'Zodra ik mag zingen voel ik me gelukkig' Verdriet verdreven in aandoenlijke musical teso Beeld onthuld: 1 april, kikker in je COURANT' ■TEXELSE 2 Uit het OQ2 Iffil,. Agenda E Voorspeeluur Rondvaartbedrijf was 1-aprilgrap Roddelpagina bestaat echt 1-1-2 Proefpersonen voetreflexologie Watersporters vergaderen Radio Texel SupportersbusL Texel'94 r DINSDAG 4 APRIL 2000 I l-< Y »-< I V Ih ledereen kent ze wel, Texelaars die wegens studie, werk of een andere reden het eiland heb ben verlaten. De één keert nog geregeld terug naar zijn ge boortegrond, de ander slechts sporadisch of helemaal niet meer. Voor de rubriek Uit het oog zoekt de Texelse Courant ze op. In deze afleverirlg Nini Craanen, die het eiland verliet in 1968, na haar eindexamen aan de HBS. Dinsdag 4 april In De Witte Burcht in de Molen straat in Den Burg wordt vanavond een open klaverjasdrive gehou den. Inschriiven tussen 19.30 en 20.00. Deelname kost ƒ6,- per koppel. In Cinema Texel draaien The Beach (aanvang 20.00 uur) en Harem Suaré (aanvang 20.30 uur). Woensdag 5 april In Cinema Texel draaien Toy Story 2 (aanvang 15.00 uur), The Beach (20.00 uur) en Harem Suaré (20.30 uur). Donderdag 6 april Schrijver en journalist Jan Kuiten brouwer leest in dorpshuis d'Ouwe Ulo voor uit eigen werk en neemt het eigentijdse taalgebruik onder de loep. Aanvang 20.00 uur. Kaarten kosten 7,50 en zijn ver krijgbaar bij Het Open Boek, Bruna, Nauta Boek en de biblio theek. In Cinema Texel draaien American Pie (aanvang .19.00 uur), Double Jeopardy (19.00 uur), Three Kings (21.30 uur) en The Beach (21.45 uur). Vrijdag 7 april In Cinema Texel draaien Toy S 2 (aanvang 15.30 uur), Stuartl (16.00 uur), American Pie (1! uur), Double Jeopardy (19.00i Three Kings (21.30 uur) en Beach (21 45 uur). Teso zet vrijdag tussen 9.35 16.05 uur twee boten in, zoda in die periode zowel vanaf Texd vanuit Den Helder ieder hall een afvaart is. Er worden wachttijden verwacht. Hoogwater te Oudescl Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 04 05 06 07 08 09 10 11 10.36 11.20 12.00 0.05 0.34 1.10 1.25 2.10 22.34 23.25 12.36 12.26 12.46 '13.15 14.07 Aan het strand is het ongeveer ee der hoogwater. De zon komt 11 apnlq 6 50 uur en gaat onder om 20.30 uur. 4 nieuwe maan; 11 april eerste kwarti april springtij. in het voortgezet onderwijs. Ook toen ze eenmaal naar Barchem was verhuisd keerde dat verlangen naar Texel vaak terug. Ondanks het prachtige, on-Nederlands ogende landschap van de Achterhoek, miste ze Texel bij vlagen verschrikkelijk. 'Er is daar geen water. Bij alles wat je doet ben je op zoek naar water: fiet sen, wandelen, autorijden, je doel is altijd water, maar dat is er niet Soms had ik echt een ziekelijk verlangen naar de zee.' Tegenwoordig woont ze met haar man en kinderen (van twin tig en zestien jaar) in Lochem. Optreden Nini verheugt zich erg op het optre den in Klif 12, zondag. 'Ik ben heel benieuwd of er ook mensen komen die ik nog van vroeger ken.' De voor stelling is drie keer eerder gespeeld. 'We hebben best veel optredens in de Achterhoek en Twente en ook wel in Utrecht, maar op Texel spelen is toch wel bijzonder voor mij.' Entr'Acte heeft een flexibel pro gramma. 'We treden veel op tussen de schuifdeuren. Sommige mensen willen geen band op hun feest maar wel een leuke act. Dat zijn wij dan.' Bescheiden noemt ze zichzelf 'een bevlogen amateur'. Het moeilijkst vindt Nini het acteren. 'Zodra ik mag zingen voel ik me ge lukkig. In het programma doet Elly dan ook voornamelijk de typetjes. Maar het uitgangspunt is de muziek.' Nini is wel extra gespannen voor de voorstelling op Texel. 