Buitenlands lamsvlees, internet en ontstoppers op volle Horecabeurs Wachtlijst voor d<| Gollards 'zorgelij Plankenpuzzel paviljoen paal 11 #til .TEXELSE COURANT" Bibliobus: Nel Eelman bemiddelt Radio Texel I06.il de jT)f/mpan ftKerkdiensten Zondag 26 maart 2000 jQslaagd Eiland van verdriet k/, oud Papier Medische zorg - Collecte Simavi 'Ouderen verkommeren thuis in uitvoering VRIJDAG 24 MAART 2000 Niet minder dan 84 bedrijven presenteerden zich dinsdag in Ons Genoegen op de zevende Horecavakbeurs Texel. Mede dank zij het gebruik van de nieuwe aanbouw bij de sporthal kon or ganisator Nico Erwich het aantal deelnemers tot dit nieuwe recordaantal opschroeven. 'Meer is niet mogelijk. U zult het vogend jaar moeten zoeken in verdieping van de kwaliteit', sprak burgemeester Joke Geldorp bij de opening. het Texels Centrum voor Automatise ring (TCA). Ruurd Eijzinga en Froukje Blaauw van A-quadraat toonden hun jongste product: de last-minute- website. tx.nl/lastminute, waarop loglesverstrekkers hun laatst overge bleven accommodatie aan snelle beslissers kunnen voorleggen. On dernemers kunnen bij A-quadraat ook een eigen website laten maken en linken aan tx.nl. (Beursaanbieding: je eigen website eén jaar op tx.nl voor ƒ250,-.) 'Het aanbod op het net is enorm. Het is dus van groot belang dat jouw pagina ook gevonden wordt. Tx.nl is gekoppeld aan alle zoekmachines', aldus Eijzinga. Rime de Kruif van TCA is zeer over tuigd: 'Internet heeft de toekomst. Als bedrijf kun je er gewoon met om heen.' Hulp van deskundigen is vol gens De Kruif geen luxe. 'Je moet je goed en professioneel op internet profileren, het is je visitekaartje.' TCA's kracht is volgens de Oosterendse ondernemer het bieden van totaaloplossingen, waarbij ge bruik van het internet deel uitmaakt van het complete automatiserings proces. Een blikvanger van een geheel an dere orde was de stand waar de Drain king werd gepresenteerd De werking van de simpele maar inge nieuze leidingontstopper was goed zichtbaar in een stelsel van doorzich tige buizen waarin bij wijze van ver stopping een theedoek was gepropt. De rubberen drainkmg werd in de lei ding geplaatst en op een kraan aan gesloten. De drainking zette uit en sloot de buis af waarna uit het ven tiel een krachtige, wervelende water stroom spoot die de theedoek uit de afvoer blies. 'Ideaal voor campings en cafés. Toe te passen op toiletten, douches en wasbakken', prees ver koopster llonka Weller als een heuse standwerker haar product aan bij de nieuwsgierige, maar ook sceptische VLEES Lam van Ott op de gnll. ondernemers. 'We hebben nooit ver stoppingen', zei een caféhouder droogjes en liep weer door. Zoals altijd waren de importeurs en distributeurs van bieren, wijnen en li keuren, en vlees, vis en sauzen rijke lijk vertegenwoordigd op de beurs, waar het 's middags vrij rustig was maar 's avonds gezellig druk werd. 'De beurs is vooral nuttig voor het onderhouden en leggen van contac ten met bestaande en potentiële nieuwe klanten', aldus een onderne mer. Het evenement bewees ook zijn waarde voor de onderlinge banden tussen de standhouders. Zo zag Marga Lakwijk van De Etalage een aantal leuke objecten staan bij een collega en maakte zij meteen een af spraak met de overkantse handelaar in kunstplanten. De 'drainking' (zwarte rubberen balg in de dwarsbuis) blaast de theedoek (rechts) uit de afvoerpijp. Geldorp, die even uit het wekelijkse collegeoverleg was weggeslopen, opende de beurs door een lint te ontknopen, waarbij zij spontaan de hulp inriep van Paulus Konijn. Konijn werd in het zonnetje gezet omdat hij met zijn groothandel in schoonmaak artikelen tot nu toe op alle Texelse beurzen vertegenwoordigd was. 'Ik doe al tientallen jaren zaken op Texel Ik kan me nog herinneren dat ik met de Marsdiep overging', aldus de Bergenaar. 