CD en film Doolland 'live' gepresenteerd 2 Jubilerende Spinbaan presenteert zich Big Band Texel warmt zich op voor seizoen .TEXELSE COURANT' ^Yat ik zeggen wou. Erfgoed in gevaar Wat ik zeggen wou. Dreambikes snel op kartingbaan Hartstichting Lezing Lindeboom over Noordzee Wat ik zeggen wou. Westerslag W31 ik zeggen wou. Reclame? Duitse borden Agenda teso 230i 1 Jongeren gezq voor uitwisselt», Een dagje buitej Muziek langs Sommeltjespad Jan Kühne 'For once in my life' muzikanten van Big Band Texel DINSDAG 16 MEI 2000 The heat's on. Sammy Nestico, schrijver van het swingende nummer, had niet kunnen denken dat de ver tolking van zijn meesterwerk zó toe passelijk zou kunnen zijn. Want ter wijl de mussen boven op theater De Kiekendief in De Krim zondagmiddag bijkans dood van het dak vielen, blie zen binnen de blazers van de Big Band Texel de longen uit hun lijf. Op het programma stond de opening van het muzikale seizoen, hét moment waarnaar het muzikale gezelschap onder leiding van Jan Kühne de hele winter en voorjaar had toegewerkt. Het ging aan de vele liefhebbers die wegens het tropische weer verkozen elders te verpozen voorbij dat de Big Band de koers ook ditmaal heeft ver legd en een bijzonder gevarieerd re pertoire speelde, met tal van bekende klassiekers. In het genoemde openingsnummers werd meeslepend gesoleerd door saxofonist Daan Wei- boren en pianist Michiel Pam Andere solisten waren Dirk Trap op trombone en Betty Bakker op bugel. Meerdere solisten waren te beluisteren in een fraaie uitvoering Gershwins Summertime, waarin onder meer Frank de Grave voor het voetlicht trad Niet met de onafscheidelijke trompet, maar ditmaal op trombone, het instrument dat hij nog maar een half jaar bespeelt. Kühne had goed ingeschat dat De Grave desondanks geen slecht figuur zou slaan. Veel aandacht ging uit naar Marieke Mast, de zangers met de jazzy stem die als derde vocaliste aan de Big Band is toegevoegd. Het Texelse publiek wordt al wat langer verwend met de vocale bijdragen van Belinda van Die- sen en Lies Pieterse, die bij het inzet ten van My Funny Valentine herin nerde aan moederdag 'Ook voor mij een bijzondere dag. Want het is pre cies veertien jaar en negen maanden geleden dat ik van Frans een kleine geste ontving, waarvoor ik hem nog altijd dankbaar ben.' Als toegift werd 'How high the Moonvan Lewis aan het programma toegevoegd, vier stemmig gezongen door Lies Pieterse, Belinda van Diesen, Marieke Mast, Betty Bakker en Jan Kühne. Voor wie het optreden gemist heeft, is er geen man over boord. Big Band Texel zal de komende maanden op meerdere locaties zijn te horen. Als gasten op uw eiland hebben we hier een heerlijk weekend.doorge bracht. Omdat ons voorgeslacht van Texel afkomstig is, waren we ook op zoek naar een stukje van ons erf goed, ons 'Texel-gevoel'. Als er iets is geweest dat dit gevoel naar boven heeft gehaald, dan is het wel ons bezoek aan Juttersmuseum Flora. Onze belangstelling hiervoor was al gewekt door een paginagroot artikel in de Telegraaf (d.d. 6 mei) over de Nationale Juttersdag die in Flora zou worden gehouden. Tot onze stomme verbazing hoorden we ter plekke dat er plannen zijn van een aantal wethouders om dit mu seum binnenkort te sluiten De argu menten zoals we ze hebben gelezen in uw krant rieken ons inziens naar pure jaloezie en broodnijd. Zelf af komstig uit museumstad Leiden is onze ervaring dat er zelden teveel musea kunnen zijn. Zeker als het gaat om het tentoonstellen van cultuurhis torisch erfgoed. Blijkbaar voelt het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild zich bedreigd door de bijzondere collectie én rond leidingen in Flora. Hiermee bewijst Flora ons inziens haar bestaansrecht. Sterker nog, misschien zijn zij wel het enige echte juttersmuseum! Als