Dok voor de Duitsers kwamen wij als Canadese oorlogsveteranen denken terug aan mei 1945 We'll meet again.... Toerfietsers haalden bevrijdingsvuur op TEXELSE J COURANT Vliehors DINSDAG 9 MEI 2000 VERVOLG VAN PAGINA 1 '•V-y Australiërs en Nieuw-Zeelanders. Levme is geïmponeerd, ook door de ceremonie die later volgt bij 'De Goede Herder'. 'Zeer indrukwek kend. Triple A\ Het deed me goed dat er zoveel jeugd was. Straks zijn wi| er niet meer, maar de herinnering aan toen moet levend blijven.' Op 5 mei delen de mannen volop in de feestvreugde. Tijdens het bevrijdingsconcert zingen zij de liede ren van toen op de muziek van het orkest van Excelsior uit volle borst mee. Zij haken in bij de armen van de heen en weer wiegende leden van het college en de gastheren die hun dezer dagen onderdak verlenen. Dan richt Levine het woord tot de over volle kerk. Geëmotioneerd bedankt hij de bevolking voor de genoten gastvrijheid en de mooie dagen die hij op dit 'beautiful island' heeft mogen doorbrengen en die altijd in zijn her innering zullen voortleven. Nogmaals onderstreept Levine het historische belang van de laatste oorlogs maanden, toen het in de rest van Europa al vrede was: 'Texel should not be forgotten.Het applaus is hard en lang. isten niet wat hun te wachten stond, toen ze in mei landden in Den Helder. Was alles rustig op dat eilandje f ze nog nooit van hadden gehoord, of moesten ze vech- Dat de situatie in de nadagen van de Tweede Wereld- ig op Texel gecompliceerd was, werd Philip Levine, Bernier en Alex Rezanowich al snel duidelijk. Zij den deel uit van de circa honderd Canadezen die op iei '45 met de Dokter Wagenmaker op Texel aankwa- met als missie de Duitsers en Georgiërs te ontwape- ;n af te voeren. Deze week waren de hoogbejaarde ex- ieerden voor het eerst terug op het eiland om na 55 hun gevallen kameraden te herdenken en de zwaar- chten vrijheid te vieren. 'Ik ben blij dat ik dit voor mijn I nog mee mag maken. Fantastischaldus de 79-jarige te. wege het leed dat zijn volk in Europa door de nazi's werd toegebracht. De Canadezen werden als helden in gehaald. Luid toegejuicht reden zij in jeeps door de straten van Den Burg die waren versierd met.vlaggen en spandoeken. Het was schitterend weer, vergelijkbaar met afgelopen vrijdag, toen de 'Dag van de Vrijheid' werd gevierd. De fototentoonstelling voorop de wagen. Dat móet ik wel zijn', zegt hij met pretoogjes. De expositie laat ook de donkere kant van de oorlog zien. Vers ingevlogen is een tot nu toe onbekende foto van een massagraf bij de Mokbaai, Rezanowich (81heeft hem genomen en nog voor zijn komst opgestuurd. Rezanowich: 'Vlak na ons kwamen Nederlandse autoriteiten naar Texel, zen de plechtigheden van doden herdenking bij. Alleen Bernier wordt met de auto van de NH kerk naar de begraafplaats gereden, de andere twee zijn kras genoeg om de stille tocht mee te lopen. Bij het Cross of Remembrance, het monument voor de geallieerden, leggen ze samen een krans en salueren zij uit eerbied voor de gevallen Engelsen, Canadezen, zanowlch (links), Andre Bernier en Philip Levine leggen een krans bij het Cross of Remembrance IFoto's Bart Bosch) it is eek een 'easy jobvoor Levine makkers. Zonder schermutse- leverden de Duitse bezetters in en de volgende dag n de meesten al ingescheept, rgiérs wilden hun wapens niet n, maar na onderhandelingen Canadezen behielden alleen ^faeren hun wapens Op 16 juni de Georgiërs op de haven van op ontroerende wijze af- de Texelse bevolking, sfeer gespannen toen het Eerste Canadese arriveerde, want de Duit- dan wel gecapituleerd, indruk maakten zij al- Na de overgave op 5 mei zij uit vrees voor de hun wapens in te leveren was terecht, want inciden- nog schietpartijen plaats "de bezetter en de in hun ogen Russen, met enkele tiental als gevolg. Zelfs na de j. ulatie marcheerden de Duitsers b loor de straten van Den Burg en r en zij strijdliederen. De provoca- fl adden makkelijk verder kunnen en het is achteraf niet te wat er zou zijn gebeurd als de bevrijders niet waren ae- at het convenant nog niet is on- kend en de staatssecretaris van isie inhoudelijk met de ge ile van mening verschilt, zal het convenant naast zich neer- in en met in de vergunning ver in. Desondanks heeft de ge- ite de door haar gewenste lingen in de vorm van schrifte- ledenkingen ingediend. ter Jan Pronk zou uiterlijk op 5 jn handtekening moeten zetten rde vergunning, maar die datum niet gehaald doordat de ver- Ie versie van de ontwerp-ver- ing op het gemeentehuis ter vi- ieft gelegen. 