Toeristenbelasting naar én euro of OZB omhoog? Twee ton voor project Gouwe Boltje lijkt zeker Cjroen TwarL- Jexeh tn het Sirandiuttervindi miljocnenschat TEXELGEV0EL Ambitieuze plannen college kosten f65 miljoen Oplegger zweeft boven camping 't Woutershok Gedeputeerde wil af van contingenten Maarten Boon met reacties overstelpt na reclame Lotto 3tten beschoten later bezweken •uw Cocksdorper ichool van start Onder de pomp Treinreizigers met de bus 'Geef ons de zak!' TEXELSE-^COURANT ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11471 fEXELSE COURANT 'ertenties/abonnementen/bezorging: ibaan 6 1 MC Den Burg loon 0222 - 36 26 00 [ax 0222 - 31 41 11 schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. rote ambities van Texel zullen de komende tijd voor veel reksstof zorgen. Aan zogenoemde kanjerprojecten zoals iaven van Oudeschild, huisvesting van de buitendienst, het ;pad langs de Westerweg, de huisvesting van de welzijn- tellingen, een nieuw gemeentehuis en een centrale iverleningspost hangt een bruto prijskaartje van ruim 65 jen gulden, net zoveel als alle gemeentelijke uitgaven voor end jaar bij elkaar. Wil de raad de investeringen doorzet- dan zijn er twee opties: óf de Onroerend Zakenbelasting B) moet worden verdubbeld óf de toeristenbelasting moet loog moeten naar één euro. van deze ambitieuze kanjer- icten slaagde wethouder Bakker, ilpen door zijn ambtelijke mede- ;ers. er gisteren in een sluitende idsbegroting voor de komende aar te presenteren. Dit ondanks ortmgen op de uitkering van het pet zes ton. Niet eerder lukte het emeente de begroting op zo'n g tijdstip te presenteren, waar onder de nodige druk moest jen gewerkt. Om die reden is de oting van OSG De Hogeberg nog klaar. Inclusief de exploitatie van lolder en de OSG gaat er bij de eente in 2001 zo'n tachtig mil- gulden op. Dat dit bedrag ach- anders uitpakt, is met denkbeel- Een daling van het aantal istische overnachtingen met één ent scheelt de gemeente bijvoor- d ƒ40.000.- Plotseling opdui- \e doeluitkeringen en kortingen niet te voorspellen. Grond den kunnen roet in het eten 'n en over de kosten van riole- van het buitengebied bestaat ;erheid. De meerkosten van de Itransactie bij Calluna zijn voor- begroot op een half miljoen katten zijn bezweken aan de ondingen die zij hebben opgelo- toen zij vorig weekeinde in De met een buks werden bescho- Het eerste dier werd zondag- id met een kogel in zijn rug aan- ïffen aan het Paelwerck. Gezien 'nst van het letsel is de kat dins- door de dierenarts uit zijn lijden st. In de nacht van zondag op ndag werd op de Markgrave een nde buik geschoten. Het negen iden oude dier stierf later op de atietafel van de dierenkliniek, it het emotionele leed bleef de laar door de operatie met een depost van ƒ800,- zitten. Even- getuigen wordt verzocht con- op te nemen met de politie: iomlaan 4, tel. 072-54 98 360. Gelukkig is de gemeente goed bij kas. Verdeeld over verschillende pot jes beheert de wethouder van finan cien een reserve van bijna zestien miljoen gulden. Om in 2001 investe ringen te bekostigen heeft de ge meente een post van ƒ660.000,- op genomen, een stijging van tien procent. De belastingen worden trendmatig verhoogd met drie pro cent. Maar deze bedragen vallen in het met bij de vele miljoenen die gemoeid zijn met het realiseren van de grote am bities van het Texelse college, waar voor de jaarlasten afhankelijk van het minimale of maximale scenario er gens tussen de twee en drie miljoen komen te liggen. Fietspad Bovenaan de lijst van kanjerprojecten staat de aanpassing van de haven van Oudeschild, waarmee twintig miljoen gulden is gemoeid. Inmiddels is bekend geworden dat de aange vraagde EU-gelden zijn toegekend en ook de provincie is co-financieren. De gemeenteraad