2 Veel animo voor agrarisch excursie teso Thijsse kan ei kwijt tijdens Natuurmaand Wolkenwachtster op duintop Agenda m Verpleeghuis fan Visserskoi .TEXELSE COURANT" Fietsroutes door cultuurlandschap Wat ik zeggen wou. Nodig of niet? Openingsconcert Big Band Texel VOC-feest wordt 40 mille duurder Brommer tegen lantaarnpaal 1-1-2 o ar Jk Liederencyclus in première Convenantpartners dichter tot elkaar Rondje Texel wandelen DINSDAG 9 MEI 2000 i r Niemand minder dan Jac. P. Thijsse. op de foto in gezelschap van zijn echtgenote, maakte zijn opwachting bij de feestelijke opening van Mei maand Natuurmaand. afgelopen woensdag op het Turfeld in de Den nen. De natuurvriend die ooit school meester was op het eiland, was niet met lege handen gekomen. Speciaal voor burgemeester Joke Geldorp had hij een reusachtig ei meegenomen, dat hij naar eigen zeggen in de Zand kuil had gevonden. 'In mijn tijd was het gebruik om een ei aan de burge meester aan te bieden. Laat haar dit onze eye-opener zijn.' De opening kende een feestelijk programma. Er werd een lied gezongen van Pip Barnard, kinderen van basisschool De Fontein hadden een fraai dansje ingestudeerd, er stonden kraampjes en er werd brood gebakken boven een vuur. De meimaand staat van bol van de attracties. Naast de kunstwerken van het collectief Wantij in de Dennen, staat er bij Oost een windorgel, dat is gemaakt door Pip Barnard. In de heemtuin aan de Oosterender Kotter- straat zijn geschilderde doeken van Klarma Combé te zien. Meer over de natuuractiviteiten tijdens de mei maand staat in de agenda van de Texelse Courant en op internet (www.natuurmaand.nll In het kader van Meimaand Natuur maand zijn drie nieuwe fietsroutes door het Texelse cultuurlandschap uitgezet, een initiatief van De Waddenvereniging en Landschaps- zorg Texel. De Route Om De Oude Noordpunt start en eindigt in De Koog (Route Om De Oude Noord punt), waarbij wordt gefietst door het Kogerveld, de oude noordpunt bij Akabiab, het Waalenburgerdijkje, de Staart, de Westerboersweg, de Noordkroon en via de Pijpersdijk te rug naar De Koog. Deze route heeft een lengte van 13 kilomter. De Route overZuid-Texel start en eindigt bij de veerhaven. Via de Rede komt men bij Ceres, de Hogeberg, Den Burg, De Westen, Den Hoorn, Loodsmans duin, de Schilbolsnol, De Kroontjes en 't Horntje. De route over het zui den van Texel heeft een lengte van 24 kilometer. De Waddendijkroute begint eveneens bij 't Horntje. en gaat langs de dijk in noordelijke richting naar De Cocksdorp. De fietsers beginnen aan 'Hoe kan het dat boeren maar drie cent vcor een kilo aardappels krijgen, terwijl we er bij Albert Heijn toch duur voor moeten betalen?' De vraag werd gesteld in het akkerbouwbedrijf van de gebroeders Van Heerwaarden in De Waal. 'De tussenhandel verdient er het meest aan', wist Dick van Heer waarden, die een gezelschap van enkele tientallen vakantiegangers te woord stond. De groep nam deel aan een rondrit langs drie bedrijven. Er werd een kijkje genomen bij de nieuwe melkrobot van Edo Rutten in De Eendracht, bij natuurveehouder Hans Stark uit Eierland, waar toeval lig net een kalfje werd geboren, en bij het landbouwbedrijf in De Waal. waar ze werden bijgepraat over de akker bouw. 