Betsema's kunnen 20 jaar vooruit met hypermoderne Volharding IV Het blijft een gok, maar rentenieren is niks voor mij. En die jongen wil door hè?' Burgerinitiatief Warmoesstraat beloond COURANT" ■TEXELSE Open dag KNRM Muzikaal verhaal Vogelkijkscherm Alloo in gebruik Eerste hulp Open dagen Spinbaan Excursie Wagejot TEXELSBT'COURANT Adverteren? Overkoepeling Babymassagj Canadezen bij herdenking Georgiërs Pokémon belangrijker dan j DINSDAG 9 MEI 2000 I N t H I V H V- gf)tUWfC Arnold Boon is aan de Hogi vaartschool te Rotterdam g voor het diploma eerste sl groothandelsvaart. Vrijdag is de nieuwe TX 38 van vaderen zoon Jack en Guido Betsema in de haven van Oudeschild gearriveerd, en gister ochtend is de bemanning voor het eerst uitgevaren voor een weekje vissen op de Noordzee. De kotter van het type boomkor is de vierde 'Volharding' in de familiegeschiedenis en zonder twijfel de grootste, technisch meest geavan ceerde en met een prijskaartje van f10 miljoen de duurste van allemaal. De komende twintig jaar moet schipper Guido (32) ermee vooruit kunnen. Jack blijft aan de wal. 'Laat mij maar thüüs in de netten. Die elektronische rommel is mij veel te ingewikkeld. Voor skipper ga ik er zéker niet mee weg. De ingebruikname van een nieuwe kotter - de laatste keer dat het ge beurde is inmiddels zes jaar geleden - is een bijzondere gebeurtenis. Za terdag maakte een groep van twee honderd genodigden een feestelijke proefvaart op de met vlaggen ver sierde Volharding IV. Aannemers, toe leveranciers, de bemanning en haar familie, bankiers, het DETV-bestuur, vrienden, collega's en kennissen in specteerden vol bewondering de jongste aanwinst van de Texelse vissersvloot, waarna de Betsema's in hotel De Lindeboom werden geluk gewenst. De Volharding III werd na zestien ja ren trouwe dienst een voortdurende bron van ergernis, vooral na de ver vanging van de Deutz-motor door een Caterpillar. 'Een Caterpillar, dat was het jé van hét. Maar voor ons was het een ramp! Daar zijn we flink mee onderuitgegaan', zegt Jack. Herhaaldelijk bleef de TX 38 aan de kant voor reparatie - als er al fabrieksmonteurs beschikbaar wa ren. 'Ik dacht: als we de boot voor een redelijke prijs kunnen verkopen, doen we hem meteen weg.' In okto ber 1999 werd de Volharding III naar Urk verkocht waarna in Polen het casco werd besteld voor de opvolger, die is ontworpen door scheeps- architect Hernand Jansen. 'Mis schien had ik wel liever een soortge lijke boot als de vorige gehad. Met de brug voorop en de bakken achter. Maar de levertijd voor zo'n schip is veel langer. Dat kost je veel geld want in die tijd kun je met vissen. Dit is een gewone, ouderwetse boomkor, puur De keuken blinkt je tegemoet en heeft een keramische kookplaat, twee fri turen en een magnetron. Veiligheid De draaiende winchkop is volledig in de lier geïntegreerd en steekt met uit naar buiten. Daarmee is de grootste oorzaak van ongelukken aan boord van 2000 paardenkrachten - meer is niet toegestaan Het is een Deutz (en natuurlijk geen Caterpillar), goed voor een stoomsnelheid van 12,5 mijl per uur en 6 mijl als de netten over de bodem slepen. De krachtige diesel motor maakt weinig toeren. Dat vaart rustig en levert een langere levens duur op. Hoofdaannemer Maaskant den we het niet. Ja, als we de boel verkopen kunnen we rentenieren, maar dat zit niet in me. En die jongen wil door hè? Dan neem je de gok, want dat