heeft toegezegd voor maximaal ƒ4.575.000,- garant te zui len staan. De huisvesting van ge meentelijke buitendienst is dringend aan verbetering toe. Een investering met een prijskaartje van acht miljoen gulden, waarvoor de gemeente zelf moet opdraaien. Het fietspad langs de Westerweg/Akenbuurt is begroot op ƒ5,5 miljoen. Het project is aan gemeld voor een provinciale subsidie van vijftig procent, maar de externe bijdrage kan maximaal oplopen tot zeventig procent. Welzijnsmstellingen zoals de muziekschool, de biblio theek, het ROC en de kinderopvang kampen met huisvestingsproblemen van verschillende aard en hebben de gesprekken over herhuisvesting weer opgepakt. De kosten van dit project zijn geraamd op acht miljoen gulden, waarvan de gemeente circa een kwart zal moeten betalen. Verder wordt volop gebrainstormd over de toekomst van het gemeentehuis. In het minimale scenario, met aanpas singen waaronder een centrale publieksbalie. worden de kosten op zes miljoen gulden geraamd. Maar voor een heel nieuw gemeentehuis staat in het maximum-scenario een bedrag van zestien miljoen gulden begroot. Voor het onder één dak Lees verder pagina 5 De vrachtwagenchauffeur die woens dag de laatste van de vijf units van het nieuwe sanitaire paviljoen op cam ping 't Woutershok had afgeleverd, bleef met één probleempje zitten: met de vierwielige oplegger kon hij op het smalle landweggetje met geen mogelijkheid achteruit rijden Kraan machinist René Boon bracht uit komst door de oplegger op te tillen en 180 graden te draaien. Het omvangrijke sanitaire gebouw, dat voorzien wordt van een piramide dak, toont aan dat de familie De Graaf, die sinds 1 december eigenaar is van de camping, de kwaliteits verbetering van het terrein serieus ter hand heeft genomen. Het nieuwe gebouw bevat aparte douche- en toiletruimte voor dames en heren, voorzieningen voor mindervaliden en baby's. In het centrale deel komen een afwascarrousel en andere voor zieningen. Het sanitaire gebouw is voorzien van heteluchtverwarmmg. Dat heeft alles te maken met het stre ven naar seizoensverbreding. Want nadat 't Woutershok op 1 april is open gegaan, zijn de eerste zestig kam peerders alweer neergestreken op de camping. 'Een fantastische uit breiding'. prees één van de vaste gasten de luxueuze voorziening. Het sanitaire gebouw werd geplaatst door Bos Kunststof uit Albergen (bij Amelo). De in de fabriek gemaakte units werden aangevoerd op vier vrachtwagencombinaties met een gezamenlijke lengte van zo'n tachtig meter Dankzij tien extra standplaatsen heeft De Graaf straks plaats voor 160 ten ten en caravans. Zeventig procent van de kampeerders is vaste gast Dat deze terugkerende vakantiegan gers een hechte band onderhouden met Ger de Graaf, die volgend jaar dertig jaar het beheer van de cam ping voert, blijkt uit de verrassing die ze voor hem in petto hadden: een grote zwerfsteen met het opschrift: 't Woutershok steengoed. (Foto Gorarü Timmerman) 'Leuk! Authentiek! Prachtige woningen!' Gedeputeerde Henri Meijdam (WD) stak zijn enthousiasme voor het bouw project op de plek van bakkerij 't Gouwe Boltje in Ooster end niet onder stoelen of banken. Tijdens een werkbezoek aan Texel liet de gedeputeerde woensdag weten dat het plan van de Stichting Wonen Texel grote kans maakt op een provinciale subsidie van ruim twee ton. Meijdam had nog meer goed nieuws: in de toekomst zal het maximum aan tal te realiseren woningen niet meer door de provincie wor den gedicteerd maar mag het gemeentebestuur binnen aangegeven kaders zelf bepalen hoeveel huizen er worden gebouwd. Zo kan beter worden ingespeeld op de plaatse lijke behoeften. ndag om 11.00 uur geeft wet ter Eelman het officiële startsein de bouw van de nieuwe basis ei in De Cocksdorp. Het werk zal ten uitgevoerd