l Alterra-Noord krijgt onderdak bij NIOZ J€ Critiek Oosterbaan p handhaving door ethouder Schilling Cjroen 'warL-Jexelsin het harC, m Voorspoedige oogst meigras dankzij zomerse weer Nieuws van de provincie tffira Onbegrip over uding Geldorp kwestie Flora -fdeputeerde Neef ngt werkbezoek R.K. kerk Den Hoorn te koop Snelheidscontroles door gemeente? k' Groot onderhoud Texelse wegen Hoge boete voor te hard rijden Veel animo voor Ronde om Texel The heat's on Kip Nel Eelman Vang Paalzitten Droombad Ondertekening 'niveauloos' texelseS'courant SUPER DE BOER Sportshop Texel Kijk in deze krant! ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11480 DINSDAG 16 MEI 2000 erlenties/abonnementen/bezorging: ibaan 6 I MC Den Burg oon 0222 - 36 26 00 X 0222 - 31 41 11 ichijnt dinsdag en vrijdag irp iandhavingsbeleid van wet- er Schilling (Ruimte, Wonen ionomie) staat ter discussie, het tot voor kort vooral op- epartij D66 die bij monde van de Groot de tekort lende handhaving aan de stelde, en - in wat minder felle ordingen - de PvdA, ook gepartij GroenLinks heeft nu tde bel aangebonden. Janks haar bemiddelende rol burgemeester Geldorp best standpunt over de kwestie a mogen innemen. 'Jammer udat niet gedaan heeft', oor- Ide Dick Drijver (Texels Be- j), die de burgemeester hier- r gisteravond, tijdens de Jscommissie Bestuur en Or- isatie, aansprak. Geldorp ver- irde dit te hebben gedaan om lofwaardig te blijven voor de pscommis-sie van Oude- ild, op wiens verzoek ze haar mddelingspoging inzake de sHodshon heeft gestart. 'Om «te besturen heb ik geen ndpunt ingenomen', aldus de ijsmeester, overigens niet tot redenheid van Drijver, tedagavond om 20 00 uur iidlde raadscommissie Wel fde kantine van Texel'94 itpenbare zitting, waarin on- meer de kwestie Flora aan de komt. luw krijgt Texel bezoek van d van gedeputeerde Staten. Enno Neef (PvdA) die in het iciebestuur de portefeuille ur, emancipatie, maatschap welzijn, monumenten en 'en-, jeugd- en gezondheids- beheert. irriveert donderdag 25 mei om uur op Texel, waar hij begint et bezoeken van het Hogeberg- d, fort De Schans en Oude waar hij een historische rond- elmg maakt, gevolgd door een met diapresentatie door wet- f'Eelman in restaurant Haven- Vri|dag bezoekt hij verzorgings- De Gollards waar van Men wordt gewisseld over het ntieproject, de meuwbouw- fênop het terrein van het te slo- lln' Jan en het onderzoek naar "gbehoefte van 75-plussers. ,a|f elf gaat hij naar d'Ouwe ULO wordt gepraat over diverse vor- van welzijnswerk, zoals de borg, de gecombineerde huis- "9 van welzijnsvoorzieningen bij fbare scholengemeenschap De 'berg en het IM V-project van het Wonderwijs. balf twaalf steken Neef en zijn feitelijke gevolg over naar de e'aicedienst Texel waar hulpver- '8 bet gespreksonderwerp is, met e de problemen rond de e'ancedienst en de voorgeno- '9ecombmeerde huisvesting van perse hulpverleningsdiensten re*el. Rond de middag wordt het van de gedeputeerde afge smet een hapje en een drankje ïle|Den Burg. De R.K. Parochie Texel heeft be sloten de kerk Dlek 22 in Den Hoorn af te stoten. Reden is dat het gebouw overtollig is gewor den. In de afgelopen tien /aar zijn er praktisch geen diensten meer gehouden en werd de kerk alleen nog 's zomers gebruikt door groepen van de Duitse zielzorg. Maar ook van die kant is er geen animo meer, mede omdat er geen jeugdcamping meer is op Loodsmansduin. De kerk die met het achterliggende terrein een oppervlakte van 800 m2 beslaat, is gebouwd in 1923 a/s bijkerk van de toen nog zelfstandige Martmus-parochie in Oudeschild. (Foto Harry do Graaf) Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) ver klaarde gisteravond in de raads- comissie Bestuur en Organisatie over 'heel duidelijke aanwijzingen te be schikken dat Schilling zijn hand havingstaak niet wil verrichten'. Oosterbaan uitte de kritiek vanuit een lastige positie, want op basis van af spraken over collegiaal bestuur acht hij handhaving een taak voor elk lid van het college, dus ook voor zijn partijgenoot en wethouder Peter Bakker. Zijn opmerking 'Ik kan er niet achterstaan', zou kunnen betekenen dat er binnen GL verdeeldheid be staat over de uitvoering van het handhavingsbeleid. Het is niet uitge sloten dat Oosterbaan onder meer doelt op de opslag van materialen op een weiland aan de Harkenbuurt bij Oosterend, door Werner Dros, een situatie die door Oosterbaan is aan gekaart en waartegen de gemeente ogenschijnlijk nog niet heeft opgetre den. Welke stappen het raadslid pre cies in gedachten heeft wilde hij gis teravond