'We doen dit om de vakantie gangers te laten zien hoe de land bouw in z'n werk gaat. Want daar hebben de meesten geen besef van. Bij Rutten vroegen ze hoeveel melk er in de blaas van een koe zat. Ze wisten niet wat een uier was.' Bij Van Heerwaarden kregen ze te horen hoe er wordt gewerkt op het akkerbouw bedrijf van negentig hectaren. Dat er grote kapitalen worden geïnvesteerd ('de trekker in het land kost circa an derhalve ton'), dat de ziekte bestrijding zorgvuldig ter hand wordt genomen ('vorig jaar werden de aard appels slechts drie keer tegen de aardappelziekten gespoten, terwijl dat aan de vastewal minstens zeven keer nodig is'). Het gezelschap werd, heel toepasselijk, met de trekker en een landbouwwagen rondgereden over het eiland. Gegadigden voor de Boerenroute. een agrarische excursie die het initiatief is van landbouw organisatie WLTO en die onderdeel is van Meimaand Natuurmaand, kun nen zich opgeven bij de VW ofVakantiecentrum De Krim bij De Cocksdorp, dat ook als startpunt fun geert De rit wordt elke woensdag middag gehouden. Staat u me toe de Texelse bevol king en heel Nederland te felicite ren met de 55ste verjaardag van de overwinning op het fascisme. Ik ben Evgem Artemidse, een van de leiders van het Georgische gevangenenbataljon, die in april 1945 de opstand op Texel heeft georgani seerd. Onze opstand is begonnen toen de oorlog bijna voorbij was. Natuurlijk hing het verloop van de Tweede Wereldoorlog met af van wat er op het eiland Texel gebeurde. De opstand was maar een korte episode. Maar deze gebeurtenis heeft wel dui delijk gemaakt dat fascisme zich niet zomaar overgeeft, maar in ons geval heeft moeten buigen voor de opstand van de Georgiërs en de Texelse be volking. Meer dan 500 Georgiërs en 100 Texelaars hebben hun leven moeten opofferen. 55 jaar nadat we onze strijdmakkers hebben begraven, vraag ik me af of deze opstand wel nddig was. Moes ten er nog zoveel slachtoffers vallen? De oorlog eindigde toch ook zonder ons? Mijn antwoord daarop is met veranderd. De opstand was zeker nodig. Begin april 1945 kwam er na melijk een bevel van de Duitse staf om 200 Georgiërs naar Zuid-Holland te sturen waar ze tegen de geallieer den zouden vechten. 200 anderen zouden als gijzelaars op het eiland bli|ven. De staf was ook van plan om al het vee en de voorraden van de Texelaars naar Duitsland te sturen. Op deze zet zouden zeker plundenng en doodslag zijn gevolgd. We zijn erin geslaagd om dat ge heime bevel op te vangen, waarna we onmiddeli|k een ondergrondse leiding in het leven hebben geroepen. In het geheim hebben we contact opgeno men met het Nederlandse verzet, met wie we besloten hebben dat bevel met een opstand te beantwoorden De bevolking van Texel heeft ons tot het uiterste bijgestaan tijdens de op stand. Ze hebben hun leven op het spel gezet door ons te laten onder duiken en de gewonden te verzorgen. Zo heeft de Texelse bevolking ons moed gegeven en dankzij die goede wil konden er toch nog opstandelin gen overleven. Meer dan 500 Georgiërs zijn op Texel begraven. Ik dank u voor de zorg waarmee u hun graf omringt en voor de herdenkingsceremonie die u elk jaar op 4 mei houdt. Het heeft ons ontroerd dat onze patriarch Ilia II vo rig jaar op die dag aanwezig was. U heeft samen met de patriarch gebe den voor de Nederlandse en Georgische slachtoffers van de op stand. Ondanks alle moeilijkheden bouwt mijn land aan 'een vrije en democra tische staat. Ondanks mijn hoge leef tijd - ik ben 82 - hoop ik betere tij den te kunnen meemaken. We hebben de steun van de Verenigde Staten en de Europese Unie. Tot slot wil ik u vrede, geluk en een goede gezondheid toewensen, en dit in het bijzonder aan alle burgers van Nederland, aan alle burgers op Texel en aan allen die zich de verschrikkin gen van de Tweede Wereldoorlog herinneren, aan hun kinderen en kleinkinderen. Evgeni Artemidse, Manglisi - Georgië Wie terugkomt van Westerslag ziet haar al van verre staan, en wie het fiets pad door de duinen van de Bleekersvallei neemt komt er vlak langs: de Wolkenwachtster van beeldend kunstenaar Jaap Kees Drijver uit Oosterend. Het zilverkleurige object torent hoog boven de natuurlijke omgeving uit. 