'Maar gezond zenuwachtig, dat hoort erbij.' En ja. Als het gaat, komt het! De voorstelling van Entr'Acte in thea ter-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint zondag om 15.30 uur. De en tree bedraagt ƒ10,-. Ditmaal kan na eventueel na afloop worden gedi neerd. Reserveren via tel. 319 633. Judith de Leeuw Met de musical 'Het Eiland van Ver driet' wisten de 6- en 7-jarige kinde ren van de Texelse basisscholen vrij dag de harten van het volwassen publiek te veroveren. De uitvoering in de voorspeelnjimte van de Muziek- Dansschool was verre van perfect, maar de bedeesde, iele stemmetjes en de hier en daar valse koortjes waren ronduit ontroerend. Voor de regisseuse was het hard werken. Spelers die voor hun beurt gaan waardoor een scène overnieuw moet, een solist die het verkeerde couplet aanheft maar door het koor wordt gecorrigeerd, weifelende kin deren die door de regisseuse naar voren moeten worden geroepen: het was af en toe een rommelige boel op het podium. Maar geen kind dat zich ervoor schaamde of geïrriteerd raakte. Met een grote glimlach op hun smoeltje zongen de jonge acteurs hun tekst. Wat geeft het dat het in de soep loopt? We hebben toch lol? Als volwassene zou je jaloers worden op de onbevangenheid waarmee de kin deren tegenwoordig op het toneel staan, zich vrijelijk bewegen en uit drukken, zonder ook maar een spoor- tie van nervositeit. Aan de hand van liedjes van Ad Wam mes - onder meer bekend van Sesamstraat - vertelden de kinderen het verhaal van de dappere Kleine Kapitein, die met een clown en dok ter Pillemans naar Het Eiland van Verdriet vaart, waar alle mensen treu rig zijn. De clown wil de bewoners opvrolijken met grappen, maar de dokter beweert dat pillen het beste medicijn zijn. Daar komen ze gauw op terug als ze ontdekken dat de vermissing van hun koning en konin gin het verdriet bij de eiland bewoners heeft veroorzaakt. 'Hier helpen mijn pillen niet', 'Hier helpen mijn grappen niet.' De zoektocht gaat via het vrolijke Tahiti naar het eiland van de piraten. Die worden over meesterd, maar blijken niets met de verdwijning van doen te hebben. Op het eiland van de draken hebben de speurders meer geluk. Zij weten het koninklijk paar uit de klauwen van de vervaarlijke monsters te bevrijden en daarna is het groot feest op het nu weer vrolijke eiland. De draken ver huizen naar de dierentuin; de piraten worden hun bewakers. De liedjes waren prima afgestemd op het niveau van de kinderen, en vooral het steeds terugkerende 'reislied' werd hartstochtelijk door iedereen meegezongen. 'We gaan op reis, de boot wil weg, dit is het juiste uur. En wie met mee wil die heeft pech, dit wordt avontuur.' Het decor en de kostuums, waarop de ouders hun best hadden gedaan, zagen er puik uit. Met name de drakenpakies ver dienen een grote pluim. En hier en daar openbaarde zich nu al talent onder de kleintjes, zoals bij de clown, die vastberaden haar rol vertolkte. Dat er nogal wat mis ging lag behalve aan de jonge leeftijd van de spelers aan het vrij geringe aantal van tien oefenlessen, waarin de negen liede ren en de toneelhandelingen moes ten worden ingestudeerd. Daartegen afgezet was de opvoering van Het Eiland van Verdriet eigenlijk een knappe prestatie. 