ouwafdeling Drijver oudt op te bestaan mm 'Satellietontvanger net zo gewoon als stripmes' Cjroen "/wartsJexels in het L. Kabel en leidingbedrijf blijft overeind Techniek schiet aspergekweker te hulp Kottervissers in nieuwe economie )rse boete voor Snelheidsduivel 'exels lamsvlees voor ministers en Kamerleden Rinus Kuiper stapt op als WLTO-voorzitter Toekomst in september gesloopt Nini Craanen m Echte profs Topschutter Wielertalent m Dierenmanieren Scheuneman tot districtchef benoemd TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11470 DINSDAG 4 APRIL 2000 verte ntie sa bonne me nten/bez org i ng: inbaan 6 )1 MC Den Burg Jfoon 0222 - 36 26 00 1 ■fax 0222 - 31 41 11 rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. ouwafdeling van aannemers- ijf Drijver houdt op te bestaan, [besluit daartoe viel afgelopen jkend, toen de vennoten na jdurig beraad tot de conclusie imen dat het beter was om met uwactiviteiten te stoppen. De nog in dienst zijnde timmerlie- is inmiddels ontslag aange- I, De bestaande bouwklussen len afgemaakt, nieuwe op- :hten worden niet meer aange- len. Het bedrijfsonderdeel dat bezighoudt met aanleg en rhoud van kabels en leidin- blijft bestaan. Ook de exploi- van het kabelnet gaat op de e voet verder. het besluit om uit de bouwwereld lappen komt een eind aan een Ie l «bedrijf waarvoor Jacob Drijver, [rootvader van de huidige eige- Jaap Drijver, in 1910 de basis Ie Drijver, telg uit een vissers- lacht, had last van zeeziekte en als timmerman aan de slag bij oom. Die was onder de indruk zijn ambachtelijke kwaliteiten en ld zijn zaak aan hem over. Het rpe ran wbedrijf was destijds gevestigd de Achtertune in Oosterend, in schuur die er nu nog staat. Het 'ita ir Drijver gestichte bouwbedrijf d voortgezet door zijn zonen Jan ees.de tweede generatie, en la bor Jaap, de derde generatie. 'er Bom ontwikkelde zich met na de oorlog tot een toonaan- ind aannemersbedrijf, dat z'n iren beleefde in de jaren zes- wwopdrachten op Texel van omvang werden in die jaren !eg verdeeld tussen 'de drie waarmee aannemers bedoel- Drijver. Daalder en Duin. Veel Jen snelheidscontrole op de Pont- nabij 't Horntje werd zaterdag pestuurder bekeurd die 124 kilo- er per uur reed, op een traject >80 km/u de maximumsnelheid |et leverde hem een boete van - op. In totaal slingerde de po kes bestuurders op de bon. Idag later gingen op dezelfde lie vier bestuurders op de bon. I bestuurder reed 122 km/u en 3 een boete van 420,-. Een an- Iwerd bekeurd omdat hij het lalverbod overtrad. Deze overtre- I kostte hem ƒ180,-. s leden van het kabinet en de veede Kamer kunnen zich vrij- >9 vóór het ingaan van het iasreces tegoed doen aan els lamvlees. Ze hebben de loze uit onder meer ham, paté, oge worst en filet, bereid door illem Goénga. De slager uit Den oorn kreeg het verzoek het msvlees in diverse hoedamghe- in aan te leveren, in porties van In kilo, bestemd voor ongeveer taderdzeventig personen. 'Als weet dat je uit één lam zeven acht rugfiletjes haalt, dan kun nagaan hoeveel je er ongeveer odig hebt Zoveel in ieder ge il dat de 35 lammeren die oênga vorige week van zijn "nmissionair Eduard Hm kocht lor een groot deel alweer op 'V lamsvlees wordt de politici iserveerd ti/dens een afsluitend 'ket, dat in het thema van oord-Holland staat. 