'Ze weerkaatst het unieke Texelse licht naar alle kanten. Zo moet je je wel be wust worden van de omgeving', aldus de brochure van Meimaand Natuur maand, waarvan de Wolkenwachtster een onderdeel is. Drijver is van plan het effect van het reflecterende zonlicht op de natuur te filmen. 'Op een mooie dag met veel wolken wil ik om de vijftien seconden een plaatje schieten. Dat wordt de hele dag filmen', aldus Drijver, die het geraamte van de Wolken wachtster van betonijzer vlocht. Dat ging hem goed af: Drijver is tevens aan nemer. (foro Bon Boscil) de landzijde en steken bij de IJzeren Kaap de dijk over om aan de zeezijde verder te trappen. Aan het eind heeft men 25 kilometer afgelegd, een af stand waarvoor drie uur staat. Een brochure waarin de route is be schreven, is onder andere te koop bij EcoMare en de VW Het repertoire van Big Band Texel staat dit seizoen in het teken van de zang. Naast Lies Pieterse en Belinda Deelnemers aan de Boerenroute, een excursie langs agransche bedrijven, arnveren op de landbouwwagen bij het bedrijf van de ge broeders Van Heerwaarden in De Waal. (Foto Gomrd Timmorman) van Diesen heeft leider Jan Kuhne ook vocaliste Marieke Mast gestrikt. Zondag 14 mei om 14.00 uur presen teert de big band in theater de Kiekendief op de Krim het seizoen programma. Tijdens het openings concert zijn fraaie composities te horen van onder andere Gershwin. Nummers als Georgia, Moonlight Serenade, dat door Kühne op sopraansax wordt gespeeld, moeten de liefhebbers bekend in de oren klin ken. Solisten hebben grote aandelen in de verschillende uitvoeringen, zo als trombonist Dirk Trap, die in Moon River van begin tot eind rechtop zal staan. Het college wil ƒ39.500,- extra uit geven voor het groots opgezette VOC-feest dat in 2002 in en rond Oudeschild wordt gevierd. Het feest pakt duurder uit dan begroot. In 2002 is het 400 jaar geleden dat de Verenigde Oostindische Compagnie werd opgericht, de eerste multinatio nal ter wereld die zo'n belangrijk stempel op de geschiedenis van Texel heeft gedrukt. Door de VOC is het dorp Oudeschild ontstaan, zodat het 400-jarig bestaan van Oudeschild tegelijkertijd kan worden gevierd. De totale gemeentelijke bijdrage komt door de extra injectie op ƒ189.500,-. De rest van het geld wordt bijeenge bracht door de WV en sponsors. De totale kosten van het feest worden geraamd op een kleine ƒ380.000,-. Een 24-jarige man uit Den Helder raakte zaterdagavond op de Pont- weg bij De Koog met zijn brom scooter uit de koers toen hij over zijn schouder naar achteren keek. Hij kwam in de rechterberm terecht en botste tegen een lichtmast. De brom fietser brak daarbij zijn linkerbeen en is overgebracht naar het Gemim- ziekenhuis in Den Helder. DAAR RED JE LEVENS MEE Dinsdag 9 mei In het gemeentehuis begint'om 19.30 uur de maandelijkse verga dering van de gemeenteraad. Damkampioen Piet Bakelaar speelt vanaf 19 30 een simultaan- wedstrijd in De Bijenkorf in Ooster end. Ook thuisdammers of oud clubleden kunnen aanschuiven. In Cinema Texel draait om 20.00 uur Erin Brockovich en om 20.30 uur Ca commence aujourd'hui. Woensdag 10 mei Van 10.00 tot 15.30 uur verzorgen medewerkers van Klif 12 onder het thema 'de ontdekking van 't Ouwe Lant, interactief theater met