ZEGEL Cjroen '^warLrJ'exels 'in het harL, Geld Korverskooi zet geschil SBB en ildbeheereenheid Kans op kemphanen door nieuwe molen Stoppen of doorgaan met bestrijden van iepziekte? ME rukt uit voor opstandige scholieren hernieuwing jachtcontracten op laag pitje Zwerver zorgt )/oor aanpassing van de APV Pilotproject tegen zorgwachtlijsten Staatsbosbeheer koopt terreinen binnenduinrand texelse^courant BEZORGER m/v TEXELSE^COURANT DUINKER MOTORSERVICE Zwembad Molenkooq "t» V'ft'1 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11475 VRIJDAG 21 APRIL 2000 TEXELSE COURANT Jvertenties/abonnementen/bezorging: jmbaan 6 '91 MC Den Burg leloon 0222 - 36 26 00 lefax 0222 - 31 41 11 arschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv. Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. L geschil tussen de Wildbeheer- Iheid Texel (WBE) en Staatsbos- lieer (SBB) als gevolg van gewij- j beheer van de Korverskooi is Ide oorzaak van dat de onder- idelingen over de vernieuwing ide jachthuurcontracten in bos duinen, die per 1 april zijn afge- en, in een impasse zijn beland. WBE heeft de eendenkooi zes rin beheer gehad, maar volgens 3 heeft de eenheid de jaarlijkse goeding voor het onderhoud litals zodanig besteed. Nu SBB beheer van de kooi zelf heeft irgenomen, wil de dienst dat de IE het onderhoudsgeld terugbe- Korverskooi was tot ruim zes jaar len in beheer van SBB, maar on druk van het ministerie van LNV, ging bezuinigen, werd het beheer jesteed aan de WBE. Als kooiker rd Leo Daalder aangesteld, die jetaak tot volle tevredenheid van 8 uitvoerde. Toen bij de vernieu- igvan het contract bleek dat Daal- rmet meer met de WBE wilde sa- mwerken. koos SBB partij voor aider. 'Uit de reactie van Daalder lakte ik op dat een bemiddelings- |inggeen zin had', aldus Jaap van ragen, districtshoofd van Staats beheer en voorzitter van de Ad- icomimissie Beheer en Inrichting van hel Nationaal Park, die besloot dat Daalder de eendenkooi dan maar jf opdracht van SBB zou gaan behe- r. 'Gedurende die zes jaar had de IE een vergoeding gekregen voor onderhouden van de kooiplaats, iermeer voor het op diepte hou- «an de kooi. Maar het geld is iraan nooit uitgegeven, dus willen dat weer terug. Zolang het pro nt! over de Korverskooi niet uit de field is, praten we niet over ver- inving van de jachthuurcontrac- )e aanwezigheid van een zwer- fer op het eiland, die zich 's lachts onder meer pleegt op te louden onder de luifel van het Zorgcentrum, is aanleiding om Ie Algemene Plaatselijke Veror- lening (APV) aan te passen. Het verboden zich zonder redelijk loei in een portiek of poort op te louden, is een regel die binnen- iort aan de APV wordt toege legd. 'Een absurde omschrij- 'ing', kwalificeerde raadslid Vthur Oosterbaan (GroenLinks). Want ook ik bevind mij wel eens tonder redelijk doel in een por- liek.' Sterker nog: Oosterbaan lad zich naar eigen zeggen on- ings zonder redelijk doel in een ifé opgehouden. 'Ik was daar in lezelschap van een agent, die nij uitlegde dat de politie iemand lie zich ophoud in een portiek, haar geen overlast veroorzaakt, bht wel met rust zal laten. Maar leze bepaling geeft de politie wel en instrument om iemand die «el overlast veroorzaakt aan te lakken. Daarom ga ik toch maar ikkoord.' Onder de pomp Nu zal Cor Ellen z 'n mening over e' 'e9en wel bijstellen. Hoezo? Eindelijk eens iemand die z'n "erhaal serieus neemt. Willem Bakker, voorzitter van de WBE: 'Van Groenigen beroept zich op een conceptcontract, dat niet in ons bezit was. In die overeenkomst staat dat wi| jaarlijks een reservering moeten plegen voor onderhoud. Dat slaat nergens op. Er is in geen dertig