Geldorp naar Den Haag voor convenant Defensie ZEGEL Oorlogsveteranen ontsteken bevrijdingsvuur Cjrocn ZwartsJexeh in het harL, Nationale Juttersdag met zilveren randje bef: tweede veerdienst issen Texel en Vieland tSmet op vrijdingsfeest Inspraak besteding geld gehandicapten aap Hin nieuwe aorzitter WLTO Milieuvergunning militair gebruik B en w inspecteren Toekomstbeeld College: ƒ45.000,- voor inrichting 'Tusse de Banke' Harde landing Paalzitactie Traanroeier TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Convenant m Natuurmaand m Bevrijdingsvuur Efteling Volharding IV Wielrennen Zeiljacht vast Doeksen start bij wijze van p woensdag 5 juli een veer ussen Texel en Vlieland. Het een snelboot met een top- id van 32 mijl per uur (circa meter), vaart in de zomer en elke woensdag. De over- anuit Oudeschild naar Oost- d duurt ongeveer anderhalf irdienst is volgens directeur beek van Doeksen deels ge- 3 verzoek van de WV en on- ïingen zoals Vakantiepark De m hotel Greenside. Volgens omotor Jacco Dros is dat met lal waar. 'Doeksen is met dit i| ons gekomen. We hebben izegd' als je het doet. zorg wel iets toevoegt aan De Vriend van Sil Boon. Als er een snelle ding met Terschelling zou wor- iderhouden, zou dat inderdaad val zijn. Want er zijn best veel m die een dagje Terschelling doen. Maar dat is er dus niet ikomen. Nu is dit natuurlijk wel léél andere dienst dan De ischap. Dat is toch avontuurlij- iet robbentochten, en dit is jericht op luxe. Bovendien kost lartje bij Doeksen geloof ik twee leeënhalf keer zoveel als bii is Oosterbeek is het niet de iling van Doeksen om de con- itie met Boon aan te gaan. heeft toch iets heel anders te sctitgenote van oorlogs- 3X1 Alex Rezanowich heeft jag haar heup gebroken bij an boord gaan van de veer- Na de trappen te hebben egen maakte de bejaarde boven een misstap en m zij ongelukkig ten val. Met ambulance is zij naar het zie- luis gebracht, waar zij 's mid- met succes werd geope- d. irouw Rezanowich" was met echtgenoot en de overige adese bevrijders onderweg Apeldoorn, waar een groot Ié werd afgenomen. Op aan- in van de dokter heeft Alex anowich de reis voortgezet lat het een routine-operatie en hij in het ziekenhuis ver- toch weinig kon doen. snsdag zou het echtpaar igviiegen naar Canada, maar terugreis is voorlopig uitge- tL_ nen. de vanwege dit soort onge- en die verband houden met hoge leeftijd van de ooriogs- sranen en hun familie, heeft nationale comité Thank You ida besloten dat het de laat- keer was dat de oud-militai- worden uitgenodigd om de «monies rond 4 en 5 mei bij te bieden. Wij varen van haven tot ha ven, terwijl hij de mensen op de Vliehors afzet.' De dienst wordt onderhouden door de Najade, een fonkelnieuw alumi nium schip, zogenaamde monohull, is gebouwd in Australië. Het schip wordt aangedreven door drie krach tige waterjets. De Najade heeft een diepgang van slechts een meter, zo dat het ook inzetbaar is op ondiepe delen van het wad. De tochten van en naar Texel worden gevaren door de geulen en staan in het teken van het waddenhoppen. De veerdienst be perkt zich tot personenvervoer, fiet sen kunnen niet worden meegeno men. Om hierin te voorzien is wel sprake van samenwerking met rijwielverhuur Jan van Vlieland. Op de dagen dat de Najade met van en naar Texel vaart, wordt het schip ingezet voor vervoer van gezelschappen of ter vervanging van de Koegelwieck, als die voor periodiek onderhoud uit de vaart is. Het schip wordt in over leg met Teso ook ingezet voor schouwburgreizen naar Den Helder. Gehandicapten krijgen inspraak bij de besteding van subsidies die de gemeente toekent op basis van de Wet Voorzieningen Gehandicap ten. Het college wil een lokaal plat form oprichten en daarvoor