbuiterij. Hier moet gehandhaafd worden!' Boze woorden van Arthur Oosterbaan in de dinsdagavond gehouden vergadering van de raadscommissie voor Ruimte, Wo nen en Economie. De kritiek van het GroenLinks-commissielid, die steun kreeg van Hans Roeper (PvdA) en Pieter de Groot (D66), had betrekking op de plannen van b en w om Werner Dros een milieu vergunning te geven zodat hij een stuk agrarisch land bij zijn bedrijf in Harkebuurt als opslagterrein kan blijven gebruiken. Het huidige collegeprogramma biedt geen ruimte voor uitbrei ding van het aantal standplaat sen voor kamperen bij de boer. Maar als je wilt dat er voor deze sector in de toekomst iets veran dert, dan is dit wel het goede mo ment om met een toekomstvisie te komen. Want nu de vaststel ling van het recreatiebasisplan de eindfase nadert, kunnen we er nog rekening mee houden.' Aldus reageerde wethouder Daan Schilling (Ruimte. Wonen en Economie) op het 'Beleids plan VTKB 2000-2002' dat Jan van Heerwaarden, voorzitter van de Vereniging van Texelse Kampeerboeren, dinsdagmor gen aan burgemeester Geldorp overhandigde De stapel reac ties, rapporten en visies die naar aanleiding van het recreatie basisplan bij het college zijn bin nengekomen, begint inmiddels een flinke hoogte te krijgen. Schilling beloofde ook de nota van de kampeerboeren met lou ter als bureauvulling te zullen gebruiken. Oosterbaan had geklaagd over over het strijdig gebruik van dit stuk land, vooral in verband met de rommelige aanblik. Volgens b en w wordt het terrein al lang voor opslag gebruikt, waardoor het onder het overgangs recht valt. Getracht was Dros ertoe te bewegen een andere plek te kiezen, binnen of aansluitend aan het bebouwingsvlak. Dros voelt daar echter mets voor. Daarom wordt nu een milieuvergunning voor het hui dige terrein voorbereid Dat betekent nog met dat die vergunning er al is, liet wethouder Schilling tegenover de drie protesterende commissieleden blijken. Tegen het verlenen van de vergunning kan bezwaar worden aangetekend. (Tl p Weet hoe de landbouwers en de natuurmensen weer goede vaatjes kunnen worden. poe dan? i Geef de kampeerboeren voor elk bunder natuurmonument een extra tent. Transport Opslag Distributie VW7C (Advertentie) Het bevoorraden van de AH supermarkt met grote vrachtwagens is thans een moeizame operatie, waarvoor telkens weer lang tevoren een deel van het parkeerterrein moet wor den vrijgemaakt. Als de woning links heeft plaatsgemaakt voor een smallere ontstaat een ruime doorgang naar achteren, waar het nieuwe magazijn van AH komt. Bij het maken van deze doorgang komt een verbinding tot stand met de parkeerplaats van de Aldi. Daardoor wordt de bevoorrading van die supermarkt ook veel makkelijker omdat een circuit ontstaat zodat draaien, keren en steken door de vrachtauto's niet meer nodig is. Voor de drie woningen aan de Wilhelminalaan recht achter de Aldi-markt lijkt de situatie er echter met beter op te worden. CJroei) ^warLrJexels in hel IjjtL. Gratis informatiekrant voor toerist en Texelaar verschijnt Informatie en/of inleveren advertenties t/m maandag 3 april bij de advertentieafdeling van de Texelse Courant, Spinbaan 6, Den Burg. Uitgeveni Langeveld en de Rooy b v Spinbaan 6 Telefoon 0222 362 600 Fa* 0222 -314 111

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1