Oudeschild de competitie met aan kan, dan hebben zij toch geen be staansrecht... Tijd om de bakens te verzetten, ge meenteraad? Als mensen 'van de overkant' is onze raad aan u: laat u met opiutten door zelfzuchtige argu menten, maar neem het jutten als cultuurhistorisch erfgoed serieus, in het belang van heel Texel. Sluit u Flora, dan bent u straks een heel bij zondere collectie kwijt, dat geven we u op een briefje. En dat is een hard gelag voor het echte Texel - én voor Nederland. Mevr. E. Hessing-Boon, Oegsgeest. Mevr. F.L.C. Hessmg, Leiden. Met snelheden die in de snelste klasse opliepen tot 80 kilometer per uur heeft de Texelse kartingbaan een luisterrijk weekend achter de rug. Voor de vijfde keer waren de leden van Dreambike Racing Nederland met hun minimotoren op bezoek om er één van de wedstrijden te houden die meetellen voor het Open Neder lands kampioenschap. Er werd door in totaal 57 deelnemers gestreden in De collecte van de Nederlandse Hart stichting die van 16 tot en met 22 april werd gehouden, heeft op Texel een bedrag van maar liefst ƒ10.400,20 opgebracht. vier klassen: junioren A, junioren B, fabrieksklasse (tot 40 cc) en de zelf- bouwklasse. Vooral in de laatste klasse ging het er soms heftig aan toe en lagen de snelheden gemiddeld 10 kilometer per uur hoger dan in voor gaande jaren. De wedstrijd, die ondanks de warmte behoorlijk wat toeschouwers trok en waaraan ook werd meegedaan door een aantal Duitsers, moest het stel len zonder Texelse deelname. Hoorn der Rob Bakker, die een paar jaar geleden nog van de partij was, liet gastheer George Dekker van de kartingbaan weten dat de ontwikke lingen in de nog jonge sport hem wat te snel zijn gegaan: 'Ik heb weinig tijd om te trainen en dat kun je ie niet veroorloven. Het zou me wel leuk lij ken mee te doen als ze eens een veteranenklasse beginnen.' De muziektheaterproductie 'Dool land' die vorige zomer in 't bossie op de Hogeberg werd uitgevoerd, verschijnt op video en CD. Omdat slechts 500 mensen de éénmalige voorstelling in het kader van de ju bilea van Staatsbosbeheer en de Muziek- Dansschool konden bij wonen, heeft producent Rob Valkenburg besloten het vastge legde materiaal in de handel te brengen. Van de voorstelling en de acts en activiteiten er omheen is een film ge maakt, die op video wordt gezet. De film wordt vrijdag om 20.30 uur in de voorspeelruimte van de muziek school in d'Ouwe Ulo op grootbeeldscherm vertoond. Mede werkers van Doolland en belang stellenden zijn welkom om de pre mière bij te wonen. Tijdens de bijeenkomst worden drie stukken van de CD live gepresen teerd. Het gaat om Het Verhaat, dat wordt verteld door Rob Valkenburg, het door Theun de Winter geschreven lied Texland dat door de nieuwe for matie 'Testing DMA' (Daniëlle de Lussanet de la Sabloniere, Mirre Valkenburg en Astrid Nauta) wordt gezongen en het Ankerspillied. Dit authentieke lied behandelt de namen en bijnamen die de Texelaars aan de waddeneilanden en de bewoners hebben gegeven. Musicalvereniging 'Geen C te hoog' zal het Ankerspil- lied zingen onder begeleiding van een orkest dat wordt geleid door Ruud Nooij. Na afloop kunnen liefhebbers zich opgeven voor nieuwe grote pro jecten, die voor volgend jaar en 2002 op het programma staan Op de CD en video moet worden in geschreven. Formulieren zijn vanaf vri|dag verkrijgbaar bij de muziek school en Nauta CD. 