blijft het als je zo'n investe ring doet.' Jack blijft op de achter grond beschikbaar als bemannings lid, mocht de nood aan de man komen En als het leven aan de wal voor tong en schol. Die rollen in Gdansk als het ware van de lopende band. De nieuwe TX 36 en TX 43 lig gen al klaar.' Het casco mag dan 'ouderwets' zijn, de aankleding en inrichting is hypermodern. De stuurhut lijkt meer op de cockpit van ruimteschip Enterprise dan die van een viskotter. De racestoel van Scheel wordt van voren, boven en opzij omringd door een batterij monitoren die doen ver moeden dat de schipper in cyberspace is beland. Achter de beeldschermen gaan elektronische zeekaarten, sonars, radars en een gps-volgsysteem schuil. Het inge nieuze Marble-computercircuit is het brein achter alle voorzieningen aan boord: de motoren, sorteerinnchting, de bakken en lieren kunnen via tip- toetsen op de overal terug te vinden monitoren worden bediend. Er kan tevens mee gecommuniceerd wor den: zo kan de vangst beneden bij de bakken meteen worden ingetoetst en op de brug door de schipper worden opgevraagd. 'Guido heeft er de laat ste maanden mee gewerkt om te wennen. Ik snap er mets van en wil me er ook niet in verdiepen. Het is meer iets voor die jonge knapen. Ik maak thuis die nettentroep wel, da's mijn werk', zegt Betsema senior. Overal is duurzaam roestvrijstaal te zien dat de plaats heeft ingenomen van het corrosiegevoelige koper. In plaats van tegels zijn de wanden en vloeren bekleed met kunststof dat in een mum van tijd is schoon te spui ten. De verblijven voor de zeskoppige bemanning zijn ruim en comfortabel. weggenomen. De TX 38 is de vierde Nederlandse kotter met deze veiligheidsvoorziening. De lier zelf is eveneens indrukwekkend. 'Een alle machtig ding!', roept Betsema opge togen. 'Tien-kops, met elk duizend meter staaldraad van 32 millimeter.' De hoofdmotor heeft een vermogen uit Stellendam heeft daarnaast twee Volvo-hulpmotoren van elk 500 pk geïnstalleerd. De avond voordat de Volharding IV het ruime sop zal kiezen, wapperen de feestvlaggetjes nog vrolijk in de wind. Eén vaandel is van hypotheker ABN-AMRO. 'Zonder de bank red- gaat vervelen, zal hij binnenkort met zijn eigen jacht de zee op kunnen. In de schuur is hij druk bezig met de afwerking van het casco. Uit Polen. Bart Bosch De nieuwe TX 38 is met 496 inhoudston 78 ton groter dan zijn voorganger en het tweede schip in de Texelse vloot. De kotter is ruim 42 meter lang en 8,5 meter breed. De kleur is niet zoals gebruikelijk donkergroen maar opvallend turquoise, de huisstijl van de Betsema's. 'We zijn altijd al een beetje anders geweest', lacht Jack. foto Ben Koning) In attractiepark De Efteling is sinds kort een heuse Texelse schapenboet te zien. De boet staat langs het zo genaamde Kinderspoor met trap- treintjes. Het traject wordt omzoomd door allerlei Nederlandse tafereeltjes, zoals een vissersdorp. 'In het oer- Hollandse landschap mag een echte Texelse schapenboet natuurlijk niet ontbreken', zo meldt oud-Texelaar Henk Groenen, die tegenwoordig hoofd communicatie is bij De Efteling. De schuine kant van de boet is ge richt naar de kust. Pianiste Else Krijgsman houdt zon- zikale vertelling, met als titel 'De vier dag 28 mei in Theater De Kiekendief elementen in klank'. De voorstelling in Vakantiecentrum De Krim een mu- staat in het teken van Meimaand Natuurmaand. De entree bedraagt ƒ14,50. Meer informatie