door aannemer der. De gemeente heeft voor de v sen krediet van 1,7 mil|oen en beschikbaar gesteld. Het is de teling dat de school komende itin gebruik wordt genomen. De bakkerswinkel en de vijf huur- en twee koopwoningen die in de Peper straat moeten verrijzen, passen vol gens Meijdam prima in het straat beeld en als de gemeente het plan evenwichtig uitwerkt ligt een uitkering uit het fonds voor stadsvernieuwing (ISV) in het verschiet. Meijdam ba seerde zich op een driedimensionale computerprojectie van het ontwerp van Tjaard Hoeksema van architectenbureau Jan Visser. Het verdwijnen van de broodproductie en daarmee de overlast voor omwonen den, de bereikbaarheid van de wo ningen voor ouderen en het opknap pen van de buurt op deze 'inbreilocatie' komen de leefbaarheid van het dorp ten goede en daarom zou de provincie bereid zijn er geld in te steken. Dat zou uitkomen op een bedrag van ƒ220.000,-. Omdat Texel al ver is gevorderd en het plan snel kan aanmelden, maakt het project volgens Meijdam bovendien kans op een premie voor 'goed gedrag' van 25 procent. Toch ging de gedepu teerde niet zover dat hij een keiharde toezegging deed. 'Meerdere ge meenten kunnen tot 1 juli plannen indienen. Pas als die binnen zijn valt het definitieve oordeel.' Dat betekent overigens niet dat tot na juli gewacht moet worden met de bouw: de sub sidie wordt ook achteraf verstrekt. De kosten voor het 'Gouweboltje- project' bedragen exclusief het bouwrijp maken van de grond ruim twee miljoen gulden. Om de koop- en huurwoningen bereikbaar te maken voor mensen met een smalle beurs moet de Stichting Wonen er flink op toeleggen en zou een provinciale bij drage goed van pas komen. 'Geneuzel' Meijdam liet doorschemeren dat de zeven woningen mogelijk niet in min dering worden gebracht op het aan tal woningen dat Texel tussen 1995 en 2005 van de provincie mag bou- Lees verder pagina 5 ffl !b je ook gehoord dat ze het roeentehuis gaan verbouwen? "aar doen ze het van? tedie schat die Maarten Boon 5n de strandvonderij moet af- agen (Jecieputeerde Henri Meijdam wordt door gemeenteambtenaar Jan Commijs (links) voorgelicht over het Gouweboltjeproject. (Foto Bart Bosch) Maarten Boon en zijn gezin wor den de afgelopen dagen over stelpt door telefoontjes, nadat dinsdag huis-aan-huis een reclamefolder van de Lotto in de bus gleed waarop een foto van de strandjutter is te zien met het onderschrift: 'De dolgelukkige Yp Visser die in één klap miljo nair werd met zijn vondst jongstleden donderdag...' De foto maakt deel uit van een krantenbericht, dat als kop 'Strandjutter vindt miljoenen- schat' heeft en waarin boven dien valt te lezen dat het om een 'Terschellingse strandjutter' gaat. De reacties die bij de familie Boon binnenkomen, lopen in toon nogal uiteen. Terwijl de één ervan uitgaat dat de Cocksdorper jutter inder daad een schat op het strand heeft gevonden en hem daarmee van harte feliciteert, zijn anderen woe dend op de Lotto, in de overtuiging dat die Boon nogal slordig en vrij postig heeft behandeld. 'Verschil lende mensen hebben gezegd dat we dit met hoeven pikken, dat we er werk van moeten maken. Eén mevrouw liet ons weten dat ze het een schande vond en een boze brief naar de Lotto heeft gestuurd', vertelt echtgenote Corrie Boon la chend. Want voor de goede orde Maar ten is wel degelijk van te voren op de hoogte gesteld en heeft voor het gebruik van zijn portret zelfs een vergoeding gekregen van Rapp Collins, het reclamebureau dat deze campagne voor de Lotto heeft bedacht 'We hebben het zakelijk prima geregeld en verder hebben we het nergens over ge had. Ze hebben ons alleen verze kerd dat het een nette reclame stunt zou worden.' De foto is een bestaande en werd in 1998 gemaakt door Texelaar Pieter de Vries, in opdracht van de NCRV, die in dat jaar een televisie programma aan Maarten Boon wijdde. De 'schat' die de jutter erop in zijn hand heeft, is een roes tige spuitbus, weet Corne Boon, die zegt het 'alleen een beetje jam mer' te vinden dat Rapp Collins niet even een voorbeeld heeft op gestuurd, voordat de folder in heel Nederland huis-aan-huis is ver spreid. 