'De klanten zijn mijn vrien den geworden. Ik zal ze missen.' Konijn gaat met pensioen en introdu ceerde op de beurs zijn opvolger, Ron Wieten. Onder de aanwezige horeca-toe- leveranciers bevonden zich 18 Texelse bedrijven die hun producten en diensten onder de aandacht brachten. Slager Alewijn Ott leek zich aan een lichte vorm van verraad te bezondigen door met zijn bedrijf Horecavlees Texel Nieuw-Zeelands (Foto's Bart Bosch) lamsvlees te promoten. 'Ik moet wel. Op Texel Is een continue aanvoer van vers lamsvlees niet gegarandeerd, zeker niet in de hoeveelheden die een groothandel betrekt. Uit Nieuw-Zee- land komt het héle jaar door vers lamsvlees. Er zijn perioden dat er éen miljoen lammeren per week worden geslacht.' De koteletjes die Ott ser veerde smaakten voortreffelijk, maar misten het ziltige zweempje dat fijn proevers in het Texelse lam waarde ren. Dat de 'Nieuwe Economie' ook op Texel ingang doet, bleek uit de drie bedrijven die internetdiensten aanbo den, waaronder A-quadraat Texel en Wethouder Nel Eelman speelt een bemiddelende rol in de strijd voor het behoud van de bibliobus. Een eerste gesprek met gedeputeerde Enno Neef over een extra provin ciale bijdrage is op niets uitgelo pen. Eelman vroeg om de extra bijdrage omdat het onderhouden van een bibliobus op een eiland als Texel extra kosten met zich meebrengt. Neef heeft gezegd dat hij met zoveel kan uitrichten omdat de provincie in dit soort kwesties werkt met raam- subsidies, die met zo maar verhoogd kunnen worden. Omdat het college de aangekon digde opheffing van de noodlijdende voorziening betreurt zal Eelman ver der bemiddelen en binnenkort een gesprek hebben met de organisatie Radio Texel is te beluisteren op 106.1 FM, via de kabel (98.5), of via De Lichtboei (100.4) De programma's van 's avonds worden de volgende morgen tussen 11 30 en 13.30 uur via de kabel en De Lichtboei herhaald. Vnjdag: 18 00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u. Shopping (muziek) 21.00 u Radio Noordholland Zaterdag: 16 00 u Wegdromen met een boek 17 00 u. Pietetepote (kinderprogramma) 18.00 u. De zes uur-show (jongeren programma) 19 00 u. After party (jongeren programma) 20.00 u Radio Noordholland Zondag: 9.00 u Klassiek op zondag 10.00 u Kerkdienst vanuit NH-kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u Natuurwijzer 13 00 u. Nieuwtjes en achtergronden 14 00 u Goud van Noud (Nederlands talig) 16 00 u Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18 00 u. Time travelling (muziek) 21.00 u Proefproject (muziek) 22.00 u Radio Noordholland Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u Cabaret café (Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken het lokale nieuws) Vandaag Wat vindt u er zélf eigenlijk van? (herhaling) aansluitend. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u. Bonte dinsdagavond (verzoek platen) 20 00 u Radio Noordholland Woensdag: 18 00 u Onder de toren (geestelijk pro gramma met vanaf 19 00 uur verzoek platen) 19.45 u Gelezen verhalen (Westfries) 20 00 u Radio Noordholland Donderdag: 18 00 u. Country time (muziek) 19 00 u. Even bijpraten met (Texelaars in het nieuws) 20.00 u Radio Noordholland Ervaring in de horeca kan Heere ('iedereen noemt me Herre, maar eigenlijk is het Heere') Ooster haven niet worden ontzegd. De 43-jarige eigenaar-kok van Rötisserie 't Kerckeplem in Ooster end groeide op in De Koog, in een huis dat. hoe toevallig, was ge tooid met de naam 'De Duinpan'. Al op zijn twaalfde werd hij afwas- hulp in hotel Juliana, dat eigendom was van de legendarische Joop Kikkert en waar ook mensen als Marie Brons en Aris van Zeijlen hun brood verdienden. Als 18-ja- rige zei Oosterhaven zijn ge boorte-eiland vaarwel, om via de hotelvakschool in Bad Reichenhall zijn papieren te halen. 