'De Noordzee, een duurzame toe komst?' is de titel van een lezing die Han Lindeboom woensdag op het NIOZ houdt in het kader van 'Meimaand Natuurmaand' De we tenschapper constateert dat wind molenparken, kunstmatige eilanden, zand-, olie- en gaswinning en de vis serij ervoor zorgen dat het steeds drukker wordt op de Noordzee en dat de vraag om ruimte, voedsel en na tuur steeds nadrukkelijker klinkt. Lindeboom gaat in op de effecten van al deze 'gebruiksfuncties' op het ecosysteem en probeert antwoord te geven op de vraag of al deze zaken duurzaam zijn te combineren. Zijn lezing begint om 19.30 uur De toe gang is gratis. Zo'n prachtig duingebied heeft geen versiering nodig, dus is zo'n zilver kleurig monument - van wie dan ook - overbodig. J.P. de Jong, Amstelveen In april brachten wij onze vakantie door op Texel. We genoten van de prachtige natuur en de bezienswaar digheden, maar ondervonden ook het volgende: Op RTV Noord-Holland hadden wij een promotiefilmpje over het Mari tiem en Juttersmuseum in Oude schild gezien. Navraag bij de WV le verde een foldertje van het krtjM in Oudeschild op, maar daar beland, bleken verschillende voorwerpen die in het filmpje en de folder werden getoond, daar niet aanwezig. Na vraag bij Texelaars leerde ons dat we voor die spullen naar het Schipbreuk en Juttersmuseum Flora moesten, waarover ik bij de WV geen informa tie kreeg. Die informatie was wel aan wezig, want in de tussengang hing een grote poster van dit museum. Inderdaad waren de door ons ge zochte voorwerpen bij Flora te be zichtigen. Wij voelden ons zowel door het film pje van RTV NH als door de folder van de WV op het verkeerde been gezet. Ten eerste moesten we twee maal entree betalen voor voorwerpen die we in Oudeschild hoopten aan te tref fen, maar die daar niet waren. En ten tweede bleek bij navraag dat onder andere de reddingscapsule al in het voorjaar van 1999 naar Flora was verhuist, terwijl in 2000 uit het reclamefilmpje nog kon worden op gemaakt dat hij in Oudeschild zou zijn. Wij spraken met een mevrouw van de WV, Benno van Tilburg van het MJM, een baliemedewerkster van het gemeentehuis en een woordvoer der van RTV NH. maar niemand kon vertellen wie opdracht had gegeven tot uitzending van het filmpje. Waarom die geheimzinnigheid? Mijnheer Van Tilburg was van mening dat ik 'als ik maar juttersspullen zag, het verder met uitmaakte wat ik te zien kreeg. Er waren immers spullen en welke precies, dat deed er niet toe.' Erg kortzichtig en zeker geen goede instelling. Zeker niet als ik graag die reddingscapsule wil zien die mi| als 'lokkertje' in het filmpje werd getoond. Dit lijkt pure mislei ding, zeker als mijnheer Van Tilburg weet dat bepaalde voorwerpen met meer in Oudeschild aanwezig zijn en toch een foldertje uitgeeft waarop deze artikelen staan afgebeeld. Dit 'pronken met andermans veren' en misleiden van toeristen vindt mijn heer Van Tilburg blijkbaar heel ge woon. Er zijn - zo bleek ons - meerdere toe risten de zich aan het bovenstaande ergeren. Erg jammer en onnodig om mensen op deze manier op het ver- Beste familie Kikkert, Uw ingezonden brief in de Texelse Courant van 27 april heeft ons diep geraakt. Wij zijn een Duitse familie die al sinds vele jaren naar Texel komt. Het eiland heeft ons hart veroverd en is een soort vluchtheuvel geworden waar wij rust kunnen vinden Wij hebben enkele jaren geleden een bungalow gekocht en zijn daar altijd heel gelukkig. Nooit is het in ons op gekomen om een aanmatigende houding aan te nemen. Wij zijn gas ten op uw eiland en dat zullen we ook altijd blijven. Ik heb een beetje Neder lands geleerd en probeer me in win kels en restaurants in uw taal ver staanbaar te maken (wat niet altijd lukt). Ik begrijp evenmin als u waarom op het waarschuwingsbord de tekst eerst in het Duits staat en pas daarna in het Nederlands. Wij keuren dat af. Ik kan mij uw bezwaren goed voor- Dinsdag 16 mei Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor wielrenners van 15 jaar en ouder Gastrenners die willen mee doen betalen ƒ5,-. In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raads commissie voor Ruimte, Wonen en Economie. In Cinema Texel draait