'aalzitters verdienen F17.500,- voor molen Texelse vlag wappert fier in top van De Traanroeier Texels record op 28 uur gesteld Raad en schaduwraad oneens over grondruil ]vdA: Onderwijsdiscussie m aangepakt door b en w D66: Welzijn dramatisch zwakke schakel geworden Molen officieel in werking gesteld J COURANT LJI Kip met negen azantenkukels Franse olievogels herkregen vrijheid Verhalenwedstrijd Natuurmaand Exposities Dakbrandje TP VpT Cp DINSDAG 16 MEI 2000 (Foto's Bar1 Bosch) paalzitactie op de haven van Oudeschild heeft een m bedrag opgeleverd: twintigduizend gulden. Drie- Je van het bedrag is bestemd voor het onderhoud van >n De Traanroeier; de rest gaat naar de terminale pa- ;jes van het Emma Kinderziekenhuis te Amsterdam, nis Witvliet, Albert Bouthorn en Ingmar de Boer wisten Ier te slapen 28 uur op hun paal bij café De Kombuis te brengen en verbeterden daarmee het Texelse re- van Kees Zoetelief, die het in 1975 op het oude Boys tien minuten korter uithield. dagavond gaf wethouder Peter >r om 21.00 uur het startschot Je paalzitactie 2000, een initia- in caféhouder Wally Kloos van ombuis Zondag om 1.00 uur >n de drie 'winnaars' gebroeder- in hun plank die op een stalen In een oplegger was geplaatst, lagavond waren de twee ove- leelnemers, Jolanda Helleman m Trap al van hun paal gestapt, idden aangekondigd het na 24 Dor gezien te houden, de limiet ras gesteld voor het binnen- n van de sponsorgelden, eersomstandigheden maakten de lange zit bij tijd en wijle tot een zware beproeving, 's Nachts was het met zes graden en een harde wind flink afzien en overdag was het onder het afdak net een broeikas. Toch wist Dennis Witvliet puffend onder het zeil laconiek commentaar te leveren: 'Paalzitten is de simpelste sport die er bestaat. Je moet gewoon blijven zitten.' Om te voorkomen dat de deelnemers zouden vallen indien dat door de vermoeidheid met zou luk ken, waren ze aan hun paal verbon den met een touw. De ervaring leert dat het moment dat de zon opkomt erg zwaar is. Dan is het het koudst en moeten de slape rige ogen wennen aan het licht. 'Toen had ik het inderdaad erg moeilijk. Maar ik dacht: ik ga door!', aldus Albert Bouthorn zaterdagmiddag. 'En ik ga door, ook als de 24 uur om zijn. Lezen is trouwens wel een uitkomst! Goed tegen de verveling.' Ook Wit vliet beloofde dat hij zou doorzetten. 'Tot één uur. Dan stap ik eraf en ga ik lekker naar m'n nest.' Beide heren zouden hun woord houden en met collega Ingmar de Boer de beker uit handen van Kees Witvliet onder luid applaus in ontvangst nemen. Witvliet opperde dat hij volgend jaar moge lijk revanche zal nemen. Spontane giften Terwijl de paalzitters op hun paal za ten, werd vóór hen op zonnige terras jes gedronken en vers gebakken vis gegeten, waarvan de opbrengst voor dezelfde doelen was bestemd. Dat - gold ook voor het Rad van Avontuur, waarmee fraaie, gesponsorde prijzen waren te winnen, zoals een wollen dekbed en een breedbeeldtelevisie. Ook orgelman Peter Kaan speelde Tilburg hijst het Texelse groen-zwart Albert Bouthorn (r.) heeft het zwaar. Naast een sanitaire stop en een massage. De tijd mee en hij kraaide van plezier toen hij een dagtocht met de TX 27 won. 'Ik mag met Adrie mee! Maar dat gaat nog wel een paar weken duren, want ik heb het hartstikke druk!' Kaan was één van de velen die spon taan bij de paalzitactie aanhaakten en hem Jolanda Helleman en Leon Trap. leder uur mochten zij vijl minuten pauzeren voor mocht tot maximaal een kwartier worden opgespaard, wat iedereen deed (Foto Bart Bosch) ook het publiek deed een royale greep in de knip. Eerder had wethou der Bakker (financiën) namens de gemeente ƒ1000,- toegezegd indien de paalzitters het etmaal zouden vol maken. Een dekking heeft hij daar voor niet aangegeven. geld beschikbaar stelden. Hij deed dat door bij wijze van hoge uitzonde ring één dag met voor de KNRM maar voor de molen met de pet rond te gaan. Zijn dagopbrengst was ruim 67,-. De kofferbakmarkt-organisatie kwam met ƒ500,- op de proppen en vdA verwijt het college dom- in de aanpak van de discus- over het bestuur van het Ise openbaar onderwijs. Wet- inf er Nel Eelman heefteen debat ite onmogelijk gemaakt door ukkelijk het mandaat te clai- dat het college heeft met be- ing tot het besturen van het baar onderwijs', aldus de in haar algemene beschou- en. 