'In Neder land had je daar ten minste drie jaar voor nodig, in Duitsland deed je het in één jaar. Maar het was dan ook wel héél intensief, zes dagen in de week en bijna zonder vakan tie.' Op school ontmoette hij Ute, met wie hij vijfentwintig jaar later nog steeds een paar vormt. Hij werkte er vijf jaar in het Hilton Hotel in Düsseldorf en had als afdelings chef de verantwoording voor vier bars en een nachtclub. In 1979 werd Oosterhaven manager bij Eurest, één van de grootste cateringbedrijven van Nederland. 'Dat was een 9-tot-5-baan, hele maal niks Toen hij de kans kreeg om bij het Hilton Hotel van Schip hol supervisor van de roomservice te worden, greep hij deze met beide handen aan. Ute kon er aan het werk als nachtboekhouder. In 1981 werden de Oosterhavens vader en moeder 'Heere zei met een: ik heb prachtige kinderjaren gehad op Texel, mijn zoon zal niet opgroeien in Amsterdam', vertelt Ute. Ze kwamen in contact met Kees Graaf, voorzitter van de RST, die net in zee was gegaan met Jarino en die een bedrijfsleider zocht voor De Lindeboom. Het werd een drama, wat hoofdzake lijk te danken was aan de niet zo betrouwbare partner van de RST en na negen maanden stond het echtpaar weer op straat. 'We moesten wat om ons brood te verdienen. Samen met Jelle Pekel, die ook in De Lindeboom werkte, en zijn vrouw Hiske hebben we hotel Juliana gepacht. In 1985 kochten we de kleine Chinees, in de Gravenstraat We verbouwden het en noemden het Het Vierspan. naar het initiatief van ons vieren.' Het restaurant bleek echter te klem om er met twee gezinnen een bo terham in te verdienen en twee jaar later namen de Oosterhavens Rötisserie 't Kerckeplem over van Adrie de Wolf. f/let Heere in de keuken en Ute in de bediening maakten ze er een restaurant van waarin veel wordt gewerkt met Texelse producten, maar dat verder zeer Frans is ge oriënteerd. De gast wordt in de watten gelegd, de wijnkaart is met zo'n zeventig soorten behoorlijk uitgebreid en veel 'werkzaamhe den' gebeuren aan tafel, zoals het fileren van vis en het trancheren van vlees. 'We zijn zeer ambach telijk We bakken zelfs ons eigen brood. Dat is allemaal nogal bewerkelijk, maar onze leerlingen - we zijn een stagebedrijf - leren er heel veel van.' Het recept vinden beiden een lek kernij. 'Eigenlijk zijn we gespecia liseerd in lamsvlees, maar dat moeten de mensen maar bij ons in het restaurant komen proeven.' Zalmfilet (met vel, wel geschubd) Olijfolie Sjalot of klein uitje Twee rivierkreeftjes Visbouillon Witte wi|n Room Peper en zout Keep de huid van de zalmfilet op twee plaatsen in en bak de vis op de huidkant gedurende 4 a 5 mi- Heere Oosterhaven begon zijn carrière op 12-jarige leeftijd in hotel Juliana. (Fotok>op Rommels) nuten in olijfolie, tot de huid kro kant is en de vis licht begint te verkleuren. Draai de vis om, bak ook deze kant 4 a 5 minuten en leg de vis weg (wel warmhouden). Maak vervolgens de saus: fruit een sjalot in een sauspan met olijfolie tot-ie glazig wordt (met bruin!). Voeg er dan twee in stukken ge hakte rivierkreeftjes aan toe, een deciliter visbouillon en een scheut witte wijn en kook het vocht in tot er nog de helft van over is. Vervol gens fijnmalen in een keuken machine (inclusief de schaal van de kreeftjes, voor een mooie roze kleur) en gezeefd weer terugdoen in de sauspan. Voeg een flinke scheut room toe en kook opnieuw in, tot het mengsel de dikte van een saus heeft Peper en zout toe voegen naar smaak en eventueel een ijskoud klontje boter, om de saus te binden. Tip: serveren met pasta. Texelse asperges en een glas droge witte wijn (bijvoorbeeld Muscadet). De huid van de zalm is goed te eten en smaakt een beetje naar spek. HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. ds. J ter Haar, uitz. via Radio Texel. De Waal: 10.00 u. ds. J Vlasblom, Heilig Avondmaal De Koog: dienst in De Waal Den Hoorn: dienst in De Waal Oosterend: 9.30 u In NH-kerk, ds E.J. Vledder; 19.00 u. In NH-kerk, ds. E.J. Vledder. Oudeschild: 1100 u. ds. EJ Vledder De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. B Guiljam. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. ds M G J Roepers: 19.00 u. ds. MG J. Roe pers, uur voor iedereen, mmv. The Messengers; uitz. via De Lichtboei. GEREFORMEERDE GE MEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 en 16.00 u. ds. T M. van Dijk. GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Brusewitz; uitz via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u. The Gospeltrain, themavienng, uitz. via De Lichtboei, zon. 10.45 u heren koor, nevendienst en crèche. Oosterend: zon. 9.30 u Woord- Commumedienst parochianen. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u. rozenkransgebed; zon. 9.30 u. Gollards: zat. 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u Geef van respect en liefde in uw huwelijk blijk; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Blij in de God van onzze redding Pro Biblio, die de bus op kosten en in opdracht van de Texelse Openbare Bibliotheek op het eiland laat rijden. In de voorspeelruimte van de muziek school is vrijdag de musical 'Het ei land van verdriet' te zien, uitgevoerd door de deelnemers aan de cursus 'musical voor kinderen van 6 en 7 jaar' In de voorstelling gaan een clown en een dokter naar het Eiland van Verdriet om de bewoners van hun verdriet af te helpen. Dat blijkt veroor zaakt door het onverwachte vertrek van de koning en koningin, die nooit zijn teruggekeerd van een logeerpar tij. De dokter, de clown en de kleine kapitein besluiten langs de andere eilanden op zoek te gaan en beleven onderweg de nodige avonturen. De voorstelling, die ongeveer een uur duurt, begint om 16.00 uur; de toe gang is gratis. a 1 In verband met het milieuweekend haalt Scouting Texel zaterdag geen oud pa pier op in Den Burg. Papier kan wel worden ingeleverd bij de container van de Scouting aan de Bernhardlaan. Zaterdag wordt in De Koog oud papier opgehaald. Bewoners dienen het vóór 10.00 uur gebundeld aan de straat te zetten, of eventueel zelf naar de contai ner aan de Nikadel te brengen. In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de schapenboet in De Mars, naast het gebouw van Kotex. Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 u.: Dokter R.A. van den Bent/F. Haas- dijk, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 316234 Aanvragen visites tussen 9 00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend van 17 00 tot 17 30 uur, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp. Inloopspreekuur van 12.00 tot 12.30 op Schilderend 38, Den Burg en van 17.00 tot 17.30 uur in de Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, zonder afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld. 313086,314727:314669, 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: TM Niehoff en A H Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 314152 Spreekuur elke werkdag van 9 00-10.00 u. - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241 Spreekuur elke wërkdag van 8.30-9.30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Dietiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17 00 uur, tel. 0223- 650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: 301 rgml nnjl Indicatie voor thuiszorg en voor name in verpleeg- en verzorgi huis: Stichting RIO Texel Wierii Opvragen via tel (0223) 671 Opname geschiedt op advies huisarts of specialist. OVERIGE HULPVERLENING Brand/Ambulance: Bij brand voor spoedeisend ambulance* voer bellen: 1-1-2. Of bel de kamer Noordholland-noord: 0 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Bi Het bureau is dagelijks open 9 00 tot 17.00 u Telefoon: tijdJ kantooruren 072-5498360; bui kantooruren 072-5122222 I spoedeisende gevallen 1-1-2. I Gevonden munitie: Bel de poll tel. 072-5498360. Dierenartsenpraktijk: Kee$/| laan 11Den Burg. Alleen in spoj gevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voorfn bij problemen met alcohol, drugs andere verslavingen bel tijdens k; tooruren 319413 (De Nieuwe Sb. Toeristenpastoraat: Brc Guiljam, tel. 318581, 317224 Stichting Welzijn Ouderen Tex Warme maaltijdvoorziening, al mering, klusjesdienst, huishoudeli dienst, versteldienst Spreekuurv 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 16 00 u., De Buureton, Molensta 2, Den Burg Tel. 312696 Kustwacht: Voor meldingen v schepen en zwemmers in nood i 316270. Chemicaliën op het strand: E de brandweer. 