om 20.00 uur Erin Brockovich en om 20.30 uur Xiu. Xiu, the sent down girl. In Het Eierlandsche Huis begint om 20.00 uur een klaverjasavond. Deelname kost ƒ3,- p.p. De Historische Vereniging houdt een bibliotheekavond in de voor malige IJskaschool in De Waal Gelijktijdig is er een bijeenkomst van de afdeling stambomen. Aan vang 20.00 uur Woensdag 17 mei Van 10.00 tot 15.30 uur verzorgen medewerkers van Klif 12 onder het thema 'de ontdekking van 't Ouwe Lant' interactief theater met pick nick in de natuur. Deelname kost 95,- (kinderen 35,-); opgave en inlichtingen bij Klif 12, tel 319633 Om 12.00 uur gaat een overlevingstocht op het Wad van start. Deelname kost ƒ295,-, op gave en inlichtingen bij de WV, tel. 314741. Van 14 00 tot 17.00 uur geeft keramiste Ellen de Vries een introductiecursus 'natuurlijke vor men in keramiek'. Deelname kost 50,-, aanmelden en inlichtingen bijdeVW, tel. 314471. Van 14.30 tot 16.00 uur kunnen kinderen van zes tot en met twaalf jaar 'zandcreaties' maken op het strand bij paal 28. Deelname is gratis, aanmelden in het paviljoen. In Cinema Texel draait om 14.30 uur Stuart Little, om 15.00 uur Pokémon, om 20 00 uur Erin Brockovich en om 20.30 uur Xiu, Xiu, the sent down girl. In Het Eierlandsche Huis begint om 19.30 een hoorzitting over de nieuwe milieuvergunning voor het cavalerie-schietkamp op De Vliehors. Dooreen administratieve fout wordt de hoorzitting van en kele maanden geleden opnieuw gedaan. Defensie stuurt een af vaardiging die opening van zaken geeft en vragen beantwoordt. In het gebouw van het NIOZ geeft Han Lindeboom een lezing met als titel 'De Noordzee, een duurzame toekomst?'. Aanvang 19.30 uur, de toegang is gratis. De raadscommissie voor Welzijn en Onderwijs komt vanaf 20.00 uur bijeen in de voetbalkantine van W Texel'94. Om 18.45 begint een rondleiding over het sportcomplex Den Burg-zuid. Donderdag 18 mei In De Kaapsnol wordt van 11.00 tot 14.00 uur een workshop 'natuurkokerij' met Texelse producten gehouden. Deelname kost 75,-; inlichtingen en aan meldingen bij Ruud Boom Catering, tel. 313791 of 310982. Om 13.00 uur gaat een overlevingstocht op het Wad van start. Deelname kost 295,-, op gave en inlichtingen bij de VW, tel. 314741. In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raads commissie voor Financien, Wer ken en Milieu In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een recrea tieve bridgedrive. Deelname kost ƒ5,- per persoon. Aanmelden via tel. 317 489. In de Openbare Bibliotheek aan de Drijverstraat begint om 20.00 uur de prijsuitreiking van de veit wedstrijd die ter gelegenhs de Natuurmaand werd geho' Toegang gratis. Vrijdag 19 mei Om 13.00 uur gaat I overlevingstocht op het Wal start. Deelname kost 295,T gave en inlichtingen bij de V\i 314741. Bedrijven aan de Spinbaan den open huis. Vandaag van tot 17.00 uur, morgen van 10.( 17.00 uur. Bij de voormalige elektricr centrale aan de IJsdijk nabij C schild gaat om 19 00 uur wielertijdrit over 16 kilomete start. Deelname is gratis. In de voorspeelruimte van dr ziekschool begint om 20.30 vertoning van de film Doollar de live-presentatie van de bijl rende CD. Veerdienst Teso zet vrijdag tr 9.35 en 16.05 uur twee boten verzorgt in die periode der) ieder half uur een afvaart, a vanuit Den Helder als vanaf Ti Wachttijden kunnen echter worden uitgesloten. Op Texel tussen 10.00 en 12.00 uurwe een half uur worden gewacht; zelfde geldt in Den Helder tv 13.00 en 15.00 uur. Hoogwater te Oudescl Di. Wo, Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 16 17 18 19 20 21 22 23 8.15 9.04 9.55 9.57 10.30 10.54 11.35 Aan het strand is het ongeveer eenu der hoogwater De zon komt 21 mei 5.35 uur en gaat onder om 21 36 uur.' volle maan; 19 mei springtij. e 20.2?#>e! 21.11 214! 