'Inhoudelijk waren auwelijks verschillen met het ontwerp, maar ik wil met riske- at de Raad van State om deze sle reden de vergunning verme- verklaart Duba. 'Vanaf 12 mei tde vergunning opnieuw gedu- 6 vier weken ter visie gelegd, dus kunnen we wel vergeten.' De mistratieve fout heeft als conse- dat ook de hoorzitting op fcg moet. Belanghebbenden fat in eerste instantie hadden 'ind, kunnen alsnog op 17 mei nezwaren kenbaar maken in Het aodsche Huis. Zij die dit al de- hoeven niet opnieuw te ageren: 0zal de bedenkingen behande- als waren zij tegen de juiste onningaanvraag ingediend. Toch 'het ook voor hen de moeite de naar het dorpshuis van De ^dorpte maken. Duba heeft zijn 'agestand gedaan dat hij bij zijn la's van Defensie zou aandrin- |°Peen betere communicatie met "'andbevolking Defensie stuurt afvaardiging naar de bijeen- die openheid van zaken zal in an vragen zal beantwoorden het cavalerieschietkamp. De 'mtting begint om 19.30 uur. De burgemeester maakt een dansje met Levine. komen. 'Het was een wespennest. De Georgische opstand was bloedig neergeslagen en de Duitsers deden het in hun broek van angst, bang als zij waren voor wraakacties van het Texelse verzet en de Russen, die het bloedbad hadden overleefd. Zij wa ren opgelucht toen zij ons zagen. Ook voor de Duitsers waren wij een soort bevrijders', zegt Levine, die als jood vrijwillig dienst had genomen van- 'Texel Bevrijd' in het gemeentehuis getuigt van de glorieuze intocht van 55 jaar geleden. 'Héy, I think that's me! Yes! It's me!', roept Levine opge togen. Hij herkent zichzelf op één van de foto's, staand, achterop een jeep. Ook Bernier (78) weet bijna zeker dat hij op dezelfde foto staat afgebeeld. 'Het is lang geleden en de foto is een beetje wazig, maar ik zat altijd daar, die hadden gehoord van een massa graf. Tijdens het onderzoek werd ik aangesteld als hun liaison-officer. Het blijkt niet om het graf te gaan van de tien Texelaars die op 6 april 1945 door de Duitsers in Den Burg vol strekt willekeurig zijn opgepakt en uit wraak voor de hulp aan de Georgische opstandelingen bij de Mok zijn geëxecuteerd. 'De slachtof fers droegen allemaal een uniform', verklaart Rezanowich gedecideerd. Op de foto zijn inderdaad uniformen te zien, hetgeen de conclusie recht vaardigt dat het Georgiërs betreft. Insignes ontbreken. De Georgiërs hadden de herkenningstekens aan het begin van de opstand van hun kleding gescheurd. Woensdag, een dag voor doden herdenking, zijn de Canadese vete ranen in aanwezigheid van onder anderen de Texelse oud-verzetsman nen Huug Snoek en Piet Beem- sterboer door het gemeentebestuur met alle égards in de raadszaal ont vangen. Burgemeester Joke Geldorp speldde een medaille op hun toch al rijkelijk met eremetaal gesierde re vers, met het opschrift 'Thank You Canada, 1945-2000'. Bram van Dijk uit Oosterend vertelde het verhaal van de Canadese vliegenier Fred Read, die het leven liet toen hij in november 1942 neerstortte op de dijk bij Nieuweschild. De 27-jarige Read keerde terug van een bombardement op Hamburg en probeerde volgens ooggetuigen op het wad een nood landing te maken. Van Dijk heeft als kind de wrakstukken van de Halifax DT539 bij de dijk gezien en dat was voor hem de reden om zijn reeks naspeuringen naar de achtergrond van de op of bij Texel gesneuvelde geallieerden bij Read te beginnen. Na 15 jaar onderzoek heeft Van Dijk de levensverhalen van 123 militairen achterhaald en in opdracht van de gemeente gepubliceerd. De geportretteerden hebben samen met 44 onbekende slachtoffers hun laat ste rustplaats gevonden op de Alge mene Begraafplaats aan de Kogerstraat. Levine, Bernier en Razanowich ontvingen de eerste exemplaren van Het verhaal achter de grafsteen uit handen van de auteur. 