'Al het eten iml bij ons uit de provincie. Ze ')9en ook nog Opperdoezer irdappelen en kaas uit de oomster', weet Goënga, die de ■stelling kreeg van de heer De mg, directeur Voeding van de wede Kamer 'Hij had een fol- '■'vande Vereniging Texels Pro- "W Promotie onder ogen gehad 1 Wsf precies hoe ons assorti- le"f eruit ziet. grote klussen gingen naar Drijver, het bedrijf dat tijdens hoogtijdagen, in clusief voor de aanleg van infrastructurele werken, zo'n vijftig man In dienst had. Gemeentehuis Drijver bouwde onder andere: het gemeentehuis, de LTS, sporthal Ons Genoegen, De Gollards (twee keer) en het gebouw van de Gerefor meerde kerk aan de Elemert in Den Burg, waarvoor overigens materiaal werd gebruikt van de Gereformeerde kerk 'Hersteld Verband' in Oosterend. Het bedrijf bouwde ook gemalen, Sint Jan, schuren, werkte aan de ha ven in Oudeschild, etc. Hele straten, zoals de Thijsselaan en de Wagemakerstraat, werden door de medewerkers van Drijver in elkaar gemetseld. Jaap Drijver: 'We waren sterk in de meer bijzondere en groot schalige bouw en de eigen project ontwikkeling. Als de gemeente con tingenten ter beschikking kreeg, dan moest er binnen enkele maanden een compleet plan liggen. Bijvoorbeeld voor premie A- en B-wonlngen in De Mars. Die plannen maakten we dan zelf, we voerden de bouw uit en de den ook zelf de verkoop. Het hele tra ject dus. Woningen die we toen voor ƒ140.000,- bouwden, gaan nu voor een ton of drie of meer de deur uit. Dan denk ik wel eens: we hebben toen wat afgesappeld om een paar duizend gulden op een huis te verdie nen, terwijl er nu tonnen over tafel gaan.' Grote projecten Aan de voortvarende bouwperiode kwam een einde toen de overheid de subsidiekraan voor de bouw van koopwoningen dichtdraaide en de gemeente geen kavels meer in de aanbieding had. De vooruitzichten op werk namen verder af toen de uitvoe ring van de derde fase van De Mars niet meer in gemeentelijke handen was en Drijver bij de invulling geen voet tussen de deur kreeg. Ook bij de grote projecten droogden de opdrachten op, mede doordat grote jongens van de vastewal met projecten aan de haal gingen. De af gelopen jaren gingen énkele grotere opdrachten, zoals de uitbreiding van de Technische school en de ING- bank, aan de neus van Drijver voor- Lees verder pagina 5 V-/' Marco Flier legt een aspergeplant op het wiel van de halfautomatische plantmachine van de firma Jenmskens uit Horst in Limburg, die een dag eerder nog onder de rook van het Duitse Keulen aan het werk was. Het gespecialiseerde loonbedn/f was ingehuurd door kweker Bert Keijser De lasergestuurde machine plant vier rijen asperges tegelijk en heeft een capaciteit van 3.000 tot 4.000 planten per uur, wat bij een plantdikte van 30 000 per hectare (zes kilometer regels per hectare) op een bunder per dag komt. 'We hebben de asperges altijd zelf geplant. Maar zo kaarsrecht en exact op de goede diepte als deze machine dat doet, daar kunnen wij niet aan tippenal dus Keijser, die na tien aar pioniers werk in de asperges spreekt van een teelt met toekomstperspectief. 'Steeds meer restaurants zetten Texelse asperges op het menu.Hij verwacht de eerste asperges over een week of twee te kunnen snijden. Niet van het perceel dat vorige week werd aangeplant, maar van oudere velden die zijn afgedekt met plastic. De planten die nu aan de grond zijn toevertrouwd moeten eerst nog een seizoen groeien (Foto Gerand Timmerman) 'Aan boord van een kotter is een satellietontvanger al net zo ge woon als een stripmesje.' Aldus schetste DETV-voorzitter enerzijds de razendsnelle ontwikkelingen die zich voor doen bij de Texelse kottervloot, en anderzijds vaste waarden die nooit zullen verande