'Het is gek dat ze een an dere naam onder Maartens foto hebben gezet. Dat ontdekten we pas toen de folder bij ons in de bus lag. Ik heb van de week nog even gebeld met die mevrouw van het reclamebureau, om te vragen of ze wel besefte dat een hoop mensen Maarten kennen en dat die er ook raar van op zullen kijken. Hij is in middels al zó vaak op televisie geweest. Maar dat vond ze niet erg. Waar het haar om ging was dat het een verzonnen verhaal is en dan mag je geen echte namen noemen om niet de indruk te wek ken dat het tóch echt is. Wat mij betreft had ze helemaal geen naam genoemd en er een Texelse jutter bij gezet. Dan was Texel ook nog even genoemd. Maar verder liggen we er echt niet wakker van, hoor.' nUVkkclmg d'i Huiven"? niet Verspreid door wisianóc AM M PTT cefvie ke*-"r >s •J-" <VK'|S 1V7C leks» id mnöiuurlyk nu" un ie leren, maar nIs heel kt)Wt zie K dal vk ontwikkeling >n df buv.fl.mden «ld .1 K ff vctMjndc 4.-W 'x'k Terschelling nJcrvlaaivhu-ixJ ,"v,.,cr mei Mi«lr ,,n e Tcr.w-hclüne.^ v,rAI ,,„i |C natuurlijk met cl Wagenmuseum Deze week is het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal weer opengegaan voor publiek. Wagens die de mens van de wieg tot het graf ten dienste stonden vormen het thema van de nieuwe expositie. Pagina 2 m Bouwnijverheid Om te laten zien wat er op bet gebied van bouw aan opleidingen mogelijk is, nodigen ondernemers Texelse scho lieren en hun ouders uit om zaterdag 15 april een kijkje te komen nemen op de open dag van het ESPEQ in Heerhugowaard, het opleidings centrum voor de bouw- en houtsector. Pagina 5 Werkend leren De nieuwe horecacursussen die het ROC op de OSG gaat geven zijn niet alleen geschikt voor OSG-leerlmgen die de VBO-opleiding hebben afge rond, maar ook voor herintredende vrouwen, (langdurig) werklozen en Texels horecapersoneel zonder di ploma. Zij hoeven niet meer naar Heerhugowaard op en neer te pende len om een diploma te halen. Pagina 6 TX 56 weer als nieuw Na een afwezigheid van meer dan dne maanden is de TX 56 'Cornelia Catharina' in Oudeschild terugge keerd. De kotter van de gebroeders Van der Slikke heeft een totale reno vatie ondergaan. Pagina 6 m Convenant De provincie heeft haar steun toegezegd bij het bezweren van de ensis binnen het Texelse convenantsover-leg. 'Het is for meel gezien niet onze taak, maar wij zul len daar waar mogelijk smeerolie in de raderen gieten', verklaarde gedepu teerde Henri Meijdam woensdag tijdens zijn werkbezoek aan Texel. Pagina 7 Wegens werkzaamheden aan de spoortunnel bij Koegras rijden er za terdag en zondag geen treinen tus sen Den Helder en Anna Paulowna. De reizigers worden op dat traject met bussen vervoerd. Om reizigers naar Texel zo min mogelijk overlast te bezorgen zal de bus doorrijden naar de veerhaven in Den Helder Hun reis tijd wordt daardoor niet langer Rei zigers vanaf Texel (richting Anna Paulowna en verder) dienen rekening te houden met een 30 minuten lan gere reistijd. (advertentie) Dinsdagmiddag halen wij weer afgedankte kleding en schoenen op ten bate van Tesselhuus en andere Texelse goede doelen. Zet u de (goed dicht gebonden) zakken om 13.00 uur aan de straat? Bij voorbaat dank voor uw medewerking! Rotaryclub Texel (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: TIJDSCHRIFT NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. VRIJDAG 7 APRIL 2000

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1