bij De Krim, tel. 390 112. Als afsluiting van de natuur- ontwikkelingswerk bij de duinrel in het Alloo nemen Evert Vermeer, voor zitter van het overlegorgaan Natio naal Park Duinen van Texel en Simon Steltenpool, dijkgraaf van het Water schap Hollands Kroon, donderdag een vogelkijkscherm bij de duinrel in gebruik. De natuurontwikkeling in het Alloo is een samenwerking tussen Staatsbosbeher, Waterschap en Maartenhuis. Door de medewerking van pachters Kaercher en Schoo was het mogelijk de duinrel over een lengte van bijna twee kilometer van natuurvriendelijke oevers te voorzien. De duinrel ontspringt bij EcoMare en loopt door tot het Mienterglop en is daarmee de langste duinrel van Ne derland. Dumrellen krijgen hun water van kwelwater uit de duinen, dat erg schoon is en het hele jaar dezelfde temperatuur heeft. Bij het door het In het wijkgebouw aan de Schoon oordsingel wordt vri|dag 16 juni een cursus eerste hulp aan kinderen ge geven. De cursus, een initiatief van Thuiszorg Beheer, is bedoeld om ouders of verzorgers van jonge kin deren te leren hoe adequaat te han delen bij kleine ongelukjes en in ern stige situaties. Onderwerpen die aan de orde komen zij onder meer be wusteloosheid na een ongeval, ver wondingen, kneuzingen, botbreuken en brandwonden. De cursus duurt van 9.00 tot 16.00 uur, deelname kost ƒ140,- (leden van het servicepakket van Thuiszorg betalen ƒ125,-). Voor meer informatie en opgave: Gezondheidswijzer Thuiszorg Be heer, 0223-650135 (tijdens kantoor uren). Elke vijfjaar houden de aan de Spin baan gevestigde bedrijven open 'Spinbaandagen'. Dit jaar gebeurt dat op 19 en 20 mei. Vrijdags zijn de be drijven van 14.00 tot 21.00 uur te bezoeken, zaterdags van 10.00 tot 17.00 uur. Gezien de grote verschei denheid van bedrijven op dit indus trieterrein, vindt elke bezoeker wel iets van zijn gading. Ook voor kinde ren is genoeg te zien. Tevens maakt iedere bezoeker kans op de hoofd prijs van 250,-. In verband met de beperkte parkeer gelegenheid op de Spinbaan zelf, wordt bezoekers geadviseerd het parkeerterrein aan de Bernhardlaan te gebruiken. Een jeugdige Texelaar krijgt op de Georgische begraafplaats informatie over het eremetaal van de Canadezen. De open dag van de KNRM, die za terdag bij het reddingboothuis bij De Cocksdorp werd gehouden, had over belangstellenden met te klagen. Ze konden een tochtje maken met de Beursplein 5 of met De Zalm. Bij kin deren was een tochtje met het wip pertoestel in trek, hun ouders geno ten meer van een gebakken visje. De dag, waarop ook een optreden van het Visserskoor viel te beluisteren, leverde zo'n zestig nieuwe Redders aan Wal op. Onder leiding van Els Blom en Giel Witte start woensdag om 19.00 uur een planten- en vogelexcursie in het Wagejot. De rondwandeling is alleen toegankelijk voor leden van IVN en de Vogelwerkgroep. Verzamelpunt is het Lancastermonument. Voor meer in formatie, tel. 313582. CJnfM 'Z^TtrJtxfit obék*n. Langeveld en de Rooy Spinbaan 6, tel. 35 26 00, fax 31 41 11. Geopend tijdens kantooruren. De overkoepeling van vrouwenorganisaties heeft leden van de verschillende vei gen een koffie-ochtend ge< seerd in de Gollards. Het is donderdag 11 mei en begi 9.30 uur. Pietemei Geurtz: 'Ik wil de mensen laten zien dat verandering mogelijk is en het wantrouwen jegens de gemeente wegnemen. (Foto Ban Bosch) Ze stoorde zich nog het meest aan de paaltjes in de straat. 