vergaderfaciliteiten beschikbaar stellen. De inspraak van cliënten is een wet telijke verplichting die in de nieuwe WVG-verordening en andere uitvoe ringsbepalingen van de gemeente wordt geregeld. Het platform zal uit vrijwilligers bestaan, die een on kostenvergoeding krijgen. Behalve een vergaderlocatie krijgt het plat form de beschikking over een com puter. Het is de bedoeling dat de groep goed overlegt met de achter ban en hen informeert. In de nieuwe verordening wordt een bepaling opgenomen over voorzie ningen voor gehandicapte kinderen. Het gaat om een financiële tegemoet koming of verstrekking in natura ten behoeve van auto- en fietszitjes, wandelwagens en speelhulpmidde- len. louder Jaap Hin is met een zeer meerderheid gekozen tot op- ir van Rinus Kuiper als voorzit- m de WLTO-afdeling Texel. Dat urde tijdens de algemene jaar- idering, waarin aftredend vice- utter Thea Rutten in ging op de open van agrarische grond door nging Natuurmonumenten, wat i de afspraken in het convenant waardoor volgens de landbou- de prijzen van agrarische grond len opgedreven. Belangrijk idapunt was ook de toekomst voor de landbouw die momen- wordt geschreven. Een commis- lestaande uit twaalf mensen die mstig zijn uit brede bestuurlijke dingen, werkt momenteel aan de Rode draad in het verhaal zijn ens Arnold Langeveld water en id 'Verder maken we duidelijk dat 'iet bang zijn voor de markt, maar moeite hebben met steeds meer tlgeving. Het zal vooral gaan over irestaties van de landbouw, de Groot, voorzitter van het da- iks bestuur van de landelijke f0, was zeer te spreken over de ■activiteiten en het grote enthou- pne waarmee op Texel wordt ge- De Groot zegde toe een picille bijdrage aan de toekomst- lle te willen leveren. De Canadese oorlogsveteranen Alex Rezanowich (links), Philip Levine en André Bernier waren 55 jaar na dato terug op het eiland dat zij in mei '45 hebben bevri/d. De mannen - inmid dels 81, 79 en 78 jaar oud- stonden in het middelpunt van de plechtighe den rond dodenherdenking en de feestelijkheden in het kader van de 'Dag van de Vrijheid', zoals bevrij dingsdag tegenwoordig heet. Onder grote publieke belangstelling ontsta ken zij vrijdag op een zonovergoten Groeneplaats het bevrijdingsvuur, waarvoor de vlam uit Wageningen was gekomen. Een uitgebreide repor tage van de gebeurtenissen op 4 en 5 mei staat verderop in deze editie. (Foto Harry de Graaf) Burgemeester Geldorp zal proberen een doorstart te ma ken van het vastgelopen overleg tussen het ministerie van Defensie en de gemeente over het militaire gebruik van De Vliehors. Beide partijen hebben jaren geleden verklaard een convenant te willen sluiten over de schietrange van de luchtmacht en het cavalerie-schietkamp van de landmacht, maar tot concrete afspraken is het nooit gekomen. De af gifte van een nieuwe milieuvergunning voor het cavalerie- schietkamp heeft vertraging opgelopen: de tervisielegging en hoorzitting moeten door een administratieve fout wor den overgedaan. De overlegstructuur die de gemeente met de luchtmacht heeft opgezet, zou burgemeester Geldorp ook met de landmacht willen afspreken en vastleggen in een convenant, maar de landmacht geeft op de brieven van Vanaf de hele Nederlandse kust wa ren ze zaterdag naar Texel gekomen. 