pick nick in de natuur. Deelname kost ƒ95,- (kinderen 35,-); opgave en inlichtingen bij Klif 12, tel 319633. Tussen 13 00 en 17.00 uur wordt met tractors en aanhangers een tocht langs drie boerderijen ge houden. Deelname kost 7,50 (kinderen ƒ5,-); opgave en inlich tingen bij De Krim, tel 390111 In Cinema Texel draait om 13.45 en om 15.45 uur Stuart Little, om 14.00 en 16.00 uur Pokemon, om 20.00 uur Erin Brockovich en om 20.30 uur Ca commence aujourd'hui. Van 14.00 tot 17.00 uur geeft keramiste Ellen de Vries een introductiecursus 'natuurlijke vor men in keramiek'. Deelname kost ƒ50,-; opgaveen inlichtingen bij de VW, tel. 314741. Van 14.30 tot 16.00 uur kunnen kinderen van 6 tot 12 jaar zand- creaties maken op het strand bij paal 28. Deelname is gratis, aan melden in het paviljoen. Bij slecht weer is er een alternatief bmnen- programma. Van 19.30 tot 20.45 uur geeft prof. dr. J. de Leeuw in de congreszaal van het Nioz een lezing over de Waddenzee. De toegang is gratis Donderdag 11 mei De Overkoepeling van Texelse vrouwenorganisaties houdt vanaf 9.30 uur in de Gollards een koffie ochtend. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een recrea tieve bridgedrive. Deelname kost ƒ5,- per persoon. Aanmelden via tel. 317 489. In Cinema Texel draait om18, 21.45 uur Erin Brockovic om19.00 en 21.30 uur Scres Het Overlegorgaan Nationaal Duinen van Texel houdt om uur een openbare bijeenkon het gemeentehuis. Vrijdag 12 mei Dr. Martin NiemeyeruitZeistk antroposofisch spreekuur Maartenhuis nabi| De Koog spraak maken via mevr. M. mandeur of mevr. E. MacGili tel. 317282. De kosten zijn in eenstemming met de tariever de landelijke huisartsenveren en wordt over het algemeei goed door het ziekenfonds. Van 11.00 tot 14.00 uur geeft Boom Catering een work natuurkokerij met Te producten. Deelname kost opgave en inlichtingen: 3137! 310982. ree itri iee ti 'bij hc UZ tc do ich en jim ng ilkl jm do< Van 20.15 tot 21.30 uur houc 5L KNRM een voorlichtingsa\ met een film en een lezing boothuis bij De Cocksdorp toegang is gratis. In Cinema Texel draait om 1 Stuart Little, om 15.00 Pokémon, om 18.45 en 21.45 Erin Brockovich en om 19 21.30 uur Scream 3. Om 21.00 uur begint op de ly in Oudeschild een paalzitwed; ten behoeve van molen DeTrj roeier, Om de drukte de baas te kur. onderhoudt Teso vrijdag en iïï dag tussen 9.35 en 16.05 halfuursdiensten. Automobiis moeten vrijdag tussen 13.0S 15.00 uur in Den Helder reks houden met een half uur wacfj Meer informatie via telefoom mer 369600 Hoogwater te Oudes all Ise in, oc Bd Di. 09 0.40 en Wo. 10 1.25 en Do. 11 2.07 en 14 Vr. 12 3.20 en 15 Za. 13 4.44 en 16! Zo. 14 6.07 en 18 Ma. 15 7.15 en 19.1| Di. 16 8.15 en 20.Z Aan het strand is het ongeveer een ui der hoogwater De zon komt 11 mei' 5.50 uur en gaat onder om 21.21 uur eerste kwartier; 12 mei doodtij 4o< De el 9.' 12 13 le ke In het kader van Natuurmaand Texel vindt zondag 14 mei (Moederdag) de premiËre plaats van de liederen cyclus 'Een dagje buiten' van W. (Pip) Barnard. In deze uit acht liederen bestaande cyclus wordt een dag als alle anderen bezongen. Het stuk is geschreven voor hobo, sopraan en piano en wordt vertolkt door Yvonne Winter (hobo), Karin van Arkel (so praan) en Rachel Barnard (piano). Op het programma staan ook de Ballade van Hendnk Andnessen voor hobo en piano en vier liederen uit de opus 29 van Samuel Barber. Het concert duurt ongeveer een uur en wordt gehouden in de serre van De Lindeboom, aan vang 14.30 uur. De toegang is f 7,50, kinderen tot en met 10 jaar betalen f4,-. De