ren. Bijvoorbeeld de traditionele regelmaat van de weekvisserij: maandag naar zee en vrijdag weer terug. In dat verband bestreed hij de opvatting dat alleen die vis vers is die elke dag wordt aangevoerd. Daalder hield z'n verhaal voor een volle zaal vissers, tijdens de DETV- vergadering die zaterdag in 't Skiltje werd gehouden. Hij kon terugkijken op een jaar waarin de vangsten in alle vormen van visserij die op Texel wor den beoefend goed waren en de prij zen acceptabel, evenals de bedrijfs resultaten. Binnen de vloot hebben zich nogal wat veranderingen vol daan. Er verdwenen twee kotters (TX 66 en TX 7), en anderen werden of worden vernieuwd (TX36, TX 38, TX 41 en TX 43) of gerenoveerd (TX 56, TX 5, TX 4. TX 25 en de FR 231). 'Er is vertrouwen in de toekomst, en dat is geheel terecht.' Daalder signaleerde prijzend dat zo wel jonge als oudere vissers zich aan passen aan het zich in razend tempo ontwikkelende informatietijdperk. Waar de oudere opvarenden het als een noodzakelijk kwaad zien, ervaren de jonge schippers de automatise ring en de online verbindingen als nieuwe uitdagingen. Er is veel voor deel met de nieuwe technieken te behalen. Zo zal de fabrikant het pre ventief onderhoud aan motoren vanaf de wal gaan aansturen, een werk wijze die zich zal uitbreiden tot in alle hoeken van de machinekamer. De communicatie tussen schip en vis- afslag zal verbeteren, waarmee wordt voldaan aan de grotere vraag naar informatie. Maar Daalder waarschuwde de leden ervoor zich niet door de informatica- hype op sleeptouw te laten nemen, maar met beide benen op de grond te blijven staan. 'Kennelijk worden wij langzaam klaargestoomd om aan de vraag en de verlangens van de al machtige consument te kunnen vol doen. Vortdurend wordt ons voorge houden om aan de verbetering van de kwaliteit te blijven werken. Aan dacht aan ons product: verse vis? Zeker doen, want het kan altijd beter' Maar de discussie rond het product dagverse vis verloopt volgens Daal der wat al te gemakkelijk. 'De visse rij op platvis gebeurt sinds jaar en dag door de weekvisserij. Binnen vier et malen hebben wij onze vis altijd als dagvers verkocht. De bestaande schepen, de moderne verwerking en opslagmethodes maken het mogeli|k om vis binnen te brengen die het pre dikaat vers zeker verdient Als de in zet en motivatie van de bemanning erop is gericht er iets moois van te maken, dan moet dat lukken.' Het lijkt erop dat de visserij op schol en tong voor de komende tijd in een rustiger vaarwater komt. Er is sprake van stabiele quota. 'Beheerste visse rij binnen regelgeving en vangst rechten lijken hun rendement op te gaan leveren.' Wel wordt met argus ogen naar Deense collega's gekeken, die het in het verleden niet zo nauw namen met de vangstbeperking. Daalder wond zich op over de kritiek van NIOZ-wetenschapper Han Lindeboom op de boomkorvisserii, een werkwijze die al veertig jaar wordt beoefend, 'Kennelijk moeten wij ons gaan schamen dat wij nog met de boomkor durven vissen Nou, dat doen wij zeker niet.' Toch wil hij een dialoog met Lindeboom niet uit de weg gaan. Wel onder voorwaarde dat 'de Lindebomen' hun beleid van actievoerening opgeven. Wie weet groeit er dan nog iets. De visserij op haring zit in een moei lijke fase. 'Het vraagt wijsheid en vi sie op de toekomst.' De rondvisserij weet zich dankzij een creatieve aan pak goed te redden. De visserij op kokkels is volgens Daalder goed ver lopen. 