'Dit soort publicaties is van groot belang. Het zijn de details die de ge schiedenis maken', zegt Levine na afloop. 'Texel verdient een plaats in de geschiedenisboeken, het was het laatste Europese slagveld. Maar in Canada weet bijna niemand ervan. De regering heeft ons optreden tij dens de oorlog volstrekt genegeerd. Daar gaan we iets aan doen als we terugkomen. Misschien dat deze bij eenkomst eraan bijdraagt dat we ein delijk gehoor vinden voor ons ver haal.' De volgende dag wonen de Canade- Na een hele nacht te hebben door- gefietst, arriveerden acht wielrenners van Toerclub Texel Taxi 312000 vrijdagmorgen vroeg op de haven van Oudeschild. Leen den Braven, Paul Verhagen, Marijke Stark, Geri Vlas, Ewoud Riteco, Jos Huisman. Maar ten Dijker en Gooitzen Kedde waren in gezelschap van vijf begeleiders donderdagavond vertrokken naar Wageningen, om in Hotel De Wereld het bevrijdingsvuur op te halen. Om dat er een forse tegenwind werd ver wacht, vertrok het gezelschap tijdig, om geen minuut te laat op Texel aan te komen. Begeleid door twee motor rijders doorkruisten de nightriders het land via een stelsel van fietspaden en binnenweggetjes, waarbij er vooral aan de dijk Lelystad-Enkhuizen in het donker geen eind leek te komen. Na een tussenstop in Enkhuizen konden de vlammendragers in de Wieringer- meer de zon zien opgaan. Na een nachtje flink doortrappen brachten de toerfietsers de fakkels met de eer ste boot over naar het eiland, alwaar Maarten Dijker het bevrijdingsvuur na een tussenstop in Oudeschild om 10.00 uur aan de drie Canadese bevrijders kon overdragen. (Fofo Ceroid Timmerman) De Mitchell en de Dakota cirkelen fyoven Den Burg. Oud-verzetstnjders Piet Beemsterboer en Huug Snoek leggen een krans. Menigeen stapte spontaan naar voren om voor te gaan in de samenzang. Recht achter de microfoon de Nederlandse bevrijdings- dochter van Philip Levine. ^ofo Harry M Graaf) De grote sfeermaker bij het bevrijdingsfeest op de Groeneplaats was het Koninklijk Texels Fanfare. Het korps bracht een reeks melodieën die door hun verwantschap met oorlog en bevrijding onsterfelijk zijn ge worden. Zoals 'We'll meet again', 'From the time you say goodbye' en andere tot meezingen prikkelende songs uit het repertoire van Vera Lynn. De Groeneplaats was leuk ingericht en gedeeltelijk met zeil overdekt. De catenng van het raadhuis zorgde voor consumpties voor iedereen. Er werd niet alleen meegezongen maar ook meegedanst, waarbij lokale promi nenten en de drie Canadese vetera nen niet achterbleven. Het waren ook de Canadezen die het door de spor ters aangevoerde bevrijdingsvuur overnamen er een grote toorts mee ontstaken. Het ging er verder zeer informeel en gezellig aan toe. Velen, ook jongeren, maakten gebruik van de gelegenheid om met de Canade zen te praten en bewonderden de oude legervoertuigen, die van hier in colonne naar het vliegveld reden. Een bijzonder moment was het op 300 meter hoogte overkomen van een B- 25 Mitchell bommenwerper en een Dakota in invasiekleuren. Die waren opgestegen van het vliegveld Texel en maakten drie rondjes boven het centrum van Den Burg. Ook de voortzetting van het feest op het vliegveld was geslaagd. De leger voertuigen vormden samen met een militaire Piper Cup een fraai tableau op het platform voor de hangaar. De vele inzittenden maakten het zich gezellig op het zonnige terras van het restaurant. De genodigden onder hen gebruikten de lunch, bezichtigden het luchtvaartmuseum en keken naar de verkorte versie van de tv-docu- mentaire die in 1985 over de 'Russenoorlog' werd gemaakt. Zoals al werd gevreesd kon een fly-past van de Battle of Britain Memorial Flight niet doorgaan. De legercolonne met genodigden ging rond 16.00 uur via De Koog naar het restaurant van camping 'Kogerstrand' voor een ge zamenlijke maaltijd, waarna het per bus terugging naar Den Burg voor de afronding van het programma. De organisatoren hebben alle reden om tevreden te zijn. De reacties van zo wel publiek als genodigden waren onverdeeld enthousiast. De colonne oude legervoertuigen zet zich in beweging, op weg naar het vliegveld.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5