22, 22.3:k 233! Et li stellen. In het omgekeerde geval zou dat bij ons ook ergerlijk zijn. Wij zouden het zeer betreuren indien wij - om voor ons begrijpelijke rede nen - niet meer welkom zouden zijn. Misschien helpt het als wij zeggen dat ook wij zouden willen dat alle teksten eerst in het Nederlands staan aange geven. Iris Pauli, Duitsland. JjlM-T Holland World Youth zoekt tussen de 17 en de 22 jaar,l__ de duur van een schooljaar i^B* len doen aan een uitwis programma met het Afrjkaai ntn. Eerst komen voor een jtf5" van drie maanden jongeren uitl naar Nederland, vervolgens vAn: ken de Nederlandse jongereslor een vergelijkbare periode naar*" Omdat de jongeren in eikaars* nen wonen, is een dergelijke» seling een uitstekende mania eikaars cultuur te leren kenn%o, laatste drie maanden van hetp«0 reizen de deelnemers langs <tl57 scholen om over hun ervarinof vertellen. i" Voor aanmeldingen en meer ini^ tie: Holland World Youth in Utre 030-2368448. Of www.antenï hwy. |dt Een deel van de m totaal 97 mensen die op de Spinbaan werken. Cor Dros en schildersbedrijf Looyer waren de eersten die zich er vestig den, en Taxi 312000 en Frans Hop- man's Hordifood zijn de jongste aan winsten, maar gemiddeld zitten de bedrijven zo'n 25 jaar op de Spin baan. Iedere vijf jaar houdt de ondernemersvereniging de open- Spinbaandagen en de vijfde editie is voor de ondernemers reden om extra feestelijk uit te pakken. Vrijdag van 14 00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur is publiek welkom om in alle bedrijven een kijkje te ne men en kennis te maken met de me dewerkers en de werkwijzen. Wie alle bedrijven heeft bezocht en een stem peltje heeft gehaald, maakt kans op één van de 250 prijzen. Het gaat om waardebonnen van 25,- die vrij op de Spinbaan te besteden zijn met een extra hoofdprijs ter waarde van 250,-. Ouders kunnen hun kinderen op een springkussen laten spelen De kleintjes krijgen bovendien een bal ion. De beide ingangen tot de straat worden van toegangspoorten voor zien. keerde been te zetten. En dat de WV eraan meewerkt door die folder van het MJM nog uit te geven en de fol der van Flora niet, lijkt voor zo'n in stantie onaanvaardbaar. J. Abbrmg, Groningen. Naschrift redactie: Navraag bij de WV leert dat de fol ders van het Schipbreuk- en Juttersmuseum wel in het rek staan Benno van Tilburg antwoordde des gevraagd: 'Zo'n folder is een tijd opname. Als ik over een half jaar een nieuwe foto maak, ziet het museum er weer anders uit.' Karin van Arkel, Rachel Barn en Yvonne de Winter (v.l j speelden zondag in de serrel De Lindeboom voor een it klein publiek de liederencyif 'Een dagje buiten' van de Teil componist W. (Pip) Barnard f concert - dat werd gehoudej het kader van de Natuurmaaf had zeker meer belangstel verdiend, temeer daar heil eerste maal was dat het stukvf publiek werd gespeeld. Naast de Texelse liederencyo (voor hobo, sopraan en pu| stonden op het programma t lade voor hobo en piano' J Hendrik Andnessen en vierliel ren uit opus 29 van SaiT| Barber. In het kader van de Natuurmaand verzorgen leerlingen van de Muziek- en Dansschool zondag een muzikaal onthaal langs het Somrrieltjespad. De leerlingen worden in groepjes langs het pad opgesteld en musiceren voor het langswandelend publiek. Onder het publiek bevinden zich ook de koning van Sommeltjesland en zijn gevolg, die de prestaties van de kin deren beoordelen. Daarbij wordt met alleen op muzikaliteit gelet, maar ook op originaliteit en kleding. Aan het eind van de reis wacht de leukste en beste voorstelling een prijs. De reis door Sommeltjesland duurt van 13.15 tot ongeveer 16.00 uur en is vrij toegankelijk; de ingang van het Sommeltjespad is aan de Pelikaan- weg. Voor meer informatie: 313493.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2