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandpc thetische praktijk Van Kralingen(s menwerkend met het tandhe r kundig centrum, voor ziekenfono en particulier-verzekerden), 312069 Tandtechmek R. Van Oosten (vc kunstgebitten en reparaties), 310605 Apotheek: Weverstraat 95, 0 Burg; tel. 312112 Maandag t/mv dag 8.00-18 30 u.; zaterdag 10.C 13 00 en 15.00-17 00 u.; zond 11.00-12.00 en 16.00-17 00 u. Bi ten die tijden alleen voor spoed sende gevallen. Oud-Texelaar Jeroen Bergman (33) is aan de Vrije Universiteit van Am sterdam gepromoveerd tot doctor in de medische biologie. Hij verrichte onderzoek naar de aanmaak van ei witten door hersencellen, dat uit mondde in het proefschrift 'Trans location and Translation of mRNA in Axons of Central Neurons'. Bergman werkt nu bij Bio Merieux in Den Bosch. 'Geef schoon water' is het thema van de collecte waarvoor vrijwilligers van Simavi de komende week langs de deuren gaan. Wereldwijd hebben 1,4 miljard mensen geen toegang tot vei lig drinkwater en 2,3 miljard mensen geen goede sanitaire voorzieningen. In tachtig procent van de gevalk t dit gebrek de oorzaak van ziektef de ontwikkelingslanden. De brengst van de collecte van de dische hulporganisatie, die dit haar 75-jarig jubileum viert, gsafn; projecten in Azië, Afrika en Amerika. 18 Er bestaat een wachtlijst voor ouderen die naar verzorgingshuis Gollards willen verhuizen, zo maakte wethouder Nel Eelman (CDA) woensdag bekend. In de commissievergadering Welzijn en Onderwijs kwam zij niet met cijfers maar noemde zij het aantal men sen dat op de wachtlijst staat 'zor gelijk'. Eelman: 'We kunnen de ouderen niet thuis laten verkom meren.' Het probleem is volgens Eelman dat de benodigde capaciteit voor verzorgingshuizen wordt bepaald door landelijke demografische gege vens en ontwikkelingen, die vervol gens aan de Texelse situatie worden gerelateerd. 'Het is de vraag of die berekening voor Texel wel klopt.' Om de eerste nood te lenige1 Eelman er alles aan doen dat der I sen op de wachtlijst de (extra) f zorg krijgen die zij nodig het Daarnaast wil zij de wachtlijst i inventariseren en kijken of de disch-sociale beoordeling (indica I telling) in alle gevallen wel juist isle weest. 'Het komt voor dat L kinderen aandringen op een pit het verzorgingshuis terwijl de o; ren zelf vinden dat verhuizing nos nodig is', aldus Eelman. Vervok wil Eelman een prioriteitenlijst menstellen zodat degene die de het meest nodig heeft, het eei aanmerking komt voor een plaa de Gollards. Voor een betere afs ming van de zorg en de toewijzml zij alle betrokken zorgverlenee| elkaar roepen en afspraken ma> Jan Sieme Dros (uiterst rechts) vraagt zich af hoe het ook al weer zat met de nummering van de draagbalken van het dak van zi/n strandpaviljoen bij Paal 12. Het was deze week een heel gepuzzel om de juiste plank op de juiste plek te krijgen. Veel zwaarder was het werk aan de fundering van het paviljoen De boomstammen waarop de nieuwe vlonders rusten, moesten tweeenhalve meter diep de grond in worde gedraaid. Gelukkig kunnen die een paar jaar blijven zit ten. Half april gaat het paviljoen I het Jan Ayeslag weer open. MeJ nieuwe keuken, nieuw meubihi een nieuw kleurtje: het donkere^ is verdwenen onder een zac/i] tint. (Foto Br.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2