'Er is gehandeld volgens enry Ford-variant: "Alle kleu- zijn mogelijk, als het maar t is." ollege is tevens het bestuur van •kale openbaar onderwijs, tenzij iad anders beslist, zo luidt de Wet die simpele verklaring werd igsde 'discussie' gesloten in de nissievergadering Welzijn en iw'|s. Het punt zou met in de 'ige gemeenteraad worden be eld. besloot portefeuillehouder elman, en dit is de PvdA-fractie verkeerde keelgat geschoten, 'inden het een domme aanpak "•gen de achtergrond van het bereiken van een grotere be enheid van ouders en personeel I opstellen van algemeen beleid discussie op deze wijze te 'keren.' Intussen blijft de partij emeuwd naar de voorstellen tot ""king van de bestuursstructuur en is de PvdA 'alert op het punt van onderscheid tussen het besturen en het voeren van lokaal onderwijsbe- leid.' Volgens de partij is Eelman daar niet goed van doordrongen getuige de gang van zaken rond de leerling- gelden van de Redmer IJskaschool. 'De twee-petten-problematiek hangt nog steeds boven de markt.' Pijnlijk Eelman krijgt ook forse kritiek van de PvdA wat de aanpak van de finan ciële problemen van de bibliotheek, de muziekschool en de welzijns- stichting betreft. Net als D66 vindt de fractie dat de instellingen nu lang genoeg hebben gewacht. 'Wij vinden het hoogst pijnlijk dat er na al die tijd nog geen oplossing van de kant van de portefeuillehouder is gekomen.' De PvdA overweegt om met andere fracties een oplossing te forceren. D66 lijkt een goede partner. Beiden vinden dat het hier eigenlijk om een 'kanjerproject' handelt. De problemen van de instellingen zijn volgens de PvdA mede te wijten aan 'Phanden zijnde geluk van een 't die in de buurt van de woning Corina en Carlo Witte aan, de 'erweg een nest van tien eieren •edde werd. onlangs bruut ver- |rd door een kat die de vogel van 'nest verjoeg. Een voorbijganger d|t en hield het nest een halve ^de gaten. Toen de fazant niet Ikeerde en hij bij de familie Witte en zag lopen, trok hij de stoute tenen aap Op zijn vraag of ze Kb'en een broedse kip hadden, 9 nij een bevestigend antwoord. |!eren van de fazant werden on- ekip gelegd, in de hoop op een e afloop. Toen de vrouw des es 20ndag de kippen ging voe- wachtte haar een aangename ^Sing: bij de kip trof ze negen Jenkukels aan. Haar mooiste erdagcadeau. Het college verdient van D66 waar dering voor de manier waarop in de beleidsbegroting voor 2001 de lij nen zijn uitgezet. Het starten van een debat over de gewenste prio riteiten aan de hand van belang rijke toekomstprojecten, ziet de partij als een tegemoetkoming aan 'onze suggestie van twee jaar ge leden'. Niet voor de eerste keer moet wethouder Nel Eelman (CDA) het ontgelden. 'De vervulling van de portefeuille welzijn is inmiddels een dramatisch zwakke schakel geworden in het collegebeleid.' D66 vindt het 'onthutsend' dat over de aanpassing van raamsubsidies voor de noodlijdende welzijnsin- stellingen in de begroting met geen woord wordt gerept, mede tegen de achtergrond van de jarenlange plei dooien van D66, PvdA en GroenLinks om de voorzieningen te koesteren en financieel tegemoet te komen. GroenLinks roert zich volgens D66- fractievoorzitter Pieter de Groot wat dit betreft steeds minder, maar hij is zeer benieuwd naar de visie van 'deze kwalitatief goed in het college vertegenwoordigde partij'. D66 wil vooruitlopend op fundamentele maatregelen de bibliotheek met ƒ30.000,- steunen om de eerste be hoeften te lenigen en de bibliobus op de weg te houden ('zo'n juist ook voor veel oudere Texelaars onmis bare voorziening') en hoopt op 'een eerste glimp' van GroenLinks zodra dit voorstel in stemming komt. D66 ontkent met dat er de laatste ja ren het één en ander is gebeurd op welzijnsterrein, maar het beleid kwam volgens D66 neer op het aanleggen van noodverbanden, waarbij de par tij de gehandicaptenvoorzieningen en de kinderopvang als voorbeelden aanhaalt. 