'Toch gaat het ei genlijk meer om de lessen. De pre sentatie is slechts een onderdeel', aldus directeur Maaike Deckers van de muziekschool. Volgend schooljaar wil zij drama, dans en muziek in de lessen combineren Bart Bosch Leerlingen van de Muziek- en Dans school treden dinsdag 11 april voor het voetlicht tijdens een voorspeel uur. Te zien en te horen zijn accor deon, piano, fluit en cello. Het voorspeeluur wordt gehouden in de voorspeelruimte van de muziek school en begint om 19.15 uur. De Kleine Kapitein vaart met een volle boot terug naar Het Eiland van Verdriet. (Foto Bon Bosch 'Een kampvuur 's nachts op het strand, vrienden, klasgenoten, gitaren, westenwind en wijn: feest, the sixties. Vijfentwintig jaar later: een reünie van school. Je gaat het klaslokaal binnen, herinneringen komen boven, je kijkt op... en plotseling staan daar middelbare heren.' Daarover gaat het liedje Koude Vlam men van de 50-jarige Nini Craanen, die nu in het Gelderse Lochem woont. Zondag speelt ze met haar cabaretgroep Entr'Acte de voorstelling Als het gaat, komt het! in Klif 12, 'Ik vind mezelf de laatste tien jaar zo oud geworden', vertelt Craanen met een verbazend enthousiasme. 'Als ik in de spiegel kijk zie ik opeens rim pels en mijn lijf is niet meer jong en soepel Maar daar moet je vrolijk mee omgaan.' Daarover gaat de voorstel ling Als het gaat, komt het! Over dochters van 16, herinneringen aan kleine kinderen, de eigen kindertijd, mannen, relaties, ouder worden. Kortom, dingen van alle dag, de kijk op het leven, accepteren en overal op een vrolijke manier mee omgaan. 'Relativeren, dat is het beste woord voor onze kijk op het leven. Zonder het belachelijk te maken, gewoon op een vrolijke manier. Mensen willen soms dingen afsluiten en dan op nieuw beginnen. Maar opnieuw be ginnen kan niet, je neemt altijd alles mee in je rugzakje. Ik denk dat onze voorstelling erg herkenbaar is. leder een moet met zulke dingen leren omgaan.' Nini's jeugdherinneringen liggen op Texel. 'Ik heb goede herin neringen aan die fantastische tijd. Strandfeesten en nachten in Sarasam, waar overigens van alles gebeurde waar de Texelse meisjes niets mee te maken hadden. Wij feestten wel mee, maar ik ben ervan overtuigd dat de Texelse meisjes die toen in Sarasam kwamen geen drugs gebruikten. Lyda van Wijk en ik wa ren de eerste meisjes op Texel in een spijkerbroek met een gulp. Het was echt heel bijzonder als je dat had als meisje. Maar we droegen er een lange trui over als we door Den Burg liepen, want we durfden het toch niet te laten zien.' Barchemse Revue In 1980 verhuisde Craanen naar het dorpje Barchem in de Achterhoek. Ondanks haar tongval - het dialect beheerst ze nog steeds niet - be landde ze vrij snel bij de Barchemse revue. Ze schreef liedjes en sketches. 'Het was veel werk, meestal waren we een jaar bezig met een revue die we vier keer speelden. Maar het was ontzettend leuk. Daarom deed ieder een het ook.' Ze ging altsaxofoon spelen bij een jazzkwartet en zong in verschillende koren. En naast al die bezigheden kreeg ze haar huidige parttime baan als studentdecaan aan de Academie voor Kunst en Industne in Enschede en had ze thuis twee kleine kinderen. In 1994 ontmoette ze Elly Janssen, eigenaresse van een balletschool 'met veel theatergevoel', die jaarlijks voorstellingen gaf in de Lochemse schouwburg. Zij vroeg Craanen haar uit losse dansen bestaande voorstel lingen verhalend te maken, zodat het voor het publiek meer werd dan al leen kijken naar hun (klein)kind. zus of buurmeisje. Craanen: 'Na een paar jaar ontdekten we dat we veel mate riaal in de kast hadden liggen. Lied jes en sketches van de revues die één keer waren gebruikt en ideeën voor de voorstellingen van de balletschool waar we uiteindelijk niets mee had den gedaan. Dat vonden we zonde en we besloten er iets mee te doen.' Ideeën werden levendiger en uitge werkt, pianiste Marianne Weemnk, die Nini al kende van de revues in Barchem, kwam erbij en de cabaret groep Entr'Acte was geboren. Schoolcabaret Maar voor Nini begon het al eerder; in haar jeugd op Texel. In de jaren '60 bestonden nog geen toneel verenigingen of zangclubs voor jon geren. Logisch gevolg was dat alles vanuit school werd georganiseerd. Nini zat bij het meisjeskoor van de HBS, dat onder leiding stond van Klaas Venneker. 