jaar onderhoud gepleegd aan de kooi, en nu zouden wij dat in die zes jaar wel moeten doen. Je kan wel van alles in zo'n conceptcontract zetten. Maar alleen de bepalingen in het echte contract met SBB zijn geldig. En daar staat mets in over deze reserveringen. Van Groenigen zit dus fout. We hadden een principe-ak koord over de jacht in de duinen en dat koppelt hij ten onrechte aan de Korverskooi. Het êén heeft niets met het ander te maken. De WBE heeft SBB een voorstel gedaan over de jachthuurovereenkomsten en Korver- kooi. Maar daar hebben we nog steeds geen antwoord op gehad. Ik zou dat toch willen hebben, op schrift graag.' Jachtcombinaties Het beheersgebied van SBB is op Texel verdeeld in grote vakken, waarin sinds jaar en dag verschil lende jachtcombinaties actief zijn. Moesten de jagers tot dusver een vergoeding betalen om te mogen ja gen in de gebieden van Staatsbos beheer. nu er in het Nationaal Park alleen nog maar schadelijk wild, zo als verwilderde katten en bun- zmgfretten mogen worden geschoten die broedsels opvreten, vindt Bakker dat de jagers recht hebben op een vergoeding. SBB heeft daar wel be grip voor, maar over de hoogte van de vergoeding verschillen de menin gen. Aris van der Slikke, van de per 1 januari na vijftig jaar opgeheven combinatie Lampe die rond Den Hoorn jaagde, neemt met een mini male vergoeding voor beheersjacht genoegen. Ook de lachtcombinatie Den Burg, die tussen paal 12 en 17 jaagt, is het met om het geld te doen. Bakker: 'Als voorzitter van de WBE, conformeer ik me aan het standpunt van de voorman van de Texelse duin- jacht, die wel vindt dat er een rede lijke vergoeding moet komen. Want er is geen sprake meer van jacht in de traditionele zin van het woord. Er worden de jagers al jarenlang beper kingen opgelegd. Er mocht alleen nog worden geschoten op hazen, konijnen, houtduiven, fazanten en wilde eend. De konijnenstand is door de ziekten praktisch tot nul geredu- Lees verder pagina 5 De nieuwe molen met Eric Mentveld, beheerder van Natuurmonumenten op Texel. (Foto Harry do Graaf) Vereniging Natuurmonumenten heeft in Waalenburg een nieuwe molen in gebruik genomen. De molen pompt vanuit de Westerkolk water naar een laag stuk grasland zodat dit drassig blijft en daardoor aantrekkelijk voor diverse weidevogels zoals waters nippen, grutto's en tureluurs. Omdat het op deze plek mogelijk is het land langer nat te houden dan in het 'blok' bij de Westerboersweg, bestaat goede hoop dat het kemphaantje hier weer gaat broeden Kemphanen worden nog wel regel matig waargenomen maar broeden is er sinds de zeventigerjaren met meer bij, waarschijnlijk wegens gebrek aan terrein dat langdurig nat is. De molen is een zogenaamde Zaanse weidemolen, gebouwd door Texelaar Paul Prins. Hij heeft er anderhalf jaar aan gewerkt waarbij hij de molen die hier vroeger stond als voorbeeld nam. Die voorganger was totaal ver vallen en werkte al tien jaar niet meer. Hij werd ooit gebouwd ten dienste van de jacht toen het terrein nog ei gendom was van baron Van Tuyl van Serooskerke. In het land dat ermee onder water werd gezet werden 'snippenbedden' gemaakt. Dat wa ren eilandjes van riet en ander mate riaal, waar snippen zich thuis voelden zodat ze daar door de heren jagers konden worden geschoten. Geen C te hoog Musicalvereniging 'Geen C te hoog' dreigde te worden opgeheven we gens gebrek aan muzikale leiding. De muziekschool kwam de noodlijdende club tegemoet. De kans dat het Texelse publiek over enige tijd weer van een musical kan genieten, is sterk toegenomen. Pagina 2 m Dijkgraaf Eierland Dijkgraaf van Eierland. Deze onof ficiële titel was van toepassing op de