'D66 heeft lang gedacht dat het door al actief collegebeleid wel goed zou komen en dat je een broe dende kip met te veel moet storen; inmiddels moeten wij echter met zorg constateren dat uit het constante broeden geen Nieuw Leven lijkt te ontstaan', waarmee de partij verwiist EcoMare heeft gisteren twintig jan van genten die eind december bij de olieramp met de tanker Erika bij de Franse kust besmeurd raakten in de Noordzee uitgezet. In totaal kreeg het vogelopvangcentrum 25 jan van gen ten, waarvan vijf de verzorging met overleefden. Het duurde vier maan den alvorens het verenpak van de Franse vogels was hersteld, bijna dubbel zo lang als normaal. De vo gels die gisteren met de Phoca. de boot van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij, zijn vrijgelaten, zijn met de hand gewas sen. Voortaan is dat niet meer nodig, want sinds kort heeft EcoMare de beschikking over een vogel wasmachine. De aanschaf kon wor den betaald uit een legaat. Met de vogelwasmachine kunnen de vogels sneller van de olie worden ontdaan. Ook ondervinden ze minder stress van het wassen en eten ze beter. De overlevingskans gaat daardoor aan zienlijk omhoog. Een jury bestaand uit Theun de Win ter, Maaike Vonk en Nettie van den Brake maakt donderdag om 20 00 uur in de bibliotheek in Den Burg be kend wie de mooiste verhalen en gedichten hebben geschreven voor de wedstrijd die in het kader van de Natuurmaand is uitgeschreven. De winnende epistels worden voorgele zen. Belangstellenden zijn welkom. De prijsuitreiking voor kinderen en de voorleesmiddag wordt op woensdag 24 mei (en niet op 17 mei, zoals eer der aangekondigd) gehouden en valt samen met de Nationale Voorlees dag. De locatie is ook in dat geval de Openbare Bibliotheek, aanvang 14.00 uur. Met het lichten van de vang - het opheffen van de blokkade waardoor de wieken gaan draaien - heeft Bert Koning vrijdagmiddag molen De Traanroeier officieel in werking ge steld. Koning viel de eer te beurt omdat hij de gangmaker was achter een aantal publieksacties die het behoud van de Oudeschilder molen mede hebben mogelijk gemaakt en aanleiding waren voor de oprichting van de Stichting tot behoud van de molen de Traanroeier. Energie Noord West (ENW) heeft de eigendom van de gerenoveerde molen vo- rig jaar voor één gulden aan de stichting overgedragen. het niet functioneren van de systema tiek van de raamsubsidies, omdat die niet tegemoetkomt aan de kosten ontwikkelingen door externe factoren als hogere personeelslasten en boekenprijzen. De PvdA maakt zich voorts bezorgd over de moeizame samenwerking tussen de verschillende gebruikers van het nieuwe sportpark Den Burg- Zuid. 'We houden ons hart vast over de goede afloop Het kan en mag niet zo zijn dat één van de gebruikers dic taten oplegt aan anderen', waarbij de partij doelt op houding van Texel'94 in het conflict met de atletiek vereniging. De clubs hebben een geschil over de huurprijs van de ruimte in het voetbalcomplex die voor de atleten is bedoeld en het gebruik van het sportveld. De partij vraagt zich af of de gemeente in deze kwes tie bindende aanwijzingen kan geven. Om de ruziënde agrariërs en natuur beschermers weer binnen het convenantoverleg te trekken doet de PvdA de suggestie om een 'grond bank' in te stellen. Daarmee zouden de ingebrachte natuur- en landbouw arealen op een geschikt moment te gen elkaar kunnen worden uitgeruild. De Stichting Agrarisch Texel zou de grondbank moeten beheren Bert Koning (I.) licht de vang, geassisteerd door leerling-molenaar Dirk Haker. De wie ken draaiden op grote snelheid want ondanks het schitterende weer stond er een flinke wind: noord-oost 5. Beneden klonk het orgel van Peter Kaan. Hollandser kon het niet. (Foto Gerard Timmerman) Stichtingsvoorzitter Alfred Schaat- senberg ging in zijn toespraak tot sponsors, vrijwilligers en andere ge nodigden in op de redding van De Traanroeier. Sinds 1995 is er gepraat met de directie van de energie maatschappij over de renovatie en overdracht van de molen. Toen de onderhandelingen in een impasse terechtkwamen, nam Bert Koning het initiatief.tot een handtekeningenactie onder de Oudeschilder bevolking. De dorpsbewoners plaatsten op zijn ver zoek daarnaast massaal een kaart in hun venster, die zou blijven staan tot dat de overdracht een feit was. 'Het was een groot succes!', aldus Schaatsenberg. 