'We gingen af en toe naar de overkant om mee te doen aan concoursen.' De klas van Nini, die in 1968 eindexa men deed, bestond uit acht mensen. Ze was actief betrokken bij ongeveer alles wat op school werd georgani seerd. 'Ik was een meisje dat zich overal mee bemoeide en altijd gelijk met een mening op tafel kwam. Niet alle leraren waren daarvan gediend. Ik werd dan ook vaak de klas uitge stuurd. Ik weet nog wat mijn leraar Duits zei als hij kwaad op me was: „Sla je ogen neer, jij met je brutale kop.Raar dat ik me dat nog herin ner.' De cabaretvoorstellingen stonden onder leiding van Nini en leeftijds- Nini Craanen: 'Soms had ik een ziekelijk verlangen naar de zee. genoot Cor van Heerwaarden. 'We traden op in de oude gymzaal van de HBS, de Ferrever. Daar stond een podiumpje.' In de voorstellingen na men ze leraren op de hak. Het gezel schap werd muzikaal soms bijge staan door Nini's moeder, de bekende Janny Craanen, die in die tijd furore maakte als liedjesschrijver, zangeres en accordeoniste, en jaren lang een revuegroep had. 'Mijn moe der begeleidde ons bij sommige voorstellingen op de piano Overigens vonden niet alle leraren Nini een brutaal meisje. Vooral haar leraar Nederlands, Cees Derlagen, was het daar allerminst mee eens. Hij is haar huidige man. Toen de relatie (Foto Carard Tim/norman) begon, zat Nini nog op school. 'Nie mand heeft er ooit moeilijk over ge daan Eigenlijk verbazingwekkend want het was wel in de jaren '60 en op Texel...' Toen Craanen haar diploma be haalde, vertrok ze naar Amsterdam om Nederlands te studeren. 'In het begin vond ik het verschrikkelijk om weg te zijn De grote stad was wel spannend en ik deed er heel veel wat op Texel niet kon - naar de bioscoop gaan en zanglessen nemen bijvoor beeld - maar in het weekend wist ik niet hoe snel ik terug moest naar Texel.' De relatie met Derlagen hield stand en hij volgde haar naar de stad. Nini studeerde af en ging les geven De rondvaartondernemers in Oude- schild hebben er een concurrent bij. Tenminste, zo leek het zaterdag even, toen vlakbij de plek waar vanaf 1 april de loketten weer mogen staan een hunebed-achtige constructie op het wegdek lag, met een bord dat re clame maakte voor 'Waddentochten, vistochten en robbentochten met de White Lady' van Piet de Wit. Het bleek allemaal een grap, waarmee de bekende Oudeschilder zelf mets van doen had. Sterker, de bedenkers joe gen hun dorpsgenoot de stuipen op het lijf door 's ochtends samen met de ochtendkrant een wervende folder bij hem in de bus te doen. (Foto Bert Koning) Lezers die in de veronderstelling ver keren dat de Texelse roddelpagina op het internet een verzinsel is, zijn er ingetuind. De website, te bezoeken via htto://roddels.pvd.nl. bestaat wel degelijk. Het idee ontstond wel bij wijze van grap, en daarom werd de startdatum van 1 apnl zeer toepasse lijk geacht. Het elektronische prik bord werd op verzoek van de redac tie gemaakt door Hugo Purmer uit Oosterend, die sinds 1 januari een bedrijf heeft dat webdesigns maakt (www.pvd.nl). Het aantal mededelingen viel niet te gen, maar als echte roddels kan het merendeel met worden getypeerd. Daarvoor gedragen de Texelse internetters zich te beschaafd. Maar het onderwerp vreemdgaan komt meerdere keren ter sprake. Namen worden met genoemd Verder vielen er de nodige grappen en woordspe lingen te lezen. Als beheerder van de website bewaakt Purmer de inhoud. 