maandag overleden Henk Flens, die ruim dertig jaar bestuurder was van het waterschap en tal van andere bestuursfuncties bekleedde. Pagina 3 Illegale situaties Het in openbaarheid aankaarten van illegale situaties past met bij het raad- lidmaatschap. Die opmerking maakte Dick Dnjver (Texels Belang), naar aan leiding van een vraag van Pieter de Groot (D66) over situaties waartegen de gemeente tot dusver met is opge treden. Pagina 5 De Kombuis De gemeenteraad gaat akkoord met een artikel 19-procedure, die kan lei den tot het legalisering van café De Kombuis op het haventerrein van Oudeschild. De raadscommissie voor Ruimte, Wonen en Economie sprak zich daarvoor maandagavond unaniem uit. Pagina 5 m Basisscholen Het bestuur van de Texelse openbare basisscholen komt niet 'op afstand' maar blijft in handen van het college van b en w. Pagina 6 Is het zinnig om nog langer grote bedragen uit te geven voor de be strijding van de iepziekte? Die vraag stelde Klaas Modder (PvdA) gisteravond in de raadscommissie Financiën, Werken en Milieu. Hij verwees daarbij naar de voorlopige balans over 1999, die liet zien dat gemeentewerken ƒ348.000,- heeft uitgegeven aan het verwijderen en afvoeren van zieke iepen, ƒ242.000,- meer dan begroot. De hoge kosten baarden ook de an dere fracties en het college zorgen. Verantwoordelijk wethouder Bak ker stelt de kwestie binnenkort in een nota aan de orde. 'Ik heb het geen moeite met het be drag, maar dan moet er wel een re delijke kans zijn dat we de ziekte in de hand houden. Anders kun je de zaak beter op z'n beloop laten en misschien alleen een paar karaktens- tieke bomen proberen te bescher men.' Modder leek de knuppel in het hoen derhok te gooien, want de iep wordt op het eiland als een zeer 'Texelse' boom beschouwd en voor de bestrij ding van de gevreesde ziekte is in de afgelopen jaren herhaaldelijk veel geld uitgetrokken. In 1997 ging het om een bedrag van ƒ188.000,- 88 000,- meer dan begroot), in Op Texel kom je de mobiele eenheid nooit tegen, maar om de eilandjeugd met alle aspecten van het politiewerk kennis te laten maken rukte de ME van Noord-Holland Noord gisteren uit naar enkele Texelse basisscholen. Nadat de kinderen waren voorgelicht over de taken van de stormtroepen mochten de scholieren de verdedigende kwali teiten van een volledig uitgeruste ME-er aan een praktijktest onderwerpen. Dat was niet tegen dovemansoren ge zegd. Op de foto bekogelen leerlingen van OBS De Bruinvis in Oudeschild met veel enthousiasme een Helderse politieman met stokken. 'Ik vind het niet erg om met blauwe plekken thuis te komen, maar mi/n botten moeten heel blijvenaldus het slachtoffer. Die wist daarin te slagen, mede doordat geen gehoor werd gegeven aan het verzoek van enkele jongens om het eens met stenen te mogen proberen Na de belegering vertoonden de mechelse her ders Marco en Jerry hun kunsten: het opsporen en bewaken van een voorwerp, en het aanvallen van een pakwerker. De scholieren bleven op veilige afstand en werd geadviseerd de agressieve honden niet te aaien. 'Anders heb je geen vingers meer over.De demonstraties waren een minder belerend en meer verstrooiend onderdeel van het scholenadoptieplan 'Doe effe normaal', dat mede gericht is op misdaadpreventie (Foto Bert Bosch) 1998 om ƒ223.000,- (ƒ123.000,- meer) en in 1999 dus al om ƒ348.000,- Het aantal 'mensuren' beliep vorig jaar 3500 Het PvdA-raadslid kreeg echter flinke bijval. 'Je moet het lek wel boven kunnen krijgen', vond Jaap Vlaming (GroenLinks). 