'De actievoerders wisten zelfs door te dringen tot de ENW-directie en togen voor een ge sprek naar Alkmaar.' Uiteindelijk zou ENW ruim vijf ton steken in de reno vatie en de ombouw van De Traan roeier van elektriciteitsopwekker tot korenmolen. Voor het onderhoud en toekomstige herstelwerkzaamheden werden donateurs geworven en een sponsoractie ingesteld. De namen van de spo'nsors zijn vereeuwigd op een bord in de molen. 'Zoals u ziet is er nog plaats', zei Schaatsenberg. Koning nam daarna het woord en deelde een aantal geschenken uit. Voor molenaar Willem Keijzer had hij een tweetal verkeersbordjes voor op de toegangsdeuren: een rode cirkel met een vogel erin, Keijzer moppert nogal eens op de grote aantallen kraaiennesten die zijn werk bemoei lijken. Koning overhandigde voorzit ter Schaatsenberg, penningmeester Jan Kuiper en secretaris van de stich- De exposities op de verschil lende verdiepingen van molen De Traanroeier zijn klaar voor het sei zoen. Op de begane grond wordt aandacht besteed aan de lange geschiedenis van deze van oor sprong Zaanse molen. Het elektriciteitsverhaal neemt hierin een belangnjke plaats in. Op de eerste etage staat een bijzonder model van een oliemolen uit 1744. Op de maalzolder is een oud winkeltje ingericht en han gen tekeningen met dwarsdoor sneden van molentypen, die door Anton Sipman tussen 1930 en 1970 zijn vervaardigd. De molen is van dinsdag tot en met zater dag tussen 10.00 en 17.00 uur open voor publiek. ting en tevens directeur van het Maritiem en Jutters Museum Benno van Tilburg een Texelse vlag, en ver zocht de heren die in de top van de molen te hijsen. 'Om het Texelgevoel mee uit te drukken', aldus Koning. Het was een kleine steek onder wa ter van de Oudeschilder, omdat de directie van het museum tot ergernis van Koning weinig voelt voor het uit hangen van het Texelse groen-zwart. Van Tilburg prefereert de vlag van het MJM, maar kon tijdens de ceremonie met goed fatsoen niet meer terug. Even later zou hij de museumvlag strijken en het Texelse dundoek in top hijsen. PvdA WD D66 VOOR TEGEN Bij schilderwerkzaamheden in een woning aan de Epelaan in De Koog brak vrijdagmorgen brand uit. Vermold hout in een dakkapel dat tij dens het afbranden van verf was gaan smeulen, is vermoedelijk de oorzaak van het vuur, dat zich tijdens de koffiepauze van de schilders uit breidde. Het brandje werd ontdekt door een buurman, die met een tuin slang voorkwam dat het vuur zich uitbreidde. De gealarmeerde brand weer was snel ter plaatse om na te blussen. De gemeenteraad heeft dinsdag avond unaniem ingestemd met de grondruil waarbij de gemeente, de familie Kortenhoeve en hondentrim- ster Tinie Ellen zijn betrokken De transactie is nodig om de plannen voor de invulling van Den Burg-west mogelijk te maken. Ellen doet om met afstand van haar gebouwen en on- dergrond (930 vierkante meter), on- naar de naam van het huis van wet houder Eelman. D66 vreest dat de jongste rechterlijke uitspraken 'een bom' onder het zeer moeizaam tot stand gekomen Texelse ammoniakbeleidsplan kun nen leggen en vindt dat de gevolgen van de jurisprudentie voor de Texelse landbouw snel in kaart moeten wor den gebracht. In aansluiting daarop zou de toekomst van de agrarische sector in cofinanciering en samen werking met de WLTO moeten wor den onderzocht. der voorwaarde dat ze verderop op 550 vierkante meter grond, op kos ten van de gemeente, een ander huis mag bouwen. Grondeigenaar Korten hoeve staat dit terrein om met af. Als tegenprestatie krijgt Kortenhoeven een stuk grond van ruim een kwart hectare, dat de familie al sinds jaar en dag gebruikt, van de gemeente. De hele transactie kost de gemeente een half miljoen gulden. Heel anders was de mening van de Schaduwraad over punt 9a op de raadsagenda Tweederde van de Electraad stemde tegen het voorstel. Bij de achterban van Texels Belang stemde de helft tegen, 60 procent van de CDA-kiezers keurde het voor stel af, net als 57,1 procent van de PvdA. Van degenen die GroenLinks stemde was 80 procent tegen en de WD- en D66-sympathisanten waren unaniem tegen Brandweerlieden ontfermen zich over de in brand geraakte dakkapel. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5