'Het Is toch van de zotte om 77 van die lelijke paaltjes in die mooie Warmoesstraat te plaatsen voor die paar auto 's die er dagelijks doorheen rijdenzegt Pietemei Geurtz. Ruim twee jaar heeft zij gepraat en geschreven met het gemeentebestuur en de straatbewoners om het stuk tussen Elemert en Weverstraat weer toonbaar en leefbaar te maken. Vorige week is aannemer De Vries Van de Wiel be gonnen met de herbestrating. Haar stri/d tegen de paaltjes heeft geresulteerd in een keuzemogelijkheid voor de buurtbewoners. Wie in plaats van een paaltje een boom. fietsenrek of bloembak voor zijn deur wil hebben, wordt de helpende hand geboden. Veel bewoners vrezen dat verwijdering van de paaltjes parkeeroverlast zal veroorzaken en laten ze daarom staan. Het liefst ziet Geurtz dat de straat voor gemotoriseerd verkeer wordt afgesloten, maar dat zal voorlopig alleen gebeuren tijdens de maandagse warenmarkt en de folklore op woensdag Op termijn wordt wel, zoals ook elders in Den Burg. een 30 km-zone ingevoerd. Geurtz: 'We willen weer een beetje kunnen leven op straat. Vooral de mensen aan de centrumkant zijn daarbii gebaat, want die hebben maar een klein tuintje.Haar initiatief is met belangstelling gevolgd door bewoners van de Zwaan-, Juliana- en Molenstraat, die een soortgelijke actie over wegen. Nationaal Park Duinen van Texel ge financierde vogelkijkscherm heeft Staatsbosbeheer een deel van het oude duinmeer laten herstellen, wat ruimte geeft aan waterdieren en - planten. Ook zijn vanaf deze plaats de vogels goed te bekijken. De openingshandeling zal donderdag omstreeks 10.30 uur plaatsvinden als onderdeel van een excursie programma van het overlegorgaan Nationaal Park Duinen van Texel. Aan de door particulieren georga niseerde herdenking op de be graafplaats van de Georgiërs op de Hogeberg, werd deze keer ook deelgenomen door de drie Canadese veteranen. Bij het graf van Sjalwa Loladze werd een bloemstuk gelegd door Temur Gamtsemelidze, vertegenwoordi ger van de Georgische ambassade Onder auspiciën van ThuiszcJ heer geeft Nicoline Kruijsifix ml juli een cursus babymassaol cursus beslaat vier dinsdagmiq en wordt gegeven in het wijkgt aan de Schoonoordsingel, massage is een manier om hfl tact tussen ouders en baby te if teren en de communicatj stimuleren. De lessen durerl 13.30 tot 15.15 uur, deelnam=| ƒ155,- (leden van het servicef van Thuiszorg betalen ƒ125,-)! meer informatie en opl Gezondheidswijzer Thuiszoral heer, 0223-650135 (tijdens k«| uren). De festiviteiten op Bevrijdingsdag, ondermeer op de haven van Oude schild, trokken vele belangstellenden. Toch was met iedereen even geïnte resseerd in de Canadese bevrijders en de oude legervoertuigen die er waren te zien. Zoals deze ja Texelaars, die tegen de achtaj van een oude legerjeep hun o met PokÈmonplaatjes uitwiss Maar ook dat is vrijheid. (Foto Gemini De gevolmachtigde minister was met echtgenoot en zoon naar het eiland gekomen, waar hij onder meer pet museum op het vliegveld bezocht, de lunch gebruikte met de burgemees ter en een der Canadese veteranen en 's avonds acte de precense gaf bij de algemene herdenking op de be graafplaats aan de Kogerstraat. De volgende dag deed hij ook mee aan de viering op de Groeneplaats. De herdenking op de Hogeberg had verder het gebruikelijke sobere karak ter en trok ongeveer honderd belang stellenden.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6