niet vertellen. Ook andere raadsleden verkeerden in het onge wisse over zijn bedoeling. Ooster baan liet slechts weten het onder werp vanavond aan de orde te stellen in de raadscommissie RWE, die door Schilling wordt voorgezeten. Na af loop van de raadscommissie had Oosterbaan met burgemeester Gel dorp een langdurig besloten onder houd over de kwestie. Als de politie onvoldoende tijd heeft om op snelheidsovertredingen toe te zien, kan de gemeente'hierin wellicht een taak vervullen. De suggestie om het plaatsen van het apparaat dat snelheidsovertredingen registreert door een ambtenaar met een bijzon dere opsporingsbevoegdheid te laten uitvoeren, viel gisteravond te horen in de raadscommissie Bestuur en Orga nisatie. Burgemeester Geldorp staat er met onwelwillend tegenover, mits de gemeente zelf de opbrengst van de parkeerboetes mag houden, om zo de kosten van het fotograferen en de menskracht terug te verdienen. Het aanhoudend droge weer kwam onder ideale omstandigheden te de kwaliteit en de omvang van de Jan de helpende hand, terwijl een voor de grasbouwers als een ge- worden opgekuild. Zoals hier bij de oogst van het meigras, waarmee hij opraapwagen van de firma Star z'n schenk uit de hemel. Op grote delen familie Blom van hoeve Vrij en Blij aan z'n veestapel tot diep in het komende lading lost. van het eiland werden vorige week de de Hoornderweg. Veehouder Piet winterseizoen van hoogwaardig voer graslanden gemaaid en geschud, om Blom toonde zich dik tevreden over kan voorzien. Op de foto biedt zoon (Foto GeogJ Timmorman) Vrijwel zeker zal het onderzoeksinstituut Alterra-Noord (vroeger IBN) worden gehuisvest in het gebouwencomplex van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee. Beide wetenschappelijke instellingen hebben daarover mondeling in hoofdlijnen overeenstemming bereikt en de resterende onderhandelingen bevinden zich in vergevorderd stadium. De gebouwen van Alterra in de noordoostelijke hoek van de polder 't Horntje zijn verouderd en voldoen niet meer aan milieu- en Arbo-eisen. Nadat onlangs vast kwam te staan dat het instituut in elk geval voorlo pig op Texel blijft stond men dus voor ingrijpende renovatie of nieuwbouw. Tegelijkertijd was het naburige NIOZ bezig met uitbreidingsplannen: de bouw van twee verdiepingen van elk 1000m2. Bij contact tussen de twee 'buren' werd het idee geopperd om deze bouw nog wat grootser aan te pakken zodat er ook ruimte voor het andere instituut zou ontstaan. Dat viel in goede aarde. Huur Het NIOZ zal nu een extra ruimte van 1000 m2 maken, die grotendeels voor Alterra is bestemd. Alterra zal deze van het NIOZ huren op basis van een langdurig contract. Van beide kanten wordt er nadrukkelijk op gewezen dat van een fusie tussen Alterra en NIOZ geen sprake is Beide instituten blijven zelfstandig naast elkaar functioneren, al zal de samen werking die er al is mogelijk nog wor den uitgebreid. Alterra krijgt aan de Zuiderhaaks een eigen duidelijk her kenbare ingang met parkeerterrein, de totale verbouwing gaat ongeveer 15 miljoen gulden kosten. De vergun ning, waarvoor een artikel 19 proce dure nodig is omdat de totale hoogte iets boven het voorgeschreven maxi mum komt. is inmiddels aange vraagd. Verschil Hoewel beide instituten zich bezig houden met de zee, verschillen ze op wezenlijke punten. Alterra doet aan toegepast wetenschappelijk onder zoek in opdracht van overheidsin stellingen of bedrijven en beperkt zich wat werkterrein betreft tot de Neder landse Waddenzee, Noordzee en de kust. Het meest bekend is het zeehondenonderzoek, wadvogel- onderzoek en het schelpdieren- onderzoek. Het NIOZ houdt zich be zig met fundamenteel ('zuiver') wetenschappelijk onderzoek en werkt wereldwijd. Dit instituut (dat volgend jaar 125 jaar bestaat) kwam in 1965 van Den Helder naar 't Horntje. Korte tijd later vestigde zich een afdeling van het toenmalige Rijksinstituut voor Visserijonderzoek in de andere hoek van de polder. Er werd daar een experimentele kunst matige mosselverwaterplaats ge maakt. wat te maken had met de plannen om de Oosterschelde af te dammen, waardoor de natuurlijke Een flink aantal Texelse wegen wordt deze week en volgende week afge sloten in verband met zogenoemd groot onderhoud aan het wegdek. Het verkeer wordt door middel van borden omgeleid. Aanwonenden kunnen uiteraard wel bij hun woning komen, zij het dat enig ongemak voor lief moet worden genomen. De werkzaamheden worden in de volgende volgorde uitgevoerd: Westerweg tussen de Fontemsweg en Den Hoorn; Laagwaalderweg tus sen de