'Zowel voor de vissers als voor de vogels. Deze woelige sector kan wel een paar jaar rust gebruiken.' De eensgezindheid in de garnalen- sector, waardoor de vissers na vele slechte jaren weer een boterham ver dienden, lijkt van korte duur. De han del is hopeloos verdeeld en spreekt met meer met elkaar. Ook de vissers houden er verschillende meningen op na. Daalder: 'Bij ongewijzigd beleid dreigt het kaartenhuis in elkaar te zakken.' De voorman sprak de hoop uit dat de partijen om de tafel gaan, om tot een aanvaardbare oplossing te komen. Hij pleitte ervoor dat de minderheid zich bij de wens van de meerderheid moet neerleggen. Deze ingewikkelde problematiek is tijdens overleg met staatssecretaris Faber onder de aandacht gebracht Daalder drukte de vissers op het hart dat ie dere economische activiteit gepaard gaat met een indrukwekkende hoe veelheid regels en voorschriften, die weer zijn bedacht door een indruk wekkende hoeveelheid deskundigen. 'Dit houdt ons nog wel even van de straat.' De plannen voor de herstructurering van de haven noemde Daalder veel belovend. Om het vak van visserman aantrek kelijk te houden, denkt DETV ook mee over een waardige oude dag voor de zeevarenden Afgesproken is dat de opvarenden een Iets groter winstdeel krijgen, dat wordt gereserveerd in een spaarpotje voor later. De veronderstelling dat vis sers hierdoor al op hun 45"" jaar plaats kunnen maken voor de jonge generatie, was te hoog gegrepen. De periodieke storting die voor zo'n riante oudedagsvoorziening nodig is. zou zelfs het inkomen van de vissers te boven gaan. Dat de vissers aan boord niet lichtvaardig met hun ge zondheid omspringen, bleek uit een indringende verzoek van Theo Boom voor het op peii houden van prakti sche EHBO-kennis. Rinus Kuiper (55) uit Oosterend heeft uit ongenoegen bedankt als voorzitter van de WLTO-Texel. Hij stapt op omdat hij vindt dat hij bij zijn optreden naar buiten onvol doende steun krijgt van enkele an dere bestuursleden. Binnen het bestuur bestond al ge ruime tijd wrijving over diverse pun ten. Het beleid stond met zo zeer ter discussie maar wel de wijze van op treden. In de bestuursvergadering van dinsdagavond werd Kuiper ge adviseerd zich als voorzitter niet her kiesbaar te stellen. Dat kwam slecht over bij Kuiper, die verbitterd wegliep, één maand voordat hij op de jaarver gadering van 25 april volgens roos ter zou aftreden. Door de week op zee en in het weekend in de haven, een regelmaat waaraan de Texelse kottervissers bijzonder gehecht zijn geraakt (Foto Gotprd Timmorman) De Toekomst in De Koog wordt in de tweede helft van september gesloopt. Eind april zal architect Jan Visser in opdracht van Tijs Blom bij de gemeente de bouw- aanvraag indienen voor de Nieuwe Toekomst. Daarin ont breekt zoals bekend de omstre den discokelder en het binnen plein, maar is wel ruimte gereserveerd voor verblijfs- accommodatie. een dancing en winkeltjes De voormalige Recramarkt van Jan Henmnk op de hoek Dorpsstraat-Badweg maakt wél onderdeel uit van het plan. Omdat de nieuwbouw vol doet aan de bepalingen in het bestemmingsplan, hoeft geen artikel 19-procedure te worden gevoerd. Blom heeft goede hoop dat de bouwvergunning in au gustus kan worden verleend. Tot die tijd zal discotheek De Toe komst gewoon open blijven. De exploitatie blijft in handen van Frits Langeveld. Rinus Kuiper. Met een kort briefje heeft het bestuur de leden op de hoogte gesteld van het voortijdige vertrek. Details over de aard van de conflictstof worden daarin met vermeld, maar wel wordt aangegeven dat het op deze wijze opstappen van Kuiper wordt be treurd. De achterblijvende bestuurs leden bevestigen dat desgevraagd mondeling. 