'Het is net of we steeds achter de feiten aanlopen', liet Corrie Heijne (Texels Belang) weten, terwijl Maria van der Spek (WD) alvast be pleitte geen nieuwe iepen meer te planten, in ieder geval met meer in de bebouwde kom. Wethouder Nel Eelman - die haar collega Bakker verving - meldde dat het college zelf ook het idee heeft 'er steeds achter aan te hollen'. Ze ver telde dat Bakker een nota voorbereidt waarin al deze vragen aan de orde komen. Bedoeling is dat deze eerst door de raad worden besproken voordat wordt vastgesteld hoeveel geld er dit jaar moet worden uitgege ven aan de bestrijding van de ziekte. De problematiek beperkt zich overi gens niet alleen tot Texel. Onlangs is erover gediscussieerd in het reguliere overleg tussen de Noordhollandse gemeenten en binnenkort wordt er zelfs een speciale conferentie aan gewi|d. Wethouder Nel Eelman (CDA) is in gesprek met ziekenfonds Univé over een proef die een einde moet maken aan de wachtlijst voor ouderen voor een plekje in de Gollards of de extra thuiszorg die zij nodig hebben om zelfstandig te kunnen wonen. Eelman bepleit een uitzonderingspositie voor Texel. Hulpbehoevenden kunnen na een wachttijd van zes weken thuiszorg juridisch afdwingen en na drie maan den een plaats in een verzorgingshuis opeisen. Formeel kan de fonds verzekeraar de claim beantwoorden door de ouderen in een tehuis in bij voorbeeld Schagen of Den Helder onder te brengen, maar voor mensen die hun hele leven op Texel hebben gewoond is die invulling van de zorg plicht volgens de wethouder geen alternatief. Daarom heeft zij er bij Univé op aangedrongen rekening te houden met de eilandpositie Het pilotproject zou model kunnen staan voor de manier waarop in de rest van het land de wachtlijsten in de zorg zullen worden aangepakt. Vol gens Eelman staat Univé positief te genover het idee Nadere details wilde zij in de commissievergadering van woensdag nog niet prijsgeven. De Dienst Landelijk Gebied heeft ten behoeve van Staatsbosbeheer twee percelen langs de binnen duinrand aangekocht. Het betreft een stuk land van 1,4 hectare op de hoek Oude Weg en Rommelpot en kwekerij Texel Endje met bijbeho rende grond van 2,7 bunder. Beide aankopen liggen binnen de begrenzingen van het in het convenant afgesproken gebied, waarover is afgesproken dat ze in natuur worden omgezet. De twee percelen maken deel uit van een brede strook langs de binnen duinrand, tussen Den Hoorn en de Bakkenweg, die is aangewezen als potentieel natuurgebied. Doordat ze worden gevoed door zuiver kwel water uit de duinen, zijn ze hiervoor uitermate geschikt. Hierdoor liggen er (Advertentie) kansen voor de ontwikkeling van waardevolle vochtige en bloemrijke graslanden. Voorlopig gaat het aangekochte land nog niet op de schop. Dat lijkt pas zinvol als meer eigenaren in het aan gewezen gebied hun landerijen willen verkopen aan Staatsbosbeheer Vooruitlopend hierop wordt het aan gekochte land wel verschraald, dus zonder gebruik van kunstmest. De kwekerij blijft nog tot eind 2001 in bedrijf, een periode waarin de boom kwekerij zal worden afgebouwd. (Advertentie) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL zie pagina 10 Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Westerweg en omgeving. Hier wonen ongeveer 50 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont en vergt per fiets 1 uur tijd. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spin- baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin- baan Uiige vcnj/Dnikkcnj Lungcvcld cn dcRooy Spinbaan 6 Telefoon 0222 - 362 600 F» 0222- 314 111 (Advertentie) fjna "injrl Jitth ia bit bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: des maritiem [err jutters museum „de traan roeier" NEE- sticker inaar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1