75 jutters meldden zich in Schip breuk- en Juttersmuseum Flora, waar de eerste Nationale Juttersdag werd gehouden. Dit ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stichting Juttersmuseum. Een dag vol mooie woorden, geschenken, visroken en vooral verhalen met een hoog zout watergehalte. Van Dieren, van het juttersmuseum van Terschelling, kwam aanzetten met een gestreept overhemd, een onderbroek en an dere spullen uit een aldaar aange spoelde container. Albert Flonk, be heerder van het Behouden Huys op Terschelling, schonk Jan Uitgeest een vlag van het Verenigd Koninkrijk, de jutters kregen een boei van de Dokter Wagenmaker en jutter Henk Snip uit Groet verrastte de Texelaars met een vondst waarvan nu nog niet duidelijk is wat het precies is. Verha len waren er te over. Over de juttersvereniging op Ameland, die 160 leden telt, en over de vraag of jutten nu wel of met rendeert. Volgens Jan Uitgeest is er sinds de container vaart geen eer meer aan te behalen, maar collega-jutter Leen van Duijn van Katwijk sprak over flinke vond sten. Maar deze jutters stroopt met zijn landrover dan ook dik zestig ki lometer strand af Als het moet trekt hij er zelfs met de boot op uit. Discussie was er over de omgang met aangespoelde verdovende mid delen. Aanleiding was de beloning voor een jutter op Ameland, die voor de moeite een bosje bloemen kreeg. Maar de dag op Flora leerde dat de meeste jutters de plakken hasj liever laten liggen. 'Want voor je het weet heb je de onderwereld op je dak.' Temidden van de verzamelde jutters scharrelden onder leiding van meesterjuters Cor Ellen ook nog zo'n zestig bezoekers rond. Want feest dag of niet, het museum bleef ge woon open. De Terschellmger Jutter Albert Flonk schonk de Jutters een vlag van het Verenigd Koninkrijk, die hij naar eigen zeggen op het Texelse strand had gevonden. de gemeente met eens antwoord. De gemeente, die mede optreedt na mens de dorpscommissie Eierland en de Commissie Vlieghinder Noord- kop Texel, heeft aangegeven wat er volgens haar verder in het convenant moet komen te staan: maanden en tijdstippen waarop met geschoten mag worden, de duur van de oefenin gen. vliegroutes, meetverplichtingen. het in acht nemen van weersomstan digheden en de manier waarop in overleg tussen de commandant en de burgemeester oefeningen kunnen worden gestaakt als de overlast voor bewoners van de noordkop te erg mocht zijn. De staatssecretaris van Defensie heeft echter laten weten dat het Texelse voorstel voor hem onaan vaardbaar is. Omdat de praktijk volgens het col lege heeft uitgewezen dat recht streeks overleg met de staatssecre taris weinig tot niets oplevert, zal burgemeester Geldorp generaal-ma- joor Van de Rovaart benaderen. Van de Rovaart is coördinator Ruimtelijke Ordening en Milieuzaken en heeft per brief laten weten 'nog steeds bereid te zijn een convenant met uw ge meente te sluiten'. Geldorp wil ge bruik maken van de opening die de generaal biedt en voor een persoon lijk onderhoud met Van de Rovaart afreizen naar Den Haag. Milieuvergunning Ondertussen is op het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (VROM) een Het college gaat onderzoeken of het zinnenprikkelend beeldje dat onlangs op de gevel van discotheek 'De Toe komst' is geplaatst, wel door de beu gel kan. Mogelijk is de blikvanger in de Dorpsstraat aanstootgevend of anderszins in strijd met gemeentelijke voorschriften. nieuwe milieuvergunning voor het cavalerieschietkamp op De Vliehors in de maak. De huidige vergunning van Defensie voor het schieten met tanks, kanonnen en andere zware wapens dateert van 1957 en houdt nauwelijks rekening met de belangen van burgers, het milieu en de natuur. Enige maanden geleden bleek tijdens een hoorzitting in Het Eierlandsche Huis dat Texelse burgers, de ge meente en belangengroepen er wei nig vertrouwen in hebben dat de nieuwe vergunning wél voldoende bescherming zal bieden tegen de lawaaihinder. Ambtenaar Rob Duba van VROM kwam zwaar onder vuur te liggen toen hij de bedenkingen te gen de vergunning inventariseerde. Lees verder pagina 5 De gemeente trekt ƒ45.000,- uit voor de inrichting van de gemeen telijke tentoonstellingsruimte en het onderkomen van de Histori