'Kuiper heeft zich enorm ingezet voor de boerenbelangen. Maar er waren toch behoorlijke wrij vingen. waarbij sommigen van ons vierkant achter Rinus stonden maar anderen niet' Geen der bestuursle den wil verder wat kwijt over de kwestie. 'We willen met natrappen en niet met modder gooien'. Ook Kuiper zelf laat zich in die zin uit maar toont zich flink aangeslagen 'Ik heb een slechte week achter de rug.' De voorzittersfunctie wordt waarge nomen door Thea Rutten uit De Cocksdorp. Dat zal van korte duur zijn want ze heeft al geruime tijd ge leden aangekondigd dat ze bij de komende jaarvergadering niet her kiesbaar is en komt daar niet op te rug. Het bestuur bestaat verder uit Cor de Lugt, Hans Stark (penning- 'Een kampvuur 's nachts op het strand, vrienden, klasgenoten, gita ren, westenwind en wijn: feest, the sixties. Vijfentwintig jaar later: een reünie van school. Je gaat het klas lokaal binnen, herinneringen komen boven, je kijkt op., en plotseling staan daar middelbare heren.' Oud- Texelse Nini Craanen maakte een cabaretprogramma over deze erva ring, dat ze zondag in theater Klif 12 ten tonele voert. Pagina 2 Onder groot enthousiasme van alle betrokkenen hebben wielrenners Richard Groenendaal en Sven Nijs zondag in de Dennen een 'clinic' veldrijden verzorgd. 'Echte profs, maar vooral ook sympathieke kerels met een mooie uitstraling naar kinde ren', prees Benno Bakker, voorzitter van de organiserende Wielervereni ging Texel, zijn gasten. Pagina 4 SVO heeft in de voorlaatste wedstrijd van het seizoen een 2-0 overwinning behaald op GSV uit Groot-Schermer. Spits Sil van Dijk scoorde twee keer en staat met twintig treffers nu bo venaan in de lijst van topscorers uit de 5ste tot en met 8ste klasse. Pagina 5 De 16-jarige Erwin Goënga uit Den Burg heeft zaterdag de derde plaats veroverd in een wielerklassieker in noordwest Ovenjssel. Een prachtige prestatie voor deze eerstejaars junior, die tal van 17- en 18-jarigen achter zich liet. Pagina 5 De zogenaamde kliniek voor kleine huisdieren in De Koog trok zaterdag een kleine dertig belangstellenden. Een bezoekster 'Hé, het is nog met af!' 'Nee', antwoordt dierenarts Veronne Koot, 'en ik denk ook niet dat het ooit afkomt.' 'Hoe bedoel je?' Koot: 'Het is een 1-april-grap.' 'Oh, dus het duurt nog even voordat je opengaat7' 'Ik ga helemaal niet open.' Pagina 5 Commissaris P Scheuneman (52) is benoemd tot districtchef van het dis trict Noord-West van de regiopolitie Friesland. Dit district omvat het ge bied tussen Harlingen en Stiens en ook Vlieland en Terschelling horen erbij. Daarvoor (sinds 1993) was hij rayonchef in Culemborg. Piet Scheuneman was vanaf 1980 zes jaar commandant van de toenmalige groep Texel van de Rijkspolitie als opvolger van W. Nijholt. meester). Jacob Jan Zijm (secretaris), Klaas Eelman, Marcel Wijtten, Arnold Langeveld en (de ook met herkies bare) Geert Timmer en Aad van der Sar Gisteravond zijn ze in De Waal bijeen geweest om zich over de toe stand te bezinnen. 'Het is een be stuurlijk probleem, géén crisis.' Rinus Kuiper werd acht jaar geleden voorzitter, toen de WLTO ontstond uit een fusie van de de Hollandse Maat schappij v. Landbouw en de LTB. Twee jaar later kwam daar nog de C8TB bij. (Advertentie) t/'ti jjrjri Jrirh bet bjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spmbaan (v

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1