convenantpartners willen de sa menwerking binnen dit periodiek overleg in stand houden. Deze inten tie werd vorige week uitgesproken, tijdens de eerste bijeenkomst die volgde op de crisis na de aankopen van landbouwgrond door de Vereni ging Natuurmonumenten. De provin cie en de gemeente kwamen tijdens de vergadering met een aantal voor stellen, die werden aangevuld met voorstellen vanuit de landbouw. Daarin wordt onder meer de rol van de stichting Agrarisch Texel nader omschreven. Het nieuw aangetreden WLTO-bestuur neemt binnenkort een standpunt in over hoe verder met het convenant moet worden omgegaan. De provincie en de landbouwers sleutelen nog aan de definitieve voor waarden in het convenant, die naar verwachting komende zomer worden ondertekend. Het is de bedoeling dat dit ditmaal zal gebeuren door alle partners in het convenant. Straks in taveerne 'Het Vergulden Poortje, daar verkopen ze brande wijn. Een potje vol voor maar één oortje, met kaneel en suiker erbij. Schipper zijn dat geen dingen, laten we daarom blijven zingen. Stuurman vaar ons naar het feest, of ben je nog nooit op Wienngen geweest. Aldus een fragment uit het zeemans liedje 'Wie gaat er mee naar Wie- ringen varen', dat zondag in de RK kerk in Den Burg uit volle borst werd gezongen door het Oudeschilder Visserkoor. De presentatie van de CD 'Behouden vaart', de tweede alweer van het vijftienjarige visserskoor, was reden voor het circa vijftig man sterke koor de luchtzakken extra vol te zui gen. Op de CD, die is opgenomen in Studio Texel in Oudeschild, staan 22 Nederlandse, Duitse en Engelstalige zeemans- en andere liedjes. Meezingers als 'Kleine café aan de haven' en 'Daar was laatste een meisje loos', een medley en andere herkenbare liedjes. Nadat het vier jaar geleden de eerste Cf zong, zijn dirigent André Kei|2 z'n mannen er in geslaagd een af te leveren die in z'n genre hel horen meer dan waard is. Niet laatste plaats dankzij de mu begeleiding door accorded Corrie Witte en Yvonne de Grcx eerste compactdisk werd ditma uitgereikt aan de burgemeester, aan Jellie Venneman, verzorgs Verpleeghuis Texel. 'Ons jaar optreden daar is toch het ho: punt. Deze mensen kunnen zog ten van ons repertoire. Daar gat altijd met veel plezier heen', i Theo Witte. De CD, die is uitgeo in samenwerking met William I van Musicshop Nauta CD, ƒ29,90. De muziekcassette diei volgende week verkrijgbaar is, koop voor ƒ19,90. Op de hoesr koor afgebeeld tegen de achtera van reddingboot Beursplein Theo Witte van het Oudeschilder Visserskoor overhandigt het eerste exemplaar d CD aan Jellie Venneman van Verpleeghuis Texel. Ifoto Oetxvrr Voor de dertigste achtereenvolgende keer wordt zaterdag het Rondje Texel gewandeld. Vanaf 6.00 uur is het startlokaal in de wachtruimte van TESO op 't Horntje geopend, er kan tussen 6.30 en 7.00 uur worden ge start. Eindpunt is de kantine van het NIOZ - ook op 't Horntje. Deelnemers moeten minstens zestien jaar oud zijn en moeten een gemiddelde snelheid aanhouden van tussen de vijf e zeveneneenhalve kilometer pf Bij het paviljoen bij Paal 17, heil paviljoen en bij het Vooron* Oudeschild zijn verplichte coi< posten. Het Rode Kruis is ova hele traject paraat, evenafe bagagewagen. Daarnaast langs de route diverse verzon)' posten. Deelname kost ƒ15,-." sief een herinnering. Voor meer1 tingen: B.A. Roest, tel. 31 4451. Van Heerwaarden, tel. 313087 Beschilderde doeken van Klarina Combé In de heemtuin aan de Kotterstraat in Oosterend. (Foto Gerord Timmerman)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2