Veenselangweg en de Kadijksweg; Schorrenweg tussen de Genteweg en de Zaandammerdijk; Harkebuurt tussen de Oosterender- weg en de Overtoom, Mokweg tus sen Molwerk en camping Loods mansduin; Reijer Keyserstraat tussen de Schilderweg en het Wezenland (de werkzaamheden hier worden in de avonduren uitgevoerd; bewoners en bezoekers van de aanliggende bednj- ven worden omgeleid via het parkeer terrein aan de Emmalaan). Bedoeling is om tussendoor twee fietspaden onder handen te nemen. Het betreft het fietspad dat aan de westkant van de Pontweg en tussen de Rozendijk en het Gerritslanderdijkje ligt en het fietspad langs de Rozendijk tussen de Laanweg en de Grensweg. mosselverwaterplaatsen aldaar zou den verdwijnen. De regering besloot echter de Oosterschelde te voorzien van een halfdoorlatende dam, waar door de verwaterplaatsen in stand konden blijven. De Rivo-vestiging op Texel kreeg toen een ander, meer al gemeen wetenschappelijk doel. De naam veranderde in de loop der ja ren via RIN (Rijks Instituut voor Natuurbeheer) en IBN (Instituut voor Bos- en Natuurbouw) in Alterra, wat te maken had met fusies en samen werkingsverbanden. Alterra is een cluster van zelfstandige wetenschap pelijke instituten waarvan Alterra- Noord op Texel er één is. Bij een snelheidscontrole op de Pont- weg werd een automobilist zondag middag betrapt op het njden met 125 kilometer per uur op een weg gedeelte waar 80 km/u de maximum snelheid is. Hij kan een bekeuring tegemoet zien van ƒ450,-. Twee an dere bestuurders werden bekeurd omdat zij het inhaalverbod negeer den. Startnummers voor de Ronde om Texel lijken al even schaars te worden als deelnamebewijzen voor de Elfstendtocht. Dat stelt de organisa tie van het 23ste catamaranevene ment, dat op 24 juni wordt gehouden en waarvoor al 500 inschrijvingen binnen zijn. Naar verwachting zullen ook de 200 resterende startplaatsen snel zijn vergeven De organisatie meldt de deelname van een flink aan tal binnen- en buitenlandse toppers, zoals Hans Bouscholte, Geert Schouten en winnaars van vorig jaar Gunnar Larsen en Gerhard van Geest. Maar ook Australiër Mitch Booth, die het met Herbert Dercksen als bemanningslid wil proberen. Deel nemer en profzeiler Gerard Loos uit Zandvoort zeilt als voorbereiding mee met de Worrel 1000 in de Verenigde Staten, een slopende race van 2000 kilometer langs de Amerikaanse oostkust. Terwijl de mussen op theater De Kieken dief in De Knm zondagmiddag bijkans dood van het dak vielen, bliezen binnen de blazers van de Big Band Texel de lon gen uit hun lijf. The heat's on. Pagina 2 Een broedende kip moet je niet sto ren. ook met als het een wethouder is. vindt D66. 'Wij moeten echter consta teren dat uit het constante broeden geen Nieuw Leven lijkt te ontstaan', waarmee de partij verwijst naar de naam van het huis van welzijns wethouder Nel Eelman. Het laatste deel van de algemene beschouwin gen op de begroting voor volgend jaar. Pagina 5 Met het lichten van de vang - het opheffen van de blokkade waardoor de wieken gaan draaien - heeft Bert Koning vrijdagmiddag molen De Traanroeier officieel in werking ge steld. Koning viel de eer te beurt omdat hij de gangmaker was achter een aantal publieksacties die het be houd van de Oudeschilder molen mede hebben mogelijk gemaakt. Pagina 5 De paalzitactie op de haven van Oude schild heeft een enorm bedrag opge leverd: twintigduizend gulden. Drie vierde van het bedrag is bestemd voor het onderhoud van molen De Traanroe ier de rest gaat naar de terminale pa tiëntjes van het Emma Kinder ziekenhuis te Amsterdam. Er werd tevens een nieuw record gevestigd. Pagina 5 Wie nog in de veronderstelling ver keert dat het nemen van een bad of douche een routinehandeling is voor even tussendoor, wordt in de nieuwe showroom van De Wit Installatie techniek snel uit de droom geholpen. Pagina 7 'Niveauloos en rommeligAldus omschreef Pieter de Groot (D66) de gang van zaken tijdens de onderte kening van de overeenkomst inzake de herinrichting van de haven van Oudeschild. De Groot ergerde zich aan de champagne, aan de romme lige sfeer tijdens het zetten van de talloze parafen en handtekeningen en niet in de laatste plaats aan de tekst van sprekers Jook Nauta en Ben Daalder, die uithaalde naar TVL. (Advertentie) C/nts Zmtrt jrirh a bet kan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) at aW* V.eeS At. oMe' Uitnodiging 'Sail Amsterdam' Cultuurhistorie in kaart gebracht Openbaar-vervoer taxi van start Bushalte nieuwe stijl Noo rd-tTjollond

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1