sche Vereniging in het pand 'Tusse de Banke' op de Groeneplaats. De inrichting van de expositieruimte gaat naar schatting 35.000,- kosten. Daarbij gaat het om o.a. vloerbedek king, binnen- en buitenverlichting, Een Engelse parachutist die bij een sprong met een rond valscherm vrijdagmorgen een slootkant pro beerde te ontwijken, landde ongeluk kig. In het ziekenhuis werd een ver schoven wervel geconstateerd. De man heeft volgens het Paracentrum geen nadelige gevolgen aan z'n val overgehouden. Ingmar de Boer zal bij de paalzitactie ten behoeve van de Traanroeier die vrijdagavond van start gaat in Oude schild de plek innemen van Willem Huizinga. Naast De Boer, Dennis Wit vliet, Léon Trap en Albert Bouthoorn za Albert Bouthoorn plaatsnemen op een paal. Bouthoorn (tel. 329 014) en De Boer (310 293) kunnen recht streeks worden gesponsord. Twee van de vijf paalzitters stellen een kwart van de opbrengst beschikbaar aan het Emma Kinderziekenhuis, voor kankerpatiëntjes. Wethouder Peter Bakker verricht 's avonds om 21.00 uur het startschot. Loten voor de grote loterij zijn in de voorverkoop vanaf vrijdagmorgen 9.00 uur al te koop in De Kombuis. Het Rad van Avontuur zal ook draaien (jna caarL jnrrti tebtt hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE BEVE k JEUGOMODE o des lINSTAUATIETECHNtEKl NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 DINSDAG 9 MEI 2000 ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11478 ienties/abonnementen/bezorging: aan 6 MC Den Burg Dn 0222 - 36 26 00 <0222 - 31 41 11 ïn Bu 1 34 hijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. (Advertentie) De convenantpartners willen de sa menwerking binnen dit periodiek overleg in stand houden Deze inten tie werd vorige week uitgesproken, tijdens de eerste bijeenkomst die volgde op de crisis na de aankopen van landbouwgrond door de Vereni ging Natuurmonumenten. Pagina 2 Niemand minder dan Jac. P. Thijsse, in gezelschap van zijn echtgenote, maakte zijn opwachting bij de fees telijke opening van Meimaand Natuurmaand, afgelopen woensdag op het Turfeld in de Dennen. Pagina 2 Acht toerfietsers haalden vrijdagnacht uit Wageningen het bevnj-dingsvuur op Na 165 km fietsen arriveerden ze met de eerste boot op Texel. Pagina 5 In attractiepark De Efteling is sinds kort een heuse Texelse schapenboet te zien. De boet staat langs het zo genaamde Kinderspoor met trap- treintjes. Pagina 6 'Laat mij maarthuus in de netten. Die elektronische rommel is mij veel te ingewikkeld. Voor skipper ga ik er zéker niet mee weg.' De familie Betsema heeft een nieuwe, dure en hypermoderne kotter. Maar Betsema senior blijft aan wal. Pagina 6 Een mooie wielerdag, maar de ma gere opkomst hing als een schaduw over de wedstrijd. Er liepen bij het Noordhollands kampioenschap voor recreanten meer vnjwilligers rond dan dat er renners op de fiets zaten. En dat stemt tot nadenken. Pagina 7 De wipperploeg kwam vrijdagmiddag in actie nadat het tweepersoons zeil jacht Karma ten zuiden van Texel aan de grond was gelopen. Nadat De Zalm het scheepje had vlotgetrokken kon de Karma op eigen kracht de tocht naar Den Helder vervolgen. een baliemeubel en een vitnnekast. In de ruimte van de historici wordt voor ƒ10.000,- een vloerbedekking ge legd. Dat geld komt het potje dat was gereserveerd voor tijdelijk onderdak voor de vereniging gedurende de verbouwing. Dat geld hoefde niet te worden aangesproken omdat de His- tonsche Vereniging in de Redmer IJskaschool kon worden onderge bracht. Het pand is eigendom van de Rabobank en wordt verbouwd naa. een ontwerp van Tjaard Hoeksema van architectenbureau Jan Visser. Naar verwachting zijn de werkzaam heden medio juni voltooid.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1