'Dingen die echt te ver gingen, heb ik ervan afgehaald.' Opmerkelijk was deze (met ano nieme) reactie, 'Ik had (en heb) zo mijn twijfels over het etisch gehalte van zo'n roddelsite. Maar het zou toch een bijdrage kunnen zijn aan serieuze nieuwsgeving op het eiland. Ik weet dat er veel mensen zijn die best zouden willen dat er eens werd geschreven over één of andere mis stand of toestand, maar niet zelf naar de redactie van de TC durven stap pen, omdat hij/zij volstrekt anoniem wil blijven, ook voor de redactie. Via deze site kan zo'n tip makkelijk wor den ingediend.' De redactie beraadt zich over een website waarop ano niem tips kunnen worden gegeven Maar nu 1 april voorbij is trekt de TC de handen af van de roddelpagina. Gezien het aantal reacties heeft Purmer ervoor gekozen de site voor eigen verantwoordelijkheid te hand haven, maar hij overweegt wel een andere opzet. DAAR RED JE LEVENS MEE De School voor Voetreflexologie is op zoek naar proefpersonen die zich zaterdagmiddag in De Koog willen la ten behandelen door een groepje cur sisten dat de opleiding bijna heeft afgerond. Boefenaars van voetreflexologie gaan er vanuit dat li chamelijke of psychische klachten kunnen worden bestreden door het masseren van corresponderende zo nes op de voet. De alternatieve behandelwijze maakt steeds meer opgang. Texelaars die zaterdag als proefpersoon willen fungeren hoeven overigens geen klachten te hebben, zo benadrukt de initiatiefneemster. Aanmelding is mogelijk bij Carolien Sprenkeling, tel. 319 708. Watersportvereniging Texel belegt vrijdag 14 april in paviljoen De Verrekieker in Oudeschild haar jaar lijkse ledenvergadering. Deze begint om 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer de herinrichting van de haven. Henk Snijders van de Stichting zijn Ouderen Texel is donderdag sen 19.00 en 20.00 uur te gasli programma 'Even bijpraten in van Radio Texel. Hij geeft uitleg de enquête 'Wonen Plus', die maand door het Platform Innu Ouderen onder 300 Texelse out van 55 tot 75 jaar is verspreid e inzicht moet bieden in de wense senioren hebben op het gebied wonen. De enquêteformulieren den voor eind april weer opge' door vrijwilligers. Voor Texelfans die de besliss kampioenswedstrijd VZV-Tei willen bijwonen rijdt er zond? voldoende animo een sp* supportersbus. die vertrekt fff boot van 12.05 uur. Meerijden® schouwers verzamelen zied 11.30 uur bij het terrein aa: Haffelderweg. Van de pass* wordt een bijdrage m vervoerskosten van ƒ15,- gevb De boot is voor eigen rekening gave bij Jan Heethuis, tel. 3141' 'Volgens mij is het een 1 aprll-grap', zei een scholiere vooraf. Zij kreeg gelijk Ruim vijftig kinderen en volwassenen wachtten zaterdag bij de Luber- tischool geduldig op het moment waarop directeur Theo Habraken het beeld 'In vrede spelend kind' zou onthullen. Het in 1981 geplaatste en in verval geraakte Georgische beeld was gerestaureerd, en zou na jaren van afwezigheid de tuin van de Koger basisschool weer in volle glorie sie ren. Na vrolijk trompetgeschal van twee scholieren werden ballonnen losgelaten, de houten panelen om het beeld verwijderd en trok Habraken het doek eraf. Tot ieders verbazing verscheen er een reusachtige kikker en toen iedereen doorhad dat hij erin was getrapt, werd de tekst onthuld: '1 april, kikker in je bil!' Vrolijk lachend deden de bezoekers zich vervolgens tegoed aan koffie met koek. De fraaie kikkergestalte was 'gere geld' door Enk Heijenk, manage EurOase, die het beeld van collegapark had geleend. Nadi houten kast om de originele se was neergezet, is de kikker hem in het holst van vrijdagnacht plaatst. Het In vrede spelend H nog in Oudeschild in restaurat Hans Boom. Boom verwacht dl herstelwerk medio mei gereed zi

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2